NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE SCHIMMELRIJDER. Ho. «Jo. Woensdag 3 Mei 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langcstraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Onder voorzitting van jhr. J. W. A Barchman Wuytiers vergaderde giste renmiddag ten stadhuize de Raad der gemeente. Slechts 10 leden waren aanwez daar de heeren mr. van Voorst Vader en van Beek met kennisgeving afwezig waren, (voorts vijf vacaturen). De notulen van 10 April werden na lezing door den secretaris mr. J. G. Stenfert Kroese goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken be vonden zich de berichten van de heeren Hamers, Jorissen, Veis Heyn, Plomp en Kleber, waarbij zij ontslag nemen als lid van den Raad. Op voorstel van den voorzitter wer den deze stukken aan B. en W. ter afdoening gezonden, terwijl dank werd gebracht voor de vele diensten door genoemde heeren den gemeente be wezen. Vaii de andere ingekomen stukken verdienen vermelding de mededeeling van den minister van Binn Zaken, dat »de Arend" niet kan worden aan gemerkt als een inrichting van maat schappelijk verkeer, voorts het reeds vroeger vermeldde adres inzake school artsen, en een verzoek van leeraren aan de 11. B. S. om vaststelling van een minimum-salaris. Te 1.55 werd de agende in behan deling genomen. 1. Verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. Overeenkomstig de adviezen ver leend. 2. Benoeming van een tijdelijk buitengewoon ieeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt dr. J. A. Bruins met algemeeno stemmen. 3. Verkiezing van leden en plaats vervangende leden der stembureaux voor de stemming van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal en van den Gemeenteraad. De stembureaux worden als volgt samengesteld A. Voor de stemming van één lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Ie stemdistrict (tevens hoofdstem bureau) Leden: H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst. Plaatsvervangend voorzitterE. L Visser. Plaatsvervangende ledenD. Ger ritsen, A. H. van Kalken, Mr. P. J. F. van Voorst Vador, M. H. Pel, J. J. Berends. 2e stemdistrict. Vooizitter: M. L. Celosse. LedenC. J. D. van Eek, M. R N. Oosterveen. Plaatsvervangende leden Jobs. Knoppers, D. C. Prins, J. van Wessum, T J H. Bianchi, B. A. Siddré. 3e stemdistrict. Voorzitter: C. Th. van Beek. Leden: Mr. J. Heyligers, S. J. van Duinen. Plaatsvervangende ledenC A. van Blaricum, L O. Verkerk, I. ter Schuur, W. VVoin, W. Kleber. B. voor de stemming van leden van den Gemeenteraad: le kiesdistrict: LedenD. Gerritsen, A II. van Kalken, Mr. P. J. F. van Voorst Vader. Plaatsvervangend voorzitterE. L Visser. Plaatsvervangende leden: M. H. Pel, J. J. Berends, J. Bolk, A. M. E. des Tombe en H Meursing. 2e kiesdistrict. Voorzitter: M. L Celosse. Leden: C. J. D. van Eek, M R. N Oosterveen, T. J. H. Bianchi. Plaatsvervangende leden Johs. Knoppers, D. C. Prins, J. van Wessum, B. A. Siddré en L. A. Houbaer. 3e kiesdistrict. Voorzitter: C. Th. van Beek. Leden: Mr. J. Heyligers, S. J. van Duinen, C. A. van Blaricum. Plaatsvervangende leden L. O. Ver kerk, I. ter Schuur, W. Wold. W. Kleber en D. Ruijs. 4. Vaststelling van het primitief kohier der plaatselijke directe belas tingen naar het inkomen. Z. d. of st. vastgesteld op f82793 5. Verzoek van het Bestuur der ver- eeniging «Het Groene Kruis" tot steun dier vereeniging, met adviezen. Het komt B. en W. voor, dat een dergelijke voreeniging, welke zich de ziekenzorg en de bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand ten doel stelt, in deze Gemeente een nuttig en ruim arbeidsveld kan vinden en in vele opzichten aan het werkelijke Ge meentebelang ten goede kan komen. Waar de vereeniging zich voorstelt, haar doel te bereiken o.a. door ver zorging van zieken en gewonden door middel van een of meer wijkverpleeg sters, meenen zij, dat ook de Ge meente financieel belang heeft bij het tot stand komen der vereeniging, In vele gevallen toch waarin tot dusver opname der patiënten in het gasthuis op kosten der Gemeente noodzakelijk was, zullen dan patiënten thuis ver pleegd kunnen worden onder leiding en toezicht van een wijkverpleegster. Ook om deze reden meenen zij te moeten voorstellen, de gevraagde sub sidie van f 300 jaarlijks tot weder- opzeggens te verleenen en een der lokalen van het Bureau der Schutterij af te staan voozoover de ruimte daar ter plaatse toelaat, onder de voor waarden, vermeld in het hierbij ge voegde concept besluit. Tot toelichting en motiveering van voorwaarde 2 zij medegedeeld, dat ongeveer 15 patiënten gemiddeld per week op kosten der Gemeente behan deld worden, waarvan echter het grootste deel de hulp der verpleegster niet noodig zal hebben. Z. d. of st. wordt besloten: I aan de vereeniging »Het Groene Kruis" tot wederopzeggens eene jaar- lijksche subsidie van f300 te ver leenen voor het jaar 1903 naar evenredigheid berekend over zooveel maanden als een wijkverpleegster in functie is en voorts Burgemeester en wethouders te machtigen, éen of meer lokalen in het Bureau der Schutterij, voor zoover de ruimte daar ter plaatse dit toelaat, aan de ge noemde vereeniging om nietinbruik leen af te staan ten behoeve van de inrichting van een magazijn van ver- plegings-artikelen, alles onder de na volgende voorwaarden a. jaarlijks wordt den Raad mede deeling gedaan van de rekening, de begrooting en het verslag b. de verpleegster of verpleegsters welke door de vereeniging aangesteld zijn, zijn gratis ter beschikking ten dienste der verpleging van de armen, voorzoover Burgemeester en Wet houders dit noodig achten; c. de artikelen van ziekenverpleging van het magazijn der vereeniging worden ten dienste der verpleging van do armen door de vereeniging in bruikleen afgestaan. 6. Verzoek van het Bestuur der Industrie- en Huishoudschool tot het mogen gebruiken van de lokalen in het gemeentegebouw in de Koestraat, bestemd voor kookonderwijs, tot het overnemen van de leermiddelen bij het kookonderwijs en tot het tijdelijk gebruik van eenige schoolmeubelen. Zonder discussie of stemming inge willigd. 7. Vourstel van Burgemeester en Wethouders betreffende teruggave van gestorte pensioenbijdragen aan den voormaligen adjunct-inspecteur van politie R. J. Stellinga. Na langdurige discussie werd met 7 tegen 3 stemmen overeenkomstig de adviezen tot teruggave besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging dor verorde ning houdende bepalingen in acht te nemen bij het overdragen aan de gemeente van straten of wegen of gronden, tot het aanleggen van straten of wegen bestemd met adviezen. Z. d. en met alg. st. werd besloten, dat in plaats van 5 pCt. der kosten van hardmaking, voortaan door de eigenaais der straten 20 pCt. dier kosten gestort moeten worden ter tegemoet koming in de kosten van eerste onderhoud omdat gebleken is, dat de kosten van eerste onderhoud van nieuwaangelegde straten, welko door de Gemeente zijn overgenomen, niet bestreden kunnen worden bij een storting van 5 pCt. Zoo werd gestort voor de Schimmel- penninckstraat, de Blankenheim- en Bloklandstraten, de Verlengde Wilhel- minastraat en de Tuinstraat onder scheidenlijk f7306, f l 1.077, f3467 en f1930, terwijl zij aan de Gemeente kostten: f8087, f 11.980, f3743 en f2008. 9. Vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering var, het ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein met advie zen. Deze werden zonder discussie mot algemeene stemmen vastgesteld. 10. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betredende eene klacht van den heer J. Klaassen over handelingen van den Gemeente ontvanger. Het antwoord van den gemeente ontvanger op het reeds vroeger mede gedeelde request, hetwelk wij in een volgend nummer met de discussie zullen mededeelen, zal aan adressant worden toegezonden. Ruim half drie werd de vergadering gesloten. Schietoefeningen tot verhooging van s' Lands-weerkracht. Ter voldoening aan de aanschrijving van het Departement van Oorlog, d. d. 17 Februari 1905, Ilde Afd. No. 105, R. M blz. 187, zal gedurende de maan den Mei Juni, Juli en Augustus, des n. m. van 12 lot ongeveer 7 uur na middag op de Leusdenerheide bij Amersfoort eiken Zaterdag gelegen heid zijn om zich le oefenen in het schieten met het geweer Model '95, Oorspronkelijke novelle van TH. STORM, 9) En terstond wilde hij er beengaan, opdat niet een ander voor hem den dienst voor den neus wegkaapte; de avond was toch immers ter nauwernood gevallen. Daarom trok hij dus zijn zondagsbuis en zijn beste laarzen aan en begaf zich vol moed op weg. Het langwerpige huis van den dijkgraaf was, daar bet op een booge terp lag en omdat er de hoogste boom van bet dorp, een reus achtige esch, voor stoud, reeds van verre zicht baar de grootvader van den tegenwoordigen, de eerste dijkgraaf van het geslacht, had in zijn jeugd zulk een boom ten oosten van de huisdeur geplantmaar de beide eersten, die bij daar gezet had, waren dood gegaan en daarom bad hij op den morgen van zijn trouwdag dezen derden boom geplant, die nu nog als van ouds met zijn steeds in omvang toenemende kroon in den wind ruischte, die hier nooit ontbrak. Toen de lang opgeschoten Hauke een poosje later tegen de hooge terp opklom, die aan de kanten met kool en knollen beplant was, zag hij daarboven de dochter van den buisheer naast de lage huisdeur staan. Een harer wel wat magere armen hing slap langs haar lichaam, de andere hand scheen achter haar rug een der ijzeren ringen vast te houden, die aan weerzijden van de deur in den muur bevestigd waren, om er de paarden, die voor het buis stilhielden, aan vast te binden. Elke scheen hare oogen over den dijk heen op de zee ge richt te hebben, waar op dien stillen avond de zon juist in het water dook, het bruine meisje met haar laatste stralen verguldende. Hauke klom iets langzamer de terp op en dacht bij zich zelf: »Zoo lijkt zij niet onuoozel," en was toen boven. «Goeden avond samen!" zeide hij, naar haar toe gaande. «Waar kijkt gij naar met uwe groote oogen, juffer Elke?" «Naar dat,» antwoordde zij, «Wat hier iederen avond gebeurt, maar daarom nog niet iederen avond te zien is,» Haar hand liet den ring los, zoodat deze kletterend tegen den muur sloeg. »Wat verlangt gij Hauke?» vroeg zij. «Iets, waar gij, hoop ik, niets tegen zult hebben,» zeide hij»Uw vader heeft zijn jon- sten knecht weggejaagd en nu wilde ik gaarne bij u in dienst komen.» Zij liet haar blikken langs hem heenglijden. »Jij bent nog wel wat slungelig, Hauke,» zeide zij, «maar ons dienen twee scherpe oogen beter dan twee sterke armen!» Zij keek hem daarbij bijna somber aan, doch Hauke doorstond baar blik dapper. «Kom dan maar mee,» ging zij voort, »de baas is in de kamer, laten wij naar binnen gaan Den volgenden dag trad Tede Haien met zijn zoon de ruime kamer binnende moren waren met verglaasde tegeltjes bekleed, waarop hier een schip met volle zeilen of een hengelaar in het oeverriet, daar een koe, die voor een boerderij lag, het oog van den toeschouwer kon boeiendit duurzame behangsel werd afgebroken door een groote bedstede, waar van de deuren gesloten waren en een muur kast, achter welker glazen deuren allerlei por selein en zilverwerk was uitgestald; naast de deur naar het aangrenzende opkamertje hing in den wand achter glas een Friesche klok. De bedenkelijk zwaarlijvige zat aan het einde van de blankgeschuurde tafel op een bont geborduurd kussen in zijn leuningstoel. Hij had zijn banden over den buik gevou wen en staarde met zijn rondo oogen en met een glimlach van voldoening op het geraamte van een vette eend; vork en mes lagen een drachtig naast elkaar op zijn bord. «Goeden dag, dijkgraaf!» zeide Haien, en de aangesprokene wendde langzaam bet hoofd en de oogen naar hem toe. »Zijt gij het, Tede?» antwoordde hij, terwijl men aan zijn stem kon hooren, dat bij zich aan die eend aardig te goed had gedaan; »ga zitten; het is een heele wan deling van uw woning naar de mijne.» «Ik kom, dijkgraaf,» zeide Tede Haien, ter wijl hij schuins tegenover den ander op de langs den wand loopende bank ging zitten, omdat gij ongenoegen met uwen jongsten knecht ge had hebt en met mijn zoon overeen gekomen zijt hem in diens plaats te nemen De dijkgraaf knikte; »Ja, Ja, Tede; maar wat bedoelt gij met ongenoegen? Wij polder bewoners trekken ons dat niet zoo erg aan,» en hij nam het voor hem liggende mes en klopte daarmee als liefkoozend op het geraamte der arme eend. «Dat was mijn lievelingsvogel,» voegde hij er genoegelijk lachend aan toe,» hij vrat mij uit de hand «Ik dacht,» zeide de oude Haien, die veinsde het laatste niet te hooren, «dat die bengel den stal in de war had gestuurd.» Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1