BINNENLAND. Gemengd Nieuws. onder leiding van een Officier van bet 5e Regiment Infanterie te Amers foort. Hieraan kunnen deelnemen le. Kaderreservisten met verlof 2e. Miliciens met verlof; 3e. Alle man nelijke ingezetenen van 16 tot 30- jarigen leeftijd, nadat zij vooraf met vrucht het noodige voorbereidend schietonderricht hebben doorloopen Zij die aan de bovenvermelde oefe ningen wenschcn deel te nomen, kun zich daartoe van 6 Mei af iederen Zaterdag aanmelden, op de uren hier boven genoemd, bij den Officier op de schietbaan aanwezig. De oefenin gen zijn geheel kosteloos. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven of die zich misdragen, kan het verder deelnemen aan de oefening worden ontzegd. Aan het einde van het schietjaar zal er een schietwedstiijd worden ge houden, waaraan alleen kan worden deelgenomen, door hen, die aan van het aantal gehouden oefeningen heb ben deelgenomen. Voor aankoop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wedstrijd een gulden beschik baar gesteld. Deze schietoefeningen, die van groote waarde zijn voor de weerkracht van het Land, worden in de belangstelling der tot de oefening gerechtigden ten zeerste aanbevolen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge, bij de uitreiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid en (of) lichamelijke ge oefendheid bedoeld in de Beschik king van 'net D. v. O. d d. 23 Juli 1902 II Afd. No. 90 en o. a. gewijzigd bij de Beschikking van 26 Juni 1903 II Afd. No. 168 in het bijzonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Jongelieden, die aan de daarvoor gestelde eischen niet vol doen, en die te geschikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefeningen kun nen deelnemen, zal tekortkoming in het voldoen aan de voor schietvaar digheid gestelde eischen, van het even tueel verkrijgen van de hiervoren be doelde bewijzen uitsluiten. Nadere inlichtingen zijn desge- wenscht te bekomen ten bureele van den Kolonel Commandant van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort en op de schietbaan bij den Officier onder wijzer. AMERSFOORT, April 1905. De Kolonel Commandant vlh 5e Regt. Inf. (w. g.) W. DE MEESTER. Bij de ten Raadhuize gehouden verpachtingen van standplaatsen op de kermis werd ingeschreven als volgt: s'oom-carousselA. Renner f 1702, K. Benner f1605, L. Vincken f 1525 niet gegund draaimolenJ C Galjaard f 375, J. Appel f 351, J. M. Vermolen f341 375, C. Schoenmaker f275 75 gegund aan Galjaard hippodrome: J. A. van Bergen 1273 gegund cinematographe: H. J. Hommerson f 575.75, Gebrs. Alberts f 555.55 gegund aan Hommerson; schiettent: wed. A. L. Bonefang f35 gegund wafelkraam op de Varkensmarkt: W. Loggen f 156.15, B. van der Linden f 125.12; IJ van der Zee f 121.50 gegund aan Loggen. gebakkraam GroenmarktW. Goosen f56, H. Stam f40 gegund aan Goosen gebakkraam GroenmarktW. Goosen f 43, H. Stam f 35 gegund aan Stam beignetskraam Mof: firma Dekker f 270.50, J. K Bongers f 266.85, C de Haan f 250 gegund aan firma Dekker; beignetskraam HofJ. Dekker f 240, J. H. Bongers, f236, firma Dekker f 235.25, C. de Haan f 226 gegund aan J. Dekker. photograafient Varkensmarkt: S. Winter f20.58 gegund; panopticum: geen gegadigden; luchtschommel Hof: H. Heimann 1250, C. M. Vermolen f231.10, L. Vallentgoed f 20y.50 gegund aan Heimann. De uitslag van de van 26 tot 29 April op de baan van «Zandbergen" gehouden wedstrijden van de «Amers- foortsche Lawn Tennis Club" is deze: Finale heeren-sing'eB. ter Haar Romeny slaat A. Reijnders 63. 6—1; Finale heeren-double: H. W. Coenen en H. Rolandus Hagedoorn slaan A. en Ch. Reijrders 6—2 4—6 6-4; Finale mixed double: B ter Haai, Romeny en ntej. J. van Harencarspel slaan Ch. Reijnders en mej. I. Wesse- ling; 6—4, 64. Stemming Kiescollege Ned Herv. Gem. 2 Mei 1905. Uitgebracht 548 stemmen Blanco2 Geldig546 Volstrekte meerderheid 274 Gekozen de heeren J J. Berends515 H. C. van der Horst 503 H. G van Gmkel330 J. L. H. de Jong Schouwenburg 326 T van Hoogevest325 A. Smeilink320 11. Noorman319 D. Ruys300 A. J. de Wilde293 A. Veen280 J. de Valk Jr278 Verder waren uitgebracht op de heeren J. van Eeden240 C. van Zwol238 M. A. van Bemmel232 J. Ger. Kleber217 A. Frederikse213 A. E. Blok209 J. G. Busch Keiser 205 A. J. Krieger202 C. W. F. Reyckers189 en op verschillende andere personen enkele stemmen. Aan het Postkantoor Amersfooit en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand April ter Rijks postspaarbank inge legd f33.036 78 en daaruit terug betaald f27.687.38. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 11.404. Lijst van brieven en briefkaar ten. geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft April. Brieven. G. Bouw, C Hahn, Amersfooit. S. Pop, Amsterdam. R. Bouwmeester, Barneveld. Schenk Houkers, Rotterdam. Briefkaarten. B. Bruinink, I,. Pulstioom, Amsterdam. J Herpen, G. J. Smuk, Beekman, Apeldoorn. J. C. de Neve, Breda. Uit het Buitenland terug. O. Vervoorn, Pan. Leon Rousseau, St. Lorenz. De tram vervoerde in April dezes jaars674l betalende passagiers, tegen 6226 in denzelfde maand van 1901, 6308 in 1903 en 4089 in 1902. De opbrengst der passage was f483.97', tegen f530 95 in 1904 en f412.45 in 1903. De neveninkomsten bedroegen dit jaar f65.565, tegen f21 15 in 1904 en f 17.10 in 1903; de totaal-ontvangst was f549.54 in April 1905 tegen f552.10 in 1904 en f529,55 in 1903; de opbrengst per dagkilometer was f 10.18 in 1905, f 10.22 in 1904. f9.81 in 1903 en f8.06 in April 1902. In de sociëteit »Vereeniging" wordt Zondagavond een Soiiée Amu sante gegeven, gevolgd door bal. Bij Koninklijk Besluit aan 11 April 1905 No. 54 zijn benoemd en aangesteld tot militie tweede Luitenant bij het 5e Reg. Inf. de miliciens Ser geant, J. C. A. de Kruyff, A. Mulder en H. Bos, van het korps. Zij zijn op den 29 April j.l. beëedigd en in functie gesteld en ingedeeld bij de le Compagnie resp: van het le 2e en 3e Bat. Bij beslissing van den Comman dant der 2e Dev. Inf. dal. 25 April j 1. No. 27 E is de bronzen gesp voor 18-jaren trouwen dienst toegekend aan de muzikanten Ph P. A. Klaassen en J. S. van der Werf respectievelijk op 29 April en 1 Mei. Ingevolge beslissing van den Inspecteur der Infanterie van 25 April 1905 No. 758 is de le Luitenant F. J. C. Baron van Hardenbroek van Ammerstol op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 13 Juli over geplaatst bij het 11 Regiment Infan terie te Nijmegen. Bij beslissing van het D. v. O. d.d. 15 April j.l. VII Afd. No 181 zijn 15 miliciens der Lichting 1905 met ingang van 1 Mei overgeplaatst bij de verschillende Comp. Hospitaal Soldaten. Tusschen Barneveld en Scher- penzeel is door onbekende ooi zaak brand uilgebroken in de verleden j ar nieuw gebouwde landbouwerswoning »De Nieuwe Hoef", bewoond door L. Van het vee zijn een paard met veulen en een zeug met acht biggen omge komen. 378ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 1 en 2 Mei 1005. (1000 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 20610. Prijs van f 100 op No. 1973. Prijzen van f 65. 1994 2304 7002 7006 7031 7034 7555 7559 7583 8015 8342 8721 8729 8736 8739 8759 13818 13824 13834 13836 13819 15501 15514 15531 18092 18094 18105 20584 20599 20604 en 20609. Te zamen 33 prijzen. Landgenoolen I Onder ons verdeeld volk wordt de partijstrijd steeds heviger; daardoor dreigt hel gevaar dat op den achter- giond geraken belangen, waarover schier allen het eens zijn, met name dit groote volksbelang: het behoud onzer nationale onafhankelijkheid. Gelooft niet wat laf-berekenende flauwhartigheid U influistert: «deeen zal ons den ander niet gunnen." Ziet naar Finland: herinnert U den oorlog in Zuid-Afrika, hoe pijnlijk de herinne ring zij. Zegt nietwij loopen geen gevaar. De dag (les gevaars kan komen als een dief in den nacht. Die dag zal ons volk vindenonvoorbereid om zijn zelfstandig bestaan te handhaven. Zeker, Je Maintiendrai is een fier woord; ons leger zal zijn plichtdoen; wij eeiooven, dat ook hier Botha's en De Wet's, Do la Rey's en Théron's zullen opstaan. Doch wat zal dat alles baten, zoo lang het grootste deel onzer manne lijke bevolking, ongeoefend, buiten staat is deel te nemen aan de ver dediging onzer onafhankelijkheid? Misschien niet eens genoeg om met eere te bezwijken. Waakt dan terwijl het nog tijd is. Een volk met een roemvol verleden, een taaie, zij't ook soms sluimerende, kracht en natuur lijke hulpmiddelen als het onze, kan niet blijvend onderworpen worden. indien dat volk hel niet wil. Laat ons, hoe verdeeld ook, vóór alles zorgen baas te blijven in eigen huis. Maar dat kunnen wjj slechts, indien wij onze kleinmoedigheid en onver schilligheid in dezen afleggen en een drachtig samen wei ken om alles te doen wat in de toekomst ons onafhankelijk volkbestaan kan verzekeren. Eerst wanneer allen in staat zijn in tijd van nood voor het vaderland te strijden, zullen wij gerust kunnen zijn op de onovei winnelijke kracht, die uitgaat van een vastberaden, slag vaardig, goed georganiseerd volk. Slechts wettelijke regeling zal ons in dien toestand kunnen brengen. De eisch van zulk een regeling mag op geen enkel politiek program ontbieken van ondergeschikt belang te achten zijn alle andere onderwerpen van wetgeving, vergeleken bij het zijn of niet-zijn, dat voor alle Nederlanders hierbij op het spel staat. Hel Neder- landsche volk heeft het recht te ver wachten dat een dusdanige regeling binnen den korist mogelijken tijd tot stand komt. Sedert vijf jaren is de Vereeriiging Volksweerbaarheid, waarin met uit zondering der sociaal-democraten alle partijen zijn vertegenwuordigd, bezig met woord en daad deze beginselen onder ons volk le verbreiden. Ondanks de onverschilligheid van velen en de tegenwerking van som migen, hebben wij gesteund door de Regeering en door trouwe mede standers reeds vrij wat kunnen doen tot het voor bereiden van betere toestanden in dit opzicht. Ook ons hoofdstreven, het zedelijk en lichamelijk weerbaar maken van ons volk, vindt meer en meer ingang en waardeering. Voorloopig is thans ons doel, een wet in het Staatsblad te kiijgen, die onze leus «Allen Weerbaar" tot wer kelijkheid maakt Daaitoe zal de wet gevende macht van het noodzakelijl e eener wettelijke regeling doordrongen moeten worden. En dit zal eerst dan kunnen gelukken, indien het Nedei- landsche volk eenstemmig en ernstig den wil te kennen geeft, dat ieder Nederlander hij de wel verplicht wordt aan de landsverdediging mede te werken. LandgenootenOnthoudt ons daar om Uwe medewerking en Uwen steun niet.' Sluit U aan bij onze Vereeni- ging en laat in de a s. verkiezingsdagen bij elke vergadering, èn aan de can- didateri, èn aan de kiezers de vraag worden voorgelegd '/.ijl gij bereid de ona/hankelijkhcid van ons Vaderland deugdelijk le verzekeren door mede te werken om le verkrijgenhetzij alge- meenen dienstplicht, hetzij wettelijk geregelden oe/enplicht voor allen die builen de militie blijven daarenboven verplichte lichaamsoefeningen op alle scholen. Tusschen den schoolplicliligen en den militieplichligen leeftijd even eens lichaamsoefeningen, gepaard aan verplichte schietoefeningen vóór en na de vervulling van den wellelijken dienst- of oefenplicht. Landgenooten, steunt en helpt ons hierin; het geldt Uwe hoogste be langen. Het Hoofdbestuur van Volksweerbaarheid: Dr. G. KALFF, VoorzitterLeiden, Pieters kerkhof 36. J. C. FABIUS, Ondervoorzitter, 's-Graven- hage. T. OLY, Zaandijk. Mr. H. VERKOUTEREN, Amsterdam. Prof. M. NOORDTZtJ, Kampen. Dr. B. C. GOUDSMIT, Zutphen. Mr. A. D. H. FOCKEMA ANDREA E, Leeuwarden. Mr. A. W. F. H. SaNGER. Groningen. G. C. LUNSINGH MEIJER, Assen. P. J. GEILL, Delft. J. T. T. C. VAN DAM VAN ISSELT, Utrecht, R. P. VERSPIJCK, Utrecht. A. L. W. SEYFFARDT, Secretaris, 's-Gravenhage, Bezuidenhout 213. Mr. C. J. PEKELHARING, Penningmeester, Amsterdam, Nieuwendijk 121. Arbeidscontract. De Tweede Kamer heeft gisteren, op voorstel van den Voorzitter, be sloten het oritwerp-Arbeidscontract van de agenda af te voeren. Het ontwerp komt dus in dit zittingjaar niet meer in behandeling. Men 'schrijft uit Friesland aan de N. Cl. Te Irrisurn legt men thans de laat ste hand aan de afgraving van een der weinige in dat gewest nog over gebleven terpen. Vele merkwaardige overblijfselen uit vroegeren tijd wei den daarbij opgedolven en ontdekt. Zoo vond men in dezen teip, in de onmiddelijke nabijheid des dorps ge legen een paalwoning en verscheidene waterputten, waaronder zeer diepe en van onderscheidene tot aan den rand vol van het helderste lekkere water stond en waaruit het talrijke werkvolk met de afgr aving belast en de schip pers, die de terpaarde vervoerden langs de Boorne meest ter bemesting laag gelegen en in mindere conditie ver- keerende graslanden, zich geregeld van drinkwater voorzagen. Thans zijn al deze pulten gedempt en de uitgegra ven terp, waarom een dam gelegd is en die thans het aanzien beeft van een groote, wijde, diepe kuil, welke door een wiridmotor-watermolen wordt drooggehouden is thans herschapen in een vruchtbare weide. De meeste antiquiteiten uit deze terp te voorschijn gebracht hebben reeds een plaats gevonden in liet Friesch museum te Leeuwarden, waaraan ze gedeeltelijk in bruikleen zijn afgestaan door den terpbaas den heer Zeldenrust, die ook nog eenige in den laatsten tijd opge dolven oudheden, naar hij ons mede deelde, te zijnen huize bewaart. Onder meer is daarbij nog een voorwerp,dat men in den ouden tijd voor een lamp gebruikte. Ook bezit de lerpbaas nog een paar urnen, verschillende schaat sen (gemaakt van koeienschenkels), een paar koperen riddersporen enz. De terpen zullen echter in Fiiesland spoedig geheel tot de geschiedenis behooren, daar er nog slechts hier en daar een enkele wordt gevonden. Een reuzenwerk. De Tsaar heeft de plannen van den minister van Financiën goedgekeurd om de Oostzee en de Zwarte zee door een reusachtig kanaal te verbinden, groot genoeg om door de grootste oorlogschepen bevaren te worden' Voor de uitvoering zal zes jaar noodig zijn. Hoe het simpele potlood tot een ontzaglijke industrie kan 1 iden, blijkt uit de geschiedenis van de firma L. C. Hardtmuth, te Weenen- Budweis (wier vertegenwoordiger, de Heer Adolf Swoboda, zich thans weder in ons land bevrn)t. Jozef Hardtmuth, een architect, richtte in 1790 een bescheiden pot- loodenfabriek in Weenen op, en in 1905, dus ruim een eeuw later, heb ben diens nakomelingen een fabriek waar inetr dan 1200 arbeiders, zoo mannen als vrouwen, aan het werk zijn. De grondstof, waaruit het potlood vervaardigd wordt, werd door ruste loos zoeken en vele proefnemingen aanhoudend verbeterd. Het Engelsche graph iet, wat in den aanvang werd gebezigd, was weldra uitgeput. Een inlandse!) graphiet werd vermengd met andere grondstoilen, waardoor- verschillende graden van hardheid en kleur werden verkregen Eindelijk werd eene samenstelling gevonden, waaraan de naam van »Koh-i-Noor" werd ge geven en wat op dit oogenblik als het ideaal potlood mag worden be schouwd. De fabriek zoo eenvoudig aangevan gen, heeft thans, behalve haar hoofd zetel te Weenen, filialen te Praag, Budapest, Dresden, Parijs, Londen, Milaan en New-York. Ontelbare malen werd het product op tentoonstellingen met eere- en eerste diploma's bekroond, maar vroe gere en lateren firrnaten ontvirgen ook vorstelijke onderscheidingen. Carl von Hardtmuth ontving de Franz Jozef-orde en hij en zijne nakomelingen werden in den adelstand verheven. Bij de Parijsche wereldtentoonstelling in 1878 verwieif de firma de gouden medaille en werd Carl het ridderkruis van het Legioen van Eer geschonken. En dat alles is aan het potlood te danken. Een museum-diefstal. Sinds eenige jaren hesteelt men in Engeland veel meer dan vroeger het geval was de openbare ver zamelingen en publieke musea. Lieden, die bet weten kunnen, stellen dit be droevende verschijnsel op rekening van een bekend en zeer populair schrijver van z.g. detective romans, die in een zijner boeiende verhalen de plundering van een museum beschrijft. Maar hoe dit nu moge zijn de museum-diefstal is uit het gebied der boeiende fictie overgegaan op dat laaghaitige realiteit. Zoo is eergisteren ontdekt, dat te Liverpool een juweolen collectie is ge plunderd, welke indertijd door den juwelier en antiquair Joseph Meyer aan de stad was gelegateord. Onder de verdwenen voorwerpen van fabelachtig hooge waarde zijn een ring met sardonyx en een camee- portret van Napoleon I, welke oor spronkelijk door den Keizer aan me vrouw Ney waren geschonken. Nog een groot aantal andere Napoleon preciosa is verdweden. De raad van toezicht van het museum beeft 200 pd. st. uitgeloofd voor de ontdekking van de gestolen voorwerpen en voor het geven van inlichtingen die zullen leiden tot de opsporing der daders. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dal wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven. RECLAME. Gij behoeft Amersfoort niet te verlaten om U te overtuigen van iets d3t ge hier onder Uw bereik hebt. De openhartige verklaring van een inwoner van Amersfoort boezemt ieder een belang in, het komt er niet op aan welken leeftijd hij heeft of tot welk geslacht hij behoort. De Heer P. vap-'der Heijden, wonende Muur huizen 14 te ^fiersfoort;, deelt ons mede: Ruim drie jaren bgti ik aangedaan geweest met een hevige pijn^-in den rug en lendenen. Ik kon mij haast ntet meer hukken en het zal U duide lijk zijn, dat mij dit, bjj mijn weik ats smid, vefbazenA veel moeite en-last veroorzaakte. Ik wist niet' waaraan deze'pijn laar ontstaan te danken lïad, doch waarschijnlijk had ik dit door een koujle opgeloopen Jfij mijn werk. Toen men mij zeiqe, dat Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen zulk éen lytstekenij/middel waren om rugpijn te geiflèzen; heb il^/hier dadelijk een proef mede genonxen erfuk bfcn zeer dankbaar U te kunnen rneld«ah, dat deze mij in den tijd van ongeveer twee/'weken geheel hebben genezen. Ik kan ze dfn ook met vertrouwen aan lijders aan rugpijn recommandeeren. Ik ondergeteekejSSe verklaar dat het boven staande waar is machtig U het pujbliek te makah op elke \%(Jze die U goed dunkt.. De' bovenstas^dê verklaring, zoo eenvondig en onrecht bewijst ons het doeltreffende van Foster's Rugpjh DÏieren Pillen. Het is'een zeker middeV vooralle ongesteldheden def nieren en der bl^as.^venató1 voor hunne kenteekene.n als pijn, strarmieid eitzwakte in den rtfg, opstopping, overvloedige urit®loozing, bezinksel der urine, rugpijn veroorzaakt door een *oude, aandrang van bloed in de Sieren of bla^S, ontsteking enz. en al de ziekt® daaruit voortvloeiend^ looals suikerziekte, waftrzucht, valies van eiwitstoffen, onreinheden in net bloed^nz. Vermijd dus de ziekte, terwijl giJ/direct^Bij de eerste verschijn selen de kiemen ftoodt^wclke zich voordoen. Verzeker U dat^fnen U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Van der Heijden gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwisel a f 1.75 voor één- of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2