Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ondergeschiktheid, achting en eerbied betoont. Ee meerderen daarentegen behooren hun minderen op vriende lijke en tegemoetkomende wijze te behandelen, en elke onaangename bpjegening na te laten. Alleen op deze wijze wordt de ware burgelijke tucht gekweekt en onderhouden, die slechts op wederzijdsche erkenning en waar deering berust, doch met een blooten vormendienst niet is gebaat. De motie tegen de onderwijs- novelle, Zondag te 's Gravenhage aan genomen, luidt: »De groote vergadering van voor standers van openbaar onderwijs, ge houden in Den Haag op Zondag 7 Mei 1905 en bijeengeroepen door de ver- eeniging «Volksonderwijs" in samen werking met het Nederl. Onderwijzers- Genootschap, den Bond van Nedeil. Onderwijzers, de Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland en het Landelijk Onderwijs-Comité; gelet op de beteekenis en het doel van het wetsontwerp tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van het Lager onderwijs, zooals deze bij de behandeling van dit wetsontwerp nader zijn gebleken uit de houding van regeering en meeiderheid der leden van de Tweede Kamer, door de aan neming waarvan gebroken zal worden met pacificatie, bedoeld bij de wet- Mackay overtuigd dat door de aanneming van dit wetsontwerp, met miskenning van ietter en bedoeling der Grondwet, de openbare voor alle kinderen van het Nederlandsche volk toegankelijke school met behulp van Rijksgeld, met verminking en, in een aanzienlijk deel des lands, zelfs met ondergang wordt bedreigd; het volksonderwijs in zijn geheelen omvang tot lager peil zal dalen en ten gevolge hebben, dat in plaats van de Nederlandsche jeugd allereerst op te voeden tot vaderlands- en vrijheidslievende burgers van éen en denzelfden Staat, reeds in de school wordt aangekweekt de geloofsverdeeld heid, die blijkens de geschiedenis reeds zooveel jammer over Nederland heeft gebracht protesteert ter wille van de alge- meeno volksontwikkeling tegen de aanneming van dit wetsontwerp door de Tweede Kamer der Staten- Generaal en verklaart plechtig dat, wordt, door de aanneming van dit ontwerp aan de voorstanders van het voor alle kinderen des volks toegankelijke, van overheidswege ingerichte onderwijs de heropening van den nood lot tigen school strijd opgedrongen, die strijd, hoe noode dan ook, door hen zal worden aan vaard in het besef van hun goed recht niet alleen, maar bovenal ter wille van de algemeene volksontwikkeling, den godsdienstvrede en de nationale een heid." Men meldt uit Zutphen aan de N. crt. Heden verscheen het programma van de Nationale tentoonstelling, wel ke door de afdeeling Zutphen-Warns- veld der Geldersch-Overijselsche Mpij. van Landbouw" alhier in het Coenens park zal worden gehouden van 912 Augustus a. s., ter gelegenheid van de 62e algemeene vergadering der Maatschappij. Behalve de gewone tentoonstelling van paarden, vee en landbouwgereed schappen, zal ook een wedstrijd in het hoefbeslag van gediplomeerde hoef smeden worden gehouden en worden ook prijzen toegekend voor de beste en volledigste inzending op het gebied van hoefbeslag, Voorts is er ook een tentoonstelling van bijen, van levendo zoetwatervisschen, van bloemen en planten, van rijtuigen, paardentuigen, vloersieenen, pannen en smidswerk. Op 11 Augustus wordt een concours- hippique gehouden; elke dag van de tentoonstelling is er «kermesse 'd été" en eindelijk zal plaats hebben een dui- venwetvlucht, te organiseeren door de vereeniging «Snel" en een dito, door het verplaatsbare duivenstation, hier toe afgestaan door den chef van den generalen staf. De anti-revolutionaire propa- ganda-club «Groen van Prinsterer" zil Vrijdag a.s. een openbare verga dering houden in de Keizerskroon, waar als spreker zal optreden mr. G. J. Sybrandy, uit Almelo, met bet onderwerp: «Het ministerie-Kuyper en de concentratie der vrijzinnigen". In de plaats van den heer jhr. Van de Poll, bevorderd tot ritmeester der huzaren, diiecteur \atj de door hem opgerichto «Zutphensche Orkest- vereeniging" is tot directeur benoemd .de heer Van Aken, voormalig kapel meestei van het 5e reg. infanterie. Onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen werd gisterenavond in het hótel «de Zwaan" de maand vergadering gehouden van de veree niging «Handel en Nijverheid". Behalve 4 bestuursleden, waren 16 leden aanwezig. Alvorens de notulen gelezen werden, deelde de voorzitter mede dat de heer van de Meiden tot le en de heer Schimmel tot 2e secretaris zijn be noemd, overigens zijn de functies de zelfde gebleven. De notulen van 12 April werden na lezing door den 2en secretaris goed gekeurd. Vervolgens kwam aan de orde een wijziging van een tweetal artikelen van het huishoudelijk reglement. Daar niet volgens het reglement het benoodigde aantal leden aanwezig was, konden slechts de besprekingen ge houden worden, doch de stemming niet plaats hebben. In de volgende vergadering komt dit punt dan ander maal aan de orde. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering vari de Ned. Bond van Handelsvereenigingon word benoemd de heer Berns, die ook vorige jaren de vereeniging bij genoemde bonds vergaderingen vertegenwoordigde. Ingekomen was een circulaire be tredende onder wijs per correspondent ie, welke circulaire in de eerstvolgende bestuursvergadering zal woidenj be sproken. Wal betreft de besprekingen omtrent het houden eener tentoonstelling werd besloten doze zaak met het oog op de commissoriale werkzaamheden tot na alloop der algemeene verkiezingen te laten rusten. Het bestuur staat de zaak warm voor al zijn er groote bezwaren (vooral ruimte). Bij de rondvraag werd aangedrongen op geregelde uitgave der maandlijsten terwijl door een lid de blijkbaar vrij algemeene klacht werd geuit over de stijging van het gasverbruik. Uit de discussie bleek dat de winke liers bij gelijk aantal pitten een stijging van gasverbruik van 2040 hebben, een stijging zoo beduidend dat een ernstig onderzoek dringend noodig is. Het Bestuur zal deze quaestie in de eerstvolgende vergadering ter sprake brengen en nagaan óf, en zoo ja, welke maatregelen moeten worden genomen Ook wordt nog de halte KI. Koppel ter sprake gebracht. Gevraagd werd de lokaaltreinen die uit Utrecht aan het station aankomen daar een opont houd hobben van zeer geruimen tijd, bijv. een half uur, alvorens de lialto wordt bereikt, direct door te doen loopen tot de halte. Ook werden eenige gebrekkige aansluitingen besproken Het bestuur zal zich tot de Directie wenden, zoodat ook op deze zaak wordt teruggekomen. Nadat nog een lid het vergadering- bezoek had besproken en de voorzitter had medegedeeld dat met een rechts kundig adviseur werd onderhandeld, werd te tien uur de zeer geannimeerde vergadering gesloten. Aanstaanden Zondagochtend half elf zal in het gebouw der Vrijmetse laars-loge «Jacob van Campen" voor den Doopsgezinden kring hier voor gaan ds. Kielstra, emeritus-predikant van Oegstgeest. De opbrengst van de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden bedraagt f 55.09. Op het terras van Amicitia worden dezen zomer 14 concerten gegeven, op de onderstaande data: 1 Juni (matinée), 12 Juni (tweeden Pinsterdag), 20 en 28 Juni; op 9, 20, 23 en 30 Juli en op 2, 6, 16, 27 en 31 Augustus. De concerten op 23 Juli en 20 Aug. worden gegeven door het muziekkorps van het le reg. huzaren, directeur de heer H. A. Maas; die op 2 en 31 Augustus (verjaardag van H. H. M. M. de Koningin en de Koningin Moeder) door de Utrechtsche Muziek- vereenigirig, directeur de heer H. Kuy- per, en de overige muziekuitvoeringen door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie, directeur de heer G. Bik kers. GARMZOEXSNIEUtl O. Ingevolge beslissing van bet D. v. O. dd. 26 April jl. heeft de M. v. S. M. v. O. goedgevonden de le luitenant J Kooiman van liet 5e Reg. Infanterie met ingang van I November a.s. toe te laten tot het volgen van de krijgskundige studiën. Bij beslissing van den comman dant der 2e div. inf. dd. 8 Mei jl. is de bronzen gesp voor 18 jaren trou wen dienst toegekend aan den ser geant-majoor-titulair F. A Toonen van het 5e Reg Inf. en zulks met ingang van 12 Mei a.s. De le luit. D. J. Couvée, van het le reg. veld-art., is ontheven van zijn detacheering bij de rij en lioef- smidschool en ingedeeld bij de 2de afd te Amersfoort. Luitenant W. Storm van Leeuwen, van de cavalerie O.-I. leger gedeta cheerd bij het eskadron ordonnansen, wordt eervol ontheven van die deta cheering en zal begin Juni zijn be stemming volgen. De He afd. van bet le reg. veld-artillerie zal, onder bevel van den luit.-kol jhr. L. A. P. Six, op 18 Mei a s. naar de legerplaats bij Oldebroek vertrekken. 378ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Deze klasse, welke trekt van 15—18, 23—26, 29—31 Mei, 2 en 59 Juni 1905, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f IOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinwbbee te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar A f3.50 per Vu. De kievitseierenhandel in Fries land welke voor velen in de pro vincie een bestaan oplevert is j.l. Viijdag voor dit jaar geëindigd, wijl, ingevolge art 22 van de Jachtwet, na 5 Mei het verkoopen, te koop uit stallen of vervoeren van die eieren verboden is. Ofschoon er evenveel kieviten waren als de vorige jaren, was in don beginne het getal eieien aanmerkelijk minder, een gevolg van het aanhoudend koude weder en de nachtvorsten, waardoor de vogels niet aan den leg kwamen. Eerst Tater, nadat het weder zachter geworden was, werd het aantal eieren grooter. Het aantal, dat in bet afgeloopen seizoen gevonden is, wordt geschat op 140,000 a 150,000 wat, tegeneen gemiddelden prijs van 18 cent per stuk, een bedrag maakt van ruim 26000 gulden aan zuiver arbeidsloon, onge rekend nog het groote aantal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan enz welke niet zoo bepaald gezocht, doch in het voorbijgaan medegenomen wor den. Niet meer dan een derde van den voorraad eieren bleef in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, Frankrijk en België; ook hadden, op bestelling, verzendingen plaats naar Weenen, St.-Petersburg en Konstantinopel, zelfs naar Algiers en Egypte. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van hel seizoen, in het laatst van Maart, n 1. f2 per stuk. In dien tijd zijn geen eieren naar het buitenland verzonden, omdat men daar dien prijs niet er voor over heeft. De laagste was 10 cent, Vrijdag j.l. Er is Donderdagavond te Groningen een moordaanslag gepleegd op den postiljon van de postkar Groningen Leek, Swaak. De zaak moet zich, naar de Pr. Gr. Ct. verneemt, aldus hebben toegedragen In de herberg van Bakker, in de Zuiderkerkstraat, te wiens huize het paard en de postkar waarmee Swaak van Groningen naar Leek rijdt en omgekeerd, gestald zijn, bevonden zich onder anderen behalve de kaste lein en Swaak vier smidsgezellen. Zeker tengevolge van onbehoorlijk gebruik van sterken drank is er een woordenwisseling ontstaan tusschen Bakker en de vfer smidsgezellen, waarmede Swaak zich bemoeid heeft door den gezellen in krachtige be woordingen toe te voegen de herberg te verlaten. Toen Swaak nu ruim elf uur op de postkar gezeten langs het Nieuwe Kerkhof reed, werd hij achtervolgd door twee van het vier tal. Ter hoogte van het zomerhuisje van mevrouw Biegel ging er een schot, gevolgd door drie andere. Swaak, verschrikt, keerde zich niet om, doch zette zijn paard aan. Hij was niet geraakt. Gelukkig, want achterna bleek, dat met revol vei ko gels was geschoten. De revolver is gevonden voor liet kosthuis van een van het viertal, den 20-jarigen Hen drik IC. die dan ook bekend heeft, te hebben geschoten. Hij heeft evenwel veiklaard niet het opzet te hebben gehad, op Swaak te willen schieten Afgaande evenwel op de manier waarop hij schoot, is er reden, om aan de laatste verklaring te twijfelen. K. is aangehouden. Een clubje jongens" te Bever wijk had een revolver gekocht om gezamolijk te leeren schieten. Gisteien hielden zij oefening en het vuurwapen weigerde; geen van de jongens kon den haan ovei krijgen. Een nam het mede, ontmoette van morgen den jongsten bediende van den winkel waar de revolver gekocht was en vroeg zijn hulp. D ze trok den haan over, de revoB.r «as geladen, ging af en trof den e gemurr in de rechter zijde. Met hevi.e pijn werd hij bij den naastbijzijndfii goneesheer inge dragen, wien In - f nog is mogen ge lukken den kogel te verwijderen. (II bl.) Omtrent den stand der vrucht- hoornen meldt nun uit de Betuwe: De kersenboon,en staan thans in vollen bloeien, behoudens, bijzon deren tegenspoed, kan een ruirn kersengewas verwacht worden. De pruimen, uitgezonderd de Engel- sehe krozen, beloven ook zeer veel, alsmede de meeste der perensoorten. De kruisbessen hebben nogal ge leden door de vorst, terwijl van roode en zwarte aalbessen een goed gewas kan worden tegemoet gezien. Aardbeien Het koude weder van April heeft den aardbeienplanten in Noord-Brabant geen kwaad gedaan; nu het Hink ge regend heeft staan de velden er goed bij, zoodat men weder op een goeden oogst meent te kunnen hopen. Groote hoeveelheden zijn weder opgekocht door verschillende expediteurs legen flinke prijzen. Bloemen kweeken. Wij ontvingen de geïllustreerde Prijscourant van Johs. Telkamp's Tuinbouwinrichting te Hillegom. Gaarne vestigen wij de aandacht op de keur van tuin- en kamerplanten, welke hier tegen billijke prijzen wor den aangeboden. Ieder vindt er iets in van zijn gading. Enkele curiositei ten verdienen vermelding. Zoo de Arum Cornutum, de wonderbare bloembol uit O -I„ welke zonder aarde, water en pot groeit, een prachtige 'h M. groote bloem ontvouwt en daarna tot een interessant bladge was van 1 M. omvang opgroeit. De Diclamnus of Gasplant, rijk-bloeiend, welke de eigenaardigheid heeft, dat zij een soort gas uitwasemt, dat men in zomeravonden in brand kan steken zonder de plant te beschadigen De Lampionplant met oranjeroode vruch ten, welke droog in vazen jaren lang goed blijven. Zoo is er meer. Wij wijzen nog op'de Cactus-Dahlia's, de Dubbele Ranonkels, de Montbrelia's e.a. voor liefhebbers van snijbloemen. Foutvrije Aiauearia's of Sierdennen worden geleverd vanaf f 0 75, Pal men, soort naar keuze, van af f 0.50, prachtexemplaren voor f 1 25, voorts pakketten vaste planten vanaf f 1.50 lot f 30. Men vrage de prijscourant aan en zal ze na inzage zeker niet teleur gesteld ter zijde leggen. Observator. Waardoor een blinde zelfs het Kaligebrck moet zien. Onlangs had ik in een landbouw- vereeniging een lezing gehouden over het gebruik der verschillende meststof fen en de behoefte van de verschillen de grondsoorten aan stikstof, kali en phosphorzuur, toen een oud boertje naar mij toekwam en mij de opmer king maakte: «Dat is nu allemaal goed en wel mijnheer, maar hoe kun nen we nu weten of bet land kali noodig heeft. Stikstof en phosphorzuur hebben wij in deze streken al lang gegeven. En we weten nu ongeveer wel, welke planten chili en super moeten hebben. Maar ik kan toch van mijn verschillende meten geen monsters riemen, orn die te laten onder zoeken om zoo te weten te komen, hoe bet met de kali staat." De man had gelijk en ik zei hem ongeveer het volgende«In het algemeen is de beste manier, om te onderzoeken of een grond gebrek aan kali heeft, of ten minste kali zou kunnen gebruiken, eens probeeren of met de bemesting zooals men die gewoonlijk geeft, ver meerderd met de een of andere kali mest, de opbrengst hooger is dan gewoonlijk. Wanneer ge dus van een akker of van grootere uitgestrektheden gronds wilt weten, of een kalibemes ting voordeeiig zou werken, dan gaat gij zelf zoogenaamde proefvelden aan leggen. Ge verdeelt alles in tweiën. De eene helft bemest ge met en de andere zonder kali. Zoo ge voordeel in de kalibemesting ziet, dan gaat ge er mee door en ik verzeker je, dat in de meeste gevallen bet voordeel duidelijk in 't oog springt." «Ja maar" antwoordde de boer me «ja maar zoo meen ik het niet. Kan men, wanneer de grond werke lijk gebrek aan kali heeft, dat niet van buiten aan de planten zien?" «Zeer zeker kan men dat," ant woordde ik, «nemen we b. v. de aard appels. Aardappels op kaliarmen grond, blijven gewoonlijk klein. Ze rijpen vroeg en hebben een laag zetmeelgehalte. De bladeren der plant blijven klein en zijn verschrompeld. Ze vertoonen kleine roestkleurige vlekken, kiullen op en maken geheel den indruk van half verdorde, oudachtige plantendeelen. Wat het graau betreft, dit ziet ei bij kaligebrek, in hel vooijaar eenigzins geel uit. Het stroo blijft op lateren leellij I slap en het vertoont neiging om gemakkelijk te legeren. Ook bij boekweit is het kaligebrek van den bodem waarin de plant geteeld is, soms zeer duidelijk waar te nemen. Ook hier vertoonen zich geelachtig bruine vlekken, die weldra een witachtig aan zien krijgen. De bladeren krullen zich op en verschrompelen evenals bij de aardappelplant. Zeer duidelijk is dit ook te zien bij koolrapen, knollen sui kerbieten, enz. De oudste bladeren ver toonen het eerst bruine, geelachtige vlekken, die later witachtig worden. De knollen zelf blijven klein. «En is dat nu altijd zoo," ging mijn ondervrager voort, «is dat nu altijd zoo, als er te weinig kali in den grond is?" «Ik zal niet zeggen, dat al deze ver schijnselen zich voordoen," was mijn antwoord weer, «als er te weinig kali in den grond is, doch als de hoeveel heid kali bepaald onvoldoende is, of geheel afwezig, dan doen zich zeker bovengenoemde verschijnselen voor. Intusschen kan het wel eens gebeu ren, dat gij al die verschijnselen niet zoo duidelijk kunt waarnemen en dat gij u toch zeer veel voordeel kont doen met een kalibemesting. Dat kunt gij ontdekken door proeven te doen, zooals ik slraks heb aangegeven." En dat laatste zeg ik ook tot de lezers van dit opstel. Alleen doorzeil' proefvelden aan te leggen, door twee akkers op verschillende wijzen te be mesten en de uitkomsten te vergelijken, kuntge weten, watuwakkermankeerd. Doch dit is zeker, als de gewassehen bovengenoemde verschijnselen vertoo nen, kan zelfs een blinde zien, dat er kali ontbreekt. RECLAME. Het onderwerp van alle geiprekken van Amsterdam. Wij beschouwen de bevwyaare van Amsterdam zoo te zeggen als onze Jfuren wat voor hen belangrijk is, zal ons eveheens inf^resseeren. Het volgende wordt thans jfruk aldaar'besproken. Mejuffrouw B Rut^grs, wonendejKuiperstraat 55 te Amsterdam, mewt ons: Voorat ik Uw voor treffelijke Foster's .Rugpijn Nieren gillen gebruikte, heb ik gedurend^ drie jaren verschrikkelijk veel moeten doorstaan door een nierziekte, welke aan alle zorgen eiu'behandelingen hg& hoofd geboden had. Deze nigfziekte had ik gehouden uit mijn eerste bevalling en ik had afhoudend hevige pijnen in 4eh rug en in de |jhkerzij, welke mij voor mijn ♦erk somtijds ten ePne male ongeschikt maakten. %T)e "urine was mental vuil en troebel en nimrnpr was ik verlost vpn een ellendig alles overheeréthend gevoel van Jïecmoeidheid. Vooral 's morgens tyj het opstaat? scheen het mij toe, a'sof niijn beenen hnn ijfenst zouden weigeren. Ik wérd behandeld dóéh schoot niet op, en toen e^n mijner vriendejfrnijn aandacht op Fuster'i Rugpijn Nieren:Pil'en^Vestigde, liet ik dadelijk een doosje komen, ófschÖon ik^.daar niet veel ver trouwen in had. Het if* mij echter een groote vreugde U te kunnen,f eggen, dat Uw pillen mij uitstekend geholpen h&bbens Na een paar dagen kwam er reeds verkering .en ofschoon ik bij het eindd van een doosje nog niet volkomen genezen wasi, gevoelde ijjjTnc toch ;beter dan in jaren het gevat was. en jjf wil thun$ nog eenigen tijd verder gaan <^m mgj^eheel en aü van mijn ziekte te be vrijden. Ik ondergeteekende 4rërklaar dat het bovejK' staande waar is en machtig U het publiek te m^tèn op elke wijze die U gqj»d dunkt. jf In lien gij op de of andere wijze Hjdt aan de nieren, loopt gij go^aar een ontstekiag aan de nieren te bekomen, j?teenen in de Maas, water zucht suikerziekte ejü., want aangetaste nieren genezen nooit van zeJJ: indien menJe verwaarloost en zonder hulp laat, Js het eindj-yJKoodlottig. Vei zeker U dat meo^ U de egfrte Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde ^ie M^uffVouw Rutgers ge had heeft. Zij zijn te Aflltërsfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10,— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2