NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. DE SCHIIIELRIJDER. No. 47. Woensdag 14 Juni 1905. Vier-en-dertigsleii jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. 21) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gekeele Kijk f 1. Afzonderlijke Hnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Teiephoonno. 69. AD VfTRTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De vredes-ondcrhandcliugen. Naar men verneemt is de vraag van de plaats, waar de gevolmachtigden zullen samenkomen nog niet beslist. Noch met Washington, noch met de een of andere plaats in Mandsjoorije kan worden genoegen genomen. Na een onderhoud met president Roosevelt, werd door den Russiscben gezant graaf Cassim de opvatting der Japansche regeering betreffende de plaats, naar Rusland overgeseind. Gisteravond had de Nederlan'dsche gezant te Washington, jhr. De Marees van Swindereil, aan de Russische am bassade een onderhoud met graaf Cassini, wat doet vermoeden, dat Rus land in overweging heeft, den Haag uit te kiezen als plaats voor de onder handelingen. De Japansche gezant, Takahira, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de quaestie spoedig een bevredi gende oplossing zal vinden. Officieel is verzekerd dat het ant woord van Japan nog niet gepubliceerd is, omdat het Russische antwoord, 't welk nog slechts mondeling is ge geven, nog niet kan worden mede gedeeld. Koning Oscar van Z.veden ontvangt nog steeds uit alle deelen zijns lands en van allerlei personen telegrammen en brieven met betuigingen van sym- pathie en aanhankelijkheid. Het vervangen van de Scandinavi sche Unievlag door de NoOrweegsche driekleur is op de meeste plaatsen in Noorwegen met groote plechtigheid geschied. Het lied »God bescherm het Vader land" werd door de soldaten meteen luid en krachtig »ja!" beantwoorden het volkslied, door de muziek gespeeld, weid door de menigte blootshoofds aangehoord. Te Oscarsborg sprak een oud-Minis ter den wensch uit, dat de vlag nog lang moge wapperen hoven een sou- verein volk, en dat ziclt steeds man nen om haar mogen scharen, die bereid zijn leven en bloed op te offeren voor het vaderland. Ook te Horten weid veel geestdrift betoond, toen daar ten aanschouwe van een groote menigte op de oorlogs schepen en de vesting de oude vlag neergehaald en door de nieuwe ver vangen werd. Door Nansen en Björnson is eene boodschap gericht tot het Engelsche volk. »Wij hebben geen keus gehad", zoo zeggen zij hierin. «Het was voor ons een vraag van onafhankelijkheid of onderwerping geworden. De Kroon is bezweken voor den drang van Zweden, en heeft ons zoo uit de Unie gedrongen; want de Kroon handelde legen den eenstemmigen wil van parlement en volk, huiten den 'raad om van de verantwoordelijke Ministers hetgeen met de letter en den geest van de grondwet in strijd is «Wij begrijpen dat het een moeilijk geval was voor «Je Kroon, te moeten kiezen tusschen Zweden en Noorwegen, en wij gevoelen diepe deernis met den Koning. Maar wij zijn overtuigd, dat dit de gelukkigste oplossing is van de crisis, en dat deze kalm en zonder wapengeweld zal afloopen Als de twee natiën geen gelegenheid meer hebben, met eikaar te twisten, zullen zij een krachtig Skandinavië vormen". Onder de mogelijke candidaten voor den troon van Noorwegen wordt thans weder genoemd Koning Oscars tweede zoon, Prins Oscar, die in 1888, bij zijn huwelijk met een Hof dame, afstand deed van zijne troons- opvolgingsreehten en weer den titel van Prins Bernadotte aannam. Prins Bernadotte, die thans 46 ja ren oud is, gelijkt veel op zijnen va der, uiterlijk, weet men, eene zeer statige en welgemaakte verschijning. De «profeet" Dowie, van de stad Zion, bij Chicago (Elias II) geeft zijne hekeei irigsplannen nog niet op. Hij heeft nu een inschrijving voor eene bedrag van f500,000 geopend, met liet doel een «evangelisch leger" van 3000 man uit te rusten, waarmee hij zich naar Parijs wil hegeven, «om de zonde uit die stad te verjagen." De invoering «Ier Kinderwetten. In «ie Zaterdag verschenen Mem van Antw. aan de Eerste Kamer be treffende hel wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk IV 1905 iri verhand met de invoering der Kinder wetten op 1 Sept. a.s. beantwoordt de Minister de in verband met den korten termijn van invoering geop perde bezwaren met de opmerking, dat men de zorg voor voldoende aan sluiting en verband tusschen de nog uit te vaardigen alg. maatregelen en het wetsontwerp gerust aan hem kan overlaten en dat de Kamer «gevoe gelijk met een beoordeeling van het w etsvoorstel op zich zelf (zal) kunnen volstaan." Na deze terechtwijzing betoogt de Minister dat de invoering immers reeds zóó lang in voorbereiding is, dat van een op dit oogenhltk opko mende overhaasting geen sprake kan zijn. Dat van liet instituut de voogdij raden voor een groot deel de goede werking met name van de civiele Kinderwet zal afhangen, geeft de Minister den heer Rethaan Macaré (naar wiens ciitiek in het Tijdschrift voor Armenzorg door sommige leden was verwezen) volkomen toe, maar hij is van meening, dat het geenszins onmogelijk zal zijn «tijdig het voor de voogdijraden noodige personeel te vinden. De afkondiging toch van meer be doelde algemeene maatregelen van bestuur kan binnen zoo korten tijd worden tegemoet gezien, dat tusschen dat tijdstip en de invoering der Kinder wetten, bij een inwerkingtreding van deze op 1 September a s., weinig min der tijd zal veiloopen dan de in het verslag aangeprezen termijn van drie maanden, daargelaten nog, dat immers voorloopige maatregelen van voor bereiding daarop niet behoeven te wachten. Een weldoordachte en goed voorbereide wijze van invoer.ng is naar de overtuiging van den ondergetee- kende dan ook in alleszins voldoende mate gewaarborgd." Mocht de Minister zich hierin vergissen, dan zal hij niet aarzelen den termijn nogmaals te ver schuiven. Wat de benoeming der menigte nieuwe ambtenaren betreft, waarvoor gelden worden uitgetrokken, hei haall de Minister de uitdrukkelijke verzeke ring, dat hij tot aanstelling niet zal overgaan, dan nadat in elk geval afzonderlijk zal zijn nagegaan en ge bleken, dat .de aanstelling noodig is. Dat het tot heden aangestelde par soneel te weinig le doen zou hebben, spreekt de Minister op de volgende wijze tegen voor hen «levert de voor bereiding van de invoering, gevoelen zij zich tot dat wei k aangetrokken en daarvoor geschikt, alleszins voldoen den arbeid". De ambtenaar in het V. V. vermeld, zou dan ook slechts heengegaan zijn omdat hij, «nadat op een voorloopige informatie naai kansen op bevordering in de allernaaste toe komst een r.iet genoeg bevredigend vootloopig antwoord kon worden ge geven" een betere betrekking buiten 's lands dienst kon verkrijgen. Wij hebben eenige reden om le betwijfelen of dit antwoord de gelieele waarheid bevat. In de M. v. A. wordt ook gespro ken van de samenwerking van den Staat mot het particulier initiatief in het belang der verwaai loosde en mis dadige jeugd In verband daarmee vestigen wij de aandacht op een kort geleden verschenen ingezonden stuk van don Rotterdamsehen rechter Teilegen in de A'. R. Ct van 7 Juni. In dit art. maakt de inzender gewag van eene circulaire, uitgegaan van den Kerkeraad der Nederduitse!) Ge reformeerde Gemeente te Rotterdam, ter aanbeveling van eene geldinzame ling ten behoeve van het Doorgangs huis te Hoenderloo. Volgons die circulaire zou de Regee ring de te harer beschikking gestelde kinderen vooiloopig in een der Rijks opvoedingsgestichten plaatsen en zich daarna richten tot de Kerk, waartoe de kinderen beliooren, met de vraag, of zij de veroordeelden onder haar hoede wil nemen ter opvoeding en zoowel geestelijke als lichamelijke ver zorging. De regeering zon zich reeds gewend hebben tot de Synode der Nedeilandsch Hervormde Kerk met de zeer ernstige vraag haar in deze ter wille te zijn. De Synode zon daarop besloten hebben de regeering zooveel mogelijk te steunen. Voor meisjes kan zij beschikken over gestichten te Zetten, voor de jongens zou nu lloendeiloo zicli bereid verklaard hebben de door de keilt gezondenen op te nemen. Op grond van een en ander komt de com missie voor de collecte namens den kei keraad steun vragen voor liet ge sticht le Hoenderloo sop verzoek der Synode en indirect op aandrang der regeering". Wel zullen de kosten van verpleging uit de schatkist bestreden worden, doch voor de eerste inrichting is f 100 000 noodig. Het Weekblad van het Recht, dit stuk vermeldende, schrijft dat in deri inhoud dor circulaire veel ligt wat bevreemding en twijfel wekt.Overigens dringt het er bij de Regeering op aan, dat deze hare inzichten omtrent de verhouding tusschen haar en de parti culiere gestichten en vereenigingeti zoodra mogelijk kenbaar make, omdat er thans allerlei geruchten loopen, die tot groote onzekerheid voeren en alle heliooi lijue voorbereiding onmogelijk maken. Oorspronkelijke novelle van TH. STORM. Hanke had zijn vaderlijke nalatenschap aan vaard, en daar oude Antje Wohlers ook spoedig aan haar kwaal bezweek, was zijne bezitting inet haar kamp vergroot, Maar se dert den dood, of liever sedert de laatste woorden van zijn vader, was in hem iets ont waakt, dat reeds sinds zijn jongensjaren in hem gesluimerd had; hij herhaalde het zich zelf maar dikwijls' dat hij, wanneer er een nieuwe dijkgraaf zijn moest, daarvoor de ge schikte man was. Dat was het; ziju vader, die het wel weten kon, die het wel weten moest, die immers de wijste man van het dorp geweest was, had dit woord als een laatste geschenk aan zijn erfenis toegevoegd; de weduwe Wohlers dien hij hem ook te danken had, zou de eer ste sport van de ladder zijn. Want, zooveel was zeker, al bezat hij dien nu ook een dijkgraaf moest toch nog vrij wat meer land het zijne kunnen noemen Maar zijn vader had het gedurende die ja ren dat hij alleen woonde, zuinig aangelegd, en met dat, wat hij zichzelf ontzegd had, de nieuwe bezitting verworven; dat kon hij ook, hij kon nog meer; want de krachten van zijn vader waren al uitgeput, maar hij kon nog jaren lang het zwaarste werk verrichten! Doch, al kon hij het op die manier dwingen door het scherper beheer, waartoe hij zijn ouden meester had aangezet, had hij zich juist geen vrienden in het dorp gemaakt, en Ole Peters, zijn oude tegenstander, had onlangs een erfenis gedaan en begon een welgesteld man te wordenTal van gezichten trok aan zijn geetesoog voorbij, en zij zagen hem bijna allen met booze oogen aantoen maakte zich wrok tegen die menschen van hem meester hij strekte de armen uit, alsof hij hen wilde grijpenwant zij gunden hem de betrekking niet, waarvoor hij van hen allen de eenig ge schikte was. En dit denkbeeld liet hem niet meer lossteeds kwelde het hem en zoo groeiden in zijn jong hart naast de eerlijk heid en de liefde ook de eerzucht en de haat op. Maar deze kwelduivels waren diep in zijn binnenste verborgenzelfs Elke vermoedde er niets van. Toen het nieuwe jaar was aangebroken, werd er een bruiloft gevierd de bruid was familie van de Haien, en Hauke en Elke waren bei den op er genoodigd; ja, bij het brulofsmaal trof het, daar een der nadere familieleden weg bleef, zoo, dat zij naast elkaar zaten; slechts een glimlach, die over beider trekken gleed, ver ried hun vreugde daarover. Maar Elke zat daar met een onverschillig gelaat te midden van de drukke gesprekken en het klinken dei- glazen. «Scheelt je iets?" Hauke. «Och eigenlijk niets, maar er zijn mij hier te veel menschen." «Maar je ziet er zoo treurig uit!" Zij schudde het hoofd; verder zeide zij niets. Door zwijgen maakte zich een zekere ijver zucht van hem meester en heimelijk greep hij onder het afhangende tafellaken haar hand; maar zij bewoog zich niet, zij sloot de hare vertrouwelijk om de zijne. Was er een gevoel van verlatenheid over haar gekomen, nn haar oogen dagelijks op de wegkwijnende gestalte van haar vader moesten rusten Hauke dacht er niet aan, zichzelf dit af te vragen maar zijn adem stokte, toen hij nu den gouden ring uit zijn vestzak haalde,» Zult gij hem daar laten zitten vroeg hij bevende, terwijl hij den ring aan den ringvinger der smalle hand schoof. Tegenover hen aan tafel zat de vrouw van den dominé; eensklaps legde deze haar vork neer en wendde zich tot haar buurman«Mijn God, zie dat meisje eenszeide zij, «ze wordt doodsbleek I" Maar het bloed keerde reeds weer in Elke's gelaat terug. «Kunt ge wachten, Hauke» vroeg zij zacht. Dé verstandige Fries bedacht zich nog een paar oogenblikken. «Op wat?» zeide hij ver volgens. «Dat weet gij wel; ik behoef je dat niette zeggen." «Je hebt gelijk," zeide hij, «ja, Elke, ik kan wachten als het maar niet te lang duurt." «O God, ik ben bang, dat het einde zeer nabij is I Spreek toch niet zoo, gij spreekt over den dood vau mijn vader!" Zij legde de andere hand op haar borst. «Tot zoo lang,« zeide zij, «zal ik den ring hier dragen gij be hoeft niet bang te ziju dat gij hem bij mijn leven terug krijgt.» Toen glimlachten beiden en hunne hauden klemden zich zoo vast in elkaar, dat het meisje het bij een anderen gelegenheid ze ker luide zou hebben uitgeschreeuwd. (wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1