Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Te Soestdijk heerschte op den Tweeden Pinksterdag eene ongekende drukte. Eene opeengehoopte menigte had voor het hek van iiet paleis postgevat, toen de Koninklijke Familie te vier uur uitreed, en wel in een landauer, door den Prins zelf gemend. Het publiek juichte de Vorstelijke personen luide toe. De vorige week heeft Koningin Wilhelmina in de omstreken van Eemnes verscheidene malen geschil derd. Bij een dezer gelegenheden werd Zij overvallen doer een onweer, zoodat Zij met het rijtuig in de uit spanning «Het roode Kruis" moest gaan schuilen. Bij den uitgever D. J. van der Wilk, te Haarlem, is verschenen een «Aanteekenboekje voor de Verkiezin gen." Het heeft een langweipigen vorm en geeft vooreerst eenige arti kelen uit de Kieswet, daarna tabellen ter invulling van de 100 kiesdistricten en aan het slot overzichtstabellen en een tel- of turftabel. Het boekje is handig en practisch. De Landbouw en de Tariefwet. Zooals in vorige artikelen werd aan getoond, heeft de Minister de bolste en onbelaste artikelen in de ontworpen tariefwet verdeeld in 15 groepen, waar van 5 te rangschikken zijn onder de voornaamste, 10 onder de kleinere. Immers de minister, die de vermoe delijke gezamenlijke opbrengst schat op f '20 000 000, berekent dat door die 5 groepen te zamen voor ruim 15, door de andere '10 te zamen voor nauwelijks 5 millioen zal worden bijgedragen. Eene aardige som, zou men zoo zeggen. Maar ten eerste komt dat gebeele bedrag niet ten volle in de schatkist terecht en ten tweede zullen, gelijk reeds in verschillende onzer artikelen is aangetoond, de voorgestelde tarieven naar evenredigheid het zwaarst druk ken op hen, die dit het minst kunnen dragen. Deze zullen voor levensonder houd meer hebben uit te geven dan tegenwoord'g het geval is. Weinig is er nog gezegd over de gevolgen, die de voorgestelde wet zal hebben op den landbouw, de veehou ding, de zuivelbereiding en wat meer gerekend kan worden daartoe te be- hooren. Hoewel zij, die in den landbouw hun bestaan moeten zoeken, evenals alle andere verbruikers, den druk zullen gevoelen, die door kunstmatige duurte van tal van artikelen zal ontstaan (hier niet afzonderlijk te bespreken), kan het van belang geacht worden na te gaan welke artikelen, in meer dadelijk verband tot den landbouw staande, door de voorgestelde wet zullen wor den getroffen. Tot de 5 voornaamste groepen, waar van hiervoor is gesproken, behooren de groepen III, VI, IX, XIII en XV. In de groep 111, VI, IX en XIII komen geene artikelen voor, onmiddellijk of uitsluitend met den landbouw in ver band staande. In groep XV wordt onder de volgnummers 411: stoomketels, machineriëu en werktuigen, 412: drijf riemen, onverschillig van welke stof vervaardigd, 413: pakkingslof en ketel- bekleeding voorgesteld een recht van 3 percent van de waarde, terwijl deze artikelen onder het bestaand tarief vrij zijn. De boer, die in het vervolg eene dorschmachine, eene graan- of gras machine, eeri hooischudder, een paar- denhoothark, een zaai- ofkunstmest- sti ooimachine moet aanschallen, zal dan in plaats van elke hondord gulden, die hij nu hiervoor betaalt, f103 moe ten geven; de zuivelfabriek, die een stoomketel een stoommachine, drijf riemen, pakkingstof en ketelbekleeding moet hebben, eveneens. En in het zelfde geval veikeeren de polderbe sturen voor hunne stoomgemalen, drijfriemen en de andere artikelen, hierbij genoemd. De hieruit voort vloeiende vermeerdering van uitgaven zal dan vermoedelijk gevonden moeten worden in verhooging van polderlasten, die ten slotte op de landgebruikers, eigenaren en huurders zullen drukken. Alsnu overgaande tot de kleinere groepen, vinden wij in groep I voor paarden, die thans vrij zijn, onder voEnommer I een invoerrecht van 143.het stuk; voor paarden van niet meer dan 1.45 M. schofthoogte waartoe de hitten ol poneys behooren, alsmede muilpaarden en muilezels f 5.het stuk. Gelijk de minister opmerkt, is het moeilijk de giens te trekken tusschen een weelde- en wei k- paard. leden waai om eene bela-tmg voor ieder paard wordt voorgesteld Maar dit neemt niet weg, dat deze heffing het zwaarst is rooi de paarden van de geringste waarde. Een werk paard van drie- of vierhonderd gulden b.v. staat lang niet gelijk met oen dekhengst, die eenige duizende gul dens kost. Ook hier dus de zwaarste last op de zwakste schouders! Onder volgnommer 285 kornen voor klompen en schoenklompen op de 100 K.G. bruto-gewicht f2.50, het geen voor dienstboden, voor arbeiders en hunne vaak talrijke gezinnen, die in den regel in de week altijd op klompen loopen en in betrekkelijk korten lijd een paar verslijten, eene ongewenschte vermeerdering van uit gaven teweeg brengt. Bij het tegen woordige tarief zijn klompen vrij, schoenklompen belast met 5 percent Dat deze belasting, die bijna uitslui tend don minderen man treft, niet zoo matig is, wordt o.a. bewezen door het feit, dat de minister de opbrengst raamt op f 50.000 Bij groep XI, waarbij ook genoemd worden «baksteen en dergelijke kunst steen", worden rechten voorgesteld, die nu niet bestaan en die bij't stich ten of herstellen van boerderijen en woningen de kosten zullen doen stijgen. Hierbij behoeft niet verder Ie worden stil gestaan, omdat het niet uitslui tend den landbouw geldt. Bij groep XIV volgnommer 409: rij en voertuigen, niet afzonderlijk belast, met inbegrip van motorwagen, rijwielen en dergelijke wordt het recht verdubbeld, namelijk van 5 op 10 percent gebracht. Neernt men hierbij in aanmerking, dat, althans ten plaltelande. de rij wielen bij lange na niet uitsluitend dienen voor genot en weelde, maar heel vaak gebruikt worden in het bedrijf van landbouwers en anderen, dan is hel licht te begrijpen, dat deze verdubbeling van inkomende rechten voor hen eene geenszins onverschillige zaak is. Zooals in het begin is gezegd, zijn hierbij alleen die artikelen be sproken, die meer rechtstreeks met den landbouw in verband staan. Maar het is duidelijk dat de druk, die door invoering of verhooging van rechten op anderen zal worden gelegd, ook zal neerkomen op den landbouwer, die, evenals alle andere verbruikers, voor tal van benoodigd- heden meer zal hebben te betalen. En wat staat voor hem daar tegenover- Geen voordeel, maar wel gevaar. Het behoeft geen uitvoerig betoog, dat de Neder landsche landbouwer, veehouder, zuivelbereider, groenten-, en vruchtenteler het vooral moeten hebben van uitvoer naar het buiten land. Uitvoer van vee, boter, kaas, fijne zaden, kooi en andere voort brengselen. Waar moest het voor hem heen, zoo dat alles binnen de gren zen moest blijven? Alles dient alzoo in 't werk te wor den gesteld, om dien uitvoer te be vorderen en uit te breiden. Nu is het wel treurig, dat het buitenland door de vaak hooge inkomende rechten onzen uitvoer bemoeilijkt, doch wij kunnen dat niet keeren. Maar wel is het zaak die groole naburen geen aanleiding te geven om, bij wijze van wraakneming, die rechten nog te gaan verhoogen, waardoor onze toestand er niet op verbeteren zou En dat zoo iets geen denkbeeldig gevaar is, dat leert de geschiedenis in de landen om ons heen, waar, zoodra de een het invoeriecht verhoogt, de buurman dit eveneens doet en de tarieven oorlog uitbreekt. En wat het buitenland aanschouwe lijk leert, is, dat zoo men eenmaal den weg der bescherming is opge gaan. men meestal gedrongen wordt tot uitbreiding en ver hooging der tarieven. En het slot van dat alles is, dat de natie, zij het dan ook op "niet zoo duidelijk voel- en zichtbare wijze als bij directe belastingen, de rekening moet betalen; dat de ver bruikers, die velen zijn, moeten be talen ten behoeve van de percents gewijs kleine groepen van voortbren gers en dat deze belasting naar even redigheid het zwaarst drukt op den minvermogende, voor wien één dub beltje vaak van meer beteekenis is dan voor andere ettelijke guldens Iri de goed bezette zaal van «Amicitia" heeft Jtir. Mr. II. M. van Asch vari Wijck gisterenavond vooi de kiezers een lezing gehouden ter verdediging van het ininisterie-Kuyper en zijne candidatuur voor de Staien- Generaal. De vergadering werd door Ds. Don nar met gebed geopend. Het gaat volgens spr. niet voor of tegen Kuyper, maar voor of tegen de Christelijke staatkunde. 7.i-er uitvoerig betoogde spr. dat de antithese door de tegenstanders ge heel oi,juist wordt gesteld, inderdaad is zij niet anders dan dit: Cbistelyke staatkunde of moderne. Vervolgens beziet spr. de quostie in den laatslen tijd veel besproken, n.l dreigt er gevaar voor de belangen der Nederl. Ilerv. kerk. Spr E van gevoelen, dat er geen gevaar dreigt, doch dat de Nederl. Ilerv. kerk van dit ministerie alles, van een vrijzinnig niets te verwachten heeft. Spr. dringt er op aan dat men deze regeering in de gelegenheid stelle haar program af te werken. ~Ook komt spr. op tegen den inhoud eerier advertentie waarm gezegd werd op spr. doelend: «kiest niet den legenwoordigen afgevaardigde van uw district, die steeds stilzwijgend met eene doordrijvende meardeiheid mede- gaat en als een werktuig dient vooi de zonderlinge coalitie van uiterste in kerkelijke overheersching." Spr. oordeelde zijn zwijgen in 's lands btdang en is bereid in een volgende periode denzelflen lijn te volgen. Bovendien de icgeering was zoo tegemoetkomend, dat wenschen overbodig bleken. Ook herinnert spr. aan het ««preken is zilver, zwijgen gomt.' Spr. dringt aan op steun van dit cabinet, omdat de individueels leden ervan zulke kranige mannen zijn, zij heeft getoond in hachelijke tijden te kunnen regeeren. zeer gematigd is opgetreden en voor de vrijheid waakt. Ten slotte bespreekt spr. de militaire uitgaven in het tariefontwerp, en komt weer met de argurnenlen(?) van de heer Struve aandragen, in dit blad reeds uitvoerig weerlegd. Spr. acht zoowel om economische als om firiancieele redenen verhooging der tarieven gewenscht. Ten slotte wijst spr. op de ge drukte en verdiukte middenstanders voor wie een verhuoging der invoer rechten op weeldeartikelen schade zal zijn. Met een waarschuwing dat niet Amersfoort, het bolweik van rechts, mag verloren gaan. besluit spr. zijn rede. Nadat Ds. Donner spr. gedankt heeft voor diens optreden, erop ge wezen te hebben dat hij de vieide Van Asch vari Wijck is die de Amers- foortsche zetel inneemt, sloot Ds. Tee- rink de vergadering met gebed. Gisterenochtend passeerde H.M. de Koningin met H. D. gemaal prins Hendrik, gezeten in eene door een vierspan getrokken victoria onze ge meente op Haie dooi reis naar «Het Loo." Op den huize «Hoevelaken" werd de lunch gebruikt. Te halftwee arriveerde het Koninklijk Echtpaar op Haar lustslot. II.M. gekleed in licht toilet zag er welvarend uit en groette allermin zaamst het talrijke publiek, dat zich langs de straten bewoog. Uit een groot aantal wuningen wapperde de driekleur. Naar wij vernemen worden de gebouwen nos. 13, 15, 17 en 19 in de Hendrik van Viandenstiaat aan staande week door de Huishoud- en Industrieschool betiokken, nadat zij hare leerlingen tot dusver in welwil lend te harer beschikking gestelde lokaliteiten heeft ondergebracht. Voor het volledig onderwijs aan dag en avondschool telt zij 24 leerlingen, de Fröbelschool heeft er6(1, terwijl er nog 94 leerlingen zijn voor afzonder lijke cursussen (huisvlijt, verstellen, strijken, koken); in alles zijn er thans 184 Met 1 September wordt de klasse voor hel uitgebreid volledig industrie- en huishoudonderwijs geopend. Een rijknecht van den heer Vollenhoven, wdens paard gisteren schrok voor een automobiel, had het ongeluk daaibij onder zijn wagen te geraken. Met gebroken been en hoofd wonde werd hij naar het gasthuis «Aldegonde' vervoerd. Den 16n dezer zijn de Rijks telegraafkantoren en de Rijkstelefoon- bureelen tot 's avonds 10 ure (green- wichtijd) geopend of zooveel langer als de verkeersdrukte vordert. Bij Kon. besl. is aan den kapitein P. Glerum van het 5e reg. inf. met ingang van 16 Juni 1905 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van een pensioen van f2224. Met ingang van 16 Juni is kapitein P. Glerum benoemd tot land weerdistrictscommandant in het XlIIe landweerdistrict, en tevens aan ge noemden kapitein de rang verleend van majoor. Naar de iV. ft. Ct verneemt, is ile kolonel A. D Petter, commandant van liet 6e reg inf. te Breda, bestemd tot genei aal-majoor commandant der 4e divisie infanterie. De inspecteur der infanterie heeft bepaald dal van nu af geen onderoffi cieren in de rangen van adjudant-onder officier en sergeant-majoor ("admini strateur) meer mogen worden aange steld tot tijd en wijle het aantal onder officieren in die rangen, die bij de invoering der nieuwe organisatie over compleet zullen komen, weggesmol ten is De Amerikaatische Senator Clark, uit Montana een nuiultimiHionnair", bezit te Now-York een buis, hetwelk, met inbegrip van den grond, 36 milli oen 'gulden heeft gekost. Het staat in de 5e «Avenue", tegenover bet Cen tral Park". Dat buis is gebouwd in den stijl Bodewijk XIV, door architecten, die vooraf eenige maanden naar Parijs werden gezonden om de gebouwen aldaar te bestudeeren. Voor een der kleinere vertrekken werd een plafond van een Fransch kasteel den Oceaan overgebracht. De meeste der 140 ver trekken zijn betimmerd met Engelsch eikenhout. Beneden is een groote ontvangzaal. Op de eerste verdieping vindt m n een schilderijengalerij en een stand beeldenzaal De eetzaal is zoo ge maakt. dal zij met de aangrenzende vertrekken één groote zaal kan vormen. Het groote salon daarnaast is 46 voet lang en 30 voet breed. Op dezelfde verdieping vindt men ook kleinere salons, eeri muziekzaal en speel kamers. De kunstzaal kan in een schouw- veranderd worden. Er is daar een tooneel, hetwelk met electrische kracht op- en neergelaten wordt. Ondergi ondsch zijn er 15 bad kamers, van welke elk f 4800 kost en een groot zwembassin. De New Yorksche bladen geven opgewonden beschrijvingen van liet gebouw, hetwelk zij «een tooverpaleis" noemen. Bij de lo Tiel gehouden kersen- vtrkooping bestond veel kooplust. Men besteedde naar schatting 4 it 6 cent per pond op het bout Hooaste prijs voor een boomgaard was f 700. Door de vorst zal er een klein half gewas zijn. Naar wij vernemen, moet het plan bestaan om het '270-jarig be staan van de Utrecbtsche lioogeschool te vieren door een optocht, voor stellende den zegetocht vari keizer Germantcus te Rome in liet jaar 17 na Christus gebooite. Een Engelsch ingenieur, Scolt genaamd, heeft een middel uitgevonden om hel stoffelijk overschot van dooden vooi bederf te bewaren. Het is een som t van kalkpraeparaat, hetwelk vloeib.j.u in de steenen doodkist wordt gegoten en het lichaam doet verstee- noii, gelijk wel in sommige grotten en kei Iers geschiedt. Gisteren is te Londen brand nitaebioken in het gebouw van de «Welcome Club", waarnaast (in «Earls Court") de zee-tentoonstelling gehou den wordt. liet clubgebouw brandde geheel uit, maar de brandweer kon de gebouwen van de tentoonstelling behouden Te Brussel is aangekomen een gezelschap van ongeveer veertig burge meesters en wethouders uit Engeland, dat onder leiding van Loid Lyveden eene reis maakt tot bestudeering van do stedelijke bedrijven in België en Duitschland. Den 13en vertrekken zij naar Duiiscliland. Pinkstermaandag is den koop man uit Barneveld A. S. en zijn gezin een ernstig ongeluk overkomen.Tijdens een rijtoertje sloeg namelijk liet paard op bol, dat tegelijkertijd hevig begon te slaan, waardooor S. zelfs zóó zwaar aan het hoofd gewond werd, dat men voor zijn leven vreest. Ook zijn vrouw is zwaar aan bet hoofd gewond, ter wijl bet eenig dochtertje er met lich tere kwetsuren afkwam. De heer Aug. Kamps, candidaat voor de Tweede Kamer in het kies district Sittart, beveelt zich bij zijn kiezers in de volgende advertentie aan: Weledele heeren kiezers, Door een massa kiezers car.didiat gesteld voor de Tweede Kamer, deel ik UEd. mede, dat ik deze candid itmtr aanvaard en beveel mij beleefd in uw gunst. Als fatsoenlijk Siitarder burger, in 1849 uit brave, eeilijke handels lieden geboren, dus geen kind of onervaren snuiter, en katholiek zoo goed als ile beste, maar geen huiche laar, rondborstig en open van karak ter, die voor de goede zaak en uw goede rechten onbevreesd durft uit te komen, kan ik DF.d. verzekeren, dat, indien u mij kiest, u er geen uil of stokvisch naar toezendt, maar een man van ervaring, die zorgen zal de eer van ons geloof en van ons dierbaar Limburg, boog te houden en voor te staan wij kennen immers hier niets van liberalen en socialisten en verzeker UEd, dat ik dan steeds de steun van al onze katholieke Kamerleden zal zijn met hart en daad. Hoogachtend groetend, Aug. Kamps. «Alte". Een moderne Icarus. Op de brug van Westminster on aan de beide Theemsoevers was Zondag een ontzaglijke menscherimassa saam- geloopen,om een jongen Icarus, zekeren Edgar Wilson, bijgenaamd Edgar den Adelaar, een poging te zien doen zijn vleugels weer aan te binden en als een vogel het luchtruim te klieven. Hij bail zich reeds tot het middel ont kleed en was bezig twee groote vleugels of dingen die daar wel wat op leken aan de schouders te binden, toen de politie verscheen en den man verbood verder te gaan. Edgar Wilson schikte zich in zijn lot, maar zwoer plechtig binnenkort opnieuw een poging te zullen doen, hetzij in het park van Wembley, hetzij in het Alexandra-park. De man is vast overtuigd bet vlieg- probleem uitgevonden te hebben, maar de politie is evenzeer overtuigd dat zij Edgar in '1 oog moet houden. Kwakzalverij tc New-York. Volgens meedeeling van het Medisch Genootschap voor New-York, zijn in deze stad 20 000 kwakzalvers, deels lerboemelde medici, deels natuurge neeskundigen. Sinds de laatste paar jaren zijn 500 kwakzalvers veroordeeld, die te zamen 216 000 gulden als strafgeld hadden te betalen. (Vox Medic./ Verleden Vrijdag is een Ameri kaatische millionair ovei leden, J. Montgommeiy Sears. Zijn testament dat hem eenige maanden geleden werd overhandigd nadat alle wette lijke formaliteiten waren vervuid. is echter spoorloos verdwenen. Een testament van eenige jaren geleden, is alles wat werd gevonden. Daar het om een nalatenschap van 25 millioen dollars gaat, zijn allerlei reuzenpro- cessen te wachten, wanneer het document niet opduikt. Een vreeselijk bedrijf. Onder bet opschrift «Over Kunst zijde bevat de Tel. een artikel, waar uit we het volgende overnemen. Na eerst de samenstelling dezer zijde te hebben uiteengezet en waar voor ze hoofdzakelijk wordt gebruikt, zegt de schrijver, dat er thans nog maar twee kunstzijde-fabrieken in België ril. een te Besangori en een te Tubize, doch dat er thans tien wor den bijgebouwd, waarop hij vervolgd: God behoede het arme volk van België! Want er is geen verwoestender industrie dan die van de kunstzijde. Als lammeren gaan de werksters en wer- keis de fabriek in. Als beesten ko rnen ze er uit. Aldoor werken ze in een atmosfeer van dampen van alcohol en aether, waarin de zijdesubstantie, voor ze geperst wordt, is opgelost. Soms s'aan er van hen enkele be dwelmd tegen de vlakte. Ze worden dan uitgedragen. Ook bij, die nooit een glaasje drinkt, waggelt toch el- keri avond stomdronken huiswaarts. Als 'n troep tierende beesten komt 't volk de fabriek uit. Vroeger reisden de arbeidsters derde klas. Nu staat de veldwachter bij den uitgang, als 't alkoliolbevan- gen zoodje uit de fabriekspoort komt. In aparte wagens worden ze te Tu bize ingeladen. Er waren klachten gekomen De dagelijksche bedwelming door inademing van alcohol en aether

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2