BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Na des middags een wandeling in 't Koninklijk Park te hebben ge maakt, reed het Koninklijk Echtpaar Zondagmiddag om halfvier uit in een rijtuig met twee prachtige schimmels, door den Prins zelf bestuurd. Een groole menigte, meest vreem delingen, die te Apeldoorn gelogeerd zijn, hadden zich langs de Paleislaan geschaard, ont der geliefde Vorstin, Die er beter uitziet dan ooit, een eerbiedigen groet te brengen. Langs den Amersfoortschenweg werd door de bosschen van den hoer Wils gereden en langs den Soeren- schenweg door 't dorp. Prins en Prinses Arisugawa kwamen Maandag om 4 uur inet een extratrein te Apeldoorn aan. Prins Hendrik be- gioette de vorsten aan den trein en steldo den burgemeester en eenige leden der hofhouding voor, zich be dienende van de Frarische taal. Op het perron was een eerewacht opge steld nit liet 8e regiment infanterie met de muziek uit Arnhem Deze speelde het Japansche volkslied en de delileerinarsch terwijl de vorsten de eerewacht inspecteerden. In een gala rijtuig bespannen a la Daumont reden de vorsten naar Hel Loo, terwijl het gevolg en de hofhouding in 4 rijtuigen volgden. Bij aankomst op llel Loo ontving de Koningin haar gasten aan den voet van het bordes Pi ins Hendrik droeg de admu aalsuniform, de Koningin was gekleed io het wit; de heeren der hofhouding in gala- unilorm. De exiralrein met genoodig- den reed door naar Hel Loo. Aan het diner speelt de muziek van het 5e regiment uit Amersfoort. Cavalerie escorte was niet aanwezig Des avonds deed H. M. de Konin gin op het bordes haar Japansche gas ten uitgeleide. Prins Hendrik in een galarijtuig bracht hen naar den trein, waar een eerewacht de militaire hon- rieuis bewees en de muziek het Japan sche Volkslied speelde. Freule Schim- melp nninck, jhr. Hooft Graafland en baron Clifford deden mede uitgeleide. De eerewacht stond onder bevel van kapitein Albresch, terwijl de regiments commandant en de bataljonscomman dant luitenant-kolonels De Ronde Bres- ser en Spruyl, mede aanwezig waren. Bij het vertrek van den trein werd het Wilhelmus gespeeld Prins Hendrik ging te voet naar het paleis terug. Een ontzaglijke menigte juichte de vorstelijke personen tce. Advies van den Yrijz.-deni. Bond. Door het hoofdbestuur van den Vrijz.-dem. Bond. is het navolgende advies tot de afdeehngen van den Bond geiicht: »Het hoofdbestuur van den Vrij- zinnig-dem. Bond adviseert met aandrang bij de herstemmingen overal met alle kracht te blijven werken voor program-candidaten. Elders dient met niet minder ijver te worden gewei kt voor alle candi- daten der linkerzijde tegenover die der kerkelijke partijen." Advies Liberale Unie. Het hoofdbestuur van de Liberale Unie raadt de bij de Unie aangesloten kiesvereenigingen beslist aan, in elk district, waar een candidaat der regeeringsparlij in herstemming komt. diens tegenstander, van welke lichting ook zoo krachtig mogelijk te steunen. Vereeniging ter bevordering van de Zoetwatervisscherij in Friesland en de Nederlmxlsche Heidemaatschappij. In de op den 17en dezer te Heeren- veen gehouden 14e Algemeene Ver gadering van de Vereeniging ter be vordering van do Zoetwatervisschei ij in Friesland werd met algemeene stemmen besloten zich aan te sluiten bij de Hoofdafdeeling «Zoetwater visscherij" der Nederlandsche Heide maatschappij met dien verstande, dat de gezamentlijke afdeelingen in de Provincie Friesland zooveel moge lijk hunne gewestelijke zelfstandig heid zullen behouden. Het aantal toegetreden leden be draagt 225 verdeeld over de af deelingen Leeuwarden, Heerenveen, Eerne- woude, Woudsend en Sneek. Onze regeering schijnt het plan te koesteren Amsterdam weder een nieuw post- en telegi aafkantoor te bezorgen. Het beslaande is te klein, was dit reeds, zoodra het in gebruik werd genomen, en nu zou de regeering het gebouw toegedacht hebben aan de Rijksverzekeringsbank, lei wijl er dan een nieuw zou komen op hel ter- tein van de oude beurs Amsterdam's gemeentebestuur zou wel bereid zijn den grond daartoe aan den Slaat te verkoopen. De prijs wordt genoemd 800.000 gulden. Het 42e christelijk nationaal zen- dingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 5 Juli op «Berckesteyn". het landgoed van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Velsen. De openingsrede zal gehouden worden door prof. dr. S D. van Veen te Utrecht, de sluitingsrede door dr. J. Lammerts van Bueren te Amster dam. Niet minder dan 16 sprekers zullen overigens optreden. Uit vei trouwbare bron deelt men aan de N. R. Cl. mede, dat door den directeur-generaal der pos terijen eu telegrafie maatregelen worden beraamd, teneinde alle lagere beamten in de gelegenheid te stellen de rangen van kantoorknecht, adsisdenl of hoofdbesteller te bereiken. Thans zijn de beambten der kleinere kanloren feitelijk van elke bevordering tot die rangen uitgesloten. Hedenochtend passeerde H. M. de Koningin met H. D. Gemaal in eene extratrein onze gemeente op reis naar Leiden ter bijwoning der maskerade-Optocht aldaar. Heden namiddag 4.37 keeil het Koninklijk Echtpaar eveneens per extratrein terug. Ter Maandagavond in «de Arend" gehouden vergadering van de veree niging «Het Groene Kruis" werd het concept huishoudelijk Reglement, be houdens een enkele kleine wijziging in zijn geheel aangenomen. Behalve de in hoofdzaak in alle reglementen voorkomende artikelen betredende leden, bestuur enz. bevat dit reglement uit den aard der zaak enkele bepalingen, speciaal gevolg van het doel dat de vereeniging zich stelt, n.l. betrekkelijk verplegingen magazijn. Als algemeene bepaling is opgenomen, dat «Overal waar in dit reglement wordt gesproken van den kring der gemeente Amers foort, daarmede bedoeld wordt ge meente Amersfoort en da daaraan onmiddellijk aansluitende buurtschap pen en andere gemeenten." Art. 4 bepaalt o.m.: elk lid is ver plicht eene contributie te betalen van tenminste f0.50. Als overgangsbepaling was wensche- lijk vast le stellen in art. 7: Zij, die na 31 December 1905 zich als lid aan melden, zullen niet kunnen genieten van ile voordeelen aan het lidmaatschap verbonden, dan na drie maanden lid te zijn geweest Deze bepaling is niet toepasselijk op hen, die zich na dien datum binnen den kring der gemeente Amersfoort vestigen en zich binnen drie maanden na die vestiging als lid opgeven. Art. 18 regelt de wijze, waarop verplegingsartikelen kunnen worden aangevraagd. De magazijnbewaarder verstrekt de artikelen tegen bons, ver meldende den naam van het lid, ten wiens behoeve zij zullen dienen, en geteekend door een der te Amersfoort praktiseerende geneesheer en. Tevens moet worden overgelegd het bewijs, dat de contributie over het loopend vereenigingsjaar is voldaan. Art 19. Do leden ontvangen de artikelen voor zooverre zij aanwezig zijn, voor zich en hunne huisgeriooten gratis in bruikleen. Het bestuur kan desgewenscht aan het in bruikleen ontvangen voorwaarden verbinden. Aan onvermogenden, niet leden der vereeniging, kunnen zij eveneens gratis worden verstrekt. Alle artikelen moeten terstond na gebruik in het magazijn worden teruggebracht op strafle van 10 cent boete voor eiken dag dat zij langer dan noodig door de leden wor den gehouden. Indien eenig artikel langer dan éen maand in gebruik moet blijven, zal daarvoor een nieuwe bon, als genoemd in ait. 18, moet worden overgelegd. De volgende artikelen regelen de aansprakelijkheid var, de leden voor de voorwerpen, die zij in bruikleen hebben. Omtrent de wijkverpleging bepaalt art. 22: De wijkverpleging geschiedt door éenc of meer dóór het bestuur aangestelde, gediplomeerde wijkvei- pleegsters. Art. 24, soortgelijke bepalingen als art. 19, luidt als volgt: De leden der vereeniging ontvangen de hulp der wijkverpleegsters, op aanwijzing van éen der te Amersfoort practiseerende geneesheeren, gratis; het bestuur kan desgewenscht aan deze hulpverleening vooi waarden verbinden. Eveneens kan deze hulp gratis worden verleend aan onvermogenden nie.t-le len der Ver eeniging. Na behandeling van dit leglement deed de Voorzitter mptledeeling, dat ile Vereeniging reeds 817 leden telt, welk aantal nog voortdurend stijgt. Hoezeer «liet Groene Kruis" voorziet in een dringende behoefte moge blij ken uil het feit. dat de beide ver pleegsters, in functie sinds den eersten Mei, leeds hebben afgelegd 425 be zoeken en dagelijks aanvragen krijgen tot het verleenen van hulp bij leden, terwijl nog steeds velen toetreden als lid om te kunnen genieten van de voordeelen, die de vereeniging biedt En hoe groot zijn die toch als men nagaat, hoeveel vaardigheid en han digheid hoeveel hulpmiddelen er toe behooren om een zieke te verplegen en helpen, orn hem verlichting te brengen in zijn lijden. Met alle toewijding en liefde, welke men voor zijn zieke voelt, men kan hem nooit dat ge-en, wat de pleeg zuster bezit: kennis, ervaringen tact. Eu daarom is «Het Groene Kruis", zells in het kleinste stadje, onmisbaar en we gelooven den tijd niet verre af dat elke gemeente in ons larid er éen tellen zal. We twijfelen er dus niet aan of ook hier zal het ledental gestadig toenemen, opdat «Het Groene Kruis" steeds meer zal het kunnen beant woorden aan zijn in de Statuten ver meld doel: «Ziekenzorg eu bevorde- i ing van den algemeenen gezondheids toestand." Hoe volkomener dit doel wórdt bereikt, des te meer zal de vereeniging aan hare zegenrijke be stemming kunnen voldoen De algemeene vergadering van den Schutterijkader-bond met daaraan vei bonden schietwedstrijd zal op 30 en 31 Juli a.s. alhier gehouden worden. De heeren Jhr. J. VV. A. Barch- man Wuytiers, Jhr. S. M. Reigersberg Versluys en VV. Kleber hebben zich tot bestuur gevormd eener plaatselijke aldeeling van de landbouw-kolonie Nederlandse!) Mettray te Rijssel bij Zutphen. Zij die zich als lid dier zoo hoogst nuttige vereeniging wenschen te doen inschrijven kunnen zich daartoe bij een der genoemde hoeren aanmelden. Naar wij vernemen is de heer C. V. Gerritsen, pas gekozen lid der Tweede Kamer voor den Helder, zeer ernstig ongesteld. Bij het concert ter gelegenheid van het zilveren jubilee van «Friton" jl. Zondagavond le Utrecht gegeven, werd den directeur, de heer G. Bikkers, een fraaie lauwe; krans vereerd. Onder den titel «Geen Sacchai ine in ile Huishouding" door Dr. M. Grecholl werd dezer dagen hier ter stede door den Arili-suikeraceijus- bond" eene biochure verspieid waarin op hel gevaar aan het verbruik van saccharine verbonden nadrukkelijk woidt gewezen. Voor belangstellenden die er geen mochten ontvangen hebben ligt deze zeer lezenswaardige brochure op ons bureau ter inzage. Bij den te Tilburg gehouden wedstrijd van stafmuziekkorpsen be haalde het 5e regiment infaiileiie een vierden prijs. Miss Bouncez, van kapitein jhr. Rutgers van Rozenbuig behaalde Zon dag te Wueslduin op de vlakke baan, 18U0 meter, den tweeden pi ijs (f200). Aangezien men thans gereed is met de werkzaamheden, welke noodig wari-n in verband met hel leggen van de telefoonkabels, kan ook voldaan worden aan de aanvragen voor nieuwe aansluitingen. De laatste verzoeken om aansluiting kwamen in van dok ter Kamerling en van den heer v. d. Sluijs (huize Lisiduna). De tot majoor, commandant van het '13e landweerdistricl benoemde kapitein P. Glerum van het 5e regi ment, is Zutfen als standplaats aan gewezen. Wenschenders in ludie! De Sumatra-Post heeft een onder houd gehad met den Duitschen pro fessor dr Volz, die. samen met den heer P. Otlo, op 21 Mei te Medan terugkeerde van een onderzoekings tocht in de landen der nog zeer weinig beschaafde Pak Pak Bataks Inzonderheid over het menscben- eten heeft prof. Volz belangrijke ge gevens verzameld. liet schijnt dal dit duister bediijf nog aan de noodige wetten gebonden is. Zoo is gebleken, dat alleen vol wassen mannen in de termen kunnen vallen orn opgegeten te worden, en dan wel in 'l bij/onder de rnoesoe's (vijanden), meestal Atjehsche odjahats", en van den eigen stam: dieven en echtbrekers. Kunnen vrouwen dus nimmer slachtollers worden van het kannibalisme, daartegenover staat... dat ze ook nimmer aan de maaltijden deel mogen nemen. Voor vrouwen en kinderen houdt men er bovendien een andere straf op na ze kunnen verkocht worden. (let vonnis van opgegeten te wor den kan niet door één kamponghoofd worden geveld de gezamenlijke per- taki's moeten hierover beslissen Daarbij valt op te merken, dat de pertaki van kampong, waar de schuldige zijn misdrijf beging, niet mee mag stemmen deze heeft echter tot opdracht, om, als het vonnis tot opeten is geveld, het slachtoffer af te maken. Geldt het een gewonden «moesoe", dan koinen deze pourpar Iers er echter hiel bij te pas; deze wordt aanstonds opgegeten. Is een vijand evenwel niet gewond dan kan hij zich nog vrijkoopen. Evenzoo kan een veroordeelde en ter dood ge brachte Pak-Pak, zoolang hij opge hangen blijft nog door zijn familie woidon opgekocht, om hem den smaad te besparen opgegeten te worden. Het menschen-eten geschiedt steeds buiten de kampong. Het slachtoffer wordt aan een boom gebonden en ver volgens met lansen doorstoken. Hoofd en handen worden hem daarna afgesla gen (de schedel wordt begraven) en dan beginnen alle deelnemers aan hek diner om het lijk te tandakken, waar bij zij er maar raak in hakken en steken. Bij voorkeur eten ze het griezelige maal gebakken, doch ook wel gekookt niet limau a^am, waar toe dan de gewone rijstpotten worden gebezigd. In zekeren zin is zulk een maaltijd publiek, want ieder die maar wil kan er voor een dollar aan deelne men. Het schijnt, dat een dei gelijk maal bij de Pak-Pakkers een gevoel van verlichting teweeg brengt na het inenscheneten voelt hij zich terdege «senang" (op zijn gemak) zoodat er gewoonlijk op genoeg gasten kan gerekend woiden, In elk geval moet alles op één dag verorberd zijn er mogen, triviaal gezegd geen «kliekje" voor den volgende dag blijven kan inen onmogelijk alles op, dan moeten de resten begraven worden. Alleen de groole beenderen worden opgehangen achter de balei. Betreft het een dief, die tot opeten veroor deeld is, dan heeft de vader van den dief de verplichting mee te eten. Wil hij dat niet, dan kon hij zich vrij koopen voor de kapitale som van 20 dollars, welke, gelijk nog zoovele andere baten, in de zakken van den pertaki vloeien. Prof. Volz heeft eenige herinnerin gen aan de menschen-eterij meege bracht, ni. een paar handen en een tweetal schedels, zoomede een schild, dat met menschenhuid oveitrokken was. In vroeger jaren nog niet eens zoo heel lang geleden schijnt het bediijf nogal dtuk te zijn uitgeoefend Een omstreeks 40-jarig man, die dooi de heeren over het onderwerp geïn terviewd werd wist zich te herinneren, dat hij had deelgenomen aan een maaltijd van oen 50 vijanden Nona. Het aan een slaapziekte lijdende meisje van schipper I'. Linkvis, te Scheemda, dat reeJs lang in hel ziekenhuis te Groningen verpleegd wordt is thans weer begonnen te spreken. Zij geeft blijk, dat haar geheugen nog goed is; zij herkende al haar huisgenoo'.en. Te Eist (Betuwe) zijn de eerste Meikersen voor Engeland ontvangen en derwaarts verzonden; de pi ijs was 10 cents per half kilo. Vnjdag zijn uit de Bangert de eerste kruisbessen naar Engeland verzonden. De oogst blijft beneden de verwach ting (Jok met de peren zal het niet meevallen. Daarentegen beloven aal hessen, appelen en pruimen heel veel. To Hilversum biak Zondag ochtend omstreeks 4 uur in de Koning straat bij den drogist H. do Klerk een brand uit, die zich in den aan vang ernstig liet aapzien, met het oog op de aanwezige ontplofbare en licht brandbare voorwerpen. Dn politie was evenwel zeer spoedig ter plaatse en slaagde erin met behulp van één slang op de waterleiding het vuur meester te worden. De winkel b andde evenwel gedeeltelijk uit. Ve-zekering dekt gedeeltelijk de scna ie. Nu geen „kale" Hagenaars meer. Dn snelgroeiende Residentie, met haar gestadig en vlug toenemend aantal renteniers en kapitalisten, gaal allengs ev enveel in de linancieele melk brokken als Amsterdam. Het is niet algemeen bekend, dat sedert 1901/1902 Den Haag meer ver mogensbelasting opbrengt dan Amster dam en tweemalen zooveel als Rotter dam. Wel bedroeg 't getal aangesla- genen in de Residentie slechts 7523, tegen 8079 in de hoofdstad, maar hot belastbare vermogen bedroeg voor Den Haag f829 135.000 tegen f817.629.000 voor Amsterdam. Amsterdam verliest zijn r ijke inwo ners gaandeweg en Den Haag krijgt er eiken dag meer. Langzamerhand is 's Gravenhage dan ook de rijkste stad van ons land geworden en 't belooft steeds nog meer welvarende inwoners tot zich te trekken. Weder werd in Putten op de Veluwe een inbraak gepleegd Een man drong des nachts het huis van den heer v. K. binnen. Juist zou hij zijn slag slaan, toen hij door v. K. onverwachts werd overvallen en met behulp van zijn zoon gekneveld. Op hem werden een dolk en een mes ge vonden. Door de politie is hij naar Zwolle overgebracht. Men brengt deze inbraak met die aan de boterfabriek in verband. Dat viel niet inecl In oen koffihuis te Leeuwarden zaten eenige sportliefhebbers op te snijden over de sterke toeren die deze en gene per fiets had gedaan, of aan nam te doen. Nadat vooi tdurend sterker stukken waren verhaald, zeidé een der aanzittende: Je moogt nu snoeven zooveel je wilt, van Zwaï te- wegsend naar Leeuwarden trappen in een kwartier, doe je niet En als je 'c doet, geef ik duizend gulden De toegesprokene, een burger van 36 jaar oud, maar die per Hels zijn man staat, antwoordde: «Dat zal ik probeeren." En Donderdagmorgen heeft hij het geprobeerden den afstand van 7'/i KM, onder contièle iu een kwartier afgelegd. Een slimmer!. Ik kon mijn nieuwen oppasser, een echten hei-kaller, er maar niet toe brengen, orn den huissleutel in den zak te steken als hij heenging, zoo dat ik, als hij thuis beliefde te komen, hem steeds zelf open moest doen. Nu liet ik een tweeden sleutel maken, gaf hem dien en drukte, toen ik dien plechtig oveihandigde, hem met ernstige woorden op het hart, dezen sleutel in den zak te steken en nooit of nimmer er uit te nemen, opdat hij hem niet, gelijk den andere, zou vergeten. Maar wat gebeurde er nu? Den volgenden dag stuurde ik hem na den eten uit om een boodschap te doen en juist toen ik lekker even was ingedut, werd ik opgeschrikt door luid schellen. Nijdig sla ik op, doe open en daar staat mijn hei-kaller voor de deur. «Ten drommel, wat is dat," snauw ik hem toe, «heb je dien tweeden sleutel ook weer vergeten?" Maar meteen lach van tevredenheid sloeg hij op zijn zak en antwoordde fier: «Neen, niet vergeten, hior is de sleutel, maar mijnheer de ritmeester heeft bevolen, hem nooit of nimmer uit den zak te halen." Dat snapten ze niet! Iu een der meest bekende café's te Amsterdam kwam een heer binnen, die de volgende niet alledaagsche be stelling deed; «Brengt u mij een kop koffie in een kopje met het oortje aan den linkerkant. Ik ben links en kan geen ander kopje gebruiken." Best mijnheer antwoordde de kellner. De kellner ging naar den sober" en even later kwam de oberkellner naar den bezoeker toe met de vraag; Wat voor een kopje wenscht mijnheer? Een kopje met het oor aan den linkerkant. Ik ben links, zei de gast kalm. De «ober" verdween en keerde wel dra iewat hedremmeld t°rug Het kopje, dat U wenscht' begon hij aai zeiend

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2