NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VERSTREKT GBEDiET n TWEE DAGEN FEUILLETON. DE SCHIIHMELRIJDER. IMo. 50. Zaterdag 24 Juni 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ffl BAS I» HET KEBSÏHLAH. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Eenige dagen in de oude Karelstad aan de Waal vertoevende, herinnerde ik mij de uitnoodiging van een bekend Betuwsch fruithandelaar, om hem in den kersentijd een bezoek te brengen. Een briefkaart, mijn komst meldende was spoedig gepost en reeds den volgenden morgen ten 7 uur was ik aan de Waalkade te Nijmegen, teneinde op de stoomboot „Koningin der Nederlanden", plaats te nemen, die mij tot Loenen zou brengen, vanwaar ik verder de reis te voet zou vervolgen tot Andelst. Hoort, daar binnen de machines snuiven en ronken, alsof het ranke vaartuig onge duldig is zijn last naar Botterdam te ver voeren. Dit geduld werd niet lang op de proef gesteld, de; St. Stephenstoren deed zijne 7 zware slagen hooren, de kabels werden losgemaakt en wij voeren den breeden Waalstroom af. 't Was een prach tige zomermorgen en wij genoten met volle teugen van de frissche natuur en het heerlijke vergezicht dat Nijmegen en de prachtige omstreken opleveren. Allengs worden de rivieroevers eento niger, hier en daar duikt de spits van een kerktoren uit het ver verschiet op, totdat wij reeds spoedig de eerste aanlegplaats, Altona, bereikten. Altona, eigentlijk een aanlegplaats der stoombooten is het centrum voor doorvoer handel van eenige Betuwsche dorpen. Al ras bemerkten wij, dat we in het kersen- land waren, de aanlegsteiger stond vol met mandjes, die de roodsappige vrucht bevatten, welke door dezestoomboot slechts ten deele geladen werden, daar, om den passagiers het lange oponthoud te besparen, voor het verdere vervoer een afzonderlijke dienstregeling in den vruchtentijd is inge steld. „Loenen!" klonk eenigen tijd daarna de stem van den conducteur, ik had mjjn boottocht volbracht, stapte aan wal en bevond mij in de Betuwe, het land Gozen bij uitnemendheid. Voordat ik mijne be stemming bereikt had, restte mij nog een 'It uur loopens, doch welgemoed nam ik mijn wandelstaf ter hand en dacht „als de berg niet tot Mahomed komt, zal Ma homed tot de hergen gaan." Loenen is een lief gelegen plaatsje aan de Waal, met een heerlijk bosch, temidden waarvan een kasteel uit de 16e of 17e eeuw verrijst, bewoond door Jonker Fa- bricius van Heukelum en Loenen. Van den hoogen Waaldijk heeft men een prachtig vergezicht op den fleren Waalstroom, op het aan de overzijde gelegen land van Maas en Waal, terwijl ons oog in de verte op de Nijmeegsche en Kleefsche heuvelen stuit. Links van den dijk ligt de vruchtbare Betuwe met hare vele boomgaarden en malsche weiden, waarin het beste vee van Nederland graast. De boerderijen liggen er meest tusschen hoog geboomte ver scholen, als wilde deze onder het loover dier hoornen bescherming zoeken. Mijn weg leidde den dijk af door het dorp Herveld, welken naam volgens den oudheidkundige Buddingh afkomstig is van heirveld, een legerplaats der Romeinen. Wy bevinden ons dan ook werkelijk op historischen bodem, de urnen en meer voorwerpen uit den voortijd hier opge graven, fluisteren U stemmen toe uit een grijs verleden. Het van verre en naby luid knallen van geweerschoten, dat my onwillekeurig aan den Russisch-Japanschen oorlog deed den ken, verkondigde mij, dat ik in het kersen- land was. Voor een zenuwachtig mensch is het bepaald te ontraden in den vroegen morgen, als de spreeuwen met hongerige magen hunne schuilplaats verlaten en zich bij honderden op de kersen geworpen hebben, een wandeling in deze streken te doen. 't Is geen zeldzaamheid, als zich aan de overzijde van een sloot of haag waar gy rustig naast voortkuiert, eene gedaante, die nu juist niet op den naam van welgekleed aanspraak kan maken, van achter een boom te voorschijn springt, om met luide hallo's zijn donderbus te lossen in de richting, waar een klucht spreeuwen in de boomen is neergestreken. Karren en wagens, zich log en plomp, hortend en stootend voortbewegend naar de een of andere aanlegplaats der boot of station en beladen met de roodwangige vrucht passeerden mij bij tientallen. Een gul „g'n mergen meneer" van den voer man, die aanhoudend met zyn zweep kletst, stereotype 3teeds beantwoordend met een „goeden morgen vriendwaren mij een bewijs een gastvrij land betreden te hebben. Na een wandeling van een uur, had ik het dorp Andelst bereikt en vond na eenig zoeken, de woning van den heer Jan Gerritsen. Na gastvrij ontvangen te zyn en eeofge ververschingen gebruikt te hebben, kfoam ons gesprek reeds spoedig op zijne wijze van handeldrijven. De slordige wijze van behandeling en het uiterst langzame vervoer deden hem voor een negentiental jaren het idéé by hem rijpen, van de toen pas ingevoerde pakketpost gebruik te maken om de mei kersen snel en zonder tusschenpersonen de consumenten aan te bieden. Dat idee bleek al spoedig levensvatbaarheid te bezitten. Telken jaren deden vermeerderend ver trouwen het debiet sterk toenemen, zoo dat na verloop van eenige jaren al spoedig concurrentie allerwege opstonden, om meestentijds tegen minderen prijs hunne waren aan te bieden. De heer Gerritsen vreest dan ook, dat door deze lage aan biedingen waardoor het den aanbieder onmogelijk is, die zorgen te besteden aan zijne vruchten, welke er aan besteed kunnen worden, de qualiteit geleidelijk tot die van het marktgoed zal dalen en het vertrouwen in dezen handel zal ver loren gaan. Overtuigd is hij echter, dat die fruithandelaren het veld zullen be houden, die naast billijke pryzen slechts eerste soort vruchten flink verpakt, snel verzenden zullen. Vooral aan dit laatste punt wordt, zeer ten onrechte, door velen te weinig waarde gehecht. Hij kent plaat sen, waar de vruchten den vorigen dag geplukt, 's morgens eerst verzonden wor den. Deze kunnen omogelyk frisch aan komen. Kennis van de voornaamste post en spoorwegverbindingen, alsmede een juiste plaatsenkennis is onmisbaar, omdat een rechtstreeks vervoer aan deze snel heid slechts zijne juiste waarde geeft. Ik werd verzocht om in den boomgaard eens een kijkje te nemen en reeds van verre lachte mij de donkerroode vrucht, verscholen achter groene bladen, tegen. Gy, die zoo kalm na den maaltijd een bordje met kersen verorberd, zoudt niet kunnen gelooven, hoeveel moeite er nog aan verhonden is, voor de kersen ter verzending gereed zyn. In den herfst wordt op de lage uiter waarden langs Rijn en Waal het teenen of bennenhout verkocht, daarna begint men met dit af te snijden, uitzoeken en worden de teenen in het water gezet. Tegem^Iei begint men met man en macht 'üie teertén zoogenaamd te stroopen, dat isze vap hun omhulsel te ontdoen om er daarna; mandjes van te vlechten. I Midden Juni hebben gewoonly k de groote kersenverkoopingen plaats en daarmede heeft de geheele Betuwe belang. De boe ren, die de boomgaarden verkoopen, de kersenbazen, die koopen, de notarissen, de uitgevers der couranten, de kasteleins, de keerders, de plukkers, de voerlieden, de booten, de spoor, de post enz. 't Is verwonderlijk meestal hoe juist de koopers een boomgaard kunnen taxeeren. Wanneer de kersen even beginnen te kleuren, wordt er voor Engeland geplukt, 's Morgens om vyf uur gaat het op den ladder, na eerst een hartversterking in den vorm van een borrel gebruikt te hebben, 'tls echter een verblijdend verschijnsel, dat tegen woordig het drankgebruik ook veel uit de kersenboomgaarden geweerd wordt en dat er bazen gevonden worden, die bepalingen maken, dat er geen drank in hunne boom gaarden mag toegediend worden. Wanneer men een dag 3 of 4 voor Engeland geplukt heeft, begint men aan de postmandjes, welker plukken en be handeling zeer veel zorg vereischen. Een groote met •linnen bespannen tent is er voor de zon opgeslagen, een lange disch er onder en eenige mannen om de kersen te sorteeren. Mij werd verzocht binnen te treden en eten van het heerlijke ooft, zooveel mij dat goeddacht. Aan deze uit noodiging gevolg willende geven, viel de kersenherder (een anachronisme, daar de man eigentlijk vogelheerder is) voor mijne voeten neder en bij gebrek aan een zak doek, mijn schoeisel met zyn pet afvegend, murmelde hij onverstaanbaar haast: Ik ben genegen, U de voeten te vegen, 'tls niet om giften of gaven Maar om het keelgat te laven. Lachend verklaarde mij de heer Gerrit sen dit oud gebruik, om een vreemdeling de voeten te vegen, gewoonte was voor het geven van een klein drinkgeld. Men kan zich dan verzekerd houden de herders en de plukkers tot vrienden te hebben en vooral de eerste is in een kersenboomgaard eene geduchte macht. Als rechterhand van den baas is hy het uitvoerend bewind. Hij is het, die de plukkers hun borrel en koffie schenkt. Hij is het die met zijn schietgeweer op schouder en een kort aarden pijpje in den mond zooveel spreeu wen als schooljongens op een eerbiedigen afstand weet te houden. Na.^nrWiJle aTs sommige der plukkers buefïfe'volle mand aan den ladder hakende, onder den boom hadden plaats genomen, klonk een korte roep van den baas door de boomen, waarop allen, hetzij met heel of half volle manden, de tent naderden. Voorby hem defileerend, hunne mandjes uitgietend, ontving deze eene berisping, gene eene goedkeuring, al naar hunne vruchten goed behandeld wa ren of niet. Als zij hunne ladders weder opzochten, klonk soms een opgewekt liedje in het rond. De postmandjes waren onderwijl met de keurige vrucht geladen en een snelle viervoeter bracht ze naar het nabijzynde station Zetten Andelst. De heer Gerritsen, die hofleverancier is verzendt in den kersentijd dagelijks een mandje uitgezochte kersen naar H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Ik nam daarna nog een kykje in de hut van den herder, die eene getrouwe voorstelling geeft van de primitieve slaap plaatsen der eerste bewoners dezer oorden en hem ook hoofdzakelijk tot nachtver blijf dient. Nog eenigen tijd bleef ik met den heer Gerritsen praten over den fruithandel. Hy vertelde my, dat zijne zaken zich jaarlijks uitbreidden. De „Rijn- en Waalbode", een orgaan door hem voor den fruithandel uit gegeven en welke verleden jaar zesmaal verscheen is thans een weekuitgave gewor den. Ook de sterelisatie van vruchten werd door hem op groote schaal uitgevoerd. De verkoop geschiedt uitsluitend aan par ticulieren. Dit is een gezond standpunt, direct yan producent naar consument en heeft men de dure tusschenstand niet noodig. Voor beide partijen is deze wyze van handel voordeeliger, voor den ver- kooper, omdat hij betere prijzen kan be dingen, voor den kooper, omdat alles eerste kwaliteit is. De converseeringsmethode is geheel nieuw, zonder eenig chemisch middel en berust op de volgende twee grondbegin selen le. Door op eene bepaalde warmte (niet koken) te verhitten worden alle ontwikke- lingskiemen vernietigd, terwijl de aromo door niet te koken zooveel mogelijk be houden blijft. 2e Door daarna in 't luchtledig te be waren. Groenten in glas is geheel nieuw, kost wel wat meer, maar is oneindig beter dan de blikjes: DtnEDERLfltiOSCHE HflriDELSBflnKl Koninklijk goedgekeurd Amsterda K\ 2^ConsMUi^e^S5t^nelegJvS72M ^nd^borgstelUn^ zoo noodi Oorspronkelijke novelle van TH. STORM. 24) «Mijnheer begon zij toen, en haar boezem zwoegde, «mijn peet, Jewe Manners, zeide u, dat Hauke Haien slechts ongeveer twintig pondemaat bezit en dat is op dit oogenblik juist; maar, zoodra bet zijn moet, zal Hanke nog zooveel meer zijn eigendom kunnen noemen als deze hofstede, vroeger van mijn vader en nu de mijne, pondematen groot is; dat zal voor een dijkgraaf toch wel voldoende zijn." De oude Manners boog zijn grijs hoofd naar baar toe, alsof hij zich eerst nog overtuigen moest, wie daar eigenlijk sprak. "Wat is dat?" zeide bij, "kind, wat zegje?" Maar Elke baalde nit haar beursje een schitterenden gouden ring aan een zwart lintje te voorschijn "Ik ben verloofd, peet Manners" zeide zij, "bier is de verlovingsring, en Hauke Haien is mijn bruidegom." "En wanneer ik mag je dat immers wel vragen ik die j e ten doop hield, Elke Volkerts is dat gebeurd?" "Het is al een geruimen tijd geledenmaar ik was al meerderjarig, peet Manners" zeide zij, «mijn vadi daar ik hem meer mee last! is, zal bij inzie: goed geborgen hebben, totdat et sukkelen, en hem daar niet daar hij bij God zijn kind bij dezen man is. Ik zou ook nog gezwegen bet rouwjaar verstreken was, maar nu heb ik moeten spreken ter wille van Hauke en van den polder." En tot den opper- dijkgraaf gekeerd, voegde zij er aan toe. "U zal mij zeker ten goede houden, niet waar De drie mannen zagen elkander aande do- miné lachte, de oude heemraad liet bet bij een "hm, hm" blijven, terwijl de oppergraaf, alsof bij een gewichtig besluit moest nemen, zijn voorhoofd wreef. »Ja, lieve juffrouw zeide hij eindelijk, «maar boe is bet bier in den polder met de gemeenschap van goederen? Ik moet bekennen, dat ik op bet oogenblik niet zoo dadelijk in dien warboel thuis ben "Dat behoeft ook niet, mijnbeer," antwoordde de dochter van den dijkgraaf. »Ik zal voor de bruiloft de goederen aan mijn bruidegom overdragen. Ik ben ook een klein beetje trotsch" voegde zij er glimlachende aan toe, «ik wil den rijksten man van bet dorp trouwen." "Nu Manners." zeide de dominé, «mij dunkt gij zult er als peet ook niets tegen hebben, wanneer ik den jongen dijkgraaf met de dochter van de ouden in de echt vereenig." De grijSap^'^^scbudde het hoofd: »God de Heer schenkè tun zijn zegen," zeide bij eer biedig. Maar de opperdijkgraaf reikte het meisje de band: "Gij hebt waar en wijs gesproken, Elke Volkerts; ik dank u voor uwe krachtige toe lichting en hoop ook in de toekomst, onder aangenamer omstandigheden dan heden, de gast van uw buis te zijnmaar dat zulk een juffer nu iemand tot dijkgraaf maakt, dat is wat vreemds in deze zaak," «Mijnbeer" antwoordde Elke eD zij keek den vriendelijken ambtenaar nog eens met hare ernstige oogen aan, "een flink man mag ook wel door een vrouw geholpen worden Daarop ging zij naar de aangrenzende opkamer en legde stilzwijgend baar band in die van Hauke Haien. Het was verscheiden jaren later; in het kleine buisje van Tede Haien woonde nu een stevige boerenarbeider met een vrouw en kind; de jonge dijkgraaf Hauke Haien zat met zijn vrouw Elke Volkerts op baar vaderlijke hof stede. In den zomer ruisebte de reusachtige escb nog even als te voren voor het huis; maar op de bank, die daar nu onder stond, zag men des avonds de jonge vrouw meestal alleen, in haar eenzaamheid bezig met een of ander huiselijk werk; nog steeds miste men in dezen echt een kind en de man had wel wat anders te doen dan 's avonds voor de deur te zitten uitrustenwant ondanks zijn medehulp, had de vorige titularis een menigte zaken onafgedaan gelaten, waarmee hij zich indertijd niet bad willen bemoeiennu echter moest allengs alles in orde gebracht worden en bij hield geducht opruiming. Daarbij kwam nog het beheer van de met zijn eigen landerijen vergroote hofstede, dat hij met slechts één knecht poogde te voeren, zoodat de beide echte lieden elkaar, behalve des Zondags, wanneer zij ter kerk gingen, meestal slechts bij het middagmaal, dat door Hauke zoo haastig moge lijk gebruikt werd, en bij het begin en het einde van den dag zagenbet was een leven van onophondelijken strijd, maar niettemin een zeer tevreden leven. Een leelijk woord kwam dien vrede storen. (wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1