NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. DE SCHIMMELRIJDER. Aio. 53. Woensdag 5 Juli 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE TOESTAND IN RUSLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Kunstmest in den Tuinbouw. (Vervolg.) 2. Met hoeveel kunstmest moet de tuinier zijn bedden bemesten? Laat ons eerst de kalk nemen. Om de twee jaar moet de tuinier aan eiken vier kanten meter 2 ons landbouwkalk geven, in het voorjaar uit te strooien en onder te werken. Wat de andere vier aangaat, de hoeveelheid, die men daarvan geven moet, hangt natuurlijk af van den aard van de vrucht. Gij begrijpt wel, dat koolsoorten, als roode kool, witte kool enz. eenigszins andere behoeften heb ben dan uien, peetjes, sla enz., toch is er wel een gemiddelde aan te geven, dat men zoo ongeveer altijd nemen kan. Dat gemiddelde is: Chilisalpeterons per vierkanten M. Patentkali. D Superphosphaat1/i i» j> Kaïniet ....zus Vergis u echter nietwaar gij patent kali geeft, behoeft ge geen kaïniet te geven en omgekeerd, als gij kaïniet op de bedden gestrooid hebt, kunt gij de patentkali missen. Ik zal dat aan stonds nader uitleggen. Alvorens echter verder te gaan, wil ik u eens wat zeggen. Gij zult misschien voor de verschillende tuinbouwgewassen, die gij in uwen hof verbouwt, wel eens wat meer in bijzonderheden de bemes- tingswijze willen leeren kennen. Dat is gemakkelijk. Er bestaan boekjes, waarin alles, wat gij er van weten moet, tot in kleinigheden beschreven staat. En het mooiste van de zaak is, dat gij die boekjes voor niets krijgen kunt, als gij er om vraagt. Gij neemt daartoe een gewone briefkaart van 3 ets. Op de adreszijde schrijft gij het volgende Landbouwkundig Bureau Utrecht Oude Gracht 48>>'3. En op de andore zijde: »Zend mij s.v.p. de boekjes over de bemesting van de tuinvruchten". En daaronder natuurlijk uw naam en uw beroep en uw juist adres. Uit die boekjes kunt gij met juistheid leeren, hoe alle gewassen in bijzonder heden moeten behandeld worden. 3. Nu zal ik nog met een enkel woord zeggen, wanneer het chilisal peter, de patentkali, het kaïniet en het superphosphaat moet gegeven worden. Van de kalk toch hebben we dat reeds gezegd. Onder de eigenlijke tuingewassen zijn er slechts weinig, die het best met kaïniet bemest worden, zoo onder andere de koolsoorten. Men geeft dit kaïniet aan het land gedurende den winter of in het voorjaar. De bemesting van het koolland kan niet gauw te sterk zijn. Er is geen gewas, dat zulk een vruchtbaren grond eischt. Alle andere meststollen dus chilisalpeter, patentkali en superphosphaat, geeft men, bij het laatste bereiden van de bedden, dus kort voor het zaaien. Eerst de patentkali, dan het super phosphaat en het laatste het chili salpeter. Het chilisalpeter kan men ook, als de planten reeds uitkomen, tus- schen de plantjes voorzichtig uitzaaien. 4. Hoe de kunstmest gegeven moet worden Het is reeds gedeeltelijk ge zegd, doch ik wil er nog een enkel woord bijvoegen. Het is niet noodig, dat het chilisal peter. het superphosphaat en het patenlkali worden uitgezaaid of uit gestrooid. Men kan de vereischte hoeveelheid (zie onder no. 2)ook uit gieten. Maar dan moet men de ge noemde stoffen natuurlijk eerst op lossen in water, Men neemt daartoe b. v. acht dagen voor het zaaien de patentkali die men noodig heeft, en lost die op in zooveel emmers water (van '10 Liter) als men onsen noodig heeft. Is de grond erg droog, dan is het geen bezwaar de hoeveelheid water grooter te nemen. Is het zout goed opgelost dan giet men de op lossing over het zaaibed, of over het bed, waarop inen poten of planten moet. Op dezelfde wijze doet men vier dagen voor het zaaien of planten met het superphosphaat. Doch de shilisal- peteroplossing giet men in drie porties over het bed. Het eerste ge deelte een dag na het zaaien, het tweede gedeelte als de plantjes goed en wel uitgekomen zijn, en het derde gedeelte eenige weken later. Wanneer de hoeveelheid water aan den aard van den grond geen schade doet, kan men oplossingen een weinig verdun nen. De oplossingen van het chilisal peter mag echter niet te veel verdund worden. En nu de voordeelen van deze be mesting Behalve do reeds genoemde nog deze Op den duur is het goed- kooper. Het bedi ijf wordt gemakke lijker en zindelijker gevoerd. Allerlei ongedierte, worm, vlooi, luis enz. die bij het gebruik van stal-en straat- mest, en vooral bij beer zoo vaak de tuinvruchten beschadigen en vernielen, zullen veel minder voorkomen. Mij dunkt voordeelen genoeg. Men neme de proef. De muitende oorlogsschepen en de slachting te Odessa. Het slagschip Kniaz Polemkin is te Kustendzje aangekomen en heeft ver geefs levensmiddelen en kolen gevraagd terwijl de Roemeensche autoriteiten dreigden met geweld als de Russen eenige vijandige daad tegen de stad ondernamen. Zoover is het intusschen niet ge komen een heden uit Boekarest ge zonden telegram meldt,datdePofemA'in en een torpedoboot, die zich ook bij de revolulionnairen aansloot, de reede van Kunstendzje verlieten en in noorde lijke richting stoomden. Uit Odessa wordt bericht, dat de torpedoboot Sinctaiwiy bevel kreeg de Potemkin te zoeken en door middel van torpedo's te doen zinken. De Pobjedonosseff heelt zich gister morgen op genade of ongenade over gegeven. Aan boord van dit schip was de stemming niet zóó revolutionnair dat het geraden was in de aangenomen houding te volharden. De leiders van de opstandsbeweging zijn door de officieren uitgezocht en naar den wal gezonden. De werkelijke toestand op de mui tende schepen was zoo geheel anders dan van de zijde der overheid gemeld wordt. Uit goede bron wordt bericht, dat er geen oogenblik sprake is geweest van overgave van de Potemkin en dat het schip zelfs ongestraft de vloot tot een gevecht heefi uitgedaagd, dat de bevelhebbers van de andere schepen niet zeker waren van hun manschappen en onverrichterzake naar Sebastopol terugkeerden, de machines hunner schepen onbruikbaar maakten, aan officieren en manschappen verlof naar den wal gaven en een ander schip in de haven voorzichtigheidshalve ont wapenden. Admiraal Krieger, zoo wordt ge meld, onderhandelt intusschen in Odessa met de bemanning van het pantserschip «Georgy Pobjedonnossef," die overgeloopen was naar de muiters van de «Potemkin" De sPotemkin" had eveneens, waarschijnlijk echter slechts ter verkrijging van levensmid delen en verbandstoffen volgens het gerucht zijn er 56 gewonden aan boord onderhandeld met den com mandeerenden officier; nadat het schip vergeefs had getracht van En- gelsche schepen kolen te koopen en toen door een sterk bewapenden kot ter kolen heeft laten halen, heeft het de reede verlaten. Volgens een bericht van de Times uit Petersburg zouden de muiters op de «Potemkin" het eens zijn geweest met de opstande lingen in Odessa en staat het schip thans onder bevel van een staf van burgers, die, naar men zegt, vertegen woordigers van het revolutionnair comité zijn. De correspondent van de Daily Express te Odessa, die de havenwijk bezocht heeft, hangt een verschrikke lijk tafereel op van den toestand. De slachting moet erg geweest zijn. De kozakken en de infanterie schoten zonder ophoudende gewonden moes ten blijven liggen, wie opstond werd zonder genade neergeschoten. Oog getuigen vertelden den,correspoodent dat een aantal menschen, door de vlammen opgejaagd, voor de militairen op hun knieën vielen, genade smee- kendeeen paar salvo's waren het antwoord. Waar een troepje zicht baar was, werden de machinekanon nen er opgericht. Honderd mannen en twintig vrouwen, die de brande wijnpakhuizen geplunderd hadden, hadden zich te slapen gelegd op een hoop steenkolen. De militairen richt ten twee mitrailleusses op de slapen- den en doorboorden ze met kogels. "t Ergste is dat, volgens den corres pondent, de troepen gemakkelijk ge vangenen hadden kunnen maken. Maar alles werd neergeschoten, schul digen en onschuldigen. Den volgenden ochtend kwam een troep menschen, die zich 's nachts verborgen gehouden hadden, van de haven naar de stad. De troepen lieten hen eerst naderen, maar vlak voor het paleis van den gouverneur, en terwijl men hen ge makkelijk in hechtenis had kunnen nemen, werden 200 menschen door het maximvuur weggemaaid. De plaatselijke commandant liet gisteren aan de bewoners door middel van plakkaten bekend maken, dat het door de aanwezigheid van het pantserschip gedreigd hebbend gevaar geweken was. Hij noodigt de be woners uit hun dagelijksche bezig heden te hervatten. Op een aantal groote fabrieken werd het werk hervat. De gouverneur- generaal liet het verkeer weder toe in alle stadswijken, uitgezonderd op de Nicolajefboulevard. Aan 20 000 werkloozen wordt arbeid verschaft bij de opruiming in de haven. De autori teiten zullen binnenkort het aantal der gedooden en gewonden bekend maken. Oorspronkelijke novelle van Til. STORM. 27) Toen ik nog een kind was," zeide zij, «hoorde ik onze knechts daar eens over sprekenzij zeiden, dat geen dam daar stand zon honden, als er niet een levend schepsel ingeworpen en onder het zand begraven werd; bij het maken van een dijk aan den anderen kant, meer dan honderd jaar geleden, was er een zigeunerkind ingeworpen, dat men voor grof geld van de moeder gekocht had. Maar nu zon er zeker geene te vinden zijn, die haar kind wilde afstaan." Hauke schudde het hoofd. «Het is dan maar goed, dat wij er geen hebben, want anders zouden zij 't misschien wel van ons eisehen." »Zy zouden het niet krijgen!" zeide Elke en sloeg als van angst de armen om het lijf. En Hauke glimlachte, maar zij vroeg weer: En die vreeselijke kosten? Hebt je daar wel aan gedacht. «Dat heb ik, Elke; maar wat door tot stand gebracht wordt, zal deze verre overtreffen ook gaan de kosten van onderhoud van den ouden dijk voor een goed deel in die van den nieuwen opwij werken immers zelf en hebben in de gemeente meer dan veertig bespannin gen, terwijl er aan jonge vuisten ook geen gebrek is. Gij zult mij ten minste niet tevergeefs dijkgraaf gemaakt hebben, Elke, ik zal hun toonen, dat ik er een ben!" Zij was voor hem neergehurkt en zag hem bezorgd aan; nu stond zij met een zucht op: «Ik moet weer aan mijn werk," zeide zij, ter wijl zij met haar hand zacht langs zijn wang streek; «doe gij het uwe, Hauke!» Amen, Elke!" zeide hij met een glimlach vol ernst«er is voor ons beiden werk in overvloed!" En er was werk genoeg voor beiden; maar het zwaarste viel op de schouders van den man. Op Zondagnamiddag en dikwijls ook in denweek, na afloop zijner gewone bezig heden, zat Hauke, in gezelschap van een er varen en bekwaam landmeter, verdiept in wis kunstige vraagstukken, teekeniDgen en schetsen; en wanneer hij alleen was, giDg het niet anders, dikwijls tot lang na middernacht. Dan sloop hij behoedzaam het echtelijk slaapvertrek bin nen want de bedompte bedstede in de woon kamer werd sedert Hauke baas in huis was geworden niet meer gebruikt en zijn vrouw lag daar dan met haar oogen dicht en hield zich alsof zij sliep, opdat hij eindelijk maar tot rust zou komen, ofschoon zij met kloppend hart op hem gewacht haddan kuste hij haar soms op het voorhoofd en fluisterde haar eenige woorden van liefde toe en legde zich dan neer, om den slaap te zoeken, die zich dikwijls eerst hanengekraai over hem ontfermde. En als 's winters de storm loeide, liep hij naar buiten op den dijk, met potlood en papier in de hand, en stond daar dan schetsen en aanteekeningen te maken, terwijl soms een rukwind hem de pet van het hoofd nam, en het lange, vale haar hem in 't gloeiend gezicht vloog; of hij voer, zoover als het ijs hem den weg niet versperde, met een knecht in een boot de Wadden in en mat met dieplood en meetstok de diepte der stroo mingen, die hij nog niet genoegzaam kende. Elke sidderde dikwijls voor hemmaar wanneer hij weer terug was, zou hij dat slechts aan baar vasten handdruk en den schitterden blik uit hare anders zoo stille oogen hebben kunnen merken. «Geduld, Elke." zeide hij eens, toen het hem toescheen, dat zijn vrouw er tegen opzag hem te laten gaan, «ik moet eerst zelf op de hoogte zijn, eer ik mijn voorstel kan indienenToen lmikte zij en liet hem ver trekken. Ook reed hij vaak naar de stad, om daar den opperdijkgraaf te spreken, en bij al deze bezigheden en de werkzaamheden in huis en op het land kwam telkens weer het studeeren tot laat in den nacht. Zijn omgang met andere menschen, behalve voor zijn zaken en bezig heden, hield geheel op, en ook tegenover zijn vrouw werd hij al stiller en stiller. »Het zjjn slechts tijden, en zij zullen nog lang aan houden,zeide Elke bij zich zelve en ging aan haar werk. Eindelijk, de zon en de zoele voorjaarswind hadden het ijs reeds overal doen smelten waren de laatste voorbereidende werkzaamheden ver richt; de memorie aan den opperdijkgraaf met verzoek om de zaak hoogerop te ondersteunen, inhoudende het voorstel tot indijking van de bewuste uiterwaard, in 't belang vooral van den polder, maar niet minder ook van den schat kist, want voor deze zouden er binnen enkele ja ren de belasting en van circa duizend pondemaat uit voortvloeiende was netjes overgeschre ven en met de aangehechte schetsen en tee- keningen van den plaatselijken toestand, zoo als deze nu was en worden zou, van sluizen en duikers en wat er nog meer toe behoorde, in een stevig couvert gepakt en van het zegel van den dijkgraaf voorzien. (Wordt vervo'gd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3