BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Vit andere plaatsen. Zondagnacht verwoestte een troep van 3000 n.an de meubels in een aantal huizen van de Mjassnija-straat fe St. Petersburg. Kozakken onder drukten het oproer. Een officier der politie en 4 Kozakken werden gewond. Twintig personen werden gevangen genomen. De Vrijdag tengevolge van de-sta king in Kroonstadt uitgebroken troe belen, van welke werd gemeld, dat er geen botsingen tusschen arbeiders en troepen bij plaats hadden gevonden, zijn feitelijk door militairen, die van maxims gebruik maakten, onderdrukt. Er vielen een aantal dooden en gewon den. Op het linieschip «Alexander II" werd een muiterij onder de bemanning dadelijk onderdrukt. Op de Poetilof- werken legden heden 12.000 arbeiders het werk neder. Onder de opgeroepen reservisten te Kiell bevinden zich slechts weinig Israëlieten. Er liep een gerucht, dat een aantal Israëlieten die onderricht waren van de ophanden zijnde mo- biliseering, uit de stad waren ge vlucht; daardoor ontstonden onlusten in verschillende stadsgedeelten en wer den brandewijnwinkels en koffiehuizen geplunderd. Verschillende politieamb tenaren werden door reservisten ont wapend en gewondéén reservist doo- delijk gekwetst. De orde is hersteld. Diverse berichten. In de synagoge te Minsk werd Zon dag een vergadering gehouden, waarbij 3000 arbeiders tegenwoordig waren. Alle redevoeringen behandelden de grondwetsquaestie en de door het proletariaat aan te nemen houding. De politie had een cordon gevormd om de synagoge. De vergadering had een kalm verloop. In Bjelostok worden dagelijks druk bezochte vergaderingen gehouden, waarin op allerlei wijzen en in alle toonaarden wordt gewezen op den noodlottigen invloed van het kapitaal. Do politie blijft werkeloos. De oud-minister De Savornin Lohman bracht gisteren een bezoek aan H M. de Koningin op hel Loo. Plaats voor dr. Kuyper in de Tweede Kamer! Naar de Stand, verneemt, is reeds door 5 gekozen Kamerleden aan dr. Kuyper het openmaken van een district aangeboden. Naar het H.bl. uit zeer goede bron zegt te vernemen is dr A. Kuiper na zijn aftreden als minister beslist voornemens 4 jaren zich geheel terug te trekken uit het openbaar leven en rust te nemen. »Ik ga wat reizen en wat leeren", aldus heeft de premier zich uitgedrukt, »en na vier jaren zullen we dan verder zien". De ontslagaanvrage van het mini sterie, waartoe Vrijdagavond in de gewone vergadering van den minister raad collectief is besloten, is thans in handen van de Koningin. Het gehalte der Tweede Kamer. Met ingenomenheid constateert de N. CL, dat het gehalte der Tweede Kamer door den uitslag dezer ver kiezingen niet onbelangrijk is gerezen. «Afgescheiden van alle partij-over wegingen, komt het ons onbewistbaar voor, dat de vervanging van leden als Bijleveld, Sluis, Seret, De Vries, Krap, Pompe van Meerdervoort door mannen als Van Deventer, Pierson, Van Doorn, Limburg, Patijn, aan het gehalte der Tweede Kamer ten goede komt. Dat in plaats van de roomsch- kalholieken Friesen, Merckelbach, Reymakers, de heeren Kooien, Ruys de Berenbrouck, Regout de Kamer binnentreden, valt eveneens uit dit oogpunt toe te juichen. Ook zullen wij met ingenomenheid den uitstekenden minister van Justitie Loeff indien hij zijn portefeuille niet mocht kunnen behouden in de Kamer terugzien, al waren het slechts omdat zijn parlementaire medewerking bij de in het volgende vierjarige tijd perk toch zeker te verwachten be handeling der administratieve recht spraak, noode zou worden gemist. De vervanging van den sociaal-demo craat Melchers door zijn partijgenoot Tak achten wij evenzeer een aan winst. In de op 2G Juni te Apeldoorn gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen der Neder1. Hei !e- maatschappij, welke werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins der Neder landen, werd besloten: le met ingang van 1 Juli aan te stellen tot Adjunct-Directeur de Heer J. P. v. Lonkhuizen, houtvester bij de Afdeeling Boschwezen 2e met ingang van denzelfden datum aan te stellen tot Ambtenaar bij de Afdeeling Boschwezen, B. J. Winkel man 3e tot opzichters bij de Afdeeling Bevloeiing en Grondverbetering G. G. Maris, K. Dilling, en J. Knakke. De rekening over het dienstjaar 190i werd voorloopig vastgesteld met een batig saldo van /25G2.99, waar onder een legaat van f 1000. Voorts werd besloten, dat de Alge- meene Veigadering dit jaar zal wor den gehouden te Zutphen op 12 Sep tember en dat den daaropvolgenden dag eene excursie zal plaats hebben naar Montferland. De vergadering zal in tegenstelling met vorige jaren aanvangen des mor gens om 9 uur met de bespreking van de visscherijbelangen, terwijl in den namiddag de gewono huishoude lijke en andere werkzaamheden aan de orde zullen komen. In den namiddag werd onder leiding van den Inspecteur der Koninklijke Bosschen een rijtoer gemaakt door de Bosschen van het Loo en werden de verschillende ontgingen van Z. K. H. bezichtigd. In de voorafgaande vergadering van het Dagelijks bestuur werden nog tot Leerling-Opzichters benoemd: P. v. Maanon, D. Veenhuizen, J Koel en H. Iloltkamp en tot Leerling-Bosch- baas G. Krummel en H. J. Voltman. Ten slotte werd nog bepaald, dat in den loop van de maand Juli be sprekingen zullen worden gehouden over de visscherijbelangen met de afgevaardigden der bij de Hoofdafdee- ling sZoetwatervisscherjj" aangesloten Afdeelingen. De raad dezer gemeente vergaderde gisterenmiddag onder voorzitting van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers van 1.45 tot 3.30 ten stadhuize. De notulen van 30 Mei werden goedgekeurd. Aanwezig waren de heeren Jorissen, Vels-Heyn en Plomp van de leden die in April bedankt hebben, voorts de heeren Oosterveen, Tromp van Holst, Heyligers, Celosse, van Esveld, van Eek, van Kalken en van Duinen. Ingekomen waren: van Ged. St. mededeeling van de goedkeuring van een aantal raadsbesluiten, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Van mej. v. d. Schroeff verzoek om het gymnastieklokaal der H. B. S. te mogen gebruik maken tot het geven van pri vaatlessen van de heer de Groot ontslagaanvrage als lid der commissie tot wering van schoolverzuim; dito van mej. R C van Eybergen als onder wijzeres, allo naar B. en W. om pre advies. Voorts subsidieaanvrage van f 1000 door de Amersf. Tramwegmë. en f300 verhooging door «Flehite". Dan een kennisgeving van de «coöpe ratieve Bouwvereeniging «Eigen Dak" waarin wordt medegedeeld dat de voorwaarde tot stratenaanleg (vorig raadsbesluit) worden aanvaard. Een adres van IJselssteenfabrikanten wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan, werd na spoed- eischendverklaring besloten een ter rein op den Hof gedurende eenige dagen aan den openbaren dienst te onttrekken, daar op die plaats in een circus voorstellingen zullen gegeven worden. De beeren Vels-Heyn en Oosterveen waren daar legen, op grond dat ook Zondagsavonds voor stellingen werden gegeven. De Bur gemeester zei evenwel nader over leg toe. Eveneens werd na spoedeischend- verklaring overgegaan tot de benoe ming van plaatsvervangende voorzit ters der stembureaux II en III, waar toe gekozen werden de heeren Tromp van Holst en Van Esveld. Ook werden een aantal posten der gemeentebelasting oninbaar verklaard. Daarna wordt de agenda behandeld. '1. Benoeming van twee regentessen in het college van het Burgerwees huis ter voorziening in de vacatures, ontstaan door periodieke aftreding. Voorgedragen worden: a. Voor de vacature Mevr. M. E. Reijnders. 1e. Mevr. M. E Reijnders—CMkoen. 2e. Mevr. Hagcdoorn— Schutte, 3e. Mevr. Meiners. b. Voor de vacature Mevr. J. L. G. de Jong. le. Mevr. J. L. G. de JongGeer- lings. 2e. Mevr. van Beijma thoe Kingma. 3e. Mevr. Tolboom. De aftredenden werden herbenoemd. 2. Benoeming van twee regenten in het college van Regenten van het Burgerweeshuis ter voorziening in de vacatures door periodieke aftreding. Voorgedragen worden a. Voor de vacature Mr. P. J. F. van Voorts Vader. 1e. Mr. P. J. F. van Voorts Vader. 2e. W. Fl. E. Vrijdag. 3e. H. C. van Dam. b. Voor de vacature J. H. KruJop. le. J. H. Krudop. 2e. Dr. F. A. F. Groneman. 3e. G. Doorman (gepensionneerd schout bij nacht). De aftredenden werden herbenoemd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vei lenging met éen jaar van de tijdelijke benoeming van den heer E. J. Beumer als leeraar in de staatswetenschap aan de Hoogore Burgerschool. Overeenkomstig de adviezen werd tot verlenging besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging met éen jaar van de tijdelijke benoeming van de heeren Dr. II. F. Nierstrasz en J. J. Vermeulen als leeraar van het gymnasium respectievelijk in de na tuurlijke historie en in de geschiedenis. Eveneens tot verlenging besloten. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening regelende de jaarwedden van het personeel verbonden aan het gym nasium en de Hoogere Burgerschool. B. en W. zeggen in de toelichting «Zooals U uit de hierbij overlegde rapporten van den Inspecteur dei- Gymnasia, den Inspecteur van bet Middelbaar onderwijs, het College van curatoren van het Gymnasium en van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, zal blijken, kunnnen al deze autoriteiten zich volkomen vereenigen met het voor stel om art. G dor verordening houdende regeling van de jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool in dien zin te wijzigen, dat voortaan de vergunning voor het geven van privaatlessen en het bekleeden van bezoldigde betrekkingon, uitgezonderd die genoemd in art. 5 der verordening en die van scheikundige bij de gas fabriek, niet meer van de toestemming van den Raad maar van die van Burgemeester en Wethouders afhanke lijk wordt .gesteld. De nu beslaande regeling is oor zaak van veel omslag en tijdverlies, vooral voor den betrokken leeraai, terwijl naar ons oordeel de waar borgen tegen misbruik niet minder deugdelijk zullen zijn, indien Burge meester en wethouders over het géven der vergunning beslissen." Z. st. of d. wordt besloten art. 6 der verordening aldus te lezen «Het personeel van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool mag zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders goen pi ivaaltessen geven en geen andere bezoldigde be trekking als in art. 5 bedoeld, waar nemen met uitzondering van die van scheikundige bij de gasfabriek." 6 Verzoek van den onderwijzer L. A. Slot om zijn verlof met drie maanden te verlengen. Overeenkomstig de adviezen ver leend. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Januari 1905 waarbij o.a. de pensioengrondslag voor den onderwijzer C. J. F. Prins werd vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel ge wijzigd. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarver klaring o. van het perceel Utrechtschestraat no. 20. b. van perceelen in de St. Agatha- straat. c. van het perceel aan den Hof no. 32. Het rapport der raadscommissie luidt: «De Commissie benoemd in Uwe vergadering van den 30 Mei 11. naar aanleiding van de voorstellen der Gezondheids-commissie d.d. 22 April en 15 Mei 11. respectievelijk No. 440, 458 en 459 tot onbewoonbaarverkla ring van woningen in de Utrechtsche straat, aan den Hof en in de St. Agathastraat ingevolge art. 1 der des' etrellende verordening, heeft de eer le rappoi teeren a. dat door haar is bevonden dat het huis Utrechtsche straat No. 20, toebehoorende aan mejullrouw de weduwe J. van den Akker, de blijken draagt dat er in vele jaren geen repa- ratie's hebben plaats gehad en dat de toestand zooals die door de Gezond heids-commissie is omschreven vol komen juist is en er geene verbetering is aan te brengen, dan door geheele herbouw; b. wat betreft het perceel gelegen aan den Hof Nó'. 32 toebehoorendo aan H. L. Snoek; dit perceel draagt eveneens de blijken van slecht te zijn ondei houden en de Commissie be aamt in hoofdzaak de gebreken die door den opzichter Van Schooneveld zijn gerapporteerd, evenwel is de Commissie van oordeel dat het voorste gedeelte van het perceel, met uitzon dering van het kelderluik endedeur, niet in zoodanigen staat verkeert dat een geheele verbouwing noodig is. Daarentegen dient de achtergevel en al het gebouwde daarachter gelegen (keuken, privaat, enzgeheel her bouwd te worden, eveneens het bo vengedeelte der schoorsteenen (waar van éen met houten luik) wijl zij door bouwvalligheid gevaar opleveien ter wijl tevens de zolder geheel vernieuwd dient te worden als leverende door den vermolmden en rotten toestand der planken gevaar op In aanmerking nemende dat de hiervoor genoemde slechte gedeelten een onderdeel vormen van het geheel en daarbij gebruikt moet worden is de Commissie van oordeel, dat ook dit perceel in onvoldoenden staat ver keert c. de perceelen gelegen in de St. Agathastraat No. 1 tot en met 19 en No. 2 zijn thans met uitzondering van No. 2 onbewoond. De toestand dezer woningen is door de vochtigheid der muren, het zich bevinden van het prhaat tusschen twee bedsteden en uitkomende in het woonvertrek voor bewoning onge schikt. De eigenaar D. de Graaf ver klaarde deze perceelen niet meer aan gezinnen ter bewoning te zullen ver huren maar ze te bestemmen voor berg- en werkplaatsen, als hoedanig éen door de Commissie in gebruik werd bevonden. Hot komt der Commissie voor dat tegen laatstbedoelde doeleinden geen bezwaren bestaan. Resumeerende is de Commissie van oordeel te moeten adviseeren de voor genoemde perceelen sub a, b en c voor onbewoonbaar te verklareneven wel wat sub b betreft, tenzij de ver beteringen daarvoor aangegeven wor den aangebiacht Overeenkomstig art. 1 der veror dening zijn de eigenaars en bewoners door de Commissie in de gelegenheid gesteld hunne bezwaren in te dienen. De eigenares van het perceel in de Utrechtsche stiaat liet zich vertegen woordigen door haren schoonzoon,en deze erkende dat het perceel her bouwd diende te worden. De bewoner had alleen bezwaar dat tijdens de verbouwing eene andere woning zoude moeten worden betrok ken, hetgeen wellicht is te ondervan gen door de verbouwing in twee ge deelten te doen geschieden. De eigenaar van het perceel op den Hof werd vertegenwoordigd door den heer C. Ruitenberg en deze stemde toe, dat de verbeteringen door de Commissie aangegeven noodzakelijk waren. De bewoner had geen bezwaren. De eigenaar van de perceelen in de St. Agathastraat vermeende dat wan neer alle verbeteringen die geëischt worden, worden aangebracht, de per ceelen te kostbaar werden in verband met de geringe huur die voor zulke woningen kan gevraagd en waarvan de betaling dikwijls te wenschen over laat. Na alzoo de eigenaars en de bewo ners gehoord te hebben blijft de Commissie haar hier voor gegeven advies tot onbewoonbaarverklaring met het voorbehoud bij het perceel sub b vermeld, handhaven." Het voorstel wordt z. d. met alg. st. aangenomen. 9. Reclame J. van Sehaik tegen zijn aanslag betredende het vergunnings recht voor den Verkoop van sterken drank in het klein. Z. h. st. goedgekeurd. 10. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. betredende een adres van de naamlooze vennootschap «Volks huisvesting". De zeer langdurige discussie over dit rapport gaf den heer Heyligers aanleiding een voorstel te doen om de zaak aan te houden daar de wethouder van publieke wei ken niet aanwezig is, welk voorstel verworpen wordt, even eens een voorstel van den heer van Esveld om bemiddelend op te treden tusschen «Volkshuisvesting" en «Eigen Dak" terwijl ten slotte het advies van B. en VV. werd goedgekeurd. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de boete op gelegd aan N. Wolfswinkel. Bot betreft hier een verzoek van N. Wolfswinkel, waarbij ontheffing wordt gevraagd van een boete groot f370, hem opgelegd wegens het niet op tijd opleveren van de verbouwing van bet raadhuis en waaromtrent B. en W. in hun advies zeggen «Wij hebben hierover het oordeel van den gemeente architect gevraagd, dat wij U, door overlegging van zijn rapport hierbij mededeelen. Hoewel deze ambtenaar van oordeel is, dat adressant niet met de noodige spoed het werk voltooid heeft en dat de aansluiting aan hel bestaande raad huis, dat tijdens de verbouwing ge bruikt moest worden, geen onvoor ziene moeilijkheden opgeleverd heeft, geeft hij in overweging de boete tot op de helft te verminderen, wegens de uitmuntende wijze waarop de ver bouwing is uitgevoerd. Deze laatste omstandigheid is ook voor ons een reden U voor testellen de boete te verminderen. Bovendien is het wel een enkele keer voorge komen, dat het werk gestaakt of op een andere wijze uitgevoerd moest worden, wegens de werkzaamheden ten stadhuize (b.v. raadsvergaderingen en andere bijeenkomsten Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U naar aanleiding van het hierbij teruggaand adres, voor te stellen, de opgelegde boete te brengen op een bedrag van f 100." Dit voorstel werd z. h. st. goed gekeurd. 12. Verzoek van het College van Kerkvoogden der Ned. ilerv. gemeente tot het aangaan eener ruiling van 2 stukjes grond. Na geringe discussie tcegestaan. 13. Voorstel van Burg. en Wetb. betreflende een adres van den Neder- landschen Schutterij kaderbond om eene gemeentelijke subsidie voor 1905. Z. h st. goedgekeurd. 14- Voorstel van Burg. en Weth. betreffende het verzoek van de ver- eeniging «Jubal" tot het mogen ge bruiken van een gemeentelokaal. Z. h. st. aangenomen. Te 3.30 werden de deuren gesloten en de vergadering geëindigd verklaard. Uitslag toelatingsexamen H. B. S. Voor kl. I der H. B S. zijn geslaagd: Jeannette de Vries, Amersfoort, Schimmelp straat 46; Marie J. van der Plank, Amersfoort, Kampstraat 31 J. Valkhoff, Amersfoort, Utrechtsche straat 1G. J. B. Bremer, Hoogland Sophie J Aler, Amersfoort, Instituut v. d. Sluijs; J. Ypes, Amersfoort, (A. G. van Os) Hoogl weg 20; Jitske K. v. d. Wal, Amersfoort, Wijersstraat 8; Mathilda M. van Verschuer, Amers foort, Instituut v. d. Sluijs; L. G. J. Berman, Bussum, Nieuwe Englaan8; F. A. Holleman, Amersfoort, (E. v. Coevorden) v. Oldenbarnev.laan 42; J. Verhoef, Amersfoort, H. v. Vianden- str. 25; C. L. D. Mounier, Amersfoort, Pieter Bothstraat 3; E M. Brandligtv Amersfoort, (Jasink) v. Campenlaan 7 B. G Groeneveld, BarneveldP. J. W.- de Waal, Amersfoort, Oude Vlasakker- weg; P. H. A. van Aken, Bussum, Hotel «Jan Tabak"W. J. de Ruyter de Wildt, Schiedam, Leeraar H. B. S. Dr. Steenhuis; P. A. Lijbaart, Barne veld, Post- en telegr.kantoor; S. P. Geerts, Bussum, Gen. de la Reylaan 28 J. A. Huisinga, Amersfoort, v. Asch v. Wijckstraat 13; H. H. Kievits, Nij- kerk, H. d. S.J. H. van Kempen, Baarn, (mevr. van Kempen—Beuker; J. Albarda, Amersfoort, Arnh.weg 18; Selma van Gelder, Amersfoort, Lange- straat 55J. H. Druif, Baarn, Dr. Druif C. Numans, Amersfoort, v. Asch v. Wijckstr. 7J. C. van Ingen, Bussum, Koningslaan; W. G. F. C. Rissink, Amersfoort, Beekest.laan 20; J. L. Bruinier, Baarn, «Zandbergen"; G. J. Buijs, Amersfoort, Korte Bergstraat; A. J. J. van den Boom, Amersfoort, Havik 9; A. Weissenbruch, Bussum, Prins Hendrikpark 2; J. S. de Boer, Amersfoort, 2e Kazernestraat 11. Herexamen is opgelegd aan S. Knoppers, Amersfoort, Soester- weg 13; Petronella C. M. Potvliet, Watergraafsmeer; C. Coster, Amers foort, H. v. Viandenstraat 12J. Baren-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 4