EEK SOMEÜEÉpiHli Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vertrok teneinde met de verschillende autoriteiten op Celebes de noodige besprekingen te kunnen houden, even eens derwaarts. Binnen een paar dagen zal nu wel het eerste treilen plaats hebben. liet veizoek van den opperbevel hebber om twee compagnieën ter be veiliging van Makassar is niet duide lijk. liet wil ons toch voorkomen, dat dc beveiliging van die plaats tot de competentie van den gewcstolijkcn militairen commandant behoort. Is echter in verband met de uitgegeven instructie, bedoeld verzoek werkelijk van den opperbevelhebber der Boni expeditie uitgegaan, en wordt bedoeld boven hot toegestane aantal reeds dadelijk twee compagnieën versterking te krijgen voor de aangegeven taak, dan zouden daarvoor in aanmerking komen de twee in de eerste linie in reserve gehouden compagnieën van het 5de bataljon infanterie, in garni zoen te Semarang- Het kan ook zijn, dat met het woord «bevelhebber" in het telegram bedoeld woidt de gewestelijke mili taire commandant en dat het verzoek gerii.ht is aan den opperbevelhebber van de Boni-expeditie, die daaraan voorloopig wel zal kunnen voldoen. Wij blijven bij onze reeds vroeger uitgesproken meening, dat er geen gevaar bestaat voor een directen aan val van Goa op-Makassar. Had de vorst van dit rijkje zulk een plan ge had, hij zou het vroeger hebben uit gevoerd en nog eens: het is tegen het belang van den Goaschen potentaat, die veel eigendommen ter hoofd plaats Makassar heeft. Uat Goa alle wegen afsloot, is wel te verklaren, daar van verschillende zijden openlijk is aangeraden eerst met Goa af te rekenen. Deze in het publiek gegeven adviezen blijven in den tegenwoordigen tijd voor de inlandsche vorsten geen geheim en zoo zien wij in die wegenafsluiling geen olïensieve maar een defensieve daad van de zijde van Goa. Het is echter zeer goed te begrijpen, dat men met zooveel gewapend volk iu de buurt in de tegenwoordige roerige tijden maar liever wat te voor zichtig is dan het gevaar te looper. te laat te komen. Het monument van Koning Willem I. Bij het bezoek aan het Rijks- Museum gedurende Haar verblijf te Amsterdam, in Mei I.I., bezichtigde II. M de Koningin met veel belang stelling het marmeren grafmonument voor Z. M. Koning Willem I in 1846 door den Belgischen beeldhouwer Guillaume Geefs vervaardigd. Dit zeer interessante monument werd indertijd door het Rijk bij een tnarbrier te Aken gekocht en werd geplaatst in de groote binnenplaats van het Rijksmuseum waar zich de gips afgietsels bevinden. Wel achtte men hel monument daar minder op zijn plaats, maar het kollossale gewicht ervan (6000 Kg.) maakte plaatsing op een der bovenzalen minder ge wen sclit. Thans zal dit monument een plaats verkrijgen in de Nieuwe Kei k te Delft, waai too het, onder goedkeuring van H. M. de Koningin, door den Slaat der Nederlanden aan het kerkbestuur dei Ned Herv. Gemeente te Delft is afgestaan. Dezer dagen zal het grafgedenk- tceken naar Delft overgebracht wor den en dan geplaatst wordpn in het koor van de Nieuwe Kerk, waarschijn lijk aan de rechterzijde, voor de trappen die toegang geven tot den omgang achter het monument voor Prins Willem I. Een zestal jaren geleden werd al daar ook geplaatst het monument van Willem George Fredcrik van Oranje, in 1808 door Carnova vervaardigd en waarvan zich in het Rijksmuseum een afgietsel bevindt. Tel. De directeur der Heldring-ge stichten te Zetten ontving van jonkvr. Van Loon en mevrouw gravin Van Bijlandt ter nagedachtenis aan haat- overleden moeder, voor de inrichtin gen het Magdalenahuis, Kinderhuis, Talotha Kumi, Steeubeck en Bethel, elk 500. De Kamer van Koophandel te Nijmegen heeft naar aanleiding van een schrijven der Handelssocie- leit te Utrecht, besloten aan de rechtbank te Arnhem te verzoeken faillissementen van eenige beteeke- nis steeds den curator -eene voorloo- pige commissie van advies uit de schuldeischers te benoemen, en, zno mogelijk toe te zien, dat tot taxa teurs worden benoemd deskundigen in het vak van den gefailleerde. Aanschaffing van legerpaarden I Op de oorlogsbegrooting voor 1006 zijn behalve voor de gewone jaarlijksche aanvulling gelden uitge trokken voor de aanschaffing van een vijfde gedeelte der paarden, welke in verband met de uitbreiding van het leger noodig zijn. Een gedeelte dezer paarden zal iti het binnenland en dc rest in Ierland worden aangeschaft. De algemeene vergadering van den Nederlandschen protestanten bond zal dit jaar te Bussum gehouden worden op 31 Oct. en 1 Nov. Bij de godsdienstoefening zal ds. A. W. van Wijk te Zwolle, voorgaan, en eere- voorziltcr van de openbare bijeenkomst zal de heer A. L. W. Seyllanlt, oud- mintster van oorlog, zijn. Te Baarn zal van gemeente wege op den verjaardag van fl.M. de Ko ningin Moeder (2 Augustus) nabij de Naald van Waterloo een vuurwork worden ontstoken; de Koninklijke familie zal tot bijwoning daarvan wor den uitgeuoodigd. Predikant-Kamerlid Van meer dan één zijde daartoe aangezocht zijn de heeren W. A. Ar- riëns, gepens. schout-bij nacht, prof. dr. J. M. Baljon, dr. S. Baart de la Faille, mr. C. G. Van Baerlo, mr. H. Crommelin, prof. dr. F. E. Daubanton, prof. dr. Is. Van Dijk, mr. W. Th. Grothe van Schellaeht, jlir. mr. J. F. Hooft Graafland, D. Kruijf, prof. dr. Knappert, H. A. I. Leen.bruggen, G Maynaid Totrode, mr. N. G. Pierson, jhr. mr. F. H. Radermacher Schorer van Nieuwerkerke, Fr. W. Schötteln- reiër, mr. C. Tetrode, kapt. J. Van Toorenenbergen, prol. dr. J. J. P. Vale- ton Jr., G. H. Voorhoeve, prof. dr. II. Wefers Bettink voornemens onder staand adres door een groot aantal ledon der Ned. Herv. Kerk onder teekend, bij de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in te zenden. Leden der Ned. Herv. Kei k kunnen door toezending vóór 21 Juli van een naamkaartje met vermelding van woon plaats aan het adres van den heer Fr. W. Scliöttelndreiër, Maliesingel 45 Utrecht, van hun instemming doen blijken. Het adres luidt Ondergeteekenden, leden der Ned. Herv. Kerk, nemen de vrijheid zich tot uw vergadering te wemlen met het dringend verzoek de noodige maat regelen te willen treilen, dat in de kerkelijke reglementen een bepaling worde opgenomen, waarin het ambt van predikant.in de Ned. Heiv. Kerk en dat van lid der Stalen-Generaal onvereenigbaar worden verklaard, zoo dat do predikant, die het lidmaatschap der Stalen-Generaal aanvaardt, daar door zijn ambt als predikant verliest. Ondergeteekenden worden tot het doen van dit verzoek genoopt door de overweging, dat het werk van den predikanl. de ge la htenwereld, waarin hij zich bewegen mort, en de belangen, die hij te behailigen heeft, uit den aard der zaak zoo gansch anderszijn dan die van den volksvertegenwoor diger, dat één persoon beide ambten onmogelijk terzelfder lijd naar behoo- ren beklreden kan; dat, indien eenig ambt, zeker dat van predikant, den geheelen rnenscli en algebeele toewijding van hart en hoofd vordert en het dientengevolge niet dan tot groot nadeel voor de gemeente kan strekken wanneer een predikant bij zijn veelomvattende werk zaamheden zich ook nog belast ziet met die, welke het lidmaatschap der Slaten-Generaa! noodzakelijk mede brengt; dat, daar de predikant als herder en leeraar zijner gemeente in het midden van deze behoort te leven, het in strijd met zijn roeping moet worden geacht als hij, gelijk met den volksvertegenwoordiger noodzakelijk het geval is, een groot deel van zijn lijd buiten haar in Den Haag door brengt; en eindelijk, dat tengevolge van het gelijktijdig waarnemen van beide be trekkingen de schijn wordt gewekt als zou het predikantsambt voorna melijk bestaan in 't vervullen van enkele predikbeurten op den Zondag, terwjjl de daarmede waarlijk wei evenwaardige werkzaamheden ervan, het catechetisch onderwijs en het herderlijk werk, er door op onverant woordelijke wijze op den achtergrond worden geschoven. Met het oog op het feit dat bij de laatst gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal tal van predikanten een Kamer-Can- didaluur heeft aangenomen, zonder dat van een voornemen bij eventueele verkiezing het prediksambt neer te leggen iets gebleken is en op het betreurenswaardig voorbeeld indezen in de laatste jaren door meer dan één predikant gegeven, meenen onder geteekenden, dat 't in het belang dei- kerk voor de bevoegde autoriteit hoog tijd wordt maatregelen te nemen, opdat misstanden als the, welke thans mogelijk zijn, voor het vei volg onmo gelijk worden gemaakt en de veree- niging van het predikantsambt met het Kamerlidmaatschap op de meest stellige wijze worde vei boden. Met vrijmoedigheid en ernst verzoeken ondergeteekenden daarom uwer ver gadering daartoe de noodige stappen te willen doen. U bij uwen arbeid in het algemeen, gelijk bij de beraadslaging over hun verzoek en de daarop te nemen beslis sing, wijsheid van God toebiddende, hebben ondergeteekenden de eer te zijn van uw college de dienstwillige dienaren, leden der Nedeil Herv. Kerk." H. M. de Koningin heeft op het veizoek van de Amersfooi tsche Tram weg-Mij tot verlenging met tien jaren van den termijn waarop het geheele maatschappelijk kapitaal dier vennoot schap, volgens de statuten, geplaatst moet zijn, gunstig beschikt. Volgens dit besluit zal de laatste nog uit te geven serie, groot f 10 000, eerst geplaatst behoeven te zijn op 17 September 1915. Op het intern', concours hippi- que te 's Gravenhage behaalde de le luitenant baron van Heemstra, in de jachtrit met eindwedloop voor volbloed paaiden, den eersten prijs. Het paard werd gereden door den heer W. Ridder Huijsen van Katten dijke. De staf van het nieuwe op te richten regiment huzaren zal reeds met Sep, a s. alhier in garnizoen komen. De met den rang van majoor gepensioneerde kapteins D. J. flein- sius, jhr. D. Barchman Wuijtiers en P. Glerum, commandanten van resp. het 18e, het Bleenhet 13e landweer- district, zijn benoemd tot majoor. Bij de concerten op het terras van nAmicitia" zullen voortaan door hot bestuur dier sociëteit jirogramma's tegen de prijs van 1 cent worden verkrijgbaar gesteld voor hen die op het Plantsoen en Beukenlaantje die concerten bijwonen. Naar wij vernemen zal het zie kenhuis «Aldegonde" door baron Van Boetzelaer van Oosteihout en echt- genoote indertijd gesticht, worden gesloten. Programma van het concert op Donderdag 20 Juli a.s., door het stafmuziekcorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, te geven op het terras van de socië teit nAmicitia." 1. «High Society". Two Steps, Steele; 2. Ouverture «Isabella", Suppé; 3. «Tout Paris", Valse, Waldteufel; 4 Grande Fantaisie sur des motifs tie l'opéra La Muette de Portici", Auber; 5 Ouverture »La Bohémienne", De Balfe; 6. Ballet de coppélia a. Lent et Valse; b. Danse de lête et Valse des heures; c. Czardaz; d. Galop, Délibes; 7. »Die Mühle im Schwarz- wald", Eilenberg; 8. Fantaisie aus der Oper nTannhauser", Wagner. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de le helft der maand Juli 1905. Brieven. Mej. A. J. Rengelitik Amsterdam. Rennig Veenhuizen Edam. Briefkaarten, van Gorkum H. Koenen 7 Mej. Schanne Amsterdam, v. Engelen Amersfoort. J. Korle Baarn. K. Bal Breda. J. Talens Groningen. Mej. Menning Utrecht. In een der winkelkasten van den heer Oosterveen aan de Lange- straat prijkt eene fraaie étalage der Eerste Amersfoortsche Zeeppoeder- fabriek van den heer Berns. Het fabrieksmerk »De Zwaan" zwemt rus tig met zijne familie in een vijvertje rond voor een berg van pakjes waarin het alom gunstig bekende fabrikaat der firma. Hel geheel ziet er smaak vol uit Men ga eens een kijkje nemen. In De Aulo no. 27, het officieel orgaan van de Nederlandsche auto mobiel-club en van de Nederlandsche Motoi -wielrijdersveiceniging, schreef J. M. een groot en zeer waardeerend artikel oier de rijwielen-en motorkar- fabriek van den lieer D. II. Eysink, aan den Ai nhemschenstraatweg,alhier. Do weikelijk grondige studie, welke door een zestal zeer goede illustraties wordt verduidelijkt, vangt aldus aan: »Vóor eenigen tijd waren we in de gelegenheid, eens grondig kennis te maken met een motor-rijwiel van nationaal fabrikaat, een stuk Holland- sche originaliteit, dal in vele punten den stempel droeg van degelijke uit vinding en van fijne afwerking, dat in menig opzicht de concurrentie kan doorstaan met buitenlandsche primeurs. Het was het Eysinkmotor- rijwiel en wel voornamelijk een twee- cylinder met magnets-ontsteking. »Epn twee-cylinder rnet magnets-ontste king?" zal er een vragen, die het «made in Holland" als een kenmerk van inférieure kwaliteit beschouwt, «zoo'n machine voor een Hollandsche fabriek Maar dat is onmogelijk Eu toch wordt ze in de Eysink-fabi iele gemaakt." Waarlijk, een groot succes voor de fabriek die, in 1886 opgelicht, reeds zoo'n goeden naam heeft. VEEN'S CACAO. In de Directie der Veen's Cacao- Fabriek te Sneek is opgetreden de heer R. Paehlig, oud Kapitein Ned. O.-I. leger, sedert eeriige jaren al daar gevestigd en voorzeker ook voor die positie de rechte man op de rechte plaats. Het plan bestaat de reeds zoo be duidende fabriek als nog belangrijk uit te breiden. Haarlemmermeer vierde gisteren den 50sten gedenkdag harer stichting. Deze gemeente heeft haar ontstaan te danken aan een reuzenarbeid, waar over eeuwen was gesproken en ge schreven, maar die eerst in de 19e eeuw werd aangevangen en voltooid. Die reuzenarbeid was de droogmaking van het Haarlemmermeer, waardoor eene oppervlakte van meer dan 18,000 H.A. vruchtbaar land werd verkregen om door den nijveren landman te worden bearbeid. Naar de Noordpool. Commandant Peary heeft Maandag met zijn yacht «Roosevelt" New-York verlaten om een Noordpool-expeditie te ondernemen. Hij rekent vast op succes en heeft een zijden vlag bij zich, met de sterren en-strepen, die hij zegt dat binnen een jaar aan de Noordpool zal wapperen. Kort te voren werd in de Amerikaansche bladen meegedeeld, dat den onderzoeker nog f 120.000 ontbraken om zijn tochtte ondernemen. Kort daarop ontving hij f 180.000 terwijl een maatschappij te New-York beloofd heeft f 30 000 onder de manschappen te zullen ver- deelen bij gelukkigen terugkeer. De moord op den Duivelsberg bij Nijmegen. Op 24 Juli a.s. zal voor de Recht bank te Luik terecht slaan de beklaagde van den moord op den Duivelsberg. De dagvaarding, een zeer lijvig stuk. geeft de geheele geschiedenis van dit drama nog eens weer, van 't vinden van 't lijk van Marie Droixhe, van 't logeeren in 't hotel Mulder le Nij megen onder een schuilnaam, enz. enz., kortom de geheele geschiedenis zooals wij die indertijd onzen lozers hebben medegedeeld. Het belangrijkste gedeelte uit deze dagvaarding is, waar de wijze bespro ken wordt, op welke beklaagde zijn alibi tracht te bewijzen. Op 18 Februari zegt hij des mor gens te 8'/i uur in het Universiteits gebouw te Luik geweest te zijn, daarna een wandeling gemaakt te hebben met Duchene, luitenant van 't I4e linieregiment, lot half elf, vervolgens thuis te zijn gaan eten, te half 1 den trein naar Visé genomen te hebben en vanaf Vise naar Maastricht ge wandeld te zijn al studeerend. Te 6 uur 10 is hij weer uit Maastricht vertrokken, te 77i uur te'Longdoz aangekomen en vervolgens naar huis gegaan om niet meer uit te gaan voor den volgenden morgen 9Vi uur, wanneer hij naar Namen is gespoord om in de vallei van Hoyonx te gaan loopen studeeren. Van de menschen die hij daar ont moet heeft kende hij er geen. Des avonds laat is hij weergekeerd naar zijn kamer in Luik. Den daaropvolgenden dag is hij naar Huy gespoord en heelt van daaruit weer in 't Iloyouxdal loopen studeeren. Te 55/» uur dien dag weer in Luik teruggekomen, heeft hij bij Carlier gesoupeerd en is des avonds naar den heer Krantzen gegaan om les te nemen. Van 21 Febr. tot S Maart is hij in Luik gebleven. Den 8e in de couranten lezend dat hij verdacht werd is hij ijlings naar zijp. oom te Lalhey gevlucht. Den Hen Maart ten slotte heeft hij zich zelve ter beschikking der Justitie gesteld. Op onderzoek uitgegaan heeft de officier van Justitie nóch in de streek van Namen, nóch in die van Flny in T Hoyoux-dal iemand kunnen uitvinden die den beklaagde gezien heeft, op de bewuste dagen, terwijl toch alle per sonen langs wier huizen hij gegaan moet zijn, ondervraagd werden, en 't hun geloonde portret van beklaagde allen niet herkenden. Ook heeft op de bewuste dagen niemand beklaagde te Luik gezien van 18 tot 20 Februari. Wel echter heeft beklaagde op 13 Februari een pakjesdrager bevel ge geven de koffers van Marie Droixhe te halen en ze naar 't station te bren gen, waar hem 't depótbesvijs is af gegeven. Ook heeft een andere pakjesdrager op 18 Februari de pakken van't Sta tion du Palais voor beklaagde moeten overbrengen naar T station des Guille- mins. En ten derde heeft een sjouwer op 8 Maart de pakken weer van Guille- mins naar de Longdoz moeten brengen. Deze 3 sjouwers geconfronteerd met den beklaagde hebben in hem onmid dellijk den man hei kend die hun de overbrenging der pakkage van Marie Droixhe gelast heeft. Eindelijk hebben ook alle Holland sche getuigen uit Nijmegen en omstre ken hem terstond herkend en tenslotte heeft een deskundige in de handlee- keriing in 't gastenboek van 't Nij- meegsche hotel de hand van beklaagde weten aan te toonen. Niettegenstaande rlit alles blijft be klaagde pertinent volhouden dat hij onschuldig is. (L. K.) RECLAME. Ta Amsterdam. Men heeft veel gesproken over het.geval van een onzer buren den lieer Baaij te. Amsterdam. Het deed zich zoo kort in onze nalrfjheid voor, dat wij denken dat het U belang/"ïal inboezemen. Misschien kent gij dezen heer persoonlijk;. De Heer H. Baaij, wonende Oostenburger Mid denstraat 13, huis, te Amsterdam, rnel^t ons: Ik kan me niet juist herinqeren, hoelang ik reeds met die verschrikkelijke nierziekte geplöagd werd, doch het is reeds jaren dét ik hevige iteken in de rechterzij en in den rjig had. Ik leed aan een sterk gevoel van uitputting en hatf zoo dikwijls duizelingen dat ik me; niet meer ogJstraat durfde begeven. De urine was steeds vol l?ezinksel en bij het wateren had ijt 'een pijnlijMgevoel. Ik had reeds al het mogelijke geprobeerd doch men zeide mij, dat ik wel te.-oud was om genezing te kunnen verwachten En ofschoon ik acüt en zeventig jaar ben, gaven toch dé goede berichtén omtrent Foster's Rugpijn Nieren .-Pillen me r\o£ moed, hiervan een doos te ontbieden. Ik nant ze in en hoe groot was mijn verwondering en tmjdschap toen ik reeds na vier dageq'. een beduj&nde verlichting kon waarnemen. fJe beterschap nam van dag tot dag toe en veertien dagen Ijfcer was ik geheel en al genezen, Ik .Jbemerk hoegenaamd niets meer van de pijn of duizelingen fr\ de urine komt weer heel gewoon. Ik .'kan nia£ nalaten U mijn hartelijken dank te bezigen vo^r Uw uitstekend middel en geef U hierbij rnacljliging; mijn verklaring te pu- bliceeren, im.de hoop daardoor vele menschen ge holpen mogCn wojwen. r /f De pijn die gelijkt op qen dolksteek in de rug^" spruit voort tritf-de nieren bh duidt aan dat ze ert£ aangetast zijn. Het urinbUuur heeft zich in ^fle nieren zelf gekristalliseerd eif de bijtende en snijd^ïde oneffenheden der kristalleji veroorzaken Jarige pijnen. De bestanddeelen \tyaruit Foster's Rugpijn Nieren Pillen samengesteld »jn, lossen spqtffig het urinezuur op en helpen de gieren in de afvoering uit het lichaam van dit fqrgif, welkgiifvoering plaats grijpt bij het urineer^ Verzeker U dat men U de*$cht£.-Voster's Rug pijn Nieren Pillen geeft. dezelfdfb^dTe de Heer Baaij gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k fi.75 voor één- of f10.voor zes doozen. te koop,{teJi#rfagen onderTett. V. R. AlgTïov. Bur. D. Y. ALTA Amsterdam. De Eerste trekking geschiedt 1905. Collecteur te Aniersfoort, A. C. R. 0. LEIPEBEI Breedestbaat 22,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2