BJÏSNENLAiSD. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dat de ministers bijeen hield dat in 18001861 waarlijk niet sterk was in de afgeloopen vier jaren niet heelt ingevreten in bet indivi- dueele besef der ministerieele ver antwoordelijkheid Trouwens, wat gebeurt is, daarop komt het nu niet in de eerste plaats aan Bij de beoordeeling van het règi me, onder minister Kuyper ingewijd, muet bovenal de vraag zijn, wat et on der geschieden kan. En dan zal nie mand willen ontkennen dat daarmede hoe onbeduidend en huishoudelijk ook de wijziging werd voorgesteld een eerste schrede wordt gedaan om te komen van een homogeen Kabinet, waarin elk minister gelijkelijk zijn stem kan laten gelden, tot een per soonlijk bewind onder den troon, waar bij de regel, die omnium consensu gelden moet: par in parem nullum habet imperium, komt te vervallen. Welnu: afgezien ervan, dat dit zou zijn in strijd met onze constitutioneele instellingen, daarvan is ook onze volksaard geducht afkeeiig. Terecht of ten onrechte daarin treden wij thans niet, heeft men ge meend, dat wij in de laatste jaren een heel eind tot zulk een persoonlijk gouvernement op weg waren. Het volk onderscheidt niet. Van al de subtiele bijzonderheden, die Dr. Kuyper opdischte van handelingen, die hij verrichtte alsvoorzitter van den ministerraad, gemachtigde van den ministerraad, formateur van het Kabi net, minister van binnenlandsche zaken of particulier persoon, wdde het volk niet weten, en met reden. Men zag slechts een man, een krachtige per soonlijkheid, voor wiens wil, naar men zeide, de andere ministers moesten buigen; die het eenmaal zelfs zoover stuurde van te verkondigen, dat, wan neer hij heenging, alle andere minis ters hem moeten volgen, alsof zij leefden krachtens zijnen wil, een man, sterk van geest, die niets ontzag, en al waar hij zijn zinnen op had gezet wist door te drijven; voor wien minister zijn beteekende heerschen, macht hebben en men wist, dat die man lot bestendig voorzitter van den ministerraad was aangewezen^ dal hij niet was tijdelijk de primus inter pares, doch voorgoed zich eene bevoorrechte positie had weten te verwerven De voorname oorzaak van den val van het Kabinet-Kuyper is natuurlijk in de regeeringsbeginselen te zoeken, die het vertegenwoordigde. Doch, ver gissen wij ons niet, dan is het feit, dat bij de vei kiezingen de hardste slagen juist neervielen op hen, die minister Kuyper het naast staan, mede te verklaren uit de omstandigheid, dat ons volk aan het persoonlijk bewind, dat over ons land gevoeld scheen te worden, een eind wilde gemaakt zien. Wij gaan prat op onze viijheid, en zijn wars van elke zij het nog slechts dreigende overheersching. Daarom ver trouwen wij onze belangen liever toe aan acht, dan aan één. Ligt het, zouden wij willen vragen, dan niet op den weg van het aanstaande Kabinet, door eene duidelijke daad te toonen, dat wij in dit opzicht weer in den ouden toestand zijn hersteld? Ftotterd. Nw bl. Naar verluidt zal H. M. de Konin gin, indien nog geen nieuw ministe rie is gevormd, den 3en Augustus niet naar het buitenland vertrekken, doch van Soestdijk op 't Loo terug- keeren. Apeldoorn, de Zommerresidentie van H. M. de Koningin, bereidt zich voor op een schitterend feest. Reeds wekenlang is men bezig met het bouwen van tribunes, tenten, enz., met den aanleg van gas- en waterleiding, met aanleggen van tele foon enz. naar een hoogst schilder achtig gelegen terrein aan den Deventer Straatweg. Het Nederlansch Cymnastiekver- bond met zijn duizende leden zal ditmaal de gast zijn van het vriende lijke dorp, om hier voor de Hooge Beschermvrouwe en den Iloogen Be schermheer te toonen wat oefening en wilskracht vermogen. Zij zullen doen aanschouwen dat er wakkere mannen zijn, die lichamelijke volks ontwikkeling met ijver propageeren en welk een hoogte reeds bereikt is door het streven van het verbond. Vrijdag is de dag der wedstrijden. Zateidag is meer bestemd voor de eigenlijke uitvoering. Deze wordt 's middags door Hare Majesteit de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden en door H. K. H. de Groothertogin van Mecklenburg van uit een expresselijk daarvoor gebouwde tribune gadegeslagen. Apeldoorn rekent op een overdruk bezoek. Honderden uit den lande en daar buiten zullen getuige willen zijn van den vredigen wedstrijd van turners van verschillende natiën, zullen willen bijwonen de luisterrijke uitvoering, welke eenig belooft te worden in de annalen van het Nederlandsch Gym- nastiekverbond. Op een terrein naast dat der uit voering is een Feeslmarkt, waaraan de meeste zorg is besteed. Muziek, goede muziek in overvloed Luchtballon, Circus, schitterende illuminatie Mocht het weer gunstig zijn dan zeker zal dit feest uit alle oorden van Nederland druk worden bezocht. De commissie van voorbereiding verdient dat voor zijn ernstige op vatting ten volle. Kamerverkiezing te Helder. Bij de gisteren te Helder gehouden verkiezing zijn officieel candidaat ge steld de heeren mr. Z. van den Bergh. te Amsterdam (vrjjz.-dem.) en A. P. Staalman, te Helder (chr.-dem.). Kamerverkiezing te Zutphen. Officieel zijn gisteren bij den burge meester van Zutphen de volgende heet en candidaat gesteld Lieftinck te Haarlem, lib., W. P. G Helsdingen te Arnhem, soc.-dem en R. P. J. Tutein Tolthenius te Amsterdam, die zich nationaal liberaal noemt. Deze laatste is gesteld door eene groep van antir., r.-k., christ.-hist. en neutrale kiezers. Longlijders! In het jaarverslag van het sana torium te Hellendoorn vermeldt dr. De Josselin de Jong een merkwaardige statistiek. Door een samenloop van omstan digheden heeft dr. M. Burgerhout twee malen de plaats van dr. Boele aan de beide sanatoria waar deze genees heer directeur is geweest, als zijn op volger ingenomeneerst volgde dr. Bur gerhout hem op te Davos (November 1900) en later 1904 gedurende korten tijd in Hellendoorn. De organisatie van beide inrichtingen was door dr. Boele op geheel dezelfde leost ge schoeid; de behandeling van de patiënten had eveneens geheel volgens dezelfde methode plaats en nu heeft dr. Burgerhout de resultaten, die ge durende twee jaren in Davos en Hel lendoorn bereikt zijn, met elkaar ver geleken en in cijfers uitgedrukt. Deze resultaten dan zijn als volgt De patiënten zijn naar het stadium, waarin zij verkeeren, in drie groepen verdeeld. Hel resultaat van de kuur werd beoordeeld naar den toestand bij het ontslag uit het sanatorium, in vijf klassen: volkomen gunstig met de beste verwachtingen voor de toe komst, vooiloopig gunstig zonder zulke zekere verwachtingen, veel beter geworden, maar zonder dat nog op blijvend succes te rekenen valt, niet veel verbeterd, maar niet achter uitgegaan, zonder eenige verwachting op blijvend succes. en duidelijke achteruitgang. De cijfers, door dr. Burgerhout ver zameld, loopen voor Davos over 75, voor Hellendoorn over 181 patiënten, over de drie stadia ongeveeq gelijkelijk verdeeld. Bedenkt men, dat de patiënten van böide inrichtingen uit ongeveer dezelf de vaderlandsche kringen voortkomen en op dezelfde wijze door hun huis dokter gekeurd en geschift worden, dan is het zeker, dat wij te doen hebben met volkomen gelijkwaardig materiaal. Volgens bovenstaande klas- senindeeling zijn nu te Davos 69 pCt. der patiënten geheel of voorloopig hersteld of althans veel verbeterd, 22 pCt. weinig veranderd en de overige 9 pCt. achteruitgegaante Hellendoorn waren die percentcijfers 73, 18 en 9. Uit deze cijfers blijkt, dat te Hellen doorn en Da vos geheel overeenkomstige resultaten zijn verkregen en de resul taten van Hellendoorn zelfs iets beter zijn dan die van Davos, terwijl de gemiddelde duur der kuur te Davos bijna 8 en te Hellendoorn slechts ruim 5 maanden bedroeg Voorzeker kan dus met voldoening worden teruggezien op hetgeen tot-nog-toe in het Neder- landscho sanatorium, in het Neder- landsche klimaat is bereikt. «Waar de meening over het nuttig effect der sanatoriumbehandeling in N'edeiland nog zoo uiteenloopen en er zelfs wel stemmen opgegaan zijn die de geheele sanatorium behande ling als zoodanig afkeuren en vooral het klimaat van ons vaderland oen ongunstig factor noemen, daar zijn de cijfers van dr. Burgei hout van groote beteekenis en groote bewijs kracht," zegt dr. De Jong. Den 19den, 20sten en 21 sten Juli werd te Arnhem de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der Ned. dansonderw ijzers vereeniging. Vertegenwoordigd warenAmsterdam, Rotterdam,den Haag, Utrecht, Arnhem, Haarlem, Kampen, Groningen, 's Her togenbosch en Deventer. Het bestuur is thans samen gesteld als volgt: Jacs. Koopman, Rotterdam, voorzitter; S. Martin. Haarlem, vice-voorzitter James Meyer, Arnhem, secretaris; J. de Lange, Kampen, penningmeester en F. Engers Deventer, commissaris. Besloten werd zoo noodig maandelijks een Bulletin uit te geven waarin de vakbelangen zullen besproken worden. Besproken werd de uniformiteit bij de quadrilles en besloten om deze overal in den lande uniform te diri- geeren. Statuten en Huishoudelijk reglement werden herzien en aangevuld Ver schillende dansen werden ingestudeerd, om in tiet a.s. seizoen te worden onder wezen, waaronder: Nebiewska (Mazurka Russe) Le Ski- en de succesdaus voor dit seizoen n.l. de in Amerika en Engeland zoo bekende Two- Step. Eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus prov. Utrecht te Amersfoort. Groep II. Geëxamineerd 19 kandidaten, afge wezen 2. Het diploma toegekend aan: C. Ekarna (R II. B. S. Utr.), P. W. van Rees (G. H. B. S. Utr.), W Ritmeester (Extranëus), Joh*. Wage naar (R. U.), J. H. (ie Bruijn(G U W. Harmsen (G. U.), W. J. Cankrien (Amersf), Froukje J. II. Strang van Hees (R. U L. A. Thole (A.), J. M. van der Veen (A.), Joh. C. W. de Boer(R. U.), Willi*. J.KIijnsoon(R U.), Wobina J. C. de Boer (R. U.), J. P. van Voorst van Beest (R. U.), P. van Eerden (A.). D. H. van der Noosch(A.), J. II van Heemskerck Düker (A.) De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Utrecht, in het kiesdistrict Amersfoort, zal plaats hebben op Dinsdag 5 September 1995.. De stemming, zal zoo noodig, geschie den op Vrijdag den 15en September en de herstemming, zoo noodig, op Dingsdag den 20sten September 1905. Wegens zijne benoeming tot Commissaris der Koningin in onze provincie heeft mr. F, D. Graaf Schimmelpennick als lid- ouderling van hot classikaal Bestuur Amersfoort waarin hij jarenlang zitting had, bedankt. Zijn uittreden zal in dit College zeker zeer betreurd worden. De heer C. J. van der Plank, directeur der gasfabriek te Assen, staat nummer één op de voordracht voor gelijke betrekking te Leeuwarden. Woensdag 2 Aug. a.s. zal een concert worden gegeven op het ter ras der sociëteit «Amicitia". Het bestuur dier sociëteit heeft daarvoor geëngageerd een muziekcorps uit Utrecht onder directie van den heer 11. Kuijper. Het plaatselijk departement van het «Nut" ontvangt van het hoofd bestuur een subsidie van 1000, hoofdzakelijk te bestemmen voor de Fröbelschool. Bij het plaatselijke telephoonnet zijn aangesloten: No. 145. J. A. Schoterman, Utrecht- sehestraat; No. 135. J. M. M. Muller, van Persijnstraat 6, No 131 Firma van Esveld, Lieve VrouweKetkhof; No. 137. G. Middelburg Utr. weg No 134 J. S. Teengs, Beukenlaan No. 132. G. Kamperman. Kampstraat, No, 129. Th. B. G. Brandsen, Langeslraat; No. 126. J. H. Bonnier, Hof. Maandagavond werd den heer van Wijk, wonende aan den Parallel weg, wegens 25 jarigen dienst bij de H. IJ. S. M. een serenade gebracht door het muziekkorps van de werkplaats. Naar aanleiding van de toezen ding van een prospectus bevattende zes photogravures naar schilderijen berustende in het Rijks-Museum te Amsterdam, bestemd als premie 1905 voor de Leden der Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten, willen wij met een enkel woord de aandacht onzer Lezers op deze Premie- uilgave en op de Vereeniging zelve vestigen. Opgericht in het jaar 1845, ver spreidde zij tijdens haar 60-jarig be staan onder hare Leden p m. 3000 Kunst wei ken Bovendien deed zjj 45 Gravures waaronder verschillende Etsen vervaardigen, die telken jare als Piemie zijn uitgereikt. De Premie 1904 bestond in een plaatwerk be vattende 6 Photogravures naar Etsen van Rembrandt, die allerwege met groote ingenomenheid is ontvangen en in een aantal dag- en weekbladen op de meest vleiende wijze is beoordeeld. Met recht kan dus gezegd worden, dat zij een belangiijk deel heeft gehad in het verspreiden van Beeldende Kunst hier te lande. Sedert haie oprichting weid alleen voor 't aankoopen van Kunstwerken als prijzen der Verloting een bedrag van ruim 5 tonnen gouds besteed. Voor de verloting zullen alleen Kunstwerken worden aangekocht, ver vaardigd door Nederlandsche meesters. Van eiken verkoop wordt 5 pCt. ge stort in het Weduwen- en Weezen- fonds der Maatschappij «ArtietAmi- citiae", waardoor eene niet onbelang rijke som aan gemeld fonds ten goede is gekomen. Door de belangelooze medewerking van 368 correspondenten hier te lande, in de Indien en op onderscheiden plaatsen in 't Buitenland, blijft het iedental bij voortduring toenemen en bedraagt thans 5560 Het behoeft geen betoog dat hoe grooler het aantal leden, des te b< tei zal de Vereeniging aan haar nuttig Joel kunnen beant woorden. Het Lidmaatschap bedraagt niet meer dan 5.'s juars, waarvoor men een lot in de, legen hat einde van December te houden, verloting ont vangt benevons als premie 1905 het plaatwerk, inhoudende 6 Photogra vures naar Schilderijen berustende in het Rijks-Museum. Verdere inlichtingen worden gaarne door den heer R. Cruyff, correspondent te dezer stede, verstrekt. Wij ontvingen een fraai uitge- voerden gids voor de deelnemers aan de 20e jaarlijksche algemeene verga dering met daaraan vei bonden schiet wedstrijd op Zondag en Maandag 30 en 31 Juli a.s. alhier te houden, waaraan wij het navolgende ontleenen. De réunie zal plaats hebben Zon dagmiddag te één uur in de zaal van het café «De Arend". Te 2 uur opening der algemeene vergadering, na afloop waarvan kameraadschappe lijke maaltijd. Des avonds te 8 uur «soirée varié" in de groote zaal van «Amicitia". Des Maandags van des ochtends 8 tot des namiddags 5 uur schiet wedstrijd op de Leusderheide, waar voor de navolgende prijzen zijn be schikbaar gesteld Afd. A. Korpswedstrijd in het indi vidueel juistheidschot op 150 M. (5 afgevaardigden en 11 afdeelingen.) Eereprijs: Groote zilveren medaille, geschonken door tl. M. de Koningin le pr.Groote verguld zilveren me daille, aangeboden door majoor L. G. A. graaf van Limburg Stirum te Arnhem; 2e pr.Groote zilveren medaille, aangeboden door luitenant kolonel F. Bland v. d Berg te Rot terdam; 3e pr.Groote zilveren me daille van den bond. Afd B. Korpswedstrijd in het indi vidueel juistheidsschot op 200 M. (5 afgevaardigden van de overige afdee- lingon.) Eereprijs: Groote zilveren medaille, geschonken door H. M. de Koningin- Moeder; le pr.Verguld zilveren medaille, aangeboden door majoor graaf v. Limburg Stirum, te Arnhem 2e pr.Groote zilveren medaille, aan geboden door majoor W. H. van Heek, te Enschede; 3e pr.Groote zilveren medaille, aangeboden door de vereen, t. b. v. h. Vreemdelingenverkeer te Amersfoort. Afd. C. Korpswedstrijd Cylinder- geweer. Eereprijs: Groote zilveren medaille, geschonken door Z. K. H Prins Hen- diik der Nederlanden; le pr.Zil veren kruis (geëmailleerd) aangeboden door den le luitenant-adjudant der d d schutterij te Amersfoort J. Bus- quet; 2e pr.Groote zilveren medaille, aangeboden door kapitein 11. J. Vonk le Alkmaar; 3e pr Groote zilveren medaille, aangeboden door kapitein Jhr. Storm do Grave te 's-Hage: 4e pr.: Groote zilveren medaille,aan geboden door kapitein-kwartiermeester A. J. J. v. d. Well te 's-Hertogen- bosch; extra prijs: Verguld zilveren medaille voor den hoogsten korps- schutter, op 200 M., aangeboden door den heer A. de Vries te Amersfoort. Het Rijk gaf een subsidie van f 150 voor aankoop van prijzen, de gemeente Amersfoort eveneens, tot een bedrag van f 100. Door verschillende per sonen zijn verder kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. De personeele wedstrijden zijn als volgt geregeld: D. Wedstrijd aangeboden aan h h. officieren, eereleden en donateurs van den Bond, op 200 M. E. Idem, voor revolver, op 25 pas. F. Idem op 200 M. aangeboden aan h.h. burger-donateurs en oud leden. G. Idem, id. leden schutters lekl. 'II. Idem, id. leden schutters 2e kl. I. Idem, voor leden van afdeelingen welke geen schietbaan bezitten. K. Extra personeele wedstrijd met cylindergeweer voor alle bondsleden. L Wedstrijd op revolver, aange boden aan h.h. officieren van het garnizoen. 370ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 24 en 25 Juli 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 944 2004 2011 2802 4481 4490 5902 10353 10350 10361 10369 11388 11397 11407 11554 15306 15317 en 17008. Te zamen 18 prijzen. Historische optocht te Maastricht. Toen de vereeniging «Maastricht Vooruit" hare Zustervereenigingen opriep voor 't organiseeren van den Historischen Optocht, ging zulks ge paard met een magnifiek uitgewerkt overzicht van al de belangrijke ge schiedkundige feiten, die de 19 eeu wen, dat Maastricht, het oude Trajec- tum ad Mosam der Romeinen, be staat, hebben geleverd. Ongeveer iedere eeuw was door een karakterestieke groep vertegen woordigd, vanaf het bouwen der brug, waarvan de stad haar naam ontleende, onder Tungeri Bethasiers Romeinen in de eerste eeuw on zer jaartelling, tot en met 1833 de stichting der wijdvermaarde glas- en aardewerkfabrieken door Petrus Ro- gout welke fabrieken thans alle wor den aangeduid met den naam «de Sphinx). Door de allerwege bekende Konin klijke Zangvereeniging «de Mastreech- ter Staar" werd een groep gekozen harer .waardig: nl. de blijde inkom- ste van Karei V. Muzikanten en zan gers. gildebroeders en magistraten, krijgsknechten en edelen vergezellen den hoofdpersoon (den heer Jos. Marres) die op recht vorstelijke zal typeeren dezen heerscher, in wiens rijk de zon niet onderging. Deze groep, die zal uitmunten door rijkdom van costumes is eene der hoofdgroepen (door circa 200 per sonen samengesteld van de achttien, die den stoet zullen formeeren. Niet minder belangrijk zal worden die van de reuzenfabrieken de Sphinx Uit de duizenden employés en arbei ders dezer fabriek zijn voor eenige jaren gevormd een- muziek- en too- neelvereeniging eveneens genoemd «de Sphinx" en het zijn voornamelijk deze «sociëteiten" die onder hooge be scherming de directie deze gelegen heid willen le baat nemen om den stichter der wereldberoemde fabrieken te eeren. Door verschillende afdeelingen, in eigenaardige kleederdracht. zullen de onderscheidene werkzaamheden der fabrieken worden aanschouwelijk ge maakt, terwijl de praalwagon de apo theose van den stichter voorstelt. Deze wagen, een pronkjuweel van architectuur, hoog 9 meter, zal door twaalf paarden getrokken worden. Het beeld van Petrus Regout, meer dan levensgroot, zal door allegorische figuren omringd worden. Reeds maan den werk zijn aan dezen wagen alleen besteed. Mogen nu al niet alle vereenigin- gen als beide genoemden over een paar honderd deelnemers kunnen be schikken niettemin geeft elk naar vermogen iets karakteristisch, iets moois. Zoodat 't vaststaat, dat een geheel zal gevormd worden, imposant en eenig mooi iets wat zal ter zijde stre ven, de beroemde optochten van het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2