NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VERSTREK! IN TWEE DAGEN FEUILLETON. DE SCHIMMELRIJDER. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. I\o. 60. Zaterdag 29 Juli 1905. Vier-eii-dertigsten jaargang. gjr» VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE TOESTAND IN RUSLAND. OttltDERLUnOSCHE HflnDElSBflttK| j Onder borgstelling zoo noodi Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooiin#. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Uit Polen. Driehonderd voorname Polen, onder hen graaf Iyszkiewicz, graaf Zamoiski, graaf Zelberg-Plater en Sienkiewicz hebben aan den ministerraad een schrijven gezonden, waarin ze wijzen op de treurige gevolgen van het Rus- sificatie-systeem, dat sedert 40 jaar in Polen wordt gevolgd. Dit systeem heeft geleid tot algemeene oppositie onder het geheele Poolsche volk, zelfs onder de boeren, die niet meer zeker zijn van bun bestaan, vanwege de maatregelen, genomen door de regee ring, wier politiek leidde tot den boycot van scholen, tol troebelen en werk stakingen. De onderteekenaars van het memo randum verklaren niet te kunnen pe- looven, dat het belang van Rusland zou medebrengen nog langer een stel sel te handhaven, door hetwelk niets nuttigs is bereikt, maar dat integen deel gevaarlijke en betreurenswaardige gevolgen heeft gehad, die zich ook buiten Polen zullen doen gevoelen. Prins Tioubetzkoi heeft in do Russ- kiya Wjedomosli een zeer openhartig aitikel geschreven, waarin hij ronduit verklaart, dat het vasthouden door de regeering aan het stelsel van klassen- verkiezingen voor de volksvertegen woordiging de omwenteling tengevolge zal hebben. Prins Troubetzkoi ziet nog een kans om Rusland van de revolutie te redden, wanneer de regeering zou kunnen goedvinden de Zemstvo's op te roepen om over het ontwerp-Boe- lygin te beraadslagen. Te Perm hebben de werklieden der kanonnengieterij gestaakt. Zij houden eiken dag betoogingen op straat. In een gevecht met de Kozak ken, dat daaruit volgde, zijn twee man gedood en velen gewond. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen dat van de reis van de Koningin en den Prins naar Dobbin voorloopig is afgezien en de konin klijke familie 3 Aug. van Soestdijk op het Loo terugkeert. De Prins met zijn Moeder en gevolg brachten in 3 auto's een be zoek aan graaf Bentinck te Middach ten. Woensdagmiddag werd op Paus huize te Utrecht aan den aftredenden Commissaris der Koningin, baron A. Schimmelpennick van der Oye van de Poll en Nijenbeek, door 43 burge meesters in die provincie op plechtige wijze een geschenk aangeboden, be staande uit een staande klok, verge zeld van een album, bevattende de namen der deelnemers. De Minister-crisis! Naar aan het Hbl. wordt bericht hebben de staatslieden, behoorende tot de zoogenaamd oud-liberalen, die aangezocht zijn zitting te nemen in het kabinet dat in wording is, ge meend daarvan geen gevolg te moeten geven. Onder bijvoeging evenwel,dat zulks geenszins de geneigdheid uit sluit om aan een te vormen vrijzinnig kabinet steun te verleenen, wat trouwens voor de hand ligt nu men bij de verkiezingen te zamen tegen het huidige kabinet is opgetreden. Dr. A. Kuyper. De Standaard schiijft: Naar we vernemen is er geen sprake van, dat dr. Kuyper nu reeds zijn voorgenomen reis zou ondernemen. Van medische zijde is hem een reeds te lang uit gestelde kuur in een Duitsche bad plaats voorgeschreven, waartoe hem als minister de tijd ontbrak, en die hij nu hoe eer hoe beter denkt aan te vangen. Als de oplossing der crisis zich nog lang laat wachten, zou ver trek, hangende crisis, zelfs noodzake lijk kunnen worden. Door den directeur der Holland- America Comp. is thans aan den mi nister van waterstaat concessie aan gevraagd voor den aanleg van den electrischen spooiweg Amsterdam Utrecht Grebbe. Uitstapjes De Staatspoor heeft ean hoekje in handig formaat uitgegeven, waarin duidelijk wordt aangetoond hoe men het snelst en goedkoopst van liaie lijnen gebruik kan maken. Bijzonder heden omtrent de verschillende soor ten vacantie-kaarten, de verbindingen met het buitenland enz. vindt men er eveneens in. Zondag 30 Juli a.s. des voor- middags ten lO'/i ure, hoopt in de Remonstrantsche kerk op te treden Dr. H L. Oort uit Utrecht. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den len Augustus 1905 des namiddags ten l'/j ure. Punten van behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden. 2. Benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor gedragen \mc4gn no. 1 D. C. Schuur, no. 2 Frf^VateiSjis. 3. j^enoeming tijdelijk buitenge- woodr leeraar het Engelsch aan de/fioogere Burcerschool. Benoomius leeraar" in Natuur kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool 1 5. Benoeming onderwijzer bij het Lager Onderwijs. 0. Verzoek van mejuffrouw R. C. van Eijbergen om eervol onlslag als onderwijzeres bij het Lager Onder wijs, met adviezen. 7. Verzoek van mejuffrouw J. C. van der Schroeff om privaatlessen te mogen geven in het gymnastiek-lokaal der Hoogere Burgerschool, met ad viezen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uilbetaling van vaca- turegelden bij de Politie. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvaarding van een aan de gemeente gedane schenking. 10. Wijziging jaarwedden onder wijzend personeel bij het Lager onder wijs. 11. Indiening gemeente-rekening over 1904. Uitslag van het eindexamen H. B. S. 5 jarigen curcus, prov. Utrecht, gehouden te Amersfoort. Groep 111. Geëxamineerd 19 candidaten, afge wezen 1. Het diploma werd toegekend aan: J. P. Treub (Amersf.), H. Kindermann (A.), Geertje de Groot (A.), G H. Fuhri Snethlage (R. H. B. S. Utr.), II. C. F. L. Warnecke (G. H. B. S. Utr.), J. Ph. Korthals Alles (A.), Charlotte M. Heijbroek (A.), G. J. B. Mulder (A.), F. J. Heijligeis (A.), J. van Oven (A.), A. G. F. Snijders (G. U.), A. Schellekens (G. U.), J. Ph. Snuijf (G. U.), Angelique A. C. Koning..LRr IT.i. A. A. de Haas J. Ph. van Goethem (A.), Suze van Nulck (A.), Orselina 11. Koning (.R. U.), In »De Arend" had de prjjs- uitdeeling plaats aan hen, die dezen zomer geregeld de schietoefeningen van «Wilhelmina", onderafdeeling Kon. Ned. Bond van Oud-Onderolïi- cieren, hadden bijgewoond. Met een toepasselijk woord werden achtereenvolgens door den voorzitter de behaalde pi ijzen uitgereikt aan de heeren J. van der Sloot 249 pun ten, J. A. Jansen 236 p., D. van Buuren 235 p.. J. van Oorschot 222 p Clemens 221 p., P. Achterbergb 219 p J. A. Uding 216 p., D.Soekkouw 215 p R. Meijer 215 p., C. van Doorn 208 p., L. B. J. Serré 203 p., D. Ruysl98p., R. J van Emeren 190 p., H. W. J. Spruijt 187 p., zijnde eerste klas schutters, die op 300 M. hebben ge schoten. In de tweede klasse, afstand 200 M., behaalde prijzen de heeren W. van Achterbergb Jr. 258 p N. Janse233 p., lG. van Ede 227 p., J. Miction 222 p., J. de Bruijn 220 p., H. S. Valkenburg 213 p, H. A. Hassing 205 p. Door den secretaris werden de be haalde rozenprijzen, zeer fraaie kruisen, op de borst gehecht van de heeren D. van Buuren en W. van Achter bergb, de eerste als ovet winnaar ua hardnekkigen kamp met den heer Van der Sloot. Bij Kon. besl. zijn hij het 5e Regiment Infanterie benoemd tot le luitenant de 2e luitenants A. L. Strjj- bosclt en R. J Holïinan, van het korps bij liet le Regiment Huzaren tot Ie luitenant de 2e luitenants H. Simon en C. S. Sixma baion van Heemstra. Voor de betrekking van contro leur voor gemeente-belastingen en bevolkingsregister hebben zich 42 personen aangemeld. Koninklijk goedgekeurd A MSTERDfl r*\ ^CoftsKHuyqenssTr.Sl Teleph.S721. Oorspronkelijke novelle van Til. STORM. 34) «Spreek op!" zeide een der heemraden. En Bauke spreidde de kaart van den nieuwen dijk op de tafel uiL "Zooeven heeft iemand gevraagd," begon hij, "waar wij de noodigde aarde van daan moeten halen Gij ziet, dat buiten de lijn, die den nieuwen dijk aanwijst, een strook van den uiterwaard overblijft; daaruit en uit dat gedeelte, dat ten noorden en' ten zuiden van den nieuwen polder aan den dijk grenst, kan de aarde verkregen worden. Als wij aan den waterkant maar een goede laag klei heb ben, dan kan aan den binnenkant in het mid den ook zand gebruikt worden. Maar nu moet er in de eerste plaats een landmeter benoemd worden, die den nieuwen dijk afbakendHij die mij bij de uitwerking van mijn plan geholpen beeft, zal daarvoor wel de meest geschikte persoon zijn. Verder zullen wij voor bet aan voeren van de klei en andere materialen bet maken van een aantal wipkarren moeten aan besteden; wij zullen voor bet dempen van de kil en aan den binnenkadt, waar wjj 't schien wel met zand voor tjef moeten^bmen, ik kan nu nog niet 'izeggfta^noeveel voeren stroo Doodig hebben," om meerdere stevigheid aan de grondstoffen te gevenmaar misschien meer dan bier in den polder gemist kunnen worden; laten wij dus beraadslagen, boe wij ons dit alles zullen verschaffen en op welke wijze wij alles zullen inrichten; ook moet het maken van een nieuwe sluis hier aan den westkant bij de zee later aan een bekwaam timmerman toevertrouwen worden." De vergaderden waren om de tafel heen gaan staan, bekeken de kaart met een half oog, en begonnen allengs te spreken; maar bet scheen wel, alsof dit alleen geschiedde, omdat er toch wat gezegd moest worden. Toen de aanstelling van een landmeter weer ter sprake kwam, gaf een der joDgeren als zijn meening te kennen"Gij hebt het uitge dacht, dijkgraafgij moet Self weten, wie daar voor bet best beschikt is." Maar Hauke antwoordde"Daar ge gezwo renen zijt, moet gij volgens eigen overtuiging en niet volgens de mijne spreken, Jacob Meyen; en wanneer gij dan iets beters hebt, trek ik mijn voorstel in "Nu ja, zoo als gij zegt zal het wel goed zijn." Jacob Nyen. Maar een der vaderen was bet toch niet volkomelt naar dei^lEbij had een broeders- zoon; een». diearoet landmeten zoo op zijn duimpje kende, was er bier in den polder nog nooit geweest; die moest nog knapper zijn dan de vader van den dijkgraaf, Tede Haien zaliger! Nu werd er over die twee landmeters gere deneerd en eindelijk besloten hun werk ge meenschappelijk op te dragen. Niet anders ging het met de wipkarren, de strooleverantie en al bet andere, en Hauke kwam eerst laat en doodmoe op zijn ruin, dien hij toen nog reed, weer thuis. Maar toen bij in den ouden leunstoel zat, nog afkomstig van zijn zooveel zwaarderen voorganger, die het leven zooveel lichter had opgenomen, was ook zijn vrouw al aan zijn zijde. »Wat zie je er vermoeid uit. Hauke," zeide zij, terwijl zij met haar smalle band de baren van zijn voorhoofd streek. «Wel een beetje!antwoordde bij. "En hoe gaat het "O, bet zal wel lukken," zeide bij met een bitteren glimlach, «maar ik moet zelf den schouder tegen het rad zetten en moet dau blij zijn, als bet maar niet tegengehouden wordt «Maar allen zullen dat toch niet doen?" "Neen, Elkeuw peet, Jewe Manners, is een flink man; ik wilde, dat bij dertig jaar jonger was," Toen eenige weken later de nieuwe dijk afge bakend en bet grootste gedeelte der wipkarren geleverd was, waren allen, die aandeelen beza ten in den nieuw in te dijken polder, met de eigenaars van de landerijen, die achter den dijk gelegen waren, door den dijkgraaf in de dorpsherberg saamgeroepen: het was er nu om te doen, bun een plan voor de verdeeliug van den arbeid en de kosten voor te leggen en hunne bezwaren daartegen te vernemen want ook de laatstgenoemden moesten, voor zoover de nieuwe dijk en de Dieuwe sluizen de kosten van onderhoud der oudere werken verminderden, buD deel in bet werk en de kos ten dragen. Het opmaken van dit plan was voor Hauke een moeilijk werk geweest, en wanneer hem door bemiddeling van den opper- dijkgraaf niet behalve een bode ook nog een klerk toegevoegd was, zou hij er niet zoo spoe dig mede gereed zijn gekomen hoewel er ook nu weer dag aan dag tot diep in den nacht gewerkt werd. Wanneer bij dan doodmoede zijn legerstede opzocht, vond bij zijn vrouw niet als voorbeen slechts schijnbaar slapende ook zij had bet overdag zoo druk, dat zij 's nachts als op den bodem eener diede put in een vasten slaap lag. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1