Gemengd Nieuws. Peru-Guano. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de openbare lageie school 3e soort (Puntenburgei laan), hoofd de heer A. Veen, vacature-mej. van Eijbergen, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. De Koningin-Moeder deed Don derdagmorgen een prachiigen krans hechten op liet monument van Chris- tollel I'ullman, den Iteldhafligen ver dediger van Soesldijk in den patriot tentijd. Programma van het concert te geven op Zondag 30 Juli, op het ter ras van »Amicitia", door de staf- muziek van hel De Regiment Infanterie, kapelmeester de hter G. Bikkers. 1. »Drei Kaiser Marsch Weissetibot'n. 2. Ouverture »Le Domino noir Auber. 3. £>A.m Dicli" VValzer Waldteufel. «i. Grande Fantaisie sur des motifs de Popera j>La Fille du Regiment"Donizetti. 5. Ouverture f>Rosamunde" Schubert. 6. a. Alia Filla Gonfidente, RomanceRobandi. b. »DuTurkischeSchacrwache" Michaelis. 7. hLe Rossignol", polka pour petite fluteSteenebwiggen. 8. y»Rhapsodie hongroise II" Liszt. De heer Bikkers, kapelmeester, van het stafmuziekkorps alhier heeft ontslag genomen als directeur van het harmonie-gezelschap te Schei penzeel, welke betrekking hij 13 jaar rnet de moeste toewijding heeft vervuld. Up initiatief van den heer Kra pels, hootdcorrespondant alhier van de coöperatieve veieeniging «Voor allen der II. IJ S. M." is besloten tot oplichting van een zieken-en onder- dersteuningsfonds voor ambtenaren en beambten, zoomede voor hun hnis- genooten. De leden zijn viij in de keuze van een geneesheer en een apo- theker en wijl dit fonds een subsidie geniet kan de contributie laag gesteld worden. Eerlang zal een en ander bij reglement, lot welker samenstelling een commissie is benoemd, nader vast gesteld worden. De 21 j irige loodgietersknecht Gerrit van D., uit Baarn, en de 19- jarige metselaar Hendrik V., uit Ede, wilden naar Duilschland gaan, doch hadden geen geld. Ze spraken toen met elkaar af dat ze een paar rijwielen zouden stelen en die zouden verkoopen. Een hunner wist er te staan. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni gingen ze hun slag slaan. Uit een schuur, staande bij een woning op een van den Ililveisumschen weg afgesloten erf te Bussum, in gebruik bij den heer A J. G commissionnair aldaar, namen ze twee rijwielen weg, na de grendelsloten der schuur te hebben vei broken. Bij H van Hil versum, te Amersfoort, verkochten ze die rijwielen voor f21, welk geld ze samen deelden. Woensdag stonden ze voor de vacantiekamer der rechtbank te Am sterdam terecht, wegens diefstal door twee vereenigde personen in den voor den nacht bestemden tijd, op een besloten erf, door middel van braak. Beide beklaagden bekenden, doch gaven elkaar wederkeerig de schuld van het verbreken der grendel sloten en van het uit de schuur te voorschijn halen der rijwielen. De opkooper der rijwielen deed deze voor 37.50 van de hand. Het O. M. eischte tegen ieder der beklaagden een jaar gevangenisstraf. Ter hoogte der boerderij sSchui lenburg" aan de Hoogenweg schrok gisteren een voor een tilbury gespan nen paard voor een passcerende autv- rnobiel, met het noodlottiggevolg.dat de boerin uit het wagentje viel en daarbij eene hoofdwonde bekwam, waaraan zij na enkele oogenblikken overleed. Hedenavond tusschen 6 en 7 uur zullen H. M de Koningin met Haar Doorluchtige gemaal per automobiel onze gemeente passeeren op reis naar Soestdijk, waar zij tot na den ver- jiardag van H. M. de Koningin Moeder zullen vertoeven Op beleefd verzoek van den Keikeraad der Ned. Herv. Gemeente woiden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet meer door ons opge nomen. De overige predikbeurten bij de kerkgenootschappen zijn op Zondag 30 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere, Eni.-pred. te Den Haag Rciiioiistrantschc kerk. Voorm. IO'/i, uur, Dr. Oort, pred. te Utrecht. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Nabetrachting. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. 11. Avondmaal, 's Avonds 57i uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Vuorm. 9'/» uur. Lezing. Avond 5 uur, Lezing. 37Uste UTAATSLOTEltlJ. Eerste klasse. Trekking van 26 en 27 Juli 1905. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. B. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 942 2026 278:3 2820 2840 5910 10352 10365 10381 10382 11398 1154411546 15339 15342 17030 20973 en 20988. Te zamen 18 prijzen. De tweede klasse trekt van 710 Aug. 1905. RECLAME. Na zes jaren. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer van Daal wonende Achter de Heilige Geest 2 te Amersfoort. Hek- publiek moet hem dank baar zijn voor zijn open eer^jke verklaring, waarin hij zegt: i Reeds sedert ies jaren «ieb ik geleden aan een wreede pijn- in den rug- daar waar de nieren zitten en in de beide zijdes, doeh voornamelijk in de linkeras. Ik kon rmj soms niet staande houden van, ae pijn en niettegenstaande al de daaraan bestede zorgen wem deze hoe langer hoe erger. Ook.'had ik zeer veil last van hoofdpijn, die niet tilde wijken, Onophoudelijk had ik duizelingcd en een gedurigjn aandrang toturinee- ren. Het/gebeurde wel e|hs, dat ik korten tijd verlost werd, doch dit^was slechts ten kostte van veel meer ellendw en de pijn kwam dan mat verdubbelde woede terug. Ik moet U eerlijk geggen dat Fosters Rugpijn Nieren Pillen mij ontzaggelijk veel gdld gedaan hebben. Deze werden mij aangerad^l door een vriend en na al helleen ik gebruikt/had, had ik er weliswaar niet veel vertrouwen/in, wat echter ten eenen- male.lbeschaamd wem. Na een week knapte ik reeds: op en nadat jL twee doosjes geregeld in genomen had, was ik zoover hersteld, dat ik niets' meer van de pijn kon bemerken, ook de andejfe kenteeköOCTi mijner ziekte waren bijna geheel verdwenen. Aan allen die lijden, zooals ik vfueger, zou ik mijn genezing wel willen ver kondigen, want ik beu overtuigd, dat ik hun daarmede een dienst bewijs. Ik: ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is cp, machtig U het publiek te nuikeü op elke wjjzc'^lie U goed dunkt. De -..pijn die Jgelijty op een dolksteek in den rug spruit vomt uit ae nieren en duidt aan dat zei. erg apngetasUzijn. Het urinezuur heeft zich in" .dtgfmieren zklf gekristalliseerd en de bijtende en snijdende dneffeoheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen/ waaruit Foster's Rngmjn Nieren Pillen samen gesteld zijn, lossen spoedig het urinezuur ooien helpen de nieren in Afvoering uit het licbham van dit vergif, welke voering plaats grijpt hij het urineeren. Verzeker U dat nap: U de cchtezfroster's Rugpijn Nieren Pillei>.geefl, dezelh|s die de Heer van Daal gehad h\efl. Zij zijnde Amers foort verkrijgbaar hij «n Heer AA van de Weg. Toezending geschieq^franijd»na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor*efi,"of 1U.voor zes doozen. Voor de slachtollers van den brand van 16 Mei te Vriezenveen is, naar de dZw. Cl." verneemt, tot heden bij het Comité aldaar ingekomen pl. m. f 52.000. De volgende hoofdregels moest ieder zwemmer steeds voor oogen houden en voor oogen gehouden worden 1. Men neme niet onmiddellijk na den eten een bad. 2. Men drinke vóór tiet baden geen bier of andere alcoholische dranken. 3. Wanneer het lichaam door snelle beweging of groote krachtsin spanning (bijv. door een langen fiets tocht) verbit is, moet men, vóór men gaat baden, zóó lang uitrusten, dat pols en ademhaling normaal zijn. 4. Voelt men tijdens het baden tweemaal achtereen een koude rilling langs den rug. dan verlate men bet water terstond. 5. Na bet baden verdient het bij koud weer aanbeveling zichzelf te verwarmen door wrijving of beweging. Het spreekt wel vanzelf dat er nog veie andere regelen zijn, zooals niet in diep water zwemmen, wanneer men geen goed zwemmer is, niet te water gaan, wanneer men zich niet lekker gevoelt enz Gezonde politiedienaren! Toen voor eenigen tijd een troep Zigeuners in liet Twetitsche stadje Goor overnachtte, gaf de buigemeesler dezer gemeente aan een 12-tal politie dienaren de opdracht om de vreemde lingen te bewaken. Om ben echter den gebeelen nacht niet zonder eten of drinken te laten gaf de burge meester aan een in de nabijheid wonenden kastelijn Jast om de marechaussees en agenten van eenige lafenis te vooizien. Dat hiervan diuk gebruik is ge maakt, kan blijken uit de rekening, die door den kastelein Reineis bij den Raad is ingediend: 30 broodjes met ham a 50 ct. 118, 1 kistje sigaren f2, 120 glazen bier f7,20, last f3, gasllicht 11. Totaal f31,20. Daarenboven beeft de burgemeester ook nog een kistje van 100 sigaren dien nacht cadeau gegeven. De diena ren van Heimandad hebben dus ge toond, dat zij llinke magen bezitten. Blijkbaar hebben zij bet wegens den «last" den kastelijn nog lastiger ge maakt dan de Zigeuners To Stein (Limburg) is een eerste steenkoleulaag aangeboord van zeldzame dikte. Dit heuglijk nieuws werd iu den omtrek door hel uitsteken der nationale driekleur bekend gemaakt: De ontdekte tenor. Aan Ir t huis van één onzer ln-st- gei onommeerdo en ijverigste solo- zangleeraais schelt dezer dagen een fruitkoopman aan en biedt de meid, die open doet, perziken te koop aan. De meid zegt >an «niet noodig", de koopman blijft met we bespraaktheid aandiingen en de gedienstige voldoet eindelijk aan zijn vei zoek: «mevrouw dan even te roepen". Mevrouw, jong, gracieus figuurtje, komt aan de deur, vindt peiziken te duur. Koopman blijft aaupi ijzen met straatventers welbespraakt beid, speelt ten laat-le, als nieviouwljt onverbid delijk blijft om den lioogen prijs van de vruchten, zijn laatste troef uit: Kom, melrouw, neem se nou maar; je sel d'r geen spijt fan hebbe; as melieer d'r van gegete heef, singt ie wel tweemaal soo mooi as andeis. Mevrouwtje, gecoitleerd, dat mijn- heer's reputatie van goed zanger be kend is zelfs onder «dat soort van menschen", koopt na eenig bieden de perziken en vraagt ten slotte: Hoe weel je, dat mijnheer 'n mooie stem heeft? Omdat 'k 'm heb liooie singe in Voor de Kuns; 'k ben erreg rnu- sikaal en ik en m'n frind singt sellef, weet u, 'n stem, om te soeneAs- 'l wel 's op stiaat singt, soo's avens a£ we ei regens fan daan kome, blijie •alle rninse staan luistere se segge 'allemaal, dal-ie singe mot gaan leere voor solis in de opeia, maar daar hebbe ons soort nnnse geen cente foor Mevrouwtje heeft oplettend geluis terd. Zélf een verdienstelijk zangeies en bekend met bet opera-tooneel, waar zij eenige malen ruw materiaal zicli heeft zien ontwikkelen tot bijzon dere vaardigheid, voorgevoelt zij een ontdekking. Zingt je vrind soms tenor? vraagt ze nieuwsgieiig dan zou mijnheer hem misschien kunnen helpentiij heeft onder zijn leerlingen nog geen enke len tenor en Of t-ie tenoor singtNou en fijn ook. 't Is een pracli van 'n tenor stem: Uiius is t-r 'n klein beessie bij. Zoo, dat zon dus net goed uit komen Weet je wat gaat mevrouw na eenig nadenken voort, je moest met je vrind eens aankomen, als mijn man thuis is. Kan je morgenmiddag om vier uur? Bes, mefrouw, roept de koop man verheugd, we sijne allebei koop- lui en sijne dus baas over onze tijd We sulle present zijn Den volgenden middag zitten mijn heer en mevrouw in de studeerkamer van den eerste te wachten op den ontdekten tenor, die weldra verschijnt met den perzikenkoopman. Wel, vrind, begint mijnheer tot de toekomstige colibriteit, een goeden twintiger, 'k heb gehoord, dat je zoo'n mooie stem hebt en je wilt me zeker wei eens wat voor zingen. Ken je een lied Men wordt het eens over het Wil helmus, dat de aspirant-zanger met zware stem begint te galmen. Als hij klaar is, merkt mijnheer eenigszins terleurgesteld op Ja, je hebt een goede stern, maar je zingt bas Ja, melieer, dat weet ik wel Stommerd! valt bier zijn vriend, de perzikenkoopman hem in derede 'k heb je toch gezeid, asdat melieer 'n tenoor noodig heit: waarom sing- ie nou bas Leeuwenjacht volgens prospectus. Te Londen is een maatschappij op gericht om menschen, die alleen of in gezelschap, in de oerwouden van Afrika op leeuwen, olifanten, nijl paarden en ander groot wild willen jagen, volle geriefelijkheid en veilig heid te verschaffen. Volgens liet pros pectus dier maatschappij kan men voor drie maanden op jacht gaan en neemt de maatschappij de kosten van de reis en de beveiliging der jagers over voor f 6000 per persoon alleen op een koopje gaat liet dus niet, maar misschien kornt er nog concurieiitie met drie personen tegelijk kost het f 12000 Aan iede- ren jager wordt echter slechts toe gestaan een beperkt aant.al groot wild le schieten, waarvan een tabel is opgemaakt. Zoo rnag niemand meer dan twee mannelijke olifanten, zebra's en nijlpaarden neerleggen. Wijfjes-olifanten mogen in liet ge heel niet geschoten worden, maar hoe men in fiet wild een mannetjes olifant van een vvijlje moet onder scheiden, meldt het prospectus er niet bij, Leeuwen, luipaarden en krokodillen daarentegen mag men cliieten zooveel als men wil... en kan. Peru is een republiek in Zuid-Ame- rika aan den Stillen Oceaan Het woord guano komt van huanu, een oud Peru aansch wooid dat mest beteekent De echte Guano bestaat uit de uitwerp selen en de lijken van zeevogels en robbensoorlen, levende op do kusten van Peru en de naburige eilandengroe pen. Een uitstekende meslsoort, de' echte guano namelijk welke sedert meer dan een halve eeuw in den land en den tuinbouw is gebiuikt en door de gebruikeis op Imogen prijs wordt gesteld. Zij had reeds lang, vóór de meeste der tegenwoordige handels- meststofien in gebruik kwatnen, zich een eervolle plaats veroverd, maar is sedert eenigen tijd min of meer op den achtergrond geraakt. De fabrica tie en de invoer van scheikundige meststoffen zijn deels daarvan de oor zaak, maar voor een ander deel is bet te wijten aan de groote knoeije- rijen, welko in den guano handel voor komen. Vandaar d.:t we hierboven spraken van echte guano. Geen ntesl- stol wellicht waarmee zoo schrikbarend geknoeid wordt, als met guano. In het verslag van bet Rijkslandbouw proefstation te Goes vinden we, na bespreking van verschillende ter onder zoek aangeboden monsters, vermeld «Met Peru-guano bleek bet in vele gevallen nog tieuiiger gesteld. Niet de helft was echt. Een paai monsters bevatten zoo goed als geen guano, maar des te meer van bet moeilijk oplosbare ledermeel. Een monster zoo genaamde opgeloste Peru-guano be stond er bijna geheel uit en een ander uit afval van katoenzaad, rijstdoppen, zand en ei-n weinigje mineraal ptios- phaat." Van de 21 in het jaar 1904 door land bouwers ingezonden monsters ruwe Peru-guano voldeden bij onderzoek slechts een 5-tal aan de eischen van echtheid, terwijl de oveiige 10 in meerdere of mindere mate venalscht waren. De Directeur, de heer D. J. Hissink, raadt dan ook aan nooit anders ruwe Peiu-guano te koopen, dan onder garantie van echtheid on op analyse aan een Rijksproefstation. Men doet het beste, zegt de heer H. den leve rancier te vragen, wat bij leveren kan De gegarandeerde hoeveelheden mogen echter bij ruwe guano niet veel afwij ken van de volgorde: 6a 7 pCt. orga nische stikstof, 12 a 15 pCt in mine raal oplosbaar phospliorzuur, 2 pCt. in water oplosbaar kali, en steeds onder garantie van echtheid. Behalve de ruwe Peru-guano wordt ook nog opgeloste Peru-guano in den handel gebracht. Van deze meststof wordt geen echtheid gegarandeerd en allerlei mengsels worden ook, onder allerlei benemingen in den handel ge bracht, die soms geen spoor van Peru- guano bevatten. Wat moet nu de landbouwer met het oog op voren staande, doen? «Het is," zegt de heer Hissink, «in geen enkel opzicht mijn bedoeling geweest de ruwe en de opgeloste Peru- guano op de een of andere manier aan te bevelen of af te breken ik heb de landbouwers alleen willen wijzen op bet schromelijk bedrog, dat onder de vlag der Peru-guano wordt ge pleegd. Het zou dan ook jammer zijn, om een meststof, waarvan men door er varing weet. dat zij bet geld waard is, in 't vervolg niet te bevatten. Uit bovenstaande blijkt ten duidelijkste, dat de aankoop van Peru-guano meer dan eenige andere handel een zaak van vertrouwen is. Het grootste ver trouwen verdienen de importeurs en hun sedert lang bekende tvederver- koopers. Tot bei: wende men zich du-. De importeurs dragen er zoig voor, dat hunne leveringen gemakkelijk van de namaaksels en vervalschingen zijn te onderscheiden, daar zij geen baal afleveren, die niet bun gerechtelijk gedeponeerd fabrieksmerk draagt, op welks namaking een zwaie straf is gesteld. De gunstige wei king der echte gua no is voornamelijk gelegen in de aan wezigheid van stikstof en phosplior zuur, gelijk uit de hiei boven aangege ven analyse blijkt: kali bevat ze wei nig. De Peru-guano trelt men aan in streken, waar hel nagenoeg niet regent en de stikstof dus niet uitspoelt. Uit stieken, waar liet wel regent, komen de uitgeregende guano-soorten, welke weinig stikstof, 1 a 2 pCt, en veel phospliorzuur, soms ongeveer 30 pCt. bevatten. Dit zijn dus zoo goed als uitsluitend pbosplioizuur bevatten de meststoffen, waarvan men niet de werking, als van de echte Peru guano, kan verwachten. De laatste bevatten de stikstof in drie vormen, de een meer, de ander minder spoedig opneembaar, terwijl ook het phosphorzuur daai in gemak kelijk oplosbaar is. Hieiui! volgt, dat vooral gewassen, welke geregeld voed- sel-toevoer behoeven, van de eclite guano kunnen profiteeren. Bij aardappelen in zonderbeid wei kt zij uitstekend. Op een proefveld te Liempde (Oosl- Noordbrabant) bracht bij een vergelij kende proef, hot met guano bemeste veldje (400 Kilo per 11. A per IP A. 3i00 K G. aardappelen meer op. tegen een geldswaarde van i 70.50, dan per ceel I, dat bemest was met 300 K. G zwavelzure kali-magnesia, terwijl de kosten der bemesting f36 bedroegen, zoodat er een batig saldo van f 40.50 ovei bleef. Een bemestingspioef bij aardappe len te Sint-Annaland, middelmatig zwaren kleigrond, gaf de volgende uitkomsten Percel I (Chili, super, zwavelzure kali magnesia)503.37 II opgeloste Peru-guano 5Ï3.96' III Chili en super 458.34 IV ammoniak super468.95 v V onbemestf 400.665 Na aftrek der bemestingskosten bleef er voor perceel 1 een winst over van f32.105, voor perc. II f35 50, voor perc. III f 1.075, voor perc. IV f 13. 885. De grootste winst werd dus verkregen met Peru-guano. Hier werd per II. A. aangewend 800 Kilo opgeloste Peru-guano: de bemesting weid gegeven door met een lepel een zekere hoeveelheid in de pootgalen te werpen. De aardappe len (Zeeuwsche bonte blauwe) werden met de hand gepoot, op 47 c M. afstand, de i ijen op onderlingen alstand van 57 c.M. Dat een behoorlijke hoeveolheid zich ruimschoots betaald kan maken, blijkt tevens uit laatstvermelde proef. Niet le zuinig dus! B. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 12 tot en met 19 Juli. Geboren: Paulus Antonius z. van L. J. van Keulen en A. M. van de Elshout. Frans z. van F. Schimmel en E. van de Pol. Hendrik z. van C. van Daal en G. van Loenen. Johanna Alijde d. van C. van Dijk en M. Bakker. - Trijntje Jacoba d. van J. Jansen en T. Hefi. Gijsbertus z. van H. Hensbergen en G. Brouwer. Berendina Hendrika d. van H. van der Snee en B. Leene. Adria- na d. van J. Meijer en A. Quick. Ger- ritje d. van A. A. Spijkhoven en J. van Donselaar. Dirkje d. van J. Jochems en G. M. van Straten. Elisabeth d. van J. S. J. de JoDgh en G. van de Stadt. Wouter z. van D. van Loene en M. Bin- nekamp. Gerritje d. van W. van den Brink en B. J. Kestelod. Everardus z. van W. Kraan en A. W. Petten. Hen drika, d. van G. C. van Doorn en G. E. van Zanten. Johan Jacobus z. van J. J. Donath en G. van den Broek. Rijn- dert z. van J. R. Overhorst en A. Pas. OndertrouwdB. J. Jens wedn. van N. W. van Grootveld en T. Blom C. Renes en W. J. Hartogsveld. K. Tiemstra en W. van de Biezenbos. J. Tesson en C. van den Hengel. E. Sluiter en W. H. R. Maas. J. F. Osten en J. R. Sta- verman. Gehuwd: H. van Huik en M. van den Hoven. - A. Kelder en J. Barten. - T. Rouwendal en F. Kok. Overleden: Hendrik Casimier van der Horst, 64 j. echt. van C. Gerritsen. Elisabeth Kaal, 4 mnd. - Johanna Adriana Hast 49 j. echtg. van W. J. Wiggers. - Pieternella Maria Immikhuizen, 3 j. Berend Knfipstra 20 j. ongeh. Antho- nius van den Berg oud 79 j. wedn. van H. Dunnebak. Leusden. Van 21 tot 28 Juli 1908. GeborenAlbertus Filippus, z.van Joannes

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2