Nederl. Schatterijkader=Bond. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Algemeene Vergadering. Omstreeks twee uur werd <le ver gadering geopend door den bonds voorzitter de lieer J. Boll uit 's Gra- venhage. Met leedwezen moest worden medegedeeld dat de eore-voorzitter der voreeniging, majoor A. M Tromp van Holst, die op zich had genomen de vergadering te openen, door drin gende familieomstandigheden verhin derd was de vergadering l>ij te wonen. Daarop heette de voorzitter allo aanwezigen hartelijk welkom in een korte rede, en deelde mede dat de Minister van Ooi log en dien van Binnenl. Zaken verhinderd waren de wedstrijden te komen bijwonen Laatst genoemde deelde echter uitdrukkelijk mede, dat sliet denkbeeld om de vereeniging in stand te houden door Z.Ex. met ingenomenheid wordt be groet." Ook de voorzitter van het eeie- comité, de heer L. G. A. graaf van Limburg Stirum is verhinderd. Na nog eenige mededeelingen van huishondelijken aard te hebben ge daan, spreekt de voorzitter den wensch uit dat de op kameraadschappelijken oon gevoerde beraadslagingen mogen leiden tot veel resultaat, opdat de groote taak die in 18SG werd aan vaard roemrijk kan worden nage streefd. De notulen der vorige vergadering weiden na eenige discussie overeen komstig den wensch des voorzitters gewijzigd en goedgekeurd. Voorts ontlokte een bestuursvoor stel om bij everitueele verkiezing van bestuursleden de verdeeling der func- tiën aan het bestuur over te laten een hevige discussie uit, die tot resultaat had dat ondanks de felle oppositie der Haagsche afdeeling hel bestuursvoorstel met 10 tegen 3 stem men werd aangenomen. Daarna wer den tot bestuursleden ge en herkozen de heeren H. van Gelder te Amersfoort, J. I). Larnmerts van Bueren, eveneens te Amersfoort, H. W. Kiehl, Den Haag, J. C. W. Dieterich te Utrecht en P. Flore eveneens te Utrecht. Alle gekozenen namen hunne be noeming aan en namen na felicitatie door den voorzitter aan de bestuurs tafel plaats. Het financieel verslag uitgebracht door den vvaarn. penningmeester de heer J D. Larnmerts van Bueren vermeldde aan ontvangsten: contri- butiën van gewone- en oud leden f361.50; idem van donateursf343. voorts aan Itijks- en gemeentelijke subsidiën en bijdragen van officieren f 487 04. Met het voordeelig saldo over het vorig boekjaar ad f 157 79s dus f 1349 33'. De uitgaven bedroegen f 1375.14', zoodat er een tekort is van f25.84. Dit tekort is echter reeds gedekt door een schenking die bij den voorzitter inkwam. De afdeeling Arnhem werd met het nazien der rekening en verantwoor ding belast. Binnen zes weken moet zij verslag uitbrengen aan den voor zitter, die door onderteekcning der rekening den penningmeester decliar- geerd. Daarna komt aan de orde het jaar verslag uitgebracht door den heer 11 van Gelder, van hier. Daaruit blijkt dat naarmate men dichter nadeit tot het tijdstip waarop de schuttelijen zullen verdwijnen, de Bond kwijnt. Toch bedraagt thans de sterkte van den Bond nog 241 gewone- en oud-leden en 128 dona teurs. In deze vergadering zal echter het to be or not to be de brandende vraag zijn Opheffing of wijziging, deze vraag werd reeds te 's-Gravenhage in 1904 overwogen. Behalve de wijzigingen in het be stuur en een overzicht van den schiet wedstrijd gehouden in de vlakte van Waalsdorp, vermeldde het jaarverslag een historisch overzicht van do lot gevallen van den Bond, waaruit wij metnoreernn, dat de Bond werd op gericht 14 Maait 1886 op initiatief van den heer D. G. van Embden te Arnhem, en de »Onderofficiers-Club der Arnhemsche schutterij". Van hoogerhand werden steeds overvloedig blijken van sympathie gegeven, zoo zelfs dat het totaal der bijdragen van Rijk. gemeenten en officieren f 25567,21* beloopt. In 1890 werd de grootste bloei bereikt. De getalsterkte van den Bond be draagt op dit oogenblik 241 gewone- en oud-leden en 128 donateurs. Het ledental is in vergelijking met 1903/4 constant gebleven. Naar aanleiding van het jaarverslag ontspon zich een zoer uitvoerige en verwarde discussie, waarbij vaak hef tige uitlatingen gehoord werden en pen zeer persoonlijk karakter droeg Nadat echter een der eereleden hij de leden op meer kameraadschappe lijke behandeling der zaken had aan gedrongen, werd het jaarverslag goed gekeurd. Vervolgens weid bij acclamatie be sloten het eerelidmaatschap van den .Bond aan te bieden aan de heeren II. J. Vonk te Alkmaar, Jhr. E. Storm de Grave te 's-Hage en G. J. 't Hooft te Dordrecht. Tevens werd besloten aan sergeant Van Dijl te Dordrecht, de afgetreden penningmeester voor de vele en ge wichtige diensten den Bond bewezen een zilveren herinneringsmedaiile uil te reiken. Naderhand werd op voorstel iler Arnhemsche afdeeling besloten evenzoo te handelen rriet de andeie oud-bestuursleden. Bij de rondvraag verzocht de afge vaardigde uit (Jtrechl indien de financiën het toelieten aan alle leden, vóór de Bond ontbonden of gewijzigd zou worden, eene berinneiing in welken vorm was de afdeeling Utrecht om het even - aan te bieden. De voorzitter wil !e dit plan gaarne in overweging nemen. Nadat nog enkele zaken van huis- lioudelijken aard waren besproken werd do algemcene vergadering ge sloten. Buitengewone Algeineene Vergadering. Na een pauze van ongeveer een half uur werd te vier uren de vergadering heiopend thans als Buitengewone algemeene vergadering, ter bespieking van de vraag op welk tijdstip, in ver band met de opheffing der Schutterij, de Ned. Scliutierijkaderbond zal wor den ontbonden of gewijzigd. Door den afgevaardigde der Arnhem sche afdeeling wordt een warm plei dooi gehouden om de vereeniging te doen voortbestaan tot hel tijdstip waarop er geen schutters meer zullen zijn en dus de Bond zijn bestaansreden missen zal. De datum is 15 Augustus 1967. Intusschen moet het bestuur overwegen wat te doen staat om den Bond zoo te wijzigen dat een ver eeniging ontstaat geheel naar bet karakter van den tegenwoordigen Bond echter naar de omstandigheden ge wijzigd en geschoeid op veel breedere leest. Na langdurige disrussie waarbij tal van afgevaardigden adhesie betuigen niet het Arnhemsche plan wordt aller eerst beslist met 14 tegen 4 stemmen, dat de Bond zal voortbestaan tot 15 Augustus 1907 en dat inmiddels liet bestuur plannen zal beramen om als dan een nieuwe organisatie te vormen Vervolgens komt aan de orde het voorstel van de afdeeling Breda om tot de nieuwe organisatie toe te laten «alle personen die tiet juist schieten beoefenen, enz." Op dit voorstel heeft de afdeeling Amersfoort een amende ment ingediend luidend: «en die zich verbinden om in tijd van mobilisatie, desgewensclit als kaderlid bij de levende strijdkrachten ingedeeld te worden." Na heel wat discussie wordt, nadat de vooi zitler het voorstel Breda Amersfoort aangenomen heeft >er- klaaid besloten aan hel bestuur op dracht te geven om zoo spoedig mogelijk bepaalde voorstellen te doen en ontwerp statuten en leglementen te vervaardigen, daaromtrent bet ge voelen van afdeelirigen en zuslerver- eenigingen in te winnen en ten slotte aan de beslissing eener algemeene vergadering te onderwerpen. Na dank voor de bereidwilligheid van de heeren officieren die de ver gadering bijwoonden en ook aan de pers werd de vergadering te half zes gesloten. Zondagavond. Het avondfeest was een echt vroo- lijke scliuttersfuif. In de groote zaal der sociëteit »Amicitia" klonken vroo- lijke stemmen en gulle lachen dooi- een, schitterden de kleurige dames toiletten en de borite uniformen, in liet helle licht en deden do nijvere kelners tlesschen en glazen rinkinken. Zoo was 't er toen wij er kwamen, zoo bleef 't er tot wij, hoewel het Oosten al bloosde de zaal verlieten. De soiree is een schitterend succes geweest voor de Amersfoortsche afdeeling. Onder liet verdienstelijk arrangement van den kapitein der infanterie de lieer Jo O. M. Haak uit 's-Hei togenbosch werden eenige vioolijke spelen opgevoerd, waaronder bet altijd inooie «Marijke van Sche- veningen", van Ter Haar. Amersfoorische schoonen hadden gestreden om de deelnamo aan deze opvoering Er werd met exliam ge speeld, uf op z'n llollandscli, 't zaakje klople oppeibest. liet bal, dat zelfs tijdens liet hanen gekraai voortduurde, was inoveieen- stemming met de soirée. Zoo was uangebioken De Ttveeile Dag. 31 Juli. 'tls vroeg in den morgen. Toch volop dag Er waait een frisscbe Zuid wester. Witto wolkenstrepen worden langzaam vervaagd en de hoop op een staalblauwe lucht herleefd. De banden onzer fietsen snorren over den schoon- geregenden grintweg en voor de zeven slagen gevallen zijn hebben wij Oud- Leusdens grijze torentje, een beusclie eonzamen post, gepasseerd. Na een kwartiertje bereiken wij de beide waaraan de heidebloemen een zachte paarsen tint gegeven hebben, 'l Is een uitgestrekte vlakte aan alle zijden door heuvels en bossclien omgeven, 'i Is een genot in de morgenkoelte over de heide te dwalen. Toch kan liet brandend heet wor den; de wit bekiezelde paden blinken in het zonlicht. Voor ons liggen iie veertien schiet banen, lange gele wegen ii-etaanhet eind de fel-witte schijf met de zwarte ringen. Een geheele rij tenten en wapperende vlaggetjes vormen de afsclieidingslijn die dooi' niemand mag overschreden worden. Langs den hori zont doen groote roode vlaggen op genogen afstand geplaatst en ver in den omtrek zichtbaar liet terrein als onveilig kennen. Als langzamerhand de schutters zich over bet teirein ver spreiden en er ook eenig publiek kornt, waaronder dames met lichte toiletten, dan is liet een gewirwar van kleuren die met liet vroolijk stemmengegons en straks ook met bet Huilen der kogels en knetteren der patronen, een vroolijk, zomersch feesltooueel maakt, hetwelk liet verblijf bij den wedstrijd echt gezellig maakt. Precies acht uur klinken de heldere tonen van een trompetter over de heide en als dit signaal de commissie leden en scherpschutters bereikt spoe den zij naar de banen. Weldra doorklieven de kogels Hui lend de lucht om de schijven to door boren. De eerste kogels wijken wat af, doch ondanks de stuuilui-aan den-wal en de aanmoedigende kameraden, her stellen de schutters zich en weldra wordt met groote vastheid geschoten Zóó ving de nationale schietwed strijd aan, in het teeken van beslist succes. Nadat het concours inderdaad zeer voorspoedig was voortgezet totdat een hoornsignaal te vijf uur het sluitings uur aankondigde, had orn halt zeven in «Da Arend" de prijsuildeeling plaats. De Ameisfoorters zijn lang niet slecht af. Vooreerst is de heer L. T. van Zwol kampioen geworden Bij de korpswedstrijden behaalde de Amersfoortsche afdeeling «Broeder schap" een eere en een vierde prijs, waai door de medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden in haar bezit is gekomen. De uitslag der personeele wedstrijd is Personeele wedstrijd, aangeboden aan bh. officieren (donateuisen eere leden) op 200 M. 4n pr. Ie luit.-adj J. Busquet, Amers foort, 45'/> p. Alsvoren op revolver, op 175 M. 3e pr. Ie luit.-adj. J. Busquet, Amers foort, 43 p. Alsvoren op 200 M., aangeboden aan hh. burgerdonateurs en oud-leden. 3e pr. W. A. v. Achtei bergh, Amers foort, 99 p.; 4e pr. J. Th. v. Lent,id., 89 p.8e pr. P. v. Achterberg!), id.. 73 p.; 9e pr Okhuizen, id., 71 p.; 40e pr. W. B. Sinit, id 69 p 42e pr. D. de Groot, id., 47'/i p. Idem voor leden, schutteis le klasse, op 200 M. L. P. v. Zwol, Amersfoort, 102 p G. Muijs, id., 100 p H. van Gelder, id., 78 p. Idem voor leden, schutters 2e klasse, op 200 M. J. P. Knuyvers, Amersfoort, 79'/» p. Extra personeele wedstrijd met cy- lindergeweer voor alle bondsleden (5 schoten op 12 M 2e pr. J. W. v. Achterbergh, Amers foort, 54 p 5e pr. J. D. Larnmerts van Bueren, id., 52 p.; lie pr. K v. Heuvelon, id., 48 p.; 15e pr. C. A. Stové, id., 47 p L. Personeele wedstrijd op revolver, aangeboden aan hh. oflicieren van het garnizoen, op 17.5 M. 1. zilv. med. (aangeboden door den heer kolonel W. A. T. de Meester) le luit. H. Ritsma, met 71 p.2. kapitein jhr. H. M. v. d. Goes,68 p.; 3. Ie luit. L. Schutte, 67 p.; 4. 2e luit. J. 11. Sonne, 66 p 5. le luit. G. Doorman, 65 p.; 6. le luit.-adj. W. van der Koogh, 59 p.; 7.2e luit. J. Busquet, 49 p. Gisterenmiddag werd ter gemeente- huize onder voorzitting van den burge meester Jhr. J. VV. A. Barchman Wuytiers eene openharo raadszitting gehouden afwezig waren de heeren Oosterveen, Kleber en Tromp van Holst. De notulen der vergadering van 4 Juli werden na voorlezing door den secretaris mr. dr. J. G. Slenfert Kroese bij acclamatie goedgekeurd. Ingekomen waien o. a.van Ged. St. goedkeuring van onderscheidene raadsbesluiten. Schutterijbegrooting. Dankbetuiging voor benoemingen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adies van de ouders der leerlingen van de meisjeschool, verzoekende oin Gymnastiekonderwijs aan die school, om praeadvies naar B. en W. gezonden Eveneens een adres van den heerSnouek verzoekende om, wanneer aan mej. van der Schroefl haar verzoek wordt toegestaan ook liern gratis of tegen betaling een lokaal in gebruik te geven. Na langdurige discussie wordt besloten dit verzoek gelijktijdig mot het adres van der Schroeff te behandelen. Agenda. 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden. Gesteld in handen oener commissie bestaande uit de heeren Van Voorst Vader, Van Beek en Van Kalken. Overeenkomstig het advies dezer commissie weiden de benoemde heeren toegelaten. 2. Benoeming lid der commissie tot wering van schoolveizuim Voor gedragen zijn no. 1 D. C. Schuur, no. 2. F. YVatervis. Bmionnd werd de lieer D. C. Schuur. Van half diie tot kwart voor vier werd over de volgende benoemingen in geheime zitting vergaderd 3. Benoeming tijdelijk buitenge woon leeraar in het Engelse!) aari de Hoogere Burgerschool. De eenig vonrgedragene de heer J. A. Bruyns werd benoemd. 4. Benoeming leeraar in Natuur kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Benoemd werd de heer C. D C. Appeldoorn te Nunspeet. 5. Benoeming onderwijzer aan de school Puntenburg: voorgedragen G. A. van Mechelen, C. Apeldoorn en J H. 11. Daamen. Benoemd werd de lieer G. A. van Mechelen te Utrecht. 5. Verzoek van mejuHrouw R. C. van Eybergen om eervol ontslag als onderw ijzeres bij het Lager Onderwijs, met adviezen. Overeenkomstig de adviezen toege staan. 7. Verzoek van mejulïrouw J C. van der Schroefi om privaatlessen te mogen geven in het gymnastiek-lokaal der Hoogere Burgerschool, met ad viezen. B. en VV. stellen U voor mejuHrouw J. C. van der Schroefi tot wederop- zeggens de gevraagde vergunning te verleenen onder dezelfde voorwaai den als aan den leeraar Rauh liet gebruik van het lokaal is toegestaan n I. dat de kosten van vuur en licht en van eventueele beschadiging der toestellen en van het gebouw voor hare reke ning zullen komen en voorts onder voorbehoud dat zij zich met den heer Rauh over het gebruik van het lokaal zal moeten verstaan. De directeur zegt in zijn advies: «Onder overlegging van bijgaand verzoekschrift aan den Raad van mej. J C. van der SchroetT heb ik de eer UEdel Achtb bij dezen als mijn advies kenbaar te maken, dat mijnerzijds geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek bestaat onder voor behoud echter, dat genoemde leerares, ten aanzien van het gebruik der localiteit zich te verstaan heeft met den heer Rauh, aan wien bij zijne benoeming toegestaan is op dezelfde wijze er gebruik van te maken ten behoeve van het privaatonderwijs." Op verzoek van don heer Gerritsen wordt deze zaak, evenals het adres Snouck nu niet behandeld, doch uit gesteld tot B. en VV. zich hebben uitgesproken in een adres over het geven van bruikleen van dergelijke lokalen. 8. Voorstel van Burg. en Welh. tot uitbetaling van vacaturegelden Bij dit voorstel is het volgende schrijven gevoegd «Aangezien de adjunct-Inspecteur van Politie Stellinga den 20 April 1905 deze gemeente heeft verlaten en zijn opvolger Palm eerst den 15 Mei 1005 zijne functie heelt aanvaard is een bedrag van f54 75 van de jaar wedde van den adjunct Inspecteur van Politie niet uitbetaald. De werkzaamheden verbonden aan de betrekking zijn gedeeltelijk waar genomen door den Inspecteur Posihu- ma, gedeeltelijk door den Hoofdagent De Jager. Ons vereenigende met de voorstellen van den Burgemeester en van den Commissaris van Politie om het be schikbare bedrag onder de genoemde ainhtenaien te verdeelen stellen, wij uwe vorgudering voor ons te macliiigeii tot betaling aan den Inspecteur Postliu- ma van een bedrag van f35 en aan den Hoofdagent De Jager van een bedrag van f 19.75." Z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot aanvaarding vaneen aan de gemeente gedane schenking. De heer Mr. H. J. H. baron van Boelztlaer van Oosterhout heeft te kennen gegeven dat het zijn voor nemen is met 1 November a.s. het gasthuis «Aldegonde" te sluiten en in velband daarmede de onlangs door hem gebouwde barak tol verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten met den ganschen inventaris en bet daarnevens gebouwd lijkenhuis aan de gemeente Amersfoort ten geschenke wenscht aan te bieden met een uitweg op den Arnhemsche weg. Het geschenk werd hoogst dankbaar aanvaard. 10. Wijziging jaarwedden onder wijzend personeel bij het Lager onder wijs. Z. h st. aangenomen. 11. Indiening gemeente-rekening over 1904. Zal in druk worden rondgezonden. Aan liet slot der zitting werd bij de londvraag door den lieer Gei ritsen verzocht om uitbreiding der kom van de gemeente, hetwelk echter reeds in het vooruitzicht gesteld door de bouwverordening. Ook vroeg genoemde heer inlich tingen naar aanleiding van het op roepen van sollicitanten voor de be trekking van belastingcontroleur op een salaris van f 800.dat z. i. veel te gering was om een ambtenaar te krijgen die berekend is voor zijn taak. De heer Van Duinen verzocht de meening van B. en W. over het ver- schallen der gelegenheid tot kosteloos baden. Deze vragen zullen in de eerstvol gende vergadering van B. en W. overwogen worden. Omstreeks vier uren werd de ver gadering gesloten. Ter gelegenheid van den 47sten verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder werd hedenmiddag te 12 uur op de Vlasakkers een groote parade gehouden door het garnizoen. De troepen werden gecommandeerd door majoor Van Lilaar en geïnspec teerd door den generaal-divisieeom- mandant A. D. Petier. Programma van het op 2 Aug. iri Amicitia te geven concert door liet Utrechlsctie Orkest, directeur de heer Kuijper. 1. Marset)2. Feestouverture; v. I.atann3. Mein Traum, Walzer, Wald- teufel4. Grande fantaisie «Fleurs des Champs", W. van Perk5a. Die Nach- tigall und die Frösche Eilenberg; b. Indian Intormezzo, Two Steps, Vivian Grey6. Ouverture Romanlique, YVeis- sonborn7. Een Kunstenaarsfeest, YVals, John Klein8. Fantaisie v. d. Oper «Martha", Flotow; 9. Marscb. Uitslag van bet eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus, prov. Utrecht, gehouden te Amersfoort. Groep 4. Geëxamineerd 20 candidaten, afge wezen 6. Het diploma werd toegekend aan J. S. Hooghiemsta, (R. H. B. S. Utr.) W. H. A. van Os. (Amersf.) H. W. B. Croiset van Uchelen. (R. U J. M. van den Bosch. (A.) G. J. Kaptein (R. U.) J. Ph. P. Holtrop. (A Th. J. France. (R. U.) G. Hup- kes. (R U.) F. H. Tenhaefl. (L U.) J. YV. F- Bloemkolk. (G. H. B. S. Utr. P. A. Bomer. (R. U H. H. v. d. Zoo de Jong. (A.) C. J. P. van Dijk. (R. U.) R. van Luttervelt. (A.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2