NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. DE SCHIMMELRIJDER. IMo. 66. Zaterdag 19 Augustus 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VAN WEEK TOT WEEK. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/a Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Volksverzekering Gemeente-Ziekenhuis. Alwie zijn vacantiereis moest uit stellen, koningin, minister of jour nalist, zij kunnen naar buiten want het nieuwe ministerie is er. Wat het nieuwe brengen zal dat moeten wij met vertrouwen afwachten, maar in elk geval zal de rusttijd niet ge volgd worden door een zoo geduchten en vinnigen strijd als in de laatste vier jaren gestreden werd. En dat is gelukkig, ook omdat het meer productieven arbeid belooft. Tengevolge van de vierjaarlijksche ministerie-wisseling gaat veel arbeids tijd onvruchtbaar voorbij, maar toch is er in die gestadige wisseling iets goeds, zg is n.l. een dam tegen nal te hard stroomende wettenmakerij", en de in te voeren wetten winnen er bij in gehalte en techniek. Het is te verwachten en te hopen, dat niet alle wetsontwerpen welke onafgedaan bleven in de prullemand gaan. Er is te veel goeds bij, en daaronder reken ik ook het ziekte- verplegingsonderwerp, dat bij ziekte, kraam en overlijden het arbeiders gezin tegen armoe behoedt. Het wordt toch tijd dat de volks verzekering duchtig aangepakt wordt, en wanneer de Staat deze zorg niet op zich neemt dan is tenminste staats toezicht zeer gewenscht. In de volksverzekering, meer be kend als fonds of bus neemt bijna iedereen deel, om voor een paar centen contributie in de week bij een sterfgeval vijltig of honderd gulden te ontvangen. Het doel is goed. Niemand wil van de armen begraven worden en licht blijft er van de uitkeering iets over om in de eerste behoeften te voorzien na het heengaan van een kostwinner. En omdat sparen bij het volk een onbekende weelde is en de sterftekans ongelijk is hot goed dat maatschappijen op gemakkelijke wijzede deelname in verzekering open stellen. Een rijksbank zou het niet goed kooper kunnen doen, het rijk werkt duurder dan een particuliere instel ling, maar zij zou den kleinen man behoeden tegen ronselai ij en bedriegerij van allerlei aard. Er zijn maatschappijen wier doen boven alle blaam verheven is. Maar wat weet bet volk van Maatschappij af, zij kennen den bode van het fonds en verder niet. Om den bode draait alles, en in dat vak is meer schuim dan in een ander. Hebt gij ze aan 't werk gezien Wie het best de arme drommels bekletsen kan om de polis uit handen te geven in ruil voor een andere, dat is de man. Of ze bij een solieder maatschappij komen en er beter van worden, dat is minder, hoofdzaak is de afsluitprovisie van den agentbode. Van het gegoochel met cijfers be grijpen de kleino lieden toch niets, maar het is een mijnheer die 't zegt en goed praten kan en dat pakt. Als een bode wil overloopen, dan is vaak zijn heele ledenlijst voor zijn maatschappij verloren. Even de polissen omgewisseld en de leden weten niet eens dat zij van maatschappij A. naar B. verhuisd zijn. Dat onwaardig gescharrel is een gevolg van het groote aantal maat schappijen, die 'als paddestoelen uit den grond verrijzen en om er in te komen. Het is ongeloofelijk, al die maat schappijen hebben commissarissen met klinkende namen, twee drie achter elkaar, en liefst met adellijke titels. Al te maal om de goê gemeente te lokken, Het publiek moet toch eindelijk gaan inzien, dat die mooie namen geleend worden voor reclame en tegen betaling. Van de oneerlijke concurrentie wordt do kleine man de dupe. Zij worden van fonds in fonds overgepraat, zij worden bepraat de post te verhoogen, zoodat ze de betaling onmogelijk kun nen voortzetten, ze worden na jaren van betaling geroijeerd en weg zijn de bespaarde centen, o ja, de volks verzekering is heel mooi, maar in de praktijk is veel wat niet deugt, meer dan het publiek weet. Of er veel kans bestaat dat het wetsontwerp nog wet zal worden? Dat zou een gevoelige knak zijn voor vele assurantie-Maatschappijen en de dood voor eenige kleintjes, en we weten dat de heeren wettenmakers gewoonlijk tevens commissaris zijn van een of meer dier vennootschappen. Welnu, een wet op de vennootschap pen en een beetje staatstoezicht kan ook baten en misbruiken tegengaan. In elk geval moet het publiek de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat de spaarpenningen niet verloren gaan en het recht op uitkeering be houden blijft. Sparen kan de kleine man niet, d. w. z. er schiet niet veel over om ie sparen, en toch staat men verbaasd als men hoort hoeveel er nog gespaard wordt waar slechts gelegenheid gege ven wordt, bij de postspaarbank en bij allerlei spaarkassen waarbij ook al beunhazerij is. Van den bekenden drang tot sparen heeft ook de Maatschappij van Frede- rik van Eeden gebruik gemaakt om mede ton bate van de slachtoffers der spoorwegstakiug een spaarkas op te richten. Wekelijks wordt 10 of 25 cent betaald en ais het jaar om is kan men voor het bespaarde geld inkoopen doen in de magazijnen der Maatschappij »de EendrachtDeze spaarkas heeft een hooge vlucht ge nomen. Er zijn 55 duizend deelnemers en de ontvangsten der spaarzegels komen per week op ongeveer zes duizend gulden. Deze spaarkas kan een financieele macht worden, die een weldaad voor een deel der maatschappij in zich sluit. Het is weer een voor beeld hoeveel er gespaard wordt en hoe vele kleintjes een groote maken. Daarvan kan in Amersfoort een voorbeeld gegeven worden als velen een steentje bijdragen om de gemeente te helpen aan een ziekenhuis. Dat is r.oodig en de gelegenheid is er. Zooais wij weten wordt het Alde- gonde-ziekenhuis met Nov. gesloten. Nu 15 jaar geleden werd het als kinder ziekenhuis geopend en spoedig werden zieken van allerlei aard opgenomen. Nog kort geleden werd het uitgebreid door den aanbouw van doelmatig in gerichte barakken voor lijders aan besmettelijke ziekten, met lijkenhuis en ontsmettings-inrichting. Deze ba rakken werden door den bekenden stichter van het gasthuis, mr. H. J. 11. baron van Boetzelaar aan de gemeente ten geschenko aangeboden. Wij hebben geen gemeente-zieken huis, in elk geval geen moderne ver- plegingsinrichting zooals liet Aldegonde gasthuis is. Het zou buitendien te betreuren zijn indien deze fraaie stichting aan haar doel, waartoe zij bestemd werd, zou worden onttrokken. Het ligt voor de hand, dat de ge meente dit gasthuis moest trachten over te nemen. Is de prijs te hoog voor ons niet rijke Amersfoort, wel aan dat dan de burgerij de gemeente helpe, vele kleintjes, wij zien het aan 't sparen der kleine luiden zoo wij 't nog niet wisten, maken totgroote dingen bekwaam, en een groot en nuttig ding voor Amersfoort zou het zijnin het bezit te wezen van een naar de eischen des tijds ingericht- ziekenhuis. Uit Apeldoorn meldt men aan het »N. v. d. D.« dat de Shall van Perzië den lOden September a s. met groot gevolg op het I.oo ver wacht wordt, voor een bezoek aan II. M. de Koningin. Woensdagmiddag zijnjde nieuwe ministers door H. M. de Koningin ten paleize 't Loo in audiëntie ont vangen. Met den trein van 12.20 arri veerden de directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, jhr. Vegelin van Claerbergen met twee der heeren, de overigen kwamen met den trein van 3. 16. de ministers van oorlog en marine waren in uniform. Direct na aankemst ten paleize, tegen 4 uur, werden de heeren naar de audiëntiezaal geleid, waar koit daarna II. M. do Koningin verscheen in lichtblauw toilet, vergezeld van enkele leden van hetgevolginunivorm. Na zich een oogenblik met de heeren te hebben onderhouden legden zij in handen van II. M. den vereisciiten eed af; de geheele plechtigheid was in een kwartier afgeloopen. Met den trein van 5 02 vertrokken de nieuwe excellenties weder naar Den Haag. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was tegenwoordig bij de beëediging der nieuwe ministers. Omtrent het nieuwe Ministerie schrijft het N. v. d. Dag. Het Nieuwe Ministerie aanvaardt geen gemakkelijke taak. De meerderheid der Eerste Kamer behoort tot de rechterzijde. En nu ligt de meerdeiheid in de Tweede Kamer wel links, maar die meerder heid bestaat uit slechts 52 van de 100 stemmen. En die meerderheid van 52 stemmen is nog verdeeld in twee partijen: de liberalen en de DEntOERUHIDSCHE HflnOElSBfllIK Koninklijk goedgekeurd flwSTERDfl|V\. 2^ConsMitD/cjenss^6lTelep^572l Oorspronkelijke novelle van TH. STORM. 40) Inmiddels was efeen flauw Noordwestenwindje opgekomen en werd aan den Noord- en West kant de vloed tegen den dijk opgejaagd; maar het was onmisbaar, dat door de zachte glooiing het water er zwakker tegen aan sloeguit den mond der regeeringscommissarissen vloeide de lof van den dijkgraaf, zoodat de bedenkingen, nu en dan door de heemraden geopperd, al spoedig ophielden. Ook dat ging voorbijmaar nog een voldoening ontving de dijkgraaf op zekeren dag, toen hij in stille gepeinzen verdiept den dijk langs reed. Waarschijnlijk was de vraag wel hij hem .opgekomen, waarom de polder, die zonder hem niet ingedijkt zou zijn, die hem zoo veel zweet en nachtwaken gekost had, nu ten slotte naar een der prinsessen uit het regeerende huis «de nieuwe Carolinapolder" gedoopt wasmaar zoo was het toch, op alle stukken stond die naam, op sommige zelfs met krulletters en met rooden inkt. Maar nu, toen hij opkeek, zag hij twee arbeiders met hun akkergereedschap, den een ongeveer twintig pas achter den ander, hem tegemoet komen. «Wacht dan toch even!» hoorde hij den ach terste roepen, maar de andere hij stond juist bij een voetpad, dat van den dijk naai den polder leidde antwoordde «Een ander maal, Jens! Het is al laat; ik moet hier klei slaan «Waar?» «Wel hier, in den Hauke Haienpolder!» Hij riep het luidde, terwijl hij snel het voet pad afging, alsof de geheele polder daarbe neden het moest hooren. Maar Hauke was het, alsof hij zijn roem hoorde verkondigen hij hief zich in den zadel op, gaf zijn schim mel de sporen en overzag met een vast oog het ruime landschap, dat zich aan zijn linker hand uitstrekte. «Hauke Haienpolder!» her haalde hij zacht; dat klonk, alsof het nooit anders zou kunnen heeten! Men mocht doen, wat men wilde, zijn naam was er niet meer van te scheidendie prinssesennaam die zou wel spoedig nog slechts in oude stukken schim melen. Het paard droeg hem in trotschen ga lop voort; maar in zijn ooren suisde het: Hauke Haienpolder In zijn gedachten groeide de dijk bijna tot een achtste wereldwonder aanin geheel Friesland was zijn gelijke niet En hij liet den schimmel dansenhet was hem alsof hij te midden van alle Friezen stond, alsof hij een hoofd boven hen allen uitstak en zijn blikken scherp en medelijdend over hen liet heengaan. sst Allengskens waren er drie jaren se dert de indijking verloopen; het nieuwe werk was gebleken uirstekend te zijnde kosten van onderhoud waren slechts gering geweest; in den polder bloeide nu bijna overal de witte klaver, en wanneer men over de beschutte weiden ging, bracht de wind geheele wolken van zoete geuren mede. Toen was de tijd aan gebroken, om de tot nu toe slechts denkbeel dige aandeelen in werkelijke te veranderen en alle deelgerechtigden hunne eigendommen toe te wijzen. Hauke had niet leeggezeten en voor dien tijd nog eenige nieuwe verworven; Ole Peters had zich met verbeten woede achteraf gehouden; hem behoorde in den nieuwen polder niets. Zonder twist en ver drietelijkheden had ook de verdeeling niet in haar werk kunnen gaan; maar toch was zij tot stand gekomen; ook dit werk had de dijk graaf achter den rug. Voortaan leefde hij slechts voor zijn plich ten als landeigenaar en dijkgraaf en voor hen die hem het naast waren de oude vrienden hadden het eeuwige met het tijdelijke ver wisseld, en hij was er de man niet naar nieuwe te maken. Maar onder zijn dak heerschte vrede, een vrede dien ook het stille kind niet ver stoorde; het sprak weinig; het voortdurend vragen, dat levendige kinderen eigen is, kwam zelden voor, en wanneer dit geschiedde, was het zoo, dat het moeilijk viel, op haar vragen een antwoord te gevenmaar haar lief onnoozel gezichtje droeg bijna steeds een uitdrukking van tevredenheid. Zij had twee speelkameraden en die waren haar voldoende; wanneer zij over de terp wandelde, sprong het geredde gele hondje steeds om haar heen, en wanneer de hond zich vertoonde, was ook de kleine Wienke niet meer veraf. De tweede kameraad was een meeuw, en zooals de hond «Parein heette, heette de meeuw «Claus.» Claus was door een grijs menschenkind op het erf gebracht: de tachtigjarigen TrijnJans had het in haar hut bij den dijk niet meer kunnen volhouden; en toen had Elke gemeend, dat de afgetobde dienstbode van haar groot vader bij hen nog wel den avond van haar leven rustig mocht doorbrengen om er een kalm sterfbed te vinden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1