NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. flo. 71. Woensdag 6 September 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. DE SCHIMMELRIJDER. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn°. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer TlCent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Begunstigd door het prachtigste weder heeft H. M. de Koningin j. 1. Maandag in het Kamp van Milligen aan het 10e en het 11e regiment inf. Precies te elf uur arriveerden de Ko ningin en Prins Hendrik met gevolg in een rijtuig met zes paarden in het kamp. Nabij den ingang stapten H. M. en de Prins uit en stegen vervol gens te paard om langs de opgestelde troepen naar de voor deze gelegen heid gebouwde tribune te rijden. Bij aankomst van H. M. hief de muziek het Wilhelmus aan. In de tribune bevonden zich reeds de minis ter van oorlog, gen.-majoor Graaf Dumonceau, en Baron Bentinch, bene vens eenige dames en heeren van het Nadat de vaandels aan H. M. waren overhandigd hield de Koningin met eene tot in de verste uithoeken van het kamp hoorbare stem onge veer de volgende rede: «Officieren, onderofficieren en soldaten van het 10e en van het i le reg. inf. Heden valt mij de aangename taak te beurt in persoon u het vaandel uit te reiken Hierin zult gij het zinnebeeld zien van uw Koningin en uw Vaderland. Ik ben verzekerd, dat gij ten allen tijde over dit kostbaar kleinood zult waken en het hooghouden. Heden wordt bij hernieuwing herinnerd aan hetgeen uw plicht is, indien het va- vaderland bedreigt mocht worden. Oefent u dus in nauwgezette plichtsbe trachting, gehoorzaamheid en taaie volharding die den krijgsman tot eere strekken. Schaart u om uw vaandel en denkt steeds in geval ge uw vaderland zult hebben te verdedigen aan het op schrift van het vaandel: »Je Maintien- drai", ik zal handhaven, en moge God u bij de vervulling uwer roeping leiden op den weg der eere en u de overwinning schenken. Hierna werden de vaandels aan de kolonels Neeteson en Hoogkamer, vertegenwoordigende het 10e en lie reg. inf. door H. M., die in amazone- costuum met hoogen hoed gekleed was, uitgereikt. De Prins droeg de generaalsuniform. Vervolgens nam H. M. opnieuw het woord om tot het 4e reg. huzaren een rede te houden, die ongeveer als volgt luidt: Officieren, onderofficieren en huzaren van het 4e regiment. Aangenaam is het mij, bij de nieuwe organisatie van het landleger, u het vaandel terug te geven dat voorheen lange jaren met eere door u gedragen is. De woorden «Tiendaagsche veldtocht" staan namelijk op dit vaandel, door dat het 10e regiment lanciers aan dezen veldtocht heeft deelgenomen. Ongetwijfeld zult ge de roemvolle traditiën van dit regiment in eere houden, zoodra ons vaderland be dreigd mocht worden, om een voor beeld te geven van moed en nauw gezette plichtsbetrachting. Allen hebt ge gehoord de woorden, die ik zooeven tot de regimenten infanterie gesproken heb. Hieraan bohoef ik niet veel meer toe te voegen. Hierbij geef ik u het vaandel terug in het vertrouwen dat God uw regiment zal zegenen. Op de door H. M. de Koningin gehouden toespraken, antwoordde kolonel Braams ongeveer als volgt: «Majesteit! de bijzondere eere, mij verleend, om aan Uwe Majesteit voor de uitreiking der vaandels aan het 10e en 11e regiment infanterie en het 4e regiment huzaren, onzen besten dank te brengen, wordt door mij op hoogen prijs gesteld. Is een vaandel ten allen tijde een zinnebeeld, waarom wij ons scharen, in tijden van nood is het dit in nog hoogere mate. Dan namelijk hebben wij nog meer dan anders te bewijzen dat wij liefde voor onze Vorstin en ons Vaderland bezitten. Nu wij dit vaandel ont vangen hebben uit handen van onze Vorstin zelf, is het ons bijzonder dierbaar geworden. Onnoodig zal het zijn te zeggen, dat de dag van heden voor ons onvergetelijk geworden is. Voor bijna 80 jaar heeft het 4e regiment huzaren het vaandel ont vangen uit handen van luitenant-gene raal C'hassé en toen reeds heeft men belooft het onbesmet te bewaren. En in het vervolg, Majesteit! ik ben er zeker van, zal dit vaandel, mocht het ooit voor Vorstin en Vaderland verdedigd moeten worden, bij dit regiment niet minder veilig zijn dan voorheenen ook de beide regimenten infanterie zullen, gedreven door liefde voor Oranje on Nederland, het in hen gestelde vertrouwen niet be schamen. Wanneer wij eenmaal ge roepen mochten worden ons te scharen om het vaandel, dat God dan geve, dat wij het onbevlekt mogen be waren en gebeurt dit niet, dat de laatste man dan valle onder den uitroep«Leve de Koningin 1" Hoera 1" welke kreet door de militaire volmon dig werd overgenomen en duizend voudig over de ruime heide werd voortgeplant. Na afloop dezer plechtigheid, die door het 10e regiment infanterie en het 4e regiment huzaren in zijn geheel en door een detachement het van 11e regiment infanterie werd bijgewoond, defileerden de aanwezige troepen voor H. M. de Koningin en den Prins, die vervolgens de terugreis naar Het Loo aanvaardden. Evenals verleden jaar hadden ook nu de militairen veel werk van de versiering van het Kamp gemaakt. Prachtige eerebogen waren opgericht terwijl verschillende geschiedkundige poorten of bekende forten van de res pectieve garnizoensplaatsen der regi menten kunstig waren nagebootst.Jam mer dat een vleugel van de Wester poort van Hoorn door den hevigen wind was weggeslagen. Verder trokken nog vooral onze aandacht het fort Knel, van den Helder, en het eerste huisje van Hoorn. Hiermede zij echter volstrekt niets ten nadeele der andere versieringen ge- Izegd, welke alle getuigden van den kunstzin der vervaardigers, die geen moeiten ontzien hebben om het Kamp bij het bezoek van H. M de Koningin en den Prins een feestelijk aanzien te verschaffen. Het militaire schouwspel werd door duizenden vreemdelingen bijgewoond. Handelsbl: Te Maastricht worden maatregelen getroffen voor de ontvangst der Ko ningin, die waarschijnlijk zal arrivee- ren Woensdag 13 dezer te 8 uur voormiddags. H. M. zal de wapen schouwing op den Heerderweg bij wonen, bij den commissaris der pro vincie lunchen en nog dien zelfden dag naar het Loo terugkeeren. De Vorst van Waldeck, broeder van H. M. de koningin-Moeder wordt met zijn familie hedenavond op Soest- dijk verwacht. Het Baarnsche Bosch. In verband met het bericht omtrent het door de Koningin-Moeder bepaalde betrekkelijk het pad, loopende langs het Baarnsche Bosch, van den Oranje boom tot de Koningslaan, deelt men ons nader mede, dat wel het berijden van dat pad met velocipèdes is ver boden, doch dat Hare Majesteit te ge lijker tijd daarvoor op het pad aan de andere zijde van den straatweg vergunning verleende. Voor de fiets rijders is dus eenvoudig een ander pad, evenwijdig aan het vorige, be schikbaar gesteld. Het rijden met zie ken-, kinder- en bokkenwagens is voorloopig nog op het eerstbedoelde pad langs het Baarnsche Bosch toe gestaan indien het Paleis echter het volgend jaar door Hare Majesteit we der voor langen tijd wordt betrokken, zal vermoedelijk ook voor die voer tuigen het andere pad worden aange wezen en wordt het eerstbedoelde dus uitsluitend wandelpad. Maandagmiddag werd, in tegen woordigheid van Burgemeester en Wethouders der gemeente, eenige raadsleden, de arrondissements- en districtschoolopzieners, leeraren bij Hooger en Middelbaar Onderwijs, vele andere genoodigden, het bestuur der inrichting, het onderwijzend personeel en de leerlingen, de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool plechtig geopend. De heer J. Bolk, hield als voorzitter der vereeniging de navolgende rede: «Dames en heeren,onderwijzeressen, onderwyzers en leeraren dezer school, zeer geachte toehoorders! Het zij mij vergund, als voorzitter van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool, u allen met een har telijk welkom te begroeten, ter gelegen heid dat aan de opening dezer inrich ting, die haar werkzaamheden reeds in Juni aanving, al kon dit nog niet voor een volledig prospectus geschieden, een officieel karakter zal worden gegeven. Wilt u overtuigd houden, dat deze welkomstgroet gepaard gaat met een gevoel, als uitvloeisel daarvan, met een woord van dank, dat u aan de uit- noodiging. van het bestuur om de opening bij te wonen wel gevolg hebt willen geven. Alvorens onze hooggeachte burge meester, jlir. Barchman Wuytiers, die zich gaarne daartoe bereid verklaarde, het woord ter opening onzer onderwijs inrichting wenscht te nemen, zij eene inleidende gedachte hier op haar plaats. Geenszins ligt het in mijne bedoeling in breede trekken weer te geven, hoe onze nu tot stand gekomer. Industrie- en Huishoudschool van af haar con ceptie tot heden, rijk is geweest aan blijde verwachtingen, afgewisseld door teleurstellingen, die haar wording ken- meikten als één lijdensgeschiedenis. Niet alsof dit laatste inhaerent is aan het tot stand komen van alle groote zaken, maar daartoe essentiëel zou Oorspronkelijke novelle van TH. STORM. 45) De vermoeidheid van zijn lichaam drukte ook zijn geest ter neder, en Elke zag met be zorgdheid, hoe spoedig en gemakkelijk hij nu steeds tevreden te stellen was. Maar tegen het einde van Maart voelde hij den onbedwing- baren lust weer bij zich opkomen, zijn schim mel te bestijgen om voor bet eerst zijn dijk weer langs te rijden; bet was op een namid dag, en de zon, die eerst geschenen bad, was reeds lang weer achter sombere wolken ver dwenen. Gedurende den winter was bet water een paar maal boog gestegenmaar van noemens waardig belang was het toch niet geweest; slechts aan den tegenovergelegen oever was op een hallig een kudde schapen verdronken en een stuk uiterwaard weggespoeldhier aan dezen kanten ook aan den nieuwen polder was geen schade van eenige beteekenis toegebracht maarnujuistdezennachthad er een hevige storm gewoed en de dijkgraaf moest naar buiten, om alles met eigen oogen te bezichtigen. Reeds was hij beneden aan den zuid-oosthoek den nieuwen dijk rondgereden en had alles in goe den toestand aangetroffen; maar toen by aan den noordoosthoek kwam, waar de nieuwe dijk den ouden ontmoette, was wel zijn dijk onbe schadigd gebleven, maar daar, waar vroeger de kil langs den ouden dijk been bad gestroomd, zag hij over eene groote uitgestrektheid de grasbekleeding vernield en weggerukt, terwijl de vloed een groot gat in den dijk had geslagen, waardoor tevens een groot aantal muizenholen blootgesteld werden. Hauke steeg van zijn paard om de schade van nabij op te nemen het door de muizen aangerichte kwaad scheen zich blijkbaar nog veel verder uit te strekken. Hij schrikte hevig: hiertegen hadden reeds bij het aanleggen van den nieuwen dijk maat regelen genomen moeten wordentoen had men dit over het hoofd: gezien: onverwijld moest het nu gebeuren! Het vee was nog niet in de weiden, het gras was buitengewoon achterlijk geblevenwaarheen hij den blik ook richtte, overal was het dor en kaal. Hij besteeg zijn paard weer en reed langs den oever op en neer; het was ebbe en duidelijk zag hij, hoe de stroom zich langs den buitenkant een nieuwe bedding gewoeld bad en nu uit het noordwesten den ouden dijk teisterde: maar de nieuwe dijk had door zijn zachte glooiing aan het geweld weerstand kunnen bieden. Een drom van zorgen en werkzaamheden stonden den dijkgraaf te wachten: de oude dijk moest hier niet slecht versterkt, maar ook zijn profiel moest meer in overeenstemming met dat van den nieuwen aanleg gebracht wor den: voor alles moest de kil, die weer met gevaar dreigde, door nieuw te leggen dammen in een andere richting worden geleid. Nog eens reed hij tot aan den uitersten noord-west hoek den dijk langs en vervolgens weer terug, de oogen onafgewend gevestigd op de nieuwe bedding der kil, die zijwaarts van hem duidelijk genoeg in het blootgestelde slib zichtbaar was. De schimmel wilde steeds vooruit en sloeg met zijn voorpooten in de lucht: maar de ruiter hield hem met geweld in bedwang, hij wilde langzaam rijden om tevens de inwendige onrnst te bedwingen, die zich al heviger en heviger van hem meester maakte. Als er eens weer een stormvloed kwam een vloed als in 1665, toen ontelbare hofsteden en menschen verzwolgen werden als die weerkwam, zooals het voor dien tijd herbaalde malen was gebeurdEen rilling liep door zijn leden de oude dijk zou geen weerstand kunnen bieden aan den aandrang. Wat dan, wat zou er dan gebeuren Slechts één, een enkel middel kon er bestaan, om den ouden polder en de goederen en het leven van de menschen, die daar woonden, te redden. Hauke voelde züd hart stilstaaD, het anders zoo sterke hoofd duizeldehij sprak het niet uit, maar in zijn binnenste klonk het nadruk kelijk uw polder, de Hauke Haienpolder, moest prijsgegeven, uw dijk doorgestoken worden! Reeds zag hij in zijn verbeelding de steeds hooger stijgende golven naar binnen stroomen en gras en klaver met haar ziltig schuim bedek ken. De sporen drongen den schimmel diep in de flanken, en luid hinnikende vloog hij den dijk langs en vervolgens den weg af naar de terp van den dijkgraaf. Het hoofd vol schrikbeelden en verwarde plannen, kwam hij thuis. Hij wierp zich in zijn leunstoel, en toen Elke met haar dochtertje de kamer binnentrad, stond hij op, tilde het kind van den grond en kuste het: dan joeg hij het gele hondj e met een paar zachte tikken weg. "Ik moet er nog eens op uit," zeide hij "ik moet nog even naar de herberg," en hij nam zijn muts van den haak, waaraan hij die juist had opgehangen. Zijn vrouw zag hem bezorgd aan. "Wat moet je erdoen Hauke Het wordt al avond Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1