behoorentoeh wensch ik in 't kort u even te ontvouwen het waarom en hoe deze onderwijs-inrichting is ont staan, en het verloop harer wording Het waarom zou kortweg kunnen samengevoegd worden in dit enkel begripDe Ind. en Huishoudscholen zijn alleng uit daartoe gevoelde be hoeften ontstaan en passen daarom geheel in het kader van den tegen- woordigen tijd; maar deze idee blijft voor den een 'n geloofsstuk, voorden ander een van twijfelachtige!) aard terwijl weer een dorde de waarheid daarvan geheel ontkent, totdat door de wei king en de resultaten van zoo'n onderwijsinrichtingdeovertuigingbaan breekt van de noodzakelijkheid van haar bestaan en voor dio ovortuiging twijfel, ondank, lauwheid en tegen werking plaats maken. Zóó werd dit ook begrepen door enkelen die de moeilijke, en de ondervinding leerde het, in vele opzichten ondankbare taak wilden op zich nemen om te dezer plaatse een Industrie- en Huis houdschool op te richten. Zij, die op 3 November 1902 het initiatief daartoe namen als was primitief de bedoeling deze: De op richting eener Huishoudschool en hier mee te vereenigen de reeds jaren bestaande Fiöbel- en Huisvlijtschool (beide door het staatsdepartement gesubsidieerde instellingen) waren de heeren G. J. Buijs, destijds voor zitter van het Nutsdepartement, D. Gerritsen, C. J. F. Prins, N. E. Rost, F. Wesseling, J. van der Horst Bruijn en H. W. van Esveld. Aan dezen ons eeresaluut als de grondleggers onzer schoone inrichting. Het wil mij voorkomen, dat de heeren door de volgende gedachten zijn geleid Primair om, waarin het algemeen het meisje, na meostal niet meer dan het elementair onderwijs genoten te hebben, met die kennis de wereld moet ingaan en verder zich zelf op eigen initiatief, met eigen energie, moet trachten kundig te maken wat haar in staat zal stellen die plaats in de maatschappij in te nemen, welke haar naar aanleg en omstandigheden toekomt, haar, van welken stand of rang zij ook zijn moge, tot het aan- leeren ook daarvan de gelegenheid te verschallen. Secundair om, waar te dezer plaatse door oprichting eener Ambachtsschool voor den jongen is gezorgd, het een eisch van billijkheid is, dat voor het meisje gelijke zorg worde aangewend, zoodat zij bij dien niet behoeft achter te staan. Tertiair, omdat onze stad qua talis er groot belang bij heeft, en het voor haar naam, haar vooruitgang, bloei en toekomst een eerste ver- eischte is, met haar zustersteden van gelijke bevolking vooraan te staan, waar het geldt onderwijs, van welken aard of strekking of op welk gebied dan ook. Werd, zooals ik reeds zeide, op 3 November 1902 bedoeld initiatief ge nomen, al spoedig daarna en wel op 10 November hadden genoemde heeren een samenkomst met den inspecteur van het M. O., den heer II. J. de Groot, die bereidwillig daar toe naar hier kwam, in overweging, gevende op te richten een Industrie- i n Huishoudschool, gesubsidieerd door staat, provincie, gemeente en nuts departement, waarop zich den 28. der maand een voorloopig comité van 17 dames en heeren constitueerde, met opdracht aan de heeren Buijs en Wesseling een circulaire daartoe te ontwerpen, waarvan een 700-tal in deze stad zou worden verspreid. Een bijeenkomst van 120 dames en heeren op 18 December 1902, Oi.der leiding des heeren Buijs, in café De .Arend, had tengevolge dat be sloten werd tot oprichting der Ver- eeniging Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Tevens werd uit de aanwezigen een bestuur van 10 dames en o heeren gekozen nadat een 100-tal als lid toetraden. Drie weken later was dit aantal tot 225 geklommen. Algemeen was men met het plan ingenomen, er scheen geen wolkje aan den hemel. Al spoedig kwamen 2 giften van f1000 in. Het Nutsdepartement bood voor 24 jaar tegen 3'/» °/o rente een grondkapitaal van f15 000 aan en zei, onder zeker verband, een jaar- lijksch subsidie van f 000 toe. Den 14. Februari 1903 werd voor fGIlO een bouwterrein aan de Beke- steinsche Laan, ter oppervlakte van 55 bij 47 aangekocht en weid een bouwplan ontworpen door den heer Doorn, directeur der Ambachtschool. Den 1. April worden de statuten bij Kon. besluit goedgekeurd. Aan de gemeente werd gevraagd een jaarlijksch subsidie van f2500 en een kapitaal van f 40 000 onder hypotheek verband, annu'iteitsgew. te delgen. Dit subsidie met een kapitaal groot 1 39.000 werd 27 Juni door den Raad toegekend, nadat B. en W. be denkingen meenden te moeten inbren gen tegen den, hun inziens te grooten omvang der in overleg met den inspec teur ontworpen bouwplannen en nadat 1085 vrouwen vóór de plannen van T bestuur hadden gepetitioneerd. Op 20 Juli werd een provinciale subsidie van f 1000 toegekend en 1 Augustus een bouwkundige aangesteld tot hot nader uitwerken der bouw plannen. Alles ging naar wensch, tot op 2 Sept. 1903 door de mededeeljng van den minister van binnenlandschezaken, dat het rijk voor 1904nietdegevraagde jaarlijksche subsidie van f5000, maar slechts f3500 verstrekken zou, en van de gevraagde 12000 voor inrichtings kosten niet gerept werd, niet alleen alle vooruitzichten op het tot stand komen der inrichting, zooals men die zich bad voorgesteld, in rook opgin gen, maar die mededeeling ook, nadat op herhaald verzoek van het bestuur om toekenning van het gevraagde sub sidie afwijkend was beschikt, tengevol ge had verschil van meeningen in hel bestuur, omtrent de vraag of men de zaak verder zou laten rusten dan wel eene inrichting naar minder opvattend plan zou ontwerpen. Den 6. October 1904 nam de alge- meene vergadering het besluit op dit laatste in te gaan en een Industrie- en Huishoudschool aanvankelijk op verkleinde schaal, op te richten, het welk tevens tengevolge had, dat drie heeren bestuursleden uittraden en weldra door een gelijk aantal vervan gen werden. Daarop werd den 20. dier maand aan den raad gevraagd een jaarlijksch subsidie van f 1750. op een vereenvoudigd programma. De aanvraag van een subsidie van f700 aan de Prov. Staten zou in de zomer vergadering van 1905 behandeld wor den. Inmiddels zocht het bestuur, daar nu van stichting van eigen ge bouwen geen sprake meer zijn kon, naar geschikte localiteiten orn de school te huisvesten, en mocht daarin slagen door het huren van de gebou wen, in welke het de eer heeft u heden te ontvangen. Den 10. April van dit jaar word het gemeente subsidie door den raad toegekend en besloot het bostuur zoo spoedig mogelijk een school te openen, zij het dan voorloopig met uitsluitend le klassen voor de verschillende af- deelingen en werd in die bestuursver gadering de wenschelijkheid ter sprake gebracht, bij de Industrie-en Huish.- school de Fiöbelschool op te nemen. Dit denkbeeld werd op de algemeene vergadering van 26 April door de le den overwogen en conform besloten, daarbij overwegende de in uitzicht gestelde subsidie van het hoofdbe stuur van 't Nut en van het depar tement Amersfoort. Den 16. Mei 1905 werd tot direc trice onzer inrichting benoemd me- jullrouw H. M. S. J. de Holl. uit's Gravenhage en werden reglement, leerplannen en prospectussen ontwor pen, zoodat men 19 Juni d. a. v. de voorbereidendende cursus A geopend, en, tot de zomervacantie, herhalings school en kookonderwijs in de Koe straat gehouden werden, waarbij ik niet onvermeld wensch te laten de hulpvaardigheid en degroote diensten, door mej. De Buijs ons daarbij be wezen. De concierge, benoemd 23 Juni, werd na diens ontslagaanvraag op 26 Juli vervangen. De zomervacantie is geëindigd en de lessen zullen nu voort aan in deze gebouwen gegeven worden door de navolgende, aan onze inrichting verbonden dames en heeren. Do dames: De Holl, directrice; A. Munnik, lager onderwijs; Stoll, huis houdkunde, koken en voedingsleer; v. d. Meulen, behandeling van de wasch Verwey, handwerken en huis vlijt; Verbeek, idem; Joh. v. Goor, behandeling der wasch; D. J. v. Goor, handwerken Marie Boekelman (zoodra noodig), nuttige en fraaie handwerken. De heer v. Wcezel Err.ens, (zoodra noodig), handteekenen. De dames Mej. van Nijmegen Schone- gevel, hoofd Fröbelschoolv. d. Akker, le onderwijzeres; Jeanne de Bree, B. de Bree en Boode, helpsters. De heer Oosterman. Fiöbelcursus voor natuurkunde. De school telt op dit oogenblik 168 leerlingen. Mag dit aantal al belangrijk geacht worden, zoo wensch ik toch te doen opmerken, dat dit voor de lessen,' voor cursussen in don winter le geven, belangrijk belooft te stijgen. Reeds nu zijn verscheidene aangiften voor No vember a s. gedaan en vele zijn nog in uitzicht. Gezegd aantal leerlingen nader gepreciseerd, bedraagt 44 voor den voorbereidenden cursus A voor kinderen van 1214 jaar. De voor bereidende cursus B voor meisjes boven 14 jaar in: Hulp in de huishouding, kinderjuffrouw, opleiding fröbelonder wijzeres, Nuttige Handwerken, fraaie handwerken, dienstbode en avond school, van welke 44 reeds een aantal rnot achterlating dor voorbereidende cursussen A cn B een of meer der genoemde cursussen hunner keuze volgen. 62 voor de zoogenaamde losse cur sussen, als cursus fraaie handwerken, strijken en behandeling der wasch, dienstbode, verstellen(dienstbode)stiij- ken (idem), en huisvlijt; 62 leerlingen der fröbelschool. Heb ik alzoo in 't kort de wording onzer inrichting in 't geheugen terug geroepen, mij rest ten slotte namens het bestuur een woord van dank te brengen aan ons land's en provincie bestuur, die door het verleenen van subsidie het ontstaan onzer onderwijs inrichting in uitzicht stellen en niet het minste aan B. en Wen aan den raad onzer gemeente, die door toekenning van subsidie haar ontstaan mogelijk maakten; in 't bijzonder denk ik daarbij aan die raadsleden, die met ons gelijk dachten, en met ons één van wil waren en die vóór het ver leenen van subsidie stemden, waar mede ik niet wensch te zeggen als zoude het bestuur niet zeer gevoelig zijn voor de goede bedoelingen van diegenen hunner, die het in het be lang der gemeente nog niet raadzaam achtten dat eene inrichting als de onze nu reeds tot stand kwam. Dan dank aan het bestuur van het Nuts departement, dat ons zal blijven schra gen door jaar lijksche geldelijken steun. Aan het hoofdbestuur van 't Nut, bij 't welk we niet tevergeefs aanklop ten voor ons pleegkind, de Fröbel school, aan de besturen van »Ons Huis" en van de nu ontbonden Frü belschool voor hetgeen we titulo gratioso van dezen mochten ontvangen, en verder onzen dank aan allen, die onze inrichting door giften steunden en als leden door contributie sclua- gen. Dat hun aantal toeneme, want ons groot huishouden, met het meest zuinige beheer, heeft uit den aard der zaak veel noodig. En nu zou ik kunnen eindigen, ware het niet, en hiermede vertrouw ik ook de tolk mijner mede-bestuursleden te mogen zijn, dat een gevoel van waardeering mij noopte niet onvermeld te laten het werkzaam deel dat, vanaf de wor ding tot het zijn dezer onderwijs inrichting, daaraan gehad heeft ons medebestuurslid de heer F. Wesse ling, niet abstract als secretaris maar ook als ineenzetter van dat omvang rijk geheel, waar het onze school gold. Geen arbeid was hem te veel, steeds vond hij tijd, bezwaren overzag hij als bestonden ze niet, en door zeldzame volharding en bewonderenswaardige energie komt hem inderdaad het leeuwenaandeel toe in het tot stand komen onzer Industrie- en Huishoud school, die, nu wij zoo gelukkig ge slaagd zijn aan onze inrichting te verbinden als directrice mej. de Holl, naar wij vertrouwen ras de blijken zal geven, dat zij voor onze stad eene onmisbare school is, die in werkelijk bestaande, doch voor velen eene eerst later te waardeeren behoefte voorziet Na deze hartelijk toegejuichte rede nam de burgemeester het woord. Z.Ed. verklaarde meer dan eens getwijfeld te hebben aan het tot stand komen dezer school, een onmisbare schakel in den snoer van onderwijsinrichtingen te Amersfoort. Zoo ergens dan mocht wel hier met gulden letters het woord «Volharding" boven den ingang prijken, want alleen door de stalen volharding van het bestuur waren de vele en groote moeie- lijkheden aan de oprichting in den weg gelegd overwonnen. Spr. brengt daarom het bestuur zijn eerbiedige hulde. Spr. eindigde inet den wensch dat bij de viering van het 25-jarig bestaan der school mocht worden getuigd, dat zij vele Amersfoortsche meisjes tot voorbeeldige huisvrouwen heeft opge leid en daardoor het peil van het huiselijk leven zal zijn vei hoogd. Met dezen vérstrekkende wensch verklaarde Z.Ed de school te zijn geopend. Na nog een kort woord var, dank door den heer Bolk werden door de aanwezigen de verschillende localiteiten bezichtigd. Mogen deze al ras te klein blijken om de toestroomende leerlingen te herbergen en deze zoo hoogst nuttige inrichting ten zegen zijn aan de stad onzer inwoning. Het heeft den heer N. van Veen bij zijn gouden jubileum als onder wijzer niet aan bewijzen van belang stelling ontbroken. Zijne buren aan de Kampstraat en in de Kamperbin nenpoort hadden allen ter zijner eer de vlag uitgestoken en in de Koning straat was er geen woning die niet met de driekleur prijkte, terwijl voor den ingang van het schoolgebouw zelfs een soort eerepoort was opge richt. Na met een landauer van zijne woning te zijn gehaald werd de jubi laris in het versierde gymnastieklocaal trouwens alle schoollocalen waren inet groen en bloemen getooid ontvangen door het Dagel. Bestuur der gemeente, de districts- en arron- dissements-schoolopziener en oud schoolopziener Dr. van Gorcum, de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de Hoofden der Openbare Scholen en tal van belangstellenden Na door de verschillende autoritei ten gecomplimenteerd te zijn, waarop de nog immer wakkeren paedagoog het antwoord veel schuldig bleef, werd hem door de schoolkinderen de na volgende liederen toegezonden: Vijftig jaar. Lustig nu gezongen lustig op dit feest! Nooit is hier vóór dezen zulk een feest geweest. Alles is versierd, allen zijn wij blij: Onze meester viert z'n gouden feestgetij. Volle vyftig jaren! 'n halve eeuw gevuld; 'n Levensduur van werken, zorgen en geduld! Wat is het getal van de groote liên, Die hij heeft als kind in de bank gezien Moge God hem sparen, sparen voor de jeugd, Moge God hem geven jaren nog van vreugd! pGoede meester! blijf aan de school nog lang!" Dat is onze beó, dat is onze zang. Hierop volgde de cantate, die aldus luidde: De schoonste Feestdag. Vlug uit de veeren! Vlug in de kleeren! 't Slaapje is lang genoeg geweest! Vlug uit de veeren! Vlug in de kleeren! Heden toch is 's meesters feest Vlug uit de veeren! Wat een gedachte! Wij staan al te wachten Kant en klaar! Dan aan 't versieren 't Geldt ons te vieren 't Allerschoonste feest van 'tjaar. Laat ons allen goed bedenken, Wat voor werk een elk zal doen! Wie zal zorgen voor de kransen, Wie Yoor bloemen'? Wie voor groen? Vlug uit de veeren, Vlug in de kleeren, Maken we alles spoedig klaar. Vlug aan 't versieren! 't Geld ons te vieren Meesters feest van vijftig jaar! Wij zoeken, Wij zoeken, Geeltjes uit de wei; Wij zoeken, wij zoeken, Zoentjes van de mei, Met volle handjes, Met volle mandjes, Brengen wij, o, zoo blij, Zoentjes van de mei. Wij zoeken, wij zoeken, Geeltjes uit de wei, Wij zoeken, wij zoeken, Zoentjes van de mei! Wij plukken blauw vergeet mij niet En groote roode rozen, En wieg'lende pluimen van bloeiend riet, En asters die eventjes blozen. Bij geurende, zachte reseda, En glanzend witte stellaria. Bloemen vol geuren, Bloemen vol kleuren, Bloemen, groot en klein, Allen zult gij welkom zijn. Wij zijn er langs velden en tuinen gegaan. De stormwind huilden verwoed. Hij sleurde en slierde de dorrende blaan, En trapte ze onder den voet. De lentebloemen zijn henen, De zomerbloemen verdwenen, De winter gilde zijn groet. Wij zijn naar het altijd groen bosch gegaan. En huilde de stormwind verwoed, En greep hij de krachtigste takken aan, De groene kaarsen, zij bleven staan En riepen met vroolijken moed: Laat stormen, laat loeien, laat plassen, Te schooner blijven wij wassen, Als alles wat waar is en goed Blauwgroene denne Schenk ons uw twijgen, Opwaarts zij stijgen, Waardig en schoon. Zeeg'nende sparre Leen ons uw loten Krachtig ontsproten, Een geurende bron. Gij slechts zijt waardig 't Feest te bekronen Gij kunt ons toonen 't Lieflijkste beeld. 't Beeld van een leven Rijk door het streven Rijk door 't zich geven, Rijk en vereeld. Komt, vragen wij op stillen toon Dat Godes liefde bij hem woon. De Heere zeeg'ne en behoede U. De Heer doe zijn aanschijn over U lichten En geve U vrede. De Heer zal Uwen uitgang en ingang bewaren Van nu aan tot in alle eeuwigheid. Amen. Amen. Hierna werden de kinderen in de door henzelve versierde schoollocalen onthaald. Den geheelen middag hield de jubilaris receptie en mocht daarop van leerlingen en oud-leerlingen van heinde en verre de meest ondubbel zinnige bewijzen van toegenegenheid ontvangen. Tijdens de maaltijd des avonds door hem aan zijne onder wijzers en genoodigden aangeboden, werd hem door den Christelijk Natio nale Werkmansbond, tot wiens advi seurs hij behoort, met zijn kortelings opgericht muziekcorps een serenade gebracht. Wij herhalen bierbij de reeds een maal uitgesproken wensch dat het den algemeen geachten man gegeven moge zijn nog tal van jaren te mogen terug zien op dit zijn gouden foest. Bij de gisteren ten stadhuize plaats gehad hebbende candidaatstel- iing ter voorziening der vacature mr. F. D. graaf Schimmelpenninck werden voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gecandideerd de heeren A. J. Bicker Caarten te Baarn en A. M. Tromp van Holst alhier. Bij het 2de toelatingsexamen aan het Gymnasium alhier is alsnog toegelaten tot KI. VI. a. J. G. R. Langhout. Naar aanleiding der op 4 en 5 dezer gehouden herexamens en van een tweede toelatingsamen of zonder toelatingsexamen zijn op de II. B. S. alsnog geplaatst: In kl. IJ. Barendregt, A. Brandsen, C. Coster.. S. van Dishoeck, S. Knop pers, J. F. van Lennep, Peti*. C. M. Polvliet en A. 11. Schouten. In kl. II: S. van der Byll, A. L. ter Braake, Maria B. van Hille, B. Kruyne, J. ld. A. Reyners en A. Steen- huisen. In kl. HI: J. Migchelsen, W. A. Molengraalï en Ch. W. F. Paine Siricker. In kl. IV: Alberline de Tourton Bruyns, C. L. van Esveld en M. M. van Esveld. In kl. V: II. Ballintijn, J. C. Bloem, J. Meulenbelt, Anna Kuneman, Elisa beth Oosterbaan, Annette Staverman, C. Sevenhuysen en J. W. L. Alber- dingk Thijm. Vier herexamens hadden een on- gunstigen uitslag, nl. 2 voor kl. I, een voor kl. II en een voor kl. V. Het getal leerlingen en toehoorders, waarmee de nieuwe cursus geopend wordt, bedraagt 225. H. M. De Koningin Moeder kwam Zaterdagavond per rijtuig naar hier, om naar baar zuster, de Hertogin van Albany, te begroeten op haar doorreis van Duitschland naar Enge land. H. M. reisde met haar zuster tot Utrecht mede en keerde van daar per locaaltrein te 10 uur op Soestdijk terug. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 380e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 20 No vember 1905 en eindigt 9 Februari 1906. Tot directeur van het post- en telegraaikantoor alhier is benoemd de heer J. H. H. Gunthermohr, thans adjunct-inspecteur der posterijen en telegraphie te Arnhem. Een geheel nieuwe partij, allemaal Boeken die nog in de Maga zijnen Van de Gebr Cohen gevonden worden. Stapels en restanten van reeds lang uitverkocht gewaande Boeken, worden opnieuw voor de helft van den leeds vroeger gèstelden spotprijs opgeruimd, zoodat Boeken die b.v. vroeger f3 kostten, nu lijdelijk te krijgen zijn voor de helft van den reeds veel verminderden prijs, die was f0.90, dus voor f0 45. De op ruiming bevat de beste werken van de meest buitenlandsche en binnen- landsche Auteurs, vele in mooie prachtbanden gebonden op allerlei gebieduitspanningslectuur, dicht werken, kinderboeken, wetenschappe lijke en stichtelijke lectuur, kortom van alles en voor allen. Men be stede spoedig, voor en aleer de laatste restanten op zijn. Zie de annonce van GEBR. E M. COHEN, Amst. 379ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 4 en 5 Sept. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 930 962 2012 2035 2209 2231 2252 2782 2812 2818 2834 4404 4431 4473 5904 10358 10367 10383 11376 11392 11545 15312 15331 15341 en 17004. Te zamen 25 prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2