NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE SCHIMMELRIJDER. Ulo. 75. Woensdag 20 September 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. INFORMATIE-BUREAU Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephoonn». 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Wij wenschnn de aandacht te ves tigen op de opening van een informatie bureau tot bescherming van vrouwen en meisjes. Deze oprichting, waarnaar in andere landen nog met verlangen wordt uit gezien, mag hier niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan en wij willen daarom met enkele woorden uiteen zetten hoe dit bureau is tot stand gekomen er. in welke nooden het zal voorzien. Het informatie-bureau is opgericht door het «Nationale Comité tot be strijding van den handel in viouweu". In deze dagen van veel strijd en verdeeldheid is het dubbel aangenaam eensgezinde samenwerking waar te nemen tusschen vereenigingen en per sonen van uiteenloopende overtuiging op godsdienstig en maatschappelijk terrein voor een hoog, gemeenschap pelijk doel. Een sprekend voorbeeld van zoodanigesamenwerking levert het Nationale Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen. Dit Comité, ais rechtspersoon erkend bij Koninklijk besluit van 7 September 1905, No. 48, is samengesteld uit afgevaardigden van de elf navolgende vereenigingen, die zich alle ook be scherming van minderjarigen of voor koming of bestrijding der prostitutie ten doel stellen De Ned. Vereeniging tegen de Pro stitutie, de Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, de Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, de Ned. Middernachtzending-Vereeniging, de Vereeniging tot steun van verwaar loosden en gevallenen, de Roomsch- Katholieke Vereeniging tot bescher ming van Meisjes, de Vereeniging «Onderlinge Vrouwenbescherming", de Ned. Bond tot Kinderbescherming, de Rein-Levenbeweging, de Ned. Christen- Vrouwen Geheelonthouders-Unie, het Nationaal-Bureau voor Vrouwenarbeid. Een zeer verscheiden groep ver eenigingen van velerlei richting en kleur, maar alle één in het uitnemend practisch doelbescherming van vrou wen en meisjes te«en gevaren, die haar zedelijk leven bedreigen. Velen zijn bekend met de geschie denis van de oprichting van dit Comité en van de Europeesche beweging waar aan het zijn ontstaan dankt, maar voor de velen die er wellicht nog onkundig van zijn, lijkt het ons belangrijk ge beurtenissen, die van invloed zullen zijn op de geschiedenis van de be schaving, in herinnering te brengen. Het Nationale Comité maakt deel uit van eene invloedi ijke internationale organisatie, die in 1889, na liet eerste Internationale Congres tegen den dus- geoaamden blanke-slavinnenhandel te Londen, werd gesticht en dio thans alle Europeesche landen behalve Griekenland en Tuikije omvat. Sedert 1899 werden er drie inter nationale en verscheidene nationale congressen gehouden, waar, als het resultaat van belangrijke besprekingen, verschillende practische instellingen of maatregelen tot bescherming van meis jes in 't leven werden geroepen door de vereenigingen, die aan die con gressen deelnamen. Maar van nog meer beteekenis is, dat reeds na twee congressen deze internationale organisatie wist te be werken dat de Fransche Regeering, daartoe gebracht door den Voorzitter van het Fransche Comité, den bekenden Senator Bérenger, eene uitnoodiging zond aan alle Regeeringen van be schaafde landen om afgevaardigden te zenden naar eene olïicieele Conferentie, die 15 Juli 1902 te Parijs bijeenkwam om maatregelen te beramen tot be strijding van den z g. handel in blanke slavinnen. Eene Conferentie, die boven verwachting slaagde, daar dezo afge vaardigden (de Nederlandsche Regee ring was vertegenwoordigd door Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman en Ds. II. Pierson) reeds na enkele dagen tot eenstemmigheid kwamen betredende een combinatie van belangrijke maat- legelen ter gemeenschappelijke en zooveel mogelijk uniforme bestrijding van den internationalen handel in vrouwen en meisjes. De voornaamste van de voorgestelde maatregelen waren, dat de toegetreden Regeoringen zich verbonden als een ernstig misdrijf strafbaar te stellen: het ronselen van vrouwen, speciaal wanneer het minder jarigen geldt of wanneer het met ge weld, bedrog of misbiuik van gezag gepaard gaat. Voorts werden verschil lende maatregelen voorgesteld betref fende de vervolging en uitlevering van de schuldigen aan dit meestal inter nationale misdrijf. Het protocol bevat in zijn tweede afdeeling bepalingen van adminislra- lieven aard. De belangrijkste zijn dat ieder der aangesloten Regeeringen een ambtenaar zal benoemen, belast met het bijeenverzamelen van alle inlich tingen omtrent ronselanj in vrouwen of meisjes; dat er toezicht zal uit geoefend worden op stations, havens van inscheping en gedurende de reis tot het tegengaan van dezen handel dat vrouwen of meisjes van vreemde nationaliteit, die zich aan prostitutie overgeven, zullen ondervraagd worden wie haar bewogen heeft het vaderland te verlatenterwijl, in overleg met particuliere vereenigingen, zij die dit wenschen, of voor wie dit wordt ver langd door de personen die gezag over haar hebben, in de gelegenheid gesteld zullen worden naar haar land terug te keeren. Ook de Nederlandsche Regoering heeft zich voorloopig gedeeltelijk tot uitvoering van het Parijsche pro tocol verbonden, en wel juist tot uit voering van deze administiatievo maat regelen, zoodat hier een vruchtbaar terrein voor samenwerking tusschen Overheid en de particulieie vereeni gingen geopend werd. Wat de reden is weten wij niet, maar een feit is het, dat met de uit voering van deze maatregelen door onze Regeering nog geen aanvang is gemaakt en dat ook onze Kamerleden nog zeer weinig belangstelling hebben getoond in deze zaak, waarvan het belang in andere landen zoozeer ge voeld wordt. Vooral de Duitsche Re geering heeft een goed voorbeeld ge geven, daar is reeds sedert bijna twee jaar een Officieel Regeei ingsbureau met een ambtenaar aan het hoofd (de heer H. von Tresckovv) in volle werking, welk bureau niet stil heeft gezeten, maar in dien korten tijd reeds zeer belangrijke gegevens heeft bijeenge bracht betrellende den internationalen en binnenlandschen vrouwenhandel in Duitschland. Til van ronselaars en hunne handlangers zijn vervolgd en veroordeeld, en hunne praktijken wor den met succes tegengegaan. Ook hield het bureau reeds meerdere be langrijke enquêtes naar dien handel in Rusland, Rumenië en ook in ons land Is van onze Regeoring dus in dezen nog geen actie uitgegaan, het parti culiere initiatief heeft niet stil gezeten. Het eerste werk door het Nationale Comité verricht, was het instellen van een enpuète naai' den aard en den omvang van den handel in vrouwen. Deze enquête gehouden voor rekening van dit Comité (de kosten hebben ruim drie duizend gulden bedragen) uit gevoerd door den toenmaligen Inspec teur van Politie J. Balkestein (thans Adjunct-Inspecteur ter uilvoering van de drankwet) die daartoe welwillend verlof had gekregen van den Burge meester van Haarlem, heeft een jaar geduurd, liet belangrijke rapport, dat er van is opgemaakt, is niet in den handel verschenen, omdat dit niet gewenscht was, maar een exemplaar is gezonden aan den Minister van Justitie (Mr. LoelT), nadat zijn ambts voorganger, (Mr. Cort van der Linden), den meest onbekrompen moreelen steun voor dit onderzoek had verleend, en verder zijn de Nationale Comité's van alle landen in Europa, waar dezo bestaan, in het bezit van een uittreksel van het rapport (in het Fransch ver taald). Een der Duitsche afgevaardig den op het Congres van 1904 te Zurich noemde dit rapport een goudmijn voor de kennis van deze toestanden. Hoofdtaak van het opgerichte infor matie-bureau zal nu zijn, dit werk te bestendigen. Voortdurend, geregeld, zal nu dit onderzoek over het ge heele land geschieden. Het woidt een groote organisatie, die zich in verbinding zal stellen met dergelijke buitenlandsche organisaties, die in wording zijn en waarvan de hoofd personen, door de internationale con gressen, reeds goede bekenden zijn van de bestuursleden van het Neder landsche Comité, zoodat er goede hoop is dat over eeriige jaren een wereld-organisatie in werking zal zijn en dat is dan ook noodig om een wereld-kwaad te bestrijden. Aan het bureau worden niet alleen verzameld de adressen van verdachte huizen, onbetrouwbare verhuurkan toren, vrouwenronselaars en hunne handlangers en andere personen, tegen wie gewaarschuwd moet wor den, maar daar wordt ook een vol ledige lijst aangelegd van vereenigin gen, inrichtingen gestichten en per sonen over geheel Nederland, die bereid zijn tot voorlichting of be scherming van meisjes, en om raad of hulp te verleenen. De bedoeling van het Nationale Comité is om, door middel van dit bureau met zijne correspondenten en die der aangesloten vereenigittgen (van welken sommige reeds jaren een dergelijk doel nastreefden), een eenvoudigen weg open te stelllen, om allerwege vertrouwbare inlichtingen te bekomen, door bemiddeling van de overige nationalo comités ook in het buitenland. Wanneer het een vaste gewoonte werd, dat geen meisje meer op goed geluk at beid ging zoeken in een vreemde stad, zonder dat zij vooraf in de plaats waar zij heentrekt een goed Tehuis «eet. waar zij vpilig Oorspronkelijke novelle van Til. STORM. 49) «Zij had reden om dat te vragen' want de meeuw had nu, evenmin als het vorige jaar, haar winterreis aanvaard. De vader hoorde die vraag niet, maar de moeder nam het kind op den arm. «Je Claus is in de schuur," zeide zij, «daar zit hij warm." «Waarom? zeide Wienke, »is dat goed?" "Ja, dat is goed. De heer des huizes stond nog aan het raam «Het gaat zoo niet langer Elke!" zeide hij; roep een van de meiden; de storm drukt ons de ruiten in; de luiken moeten er voor!" Op het bevel der meesteres was de meid naar buiten geloopenmen zag uit de kamer, hoe haar de rokken om de beeneu zwierden; de storm rukte haar het luik uit de hand en smakte het tegen het raam, zoodat een paar ruiten in scherven en splinters de kamer invlogen en een der kaarsen walmend uitging. Hauke moest zelf naar buiten, om te helpen, en slechts met moeite gelukte het eindelijk de luiken voor de ramen vast te maken. Toen zij de deur openden om het huis weer binnen te treden, suisde een bui hen voorbij, zoodat het glas- en zilverwerk in de muurkast rinkeldeboven hunne hoofden trilden en kraakten de balken, alsof de storm het dak van de muren wilde rukkeD. Maar Hauke kwam de kamer niet meer binnen: Elke hoorde, dat hij over de deel naar den stal ging. «De schimmelde schimmel, John! Gauw wat!" zoo hoorde zij hem roepen. Daarop kwam hij het vertrek nog even binnen, zijn haren hingen hem ver ward om het hoofd, maar zijn grijze oogen schitterden. «De wind is omriep hij «naar het Noord-Westen, en het is halve springvloed Het is geen wind zulk een storm hebben wij nog nooit beleefd!" Elke was doodsbleek geworden: "En moet gij er nog weer op uit?" Hij greep haar beide handen en drukte ze krampachtig in de zijne: "Ja, ik moet, Elke!" Zij sloeg langzaam hare donkere oogen tot hem op, en een paar seconden lang zagen zij elkander aan; toch scheen hun dat een eeuwig heid toe. «Ja Hauke," zeide ze, "ik weet het, gij moet." Buiten voor de deur werd het getrappel van het paard vernomen. Zij viel hem op den hals, en een oogenblik scheen het, alsof zij hem niet kon loslatentot aan dit huis is de vloed nog nooit gestegen. Eu bid God, dat hij ook met mij zij!" Hauke wikkelde zich in zijn mantel, en Elke nam een das en hond hem dien vol zorg om den hals: zij wilde iets zeggen, maar hare bevende lippen weigerden den dienst. Buiten hinnikte de schimmel zoo luide, dat het te midden van het huilen van den storm als trompetgeschal weerklonk. Elke was met haar man naar buiten gegaande oude esch kraakte, alsof hij zou omvallen. "Stijg toch op, baasriep de knecht, «de schimmel is als dol hij zal den teugel nog stuk trekken. «Hauke sloeg de armen om zijn vrouw: «met zonsop gang" zeide hij, «ben ik weer terug Reeds was hij op zijn paard gesprongen: het dier sloeg met zijn voorpooten in de hoogte en daarop vloog het met zijn berijder, evenals een strijdros dat zich in het dichte gewoel van den slag werpt, de terp af, en ijlings ging het voorwaarts te midden van de duisternis en het geloei van den storm. «Vader, vader! riep hem een klagend kinderstemmetje achterna; «lieve vader!" Wienke was in den duister den wegijlende nageloopenmaar zij had nog geen honderd passen gedaan, of zij struikelde over een hoop aarde eu viel. De knecht, lven Johns, bracht het weenende kind bij de moeder terug; zij leunde tegen den stam van den esch, welks takken boveu haar door de lucht zweepten, en staarde in de duis ternis, waarin haar man verdwenen was; als het brullen van den storm en het verwijderde razen van de zee voor een oogenblik verstomden, kromp zij van schrik ineenhet scheen haar toe, alsof alles slechts trachtte hem ten verderve te brengen, en plotseling zou verstommen, wan neer het hem had vernietigd. Haar knieën knikten, de storm had hare haren losgemaakt en dreef er zijn spel mede. «Hier is het kind, vrouw!" riep John haar toe: «houd het vast!" en hij drukte de moeder de kleine in de armen. «Het kind? Ik had je vergeten, Wienke riep zij uit, «God vergeve het mij." Daarop drukte zij het aan haar borst, zoo vast als slechts de moederliefde dit vermag, en viel met haar op de knieën. «O, Lieve Heer en Gij mijn Jezus, laat ons geen weduwe en weeze worden. Bescherm hem, o goede Godslechts gij en ik kenneu hem!" Eu de storm zweeg nu niet meer bij tusschenpoozenhij loeide en brulde en donderde alsof de geheele wereld onder dat verschrikkelijke geraas vergaan moest. «Ga in huis, vrouw!" zeide John, «kom!" en hij hielp haar op en leidde beiden het huis en de kamer binnen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1