BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. wezen kan, tot zij eene betrekking gevonden heeft, dan zou de handel in vrouwen op den duur kwijnen, in elk geval belangrijk verminderen. Adressen van goede Tehuizen, in binnen- en buitenland, en alle andere gewenschte inlichtingen van dezen aard, b.v. of een betrekking, welke een vrouw of meisje buiten de plaats harer woning aangeboden wordt, uit zedelijk oogpunt veilig kan aanvaard worden, verschaft het bureau gratis Verbazing wekt het, hoe licht vaardig vele meisje naar het buiten land vertrekken. Zoo komen er jaar lijks honderden meisjes van allerlei nationaliteit naar Londen, door onbe trouwbare advertenties of verhuur kantoren of op andere wijze gelokt. Een groot aantal dezer meisjes lijdt schipbreuk en vervalt tot allerlei ellende, wanneer niet een of andere liefdadige vereeniging of persoon zich over haar ontfermt. Vele schijnen maar niet te kunnen begrijpen, dat nergens ter wereld goede betrekkingen worden aange boden aan wildvreemden, allerminst aan dezulken die de landstaal niet verstaan en die geen waarborgen kunnen geven van bekwaamheid voor de vereischte werkzaamheden. Ook bij vooraf overeengekomen plaatsing reize geen meisje zonder voldoende geldmiddelen, om in staat te zijn, in geval van teleurstelling, in een Tehuis voor vrouwen eenige dagen te kunnen logeeren en des noods naar huis te kunnen terug- keeren. Een jonge vrouw zonder middel van beslaan in den vreemde wordt, door den nood gedrongen, zooveel lichter een slachtolTer van verleiding of ronselarij. Voor den arbeid van dit Bureau is financiëele steun noodig en zeer welkom. Voor toezegging van jaar- lijksche bijdragen of giften houdt zich zeer aanbevolen de penningmeesteresse van het Nationale Comité Jonkvr. H. Hartser. te Hilversum. Eere-Voor- zitter van het Comité is Ds. H. Pierson, President-Directeur der Heldring- Gestichten Voorzitter Jhr. Mr. O Q van Swinderen, President van de Arrondissements-Rechtbank te Gronin gen Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, Mr. A. De Graaf te Utrecht. Voorts gelieve men zich voor alle correspondentie te richten tot den heer G. Velthuysen Jr., den Secretaris van het Informatie-Bureau tot be scherming van vrouwen en meisjes, Noorderstraat 20, Amsterdam. Omtrent do opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal in Ver- eenigde Vergadering van de beide Kamers op gisteren meld het Algem. Handelsblad De heer Schimmelpenninck van der Oye. die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden naar de Ridder zaal op het Binnenhof zich begeven hebben, des middags te twaalf uur de vergadering, en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 9 September 1905 no. 30, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt eene com missie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uit leiden. De commissie bestond uit de heerenHavelaar, Bosch van Drake stein, Van Leeuwen, Van Beyma en Van Waterschoot van der Gracht, leden van de Eerste Kamer; De Beaufort, Lieftinck, Smeenge, Michiels van Verduynen, Van de Velde, Roes singb, Van Limburg Stirum, Fruytier, van Sasse van IJsselt en Van Idsinga, leden van de Tweede Kamer. De ministers, hoofden van ministe rieele departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergadeizaal bin nengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Pi ins naast Haar gezeten is, de volgende rede Mijne Heeren Het verheugt mij weder te midden der vertegenwoordigers van het N'eder- landsche volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand vaD bet land en van de koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichten over het geheel genomen bevredigend, ondanks de schade aan sommige gewassen door nadeelige weersinvloeden berokkend. Handel en nijverheid blijven zich ontwikkelen De scheepvaartbeweging in de Ne- derlandsche havens neemt toe. Intus- scben laten hier, evenals elders, de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over Hetzelfde geldt ten aanzien der scheep vaart op de binnenwateren. Verschijnselen zijn waar te nemen, die weder op eenige verbetering van den economischen toestand der mland- sche bevolking op Java wijzen. In de zuider- en oosterafdeeling van Borneo werd het langdurig ver zet der leden van het voormalige sul- tansgeslacht gebroken. De houding van sommige inland- sche vorsten in Zuid-Celebes heeft genoodzaakt tol een gewapend optre den dat aanvankelijk met gunstig gevolg bekroond is. Zee- en landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijze. Met dankbare waardeering gedenk ik, wat in verschillende deelen van den Indischen archipel door leger en vloot werd verricht. Van de ijver en toewijding van het personeel der overige takken van dienst kan ik eveneens met lof ge wagen. De betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het ge wenschte vriendschappelijke karakter. De tijding der beëindiging van den oorlog in Oost-Azië werd door Mij met welgevallen vernomen. Op het gebied der wetgeving wordt uwe medewerking gevraagd, zoowel voor reeds door de afgetreden minis ters ontworpen als voor nieuwe voor stellen. Het in werking treden der Kinder wetten wordt zooveel mogelijk be spoedigd. De aanhangige wetsontwerpen be treffende de arbeidersovereenkomst, de regeling van het bewijs in bur gerlijke zaken en de administratieve rechtspraak zullen veel van uwe aan dacht vorderen. Het ligt in het voornemen, aan eene herziening van het in menig opzicht verouderde tweede boek van het Wetboek van Koophandel de hand te slaan en enkele aanvullingen voor te stellen van het algemeene deel van hel Wetboek van Strafrecht, waar onder de invoering der voorwaarde lijke veroordeeling. In voorbereiding zijn wettelijke maatregelen tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de wet op de Krijgstucht. Wat het onderwijs betreft, zal be vordering van de bloei en de ont wikkeling van het vakonderwijs op den voorgrond staan. Eene herziening van de Armenwet wordt voorbereid. De gewijzigde Drankwet leveit in hare toepassing moeilijkheden op, welke verandering van sommige barer bepalingen wenschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig be heer beslist noodzakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de toeneming der uit gaven Versterking der middelen is der halve noodig, aanstonds en tijdelijk met het oog op het voor 190G ge raamde tekort; duurzaam ook ter bestrijding van de te verwachten uit gaven voor het lager onderwijs en voor sociale hervormingen. Voor de tijdelijke versterking wordt U bij de staatsbegrouting voor het volgend dienstjaar een voorstel aan geboden voor de duurzame worden maatregelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontwor pen betreffende de vooroefening der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen op den duur, door een ver korting van den diensttijd onder de wapenen, te geraken tot verhooging van het militie-contingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Een regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden beschikt. De vraag is in overweging op welke wijze een voorziening ware te treffen waardoor zonder verzwaring der lastep de stelling van Amsterdam zou worden voltooid binnen den kort- sten tijd, waarin zulks in verband met technische eischen kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidene deelen des lands zal naarmate de middelen dit toelaten, Uwe medeweiking worden gevraagd voor den aanleg of het sub sidieeren van opeubaie werken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel naakt enkele wijzingen in bestaande wetten noodig Aan uw oordeel zullen worden onder worpen regelingen van de vprplichte ziekteverzekering in verband met wijzi ging der Ongevallenwet en van de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering, deze laatste iu te voeren zoodra de vereischte middelen beschik baar zullen zijn. Behalve tot hen die in landbouw bedrijven en in de zeevisscherij werk zaam zijn, zal U worden voorgesteld de Ongevallenverzekering uit te brei den tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ontworpen, ten einde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tot geheele afschafling van tienden. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië maakt verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen onvermijdelijk. Bij de voorstellen daartoe zal echter in het oog worden gehouden dat de directie belastingen, voor zoover zij op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen wor den verzwaard. Met het nemen van maatregelen tot economische verheffing dier be volking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking strek kende om aan Nederlandsch-Indië op financieel gebied grootere zelfstandig heid te vei'leenen. Tot vaststelling van een nieuwe mijnwet voor Curacao zal Uwe mede werking worden gevraagd. Ten einde den gewonen wetgever vrijheid, te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid, zal U eene herziening worden voorgestelJ van de daarover handelende bepalingen in de Grond wet. Voorjjf wensch ik te doen on derzoeken welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten gebracht worden. I?ij de uitvoei ing der aangekon digde voornemens zal. zooveel doon- lijk, rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van Mijn volk, zonder onderscheid van richting, Gewichtig is de taak die U wacht. Moge uw arbeid onder Gods zegen strekken ten nutte van het Nodei- landsche volk. Ik verklaar de gewone ziitiug der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Zijne Koninlijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, I lei tog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de commissie, vei laat de ver gaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de com missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadoring. De Groote Zaal op het Haagsche Binnenhof, waar de Koningin de zit ting der Staten-Generaal gisteren heeft geopend, is thans anders ingericht dan verleden jaar, door eene veranderde plaatsing van den Koninklijken Troon. Deze was de eerste maal geplaatst tegen een der zijden van de zaal, doch is thans overgebracht naar het einde, vóór de schouw, alzoo recht tegenove.i den ingang, waardoor hij nu inderdaad het middelpunt is gewor den van de plechtigheid. De plaatsen voor Ministers, de leden der Kamer, enz hebben daardoor natuurlijk ook eene groote verandering ondergaan. Het licht van twee vensters aan de linkerzijde, met de wapens der Zeeuw- sche sleden, wordt nu niet meer door den Troon onderschept, en deze zelf wordt nu beschenen door het licht der vensters met de wapensvan Amster dam en Rotterdam. Rechts van den Troon is nu een fraaie stoel geplaatst, waarop de Voor zitter der Vereenigde Zittingzalplaats nemen, geflankeerd door de st.oelen voor de beide griffiers. Achter de zetels der Kamerleden zijn die voor de Hooge Colleges van Staat, en rechts die der diplomaten. Voor het publiek is thans ook meer ruimte dan bij de vroegere schikking. Men verwacht, dat de veranderde plaatsing van den Troon ook gunstig zal zijn voor de acoustiek. II. M. de Koningin-Moeder bracht Maandagmiddag 5 uur met Hr. Ms. gasten, den vorst en de vorstin van Waldeck Pyrmont en gevolg, i-en be zoek aan den Larenschen kunsthandel in do «Villa Mauve" te Laren. Do >r dun heer N. van Harpen ont vangen on rondgeleid, bezichtigde hel Honge. Gu/elschap de verzameling s'l.luld'eHjen, teekeningen en etsen van l.arens'dio meesters en lieten de llooge Gasten Zich over de Larensche schil ders en hun arbeid inlichten. H. M. kocht een ets van den heer Koeiser, een van mej. Batelt en een van Toon De Jong. H. M sprak herhaaldelijk Hare be wondering uit over het werk der Larensche schilders en wenschte bij het vertrek den heer Van Harpen veel succes met zijn onderneming, ook in het belang van de Larensche schilders. Tegen 6 uur verlieten de llooge Bezoekers onder dankbetuiging voor hel genotene de «Villa Mauve". Do vorst en vorstin van Waldeck zullen mot hun vier kinderen Donder dagmorgen a.s. weer van Soestdijk naar Duitschland vertrekken. Gcdeiikteeken voor Koningin Emma. De onthulling van het Gedenkteeken ter eere van het regentschap van Hare Majesteit Emma, Koningin- Regentes der Nederlanden, op het Regen tesseplein te 's-Gravenhage, zal plaats hebben Zaterdag 23 Sep tember a.s. des namiddags te 2'h uur. De onthulling zal geschieden door H. M. de Koningin. De Heer A. ten Bosch, te Rotter dam, van wien het denkbeeld uit gegaan is om in het jaar der in wijding van het Vredespaleis te 's-Gravenbage, een Vrodes-tentoon- stelling te houden, met congressen, enz. is thans voornemens persoon lijk de bekende vredesmannen te gaan opzoeken, voor wie hij intro ducties van het hoofdbostuur van den Alg. Ned. Bond «Vrede door Recht" heeft ontvangen, om met hen over zijne plannen te spreken. De kicsrechtbetooging. Zondag werd te Utrecht in een hoomgaard aan den Vossengatschen dijk de nationale betooging gehouden voor algemeen kiesrecht. De voorzitter, de heer J. G. van Kuykhof, van Amsterdam, deelde mede, dat prof. Treub en mr. Marchant ver klaard hadden dat de toon van de motie hun niet beviel. Spr. zeide dat de vrijzinnig-democraten zich maar bij het kiesrecht-comité moesten aan sluiten, dan konden ze invloed oefenen op de beweging. Medegedeeld werd dat aan de be tooging ongeveer 650 organisaties deelnamen met ongeveer 300 banieren en een tiental muziekkorpsen. Als sprekers(sters) traden op mevr. R. VosStel, N. van Hinte, mr. Marchant, mr. Mondeis, H. Spiekman, mevr. Haver, J. Tijhof, mr. Troelstra, piof. Treub en dr. Gorter. De reeds gepluhheeerde motie werd overal met algemeene stemmen aan genomen De optocht had een groote lengte en werd in goede orde te G uur op het Vreeburg door den voorzitter ont bonden. Aan de conti óle werd medegedeeld, dat de meeting door ruim 15.000 personen bezocht was. De motie is Maandagnamiddag te 3 uur door het comité aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken over handigd en toegelicht. Volksweerbaarheid. In tegenstelling met vorige oefe ningen, die alle op de heide en in de bosschen werden gehouden, werd Zaterdagnacht door verschillende af- deelingen van Volksweerbaarheid een poldermanoeuvre gehouden, een echt Hollandsche manoeuvre dus. Leider dezer oefening was de le-luitenant der infanterie Fruijt van Hertog. De veronderstelling luidde aldus: Eene Westpartij (Amsterdam en de Ned. Weerbaarheid), commandant de 2e- luit. der inf. Montagne, heeft bezet de lijn AmsterdamUithoornLei den. Eene Oostpartij, bestaande uit de afd. Loenen a/d Vecht, Utrecht, Weesp, Hilversum. Bussum en Naarden, commandant de reserve luit. der inf. Van der Zee, heeft bezet de lijn Utrecht Loenen Weesp Muiden. De commandant van 't garnizoen te Loenen heeft vernomen, dat op den avond van Zaterdag 16 September a s. het garnizoen te Uithoorn zal opiukken in de richting Van Vinke- veen, eu dat dorp zal trachten te bezetten. Dit moet nu door de tegen partij belt worden Gedeeltelijk weiden do .il leelingen per motorschuit naar liet terein van 't gevecht vervneid. Door liet wachten voni een -p ioi wegovergang, waardoor afdeelingen der Ooslpartij eenigen tjjd te laat aankwamen, trail de oor log-toestand in plaat* van 12 uur eerst om half één in. Omstreeks twee uur bewees het vallen van het eerste schot, dat de vijandenop elkaar waren gestootnn, en bleek het, dat eene patrouille van de afd. Utrecht voeling had gekregen met de Westpartij, en niet lang daarna ontspon zich bij de brug te Vinkeveen een groot vuur gevecht, waarbij de afdeelingen der Oosterpartij door de aanzien lijk sterkere Westpartij teruggeslagen werden. Ongeveer 3 uur was de oelening geëindigd, en begaven de afdeelingen zich weder huiswaarts. Gemeld moet nog worden, dat de afd. wielrijders in deze oefening zeer goed gewerkt heeft. De verbouwingswerken voor de kosterswoning bij de Sint Joriskerk zijn sedert eenige dagen gestaakt. In plaats van de zeer eenvoudige kosterij, waarvoor de fundamenteu reeds gemetseld zijn, zal de afdeeling «Kunsten en Wetenschappen" van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een ander gebouwtje ontwerpen dat meer in overeenstemming is met de kerk, die gedeeltelijk in Romaanschen, gedeeltelijk in Gothiscben stijl is ge bouwd. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" houdt aanstaanden Maandagavond een Alge meene ledenvergadering in «De Aiend" o a. ter voorziening in vier periodieke vacatures in het Bestuur, terwijl het Bestuur ook mededeelingen zal doen. De A. F. C. «Quick" is Zaterdag door het Bestuur van den «Ned. Voetbal Bond" ingedeeld bij de tweede afdeeling tweede klasse B. Ter vervanging van jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn is gekozen tot Secretaris der plaatselijke afdeeiing van do «Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst" de heer J. D. Reiman Jr. Fieule C. de Bosch Kemper, alhier, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot Commies-titulair der Poste rijen en Telegrafie zijn o. a. benoemd mej. W. A. Everaars en de heer D. Crap Hellingman, klerken le klasse bij dat dienstvak ten postkantore alhier. Bij beschikking van den minister van oorlog is de le luit.-kwartier- meester D. J. Jager van het le reg. veldart. alhirr toegelaten de lessen in comptabiliteit bij de Hoogere Krijgs school te volgen. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare school 3e soort aan de Puntenburgerlaan, hoofd de heer A. Veen, hebben zich 27 sollici tanten aangemeld. Er schijnt sprake van te zijn tusschen Bunschoten en onze gemeente een zoogenaamde Renardtrein te doen loopen. Eenige bewoners der Withoos straat niet erg gestild op de nabuur schap van een paar dames van ver dacht allooi, wisten geen beter middel om van haar gevoelens blijk te geven dan door jl. Zondagavond bij hen de ruiten in te slaan en de paneelen uit de deur te trappen. De dames als echte Kenau's bombardeerden hun aanvallers uit de bovenverdieping met keisteenen, waardoor een viertal met bebloede koppen moest afdruipen. De dames, na de veroorzaakte schade aan den huisbaas vergoed te hebben, zijn naar Rotterdam verhuisd. Aan het politie-bureau werd jl. Zondagavond aan een bewoner van den Woestijgerweg, die bij een ruzie met zijne huisgenooten in zijn eigen woning de ruiten had ingeslagen en zich daarbij deerlijk aan de pols ver wondde, heelkundige hulp verleend. 379ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 18 September 1905. (700 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leixwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2