NIEUWE BIJVOEGSEL NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT eblad MOEDERS ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1905. Gemengd Nieuws. Advertentie n. DSEN. recht. rvo. 77. Woensdag 27 September 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VAN DE VAN EID, van A. JAC0BSE, Alkmaar. IS BOIS A m (irsfflnrtsr.he Courant Prov. Staten van Gelderland. Te Tiel zijn voor de Prov. Staten in Gelderland (vacature-Rink) gecandi- deerd de heeren C. C. van Lidth de Jeude, liberaal; A. Groenendaal, vrijz.- dem.; H. Budding, antirev. Onder depaarden van hetremon te- depot te Millingen doen zich weder gevallen van influenza voor. Het dagelijksch bestuur der «Zuiderzee-Vereeniging" heeft dezer dagen zijne opwachting gemaakt bij den nieuwen Minister van Waterstaat, den lieer J. Kraus, en heeft met hem eene langdurige samenspreking gehouden. In opper-Sliermarken is Woens dag een vrij hevige aardbeving ge voeld, welke vooral hevig was te Neuberg en te Langenwang. Een gedeelte van de f 100.000 der Staatsloterij is gevallen te West- zaan onder de knechts der chocolade fabriek van de firma D. M. Grootes Gebr. Een knecht had 1/20 lot en kreeg dus f4250; 0 andere knechts hadden samen ook 1/20 lot. Baldadigheid der Nederl. jeugd. De Kampioen, orgaan van den A. N. W. B., doet een beroep op het groote publiek wegens de baldadigheid van de Nederlandsche jeugd. Een onzer vrienden, zoo schrijft het Bondsblad, bad in zijn tuin aan den weg een prachtig bloeienden heester, die hem elk vooijaar groote vreugde, maar tevens ook groote ergernis be reidde. Als de heester in vollen bloei stond, trok hij de aandacht der jeugd. Baldadige jongens rukten en scheurden er de bloeiende takken af, ouderen ontzagen zich zelfs niet, den tuin binnen te loopen en 't boompje te plunderen. Dit werd ten laatste zóó erg, dat onze viiend een paaltje bij den heester sloeg, met een briefje er aan geplakt, waarop het verzoek, den heester niet te schenden door er takken ai te scheuren, maar ze er liever voor zichtig af te snijden met het aan den paal tot dat doel opgehangen mes. Of het beleefde verzoek hielp Benzelfden dag nog werd het mes gestolen. Dezelfde soort baldadigheid nu wordt dagelijks gepleegd ten aanzien onzer Bondswegwijzers. Herhaaldelijk komen klachten in over moedwillige vernie ling. Nu eens worden de armen met ruw geweld kromgebogen, dan weer dient het gevleugelde wiel tot mikpunt voor steengooiers. Zou het publiek van Nederland onze wegwijzers niet in bescherming willen nemen? Zouden^de hoofden van scholen in ons land de jeugd niet eens kunnen wijzen op de lafheid van zulk doen? Wij hopen het! Waarom is het in de laatste dagen zoo koud? Zit het in de zonnevlekken? Of in de zon-eclips van 30 Augustus, die al bijna uit onze herinnering geëclip- seerd is? Neen, zeggen zij, die het meenen te wetende oorzaak is te zoeken in de golfstroom, die bezig is een andere richting te nemen. De golfstroom, eigenlijk het kacheltje van West Europa, gaat uit van de Golf van Mexico, waar het water door de tropische zonnehitte verwarmd is, langs de Amerikaansche kust en ver volgens dwars door de Atlantische Oceaan naar Europa. De breedte van die strooming, variëert van honderd tot vierhonderd kilometer. De kust landen van Europa, die door den stroom worden bespoeld, hebben daar door een heel wat zachter klimaat dan andere landen, die op denzeltden breedtegraad liggen. In Canada kan het geducht winteren, en toch ligt het niet dichter bij den Noordpool dan Engeland en Nederland. En in Siberië zijn beele streken wegens de koude onbewoonbaar, die denzelfden breedtegraad hebben als Kopenhagen. Natuurlijk geeft de groote stroom ook het aanzijn aan tal van kleinere stroomingen naar links en rechts, welker temperatuur afneemt in ge lijke mate als zij meer de kusten naderen. Zulk een zijstroom krult zich om langs IJsland, dat anders onbe woonbaar zou zijn, en langs Groen land. Het schijnt dat Groenland vroe ger een belangrijker aandeel vari het warme water gekregen heeft, 't Is in ieder geval een feit, dat de naam Groenland gegeven werd omdat de kusten een weligen plantengroei ver toonden Nu is bet er overal dor en kaal. Hieruit blijkt dus, dat de richting van de stroomingen wel veranderen kan. Trouwens, dat bleek ook ten vorigen jare omstreeks dezen tijd. Men nam toen waar, dat de warme golf stroom Kaap Hatteras, de oostelijke punt van Carolina, was genaderd De slroom heeft een snelheid van vier mijlen in, het uur, een snelheid, die dooi zeilschepen niet altijd wordt be reikt 't Gevolg daarvan was, dat ver scheidene Amerikaansche zeilschepen gedurende weken en maanden Kaap Hatteras niet konden omzeilen. De overheerschende oostenwinden in 1904 waren er de oorzaak van. Ook nu weer zijn er perioden geweest, die niet anders dan oostenwinden brachten, en zoo laat het zich verklaren, dat ook nu weer de richting van den Golf stroom eenigszins gewijzigd is, waar door men hier koudere dagen beleeft dan men gewoon is. Toch behoeft men niet bang te zijn, dat de verandering blijvend zal wezen en dat zich in West-Europa een ge- heele wijziging der jaargetijden zal voordoen. Hoogstens treden kleine wijzigingen op tegen den tijd, dat dag en nacht even lang worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Woensdagavond omstreeks half negen werden van eenige perceelen aan den Heiligenbergerweg en van het pakhuis van den heer H. in de Muur huizen looden en zinken pijpen ge stolen. Dienzelfden avond had onze ijverige politie de daders, zekere G. en zijn zoon, reeds achter slot en grendel. Zij legden eene volledige bekentenis af en verklaarden voor de opbrengst sterken drank te hebben willen koopen. Een Meisje jiit den netten starjdj van g. g. Égen I Nov, liefst in Br. li Deventer. deftig gezin. M., BoekH. Ch. Dixon, die belangstj gebrui - het oedsel ocht groei Voor Amersfoort bij H. SCHIMMEL, op andere plaatsen alleen-verkoopers gevraagd. Soviets" ATnönyme. de Liter lomande tlcsch •rzicn van hot f van hamel iTO^Öt'Ti-oefflesch a f 1.30. Uitsluitend verkrijgbaar AMERSFOORT. ADVERTENTIËN: an 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. tiën viermaal geplaatst worden slecht, driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte van den lieer H. ,rs der motie zijn f wethoudor der m. zal een afschrift an alle gemeenten, aadszitting te kun- jeld. September is te ;adering gehouden in de bouwvakken r is opgericht eene reeniging voor het isico ingevolge de 1. Aansluiting is '.ionale werkgevers Utrecht, jaarloon bedraagt 30: tot Bestuurs- de heerenBert. Joorzitter, W. Jon- te, Secretaris, C H. C. Spruit te Voet te Lekker- (de aangeslotenen n een voorschot, :én na bet laagste de klasse, waarin ;sbank het bedrijf voor klasse X sse XI ƒ36 18. nnig schip. i Amsterdam heeft dagen een schip halve 31 waggons geladen een aan- en en vele kisten liet zooveel bijzon- leden evenwel, die laan, zijn van dien ingen gemompeld lip is de «Sirius," rten tijd eigendom ederl Stoomboot- sr oudste schepen ipij en is een dag of veertien geledon door baar verkocht aan een makelaar in koffie, den beer C. Deze nu beeft het schip doen laden met het gevaarlijk goedje, waarvan echter de bestemming geheim wordt gehouden. Vooral die laatste hoedanigheid is oorzaak, dat men de zaak niet geheel vertrouwt; zooveel geheimzinnigheid, en dat bij zulk een lading, daar moet iets achter steken. Het schip is thans van Amsterdam vertrokken met bestemming naar Lon den »voor orders" en r.u heeft zich het geval voorgedaan, dat kort vóór het vertrek de geheele bemanning 't schip heeft verlaten, niettegen staande zij gemonsterd was voor een flink salaris en met de bepaling, dat zij twee maanden afstappersgeld zou ontvangen, d. w. z. dat de mannen, wanneer zij zouden worden afgemon sterd, vöör den in den monsterrol genoemden termijn, twee maanden gage zouden ontvangen. Volgens hun papieren, waren de mannen gemon sterd voor Londen, van daar naar de Middellandscbe Zee en dan terug naar Nederland. Wat er precies achter steekt, daar omtrent is de bemanning zelf ook niet op de hoogte, maar het schijnt toch, dat zij vermoedde, dat 't schip zijn lading wil alleveren op een plaats, waar op het oogenblik geweren en patronen als contrabande beschouwd worden, wat dan ook de aanleiding is van het plotseling verlaten van het schip, waarbij nog komt het vrij stel lige gerucht, dat het schip in Londen onder een anderen naam de reis naar zijn geheimzinnige bestemming zal voortzetten. Met een inderhaast bij elkaar ge raapte nieuwe bemanning is nu de »Sirius" van Amsterdam vertrokken zij ligt echter op het oogenblik nog in IJmuiden. Tel. Een aantal Dames du Sacré Coeur et de l'adoration perpétuelle, door de vervolgingswanen uit Fran- eemraad het be den van "Waar lineeren ar ik je net zijn je weg hij zijn paard in. «Houdt opschreeuwde hij, «houdt op, Wat voor duivelswerk voert ge daar uit Zij hadden verschrikt de spaden laten rus ten, toen zij opeens den Dijkgraaf in hun als de oude niet zal bezwijken!" «Wat moet gij?" «Den nieuwen dijk doorsteken!" «En den polder doen onderloopen - een duivel heeft je dat bevolen?" Welk met zijn ide dier lingerde r lieden er een s slechts ienschen len allen verlamd als een aar den .e plaats het ra- van het water werd nog vernomen. .u.itua.e n, «ai(le zich in den zadel om: wat gebeurde daar? Hij sperde zijn oogen wijd open«Heere God, een doorbraak! Een doorbraak in den ouden dijk «Uw schuld, dijkgraaf!" schreeuwde een stem uit den hoop: «Uw schuld! Neem dat met u mee voor Gods troon «Hauke's van toorn gloeiend gelaat was doodsbleek gewordende maan, die het be scheen, kon het niet bleeker maken; zijn armen hingen slap, hij wist nauwlijks, of hij de teugels vasthield. Maar ook dat duurde slechts een oogenblikhij richtte zich weer op, een akelig gekreun kwam over zijn lippen vervolgens deed hij, zonder een woord te spreken, zijn paard omkeeren, en de schimmel stoof in oostelijke richting met hem over den dijk. De oogen van den ruiter zagen scherp naar alle kanten om zich heen; allerlei ge dachten woelden door zijn hoofd; welke schuld had hij voor Gods troon te dragen? mis schien zouden de gravers hun werk volbracht hebben, wanneer hij zijn haltl niet had uitge- gesproken; maar er was nog iets, en dat gaf hem een steek in het hart, hij wist het maar al te goed den vorigen zomer, als hij zich toen maar niet door Ole Peters boosaardige taal had laten terughou den dat was het! Hij alleen had ingezien, dat de oude dijk te zwak was; hij had on danks hen allen toen het werk moeten door zetten Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1