NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. DE SCHINIHIELRIJDER. flio. 77. Woensdag 27 September 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Provinciale Staten van Gelder land hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer E. Baron Mackay, oud-voorzitter der Tweede Kamer, met 37 stemmen, tegen 19 op jhr. Van Nispen. Tweede Kamer. De Regeering, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, heeft inge trokken het wetsontwerp tot uitvoe ring van art. 96 '2e lid der Grondwet (de vereeniging van het lidmaatschap der Staten-Generaal met andere betrek kingen). De oud-minister Kuyper, laatste lijk vertoevende in Tyrol, was voor nemens deze week ziju reis voort te zetten naar Zuid-Rusland. Drankwctcoiumissie. Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, heeft volgens opdracht van de algemeene vergadering besloten een drankwet commissie te benoemen, belast met het verzamelen van materiaal over de toepassing der drankwet. Men acht het noodig, vooral met het oog op een later te voeren actie voor herzieniug der Drankwet, dat alles wordt bijeengebracht wat door de gemeentebesturen, Gedeputeerden enz. ten opzichte der drankwet wordt gedaan. De commissie bestaat uit de heeren P. Van der Meulen te Tiel, L. J. de Jong te Drachten, F. U. Schmidt te Amsterdam en A. Van der Heide te Engelum. De hoofdprijs der 3 pCts Ned. Effectenpremieleening, ten bedrage van f 100.000, is, naar wij vernemen, te Amsterdam gevallen op No. 310, waar van een gedeelte werd gekocht door een werkman met een groot gezin. Ook te IJsselmonde en te Sittard is een deel van dien hoofdprijs gevallen. Elcctrische Spoorweg AmsterdamUtrechtGrebbe. Zaterdag 1.1. is te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen eene vergadering gehouden van de dagelijksche besturen der gemeenten, betrokken bij den aanleg van een electrischen spoorweg met groote snel heid van uit Amsterdam via tusschen- liggende plaatsen naar het voorloopig eindpunt de Grebbe, en de directie der Holland American Company te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren op die bijeenkomst de volgende gemeenten Nieuwer-Amstel, Abcoude, Vreeland, Breukelen, Maarssen, Zuilen, Maartens dijk, Zeist, Doorn, Leersum, Ameron- gen, Rhenen en Veenendaal. Door den directeur der Holland American Com pany, den heer H. Drukker, werd een volledig verslag uitgebracht omtrent hetgeen is geschied sedert den dag, dat met het ontwerpen van de plannen (d. i. 25 Februari 1905) voor dezen spoorweg een aanvang is gemaakt. O. m. bleek daaruit, dat eene wij ziging is gebracht in het punt van vertrek te Amsterdam. Er zal n.l. getracht worden, het hoofdstation te vestigen nabij de Stadhouderskade,een weinig oostelijk van het Rijksmuseum. Vandaar gaat de baan dadelijk als spoorweg met groote snelheid verder, om langs eenen in de gemeenten Nieuwer- en Ouder-Amstel, Abcoude, Zuilen, de Bilt, Zeist en Rhenen ge- wijzigden weg het voorloopig eindpunt »De Grebbe" te bereiken. Vreeland zal met een afzonderlijke zijlijn aan de hoofdlijn worden ver bonden, terwijl tevens overwogen wordt, of eene verbinding met Nederhorst den Berg zonder te veel kosten mogelijk is. Veenendaal wordt met een tramweg eenerzijds op het emplacement Veenen daal de Klomp met den Staatsspoorweg verbonden, en anderzijds in de ge meente Rhenen (Eist) aangesloten aan den electrischen spoorweg Amsterdam UtrechtGrebbe. In de gemeente Rhenen (Eist) komt aan de rivier de Rijn eene los- en laadplaats met twee electrische kranen. Nog werd mededeeling gedaan van de overkomst uit Rochester der heeren J. George Kaelber, Charles H. Palmer en John F. Alden, directeuren der Holland American Company te Ro chester, benevens vertegenwoordigers van de Weslinghouse Company te Londen, tot het oprichten der Naam- looze Vennootschap Electrische Spoor- en Tramweg Mij. Holland American Company" te Amsterdam. Die heeren vertrekken den 26en September per Kronprinz Wilhelm uit New-York, om den 2en October te Londen aan te komen. Als eindresultaat dezer bijeenkomst werd de volgende motie aangenomen «Ondergeteekenden, betrokken bij den aanleg van een electrischen spoor weg van uit Amsterdam, via Nieuwer- Amstel, Ouder-Amstel, Abcoude, Vree land, Loenen en Breukelen, Maarssen, Zuilen, Maartensdijk, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Rijsenburg, Doorn, Leersum, Amerongen, Rhenen naar het voorloopig eindpnnt de Grebbe, ter vergadering op Zaterdag 23 Sept. 1905 in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, gehoord de mededeeling van den heer H. Drukker, directeur der Holland American Company, Rochester N.-Y. te Amsterdam, overwegende, dat de aanleg en de exploitatie van een electrischen spoor weg met groote snelheid van uit Am sterdam via alle tusschenliggende ge meenten langs Utrecht naar het voor loopig eindpunt de Grebbe, geacht moet worden eene zaak van het groot ste publiek belang, niet alleen voor de betrokken gemeenten, doch evenzeer voor de drie betrokken provinciën: besluit: aan de Raden hunner ge meenten voor te stellen, zich bij een in die zitting te nemen besluit te wenden tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, met het dringend verzoek om zoo spoedig dit doenlijk is, eene gunstige beschikking te geven op de concessie-aanvrage van den heer H. Drukker voornoemd". De onderteekenaars der motie zijn of burgemeester of wethoudor der betrokken gemeenten. Van deze motie zal een afschrift gezonden worden aan alle gemeenten, ten einde in eene Raadszitting te kun nen worden behandeld. Op den 22 September is te Woerden eene vergadering gehouden van de werkgevers in de bouwvakken ten platte lande. Er is opgericht eene onderlinge omslagvereeniging voor het dragen van het risico ingevolge de Ongevallenwet 1901. Aansluiting is verkregen bij de Nationale werkgevers verzekeringsbank te Utrecht. Het aangesloten jaarloon bedraagt thans p. m. 800 000: tot Bestuurs leden zijn gekozen de heerenBert. v. d. Zaal te Lisse, Voorzitter, W. Jon- geneel te Bodegrave, Secretaris, C Fluijt te Woerden, H. C. Spruit te te Rijswijk, G. v. d' Voet te Lekker- kerk, leden. Bepaald is dat door de aangeslotenen zal betaald worden een voorschot, berekend naar op één na het laagste gevarenpercent in de klasse, waarin de Rijksverzekeringsbank het bedrijf rangschikt, zijnde voor klasse X 28 81 en voor klasse XI ƒ36 18. Een geheimzinnig schip. Aan de IJ kade te Amsterdam heeft gedurende eenige dagen een schip gelegen, waarin, behalve 31 waggons steenkolen, ook zijn geladen een aan tal waggons patronen en vele kisten geweren. Dit op zichzelf is niet zooveel bijzon ders, de omstandigheden evenwel, die zich hebben voorgedaan, zijn van dien aard, dat er rare dingen gemompeld worden. Het bewuste schip is de »Sirius," die tot vóór zeer korten tijd eigendom was van de »Kon. Nederl Stoomboot maatschappij Het was een der oudste schepen van deze maatschappij en is een dag of veertien geleden door haar verkocht aan een makelaar in koffie, den beer C. Deze nu heeft het schip doen laden met het gevaarlijk goedje, waarvan echter de bestemming geheim wordt gehouden. Vooral die laatste hoedanigheid is oorzaak, dat men de zaak niet geheel vertrouwt; zooveel geheimzinnigheid, en dat bij zulk een lading, daar moet iets achter steken. Het schip is thans van Amsterdam vertrokken met bestemming naar Lon den »voor orders" en r.u heeft zich het geval voorgedaan, dat kort vóór het vertrek de geheele bemanning 't schip heeft verlaten, niettegen staande zij gemonsterd was voor een flink salaris en met de bepaling, dat zij twee maanden afstappersgeld zou ontvangen, d. w. z. dat de mannen, wanneer zij zouden worden afgemon sterd, vóór den in den monsterrol genoemden termijn, twee maanden gage zouden ontvangen. Volgens hun papieren, waren de mannen gemon sterd voor Londen, van daar naar de Middellandsche Zee en dan terug naar Nederland. Wat er precies achtqr steekt, daar omtrent is de bemanning zelf ook niet op de hoogte, maar het schijnt toch, dat zij vermoedde, dat 't schip zijn lading wil afleveren op een plaats, waar op het oogenblik geweren en patronen als contrabande beschouwd worden, wat dan ook de aanleiding is van het plotseling verlaten van het schip, waarbij nog komt het vrij stel lige gerucht, dat het schip in Londen onder een anderen naam de reis naar zijn geheimzinnige bestemming zal voortzetten. Met een inderhaast bij elkaar ge raapte nieuwe bemanning is nu de »Sirius" van Amsterdam vertrokken zij ligt echter op het oogenblik nog in IJrnuiden. Tel. Een aantal Dames du Sacré Coeur et de l'adoration perpétuclle, door de vervolgingswetten uit Fran- Oorspronkelijke novelle van TH. STORM. 51) Een donkere menigte wemelde er door el kander; hij zag dat men er ijverig en druk in de weer was geen twijfel was meer mogelijk, het waren menschen I Wat wilden die? Wat werkte men daar aan zijn dijk En reeds zaten de sporen den schimmel in de flanken en vloog het dier met hem voort; de storm woei van den zeekant en nu en dan kwamen de vlagen met zulk een geweld op zetten, dat ros en ruiter bijna van den dijk en in den nieuwen polder geslingerd werden; maar beide wisten, waar zij reden. Reeds be speurde Hauke, dat er wel een paar dozijn menschen, druk werkende, bijeen waren en zag hij duidelijk, dat een geul dwars door den nieuwen dijk gegraven was. Met geweld hield hij zijn paard in. «Houdt opschreeuwde hij, «houdt op, Wat voor duivelswerk voert ge daar uit Zij hadden verschrikt de spaden laten rus ten, toen zjj opeens den Dijkgraaf in hun midden ontwaarden; de storm had hun zijn woorden overgebrach, en hij bemerkte wel, dat verscheiden hunner hem trachtten te ant woorden; maar hij zag slechts hunne driftige gebaren; zij bevonden zich allen aan zijn lin kerhand, en wat zij zeiden, rukte de storm weg, die hier buiten de menschen zoo nu en dan, alsof zij beschonken waren, tegen elkaar deed tuimelen, waarom zij zoo dicht mogelijk bij elkaar gingen staan. Hauke mat met zijn vlug oog de geul die zij gegraven hadden en den stand van het water, dat, ondanks het nieuwe profiel, bijna tegen den rand van den dijk sloeg en man en paard met schuim bespatte Nog slechts tien minuten werk dat was hem oogenblikkelijk duidelijk en de vloed zou door de geul naar binnen dringen en den Hauke Haienpolder onder zijn golven bedek ken I De dykgraaf wenkte een der arbeiders aan den anderen kant van zijn paard. «Nu, spreek op I" schreeuwde hij, «wat voer jelui hier uit? Wat moet dat beteekenen?" En de man schreeuwde daartegen. «Wij moeten den nieuwen dijk doorsteken, mijnheer als de oude niet zal bezwijken I" «Wat moet gij?" «Den nieuwen dijk doorsteken!" «En den polder doen onderloopen? Welk een duivel heeft je dat bevolen «Neen, mijnheer, geen diuvel; de heemraad Ole Peters is hier geweest; die heeft het be volen De oogen van den ruiter fonkeldelden van toorn: «Kent ge mij? schreeuwde hij. «Waar ik ben, heeft Ole Peters niets te verordineeren Pakt je weg. Maakt dat je komt, waar ik je geplaatst heb!" En daar zij aarzelden, sprong hij met zijn schimmel midden onder heu. «Scheert je weg naar je eigen of 's duivels grootemoer!" «Mijnheer riep er een, terwijl hij met zijn schop naar het, als razend steigerende dier stiet; maar een slag met den hoef slingerde hem de schop uit de handeen der lieden viel op den grond. Plotseling ging er een kreet uit den hoop op, een kreet, zooals slechts de doodangst dien uit de keel eens menschen vermag te perseneen oogenblik stonden allen ook de dijkgraaf en zijn schimmel, als verlamd doch een der arbeiders had zijn arm als een wegwijzer, uitgestrekt en deze wees naar den Noord-Oosthoek der beide dijken, de plaats waar zij aan elkaar grensden. Slechts het ra zen van den storm en het ruischen van het water werd nog vernomen. Hauke draaide zich in den zadel om: wat gebeurde daar? Hij sperde zijn oogen wijd open«Heere God, een doorbraak! Een doorbraak in den ouden dijk I" «Uw schuld, dijkgraaf!" schreeuwde een stem uit den hoop«Uw schuld Neem dat met u mee voor Gods troon «Hauke's van toorn gloeiend gelaat was doodsbleek gewordende maan, die het be scheen, kon het niet bleeker maken; zijn armen hingen slap, hij wist nauwlijks, of hij de teugels vasthield. Maar ook dat duurde slechts een oogenblik; hij richtte zich weer op, een akelig gekreun kwam over zijn lippen vervolgens deed hij, zonder een woord te spreken, zijn paard omkeeren, en de schimmel stoof in oostelijke richting met hem over den dijk. De oogen van den ruiter zagen scherp naar alle kanten om zich heen; allerlei ge dachten woelden door zijn hoofd; welke schuld had hij voor Gods troon te dragen? mis schien zouden de gravers hun werk volbracht hebben, wanneer hij zijn halt! niet had uitge- gesproken; maar er was nog iets, en dat gaf hem een steek in het hart, hij wist het maar al te goed den vorigen zomer, als hij zich toen maar niet door Ole Peters boosaardige taal had laten terughou den dat was het! Hij alleen had ingezien, dat de oude dijk te zwak was; hij had on danks hen allen toen het werk moeten door zetten Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3