BINNENLAND. Waarheid bovenal. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. die door vischvangsl en landbouw een schamel bestaan hebben, maar door het gemis van gemeenschap met de buitenwereld veelal aan de allernoo- digste zaken gebrek lijden. Voor schip breukelingen hebben zij zich steeds zeer welwillend getoond en daardoor de sympathie van edeldenkende per sonen in Engeland en elders veroverd. Ook in Nederland, omdat Peter Groeü, de thans vermoedelijk overleden onge kroonde Koning van het eiland een Hollander was. Wijl er geen gemeenschap met dal kleine eiland wordt onderhouden, zendt de Britsche Regeering gewoonlijk een maal per jaar een oorlogsschip daar heen om eenige benoodigdheden en brieven over te brengen en dan tevens den staat van zaken op het eiland op te nemen. Maar dankbaar maakte zij ook gebruik van andere gelegenheden, welke wellicht zich mochten voordoen. Tegen het einde van 1904 vertrok zekere Heer Kerry, een «ontdekkings reiziger", met zijn jacht «Pandora naar de Zuiderzee-eilanden, ter onder zoek van guano lagen. Hij had van de Britsche Regeering vergunning gekre gen om drie jaren lang de guano van eenige dier eilanden weg te nemen. Maar er werd eene vooi waarde aan verbonden, dat hij op reis Tristan da Cunha zou aandoen voor hel over brengen van brieven en eenige goede ren. Hij vertrok op 10 September 1904 en keeide in Mei 1905 terug vol van de avonturen, die hij had gehad. Vóór zijn vertrek werden in de bladen giften voor de eilanders gevraagd, voornamelijk voedingsmiddelen, klee deren en boeken, en er kwam eene groote hoeveelheid goederen van ver schillende personen waaronder ook vari de Hertogin van Bedford. Volgens de beschuldiging, waartegen Keiry thans zich te verantwooiden heeft, liet hij legen Kerstmis 1904. toen hij nabij Las Palmas was, eene groote hoeveelheid boeken uit het ruim op dek brengen en vertelde hij de bemanning, dat zij daaruit kon nemen wat haar goeddacht en de rest overboord werpen. Onder wat overboord ging was ook een kist met stichtelijke boeken, uit gezonden door de Zending onder de Zeelieden. Bij aankomst van de «Pandora" te Tiistan da Cunha werd eene hoe veelheid goederen daar gelost, maar lang niet alles wat als giften voor de eilanders geofferd was. Gereed schappen, die voor hen uitgezonden waren, liet hij te Sierra Leone ver- koopen, Eene groote hoeveelheid cacao, die de firma Fry te Bristol ten geschenke had gezonden, werd te St. Helena verkocht. Nieuwe onder- kleederen werden aan de zeelieden gegeven om koper te poetsen en schilderwei k schoon te maken Toen Kerry in Engeland terugkwam schreef hij aan de Hertogin van Bed- foit een brief, waarin hij vei klaarde, dat hij de eilanders in welstand had aangetroflen en dat zij hem verzocht hadden hun bartelijken dank over te brengen voor de geschonken goederen, die zij zeer op prijs stelden. Maar die geschenken bestonden voor een deel int zaken, die Kerry alle weder naar Engeland terugbracht en die nog aan t oord zijn. Dit vreemde verhaal zal nu verder in het Gerechtshof uitgesponnen wor den. Het zou onbillijk zijn den beschul digde te veroordeelen eer dat geschied is. Maar hoe de Magistraat er over dacht, blijkt uit het feit, dat hij den borgtocht, waarop Kerry uit voorloo- piga hechtenis bleef, vervijfvoudigde. H. M. de Koningin-Moeder ver trekt Donderdag 12 October a s. per trein van 5.10 uit Utrecht naar Méran, Obermain, alwaar Zij tot ongeveer half November zal verblijven. Het gevolg van H. M. zal bestaan uit Jonkvr. Van de Poll, hofdame, en Jhr. Schimmelpenninck, kamerheer, liet Torentje. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Rink, is voornemens binnen enkele dagen weer het vertrek in het bekende achtkantige torentje aan den Hofvijver als zijn workkabinet te betrekken. Deze sinds Torbecke historisch ge worden kamer werd door's Ministers ambtsvoorganger, Dr. Kuyper, bijzijn optreden aan Binnenlandsche Zaken verlaten en verwisseld met een bene denlokaal aan den Vijverkant. Het Torentje wordt dus weer aan zijn vroegere bestemming teruggege ven, RECLAME. De dankbaarheid van een bewoner van Utrecht. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van hare ondervinding, machtiet ons een inwoner van Utrecht hare volgcnac verklaring te publiceeren. Mejuffrouw ter Want, wonende Bloemstraat 8 te Utrecht meldt ons: Ik ben er van over tuigd dat U belang zult stellen in de merk waardige genezing door middel van Uwe Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Toen ik Uw pillen begon in te nemen, had ik reeds verschillende jaren last van een nierziekte. De pijn in den rug en in de zijden maakte het minste werk mij dikwijls geheel onmogelijk. Ik leed veel aan zware hoofdpijn, en ik had steeds een terneerdrukkend, vermoeid gevoel, vooral in de beenen. De urine liet bezinksel na en of schoon ik veel hiervoor onder behandeling geweest was, had ik met al de ingenomen medicijnen niet veel resultaat. Een mijner ken nissen raadde mij aan een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En dit was mijn redding, want dadelijk na de inname bekwam ik verlichting en na zes dagen was ik reeds zoo goed als hersteld. Het zal mij steeds een genoegen zijn een ieder in te lich ten, die in hetzelfde geval mocht verkeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, terwijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me- juilrouw ter Want gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a ƒ1.75 voor één of 10. voor zes doozen. Er circuleert eene lijst bij be langhebbenden inhoudende het verzoek aan de Directie der Nederl. Bell Tele- phoon-Maatschappij om ook des nachts het telefoonkantoor open te houden en gelegenheid te geven tot aanslui tingen. Onder leiding van den heer H. R. Krapels maakten vele leden der coö peratie «Voor Allen Zondag een reis naar Enschede, ter bezichtiging van eenige groote fabrieken. Het Bestuur der plaatselijke af- deeling van het «Utrechtsch Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde" houdt Vrijdagavond zijn eerste ver gadering met sub-commissiën voor de hier ten volgenden jare te houden Landbouwtentoonstelling. De heer C. de Lange, leeraar in schilderen aan de Ambachtsschool hier, is benoemd tot leeraar in hand- teekenen aan de Ambacbtsteeken- school te Baarn. De heer J. E. van Nie, van de firma Van Hoogevest Van Nie, heeft een aansluiting gevraagd aan het plaatselijk telephoon-net. Mej. W. J. Rost legde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met gun stig gevolg het eerste natuurkundig examen af. Het aantal leden der plaatse lijke afdeeling van den «Ned. Bond van Onderwijzers" is dit jaar geste gen van 13 tot 30. lil een dezer dagen gehouden ver- gadeiing werd gekozen tot afgevaar digde naar de te Zwolle te houden Algemeene vergadering de heer W. C. Oosterman als diens plaatsvervan ger de heer O. Akkerman. Gisterenochtend werd door den keurmeester der visch een partij gar nalen voor de consumptie ongeschikt verklaard en onder toezicht der politie vernietigd. De luitenant-kwartiermeester Heyman van het 5e Regiment Infan terie is tot nader order werkzaam gesteld ten bureele van den Intendant bij de 4e divisie infanterie. De luitenants Kuyper en'Ruetn pol Harner, resp. van de le comp le bat. en 2e comp. 2e bat. hebben onderling van bat. en comp. verwis seld. Tot bijwoning van den cursus C. aan de Normaal-Schietschool van 15 October31 Januari zijn door den kolonel-commandant van het 5e Reg. Infanterie aangewezen de le luitenant Strijboscb, de 2e luitenant Rieber, sergeant-maj. N'aarding, serg.-fourier Benninga en sergeant De Raad. De Friesche vereenlging alhier hoopt haar eerste maandelijksche ver gadering in dit jaar te houden op Donderdag 19 October, s' avonds te 8 uur, in de Keizerskroon. De generaal-majoor, comman dant der 4e divisie infanteiie zal op zijn inspectiereis naar Deventer, Assen en Leeuwarden worden vergezeld door den kapitein van speciale diensten van het 5e regiment infanterie F. A. Nieuwenhuijs. Aan de feestrede door den sergeant-majoor W. Drent hen ter gelegenheid der viering van het 90- jarig bestaan van het 5e regiment infanterie op jl. Zaterdag, voor onder officieren en soldaten gehouden, nrit- leenen wij omtient de geschiedenis van liet regiment liet navolgende: Ge moet niet donken, dat bet 5e van den beginne af nu 90 jaar geleden altijd het regiment geweest is zooals wij het nu kennen Na den val van Napoleon waren de meeste onzer ofiii ieren en soldaten veispreid geraakt over de legers der geallieerden. Er weiden nieuwe vrij willigerskorpsen opgericht, waarvan de voornaamste warende Jagers van Heemskeik, het 4e regiment Elran- gers. Oranje Pi uissen en liet regiment van Linie van PhalT. Toen men echter niet tot een con tingent van 60000 man kon komen, werden de bataljons Nationale militie m het leven geroepen, bestaande uit een gedeelte, door loting aange wezen, weet bate mannen van zeke ren leeftijd. In October 1815 ontstond de 5e Afdeeling Infanterie uit de bataljons nationale militie Nos. 7. 10 en II, waaraan later het 6e bataljon werd toegevoegd. Aanvankelijk bestond de Afdeeling uit liet le, 2e en 3e bataljon en depót. In 1818 werd het 6e bataljon gelij kelijk over de 3 andere bataljons ver deeld. Eerst in April 1841 kieegde Afdee ling deri naam van 5e Regiment Infanterie, lil 184! weid daaraan toegevoegd liet 12e bataljon nationale militie. Dit laatste bataljon werd het 3e bataljon, terwijl aan hel voormalige 3e bataljon No. 4 werd gegeven. Het 5e Regiment is bij Wateiloo tegenwoordig geweestdaar heeft het getoond dat Nederland zijne onaf hankelijkheid waard was. Wel werd bij den slag van Waterloo ons leger beschouwd als een onderdeel van het Engelsche, maar toch oogste ons leger onder den dapperen pi ins van Oranje roem in. Ons regiment had zich kranig ge dragen. Vele dapperen werden rnet de Militaire Willemsorde begifrigd. Doch ook Begraven, begraven Ligt menig jonge held En menig grijze krijger Op 'l Walerloosche veld. Maar plechtig, maar plechtig In 't zelfde graf als zij, Zijn voor altijd.begraven Geweld en dwingelandij. Hierop volgt een rustig garnizoens leven voor het regiment van 15 jaren, tot aan den strijd met België. In dat tijdpei I; valt echter rog eene belangrijke gebeurtenis voor, namelijk de uitreiking van vaandels op het Vreeburg te Utrecht. In September 1820 werden aan de Afdeelingen, met buitengewone plech tigheid, die vaandels uitgereikt; aan den troep werd bij die gelegenheid eerie buitengewone uitdeeling van brood, kaas en bier of wijn verstrekt. Nadat liet vaandel den regiments commandant (kolonel C. A. deFavauge) was overhandigd, werd er een oor- verdoovend hoera aangeheven. De krijgsmuziek deed het Wilhelmus Iiooren. Den 25en Augustus 1830 had eene opgewonden menigte te Brussel zich tegen het wettig gezag verzet, waar door in 't Zuiden een opstand uilbrak, die tengevolge had: le. Scheiding van Noord- en Zuid- Nederland 2e. Ontbinding der bestaande krijgs macht; 3e. Nieuwe samenstelling van het leger van Noord Nederland op voet van oorlog. In dezen oorlog, die daarvan het gevolg was, nam de 5e Afdeeling deel als onderdeel der le divisie, die gecommandeerd werd door den luite nant-generaal Corns. Heijligers. Er was een geestdrift onder het Nederlandsche volk, zooals men mis schien zelfs in dagen van den opstand tegen Spanje niet gekend had. Gij moest het hebben gezien, met welken geestdrilt de 5e afdeeling, onder bevel van den Kolonel der 13e Afdeeling Reuther, was bezield en aan den strijd deelnam. Bij den terugtocht op Antwerpen had den 24en October 1830 even buiten die stad bij Berchem een ge vecht plaats, waarbij de brave kolonel Reuther sneuvelde. In 10 da_:en tijds werden rchter de Belgen driem. d verslagen. Met de strijdkrachten der «blauwkielen" was het treurig gesteld: de meeste officieren en soldaten waren slecht geoefend. Djar kwamen echter plot— s Img de mogendheden weer tusschen. Een Franseli leger uitte België bin nen ile Belgen ter hulp en daarom nep otize koning zijne, troeper, terug. De IO-dangsche veldtocht moest dus wel zonder succes eindigen. Uit het metaal der kanonnen, die op den vijand zijn veioierd, werden eerepenningen geslagen, die de borst hebben versierd van de dappere strij ders van ons regiment. Gedurende den Tiendaagschen veld tocht zijn 2 soldaten gesneuveld en weiden 1 luitenant, 1 sorgeant, 1 korporaal en 27 soldaten gewond. Voor huinio dapperheid werden eenige ofiicieien en minderen benoemd tot ridder der Md. Willemsorde. Het 3e bataljon heeft deel uitge maakt van de bezetting der Citadel van Antwerpen. 379ste STAATSLOTERIJ. Yijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 10 Oct. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiïtweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 952. Prijzen van f 70. 2259 2321 2803 2826 en 11404. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2210 2235 2796 2822 2837 4491 5926 10378 10379 10380 17036 en 20981. „neiiibrandt aan het Volk". Onze oproep betreffende eene Nati onale Rembrandt-Hulde is in alle deelen van bet land met veel sym pathie ontvangen. In de volgende ge meenten is reeds 'n Plaatselijk Comité opgericht Amsterdam, Anna Pauwlona, Anloo, Achtkarspelen, Batavia (Oost-Indië), Balmoral (Transvaal), Barradeel, Bor ger, Breskens, Brummen, Delft, Dantu rnadeel, Dokkum, Doorn, Drachten, Edam, Ede, Emmen, Enschedé, Epe, Ermelo, Goor, Gouda, 's Gravenhage, Groenlo, Ilaailem, Halsteren, Harder wijk, Haielle, Heerenveen, Heesch, Helder, Helmond, Hillegom, Hilversum, Hoorn, Kamerik, Klazinaveen, Leider dorp, Loppersum, Maassluis, Marum. Noorddijk, Noordwolde, Nijmegen, Nu- mansdorp. Odoorn, Olst, Oud-Beier land, Oudshoorn. Palembang (Oost- Iudië), Rer.esse, Renkum, Roermond, Rotterdam, Schagen, Sclieemda, Schie dam, Schuinen, Schoonhoven, Slocii- teren, Smilde, Ten Boer, Tietjeikste- radeel, Ulrum, Velp, Vledder, Vlissin- gen, Watergiaafsmeer, Weespeikars- pel, Westdongeradeel, Westeremden, Weststollinpwerf, Wierden, Winscho ten, Winterswijk, Wons, Woubrugge, Woudserid. Zaandam, Zaandijk,'tZandt en Zwijndrecbt. Ofschoon dankbaar, dat reeds zoo vele landgenoo'.en zich bereid verklaard hebben, mee te willen wei ken aan de totstandkoming der Nationale Rem- brandt-Hulde.die werkelijk Rembrandt nader tot het volk brengen zal. voldaan zijn wij nog geenszins, mogen wij niet zijn. Immers, naast deze gemeenten zijr. er nog zoovele andere, waar wij tot lieden geen medewei kers gekregen hebben. Wij zouden het ten hoogste bejammeren, als in al deze plaatsen, zoovelen wien w ij ook een klein wei nigje van Rembrandt's kunst toege dacht hadden, daarvan verstoken zou den blijven, wijl niemand der gegoeden en meer ontwikkelden zich de geringe moeite getroost had, met eenige gelijk gezinden een Comité te vormen. Wij zijn er van overtuigd, dat de sympathie met ons streven niet alleen gevonden wordt in al de plaatsen, waar reeds n Comité gevormd is, niaar dat ook overal elders nog vele welmeenende mannen en vrouwen zijn. die er prijs op zullen stellen, mee te kunnen wer ken aan een grootsche hulde, aan Rembrandt's nagedachtenis te brengen. En zullen die allen dan niet met volle sympathie het denkbe ld van bet Centiaal-Comilé der Nationale Rem- biandl-Hulde begroeten: Rembrandt aan het Volk te geven Het is daarom, dat wij nogmaals allen, die ons streven sympathiek vin den en het wenschen te steunen, toe roepen Sluit U aaneenVormt overal Plaatselijke Comité'sl Zouden hierin de Burgemeesters onze Nationale Rembrartdl-llulde niet een onschatbare» dienst bewijzen kun nen, indien zij liet initiatief namen tot liet vormen van een Plaatselijk Comité in linn aemeentc? Aan hun roepstem zullen velen gehoor geven 'als re-I- cMs uitgenoodigd worden, daiuri zitting te nemen. Verder konden ook de l'esiin en van Kniistkiingen, Nötsdepartcuiei t n ui Onderwijzersvereenigingeii de zaak ter sprake biengen en (Ie noodige stappen doen tot bet oprichten van een Comité, liet spreekt van zelf. dat bet bestuur van een Vereeniging dit gemakkelijker kan doen dan een particulier persoon. Velen kunnen en moeten hier mede wei ken. Waar reeds zoovele gemeenten in alle provincies van liet land een goed voorbeeld gaven, hopen wij, dat alle andere spoedig zullen volgen, opdat bet volgend jaar, wanneer de Rein- brandt-viering zal plaats hebben, wer kelijk geheel Nederland daaraan zal deelnemen. Veel arbeid zal daarvoor nog te verrichten zijn Daarnin niet gewacht tol de tijd daar is, maar thans reeds aan 't werk getogen, om de zaak zoo goed mogelijk le doen slagen. Wij zijn dat eenvoudig verplicht aan onzen naam van »'t land van Rembrandt" te zijn. Steeds staan op aanvrage bij den Secretaris exen) plat en van onzen oproep «Aan onze Latidgenooten" ten dienste van ben, die voor de Nationale Rem- nraiidl-llulde iels doen willen Spoedig zullen alle Comité's een paar repro ducties naar schilderijen van N. Maes en P. de Hoogli (Rijksmuseum te Amsterdam) alsproet/en van uitvoering onzer Rembrandl-platen ontvangen. Tegen een geringe vergoeding kunnen verder alle Comité's voor bun leden meetdere stellen dezer reproducties ontvangen. Daarmee zal meri iedereen kunnen overtuigen, dat ons plan, Rem brandt onder het volk te brengen, een hulde is, de nagedachtenis van den giooten Kunstenaar waardig. Frisch dus aan 't werkLaten spoe dig honderden berichten van de vor ming van nieuwe Comité's bij den Secretaris binnenkomen. Over eenige maanden zullen wij dan weer door middel der pers den uitslag aan allen bekend te maken. Namens hel Centraal-Comité: Prof. C. L. DAKE, Voorzitter. J. W. GERHARD, Secretaris, Amsterdam, 's Gravesandeplein 25. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lleckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven. RECLAME. Sedert langen tijd zoo schrijft ons de Heer D. van Dijk, Bankwerker, 47 Oostmaaststraat te Rotterdam, heb ik aan rhcumatische pijnen en influenza, geleden. Hoewel nog jong zijnde daar ik den leeftijd van 26 jaren bereikt heb, moest ik vreeselijk lijden. De ziekte was van lieverlede begonnen in de handen en voeten, de eetlust verminderde al meer.en meer, het weinige dat ik gebruikte werd slecht verteerd. Voorts had ik maagkrampen, steken in de zijde, was dikwijls zeer benauwd, slapelooze nachten bracht ik door en de weinige nachtrust werd nog door akelige droomen gestoord. Door al de ledematen had ik vreeselijke pijnen, mijne handen waren geheelen al gekromd en ik kon bijgevolg mijn werk niet meer verrichten. Men heeft mij de Pink Pillen aangeraden en na het gebruik van vijf doozen was ik geheel en al genezen en was gelukkig weder te kunnen werken. Het gebruik van de Pink Pillen wordt in het bijzonder aangeraden aan personen die werken en verplicht zijn te werken. Zonder de hulp van de Pink Pillen zouden zij dikwijls onmachtig zijn om te werken en verplicht zijn rust te houden. Zij zouden verscheidene Zaterdagen, dag van betaling, zonder geld blijven. De Pink Pillen die de bloedarmoede met succes bestrijden onder houden de krachten der werklieden ontwikkelen hun eetlust, bevorderen despijsverteering. Zoo gij van Uw werk komende te vermoeid zijt is dit een bewijs dat uw werk te veel van Uwe krachten vergt. De Pink Pillen geven bloed met elke hoeveelheid en versterken u zoo, dat ge Uw werk beter verrichten kunt en niet de minste vermoeid heid ondervindt. Zij zijn werkdadig en dien tengevolge niet duur. Het is beter de Pink Pillen te nemen en de verbetering te gevoelen die zij daarstcllen, dan een goedkooper middel te gebruiken, wat niets uitricht, zij zijnonovertreffe- lijk voor zwaktetoestanden onder welke vorm ook: bloedarmoede, bleekzucht bij jonge meisjes; algemeene zwakte: zenuw zwakte. Zij genezende maagkwalen, verdrijven de schele hoofdpijn, de zenuwpijnen en verschaffen een kalme en ver kwikkende slaap. Zij doen de rhumatische aandoeningen verdwijnen en herstellen U van lichamelijke en geestelijke overspanning. Prijs f 1.75 de doos, f9.per zes doozen, verkrijgbaar bij Snabiliè, Steiger 27, Rotterdam hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg drogist, en A. de Vries, Kerkstraat90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2