NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Woensdag '29 November 1905 Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. HET KIND DER PRAIRIE. ^o, 95 Amersfoortsc Courant t ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken internenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoomio. 69. AD VERTENT1ËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De gemeenteraad vergaderde gisterenmiddag van kwart voor twee tot klokslag drie uur ter afdoening der in ons vorig nummer medege deelde agenda. De raadsleden Ger ritsen en Mr Heyligers hadden be richt gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Na opening der vergadering door de burgemeester Thr. Barchman Wuytiers en voor lezing door den secretaris vari de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld, volgt de gewone inededeeling der ingeko men stukken Hieronder waren o. m. een schrijven van den Minister van Bïnnenl. Zaken, de mededeeling be helzende, dat hij berust in de be noeming der diverse leeraren aan de Burgeravondschoolde goedkeuringen door Gedeputeerde Stalen, 1° van het raadsbesluit tot ruiling van grond met de kerkvoogden der Nederd. Herv. gemeente; 2° van de wijziging der gemeente begrooting3° van het raadsbesluit tot ruiling van grond met den Staat; 4° van het raadsbe sluit regelende de jaarwedden van het personeel aan de Burgeravondschool en dat tot onderhandsche verhuring van twee perGcelen; een schrijven van B. en W. betredende de bouw verordening; de mededeeling van B. en W dat door hen in de vacature Proper tot klerk Ier secretarie is benoemd de heer N. Lohrnan on tot controleur der belastingen de heer G. Dekker; eene dankbetuiging van het bestuur der vereeniging «Fléhite" voor de verleende subsidie een schrij ven van B. en W. de mededeeling behelzende, dat het museum van Fléhite' voortaan eiken Dinsdag des ochtends van 9 12 en des namiddags van half twee tot drie uur kosteloos voor belangstellende te bezichtigen zal zijn; dankbetuigingen van ver schillende gemeente-ambtenaren en beambten voor de verhooging hunner jaarwedden en verbetering hunner positie en ten slotte een door 62 ingezetenen onderteekend adres om gymnastiekonderwijs te doen geven aan de leerlingen dei' openbare jon gensschool. Overgaande tot de agenda benoemd de Raad daarop met algemeene stem men tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de geschiedenis aan hot gymnasium de heer A. K. Hovens Greve. Vervolgens wordt z h. st. eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Bruins als leeraar in de Nederl. taal, geschiedenis en aardrijkskunde en tijdelijk buitengewoon leeraar in het Engelsch aan de II. B. S. met ingang van 15 Januari 1906 en aan den heer E. Kruithof als onderwijzer aan de openb. lagere schooi op denzelfden datum Tot onderwijzer aan de openb. lagere school 3e soort in de Koningstraat wordt met 13 van de 15 stemmen benoemd de heer G. J. Drechsleti uit Rhenen. De heer F. Boer uit Baren drecht en li C. Heek uit Beuningen verkregen ieder één stem. Voorstellen van B. en W. tot vast stelling van de jaarwedden en pen sioensgrondslagen van personeel aan de Burgeravondschool, tot vaststelling van jaarwedden van personeel bij het Lager Onderwijs, worden z. h. st. goedgekeurd. Hetzelfde is het geval met een voorstel van B. en VV. betreffende een adres tot verlichting der Blanken- heimstraat. Of dit voorstel afwijzend luidt of een tegenovergestelde strek king had kwamen wij niet te hooien. Of deze straat dus al dan niet ver licht wordt zal de toekomst ons moeten leeren. Zwijgend hecht de Raad vervolgens zijn goedkeuring aan voorstellen van het Dag Best. tot overname van een stuk grond aan de Puntenburgerlaan en tot afbreking van den muur naast de Lieve Vrouwetoren en tot afraste ring van het terrein aldaar. Bij het daaropvolgend Voorstel van Buigemeester en Wethouders be treffende het geven van gymnastiek onderwijs op de meisjesschool, en be handelen van de adressen van Mej. J C. \an der Schroefï en den heer J. 0 Snouck, komen do tongen los. De heer Oosterveen merkt op dat ditzelfde voorstel in de vorige raads zitting op voor stel van den heer Plomp is gerenvoyeerd aan B. en W. met verzoek om de nadere voorwaarden te riiogen vernemen waarop de toestem ming zoude worden verleend. Daar deze voorwaarden ook nu niet worden genoemd stelt spr. voor dit voorstel andermaal met hetzellde ver zoek aan B. en W. te renvoyeeren. Nadat de heeren Plomp, Vels-Heyn, Jorissen, Esveld en van Kalken ieder nog een lans daarvoorgebroken hadden en de Wethouder van Onderwijs het standpunt van het Dag. Best had verdedigd wordt dit voorstel met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Op een adres van eerrige leeraren bij het Middelbaar Onderwijs om voor hen een minimum aarrvangsalans vast (e stellen wordt op voorstel van B. en W. conform de adviezen van de inspecteur van het Middelbaar Onder wijs en der Commissie van Toezicht op het M. O. afwijzend beschikt. Eenzelfde lot wedervaart een adres van de Afdeeling van dun Algem. Nederl. Typografenbond waarin werd verzocht om bij aanbesteding van ge meente-drukwerk met name genoemde bepalingen te willen vaststellen ten opzichte van arbeidsloon, arbeidsduur, over- en Zondagswerk, en de aan besteding van het benoodrgdedrukwer k in het oprenbaar te houden. Op een adres van de heer J. M. Boshuizen om hem een bedrag van i 162.20 uit te keeren voor door hem tijdens de 8e tienjaarlijksche volks telling bewezen diensten, wordt con form het advies van B. en W. die het onrechtmatige dier vordering aantoo- nen, z. h. st. afwijzend beschikt. Een verzoek van de Aniersfoortsche muziekvereeiiiging om verhooging barer subsidie lot f350.en van de muziekverenigingen «Harmonie", «Eendracht" en «het Amersfoortsch Harmonie-orkest Caecdia" om even eens in hel genot van eeue subsidie te worden gesteld wordt conform het advies van B. en W. door de Raad zwijgend van de hand gewezen. B. eri W. zeggen in hun advies hieromtrent o. a. «Tevens zijn wij van oordeel, dat het niet geooiloofd is, meerdere gel den uit de Gemeentekas voor het doel, dat de verschillende adressee- rende vereenigingen beoogen, beschik baar te stellen. Op dezen grond ontraden wij dan ook inwilliging van de verzoeken der beide andere vereenigingen. Boven dien is, volgens vei kregen inlichtingen van het Bestuur van de vereeniging «Eendracht", als vereischte voor het lid worden dier vereeniging gesteld het lid zijn van do Nederduitsch Her vormde Kerk. Wij hebben overwogen, of do bil lijkheid ook vorderde, dat het bedrag van f200.niet uitsluitend aan da vereeniging «Caecdia" uitgekeerd werd, maar ook aan dergelijke ver eenigingen, die voor het lid worden ook niet-geloofsgenooten toelaten. Wij meenen evenwel, dat dit niet wen- schelijk is; vanaf 1898 heelt de Ge meente als 't ware een band met de vereeniging «Caeciha" aangeknoopt. Het gaat nu naar onze meenmg niet aan, dezen te verbreken, omdat een andere vereeniging ook wel onder de zelfde voorwaarden subsidie zou willen gemeten. Ten slotte zoude dit ook blijken niet in liet belang der ver eenigingen te zijn, aangezien de ge meentelijke steun dan zoo wisselvallig en onvast zoude blijken dat hieiop niet meer zou kunnen worden ge rekend Op een adres van den aannemer C. J. Kuntz om kwijtschelding van de hem opgelegde boete wegens te late oplevering van den bijbouw aan de openbare school aan de Hellestraat werd conform het advies van B. enW. om de boete a f240.tot de helft te verminderen besloten. De heer Hagedoorn wenschte de geheele boete te zien kwijtgescholden, daar uit het advies van den gemeente-architect bleek dat de te late oplevering niet de schuld was van requeslrant. De wethouder van openbare werken wees op het gevaarlijke van een dergelijk antecedent. Nadat de heer Jorissen om de zijde van den beer Hagedoorn en Van Kalken aan die van de wet houder nog in het vuur zijn geweest, trekt de heer Hagedoorn op eene desbetrellende vraag van den voor zitter zijn voorstel in, en wordt con form hel voorstel van B. en W. be sloten. Een voorstel van B. en W. betref fende de ziekenverpleging te dezer stede, voor de hoorders niet nader omschreven en toegelicht wordt met algpmeene stemmen aangenomen. Wij zullen maar aannemen dat het heel goed en heel mooi is, want de heer Hagedoorn bracht hulde aan het Dag. Best voor de spoed en de wijze waarop het deze aangelegenheid had geiegeld en vei klaarde zelfs geen aan- of bemerking daarop te kunnen maken. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. De biljetten voor de 9 uurs- sluiting, welke 7 December aanvangt, zijn thans verzonden. Als alle winkeliers ze eens vooi' de ramen hingen, zou men eens zien hoezeer deze beweging wordt gesteund Het Museum van de Oudheid kundige vereeniging «Fléhite" zal voortaan des Dinsdags van 10 lot 12 en van half twee tot 3 uur kosteloos te bezichtigen zijn, behalve wanneer op een Dinsdag een algemeen erkende Christelijke feestdag invalt. FRANZ TRELLER. 16) De oude man lachte. «Ja, jongen, de Kiowa's hebben 't niet op mij begrepen. Ik bad vroeger vriendschap ge sloten met de Cbeijennes, dikwijls ook langen tijd onder hen als gast vertoefd. Toen zij in bet jaar 1858 met de Kiowa's oorlog kregen bet was om de jachtgronden stond ik natuurlijk aan de zijde der Cbeijennes. De Kiowa's kregen toen slaag en dat hebben zij nooit vergeten. Sedert ze mij in mijn Shanty overvielen heb ik er geen meer van dat tuig gezien, ik denk dat ze den grijzen beer en zijn medicijnman wel uit den weg zullen blijven I" Toen bij na eenige oogenblikken bemerkte dat Paul, in gedachten verzonken, droevig voor zich keek, zeide bij «denk niet aan bet verleden kind, verblijd je in bet beden, bet leven geeft zorg en verdriet genoeg. Ik ben er over heen. Mij kan niets meer overkomen dan dat een schurftige roodhuid mij scalpeert of ik ergens op de steppe sterf en ik mijn stof wedergeef aan de aarde." "Nu," riep de dwerg uit, «als oom naar den grooten geest gaat, dan zal bij niet alleen zijn dan is Puck aan zijne zijde." «Ja, beste jongen, dat zal wel niet zoo zijn, volgens den gewonen loop der natuur, wordt ik lang voor jou wegge roepen, dan zult gij verder alleen door 't leven moeten gaan.'' De dwerg antwoordde niets en de trapper greep een ander onderwerp van gesprek aan en vroeg «Paul, woonde je vader aan de rivier?" «Die streek daar is dicht bevolkt, niet waar?" »Ja, de geheele county is bevolkt en wijd en zijd aange bouwd, ook hebben we de steden Athene en Monmouth in onze nabijheid, die gemakkelijk met de stoomboot te be reiken zijn. De oude Arkansas is geweldig veranderd sedert ik bet laatst daar was, toen zwierven slechts jagers en roodhuiden aan zijn oevers.» «Zoo vertelde ook mijn vader, die met grootvader lang geleden zich daar heeft neergezet». «Ben je op school geweest Paul? »Ben je een geleerde?» »Nu» gaf de knaap lachend ten antwoord, »voor een ge leerde zullen maar weinigen mij houden.» «Heb je al een beroep gekozen?» »Ik heb nooit anders gedacht dan om mijn vader op te volgen, maar, voegde bij er op treurigen toon bij,» ik dacht niet dat dit zoo spoedig zijn zou.» «Is er buiten je oom, dan niemand, die voor je bezit tingen z-rgt?» «Ja mijnheer, daar is de oude Brown, die met vader op gegroeid is, die houdt opzicht over allies.» «Zoo? Hm, 'tis goed. Een groote farm (boerderij) mag niet zonder beer zijn? Na een oogenblik stilte voegde bij er bij: neem mij niet kwalijk kind, als ik een teer punt aanraak maar boe stierf uw vader?» «Ach, mijnbeer, bij leed reeds langen tijd aan een hart kwaal en is daaraan ook gestorveD.» »Zoo! Even stilte en erg dampend, dan weer: »ja jongen niemand weet hoe bet leven met hem omspringt en waar en hoe bij zijn einde vindt. In mijn jongen tijd ben ik ook in de keerzettingen geweest, heb ik de steden in bet oos ten gezien en ook de school bezocht; mijn vader wilde een knappe kerel van mij maken, en nn ziet ge mij als een trap per in de prairie. Maar het is goed zoo. De stormen des levens liggen achter mij, mijn ziel beeft vrede.» Wederom verzonk bij in stilzwijgen, rustig nadenkend voor zich starend tot bij weer sprak»Kom wij willen terugkeeren, haal de paarden Puck I" Toen die vertrokken was, ging hij met zachte stem voort «Paul, waar wij nu eenigen tijd moeten samenleven, wenscb ik zeer dat je met dien armen jongen op een goeden weg komt. 't Is een innig goede jongen maar jaloersck op allen wien ik deelnemiog betoon en zoo komt hij licht in een prikkelbare stemming. Dien jongen Cbeijenne, die bij mij vertoefde heeft bij menig boozen trek gespeeld, zoodat die op een zekeren dag hem met bet mes te lijf wilde en ik met geweld in het midden moest komen hoewel de Indiaan, in weerwil van zijn mes zeker aan 't kortste eind zou ge trokken hebben. Daarom, wees vriendelijk tegen Puck en wijt bet hem niet als bij eens slecht gehumeurd is." «Zeker zal ik vriendelijk tegen hem zijn en ik bewonder zijn kracht, zijn moed, zijn bekwaamheden." «Goed, mijn zoon I" Toen Puck de paarden bad gebracht sprongen ze in 't zadel en reden zij langzaam voort. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1