Goeden eetlust. ^Goed^ iijsverte^ing. Gemengd Nieuws. De Tain ia den Winter. RECLAME. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een inwoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman De Heer 3. Oclilmann, wonende Beneden Buurt 338 te W«geningen, deelt ons mede: Sedert geruirnen tijd heb ik gesukkeld met e«.n vlijmende pijn in de leden en in den rug Onop houdelijk had ik h>er last van en langzamvh md had zich hieruit rheumatiek gevormd, die zich nn eens hier dan weer daar-openbaarde ik had eveneens duizelingen en vet^ benauwdheden, we'ke door plotse'ifige huivennen werden ge volgd. De ui ine kwam veelal fïnet een pijnlijk, lrmderig gevoel en met mij® eetlust was het treurig gesteld, al het goed «wat vertelt werd omtrent Foster's Rugpijn ïïtercn Pillen was voor rnij een aanleiding lvfer eens een proef mede te riemen. Ofschoort ik in den beginne daar niet veel verti ouweqpn had, verheugt het mij toch daartoe te ziiff overgegaan, want na een da£ of zes. bekwam ik reeds een groote verlichting en tien dagen later was ik geheel en al van mijn pijnljylfce ziekte bevrijd. Wanneer ik ooit nierlijders Tiiocht onmoeten, zal ik iet nalaten hun op Uw geneesmiddel te wijzen. Ik' ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke^jyijze die U goeddunkt. Wat is de ^orabak van rheumatisme? Rh mirtiek sprjjlt vgjbrt uit het urinezuur, dal kiistalliseaft in id-* spieren en in de gevaffhts ver bindinjgen Lester's Rugpijn Nier^r Pillen lossen ^Jit urine^hur op en loipen djffiieren het af Vvoeren uit het lichaam rgpChet water. Daar deze pilleiSde oorzaak vurde ziekte weg nemen, verzekerïji zij een voOjjRurende algeheele genezing. 4 Verzeker U tl^i men^Jjeiie échte Foster's Rug pijn Nieren Pilfgti dezelfde die de Heer Oehlmann gehad neeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. In hun a.Ivies omtrent het adres, door de afdeeling Amersfoort van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafen Bond, aan den gemeenteraad gericht, zeggen Burgem. en W'elh. o a. het na«olgenden: Ten einde U te kunnen vooi lichter, in hoeverre inwilliging van het ge vraagde wenschelijk en mogelijk ware, hebben wij zoowel de typografen- patroons als de requestreerende af deeling van den Bond uitgenoodigd in onze vergadering te verschijnen, ten einde ons de gewenschte inlich tingen te geven Voorop wenscben wij de bevoegd heid van Uwe vergadering te eonsta- teeren om, waar zij eene opdracht lot een zeker weik doet, tevens zoo veel mogelijk waarborgen te eischen, dat dit werk onder gunstige arbeids voorwaarden verricht worde. In 1901 heeft Uwe vergadering gebruik ge maakt, van deze bevoegdheid en iniiiinium-ai beiils voor waarden vastge steld, onder welke de aannemer van Gemeente bouwwerken, zijne werk lieden moest laten arbeiden. Ware het mogelijk, eene dergelijke regeling nu ook voor lret typografen -werk te treffen, dair zouden ztker de zelfde redpnetr, die geleid hebben tot liet besluit van 1901, ook thans oen soortelijk besluit kunnen recht vaardigen flet springt evenwel in 'l oog, dat het Iricr een gelieol andere zaak geld, dan bij het vaststellen van de arbeids voorwaarden hij de bouwbedrijven. Indien de Gemeente de arbeids voorwaarden vaststelt, waaraan een aannemer heeft Le voldoen bij een bouwwerk, zooals het bouwen van een school, dan regelt de Gemeente uitsluitend de arbeidsvoorwaarden, zoolang er werk geleverd wordt voor de Gemeente. Indien de aannemer van van een dergplijk werk nog andere weikkrachten laat at beiden voor wer ken, welke de Gemeente hem niet heeft opgedragen, dan is hij volko men vrij de arbeidsvoorwaarden voor die werklieden te bepalen, geheel afgescheiden van de arbeidsvoorwaar den, waaronder de weiklieden arbei den die de bestelling van de Gemeente uitvoeren. De Gemeente grijpt slechts in het particulier bedrijf van den aan nemer in, zoolang en voorzoover de ainnemer voor de Gemeente werkt. Hiertoe heeft de Gemeente als werk geefster het recht, maar verder gaat onze meening hare bevoegdheid niet. Zij zal zich moeten onthouden, in le grijpen wanneer een aannemer voor een particulier werkt. Bij bet drukkersbedrijf nu is het onmogelijk, eene scheiding te maken tusschen de werklieden, die aan het Gemeente-drukwerk arbeiden en die werk voor particulieron verrichten. Wij hebben zoowel de patroons als do arbeiders uitdrukkelijk gevraagd of een dergelijke splitsing doorge voerd kon worden, m. a. w. of het mogelijk ware, de arbeidsvoorwaaiden vast te stpllen onder welke hpt Ge meente-werk ve richt moest worden, «ui haarlui tevens «len patroon vi ij te laten in «Ie vaststelling «lei arbeids voorwaarden, onder welke aan weik voor anderen gearbeid wordt. Zoowel patroons als arbeiders gaven epiistemmig te kennen, dat een der gelijke splitsing in de piactijk onmo gelijk was, aangezien het onvermijdelijk was, dat een gezel het eene nur ain Gemeente werk, hel andere uur werk voor particulieren verrichtte. Blijkens de Memoiie van toelichting op hun adres hebben adressanten dit ook wol begrepen. Het behoeft geon nader betoog, dat inwilliging van liet gevraa leeeri ge heel andere beteekenis «I hebben dan de boven besproken h palingen voor de bouwbediijven. Bepaalde de Gemeente zich hier uitsluitend de arbeidei svooi waaiden te regelen, zoo lang voor haar geaibeid wordt bij het typografenvak zou de Gemeente ir.direct voorschrijven naar welke voor waarden 1e patroon zijn geheele be drijf heeft in te richten, wil hij voor genè levering aan de Gemeente in aanmerking komen Indien Uwe vergadering hel thans geviaagde ingewilligde, zou «Ie con sequentie eischen (en belanghebbenden zouden hierop wel wijzpn) dat ook voor alle mogelijke andere leverantie's zooals smids-, verf-, behangers, schildersweek, enz., de aibeidsvoot- waarden werden vastgesteld, waaraan de patioons hebben te voldoen om opdrachten van «Ie Gemeente te ver krijgen ook dan, wanneer zij geen werk voor de Gemeente verrichten. Hoezeer wij ook gaarne den typo grafen de behulpzame hand willen bieden om hunne maatschappelijke positie te verbeteren, zoo meenen wij toch, op grond van het bovenstaande inwilliging van het thans gevraagde niet te mogen bevorderen. De Ge- moente zoude indirect iets voorsclu ij- ven, waartoe zij naar onze rneening niet bevoegil is. Afgescheiden van dit theoretische bezwaar, gelooven wij, dat inwilliging van het verzoek wel eens zoude kun nen leiden tot gevolgen, die door adressanten niet voorzien en niet gewensclit zijn. Wij hebben van de patroons vertrouwelijk mededeeling gevraagd van de door hun betaald wordende loonen en Yan de inrich ting van hun bedrijf, onder mede deeling dat de gegeven inlichtingen niet geplubliceerd zou worden. Uit deze inlichtingen bleek ons dat geen der patroons aan de gestelde eischen geheel voldeed en dat slechts een enkele deze nabij kwam. Gesteld nu. «lat de Gemeente do gevraagde ar beidsvoorwaarde vaststelde, dan zou ieder patroon moeten overwegen wat voor hem voordeeliger zou zijn of de voor geschreven voorwaarden vervul len uf de bestellingen van de Gemeen te missen En nu lijdt het geen twij fel, dat, wegens het betrekkelijke ge ring bedrag van het door de Gemeente te bestellen drukwerk, hel voldoen aan «Ie voorwaarden veel hoog ar uit gaven van den patroon zou vorderen, dan het geheele bedrag, dat de Ge meente hem zou betalen, zelfs al werd meer voor het drukwerk betaald. Vermoedelijk zou dus het Gemeente drukwerk niet meer aan stadgenoo- ten gegund kunnen worden, 't peen wij vermoeden, dat niet door adres santen gewenscht wordt. Maar ook indien de Gemeente haar drukwerk op Iraagt aan den patroon, die de gestelde voorwaarden lifit dichtst nabij komt, ook dan zal voor de meesten der typografen geen beteren toestand intreden. De andere patroons zullen de Gemeentelijke bestellingen missen; hun strijd om hel bestaan zal niet gemakkelijker worden en dat dit op de arbeidsvoorwaarden een ongunsti- gen invloed zal hebben betwijfelen wij niet. In het aUemeen is de hoeveelheid drukwerk die de gemeente jaarlijks noodig heeft, veel te gering, dan dat zij invloed zou kunnen uitoefenen op de verbetering der arbeidsvoorwaarden in het typograven-vak, gestcdd al. dat zij meende, dat dit op haar weg ligt. Ook op dezen grond moeten wij U inwilliging van het gevraagde ont raden. De boven besproken kwesties brach ten ons van zelfs tot de vraag, of het wenschelijk is, de onderhandsche aan besteding van het drukwerk, zooals deze plaats heeft te wijzigen Ook wij gevoelen de bezwaren van deze wijze van aanbestedingen hebben reeds meermalen de mogelijkheid om verbetering aan te brengen overwogen. De dikwijls geuite bewering, dat de Gemeente door de gebruikelijke wijze van aanbesteding do loonen zou drukken, moeten wij tegenspreken. Wij hebben de inschrijving van den laatsten tijd onderzocht en vergeleken met de loonen, door de verschillende patroons betaald in hen nu de hoven- staande bewering juist ware, zouden die patroon-, w.-lke de laagste looneri uitbetalen, doorga mis de laagste in schrijvers moeten zijn. Dit nu is niet gebleken; er kan zelfs niet liet n in- sle verband gebraeiil worden lussci.eo Ie hoogte dei' loonen en «I* inschrijvin gen; de patroon die onder «Ie gunstig ste arbeidsvoorwaarden laat wei keu schrijft soms de hoogste, soms vum de laagste sommen in zoo ook oinge keerd de patroon «lie de minst guustig- ste arbeidsvoorwaaiden heeft, is nu eens de hoogste, dan weer da laagste insein ij ver. Eenige regelmaat in ver band met de arbeidsvoorwaarden is roet te ontdekken Een voordeel van de gebruikelijke aanbesteding is, dat thans voorkomen worden de klachten diein vele Genieen ten, waar geen aanbesteding plaat- heeft, gehooid worden: eene onbillijke verdeeling tusschen de leveranciers. Men schatte dit voordeel met tegeiing; het heelt ons geliollen, dal in ver schillende Gemeenten bij Int vast stellen der Rekening of Begiooting dergelijke klachten gehoord zijn. Ook bij de besprekingen met de patroons en de gezellen bleek ons, dal men met te spoedig de eigen regeling moet afkeuren en die van andeie Gemeenten aanprijzenzoowel een der patroons als de afdeeling der typografen noemde ons ieder een Gemeente, w-aar de regeling model mocht lieeten en die ook onze Ge meente moest invoeren. Bij nader ondeizoek bleek ons, dat de regeling in die Gemeenten (beiden grooter dan Amersfuori) zoodanig was, dat geen der stadgenooten voor levering in aan- meiking kou komen en al het «li uk werk builen de Gemeente gereed gemaakt werd. Op giond van een en ander meenen wij U te moeten voorstellen, afwijzend op het adres te beschikken Intusschen verklaren wij ons diligent teu opzichte van de besproken kwestie en zullen bij eventueelo voorstellen tot vei ander ing ook gaarne letten op du belangen van adiessanten. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd zekeren J. R. door A. v. E. tijdelijk hier ter stede werkzaam, bij eene twist om een meisje, een mes steek in de linkerdij toegebracht. Hevig bloedende werd de getroffene naar het politiebureau gebracht, waar hij door de doctoren Schrouder en Groneman werd verbonden, om den volgenden dag per brancard naar zijne woning te worden vervoerd. De dader weid nog denzelfden nachl opgespoord en ook deze bleek zich, door het dichtslaan van het knipmes ernstig te hebben verwond aan een zijner handen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd Tegen eenige personen die zich bij zijne arrestatie tegen de politie ver zetten is mede eene vervolging inge steld. Het departement «Amersfoort" der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal op Donderdag 30 November as. 's avonds te 8 uur in «Amicitia" vergaderen ter behandeling van hel Vei slag van de Commissie belast met het nazien van rekening en verant woording van den Penningmeester eene ingekomen circulaire der vei- eeuiging «Handel en Nijverheid"; eventueel te brengen punten op de beschrijvingsbrief en evenlueele rnede- deelingen. De luitenant kolonel W. F. K. Bischoff van Heernskerck, van het 5e regiment infanterie is toegevoegd aan den generaal-majoor, inspecteur van het wapen der infanterie, te 's Gra- vonhage. Deze hoofdofficier is uit de sterkte van het koips gevoerd en heeft zijn nieuwe bestemming gevolgd. De officier van gezondheid le klasse A P. G. F. Giese, van het le regiment veld-artillerie, is overge plaatst naar het Militair hospitaal te Maastricht. De Ulrechtsche Jachtvereeniging houdt 30 Nov. a. s. een terreinrit onder leiding van den 2e-luitenant J. Doorman van liet le reg. veld-art. Er wordt te Vit uur afgereden nabij de halte C. S. aan de Groenekansche- dijk De heer J. Klaassen slaagde voor hel 3e gedeelte van het notarieel examen en is mitsdien bevorderd lot caudidaal-uotaris. Tot controleur der Gemeente belastingen en van het Bevolktngste gister is benoemd de heer G. Dekker, thans Commies der Gemeente-secre tarie hier. Waarschuwing. Herhaalde malen werd er door een Oostenrijksche (Irma geannonceerd, dat trei oor reu zeker bedrag een reeks artikelen zou ontvangen, welke volgens die firma, verre in waarde hel bedtag overtreden, dat er vooi betaald was. liet geheel zou onder rembours ge zonden worden; en indien het niet naar genoegen was, zou het geld ge restitueerd. wor len Zoo soliede moge lijk lijkt het; maar indien men op die mooie beloften inging en tegen i emhours zoo'n pak ontving, bleek het bij opening een handjevol prullen te bevatten die samen niet de helft van het betaalde bedrag waard waren. En als men daar dan over sclueef kreeg men ten antwoord, dat lipt niet terug genomen kon worden. Alzoo was men liet geld plus de onkosten van ver zending geheel kwijt. Men zij rlus gewaarschuwd, niet in te gaan op die annonces, daar men dan bedrogen uitkomt. F. v. \V. (Wij hebben één bezwaar tegen dit sctn ij ven. »Zoo soliede mogelijk" noemt de inzender de zaak. Maar is t niet al vooraf tamelijk insoliede, als iemand toezegt, veel meer waarde te zullen leveien dan waarvoor betaald is? En verder ja, herhalen we nog maar weer eens den raad: koopt bij stadgenooten, dan kunt ge eerst zien, alvorens te betalen. Bed.) Een meevallertje. Men schrijft uit Driebergen: Sedert tal van jaren leefde hier eene weduwe in zonderlinge eenzaamheid. Ze bemoeide zich inet niemand en dreef zelf haai boerderijtje De luiken der ramen waren steeds gesloten, want de ruiten waren meet malen hel mik punt geweest van de straatjeugd Nie mand werd in de woning toegelaten, en was dit bepaald noodig, dan bracht men het toch niet verder dan op de deel. Bij do vervallen omgeving paste geheel de persoonlijkheid der weduwe Hare kleeren waren in den regel slor dig, de gelaatstrekken waren dikwijls moeilijk van onder liet vuil te voor schijn te brengen en een grijs haardje bedekte de puntige kin. Ze leefde ai moedig, al was men overtuigd dat ze het wel had Papieren geld ontving ze niet, want dat kon rnen ook wel uit de courant knippen, zeide ze. Het liefst ontving ze gouden tientjes. Eenige dagen geleden bleef de deur gesloten en toen vermoedde men dat er iets met de weduwe niet in orde moest zijn. Toen de deur door de politie geopend werd, vond men haar kreunende eti klagende voor liet bed liggen in een toestand van vervuiling, die zich niet laat beschrijven, doch ze was 77 jaren nog helder van geest. De dokter, die bij vooi baat ont boden was, stelde toen voor, haar in 't wijkhuisje te doen verplegen, doch daarvan wilde ze niets weten. De oor zaak was spoedig gevonden, in een hoek der kamer stond een ijzeren kist en die wilde ze niet verlaten. Toen oveieengekomen was, dal die ook mede zou vei huizen, was ze spoedig in 't wijkhuisje opgenomen, alwaar ze lief dei lijk werd verzorgd. Lang zou ze echter niet van die riooit gekende verzorging genieten, daarvoor hadden hare klachten blijk baar te veel geleden. Ze stierf na enkele dagen en toen werd door notaris en familie de kist geopend. Zij bevatte bijna f9000 aan geld, waarbij ruim f300 aan gouden tientjes. Een viertal familieleden, die het goed kunnen ge bruiken, zullen bij billijke taxeeiing der vaste goederen zeker f30 000 a f35 000 te verdeelen hebben. (Voor tuiniers en liefhebbers van tuinieren.) Er komt nu onderhand voor den tuini-r een tijd, dat hij in zijn tuin opruiming kan houden. De meeste bedden zijn kaal geplukt of gesne den. De boonstaken zijn aan één kant gezet of onder dak gebracht. Hier en daar nog een hoekje met spruitkool, maar overigens raakt de tuin zoo langzamerhand leeg Sommige tuiniers laten de bedden zoo ongeveer liggen zooals ze nu zijn. tot hel voorjaar weer in hel land komt Anderen bezorgen den tuin vóór den winter. En deze laatsten doen veruit het verstandigst. Wan neer de verschillende bedden nu ge spit worden, heeft de grond in den winter de gelegenheid om eens goed uit te vriezen Do bodemdeel'jes ver kruimelen en de grond wordt fijner, muller, wat vooral voor de tuinvruch ten van zeer veel gewicht is. Het >s wel wat meer weil, want de voor- jaarsarbeid vet mindert er nie' veel mede, maar de moeite wordt dubbel beloond. En er is tevens gelegenheid, om in den tuin in zijn geheel te be mesten. In den zomer baart de be mesting altijd eenige moeilijkheden. De bedden komen dan zeer ongelijk leeg en voor overbemesting zijn alle tuinvruchten ouk niet geschikt. De winter en het vroege voorjaar zijn dus de tijden bij uitnemendheid tot algeheele bemesting van den tuin. Tenminsto tot bemesting met die stof fen, welke zoo vroeg vooruil kunnen uitgestrooid worden. En tot die behoort in de eerste plaats de Kalimest. Is er Kali noodig in den tuin Antwoord Ja en nog eens ja. En wel om twee zeer gewichtige redenen. D'e zijn: lo. Bijna alle tuiribouwgewassen halen heel wat Kali uit den grond, sommigen zelfs zeer veel 2o. De mest, die de tuinman ge bruikt gewoonlijk beer of iets der gelijks bevat betrekkelijk slechts zeer weinig Kali. Wanneer we nu daarenboven nog weten, dat verschil lende proeven, die met tuinvruchten gedaan zijn. aangetoond hebben, dat de met Kali bemeste bedden hoven andere niet met Kali bemeste, uit muntten in hoeveelheid en hoedanig heid van de opbrengst, dan is tiet zeker niet meer noodig op kalibe- mesting van den tuin aan te dringen. Dat wilde ik ook niet doen. ik wil de slechts wijzen op de geschiktheid van den winter voor het houden van die bemesting. En welke kalimest is nu het geschiktst voor den tuin? Ge woonlijk beveelt men als zoodanig patei lkali aan. En inderdaad, er zijn met patentkali proeven gedaan met prachtige resultaten. Doch wanneet- men nu bemest, zie tk in hel geheel geen rrden, waarom we niet even gord Kainiel zouden kunnen nemen Kaïniet is tegenwoordig spotgoedkoop. Eu de tuinman moet toch ook het oog op zijn beurs houden. Strooi daarom eens wat Kainiet in je tuin Nu, dadelijk of op zijn laatst in De cember of Januari, zoo ongeveer 8 a 10 K. G. per Are. RECLAME. De maag geeft vreugdo of pijn. Eene goede maag is een fortuin waard. Een arm mensch met een stuk brood, kaas, water, een goedurr^eeTfri^t en goede spijsvertering ireen prins V vergelij ken met h^r ongelukkige «ach toffer met eene^rfechte maag. Delpurgeer- rniddelei^aoen niets voor henvdie eene slechte jffnaag heeft, zij zij* eerder nadeelif voor hem. De bestöftjehande- ling mor de slechte magen i%fiie met de i)> beste versterker der maag. De Pink Pillen bevorderen den eetlust, Siaken de spijsvertering gemakkelijk, iajeven U eene nieuwe maag en her- instellen tegelijkertijd het afnemen Uwer jp krachten. F Prijs f 4.75 de doos, f9.per 6 Jj doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Ti Steiger 27, Rotterdam, hoofddepot- l houder voor Nedej^nd en Apotheken. '.Franco toezendirfg racen postwissel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2