Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Onder de weinige Duitsche parle mentariërs, wier naam ook in liet buitenland algemeen bekend weid Ballestrem, Bai ih, Bebel, Benningsen, Bisserman. Kardorff Richter, Slöcker. Vollrnar, Wiudthorst, neemt Eugen Richter ontegenzeggelijk een zeet voorname plaats in, minder wegens zijn bijzonder lange parlementaire loop baan dan wegens zijn groote bekwaam heden en buitengewoon redenaars talent. Onafgebroken was de leidei der vroeger zoo machtige «freisinnige Volkspartei", sinds 1869, dus 36 jaren achtereen, lid van de Pruisische Kamer, sinds '98 voor de tweede maal en sedert, eveneens onafgebroken, lid van den Rijksdag. De typisch Duitsche politieke toe standen brachten het mede dat de eminente man, die in landen met een zuiver parlementairen regeeringsvorm waarschijnlijk meermalen Kabiriets- formeerder en leider der Regeering zou zijn geworden, zijn gansche leven lang tot de oppositie heeft behoord, daar hij zich steeds gelijk is gebleven en nimmer den mantel naar den wind heeft gehangen. Gevreesd, maar ook zeer gearht bij zijn politieke tegenstanders was Eugen Richter, wiens groote kennis en erva ring op parlementair gebied algemeen erkend werden. Bekrompen opvattin gen zijner chefs dreven hem in zijn jonge jaren in de oppositie, welke hij sedert trouw zou blijven Do verkiezing van den 26-jarigen Regeeritigsassessor Richter tot burgemeester vanNeuuied werd in 1864 door de Regeering niet bekrachtigd, daar hij wegens geschrif ten in vrijzinnigen geest zich den toorn zijner chefs op den hals had gehaald. Van dat jaar dateert zijn parlementaire loopbaan, daar de ambtelijke carrière nu voor hem gesloten was. Richter's glansperiode was ongeveer 15 a 20 jaar geloden onder het régime van Bisroatk en voor de opkomst dei socialistische part ij, wier Rijksdagfrac tie in den loop der jaren steeds toenam, ten koste der beide vrijzinnige fracties. Toch bleef het tot in de laatste jaren een evenement, als de gi immige Eugon Richter het woord nam, om van zijn plaats (hij sprak bijna nooit van den ollicieelen katheder) met bijtend sar casme en tevens groote zaakkennis een aanhangig wetsontwerp of een deel der begrooting te ontleden, of een politieker! tegenstander aan de rechterzijde of aan de ministerstalsl te lijf te gaan. Als Richter sprak zweeg heel het huisgezin" en kon rnen een speld hooren vallen. Bij gelegenheid van de woedende, felle debatten over de toltarieven, drie jaar geleden, is hij nog menigmaal in zijn volle kracht geweest. Sedert nam hij zelden meer deel aan de debatten en bepaalde hij zich hoofdzakelijk tot het redigeeren van zijn lijfblad, de nFreisinnige Zei- tung;" verleden jaar herdoopt in uNeue freie Presse." De figuur van den grooten, plomp gebouwden, breedgeschouderden vrij gezel met het karakteristieke, zeld zaam loelijke gezicht, die op z'n ouden dag, twee jaar geleden, in hel huwelijk trad met de weduwe van zijn vriend Parisius, heeft talloozc molen lot mo del gediend voor satirieke karikaturen in het tijdperk, toen «Kladderadatsch" het toongevende politieke Witzblatt was en »Simplizissimus", »Jugend" en «Lustige Bliitter" nog niet bestonden. Twintig jaren geleden behoorden de beide doodsvijanden op politiek gebied, Bismarck, (die zenuwachtig werd als Richter begon te spreken en dan meestal de zaal verliet) en Eugen Richter tot de «vaste klanten", wierl konterfeitsels week aan week in de oKliiddèradatsch" paradeerden. Rich ter's typisch kleinbuigerlijke figuur in de slecht zittende jas, de grove satirieke trekken van den zwaren kop met het hooggewelfde voorhoofd en de weinige lange hoofdharen, van een lage scheiding boven het linkeroor zorgvuldig over den breoden schedel uitgespreid en vastgeplakt, de dikke, breede neus met wrat naast den rechter neusvleugel, de schuin staande leelijke oogen, maakten met den slecht onderhouden vierkanten baard hem tot een hoogst dankbaar sujet voor den teekenaar van een satiriek blad. Maar nu ziet men in de satirieke bladen Richter's bekende figuur bijna nooit meer. Sic transit gloria inundi. De rol van den langzaam wegkwij oenden man is uitgespeeld. Tragisch einde, zich zeiven te over leven Met noodlot schijnt koning E luard van Engeland tegenwoordig op de jacht te vervolgen. Sinds hij, eenige tijd geleden, in een konijnenhol heeft getrapt en daarbij deri voet heeft verstuikt, lijdt hij in een ponywagentje over het jachtterrein. Toen hij nu Woensdag j I. een fazantenjacht bij Wellbock bijwoonde, schoot Lord Grey een fazant en deze viel zoo hard neer op den wang van den Koning dat deze eenige oogenblikken het be wustzijn verloor. Het schijnt dat hij overigens geen letsel bekwam, want de jacht duurde voort tot Zaterdag. Maikies Ito, tot dusver president van den Japanschen geheimen raad. heeft volgens een bericht uit Tokio aan de Daily Telegraph het ambt van resident-generaal in Korea aangenomen RECLAME. Eenige woorden van een inwoner van Bunnlk. De Heer Lodder te Bunnik heeft iels te zeggen botrellende Foster's Zalf, het bekende middel tegen huidziekten, zoaals aambeien, eczema, huiduitslag, jeuking^n enz.\ De Heer J. l/ydder, wonei\de Langstraat te Bunnik bij Ut echt, deelt obs mede: Sedert langen tijd we^ ik geplaagd li Lr droge, inwen dige aambeien welke vooraf door de hevige jeuking dil^ij s erg lastig vftren, om niet te spreken vyf t pijn, die mijn onaangename kwaal mij/vee il bezorgde/Een vriend wees mij op di doelyeffende w/rking van Foster's Zalf, wat fnij aanleiding yn dadelijk een doosje te laten /komen. Reeds^n paar dagen na de eerste toepassing btïwam ik verzachting en kort daarna kon ik niets meer van mijn vervelende kwaal bpspcuren en dank ik het dus aan Uw goede idlf, daarvan te zijn genezen. Ik onéergeteekende verkla^dat het bJvrij staande jwaar is en macMfgURbcai.-'-af maken i) elke wijze djp U goeddiï Verzefer U dat ndrn U de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde^e de Heer Lodder gehad heefLWI|WAARS^HUWENTEGENNAMAAK en makeii koop-AT er op attent, dat op iedere doos de hindtgreening van James Foster voor komt. Ze is' te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwisset a f 1.75 voor één of f 10. voor zes doozen. Nieuwjaarsbrieven, enz. Blieven, briefkaarten en gehinkte stukken, welke men op 1 Jannari e.k wenscht besteld te zien, kunnen ook hit jaar reeds tusschen 22 en 80 December te voren per post bezorgd worden Over de geheele adreszijde moeten dan echter twee elkander snijdende lijnen getrokken zijn. De Directeur-generaal der poste rijen en telegrafie verzoekt den werk gevers, die de op 1 Januari terval- 1 lende premiën voor do Rijks Verzeke- ririgs Bank wenschen te betalen om, ter bevordering van een gcrepelden gang van zaken en om lang opont houd aan de loketten der postkantoren te voorkomen, die belangen te doen naar gelang van de aanvangsletter hunner namen, op de hierna vermel de data: voor hen wier namen aanvangen met een der letters A, B, of C op 2 of 3 Januari a s voor hen wier namen aanvangen met een der letters Dr E, F, G, H, I of J op 4 of 5 Januari a.s.; voor hen wier namen aanvangen met een der letters O, P, Q, R of S op 9 of 10 Januari a.s.; voor hen wier namen aanvangen met een der letters T, U, V, W, X, Y, of Z op 11 of 12 Januaii a.s.; voor de wetkgevers, die publiek rechtelijke lichamen, naanilooze ven nootschappen ofandere recht- personen zijn of die als leden eener comman ditaire vennootschap tiet bedujf uit oefenen, op 13 of 15 Januari as. Bij de aanbesteding van het ver lengen van de verhoogde los- en laad plaats, het vergrooten der goederen loods, bestrating enz. op het stations emplacement te Hilversum, laming f21 900 was de minste inschrijver de lieer I'. Boks, alhier, voor f 18 256. Bij de aanbesteding door de H IJ S. M van de levering van verschillende houtwaren voor de centrale werkplaats te Haarlem, was laagste inschrijter de firma Oostermeijer en Co. De heer L. A. baron Van Itter- sum, Commies ter Gemeente-secre tarie, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Staatsinrich ting Middelbaar onderwijs, K 11. Tot adjunct-commies ter Ge meente-secretarie is benoemd de heer J. H. C Kuijlaars, te Tegelen. Door den Minister van Oorlog is de kapitein C. G Preuijt van het Ie reg. veld-art. alhier eervol ontheven uit de functie van militair lid van de Regelings en Keuring-commissiën voor de Paardenfokkerij in de provinciën Dienthe, Overijsel, Geldeiland pn Utrecht en in diens plaats daarvoor benoemd de kapitein D. C. Gias- winckel, commandant van hel depot van genoemd regiment te Utrecht. Bij de-op 16 December 1905. des avonds ten 8 uur gehouden vei ling in het hotel ode Vergulde Zwaan" ten overstaan van notaris A. N J. Vos, te Amersfoort, zijn de 3 hoeren huizen aan de Hendrik van Vianden- straat nrs, 16, 18 en 20, verkocht aan den beer P. H. van llaselen te Amersfoort, voor 17450. Zelden zagen we zoo iets moois als de bioscopische voorstellingen dezer dagen door de heeren Gebrs Albert in Amicitia" gegeven. Zoowel de prachtige opnamen naar de natuur als de heerlijke kleurentijke wedergave van balletten en tooversprookjos waren zoo geheel n/ dat nten zou wanen de werkelijkheid te zien. Het programma was geheel nieuw. De heeren Albert hebben het Amersfoortsch publiek eenige genotvolle avonden verschaft en kunnen bij eene herhaling van hun bezoek wedeiom op volle zalen rekenen. 3SOste «TAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 18 en 19 Dec. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 19649. Prijzen van f 45. 2488 8720 3737 4452 4465 4475 4833 4839 4843 6165 7440 7444 7451 11090 11106 11107 13517 13525 17830 17836 19640 en 19655. Te zamen 23 prijzen. Atjeh. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal: sNabij Tenpin Mane, in Peusangan, is de dekking van een transport in een hinderlaag gevallen, waarbij zijn gesneuveld: de sergeant (commandant) een kotporaal en tien fuseliers. Zwaar gewond werden vier en licht gewond vier fuseliers, allen inlanders. Vetloren gingen zestien geweien. De vijand liet zes dooden liggen.» fSt Cl! Het N. v. d. D. teekent hierbij het volgende aan: Dit telegram brengt de tijding van een ernstig geval, waaruit blijkt, dat do toestand in dit gedeelte van het gouvernement Atjeh (het staatje Peu sangan ligt ten Oosten van Samalanga) nog altijd te wenschen laat en het gewapend verzet volstrekt niet geheel is onderdrukt. Het feit, dat bij zoo ernstige verhezen, twaalf dooden en acht gewonden, niet minder dan 16 g9weren verleren gingen, doet vreezen, dat hier een geheel detachement werd overvallen en buiten gevecht gesteld. Veel grooter dan 20 man zal de dekkingstroep allicht niet zijn geweest. Een brigademarechaussee omvat buiten het kader siechts 20 bajonetten. De Spoorweg-viaduct te Amsterdam. Van de 10 pijlers die in het noor delijk deel van de nieuwe vvester- viaduct zullen hebben te schragen zijn er thans 6 geheel gereed. Vijf van deze laatste liggen langs den Spoor dijk. Het doen zakken hiervan heeft de meeste zorg gebaard wijl daarbij zeer nauwkeurig te belendene de spoordijk op verschuiving moest wor den geobserveerd, en derhalve z.oo vooiztchtig mogelijk met hot inzakken der caissons worden te werk gegaan. Nu de vaste bodem is bereikt staat natuurlijk geen beweging van den spoordijk meer te vreezen. De zes gereede pijiets staan alle vast op 20 meter beneden A. P. Negen overige caissons zijn op verschillende diepten gebracht, sommige reeds dan '10 meter. De laatste van het zestiental staat nog boven A. P. in Maart as. hoopt pi of Zschokke met dit deel van het pneumatische fundoeringswerk gereed te komen. Dan wordt ook de boven bouw (gianiet en ijzer) gereedgemaakt en gaat tie spoor over de helft van de nieuwe viaduct rijden, waarna met den bouw van de andere helft kan worden begonnen. Voor dit zuide lijk deel moeten 19 pijlers gefundeerd worden. Voortdurend wordt er met totaal bijna "00 arbeiders gewerkt. De directie deelde mede, dat aan het groole werk de arbeid thans rustig en geregeld wordt voortgezet en dat ze de klachten van voorheen over de Nederlandsche werkkrachten niet be hoefde te herhalen. In de staalfabrieken van Homecourt (departement Meurthe et Moselle) is epn vreeselijk ongeluk gebeurd. Vier- en-twintig arbeiders waren hezL u et het reinigen der buizen, toen zn h op tot dusver nog onveikiaarbarè .wijze kooloxydgas ontwikkelde. De at bei cis nppen om hulp, twee meestetlu ibis drongen naar binnen, maar ze t. /we ken met 12 werklieden tengevolge n de vergiftige dampen. Da slachtofleis zijn grootendeels Italianen. J1U J1TSU. De Japansche worstelmetliode, be kend onder den naam van Jiu-Jitsu," begint in de Westersche landen en in Amerika meer en meer de aan dacht te trekken, 't Is opeens iets van algemeene bekendheid geworden waar ieder courantenlezer al wat van gehoord heelt. De kennis van hel Japansch, dat zich bij de meeste Wes terlingen bepaalde tot de woorden agetsha" pn »hanzai,is verrijkt met het woord ujiu-Jitsu," dat men als »dzjioe-dzji-lsu" rnoet uitspreken, als men wil meepraten over deze worstel- manier, welke in den laatsten tijd te Parijs bepaald in de mode is. Er zijn dikke boeken geschreven over dit Japansche worstelen of liever over deze kunst der Japanners ter zelLerded-ging In 'tkort wordt «jiu jitsu" beschreven in een boekje van enkele bladzijden, doer K Saito, van Nagasaki, vertaald door C. S., door de fit ma v. Ditmar, te Rotteidam, uit gegeven Verscheidene afbeeldingen verduidelijken den tekst. Van het Europeesch worstelen en het Engel sclie boksen. »the noble art of sell- defense", wijkt de Japansche methode hemelsbreed af. Kracht en gewicht komen niet in de eerste plaats in aanmerking, wel, gelijk trouwens bij onze sport eveneens het geval is, buitengewone vlugheid snelle beraden heid en dan bovendien allerlei trucs, zooals bet-ntjelichien, enz., welke volgens onze begiippen van sport niet altijd geooiloofd zouden zijn. De Japansche m.tnier van zelfver dediging heeft een mm ol' meer weten- schappelijken grondslag Ze berust op een grondige kennis van de anatomie van het rnenschelijk lichaam, waardoor de beoefenaar van jiu jitsu de gevoelige en kwetsbare plekken van het lichaam leert en daarnaar zijn handgrepen doet. Er is een langdurige voorbereiding toe noodig om het Japansche worstelen te leeren. In Japan beginnen de jongeDS er al vroeg mee op school. Ze oefenen zich in hel vooruit, achteiuit er. zij waarts springen de sprongen worden staande begonnen en eindigen in een ki uipende houding. De leerlingen moe ten plat kunnen neervallen en plotse ling weer opspringen ze leeren voor over vallen, snel zich omdraaien en dan op hetzelfde oogenblik weer op de been zijri, kortom door al die oefe ningen moet een aapachtige vlugheid worden verkregen, welke den Japan schen worstelaar lot de meest onver- lio -dsclie aanvallen in staat stelt. Er worden bij aanval en verdediging ook slagen toegebracht, niet, als bij liet Engelsthe boksen, met de vuist, maar met de buitenzijde van de geheele band, van den pols tot de toppen der vingers toe. De Japanners harden dit deel van de hand door het slaan op een stuk hout. Ook aan de oefening der nekspieren wordt veel zorg besteed, omdat bij »jiu-jitsu" vooral de nek- greep dikwijls wordt toegepast. Ver scheidene gevoelige en kwetsbare plek ken van het lichaam, zoooals de maag streek ,de lendenen, de ellebogen, de binnenzijde van de knieën enz. worden evenals de hand gehard om tegen schors was wat ingedrukt en er was wat bloed en zwart haar zichtbaar. «Toen i3 de oude naar de rivier geloopen om zich als een alligator in het water te storten. Als hij den stroom bereikt had dan had de heele stam der Kiowas aan den oever kunnen schreeuwen of hem na zwemmen, zei zouden hem nooit bereikt hebben, want hij zwemt en duikt als een otter." Hij toonde Paul de voetsporen, waaronder die van den trapper duidelijk kenbaar waren. Hij maakte hem opmerkzaam op neergetreden verbogen struiken en op den vertrapten weeken grond. Ook lagen overal rondom veeren verspreid, zooals de Indianen die tot hoofdsieraad gebruiken en flarden hunne kleeren. «Hier hebben zij zich weer op hem geworpen allen. Oom heeft een hunner aangegrepen en op den grond geworpen. Hij lag op hem, zie hier." Paul zag duidelijk de sporen van schouders en den indruk van een schedel in den grond, «en de anderen op den oude. Hier hebbeu ze hem gebonden en daarop in de kano gedragen. Zij moeten de wapenen hebben afgelegd om zoo den oude levend te vangen." Steeds nog wees hij den verbaasd luisterenden Paul de sporen. Zij liepen door tot aan den oever. «Hier heeft de kano gelegen, een groot voertuig, en hier hebben zij hem er ingesleept." In den zandigen oever zag men duidelijk de voetsporen en den indruk dien den boot gemaakt had. «Denkt ge, dat oom dien man dien hij gegrepen en op den grond gedrukt heeft, gedood heeft?'' «Die is zoo zeker dood als dat daar de Arkansas stroomt de grijze beer toch niet tweemaal toe als hij vertoornd is," zei Puck, als vroeger met een grimmigen lach. «Maar wat zullen zij den ouden doen Puck?" «Zij sleepen hem naar hun legerplaats en zullen hem doodmartelen." «O God mijn God?" steunde Paul door ontzetting aan gegrepen. Hij had toch van den Indiaanschen martelpaal en de gruwelijke wreedheid der wilden gelezen. Toen sprak hij: «kunnen wij hem niet te hulp komen, Puck?" De dwerg keek hem aan. «Heeft de jongen moed?" «Voor hem, die mijn leven gered heeft, zou ik het uiterste doen." «Goed, wij zullen hem helpen." «Vreemd dat zij ons niet aangegrepen hebben, Puck. zij hebben ons toch zeker op de prairie gezien." Een oogenblik later zei de dwerg: «gij zijt bang voor mij, Paul, en gaat mij uit den weg waar gij kunt. Zie, ik ben niet gevormd als andere menschen, dat weet ik wel en allen die mij zien, verschrikken. Daarom meenen de roodhuiden dat ik een medicijn man, dat wil zeggen een toovenaar, die bovennatuurlijk dingen doen kan en zij zijn bang voor mij, dat heeft ons gered, anders hingen waarschijnlijk nu onze scalpen aan den gordel van een dezer bloedhonden. Pack was zijn vreeselijke opwinding meester geworden en sprak nu kalm en duidelijk. «Laat ons gaan; wij willen zien, wat zij gestolen hebben I" Zij gingen naar de Shanty, terug en traden binnen. De daar anders heerschende orde was in een chaos ver anderd, de roodhuiden hadden alles doorzocht en alles door elkaar gegooid. Alle wapenen waren verdwenen in vaten en kisten waa alles doorwoeld, thee, rum, tabak, een groote gevulde kruit hoorn, zadels, tuigen, lasso's, alles hadden zij meegesleept. «Zie eens hoe de dieven hier hebben huisgehouden. Aan mijn onderaardsche wigwam hebben zij zich niet gewaagd, daar is niets aangeraakt. Jammer dat de tweeloopbuks in het bezit der schurken is: een kostbaar wapen, maar wij hebben nog een andere en kruid genoeg." Hij ging rustig zitten en toonde nu een bijna Indiaansche onverschilligheid. «Weet ge nu wel zeker Puck dat het kiowa's geweest zijn?'' «Knaap, ik ben in de prairie opgegroeid, ik ken den hemel en de aarde, de menschen en de dieren der vlakte en ik kan een Kiowa van een Cheijenne of Daksto onderscheiden als ik slechts hen sporen zie. Zie hier,en hij haalde een stukje met kleine rivierschelpen versierden, Indiaanschen gordel te voorschijn en toonde het aan Paul «dit draagt slechts een Kiowa. Buitendien hebben wij geene vijanden dan deze schurken." «Maar wat beginnen wij nu Puck?" «Wat ik begin, weet ik wel maar gij zijt een kind der neerzettingen en niet gewoon 's nachts in de Steppe te liggen evenals de Cojoten blijft gij hier, ik zal oom volgen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2