NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad i voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. flo. 10. Zaterdag 3 Februari 1906. Vyf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ingezonden. Oflïcieele Publicatiën. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrant 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Geachte Redactie, Mogen we U verzoeken om plaatsing van het onderstaande in uw blad? Bij voorbaat betuigen wij gaarne dank. In het eind van December 1905 werd in Amersfoort een groot aantal circulaires verspreid door de Finan- cieele commissiën van het 58ste Neder- landsch Landhuishondkundig Congres en de plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde, waarin mede werking werd gevraagd tot het houden eener landbouwtentoonstelling en an dere feestelijkheden in Juni van dit jaar, van welke medewerking men kon doen blijken door het toezeggen eener bijdrage of het nemen van een of meer aandeelen van tien gulden in het waarborgfonds; een en ander ter be strijding van niet te verregden onkosten Het beschikbare kapitaal dient vijf duizend gulden te bedragen; op '25 Januari j.l. (den datum waarop oor spronkelijk de termijn voor terugbe zorging der inteekenbiljetten werd ge sloten) was echter geteekend voor 175 aandeelen, terwijl ongeveer f 500 aan vaste bijdragen was toegezegd. Zelfs indien dus over bet geheele bedrag der aandeelen zou worden beschikt, is eerst de helft van het benoodigd kapi taal bijeen. Allerlei gunstige omstan digheden kunnen mogelijk maken, dal van de aandeelen slechts 50 pCt. of minder behoeft te worden geïnd dik wijls zelfs komt het voor, dat een waarborgfonds in 't geheel niet wordt aangesproken. Maar mag de commissie derge lijke waarschijnlijkheden voor zeker heid aannemen Mag men op grond hiervan een programma inuttvoeiing nemen, dat zware financieele verplich tingen oplegt? Zoowel Congres als Landbouwafdeeling ontvingen subsi- diën van Gemeente-en Genootschaps- wege maar, gelet op de voordeelen die eene Gemeente geniet door een binnen haar muren gehouden Land- huishoudkundig Congres en tentoon stelling, kon het toch niet gewaagd heelen, ook op den krachtigen steun van Amersfoort's ingezetenen te rekenen Moge daarom die hoop niet worden teleurgesteld en mogen velen die bun circulaire nog in een hoekje van schrijftafel of lade hebben liggen (er komen er ook zóo veel) het inteeken- biljet daarvan ingevuld nog inzenden of, indien die verloren gegaan zijn, op andere wijze hun bedoeling, in te willen teekenen, kenbaar maken De tijd gaat voort; definitieve regelingen dienen getroffen te worden. Toch scheen het nuttig, nog enkele weken af te wachten of het Waar borgfonds nog aanzienlijker wordt. Is dat onverhoopt niet het geval, dan zal een brkorten van het programma op landbouw gebied dringend nood zakelijk zijn. En hoe jammer zou het wezen indien in een Gemeente als Ameisfooit bij een voorgesteld Con- couis-hippique niet plaats konde heb ben wegens het ontbreken van de zoo gewenschte en noodige belangstelling! We merken nog op. dat wie een of meer aandeden van f 10 neemt in het Waarborgfonds of een bijdrage van minstens f5 toezegt, vrijen toe gang tot de feestelijkheden zal heb ben zooals die later definitief zullen worden geregeld. De financieele Commissie van het 58ste Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres: J. W. C. Bloem, L. A. baron Van Ittersum, Johs. Knoppers, J. W. Middelburg, Th Sanders, jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. De financieele Commissie der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, J. B. de Beaufort, mr. H. J. M. van den Bergh, P J. Frederiks, II. Tromp van Holst. Hciigsienkeuringeti. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; brengen ter kennis van belanghebbenden dat de in het voorjaar van 1906 te houden gewone Rijkskeuringen van lot dekking bestemde hengsten van ten minste 2*/» jaar oud voor zooveel de provincie Utrecht betreft zijn vast gesteld op 14 Februari a. s. dat de regehngscomrnissie tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuringen zitting zal houden op Zaterdag 3 Februari a. s van des voormiddags 11 tot des namiddags 12'/> uur in het Motel Bellevue aan het Vreeburg te Utrecht op vrachtvrije, schriftelijke en onder- geteekende aanvragen zullen door den Secretaris dier Commissie, den heer M. L. H. Thissen, adres (landbouw- bank Utrecht) aan eigonaren en houders van hengsten, inschrijving voor de keuringen worden verstrekt. Bij de aangifte zullen moeten worden vermeld a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze iri het stamboek is ingeschreven, stamboek en stam boeknummer. c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde, en naam en woon plaats van den fokker. De ter keuring aangeboden hengsten zullen op genoemden 14 Februari des morgens te 9 ure aan de stads- manége, Achter Clarenburg, aanwezig moeten zijn Amersfoort, 30 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUYT1ERS. De Secretaris, J. G, STENFERT KROESE. Verlaging gasprijs. Burgemeester en Wethonders van Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Januari 1906 de prijs van kookgas is bepaald op vijf en een halve cent (5'/i) per M" Amersfoort, 31 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester WUYTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. Kadaster. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat de staat no 75 der grondbelasting, van 1 Februari 1906 tot 1 Maart d. a. v. ter inzage is nedergelegd ter secretarie der gemeente. Amersfoort, 1 Februari 1900. De Burgemeester van Amersfoort, WUYTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort: Gelet op art, 37 der Drankwet. Brengen ter openbare kennis le dat bij hen is ingediend een ver zoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van den ver koop door: Joh. And. Wilh. Bolken in drie benedenvertrekken, van perceel Krommestraat no 50 alhier. 2e dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen hel verleenen van het verlof schrif telijke bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort den 1 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester WUYTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Biengen ter openbare kennis; le dat bij hen is ingediend een ver zoekschrift om verlof tot vet koop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, van ge bruik ter plaatse voor verkoop door J. H. Bauland in het bene dengedeelte van perceel Punten burgerlaan no. 19 alhier. 2e dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schrif telijke bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, den 31 Januari 1906. Burgemeester én Wethouders voornoemd: De Burgemeester: WUYTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Gemeente-belastingen. De Gemeente-ontvanger van Amers foort, herinnert bij deze, voor zooveel noodig, aan de spoedige voldoening der nog openstaande posten, plaatse lijke inkomsten- en straatbelasting, aangezien weldra met de vervolging zal worden voortgegaau. Amersfoort, 3 Februari 1906. De Ontvanger voornoemd, K. v. r>. BURG. Door B. en W. zijn benoemd bij het lijdelijk Gemeente- ziekenhuis aan de Muurhuizen tot: inwonend ver pleegster mej. A. G. Burghgraef, oud hoofdverpleegster van het voormalig Aldegonde-gasthuistot huisbewaar ders A. J. Boode en echtgenoote. Naar wij vernemen, zal de majoor 11. D. Twiss Maandag a. s. het bevel aanvaarden over het detachement van het le regiment huzaren alhier. FRANZ TRELLER. 33) «AU riglit", lachte de geweermaker, «'t is goed zoo, de jonge meester gaat mee als mijn leerling, moet een goede geweermaker worden, 't Zou toch al erg moeten loopen, als we de heeren daar niet verschalken." «Maar," vroeg het Cheyennehoofd ernstig, «zal de ge weermaker onzen vijand de buksen geven?" «Neen, neen, heer roodhuid. Ik heb drie riffles (buksen) bij mij," hierbij wees hij op het muildier, die wilde ik u te koop aanbieden en daar ik uw stam in de prairie niet vond, nam ik ze, wat van zelf spreekt, mee naar de kiowas." De Cheyennes zullen de geweermaker huiden voor die riffles geven." »'t Is mij goed, neem ze. Zaken zijn zaken, neem ze voor den ouden prijs. Wat nu in deze zaak mijn werk als ge weermaker betreft, dat zal den Kiowas weinig baten. Zeg u, hoofdman, ben geen man met twee tongen, behoor tot de lieden mijner kleur, bij den ouden man en bij u, daar gij op de hand der blanken zijt. Het is een eenvoudige jongen, maar Bill Stone heeft slechts één woord." De blanke spreekt de waarheid, Cajugas gevoelt dat hier," en de Indiaan wees op zijn hart «hij zal naar de Kiowas gaan en troost spreken in het oor van den Grijzen Beer." «Dat denk ik te doen. Ik ben een vreedzaam man, wil niets van krijg en dergelijken weten, moet er echer gevochten worden nu, dan zal Bill Stone zijn man staan, kan met de buks omgaan, is een feit." Het eerlijke, trouwhartige in het spreken en doen van den Kentuckier liet geen twijfel opkomen aan de eerlijk heid zijner bedoeling. Nu werd er ernstig en afdoend be raadslaagd en daar Paul's besluit den geweermaker te be geleiden, onverzettelijk was, hij in diens gezelschap geen gevaar liep, in ieder geval in het leger der Kiowas nut tiger kan zijn voor de bevrijding des ouden trappers dan in de prairie, zoo werd besloten dat beiden, Stone en Paul, verder naar het noorden zouden trekken, terwijl Puck hen zou volgen, wat al de voorzichtigheid, welke gesteldheid van den bodem en de gevaarlijke sluwe vijand noodig maak ten. De dwerg, die na het zoo bloedig slaags raken met de Kiowas de kalmte terug had gekregen, die hij door de hevige smart en het verlies van zijn vaderlijken vriend ver loren had, maande den jongeling aan tot voorzichtigheid en zeide hem, hoe hij zich moest gedragen om bij de In dianen geen verdenking te wekken, sprak ook herkennings- en elkaar verstaanbare teekenen met Stone en Bill af, die ont leend waren aan de hen omgevende natuurklanken. Daar met zekerheid was aan te nemen, dat Puck en Paul door de Kiowas, die de Shanty aan den Arkansas rondgeslopen waren en den trapper hadden weggevoerd, gezien waren, den Indianen dus de aanwezigheid van een tweede blanke in het gezelschap van den Grijzen Beer bekend was, zoo I was men er op bedacht Paul's uiterlijk, dat de wilden slechts heel uit de verte konden gezien hebben, wat te veranderen. Het trof gelukkig, dat de Kentuckier hem uit zijn valies een roodwollen hemd kon leenen, dat Paul ter stond aantrok in plaats van het jaehthemd, dat hij aan Puck's knnstvaardigheid te danken had. Zijn hoofd bedek te hij met de pet, die Stone hem gaf. Een leeren tasch, waarin de geweermaker eenig noodig gereedschap borg, hem omgehangen, gaf hem het uiterlijk van een ambachts man. Hij kreeg een plaats op het lastdier van den Ken tuckier, paard en buks liet hij achter, nam een hartelijk afscheid van Puck, schudde den Cheyenne de hand en reed met den geweermaker den weg naar het noorden terwijl de anderen, hen nastarend, achterbleven. Ook nu verliet Bill Stone zijn goede luim niethij bab belde en zong zijn lustige liedjes, terwijl de jongeling aan zijne zijde rustig en in gedachten verzonken voortreed. Het bloedige samentreffen met de Kiowas de onverbid delijke wreedheid der prairie krijgers, had zijn uitwerking op zijn jong gemoed niet gemist, en dat stemde hem ern stig. Maar het vast besluit om al zijn krachten in te span nen tot bevrijding van zijn redder, werd door die indruk ken en de vrees voor gevaren, niet geschokt. Hij was vast besloten zijn plicht te doen. De man naast hem maakte geheel den indruk van een eerlijken openhartigen makker, maar toch was de toestand die hem in zijn gezelschap het onbekende tegemoet voerde, zeer vreemd. (wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1