NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. «O. 17. Woensdag 28 Februari 1906 Vijf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7V» Csmt. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Niemand zal kunnen zeggen dat de Raad onzer gemeente wat snelheid van weiken betreft niet met zijn tijd meegaat. De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal mag er een voorbeeld aan nemen. In zijne gisterenmiddag ge houden zitting toch vond hij binnen een kwart uur tijds gelegenheid om eene agenda van 9 punten af te werken, en hoe. Te kwart voor twee klonk de bel, die de nieuwsgieiigen veroorlooft hunne zit- of staanplaatsen op de publieke tribune in te nemen en om half drie stonden deze, de nieuwsgierigen na tuurlijk, al weder op straat In dat korte tijdsvei loop hoorden zij de notulen voorlezen der vorige vergadering van 30 Januari 11., een woord van welkom door den voorzitter Jhr. Barchman Wuytiers tot den hersteld uit het buitenland teruggekeerden heer Mr. Heyligers en een dankbetuiging van genoemden heer, die nog lange jaren zijn beste krachten aan de be langen der gemeente hoopt te kunnen blijven wijden, de mededeeling door den voorzitter van een reeks inge komen stukken, waarvan wij als de meest belangrijke aanstippeneen adres van de Afdeeling Amersfoort van den Nedeil. Rond van Onder wijzers tot afschaffing van ambulante hoofden, een verzoek van den heer Willemsteijn om bet berggedeelte der gemeente in de Kom op te nemen, een verzoek van den heer Hontelé om de Kruiskamp te bestraten en te verlichten, de mededeeling van B. en W. dat door hen aan mejuffrouw Hulsteyn eervol ontslag was verleend als onderwijzeres bij het herbalinps- otiderwijs en dat bij dat onderwijs door hen waren benoemd de heer P. van den Hooff voor Nederl. taal en den heer G. F. Nijland voor natuur kunde. Voorts hadden zij het voor recht de traditioneel geworden geheime zitting te mogen meemaken, buiten de deur altijd, en dat alles binnen drie kwartier. Wij gelooven dat dit record niet gemakkelijk zal worden geslagen Het voorstel van B. en W. tot het geven van verlof en eervol ontslag aan den tijdelijken leeraar aan hel gymnasium Z. J. de Lange werd z. h. st. goedgekeurd en in diens plaats met algemeeno stemmen benoomd de heer H. Corver, tijdelijk leeraar aan de H. B. S. Voorsteller) van het Dag. Best. tot het verlengon van het vei lof aan de onderwijzeres Mej. M. J. Boukamp en den onderwijzer J. W. Radersma vonden almede zwijgende goedkeuring bij den Raad. Een ons onbekend gebleven voor stel van B en W. met eveneens on bekende adviezen van onbekenden betreffende een adres van den heer J. M. Thiel lot bet houden van ver plichte schoolvergaderingen op de lloogere Burgerschool, gat evenmin aanleiding tot debat en werd z. h. st. goedgekeurd. Op dezelfde wijze werden ter voldoe ning aan artikel 178 der gemeente wet de navolgende verordeningen vast gesteld 1. Verordening op de keuring en den verkoop van vee, vleesch en spek, afgekondigd 15 November 1858. 2. Verordening, regelende de ver plichting tot het doen van aangifte van de verhuizingen binnen de Ge meente, afgekondigd 14 Juni 1862. 3. Verordening op het vervoeren en begraven van lijken in de Ge meento Amersfoort, afgekondigd 27 December 1869. 4. Verordening voor het vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte naar een ziekenhuis of naai hunne woning, afgekondigd 12 Juni 1873. 5. Verordening houdende bepa lingen ter voorkoming van brand, afgekondigd 16 September 1S86. 6. Verordening houdende bepalin-| gen, in acht te nemen bij het ontstaan en met betrekking tot blusscliing van brand,afgekondigd 16Seplember 1886. 7. Verordening op do openbare plaatsen, afgekondigd 1 November 1886. 8. Verordening houdende bepalin gen omtrent openbare orde, afge kondigd 18 December 1886. 9. Verordening op het Marktwezen, afgekondigd 28 Mei 1888. 10. Verordening houdende voor schriften in het belang der openbare gezondheid, afgekondigd 10 Decem ber 1890. 11. Verordening vaststellende be palingen die gelden voor alle politie verordeningen waarbij straffen zijn bedreigd, voorzoover daarbij te dien opzichte geen bijzondere voorschriften gemaakt zijn, afgekondigd 10 Decem ber 1890. 12. Verordening tot aanvulling dei- Verordening, houdende bepalingen omtrent de openbare orde, vastgesteld door den Gemeenteraad van Amers foort, den 29 November 1886 en afgekondigd den 10 December daar aanvolgende, afgekondigd 16 Novem ber 1891. 13. Verordening tegen de huizen van ontucht te Amersfoort, afgekon digd 2 Augustus 1893. 14. Bouwverordening, afgekondigd 30 Januari 1890. 15. Verordening op het gebruik van de haven, grachten en beken in de Gemeente Amersfoort, afgekondigd 8 Mei 1897. 16. Verordening tot wijziging en aanvulling der Verordening, houdende bepalingen omtrent openbare orde, afgekondigd den 17 Februari 1898. 17. Verordening op de wegen en waterleidingen afgekondigd den 2 November 1899. 18. Verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, afgekon digd den 9 Juli 1900. 19. Verordening tot wijziging en aanvulling der Bouwverordening, afge kondigd den 20 Augustus 1900. 20. Verordening betreffende de straat-politie, afgekondigd den 21 Juli 1903. 21. Verordening tot wijziging der Verordening betreffende de straat- politie. afgekondigd den 10 December 1903. 22. Verordening op de Banken van leening en de huizen van verkoop met recht van wederinkoop in de Gemeente Amersfoort, afgekondigd den 25 Juli 1904 23 Verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten, afge kondigd den 4 October 1904. 24 Verordening tot wijzigiHg der- Verordening op de tapperijen, koffie huizen en logementen, afgekondigd den 9 Juli 1900, afgekondigd den 6 Maart 1905. 25. Verordening tot wijziging der Verordening, houdende bepalingen omtrent openbare orde, vastgesteld bij besluit van 29 November 1886 en gewijzigd bij besluiten van 28 October 1991 en 25 Januari 1898, afgekon digd den 9 Januari 1906. De heer Heyligers vond nog gele genheid op te merken, dat waar B. en W. spreken van eene verplichte 5-jaarlijksche herziening van de straf verordeningen, de laatste herziening acht en een half jaar geleden had plaats gehad. Een voorstel van B. en W. om, ge let op het rapport van de 2en ge meente-opzichter, gelet op het advies der daartoe door den Raad benoemde commissie, gelet op art. 18 der Wo ningwet, de perceelen nos. 86, 88,90 en 92 aan de Heiiingstraat, toebe- hoorende aan de Weduwe Rijk van Esveld geboren Dirkje van Raait, on bewoonbaar te verklaren, werd z. h. st. goedgekeurd. Een gelijk lot wedervoer oen voor stel van B. en W. betreffende een adres van W. G. Krüsseman Jzn., met verzoek benoemd te worden tol make laar. Dank zij het raadslid de heer van Eek, die, hoewel wat laat, de hamer was reeds gevallen, verzocht de strek king van het voorstel in deze publieke vergadering bekend te maken, kwa men wij te weten dat dit bedoelde afwijzend op het verzoek te beschik ken en voortaan niet dan in hoogst bijzondere omstandigheden tot de be noeming van nieuwe makelaars over te gaan. Waarom de Raad daarop plotseling in geheime zitting moest overgaan is ons tot dusver een raadsel gebleven. Na heropening der openbare zitting werden de jaarwedden van den onder wijzer F. Boer, en de onderwijzeres Mej. M C. van Oiden, in verband met als zoodanig volbrachton dienst tijd verhoogd en eene behandeling van reclames betreffende het le aan- vullings-kohier der Inkomstenbelas ting ilienst 1905 niet behandeld al thans niet bediscussieerd, Wat hier omtrent dus werd besloten komen alleen belanghebbenden te weten en zulks is in dit geval dan ook voldoende.- Op eene vraag van den heer Hage- doorn wanneer B. en W. van plan zijn de pensioenregeling der leeraren bij Hooger en Middelbaar onderwijs in den Raad te brengen, deelde de Voorzitter mede, dat zulks in eene begin Maart te houden vergadering zal geschieden. Daarna werd de ver gadering die de heeren Mr. van Voorst Vader, Tromp van Holst en Jorissen volgens ingekomen mededeeling ver hinderd waren bij te wonen door den Voorzitter gesloten. Naar verluidt heeft de Afd. Amersfoort der Vereeniging tot op voeding van halfverweesde-verwaar- loosde en verlaten kinderen alhier onderhandelingen aangeknoopt met Mejuffrouw Mr. E. C. van Darp, Ad- vokaat en Procureur te 's Hage om hier ter stede een lezing te geven over het onderwerp »de kinderwetten" en wel op 8 Maart e.k. 's avonds 8 uur in »Ons Huis". FRANZ TRELLER. 41) n Alles staat u ten dienste, sir," antwoordde Brown met ijskoude kalmte, maar slechts onder getuigen geef ik u de kas en de toegesloten boeken over, onder respectabele getuigen; ik wil niet sir, dat er achter mijn rug schur kenstreken worden uitgehaald." Daar Osborne hierop niet terstond een antwoord vond, BDauwde hij de zwarten toe: vooruit aan het werk." De negers gingen, allerlaatst Cornelia. In de deur wend de zij zich nog eens om en riep uit: gij hier heer zijn, Mr. James, nu arme Paul dood, gij toch nooit een gentle man worden." En met groote waardigheid ruischte zij de deur uit. Osborne zond haar een woedenden blik na, richtte zich daarop beleefd tot den Sherif met de woordenwik hoop dat mij de eer zult bewijzen mijn gast te zijn, Mr. Heathcot?" Deze antwoordde koele stijf: ik moet tot mijn spijt be- bedanken, sir, mijn plicht roept mij naar Monmouth terug.*' Toen reikte hij Brown de hand en zei tot hem niet zonder beteekenis; »Mr. Brown als gij den Sherif ooit noodig hebt, dan staat hij tot uw dienst." wik hoop hem uog wel eens noodig te hebben," prevelde de oude Mr. Heathcot lichtte groetend zijn hoed voor Osborne met eenik wensch u een goeden morgen, sir," toen ging hij naar beneden, naar de rivier toe. Osborne en Brown waren alleen op de veranda, ook de blanke arbeipers hadden zich verwijderd. De nieuwe eigenaar van Woodhouse zag den eenvoudigen vrede aan met een blik en een lach waaruit evenveel haat als zehevierende toon sprak. «Mr. BrowD, uw diensten heb ik voortaan niet meer noodig. Geef de Kas, de boeken en de papieren over en ga dan uws weegs." wJa James Osborne, ik zal mijns weegs gaan, maar ik hoop den dag nog te beleven, waarop ik u aan de galg zie." Osborne brak in eeD spotlach los. wik was ver af, toen mijn oude. goede John, die meer mijn vriend dan mijn meester was, stierf, aan een beroerte en op mijn vervoek om het lijk te laten opgraven en onder zoeken, ging de rechter niet in. Ik zweeg toen, om der wille van het kind. om niet zijn geheel leven te verbitteren door eene verdenking, die zijn oom tot broedermoorder maakte; de doode was toch niet meer in het leven terug te roepen. Maar deze overweging valt nn weg. Wat de verwonding van den jongen aangaat, zult gij zien, hoe ik even als een roodhuid een spoor ontdekken en volgen kan. Het is mij nu duidelijker geworden dan vroeger door wien de kleine Henry, die u voor de erfenis in den weg stond, evenals nu Paul, zijn dood gevonden heeft. Het arme kind 1 verdeonk in de rivier, niet waar? Zie toe dat hunne schimmen niet tegeu u getuigen. Wij ontmoeten elkaar weder, James Osborne! Zoo sprak de oude man de hand dreigend opheffend en vertrok. Oeborne zag hem na met een blik, waarin haat en schrik dooreen gemengd waren. wBah, wat kan hij doen? De jongen is dood en Ik heb toch de uitspraak van de jury. Op die schurken daar gindsch kan ik niet rekenen. Wij zullen je toch een nagaan, oude vos, en als je me tastig wordt, kerel, nu onsterfelijk ben jij ook niet. Woodhouse is mijn, mijn en ik wil wel eens zien wie het mij ontndmen zou." Den volgenden dag gaf Brown den nieuwen heer van Woodhouse alles over, wat hij onder zijne berusting gehad en verdween toen spoorloos uit die streek. Tot groote verbazing van allen, die tot de plantagn be hoorden, ging James Osborne eenige dagen later,, nadat hij een nieuwen administrateur had aangesteld, op reis, per boot stroomop. Raar men meende te weten, had hij zith naar Kausus begeven, waar hij zoo kort te voren, onder zoo treurige omstandigheden, zijn neef begraven had. HOOFDSTUK V. Paul ontwaakte toen de dag helder scheen in zijn hol. Hij had eenigen tijd noodig voor zijn tegenwoordige toe stand hem duidelijk voor oogen stond. (Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1