NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. c FEUILLETON. tto. 25. Woensdag 28 Waart I90ti. V^f-en-dertigste jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant t'!J f .•Li' -:.l- A ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester Jhr. Barchman Wuytiers van Vliet gehou den zitting van den gemeenteraad waren alle leden, op Gr. Hagedoorn na, aanwezig. De notulen der vorige vergadering door den secretaris ge lezen, gaven geen aanleiding tot op- of aanmerking en weiden diensvolgens onveranderd vastgesteld. Van de ingekomen stukken, waarbij eenige goedkeuringen van Gedeput. Staten op in vorige vergaderingen ge nomen raadsbesluiten, vermelden we: een verzoek van den heer A. M. Kulle- wijn Nz., leeraar aan het Gymnasium om hem met j Sspï. a.S. als zoodanig eérvoi ontslag te veileenen (in handen van B. en W. om advies)een veizoek van twee timmeriiedeuvereenigingen om den loonstandaard voor gemeente werk met 3 cent per uur te verhoogen een adres van Schoonderbeek c s met verzoek langs hunne woningen builen Bloemendal een trottoir te willen aan leggen; een veizoek van de onder wijzeres mej. van Olden om het haar verleende verlof inet 3 maanden te verlengen, op voorstel van den voor zitter spoedeischend verklaard wordt dit verzoek dadelijk door de Raad in behandeling genomen, die zwijgend zijn goedkeuring daaraan hecht en ten slotte een schrijven onderteekend door den Rector van het Gymnasium, den Directeur der H. B School en ver schillende leeraren dier beide inrich tingen van onderwijs, waarbij deze heeren mededeelen een verzoekschrift tot H. M. de Koningin te hebben ge richt om het raadsbesluit van 13 Maart 1906 betreffende de regeling van hun pensioen te vernietigen (voor notifi catie aangenomen). Bij de daarop volgende behandeling van punt 1 der agenda deelt de voor zitter mede, dat is ingekomen een verzoek van de heer W H. van Haselen om te worden benoemd tot gemeente veearts en keurmeester van vee en vieesch, doch dat hierop alsnog niet kan worden ingegaan, daar deze be noeming in overleg met Gedeput. Stalen moet geschieden. De Raad be noemt daarop met algemeene stommen tot tijdelijk keurmeester de heer W. 11. van Haselen. Het voorstel van B. en W. tot periodieke verhooging der salarissen van de leeraren B. D. Best, I. M. J. Hoog, J. M. Thiel en J. C. A. Havinga woidt z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde komt een adres van de maatschappij «Amersfoort" tot exploitatie van onroeiende goedeien te Amsterdam, met verzoek door haar op de terreinen van den Berg aan gelegde wegen te willen ovei nomen. B en doen opmerken, dal de rnaalschappij niet aan de gel dende verordeningen voor hel aan leggen van wegen Lieeft voldaan en stellen naar aanleiding daarvan den Raad voor te besluiten 1. de Maatschappij «Amersfoort" lot Exploitatie van onroerende goe deren er op te wijzen, dat zij de geldende en aan haar bekende ver- oideningen overtreden heelt en haar mede te deelen, dat do door haar aangelegde wegen kunnen worden overgenomen, zoodra: le. de wegen in onderlinge aan sluiting met elkaar gebracht zijn en geheel voldoen aan de eischen, welke gesteld kunnen worden volgens art. 2, lid 1 sub a, b, c, d en e der ver ordening, houdende bepalingen, iu acht te nemen bij het overdragen aan de Gemeonte van stiaten of wegen, enz. 2e. de Maatschappij een bedrag van 20 pCt. van de gelaxeerde kos ten van aanleg heeft gestoit en de gasverlichting, voorzoover betreft de reeds aangelegde wegen, den aan te leggen verbindingsweg en het ge deelie Utrechtschen straatweg van af de Emma-laan tot aan den verst verwijderden reeds aangelegden weg. De heer Plomp vindt, dat waar adressant zelf zegt dat in de eersté jaren geen huizen aan die wegen te verwachten zijn en de gemeente der halve voor lasten wordt gesteld waar geen lusten tegenover slaan, dat op het verzoek al wijzend moet worden beschikt. De vooizilier doet opmer ken dat waar aan de voorwaarden werd voldaan door den Raad tot dusverre legen de overname nooit bezvvaai is gemaakt. Wethouder Visser vreest dal de Raad bij wei gering zich op een gevaarlijk terrein begeeft; komen er later aanvragen om aan die wegen te mogen bouwen wie moet dan de kostbare aanleg der gasleiding betalen? Het onderhoud bediaagt overigens slechts een bagatel. De heer Van Esveld is van oordeel dat waar wij hier te doen hebben met eene maatschappij die in alle opzichten de. belangen van Amersfooit beha' tigt door hel aanleggen van prachtige wandelwegen op onzen Berg, die vroeger onbegaanbaar was, de Raad het streven dier Maatschappij in de hand moet werken echter Ue hand houdende aan de verordeningen. De heer Plomp houdt juist niet van die geordende wegen, die z. i. het natuurschoon bederven. De heer Hameis, die aanvankelijk het voorstel van den heer Plomp ondersteunde, acht het na het gehoorde toch maar beier met het voorstel van B. en W. mee te gaan. Dit vooistel alsnu in stemming gebracht woidt met op één (die van den heer Plomp) na algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om 1: afwijzend te beschikken op een door den heer Snouck tot den Raad gencht verzoek hem een lokaal der gemeente tot het geven van gymnastiekondei wijs af te staan; 11: voorts eveneens afwijzend te beschikken op een adres van de heeren Muller Rost c.s. tot het doen geven van gymnastiekonderwijs aan de openbaie jongensschool en om IIIdaarentegen vast le stellen de 3 concept-verordeningen door hen den Raad d d. 4 Octobet 1905 aan geboden. Nadat de voorzitter heeft mede gedeeld, dat alsnog is ingekomen een schiijven van de heeren Wéry en Van Daal, waarbij deze te kennen geven hun bezwaren tegen het verzoek van den heer Snouck in te trekken, om reden hun bij een onderhoud met genoemden heer is gebleken, dat zij hunne localiteilen op den door den heer Snouck gewenschte uren niet dis ponibel hebben, breekt als een tweede watervloed een stroom van welspre kendheid los, waaraan schier alle raadsleden het hunne loo bijdroegen. Het debat hier weer te geven, zou nagenoeg ons geheele blad in beslag nemen. Het zij derhalve voldoende te vermelden, dat door den heer Gerritsen een tegenvoorstel wordt ingediend om aan den heer Snouck wel een lokaal af te staan, onder de voorwaarden bij ontwerpbesluit van Januari j 1. vastgesteld, welk voorstel nadat dat van B. en W. met 10 tegen 4 stemmen is verworpen, met 11 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Üp voorstel van den heer Veis Heyn wordt nu eerst punt lil van het voor stel van B. en W behandeld, hetwelk weder na een spiegelgevecht tusschen de heeren Gei ritsen en Veis Heyn ter eenre en Wethouder Celosse ter andere zijde met 11 tegen 5 st. de nederlaag leed waarna punt II, voor stel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van den heer Muller c.s., met algemeene stemmen wordt aangenomen. Met algemeene stemmen keurt de Raad daarna goed, dat door het Dag. Best. met het Sint—Elisabetti's gast- of ziekenhuis een contract wordt ge sloten onder de navolgende voor waarden I. Het Bestuur van het St. Elisa beih's Gast- of Ziekenhuis verbindt zich de zieken, ten koste der Ge meente Amersfoort, in het nieuw ie bouwen Ziekenhuis ter verpleging np te nemen en minstens 10 bedden voor de Gemeente ter beschikking te stellen. II. De Gemeente Amersfoort ver bindt zich de personen, wier opname in eene ziekeninrichting door de Gemeente noodzakelijk geacht wordt, aan bovengemelde ziekeninrichting ter verpleging toe te vertrouwen tegen eene vergoeding van fl.25 daags per hoofd zonder inbegrip van het ver strekken der benoodigdo medicijnen en verbandmiddelen (desverkiezende tegen eene vergoeding van flöOper hoofd in welk geVal het Bestuur zich verplicht, de benoodigde medicijnen en verbandmiddelen te verstrekken). III. De overeenkomst woidt aan gegaan voor den tijd van 3 jaren, te beginnen op den dag, waarop het Ziekenhuis in exploitatie zal worden genomen. Opzegging van de overeenkomst zal moeten geschieden 12 maanden vóór het eindigen dezer overeenkomst. Bij niet- opzegging op den bepaalden tijd wordt de overeenkomst geiekend telkens voor 3 jaren te zijn ver lengd. Het bestuur deelde betreffende op name, verpleging, bezoek van geeste lijken, enz. alvorens het volgenden mede a. Het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis heeft ten doel de ver pleging zoowel van arme als van meer gegoede zieken, zonder onder scheid te maken in godsdienst ot stand, zoowel in particuliere wonin gen, als in daartoe bestemde gebou wen b. Opgenomen worden alle zieken, wier vei pleging de Gemeente Amers foort vordert, met uitzondering van personen lijdende aan krankzinnig heid ol eenige besmettelijke ziekte onder krankzinnigheid óok te ver staan, lijdende aan delirium tremens. Ingeval van twijfel omtrent de besmettelijkheid van eenig ziektege val beslist de geneesheer van hel Sint-Elisabeths G^st- of Ziekenhuis. DOOR FRANZ TRELLER. 49) Terwijl nu de hoofden en oudere krijgers beraadslaagden had men den beiden geweermakers nog een aantal buksen gebracht, die hersteld moesten worden. Onder dezen bevond zich, zooals Paul met groote verbazing bemerkte de hem welbekende dubbelloopsbuks van den trapper. Toen hij dat aan Stone zeide, bromde deze: «Hm," we zullen dit wapen voor den ouden heer in orde brengen, ik hoop dat hij het nog dikwijls zal afvuren." Een weinig vaster draaien der schroeven en de buks was weer in orde. Toen zij eindelijk droevig gestemd, naar hun nachtleger terugkeerden om daar wat te eten, bemerkte zij dat nog slechts weinig oudere mannen aanwezig waren. Stone sprak de hem tegenkomenden Chamulpa aan«nu, oude roodhuid, zijn de heeren Kiowas ter jacht uitgereden Deze knikte met een boosaardig lachje en ging lan gzaam met hen naar het hol dat hun tot slaapplaats was aange wezen. Toen zij den hoek der rots omsloegen zagen zij voor den ingang een jongen Indiaan zitten, die een, naar het scheen, totaal uitgeput paard aan den teugel hield. Nauwelijks zag deze Paul of hij liet een kreet van ver bazing hooren en sprak daarna eenige woorden in de Indiaansche taal. flij had nog niet uitgesproken of Cha mulpa greep Paul bij den keel en de verschrikte jongeling zag het woedend gezicht en de van toorn fonkelende oogen van den wilde. Verrast, ontzet, tot wanhoop gedreven, zijn dood nabij ziende, greep Paul bliksemsnel het mes dat hij in zijn gordel had en stak het den Indiaan in de zijde. Deze liet Paul's keel los en tuimelde achteruit, toen sprong de jonge Indiaan met een gillenden schreeuw op hem los, maar een kunstige vuistslag van Bill die hem tusschen zijn oogen trof deed hem bewusteloos neervallen. Dit alles geschiedde zoo snel, zoo instinctmatig dat Bill en Paul verbaasd zagen hoe de zoo plotseling tegen hen opgestane wilden verslagen waren. «Nu, bij God, dat is een mooie geschiedenis. Nu is'tuit. Maar mijns vaders zood zullen zij niet levend hebben. Hij sprong het hol binnen en terwijl Paul nog voor zich uitstaarde alsof hij dat vreeselijke niet kon vatten, kwam Bill naar buiten in de eene haud de buks, in de andere kogeltaseh en kruithoorn. «Kom, jongen, nu geldt het te rennen om ons leven, vooruit naar de muildieren." Met verbazing hadden twee ia de nabijheid zijnde Indianen dit alles gezien en begonnen nu woest te schreeuwen toen Bill en Paul wegrenden om in de prairie te komen. Toen liepen anderen toe en nog voor de vluchtelingen den naasten hoek konden omslaan suisde een pijl hen achterna. Tot hun groote schrik stonden zij voor een rotswand, zij hadden den weg gemist. «Terug," riep Bill, «en er op los, ik ben een vreedzaam man, maar als er gevochten moet worden, zal mijn vaders zoon zich weren." Zij stormden terug, terwijl vier Indianen hun in den weg traden. Bill schouderde zijn buks, drukte los en een der mannen stortte neer en de anderen weken op zijde voor den woedend op hen losstormenden Bill, maar niet snel genoeg dat een kolfslag van Bill's buks een hunner buiten gevecht stelde. Zij renden aldus voort eu kwamen weer bij hun hol. «Naar de rivier," riep Bill hijgend uit en zij vlogen daarheen. In een enge kloof traden hun weer twee Indianen in den weg, die nauwelijks wisten wat er was voorgevallen. Een hunner kreeg zoo'n vreeselijken stoot met den loop der buks dat hij ineen zonk, de ander kreeg een slag van Bill's geweldige vuist waardoor hij tegen den rotswand aanviel. Weer vlogen zij voort. Zoo kwamen zij in de rotsketel waardoor de Oshonta stroomde. «Neem de dubbelloopbuks van den oude." Paul deed zulks. «Iu het water, kruid droog houden." «Stroomaf zwemmen?" «Neen, stroomop stroomaf is de waterval." «Dan maar voort." Zij sprongen in het water en kliefden het met krachtige armen. Daar verschenen achter hen twee Indianen, maar alle geweren die in de legerplaats waren, stonden nog on bruikbaar tegen den rotswand. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1