NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. flo. 29. VVoensdag il April 1906. Vijf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officieele Publicatiën. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsc ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIE: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtacten, visch- acten en kostelooze vergunningen om te visschen, benevens voor de regi stratie van eendenkooien en duiven tillen, alle werkdagen van 's voor middags 10 tot 12 uur des namiddags, ter secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt ben opmerkzaam op het be lang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriften, behour- lijk ingevuld, vóór den 1 Mei aan staande ter voormelde plaatse intele- veren, opdat men tijdig voorzien zij van een achte of vergunning vóór het seizoen 1906/1907. Amersfoort, den 7 April 1906. De Burgemeester voornoemd E. L. VISSER, l.-B. Nederlanderschap. De Burgemeester van Amersfoort Gelet op art. 7 50 der wet van den 12 December 1892 Staatsblad no. 268 brengt ter kennis van belanghebben den, dat het wenschelijk zal zijn, dat zij ter voorkoming van het verlies van Nederlanderschap voor Neder landers, die zich reeds van vóór 1 Juli 1896 buiten het Rijk en zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen bevinden en sedert dien tijd nog geen verklaring als bij het aangehaald ar tikel bedoeld, hebben ingediend hunne bloed- of aanverwanten, die in dezo omstandigheid verkeeren, aan sporen eene verklaring als bovenge noemd, betreffende hun wensch om het Nederlanderschap te behouden, vóór den 1 Juli 1906 in te zenden. Amersfoort den 7 April 1906. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, l.-B. Afgifte van attestatiën de vita aan gegagcerden. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op bet Koninklijk Besluit van 3 November 1902 (Staatsblad no. 192) herinnert belanghebbenden er aan. dat aan gegageerden geen attestatie de vila wordt algegevendan na vertoon der gagementsakle, of der door het Departement van Koloniën in de plaats van eene dusdanige akte afgegeren verklaring. Amersfoort, den 10 April 1906. E. L. Visser, L. B. Burgemeester en Wethouders van Ameistóort, brengen ter kennis van belanghebbenden 1*. dat de secretarie der gemeente zal gesloten zijn op den Goeden Vrijdag en de beide PaascbdageD 2°. dat het bureau van den Burger lijken Stand voor het publiek geopend zal zijn op Goeden Vrijdag van 's mid dags 12 tot 's namiddags 1 uur, en op de beide Paaschdagen, indien daartoe door belanghebbenden aanvrage wordt gedaan, des voormiddags van 8'/j tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De aanvrage geschiedt aan het ge meentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusscben 8 en 8'/i uur des voormiddags van den dag waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, den 10 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Tl'eth. L. Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Vesuvius. De telegrammen uit Napels blijven onrustwekkend. Te Torre Aniiunziala heeft men de spoorwegbrug laten springen, in de hoop daardoor de lava naar de zee te leiden. Het verkeer wordt alleen door automobielen en rijtuigen onderhouden. In Napels is een massa verdacht gepeupel opgedo ken, vermoedelijk met de bedoeling de verlaten woningen te plunderen. Een sterke lavastroom vloeit naar Pompeji, zoodat de dooden stad ten tweede malen bedorven zal worden, lang niet ongegrond schijnt. Ook in Torre del Greco is de lava binnenge drongen en de verschrikte bevolking op de vlucht geslagen. Te Portici zijn alle huizen verlaten, de bewoners hebben in Napels een schuilplaats gezocht. Tot in het ver verwijderde Apulie toe valt een aschregen. Het zonnige, vroolijke Napels is bijna niet meer te herkennen. De anders zoo vluchtige bevolking is geheel en ai ter neer geslagen, voort durend trekken processies met heiligen beelden en vaandels door de straten, de mannen prevelen gebeden, de vrouwen barstien nu en dan in gesnik en gehuil uit. De particuliere correspondent van den Bert Lok. Anz. te Napels seint het volgend verhaal over de verwoes ting van Boscotrecase. Zondagavond stond de lava ongeveer 100 M. voor het plaatsje plotseling stil en de be angstigde bevolking, die reeds gereed stond om te vluchten, zag nu van dat voornemen af. Maar omstreeks middernacht hoorde men een hevige ontploffing en een vuurkolom steeg op uit den krater. Toen was weder alles stil. Dit ééne oogenblik had echter over het lot van het stadje beslist. De beide lavastroomen hadden nieuw voedsel gekregen en knetterend en krakend met onweerstaanbare kracht bewogen de massa's zich voort. De bewoners gingen op de vlucht. »Het uur van onze vlucht", zoo zeide een ooggetuige, »leek ons een eeuw. De hemel was rood als bloed, onze kelen waren uitgedroogd door de ontzettende hitte". De lava kwam aanrollen, de achter aankomenden schreeuwden als krank zinnigen, het leek wel een hel. De stedelijke secretaris Guarius eneenigen zijner vrienden hadden de leiding, zoover van leiding sprake kon zijn Plotseling kwam een jongen op hen toeloopen en op eenige hutten wijzend, zeide deze »Daar liggen nog eenige oude en zieke menschen." De secre taris en zijn vrienden bedachten zich geen oogenblik, snelden naar de hutten toe en haalden de zieken uit hunne bedden Of er toch nog niet enkelen zijn achtergebleven, dat weet God alleen. Op de straat naar Torre-An- nunziatia wemelde het van karren en wagens, die zwaar beladen met vluchtelingen, zich slechts langzaam voortbewogen. Daar klonk op eens de kreet»De lava snijdt ons den weg af," en in panischen schrik be gonnen de menschen weder te vluchten. Overal weerklonk geschreeuw, gehuil, weeklagen en bidden. De lava bedreigde de massa's karren en vluchtelingen op den weg. Het leek of er een groote ramp zou plaats hebben. Maar de vluchtelingen slaagden er in een schuil plaats te vinden. Nauwelijks echter waren ze veilig, of deheete golven over stroomden de stralen en Boscotrecase bestond niet meer. Een sterk detachement militairen, onder bevel van den hertog van Aosta is naar de geteisterde plaatsen ge zonden tot hot verleenen van hulp. De eind-examen-commissie voor de Hoogere Burgerscholen met 5-jari- gen cursus in deze Provincie zal dit jaar zijn samengesteld als volgt: a. Tot lid en voorzitter dr. J. W. Doyer Jzn. Directeur der gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht, b. tot leden de heeren A. G. van Os, J. M.Tbiel, F. Wes- seling B. D. Best, dr. YV. van Schot horst, I. M. J. Hoog, W. N. Coenen, E. J. Beumer, dr. P. K. Lulofs, allen leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, dr. H. F. Jonkman, Directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht. dr P. van Mourik, dr. G. van der Waals, dr. Aitton, dr. J. L. Hoorweg, li. Koldewijn, dr. J. E Enklaar, W. Pik, J. Stibble, allen leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool metó-jari- gen cursus te Utrecht, dr. A. J. Swart, dr. A Kijlstra, M ten Bouwhuis, dr. J. A. Vreeswijk, dr. A J. van der Meulen, F. P. Visser, J. de Jong allen leeraar aan de go- meeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht, mr. J. Nanninga Uitterdijk, dr. M. Woudstra, beiden leeraar aan de Hoo gere Burgerschool te Kampen, dr. G. Postma, leeraar aan de Hoo gere Burgerschool te Deventer, B. C. Brenman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zwolle. Het mondeling examen zal te Utrecht worden gehouden. Aanmelding van extranei vóór Don- dei dag 12 April bij den Voorzitter. Ds W. J. Meiners, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier zal op Goeden Vi ijdag de godsdienst oefening leiden in de slotkapel van het paleis »Het Loo". Ds. J L. F. de Meijero komt voor op het zestal voor predikant hij de Evang. Lulh. gem. te 's Gra- venhage. Den I6en April a.s. hoopt den brieven- en telegrambesteller J. Vlaan deren alhier zijn 25-jarigambtsjubileum te vieren. Het zal den wakkeren be ambte op dien dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. De soiree, door de ordonnansen- vereeniging «Wilhelmina" den 31 Maart gegeven bij gelegenheid van hef 25-jarig bestaan van liet eskadron, heeft een bate opgeleverd van f30.92 welk bedrag is afgestaan aan nKin- dervoeding." Het lijk van den j I. Zaterdag op zoo noodlottige wijze om het leven FRANZ TRELLER. 53) De Indiaan lag daar nog altijd geboeid. Men had hem om zijn beproefde sluwheid en ervaring de bewaking van den gevaarlijken gevangene toevertrouwd. De Kiowas had den, om niet te dikwijls de Oshonta te moeten oversteken, een voorraad van levensmiddelen en drinkwater in het hol gebracht en dit kwam hun nu goed te pas. De rots was moeielijk te beklimmen en dit kon onder het schot van drie zekere buksen slechts met opoffering van menschen- levens geschieden. Daar de ingang van het hol van onder af en zeker ook van de tegenover liggende rotsen, als die ten minste te beklimmen waren, kon bestreken worden, wentelde de trapper eenige rotsblokken die daar verspreid lagen voor het hol om hen te dekken. Toen zetten zij zich neer om de dingen die komen zouden, af te wachten. De Grijze Beer was als gewoonlijk zeer kalm en Paul schepte hieruit, als uit de blijde hoop die der jeugd eigen is, moed, om den gevaarlijken toestand waarin zij zich bevonden koelbloedig op te nemen. Slechts Stone zag er verdrietig uit. "Nu, mijn beste Kentuckiër," zei de trapper, wat ben je bekommerd, wees niet zoo neerslachtig, ik was wel in grooter gevaar dan nu en God heeft mij er nog altijd uitgeholpen." "Ach, dat is het niet," antwoordde Stone, «maar 'tviel mij in dat Paul Osborne nog minderjarig is en geen rechts geldige verplichtingen kan aangaan, zoodat het gesloten contract waardeloos is." De oude man zag hem een oogenblik verbluft in zijn frisch, nu verstoord uitziend gelaat, en brak toen uit in een gelach dat de rotsen deed daveren. "God zegen mij, wat ben jij voor een vent, Stone, hahaha, hij tobt nu over zijn zaken, hahahaNu jongen, ik heb vijf van de beste paarden die ooit in de prairie rondge- loopen hebben, ik heb een voorraad katoen, glas, paarlen, kruid, kogels, thee, rhum, koffie, wollen dekens, waarmede ik drie Indianenstammen uitkoopen kan, buitendien nog vier en dertig prachtige buffelhuiden, twee luipaardvellen en nog veel andere dingen, welnu ik sta met mijn geheele vermogen borg voor Paul Osborne." Het gezicht van den geweermaker vroolijkte op. «Is dat meenens, sir?" "Dat is het, Paul betaalt of ik, ziehier, de hand er op." "Dan is het goed en ben ik tevreden; gij zijt een man van eer. Laat de roodhuiden nu maar komen. Ik ben een vreedzame kerel, maar mijn skalp is mij nog al wat waard en ik zou die graag nog in Louisville vertoonen, dat is een feit." Paul moest evenals de trapper lachen om de bezorgd heid van den geweermaker over de vergoeding van zijn verlies, die in zoo'n scherp contrast was met de gevaren waarin zij verkeerden. De gevangene Kiowa kon zijn verbazing over die uitbarstingen van vroolijkheid in zoo'n toestand niet geheel verbergen. «Ik zeg je kinderen," sprak de trapper, »'t is een gulden regel: «neem de dingen kalm op." Dat heeft mij door veel gevaren geholpen en heeft mij onder de vriendschappelijke bewaking van dien ouden bandiet daar," hij wees op den Kiowa, »voor wanhoop bewaard. Blijf kalm wat er ook gebeurt." Eenig leven buiten trok hun aandacht en uitkijkend zagen zij hoe de Kiowas door de rotsengte groote steenen voort- wentelden om zich te dekken voor mogelijke schoten van den tegenovergestelden oever. "Haha," riep de trapper, dat ziende uit, "daar zijn ze, nu zal de dans zoo aanstonds beginnen." Eenige schoten van beneden toonden dat de Kiowas tot den aanval naderden, maar de kogels sprongen doelloos van de rotsen terug. "Verknoeit je kruid maar," bromde Grissly. Om beter te kunnen zien boog hij zijn hoofd wat vooruit, maar ter stond daarop doorboorde een kogel beneden afgeschoten zijne bontmuts. "Duivelsch, Kraaienveer heeft zijn beste schutters opge- steln, 't is meenens bij hem." Het donderend geluid van de buks des Kentuckiërs ver- eenigde zich met het geknal van drie, vier geweren die tot niet geringe verbazing der belegerden vaD de tegenover gestelde rotsen werden afgeschoten. De kogels der op de hoogte geposteerde schutters sloegen dicht naast den ingang in. Maar snel als de bliksem schou derde de trapper zijn tweeloopbuks, schoot tweemaal af en tweemalen klonk een smartkreet van de overzijde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1