15 volle jaren Gemengd Nieuws. Ingezonden. Niets is onmogelijk. gekomen 22-jarigen korporaal der veld-art., Jan Meems, is gisteren middag, in liet Alilitaile Hospitaal, door den vader van de militaire autori teit overgenomen en naar zijn ge boorteplaats Onstwedde, in Groningen, overgebracht, ten einde aldaar te worden ter aarde besteld. Op de lijkkist waren kransen gelegd namens de officieren en de andere kameraden. Op het bier van 12 tot 15 Juni te houden 58ste Nederlandsch Land- huishoudkundig congres zullen in be handeling komen de volgende vraag stukken la Zou het mogelijk zijn. in Ne- dorland een paard geschikt voor het wapen der cavalerie te fokken, zoo ja in welke gedeelten van ons land, van welk ras zcuJtn de daartoe aan te koopen hengsten moeten zijn, en welke prijs zou door het Rijk gemiddeld voor deze paarden op 4-jarigen leeftijd aan den lokker betaald moeten worden b. Zou het Rijk het geld, dal riu voor het hengstendepot te Bergen-op- Zoom wordt uitgegeven niet voor den landbouwer (fokkéi) nuttiger kunnen besteden 2 Wat kan er gedaan worden om de ontginning van 's lands woeste gronden te bevorderen op grooter schaal dan lot dusver geschiedde? 3. De koelkamers en hun beteeke- uis voor den land- en tuinbouw. 4. Welk soort varkens is voor Neder land het meest gewenscht en hoe komen wij daar aan? 5. Is het wenschelijk. dat ook de groote land bouw bonden, vereenigingen en maatschappijen daadwerkelijk de pogingen der V. P. N. steunen 6. Langs welke w. gen kan men onzeNedeilandsche vettekaasbereiding meer tot haar recht doen komen 7. Is het met het oog op de be langrijkheid van den Nederlandschen schapenhandel op Engeland niet wen schelijk, dat ernstige samenwerking plaats hebbe in Nederland tot ver betering van het schapenras? 8. Welke mi Idelen staan de Boter- controlestations ten diente om de consumptie en export van gecontro leerde boter te bevorderen. De circulaire vermeldt dan, dat, als in vorige jaren, de prae-adviezen ge drukt en met het programma aan de leden toegezondeu zullen worden óok, dat de vergadei ingen worden gehouden in «Amicilia" en dal ge tracht zal worden, het vei blijf te Amersfoort zoo aangenaam mogelijk te maken. Volgt het programma der verga deringen en feestelijkheden, dat is ontworpen «behoudens wijziging door omstandigheden". Op dit laatste juist wilden we even wijzen. De goeden niet te na gesproken vooral de middenstanders hebben een zeer lofwaardig voorbeeld gegeven doen velen hier of ze nog nooit iets hebben gehoord van de aanstaande- Landbouwleesten. Waar elders de geheele bevolking zich uitslooft om die zoo schitterend mogelijk te doen slagen, houdt men zich hier van den domme. En zelfs een Congres-commissie kan niets doen als er geen tlinkegel delijke steun komt. 't Zou werkelijk goed wezen, als men eens wat meer algemeen in den zak tastte (één rijksdaalder); want anders moeten de programma's erg besnoeid. De uitreiking der Getuig schriften aan de leerlingen, die de Ambachtsschool alhier hebben door- loopen, zal geschieden op Vrijdag 13 April des namiddags te 2 uren in het Schoolgebouw, waarna de opening zal plaats hebben der tentoonstelling van de werkstukken en teekeningen, door leerlingen der school vervaardigd, welke tentoonstelling verder gehouden zal worden op Zaterdag, Zondag en Maandag 14. 15 en 16 April a.s., telkens van 10 tot 4 uren. RECLAME. Docring's Zeep met' den Uil op de markt v^rècheer en nog immer is zij de lievejingszeep der geheele wereld. Nu zijtTdopr toevoeging eener, door patent/voor namaak verzekerde, bloe- memuelk verbeterd/is, zal ieder die haar probeert taLae overtuigim^fco- men, /dat geejy-£ffW*tfr*~*Qk*ffog zoo dure jtoiletze^dezelfde verfrisschende uitwerkina^op de huid heeft als Doe- ringV mep met den Uil. prijs 25 ets. Overal verkrijgbaar. RECLAME. Zal Amersfoort helpen. Deze openhartige verklaring, door een inwo ner van het nabijzynde Baarn gegeven, zal vele mannen en vrouwen hulp en zegen ver schaffen. Zij is vol bemoediging en hoop. Mejuffrouw J. Jans, wonende Oosterdwars straat 137 te Baarn, deelt ons mede: Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een hevi ge pyn in den rug en in de lendenen. Het kostte mij veel moeite om te bukken en wan neer ik mij dan daarna oprichten wilde, moest ik mij geweld aandoen om het niet uit te schreeuwen van de pijn. 's Nachts durfde ik my in mijn bed ha/ist niet omkeeren en voort durend gevoelde tk my erg vermoeid en lus teloos, vooral 's-morgens bij het opstaan. De urine had een onaangename lucht en ik had veel last van opstygingeiT, welke door huive ringen gevolgd werden. JUet mijn eetlust was het slecht gesteld en ik sliep zeer onrustig; op aanraden van een kennis begon ik gebruik le maken van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en het verheugt mij dat ik U kan melden, dat deze wonderlijke pillen een buitengewoon gun- stigen jnvloed op mij hadden, want nad.tt ik één doosje volgens de gebruikaanwijzing had ingenpmen, kon ik weinig of niets meer van de vroegere pijn waarnemen. Ik zal dit voor treffelijk geneesmiddel dan ook gaarne bij voor komende gelegenheid recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste is aller ziekten, met uitzondering van tuberculose. De reden hiervan is dat men meestal geen notitie neemt van verschijnselen nierziekte of dat deze. ver schijnselen verward worden met ande/é onop gemerkt complicaties voordoen totd&t zij zich diep in het geüel geworteld he«fï. Let du9 op 0e eerste verscttffnselen van pijn in de zij, nefm Uw maalfegelen nog heden, want morgen te, het my^ihien te laat. Verzeker U ^*L-v!Öen U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Jans gehad heeft. WIJ WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f175 voor één- of f 10.voor zes doozèn. De Palmpaasch-tentoonstelliiig. welke Maandag in het gebouw «Voor de Kunst" te Utrecht werd opengesteld, was druk bezocht. Ruim een honderdtal voorwerpen uit verschillende provinciën, waien aanwtzig terwijl zoowel Amsterdam als het kleinste dorp met Palmpaasch- jes of pikhanen waren vertegenwoor digd. Aan de verschillende exemplaren hingen kaarten met vermelding van hun herkomst, naamen bijzondei lieden, en bet liedje, dat er bij gezongen werd, zoo mogelijk met muziek. Door eenige jongedames werden loten en Palmpaaschbrietkaai teri le koop aangeboden, dienende de op brengst daarvan voor de noodlijdenden door den watersnood in Zeeland. Nederlaudsehe Heidemaatschappij. Donderdagzijn van devischkweekerjj te Vaassen per motorboot verzonden 3125 tweejarige edelkarpers, 5200 éénjarige edelkarpers en 250 éénjarige goudwinden. Hiervan zullen 1000 tweejarige edel karpers voor rekening van de Provincie Gioningen woiden uitgezet in bet benedenpand van bet Reitdiep ter verbetering van den vischstand in dat water en de daarmede in open verbinding staande wateren der aan liggende polders. Verder zijn 2200 éénjarige edelkaipers, 250 eenjarige goudwinden en 75 tweejarige edel karpers aangekocht door de Vereern- ging ter bevordering van de Zoet- watet visscherij in de Provincie Gio- nitigen, Afdeeling van de Hoofd- afdeeling Zoetwater visscherij dei Nederl. Heidemaatschappij, terwijl de overige gratis vanwege de Hoofd- afdeeling zullen worden uitgezet in de openbare wateren van de vier noordelijke Provinciën. De Biltsche paardenmarkt. De traditioneele Biltsclie paarden markt is op Palmzondag door het Utrechtsche publiek op de oude wijze herdacht door een tocht naar het aardige dorpje Ofschoon er reeds lang geen paard meer aan de lijn komt, stroomen duizenden en duizenden 's middags naar De Bilt. De geheele straatweg van Utrecht af tot voorbij de Bilt is overdekt met wandelaars en wiel rijders waartusschen zicb dan nog bewegen tal van rijtuigen en automo bielen. De tramdienst naar Zeist had het ook enorm druk. Er liepen 6 en 8 tramrijtuigen achter elkaar, steeds volgepropt inet menscben Velen gingen mot de tiatn eerst halfweg Zeist en slapten daar dan over in een tram voor Utiecht, daar men anders geen plaats kon machtig worden. De studenten droegen ook het hunne bij om de levendigheid te verhoogen on waren met tal van rijtui gen naar bel dorpje gekomen. Maandagochtend te ongeveer 9 uur ontstond plotseling een uitslaande brand bij den smid en t ijwtelhatide- laar E. van den Berg midden in het dorp te Renswoude. Trots allo moeite der bewoners, van liet dorp en de brandweer kon niet verhinderd «or den dat de smederij en liet woonhuis beide met liet grootste gedeelte van den inboedel totaal vertirandden. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd. Haverpraaljc. Onlangs kwam ik bij mijn neef, die landbouwer is en wiens hoeve en bouwgrond grootendeels op middel- malig-zwaren kleigrond gelegen is. Juist toen ik bij hem kwam, was hij in den paardenstal, waar de knecht bezig was de paarden te voeren Ze kregen elk een flinke maal haver. «Wel zei ik, nadat we elkander ge groet hadden en ik een tijdje naar het voeren bad gekeken, »wel die paardjes kunnen nog al wal haver aan op een jaar". Dat kunnen ze ook (zei neef) en 't is tegenwoordig net, of ze nooit genoeg hebbenZe moeten bard werken, dat is waar, maar 't is een wonder, wat een haver ze verslinden. En toch is men het er algemeen over eens, dat het nog het beste voer is. Zonder haver kunnen ze natuur lijk niet, rnaar ik voer ook niet veel anders, behalve stroo eri wat log- gemeel of maïs. Haver is en blijft de Hoofdzaak. «Ge wint al je haver zeker zelf, ze is niet zwaar, neef, me dunkt, ge kondt op jou giond locli heel wat zwaardere havei winnen". Juist, daar zit hein de kwestie. Ik win mijn haver zelf en wel op het beste gedeelte van mijn land, maar ik moet in de laatste jaren hoe langer hoe meer zaaien. Eu dat begint me wel een beetje te vervelen. «Ja, dal begrijp ik, ge zoudt zoo onderhand alleen voor je paarden moeten werken. Maar kom aan, dal is natuuilijk overdieven; doch vertel me eens, hoe verbouw t ge uwe haver Ik bedoel, boe maakt ge liet land gereed, welk zaad gebruikt ge en boe bemest ge den grond?" Als het kan maar bet kan altijd niet ploeg ik den grond nog vóór den winter en zaai ik op de winterhuid. Het zaad gebiuik ik van mezelf en bemesting, nu ik zal je eens wat zeggen, stalmest heb ik niet voor mijn haver en dal behoelt ook niet, dunkt me en kunstmest, nu. dat vind ik wel een beetje gek op haver; dat zou ook wel te duur uit komen. «Ja, dat zeg je nu, zonder na te denken. Ik verzeker je, dat liet niet te duur zou uitkomen." Dat je geen stalmest hebt, begrijp ik, maar als je de haver nuchter zaait, kan zij ook met veel geven en zal ze nooit zwaar worden. Daarenboven moet ge er ook aan denken, dat ge door een doelmatige bemesting ook de voedingskracht van de haver ver- beteit en de paardjes bij een mindere hoeveelheid toch nog meer nut hebben van hun voedsel. Ik raad je daarom aan met je oude gewoonte te breken en ook je haver kunstmest te geven. Ge kunt dit jaar beginnen met alvast je haver wat chilisalpeler te geven als ovei bemesting, ongeveer 150 K.G., des noods 200 K G per H.A., waarvan ge de eene helft strooit, als de haver er op staal en een 14 dagen of drie weken later de andere hel11 uitzaait. Het volgende jaar zorgt ge, dat de grond ook wat kali, kalk en phosphorzuur kiijgt. Wal nu uwe wijze vari ploegen aangaat, ik denk wel, dat dat goed is; bier en daar is je grond nog al zvaar, ge kunt dus niet beter doen dan voor een goede wmtervoer te zorgen en in het voorjaar het land lief-1 zoo droog mogelijk bewerken Maar 'tis waar, dat gaat niet altijd." En mijn zaad, hebt gij daarop ook iets aan te merken? «Ja zeker, neelje, en nu moet je niet kwaad worden, dat ik zooveel aanmerkingen maak, 't is voor je best wil en voor je paardjes Welnu, ver ander zoo spoedig mogelijk eens van zaad. Breng er eens wat nieuw bloed in. Laat eens wat verschillende varië teiten komen, maaralle van een ander, van een vertrouwd zaadhandelaar en /.ie het volgend' jaar eens. welke je liet best bevalt Daar kun je dan weer eenige jaien mee weg Dus vooral twee dingen kunstmest (du jaar Chili en ander zaad. En riu ga ik eens bij je vrouw kijken of ze de koffie klaar heeft." April. Nu, in April begint de arbeid volop op den akker De laalsie stalmest woidt op de aardappelvelden gebracht. Ook hier blijkt bet grooie nut van de Peru-guario, liet rondvoeren van den stalmest kost veel tijd, en spant de kiachton van bet trek vee zeer m. Men zou daarom goed doen, den stal mest zooveel mogelijk op de naast bij de boerderij gelegen akkers te gebruiken, daaienlegen de verder af liggende velden, vooral «anneerslechts landwegen daarheen voeren, of indien zij op heuvelachtig tpriein liggen en aldus moeilijk bereikbaar zijn, liever met Peru-Guano van Ohlendorll be vindt zich evenveel stikstof als in 750 1000 K G. stalmest. Wel is waar, is de stalmest rijk aan kali, en wanneer op ver afgelegen velden jaar in, jaar uit met kunstmest wordt gemest, dan /al men goed doen, v,orni als de grond zandachtig is, naast de Peru- guano ook w it kali te geven. De echte Peru guano van OhlendoiIf be vat ook kali, 2 8%, maar onder scheidene gewassen, vooral rogge en rapen, hebben groote behoefte aan kali, en zoo is, om de Peru-guano met volle kacht te laten werken soms een bijbemesting met kali nood zakelijk. Op zwaren leemgrond of kalkachtigen bodern daarentegen, of daar waar afwisselend met P.-G en stalmest gemest werd, is de P.-G. alleen voldoende. Üp aardappelen ge bruikt men met den besten uitslag de Guano, als men ze bij het poten nabij do poters legt Deze lijden er geenszins van, de jonge scheuten vinden dadelijk een passend voedsel, loopen flink uit en de aardappelen hebben in den eersten tijd meer weer standsvermogen legen vocht, koude en droogte. Hierin ligt mede de hoofd grond, waarom na P -G. de aardappels zooveel opleveren. Van begin af aan groeien zij goed. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Is het genoeg Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ernstige ongeluk, heden middag voorgevallen, acht ik het meer dan gewenscht, dal een einde worde gemaakt aan de baldadigheid van de Ameisfoortsche straatjeugd. Wanneer tnen, evenals ik, zich dagelijks te paard bier in de omgoving beweegt, dan zal men opmerken, dat, zoodia men één of meer kinderen passeert al zijn ze neg zoo klein deze dadelijk door liet uiistooten van een eigenaardig geluid rrr, irrr, rrri trachten het paard on rustig te maken. Naar ik verneem, was ook heden een dergelijk optreden oorzaak van bet ongeluk De koiporaal der veld-aitillerie, wien het ongeluk overkwam, had zich zooals men mij van betrouw bare zijde verzekerde omdat zijn paard eenigszins onrustig was, op zijn lil van de heide naar de stad. reeds bij Uud-Leusden aangesloten bij een huzaar van tiet escadron or donnansen. Instap reden zij stadwaarts en alles ging goed tot zij, nabij den molen van den lieer Nefkens gekomen, eenige kinderen passeerden, die het gewone, de paarden bang makende geschreeuw aanhieven, tengevolge waarvan het paard van den korporaal op hol sloeg Wat er verder gebeurde is bekend een paar minuien later was de ongelukkige jonge man door den tiein gegiepen en vermorzeld. Een kind werd onderweg nog omver gereden en hoewel niet ernstig gewond. Wat zou er gebeuren, wanneer men eens als eigen rechter optrad en, bij voorkomende gevallen, den gillenden kinderen mot de karwats een flink pak slaag toediende? Vermoedelijk onmiddellijk het toesnellen van ver ontwaardigde ouders. Waar blijven dezen echter, wanneer het er op aankomt bun kinderen te beletten om ongelukken te veroorzaken Hoe lang zal het nog duren vóór aan de straatjeugd in onze buitenwijken eens vooi goed belei wordt, ruiters ui lien doud le jagen? Wie moet bier liet zijne doen? Amersfooit, 7 April 1906. A. L. KLERK DE REUS, Majoor van Gen. Staf, Aan de hoofden van scholen, onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland. Namens hei Hoofdbestuur van le Nedei landsóhe vereeinging tol be scherming van Vogel-" te 's-Graven- liage, kom ik tot U met een vrien delijk verzoek Zooals U waarschijnlijk bekend is. kunnen kinderen lid van onze Vereenigiiig worden tegen be taling van 10 cent per jaar. liet is lol dusveire steeds de gewoonte ge weest hun elk jaar iets voor hun dubbellje te geveneen plaat een medaille of iels anders. Hel Hoofd bestuur is voornemens dit voor dit jaar achterwege te laten en in plaats daarvan een wedstrijd uit te schtijven, waaraan alle kinderen kunnen deelnemen (niet leden, zoowel als leden). Deze wedstrijd zal bestaan in hel maken van ops (ellen over dieren (liefst over vogels). Beleefd roep ik U aller medewer king in, om dezon wegstrijd te doen slagen; Uw zeer gewaaideerdo hulp kan in dezen onmogelijk gemist worden. Wij stellen ons het volgende voor: 1. Schoolgaande kindei en (boven 10 jaar) maken een opstel, dat betrekking heeft op dieren (lief-t vogels). 2. De onderwijzer beoordeelt deze opstellen en zendt de beste drie aan de secretaresse. 3 Niet schoolgaande kinderen (lot 16 jaar) zenden hun opstel onmiddel lijk aan de secretaresse. 4. Naar evenredigheid van de be schikbare gelden worden prijzen uit gereikt. 5 Opstellen kunnen woiden inge zonden tot 1 Juli. U bij voorbaat dankende vooi Uwe medewerking, be Secretaresse Jonkvr. S VAN CITTERS. Doorn, Nieuwe weg. RECLAME. Dc zinspreuk der Pink Pillen. Als de andere geneesmiddelen gefaald liebben, genezen de Pink Pillen. Een voorbeeld onder duizenden genomen. Juffr. B. v. d. Gevel Wenteler, Batavierstraat 19, Rotterdam schrijft: Ik heb gedurende zeer langen tijd aan bloedarmoede geleden. De genees middelen die mij voorgeschreven waren gewor den hebben mij hoegenaamd geen goed gedaan. Jitff Bj v. d. Gevel pFenteier Mijn toestand werd dan ook van dag tot dag erger. Ik. was zoo zwak^reeds geworden dat het geringste werk mij Onmogelijk was. Ik at niet meer. ;Ik was uitecst bleek en sliep niet meer. Ik dacht dat ik nooit meer zou genezen. Men heefUmij eindelijk de Pink Pillen aangera den en ik- heb het geuoegen U mede te deelen dat i dubben dezer PiUen voldoende zijn geweest om mij 'geheel en al* te genezen en hebben mij eene goede gezon^Êeid doen terugvinden, die ik voor', immer verloren waande." Vele -dingen schijnen ons onmogelijk omdat wij on£ in het hoofd gezet hebben dat zij onmo gelijk^ zijn. Vele ziekten na te vergeefs vele behandelingen gevolgd te hebben zeggen: Mijne genezing is niet mogelijk. Er bestaat evenwel niets dat op eene volstrekte wijze bewijzen kan dat de zieke ongeneeslijk is. Het noodlottigste voor een zieke is dat hij zich voorstelt, dat hy zich niet genezen kan. Als hij zich zulke idéën in het hoofd zet is zijn wil verlamd. Het verlies der wilskracht in den stryd der ziekte zoo wel als in onverschillig: welk geval van het leven is vooruit de vêroordeeling van de beoogde onderaemine^Niets is onmogelijk voor de Pink Pillen" en men moet aan -zijne genezing niet wanhopen, als men ze niet geprobeerd heelt. Zulks betreft natuurlijk d<>/ziekten die de Pink Pillen kunnen genezen. De Pink Pillen zyn geen alles genezend geneesmiddel, zij genezen slechts de ziekten die de ttrmte van het bloed tot oorsprong hebben, alsmede de zwakte van het zenuwgestel. Deze gékten zijn overigens talrijk en algemeen genpeg, het terrein dat door de Pink Pillen telewerken is, is zeer uitgebreid, De Pink Pillen zyn onovertrefbaar tegen de ziekten die te wflten zijn aan de arrate van het bloed. Bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, gevolgen varfoverspannig, maag kwalen, rheumatiek. Zij gebej&jij&k de aan doeningen tengevolge van de verzwakking van het zenuwgestel, de neurasthénie ondëf alle gedaanten, zenuwpijnen, zenuwachtige schele hooldpijn Prijs f 1.75 de doos, f 9.per doozen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam> hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist. Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Himnum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2