BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. lijke ramp was binnen zes uren af gespeeld. Lang genoeg echter om een deel der steden Massa en San Sebas- tiana in rookende puinhoopen te ver anderen. Zóó onverwacht kwam de uitbarsting, dat vele menschen den berg beklommen om het schouwspel van den lichtenden lava-stroom te zien. Zij werden plotseling in wolken gehuld, overvallen dooreen regen van gloeiende steenen, ingehaald door lava, zoodat bijna allen omkwamen. De latere uitbarstingen waren van minder beteekenis. Doch de thans ge komene is stellig weer van »den eer sten rang". En of het nu gedaan is met de vulkanische werking, kan nie mand zeggen. Elk oogenblik kunnen er ontzettende tijdingen komen. Hdbl. RECLAMES. Eenlge woorden van een inwoner van Bunnik. De Heer Lodder te Bunnik heeft iets te zeg gen betreffende Foster's Zalf, het bekende mid del tegen huidziekten, zooals aambeien, ecze ma, huiduitslag, jeukingen enz. De Heer J. L^tWer/^wonende Langestraat te Bunnik bij Utrecht, dèelt ons mede: Sedert langen tijd werd ik gedaagd door droge, in wendige aajjabeien, welké vooral door de hevi ge jeuking/dikwijls erg lastig waren, om niet te sprekenjvan de pijn, ilie mijn onaangename kwaal mij veelal bezorgde. Een vriend wees ra\j op de doeltreffende werking van Foster's Zalf wat aanleiding gaf dadelijk een doosje te laten kpmert Reeds een paar dagen na de eer ste toepassiÖR bekwfcm ik verzachting enkort daarna kon jk niets meer van mijn vervelende kwaal bespeuren en dank ik dus Uw goede zalf, daarvan te zijn genezen, Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het pubjiet te maken op elke wijze die U goeddunk#* Verzeker IT dat, men U de ècjlfe Foster's Zalf geeft, dezelfde '4»e de Heer jiodder gehad heeft. WIJ WaARSGHUWE^TEGEN NA MAAK en maken koopére -er.-op attent, dat op iederen doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f175 voor één- of f 10.voor zes doozen. Hofberichten. H. M. de Koningin met Z. K. H. Piins Hendrik, die zelf zijn schim mers mende, maakten Dinsdagmiddag voor 't eerst gedurende Hun verblijf op 't Loo, een lijtoer door 't dorp Apeldoorn. Kenmerkend voorden grooten een voud van de Koningin is bet, dat H. M. de Koningin, toen Zij zondag in de Herv. Kerk het Avondmaal gebruik te, niet aan een afzonderlijke tafel plaats nam, maar tusschen de overi ge aanzittende, boerennrenscben en anderen. Vermindering van 't drankgebruik. Naar de VolksbondUrgaan v. d. Vereen, tegen drankmisbruik ver neemt, heeft het hoofdelijk verbruik van gedistilleerd in Nederland in 1903 bedragen 7,44. Liter ad 50°/o alkohol. Na 1870 was het nog nimmer zoo laag. Het verbi nik bedroeg in de jaren 1880:9.87; 1885:9.10; lt>90:893; 1895:8.65; 1900:8.23 en 1905:7.44 Liter. Te Tiel is overleden mr. Meinard Tydeman, oud-lid derProv Staten van Gelderland, 79 jaar oud. In een vorig nummer vermeldden wij dat de heer Snouck aan belang stellenden gymnastiek-onderwijs zou geven in een der localen van de voor malige school in de Koestraat. Dit blijkt onjuist, daar in een dezer dagen door genoemden beer verspreide cir- culuire wordt bekend gemaakt dat de lessen des Woensdags- en Zaterdags middags zullen worden gegeven in het gymnastieklokaal der openbare lagere school 2e soort. Dondei dagochtend overleed al hier op 51-jarigen leeftijd den Zeer- Eerw. heer Chr. J. Vastert, pastoor der par cbie van Or,ze Lieve Viouwe. Tot ambtenaar der Burgerlijke Stand is door B. en W. benoemd de heer R. Groeneveld te Franeker. Met ingang van 1 Mei a. s. is R. J. graaf Schimmelpenninck, adju dant van H. M. de Koningin, gede- tacheord bij het 5e regement infanterie. De Reserve Adj. Onderolï. d.d. Officier van het ie regiment veld-art C. C. Moriën, zal van 3 Mei tot 3 Juni onder de wapens komen teneinde werkelijken dienst te verrichten bij de 6e Batterij alhier in garnizoen. Aan den muzikant P. H. J Smeels van het 5e regiment infanterie, is. met ingang van 16 April a s de gouden medaille voor 36 jarigen trouwen dienst toegekend, met grati ficatie van 50 gulden. Quick speelt op eersten Paasch dag te Deventer tegen Oranje Nassau, om het kampioenschap der geheele tweede klasse Bij goed weder zal de Amers- foortsche Muziekvei eeniging Donder dag 19 April 'savonds ten 8 uur. aan de Koninginnelaan haar eerste uitvoering geven. Het navolgend programma zal wor den uitgevoerd: 1. Marsch. Les Amazones G. Lohrnan. 2. Ouverture. Elvira J. Werkman. 3. Wals. ArmidaKr. Ursin. 4. Fantasie. Le Khèdive C. Faust. Pauze. 5. Marsch. Blaze Arvay A. Holzman. 6. Ouverture. Marie Henrielte L. Montage. 7. Wals. Frau Luna P. Linche. 8 Fantasie. Le TèteTrioraphale Job. van Dam. 9. Finale. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 15 en Maandag '16 April geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. le Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds de Meijere. Reinongtrantsche kerk. le Paaschdag. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. in het Logegebouw Van Persijnslraat No. 1. 2e Paaschdag. Voorm. lO'/z uur, Ds. E. M. ten Cate, van Apeldoorn Gereform. kerk (Langegracht). le Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Belijdenis des geloofs. 's Avonds 5'/i uur. Ds. Donner. Beide keeren coll. Theol. Fac. V. U. 2e Paaschdag. Voorm 10 uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel), le Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Coll. voor de kerk v. Antwerpen. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente, le Paaschdag. Voorm. 9'/t uur, de heer Barth, van 's Gravedeel. 's avonds 5 uur, de heer Barth. 2e Paaschdag Voorm. 9'/» uur, de heer Batth. Bewijs van legitimatie. De beroemde tenorzanger Caruso bevindt zich sedert eenigen lijd op een kunstreis in de Vereenigde Staten. Zijn honorarium was geplaatst bij een bank in New-York, en toen hij wat geld noodig had, wandelde hij er dus heen en verzocht om betaling. Maar de secure en nuchteie kassier meende, dat iedereen wel kon be weren Caroso te zijn, reden waarom hij aandrong op eenig bewijs van legitimatie, anders was hij niet be voegd, het vei langde geld uit te betalen. Maar of Caruso al bij boog en iaag zwoer, dat hij Caruso was, de groote, de beroemde, de verafgode!, niets hielp. Toen kwam de zangei op een ver- nuftigen inval; bij had zijn stem en geen beter legitimatie-bewijs voor een zanger dan deze. Zonder zich lang te bedenken begon bij dus de romance »Recondite Armanie" uit Tosca te zingen. Het resultaat was zoo goed als Caruso slechts kon wenschen niet slechts was zijn succes volkomen, maar de kassier betaalde hem dadelijk het vei langde bedrag uit En al de bankbeambten, een driehonderdtal, die eerst wat vreemd hadden opge keken over dezen bezoeker, die daar plotseling begon te zingen, brachten hem aan het eind van de aria een opgewonden betooging. Wat Caruso deed, deden echter eenige beroemde kunstenaars reeds vóór hem, waaruit wel haast zou moeten worden afgeleid, dat groote zangers slordig zijn uitgevallen wat hun indentiteit betreft. Zoo heeft Adeline Patti zich jaren neleden op gelijke wijze uit de ver legenheid gered, terwijl ook Jenny Lind, de Zweedsche nachtegaal, in de Engelsche Bank onder soortelijke omstandigheden een concei t moest geven. Een jarige. Vóór eenige dagen is iiet een jaar geleden, dat bet magazijn der firma A. KREYMBORG Co. voor den verkoop werd geopend. Als geregeld adverieerder in ons blad werden «ij den vorigen zomer door deze firma aangezocht, evenals andere bladen een recensie te geven. Wij hebben toen der tijd daarop afwijzend beschikt, thans nu wij het bedrijf van deze inrichting een ge- ruimen tjjd hebben kunnen gadeslaan, willen wij aan eene hernieuwde aan- viage voldoen en geven onzen lezers eenige beschouwingen over genoemde zaak. Toen de plannen tot vestiging eener nieuwe groote confectiezaak te Am sterdam bekend werden, hebben wel licht enkelen het hoofd geschud en de levensvatbaarheid bij de vermeende overproductie sterk in twijfelgetrokken 't Is waar, Amsterdam had oogen- schijolijk geen gebrek aan een nieuw etablissement in de deze branche. Toch is liet der firma reeds mogen gelukken een succes te behalen, zooals ook ons verbaasd doet staan. Ongetwijfeld komt dit voor een groot deel op rekening barer altijd origineele en pakkende wijze van reclame maken Weken wij van onze gewoonte af geen recensies over eenigerlei zaak te geven dan is dat mede een gevolg daarvan omdat wij voor deze frissche en degelijke wijze van adveiteeren veel gevoelen. Toch is dit niet alles. Ook het inwendige leven der zaak, de groote stuwkracht, die zich daarin laat gevoelen hebben de goede uit komsten tot stand gebracht. De firma A. KLEYMBORG Co. heeft baar bedrijt ingericht volgens Amerikaanschen grondslag Dit is volkomen juist en goed gezien. Am sterdam, dat zoo allengs vvensclit opgenomen te worden in de rij der wereldsteden, moet geacht worden rijp te zjjn voor zulk eeri inrichting naar de resultaten le oordeelen schijnt ze dit ook te zijn. Waarin dan bet verschil tusschen andere kleedingzaken gelegen is? Voornamelijk hierin, dat de firma A. K. Co. er van den beginne naar heeft gestreefd liaie cliëntlèe te vormen uit alle klassen. Dit is het groote punt. De verschillende sooiten van kleedingzaken hier ter stede hebben hare cliëntèle nog te zeer gesepareerd De gewone man koopt confectie of goedkoop maatwei k de gegoeden prefereeren meestal de maatzaken De middenklasse doet zoo wel het een als het ander. Dit nu bestaal aan gene zijde van den Oceaan niet. De rijkste lieden koopen daar hunne kleeding in de inaatafdeeling van confectie-zaken. Speciale maat zaken bestaan daar niet zooveel. Met hun uiterst practischen blik hebben onze Westersche buren reeds lang ingezien, dat gioole gecombineerde zaken goedkooper kunnen verkoopen, en daar zij goed betalen kunnen, ge woonlijk de beste technische krachten hebben. Het werken gaat meer mini- tieus, waardoor een beter omslag van loonen over liet aantal stukken wordt verkregen. Om dit nu te kunnen doorvoeren, wordt door de firma A. Kreymborg Co. eene collectie stoffen en ge maakte goederen nagehouden, die in prijzen varieert van de goedkoopste tot de allerduurste soorten. Onze lezers zullen begrijpen, dat wij, ons, om dit te kunnen schrijven, hebben laten voorlichten, docb zelf begrijpen zij zeer goed, dat wanneer een huis van zeven verdiepingen van onder tot boven met goederen gevuld is, die niet alle van een soort zijn. Ook bestaat volgens mededeeling der firma eenig verschil tusschen de wijze van bewerking. Een gioote factor (zooals trouwens ook in alle andere zaken) zijn m het buis Kreymborg de hoofdcoupeurs. Onder deze fungeeil een betrekkelijk nog jonge man, die echter voor zijn studie en piactiscbe uitvoering reeds overal is geweest. Deze man was op 22-jarigen leeftijd reeds een gezocht leeraai, waarvan wij de bewijzen ge zien hebben. Wellicht dat «ij bij ge legenheid zijn portret eens opnemen, temidden zijn toenmalige leerlingen, waaronder er waren die het dubbel aantal levensjaren hadden. Wij kunnen de firma, die zich op bet gunstigste over dezen employé uitliet, hiermede wel fohciteeren. Het voi ig jaar was besloten onder de coupeurs geen directen vooraan te laten bestaan en dus niet den een boven den ander te stellen, docb daarmede zijn de resultaten niet zoo gunstig geweest, omdat le weinig uniformiteit werd verkregen. Thans worden onder leiding van de genoemde coupeuis ook jonge krachten tot zelfstandigheid gevormd Een ilolle hond. Te Vlissingen is onder vreeslijk lijden een vijfjarig meisje bezweken vermoedelijk ten gevolge van den beet van een van dolheid verdachten bond. Dat dier was uit Rusland aange voerd om naar Engeland te worden ovei gebracht, doch wijl niet voldaan kon worden aan de voorgeschreven formaliteiten bleef het dier te Vlissin gen. Daar moet hij het kind gebeten hebben. Du gebeurde 16 Febr. en sedert is de hond op onverklaarbare wijze verdwenen. De vader, moeder en grootmoeder van het kind die beet- ofkrauwwon- den van haar bekwamen gaan Woens dag op kosten van het Rijk naar de inrichting van Pasteur te Paiijs. Te Vlissingen is de muilkorvenwet voor vier maanden in werking gesteld. Een zeventienjarig jongeling te Dordrecht, L. de B. genaamd, had eenigen lijd verkeering gehad met een dienstmeisje bij eene familie aan de Vest. Nadat zij echter niet meer van hem wilde weten, besloot hij in hare tegenwoordigheid een einde aan zijn leven te maken. Terwijl het meisje even op straat kwam om een kleed le kloppen, bracht hij zi>'h met een revolver eene verwonding toe, welke echter bij onderzoek in bet Ziekenhuis volstrekt niet gevaarlijk bleek te zijn. De politie heeft het revolvertje in beslag genomen en naar de Dordr. Cl. meldt tegen den jonkman pro ces-verbaal opgemaakt »ter zake van het in het openbaar dragen van een verboden wapen en van het afschieten van een vuurwapen op den openbaren weg, zonder vergunning van den Bur gemeester." Gazoii-Maniniachines. Door herhaald maaien verkrijgt men een mooi en dicht gazon, viij van onkruid. Als te klasse maai- machines zijn te beschouwen «Easy" en «Sleains" der firma Blass en Groenewegen te De Bilt bij Utiecht. De heer li. C Zwait, hoofdopzichter bij de beplantingen, gem. Amsteidam, getuigt van de eerste: «Ik aarzel niet te verklaren dat ik het weik «Easy" als bet beste van alle mij be kende grasperkscheerders beschouw", terwijl de beer P. Westbroek, idem te 's-Gravenhage, van de tweede ver klaart«De machine voldoet uitste kend loopt lichter en maait netter dan eenig ander meik". Voor kleine luinen en voor het maaien van gras banden en ongelijk terrein is de «Easy", voor groote terreinen de «Stearns" hel meest geëigend. Vol ledige beschrijving wordt door ge noemde finna gaaine toegezonden. Melkeiwit en «Korrelvoer met Melkeiwlt." I. Zon luidt de titel van een zeer lezenswaard brochuretje, dat benevens een practische Eierlijst, welke de kippeuhouder gelegenheid biedt nauw keurig boek te houden, op aanvrage gratis te bekomen is bij de Holland- sche Melksuikerfabriek te Uitgeest. De genoemde fabrikaten worden aanbevolen als bet beste voedsel voor pluimvee en voor jong vee. Wat is Melkeiwit? Het is een bij product van de melksuiker-fabricage, wordt verkregen uit de wei de vloeistof, welke na de kaasbereiding rest en bestaat uit een mengsel van Albumine, botervet, kalkposphaat, en bovendien uit Melksuiker en voe- dingszouten uit de melk. Albumine, het hoofdbestanddeel, is een eiwit stof, welke het oiganisme heel ge makkelijk opneemt en veel overeen komst heeft met hel veiteerbareeiwit der eieren. (Jok botervet verteert ge makkelijk en snel, en ongetwijfeld is het bieiaan voornamelijk toe le schrij ven, dat deze fabrikaten zoo doel treffend zijn gebleken, o a. uit proeven in 1904 onder toezicht van 't bestuur der Afd. Groningen van de V. P. N., op uitgebreide schaal genomen. Deze uitk misten bewijzen opnieuw, dat niet liet gehalte alleen, maar ook de aard van het eiwit en 'i vet, in een voederaitikel aanwezig, de uilkomsten, in dit geval de eieipioductie, bepalen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 5 tot 11 April 1906. Geboren: Antonie, z. van Gerardus Albertus van Doornik en Gijsberta van de Pol. Hendrika, d. van Hermanus Lensing en Maria Wilhelmina Riksen. Marianna, d. van Jacobus Wilhelmus Hendrikus Koops en Margaretha Maria Guikers. Everardus, z. van Hendrikus van Grol en Agatha Waterkoort. Antonie Hendrik, z. van Gerrit Meinten en Maria ter Burg. Johannes Antonius, z. van Johannes Snijders en Johanna Borman. Richard Hermann, z. van Johann Hermann Bastein en Josefina Souss. John William, z. van Jacobus Lucius Henricus de Jong Schouwenburg en Antonia Jacoba Parker. - Cornelis Wilhelmus Johannes, z. van Kornelis Peereboom en Maria Geertruida van der Put. Willem Cornelis, z. van Hermanus Arnoldus van Zwieten en Bertha Kuus. Johanna, d. van Johannes Veldman en Teunisje van Pluren. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus Vis ser en Maria Sophia Anna Schimmel. Johannes Jacobus Schmidt en Renske van Houten. Marinus van Essen en Cor nelia Geertruida Rekers. Gerardus van den Berg en Johanna Josina Christina Heunks. Jan Cornelis van der Starre en Willemina Everdina Hertenberg. Getrouwd: Jan Zwart en Johanna Groenewoud. Johannes Dirk Sneepels en Lammegien Pruim. Overleden: Woutera Johanna Kivit, 72 j., wed. van Jan Laseur. Hendrikus Dumoulin, 67 j. Marianna Koops, 1 j. Jan Meems, 22 j. Nicolette Wilhelmina van Woudenberg, 1 j. Woudenberg. Overleden: 9 April. Alida Kleinveld, 29 j., ongehuwd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakeltjK Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan der. inzender teruggegeven. Eerste Open Brief aan den Weledelen Heer D. Gerritsen. Geachte Heer, Openbare zaken, waarmede geen personenkwesties gemoeid zijn, behoo- ren in het openbaar te worden be handeld. Daarom, en omdat U niet zelf hebt geantwoord op de vraag van den anoniemen Z., en gij U dus Idoot- gesteld hebt aan de ironie van X, (zie De Eemlander 7 April l.l neem ik de vrijheid U, naar aanleiding van Uw standpunt in de bekende pensioenzaak der leeraren eenige vragen le doen 1°. In de 2e Afdeelingsvergadering van den Raad op 22 Febr. 1.1. werd door één lui in overweging gegeven het schrijven van (een leeraar) waaruit zou moeten blijken, dat het conti act met Eigen Hulp niet tol stand was gekomen, niet ernstig op te nemen, doch eerst le onderzoeken in hoeverre het op waarheid berust. (Zie De Eem lander 10 Maart 1906). Mijn vraag is nu: boe komt het, dal bijv. gij niet van verontwaardiging uit uw vel zijt gesprongen bij bet aan- liooren van een dergelijke verdacht making (niet van één persoon, maar) van een heele categorie van personen, in wier naam de bedoelde leeraar, het niet-doorgaan van het contract met Eigen Hulp ter kennis bracht van B. en'W.? Heb slechts de goedheid op de/.e vraag in liet openbaar te antwoorden met de erkenning dat het booze ver moeden van dal ééne lid is gelogen straft door de waarheid. 2' In dezelfde Afdeelingsvergadering is het voorstel van B. en W. betref fende de Pensioenzaak bestreden door een ander lid over de in kolom C aangenomen waarden, in welker plaats dit lid de contante waarden zou willen stellen. (Zie De Eemlander 10 Maart 1906). Ter verduidelijking voor onze lezers zij hier nog eens gereleveerd, dat B. en W. voorstelden, dat aan leeraren, die van af 1 Jan. 1906 tot 1 Jan. 1910 meer voor het Rijkspensioen zouden moeten storten, dan zij aan de Ge meente zouden moeten betalen, wan neer zij niet naar het Rijk zouden oveigaan, dat hun dit meerdere zou worden vergoed. Nu bevatte kolom C de getallen, aanduidende: wat elk leeraar (zoo bij bij de Gemeente bleef) van af 1 Jan. 1906 tot zijn 65e jaar aan de Gemeente aan pensioensbij dragen schuldig zou zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2