NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. No. lx7. Woensdag 13 Juni 1906. Vijt-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De toestand in Russisch-Polen schijnt met den dag ernstiger te wor den. De wederzijdsche baat tusschen volk en autoriteiten is onverzoenlijk. In Bialystock werden 's avonds op de Suraska-straat op den chef van politie Derkatcbef verschillonde schoten ge lost. Aan het hoofd getroffen, stierf hij binnen enkele oogenblikken. De daders ontsnapten. In de Sosnowa- straat werd een politie-agent zwaar gewond. In Piecla werden 's avonds op straat op den burgemeester, den secretaris en een politie-autoriteit verschillende schoten gelost. De beide eersten wer den doodelijk gewond. De daders ont kwamen. In Lodz werd gevuurd op een wagen van de electrische tram. Een politie agent werd doodgeschoten. De autoriteiten trachten door zeer streng op te treden, wanneer het ge lukt de daders te pakken, vrees in te boezemen. Zoo veroordeelde de rechtbank te Warschau tien jonge socialisten, die een brandewijn-winkel plunderden in Wiskitno, district Lodz, tot den dood met den strop. In Lodz staken thans, behalve de 7 a 8000 werklieden, de kellners, koks en slagersjongons. Er is bijna geen vleesch te krijgen. Alle café's en res taurants zijn gesloten. Zelfs mag in de hótels, op last van de socialistische leiders der staking, niet voor de gasten gehaald worden. Per luchtballon naar de Noordpool. Het zal dezen zomer juist tien jaar geleden zijn dat de ongelukkige Zweed- sche luchtreiziger Andrée den tocht ondernam, waarvan hij nooit zou terugkeeren, den pooltocht in een luchtballon. In weerwil van de waar schuwingen die van alle kanten op de publicatie van zijn plan waren gevolgd, in weerwil van bet feit, dat op het oogenblik van vertrekken zijn voertuig niet geheel in orde was, ver trok Andrée in den zomer I89G van Spitsbergen in den richting van de Pool. Een beschadigde boei, bij de kust van Noord-Amerika aangetroilen, is al wat van zijn expeditie ooit weer onder de oogen der beschaafde wereld gekomen is. Thans gaat een tweede waaghals zijn voorbeeld volgen. Een Amerikaan, de heer Walter Wellman, zal dezen zomer voor rekening van (en dos gedeeltelijk als reclame voor) bet Chicagosche blad «Record Herald", opnieuw trachten per luchtschip het onbekende, nooit geziene punt te be reiken, waar alle meridianen samen vallen. En als het iemand gelukken zal op deze wijze den voet te zetten op het veelbegeerde plekje grond, dat de natuur zoo hardnekkig buiten 's menschen bereik schijnt te hebben willen houden, dan lijkt deze door tastende Yankee, wien alle hulpmid delen der moderne wetenschap ter beschikking staan, daarvoor wel de aangewezen man. De ballon, waarmede de heer Well man de reis van Spitsbergen uit zal ondernemen, is natuurlijk een be stuurbare en even natuurlijk gebouwd door Fransche ingenieurs, die in het construeeren van «dirigeables" tot dusver onovertroflen zijn. Na lang durige beraadslagingen, berekeningen en practiscbe proefnemingen, kwam men tot de volgende bijzonderheden, die wij ontleenen aan de mededeeling van den heer Wellman, onlangs in de Parijsche «Académie des Sciences" gedaan. Het langwerpige lichaam van den ballon is onsymmetrisch de grootste middelijn, ten bedrage van 16 meter, ligt op twee-vijtde van zijn lengte, die 50 meter bedraagt. Gewoonlijk bouwt men de «dirigeables" smaller in verhouding tot hunne lengte, doch men moest er hier op bedacht zijn een voldoend gasvolumen voor een langdurig verblijf in de lucht te kunnen bergen. Op zijn minst toch rekent de heer Wellman tien dagen voor zijn reis noodig te zullen hebben: Het luchtschip wordt voortbewogen door een motor van 50 pk die een voor het schuitje gelegen schroef in beweging brengt. Eon tweede, zoo genaamde hulp-motor van 25 pk., die een kleinere schroef aan de achterzijde van den ballon drijft, zal zoo noodig de eerste kunnen vervaugen of daar mee kunnen samenwerken; werken de beide motoren te zamen, dan kun nen zij den ballon een snelheid van 32 K.M. per uur geven. De stabiliteit van den ballon, die reeds groot is door de geringe lengte in verhouding tot de breedte, wordt nog verhoogd door een stelsel van horizontale en vertikale vlakken, die zicb aan de achterzijde, op zij en aan den onderkant bevinden, en tot aan den onderkant doorloopen. Dit laatste is vertikaal geplaatst en tamelijk groot; om het gevaarte de gewenschte zij waar tsche afwijkingen gemakkelijk te kunnen doen aannemen. Het totaal gewicht van ballon, schuitje, motoren, «nz., bedraagt 2800 K.G.daar de ballon een hefvermogen van 7048 K.G. heeft, blijft er dus voldoende speling voor de equipage met de vrij aan zienlijke bagage, bestaande uit levens middelen voor 75 dagen, instrumenten voor wetenschappelijk onderzoek, ben zine, olie, water, vier motorsleden, een lichte stalen kano, het stuurtouw en den noodigen ballast om de rich ting in vertikalen zin te wijzigen. Aangezien bet plan is, zicb op slechts geringe hoogte boven den grond voort te bewegen, heeft de heer Wellman aan zijn voertuig een inrichting doen aanbrengen, die het den naam van «dirigeable mixten doet dragen. Het is een stuurtouw de eenige stuurinrichting die Andrée bezat een stalen kabel ter lengte van driehonderd meter, die door over den grond te sleepen, moet mede werken tot het verkrijgen van een groote stabiliteit. Op den trommel die dient om dezen kabel op te winden, is bovendien een tweede kabel, de zoogenaamde «retardadeur," aange bracht, die afloopt wanneer de eerste wordt opgewonden. Eveneens van staaldraad en van groote weerhaken voorzien dient deze, zooals de naam reeds aanduidt, om in geval van tegen wind den ballon tegen te houden en zoodoende niet te veel terrein te doen verloren gaan. Aldus voorzien van alle hulpmidde len die de aëronautiek hem aan de hand kan doen, denkt de heer Well man einde Juli of begin Augustus van Spitsbergen te vertrekken. In dezen tijd van het jaar is de temperatuur op een hoogte van 4 a 500 meter van 0 tot 3 graden Celsius, de lucht heeft een constante vochtigheid en gedurende 10 of 15 dagen per maand schijnt de zon, omstandigheden die voor het opgevatte plan gunstig zijn. De heer Wellman denkt er evenwel niet aan de fout te begaan die zijn voorganger maakte en te vertrekken ook wanneer niet alles in het voor deel van zijn onderneming is. Hij zal daarom een week ol drie van te voren een reeks proeven gaan nemen op de plaats zelf van het vertrek, te Spits bergen. Deze proeven hebben ton doel zich volkomen van alle omstandigheden op de hoogte te stellen, te zien of alle onderdeelen aan de verwachting beantwoorden of de stuurinrichting goed werkt, de motor behoorlijk lunc- tioneerd, de snelheid groot genoeg is, enz. Geven deze proefnemingen een bevredigend resultaat en zijn ook de atmosferische toestanden goed dan vertrekt de heer Wellman terstond. Is er echter ook maar iets dat een ongunstigen afloop doet veronderstel len, dan keert de ontdekkingsreiziger terug met de onderdeelen van zijn luchtschip die niet aan een overwinte ring kunnen worden blootgesteld, en wordt de tocht verschoven tot het volgende jaar. Gaat alles goed, en waait de zuiden wind die voor het vertrek noodig is, dan hoopt de Amerikaan zijn reis in 1015 dager: te kunnen volbrengen. Aan de Pool, of tenminste binnen den kring van onbekend land, gekomen zal men trachten op de ijsvlakte neer te dalen, tot het doen van weten schappelijke onderzoekingen. Echter kunnen ook reeds van uit het schuitje vele observaties worden gedaan. Mocht de ballon de reizigers onderweg in den steek laten, dan hoopt men met behulp van de medegevoerde motor- sleden Spitsbergen, Groenland of Frans Jozefsland te kunnen bereikenom deze reden worden levensmiddelen voor 75 dagen medegenomen. Zoolang men in den ballon is hoopt men door een inrichting voor draadlooze tele graphic steeds met Spitsbergen in contact te kunnen blijven. Reeds is een deel van de expeditie van Fromsoe naar Spitsbergen ver trokken om voorbereidende maatrege len te treffen. Einde Juli zal de heer Wellman hen volgen om zijn proef nemingen te beginnen en bij gunstigen uitslag terstond te vertrekken. Het is te hopen dat deze stout moedige expeditie die zoo zorgvuldig en met inachtneming van alle voor zorgsmaatregelen is voorbereid, meer succes moge hebben dan die van den Zweedschen ingenieur die in het hooge Noorden den dood vond, en dat de heer Wellman bij zijn terugkomst in staat moge zijn der wetenschap nieuwe gegevens te verschaffen betreffende het gebied dat nog niemand ooit heeft betreden, gegevens waarvan de waarde evenredig is aan de gevaren, waaraan hij zich heeft blootgesteld. De toestand in Natal wordt ernstiger. Zooals uit een gisteren ontvangen telegram blijkt, wordt een hevig ge vecht geleverd, waarvan de uitslag nog niet bekend was, toen het bericht verzonden werd. Overste Mackenzie heeft twee dagen lang een drijfjacht gehouden in het bosch, zonder resultaat. Zijn mannen waren toen zóó uitgeput, dat er een ossenwagen gezonden moest worden DOOB FRANZ TRELLER. 71) «Mijn naam is Osborne uit Arkansas, groote hoofdman," de Cheyenne liet een lichten uitroep van verbazing hooren, «en het verwondert mij dat gij ons vreedzame lieden zoo behandelt. Wij leven toch in vriendschap met uw volk." Met een blik van onuitsprekelijke verachting op de beide bandieten sprak Cajugas: «vriendschap met wolven en pan thers Neen, die worden door de blanken en de roodhuiden beiden doodgeschoten. Zoo 1 zijt gij het dus die in de prairie overvallen en wiens zoon vermoord werd 1" «Ja, ik was die ongelukkige." «Ge hebt die goede makkers opgezocht om in de Steppe terng te keeren." Osborne was zeer onaangenaam getroffen, toen hij ver nam dat de Indiaan ziin naam en de daaraan verbonden gebeurtenissen kende. Hij moest zich goed houden, maar kon toch pas na eenige oogenblikken vragen: «Wat wilt ge met ons doen, groote hoofdman?" «Niet veel," antwoordde Cajugas, »u naar Garfield naar den rechter brengen, opdat gij hem meedeelt, dat niet de Cheyennes de blanken overvallen hebben." Zeer verschrikt keken de gevangenen elkaar aan* «Te paard," riep Cajugas den zijnen toe, «zet deze mannen op uwe paarden en bindt hunne voeten bijeen." Met groote snelheid werd zulks gedaan en terstond daarop reden Osborne, Jim en Ben met geboeide voeten te midden eener sterke bende Cheyennes door de Steppe. HOOFDSTUK IX Ih de legerplaats der vluchtelingen ging het rustig toe. Puck sliep na de bovenmatige vermoeienis der laatste dagen en de trapper zat bij hem in nadenken verzonken, nu en dan een liefdevollen blik slaande op zijn misvormden pleegzoon. Bill Stone had zich ook dichtbij neergevlijd en sneed doelloos met zijn mes aan een Btuk hout. Walker en Paul hielden een waakzaam oog over de prairie. De peinzende trapper riep nu Bill Stone toe«mijn jongen haal mij Sam Walker eens hier, wij moeten eens een soort krijgsraad houden en overleggen hoe wij zullen ontkomen, Sam is een ervaren prairie man." «Best, Sir, hij zal terstond hier zijn." Hij ging en kwam spoedig met den buffeljager terug. «Ga zitten, Walker, wij moeten eens overleggen." Walker en Bill gingen zitten. «Wij moeten eens beraadslagen wat er gedaan moet worden, wij zijn in een gevaarlijken toestand. Wat dunkt u, Sam Walker?" «Na hetgeen ik van u, Grizzly en van den jongen Kaw gehoord heb vind ik het 't best, dat zoodra het donker is, wij opbreken en zuidwaarts trekken." «Best, Sir, ik ben 't er mede eens. In het zuiden stroomt de Verdigris. Als wij die rivier met haar rotsholen bereiken zijn wij voorloopig veilig, maar is voor paarden pas veel verder naar boven te doorwaden. Des nachts kunnen wij slechts op goed gelnk af de richting naar het zuiden volgenzooveel weet ik dat wij in 't zuiden de Verdigris voor ons hebben en in 't westen de Arkansas. Nu zegt de Kaw, en ik geloof niet dat hii liegt, dat de krijgers van zijn stam van het Zuiden komen en zoo konden wij licht in hunne handen vallen." «Ge hebt gelijk Grizzly, dat zou 't geval kunnen zijn." «Ik zal u zeggen wat er van de zaak is. De Sioux zijn verreweg de machtigste stam in het noordwesten, die brengen wel zeven k achtduizend ruiters in 't veld. Ik geloof niet dat de regeering altijd goed met die lui ge handeld heeftnu, om 't even, om welke oorzaak, breken zij den vrede en stormen los op den boven-Missourie. Zij hebben naar ik vernam met de Kiowas en Kaws aan de zwarte rots een verbond gesloten ofschoon dit hoogstens ten doel kan hebben zich voor een aanval van de Cheyennes te ver dedigen, want deze houden het met ons. Het is onbegrijpelijk dat de Kiowas toegetreden zijn tot een bond, die hen weinig voordeel kan opleveren en ik geloof niet dat het vorige hoofd van den stam, de be dachtzame Mangana daartoe zou zijn overgegaan. Maar die nu aan het hoofd staat, Kraaienveer, heeft zeker de ge legenheid aangegrepen om den gehaten Cheyennes een slag toe te brengen en zijn beetje moed aan mij te koelen van wien bij jaren geleden zoo bloedige klappen gekregen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1