BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. om de aan den weg liggenden mee te nemen. De inboorlingen zijn thans gereed met het oogsten. Dit tijdstip is van den beginne af beschouwd als een gevaarlijk oogcnblik, omdat nu de opstandelingen don tijd hebben al hunne krachten te geven aan hunne zaak. Algemeen wordt verwacht dat binnen een paar weken de opstand in al zijn felheid gevoerd zal worden. In bet Engelsche Lagerhuis stelde sir Evans Gordon aan de regoering de vraag of haar bekend was, dat meer dan 30 bekende Fransche anar chisten, die onlangs uit Frankrijk waren gezet, van de politie te New- haven vergunning hadden gekregen om te landen, onder voorwendsel dat ze politieke vluchtelingen warenver der of zulke personen volgens de vreemdelingenwet in de termen tot toelating vielen en of hfet wel wen- schelijk was het recht van asyl ook tot hen uit te strekken. Minister Gladstone erkende dat de voorstelling door den heer Evans Gordon gegeven juist is, en voegde daaraan toe, dat hij bezig is, met een onderzoek. Zaterdag zijn de vloot-manoeuvres in Engeland begonnen, de grootste en belangrijkste tot nu toe gehouden. De geheele britsche zeemacht, be staande uit 325 oorlogsschepen, met een totaal-inhoud van 1,034,050 ton, neemt er aan deel. Deze vloot voert 780 stukken zwaar geschut, die 180,500 pond metaal kunnen ver schieten. Zij is met 7014 officieren en 56,000 minderen bemand. Dertig stoomschepen zijn gechaterd om de oorlogsschepen op zee van kolen te voorzien. Deze manoeuvres kosten 130,000 pond sterling, meer dan het dubbele van wat vroeger er voor uitgegeven werd. Alleen voor den kolen-voor raad kocht de admiraliteit 100,000 ton extra. Naar aanleiding van het bericht, dat in de laatste dagen een aantal anaichisten zich hebben vertoond in verschillende Fransche havensteden tusschen Cel te en de Spaansche grens, heeft het hoofd van de Pa- rijsche geheime politie zich naar Mont- pellier begeven om maatregelen te nementot bewaking der anarchisten. Dr. Roux van het pastourge- sticht te Parijs heeft een middel ge vonden om door inspuiting op het oogenblik van 't slachten van vee het vleesch voor langen tijd tegen bederf te vrijwaren. De Fransche Minister van Oorlog laat de proef nemen met bet middel op vrij groote hoeveelheden vleesch, voor het leger bestemd, en wel onder omstandigheden, welke zooveel moge lijk op die van oorlogstijd gelijken Z K. H. Prins Hendrik wordt Za terdag per gewone trein uit het bui tenland op Het Loo terugverwacht. H. M. de Koningin-Moeder wonli Zaterdagochtend tegen 10 uur op „Soestdijk" terug verwacht. Dinsdag 19 dezer zal in het Park van het koninklijk domein Het Loo een matinée plaats hebben. De verloving wordt gemeld van Prins Wilhelm von Wied met Prinses' Sophie van Schoenburg Waldenburg. Prins Wilhelm is de tweede zoon van Prins en Prinses von Wied en 30 jaren oud. Nederlaudschc Heidemaatschappij. Te Kampen is Zaterdag den Oden Juni opgericht de Afdeeling Kampen van de Hoofdafdeeling Zoet- watervisscherij der Nederlandsche Heidemaatschappij. Reservekader. De minister van Oorlog brengt ter kennes van belanghebbenden lo. op gelijken voet als in 1905 heeft plaats gehad, wordt bij vol doende deelneming ook dit jaar de gelegenheid opengesteld tot het be trekken van een kamp in de leger plaats bij Laren voor jongelieden, die toegelaten zijn tot de 4-le of een hoogere klasse van een gymnasium of een hoogere burgerschool, of die op andere grond aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatings examen tot het reservekader, dan wel aan dit examen reeds hebben voldaan 2o. het onder lo. bedoelde kamp vangt aan op 31 Juli e.k. en eindigt op 25 Aug. d.a.v. 3o. de deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening 4o. jongelieden als bedoeld onder lo, die vorengenoemde legerplaats wenschen te betrekken, moeten van hun voornemen schriftelijk doen blijken aan de inspecteur van het wapen der infanterie en wel vóór 22 Juli e.k. OSt.-Ct") Assurantie Maatschappij „De Rijn." In de op 6 dezer gehouden Alge- meene Vergadering van Aandeelhou ders der Assurantie Maatschappij «De Rijn" te Arnhem, wordt door de Directie verslag uitgebracht der werk zaamheden gedurende 1905, waaruit bleek dat deze Maatschappij voort gaat zich solide op wijze te ontwikkelen. Het verslag en de balans en winst en verliesrekening worden met alge- meene stemmen goedgekeurd en na belangrijke afschrijving, het dividend vastgesteld op 4 P. ct. evenals het vorige jaar. Mededeelingen door de Directie ge daan betreffende stand van zaken van het loopend jaar, geven alleszins reden tot tevredenheid. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het adres van leeraren aan inrichtingen van Hooger-en Middelbaar onderwijs bier om het te hunnen aanzien genomen Raadsbe sluit van 13 Maart 1906 te vernietigen De heer J. B. H. Coenen is aan de Technische Hoogeschooi geslaagd bij het examen voor candidaat-viviel ingenieur. Ondanks de zeer belangrijke agenda, was de Maandagavond gehou den ledenvergadering van de Afd. Amersfoort der Mij. tot Bev. der Toonkunst zeer slecht bezocht. Be sproken werd de door het hoofdbestuur der Maatschappij voorgestelde wets wijziging, en als afgevaardigde ter algemeene vergadering, dit jaar te Amsterdam te houden, werd gekozen de heer Reiman, secretaris der Af deeling. Verder werd door het bestuur mede- deeling gedaan van de plannen, die bestaan voor het volgende seizoen. Er zullen twee uilvoeringen woiden ge geven, waarvan de eerste geheel en al het karakter zal hebben van een Schumann-avond, aangezien dan uit sluitend wei ken van dezen meester zullen worden uitgevoerd. Voor deze uitvoering, die in de eerste helft van de maand November zal worden ge geven, zullen worden in studie ge nomen: Zigeunerleben, Des Slingers Fluch en Der Rose Pilgerfahrt, terwijl door solisten enkele liederen van Schu mann zullen worden gezongen Voor de tweede uitvoering is de keuze gevallen op Haydn's Jahreszeiten, terwijl het plan bestaat dit werk met oikestbegeleiding uit te voeren. Zooals men ziet, is Toonkunst er wel op uit, ons in het volgend seizoen weer heel wat muzikaal genot te be reiden. Of het hierin slagen zal, hangt natuurlijk af van de medewerking. Daarom wekken we reeds thans gaarne allen op, die iets voor goede muziek gevoelen, zich bij «Toonkunst" aan te sluiten. Alleen wanneer alle krachten zich vereenigen en er zijn er ruim vol doende in Amersfoort is het mo gelijk iets werkelijk goeds tot stand te brengen In eene j.l. Zondag gehouden vergadering van »St. Joris", van den R. C. Volksbond, werd door den voor zitter, den heer W. G. Klomp, het eerelidmaatschap aangeboden aan den Zeer Eerw. heer pastoor Fock. De voorz. maakte van deze gelegenheid gebruik om eenige zeer waardeerende woorden te wijden aan de nagedachtenis van pastoor Vastert, die zooveel in het belang van den Bond heeft gedaan en den weikman zulk een goed hart toedroeg. Pastoor Fock betuigde zijn dank voor do eer hem bewezen en wees op do hechte fondamenten, waarop de Bond is gebouwd, en op zijn verdien stelijk streven. Aan de jongens van de leden werden de prijzen uitgereikt, welke op de tentoonstelling van teekeningen, gedu rende de Pinksterdagen gehouden, zijn behaald. De prijzen zijn als volgt toegekend a Handteekenen1. J. van Meij: 2 R. van den hengel (flamersveld) 3. II. van Zuilen 4. P. de Wit. b. Bouwkundig teekenen: 1. A. Vinken; 2. W. van Nimwegen. 3. J. Helmerhorst4. A. Parken (Hoogland) 5. J. v. Engelen. Kapelaan Akkerman bracht hulde aan de onderwijzers, de heeren W. G. Klomp en G. van Ellen. De voorzitter deelde mede, dat het concept-reglement voor de op te rich ten Spaarkas nog niet gereed was. Wèl kon hij zeggen, dat als doel, in art. 1 op te nemen, zal worden ver meld het bijeen te brengen kapitaal zal worden aangewend voor de op richting van een coöperetieve Winkel- vereeniging. Programma der muziekuitvoering. Donderdag a. s. bij gunstig weder te geven door het stafmuziekcorps 5e reg. infanterie Directeur de heer G. Bikkers, op het terras van de Sociëteit Amiciiia. 1. A. Copper Queen, marsch, Cook 2. Ouverture «Halka", liloniuszko: 3. In schoner Maiennacbt, Walzer Rentzsch 4. Grande Fantaisie sur des motifs de 1' Opéra «Les Huguenots", Meijer- beer. 5. Ouverture «Isabella", Suppé; 6. Czaidas, oder Des Geist des Woi- woden, Grosman 7. a. Méditation sur le Ier Piéludie de Bacb, Gounod-Bik- kers; b. Menuetto, Paderewski; 8 Grande Fantaisie sur des motifs de I' Opéra «Les dragonds de Villars", Maillard-van Aaken. No. 1, 2, 3 en 7, le uitvoering, De vereeniging «Handelen Nij>er- beid houdt Vrijdagavond haar ge wone maand vergadering. Onder meer komt aan de orde de eiermarkt. Door de firma- L. S. de Leeuw en Zonen, te Nijkerk, is aanbesteed de uitbreiding van de bestaande weverij met een nieuw fabrieksgebouw. In geleverd 11 biljetten. Laagste inschrij vers Keizer en Wildeman, alhier, voor f 7654. Maandagmiddag werd, in de Langestraat, een dame plotseling aan gevallen door zekeren B. die vóór eenigen tijd ook reeds andere vrou wen lastig viel. Bedoelde dame kreeg een paar stompen op de borst, waarbij de aanvaller haar allerlei scheldwoor den toevoegde. Wij vernamen dat B. dezer dagen als «volkomen hersteld" uit het krank zinnigengesticht te Utrecht is ontsla gen, maar meenen dat dergelijke «volkomen herstelden" maar liever onder nauwlettend toezicht moesten gehouden worden. Gisterenmorgen bij het aanvan gen der werkzaamheden bij den heor A. v. V. aan den Soesterweg, vond men voor diens deur geplaatst een reclamebord, dat bij nader onderzoek bleek toe te behooren aan den heer K. aan den Stationsweg, alwaar het door baldadige was weggenomen. OAR.MZOEKSSIEDnt). Bij Koninklijk Besluit is aan den sergeant Van Velzen van het 5e Regi ment Infanterie, wegens lichaams gebreken een lijdelijk pensioen ver leend voor een jaar ten bedrage van f 120,—. Aan den schoenmaker Gabriël van het 5e Regiment Infanterie is de bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst toegekend. De muzikant Stoetzer van het 5e Regiment Infanterie is door den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst voor de verdere waarneming van den militairen dienst ongeschikt bevonden en is dientengevolge voor gedragen voor pensioen. Bij beslissing van den com mandant der 4e divisie Infanterie is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst toegekend aan den korporaal-tamboer J. Imminkhuizen. Aan den sergeant De Raadt van het 5e Regiment Infanterie is wegens lichaamsgebreken een tijdelijk pensioen toegekend voor een jaar ten bedrage van f120, Naar wij vernemen wordt de 2e luitenant-ingenieur P. W. Scharroo van den staf der genie, thans gede tacheerd te Ede, met ingang van 1 Juli overgeplaatst naar Amersfoort. 381ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 9 Juni 1906. (100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Levnweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 70op No 14194. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4513 14178 en 17376. De landbouwer Pte Chaain (N.-Br.), had dezerdagen een bijzonder buitenkansje, schrijft het «Dagbl. van Noord-Brabant." Hij had zich voor genomen, zijn woning, een oud en vervallen huis, te laten afbreken en opnieuw op te bouwen. Met dat doel was hij reeds verhuisd en omdat er zoo moeilijk in dit seizoen aan werk volk te komen is, besloot hij zelf de oude woning af te breken. Daarmeê was hij verleden Woensdag bezig. Niet gering was zijne verbazing, toen hij boven in den hoogen schoor steenmantel twee vrij groote kistjes vond, welke linnen zakjes bevatten, vol gouden en zilveren munten, uit de 16e en 17e eeuw. De zakjes waren niet toegebonden, doch de boveneinden zoo maar wat omgewoeld. Hel linnen was bijna geheel vergaan. De beide kistjos bevatten zoovele gouden en zilveren munten, dat hij ze niet in eens naar zijne andere woning dragen kon. Hedenmorgen liet zijne dochter in de boterbal aan enkele belangstellenden een van de vele gevonden munten zien, hij was van zilver en nog iets grooter dan een Rijksdaalder. Het meisje verkocht den munt aan een liefhebber voor f 4.50. Voor boeveel waarde P. gevonden heeft, is nog niet bekend, doch zeker is het, dat het bedrag aanzienlijk zal zijn. Een predikant te New-York, Ds. Schörner, heeft een veldtocht geopend tegen de japonnen van dunne en door zichtige stof, welke de Amcrikaansche dames volgens de tegenwoordige mode veel dragen. Hij toornt tegen laag uitgesneden blouses en korte mouwen en toen hij dezer dagen onder zijn gehoor een aantal dames zag zitten in dergelijke toiletten, riep bij haar van den kansel toe: «Gij hebt u ver- pist, want gij zijt hier in de kerk, niet in een badinrichting. Gaat weg van deze plaats!" Vele streng rechtzinnige bladen hebben dit streven gesteund, met het gevolg, dat de groote winkeliers bevreesd voor een boycot, de winkel juffrouwen hebben gelast zich alleen te vertoonen in hoog gesloten japonnen. Nu zijn deze dames hierover zeer verstoord en zij dreigen met werk staking, zeggende, dat zij niet van plan zijn, met de tegenwoordige hitte doorloopend te puffen in winter- japonnnen. De puriteinsche zede- meester is intusschen de meest be sproken figuur in New-York en het gaat bem als anderen in een dergelijk geval. Hij wordt voorgesteld als een echte TatufTe. Gendarmen-proza. Dat ook in andere landen de .kod debeiers de kunst verstaan om duide lijk gestyleerde rapporten te maken, bewijst 't volgende staaltje, dat ergens in Noord-Frankrijk geschreven werd. Wij Pgendarm, zijn in ken nis gebracht dat een persoon, die zich voor krankzinnig uitmaakte, de omtrek als landlooper doorkruiste. Wij arresteerden hem en toen wjj hem vorderden, naam, voornaam enz. te noemen, gaf hij plotsoling lot antwoord, dat wij stomme uilskuikens waren. Nadat wij daaraan erkend hadden, dat de persoon in kwestie in het volle bezit van zijn verstandelijke vermogens verkeerde, hebben wij dit proces-ver- baal opgemaakt. heeft. De man zal nu, nu ik hem onder zulke omstandig heden ontvlucht ben, buiten zich zelf zijn van toorn en de Sioux, de Sioux laten blijven alleen om mij in zijne macht te krijgen. Ik ben overtuigd dat hij tot dat doel met zijn gansche macht naar her Zuiden trekt. Nu heb ben we nog de Cheyennes. Wat deze voor hebben weet ik niet, dat zij zich zullen weren is buiten kwestie en als zij hunne krijgers bijeen hebben dan kunnen zij misschien wel duizend man in het veld brengen. De Kaw zeide dat zij in 't Oosten stonden wat ook waarschijnlijk is wijl zij daar over de Verdigris kunnen. Zoo is ongeveer de toestand, waarbij niet is uitgesloten dat elk oogenblik een bende Kiowas of Kaws op ons kan losstormen. Sam Walker schudde bedenkelijk het hoofd en sprak: »'t is een kwade zaak, we zijn zoo zonder aan eenig gevaar te denken in een Indianenkrijg geraakt." «Het was juist zoo met mij, sir," zeide Bill Stone, «ik ben een vreedzaam man en deed rustig mijn zaken, was goed bevriend met al de roodhuiden en ik ben nu ook, hoe, weet ik niet, in den krijg gekomen." «Door uw goed hart, Stone," zei de trapper, terwijl hij hem de hand reikte «door uw dankbaar, dapper hart." «Ik ben er nu eenmaal in, dat is een feit. Ik heb mijn heele bezitting ingeboet, zij wordt mij weliswaar vergoed, is ook een feit. Ik ben een vreedzaam man, maar vooreerst ben ik dankbaar voor ontvangen weldaden en als een roodhuid mij te na komt, dan weer ik mij, zoo is mijn meening." Puck, in wiens nabijheid deze beraadslaging plaats vond, was wakker geworden, had stil toegeluisterd en vestigde du zijn groote, schoone oogen op zijn oom. «Puck, wat denkt gij dat wij moeten doen?" vroeg de trapper hem. «Ik wil u zeggen, oom, dat wij de Cheyennes moeten opzoeken, ik wil, zoodra het donker is, naar het oosten rijden en hen zoeken. Misschien vind ik hen en breng hen hier." «Best, kind, dat is niet kwaad onze hoop rust toch op de Cheyennes." Ze werden opmerkzaam door een geritsel in het boschje, waar de paarden stonden, sprongen op, luisterden en grepen naar hunne wapenen. Hun geoefend oor hoorde hoefslagen. «Wat is dat?" Terstond daarop knalde van den oostelijken rand van het boschje een schot. Zij vlogen allen naar den kant van waar het schot gevallen was. Toen de trapper en zijne metgezellen aan den zoom van het boschje kwamen, vonden zij Paul, die meteen uitdrukking van schrik wees naar den wegrennenden Indiaan. «Ik heb hem gemist, oom." «Is het den gevangene?" «Ja, Ik was zoo verrast toen ik hem zag wegrijden dat ik niisschoot." «Ik zal hem terughalen," sprak Puck. «Laat dat kind, hij heeft te grooten voorsprong en zou je in een hinderlaag lokken, laat hem loopen, wij moeten bijeeD blijven. De vent was toch slimmer dan ik dacht." Terwijl de mannen beraadslaagden en Paul een waakzaam oog hield over de prairie, had de Kaw met groote vaardig heid zich van zijn banden bevrijd, zijn paard gekregen en was weggerend. «Als hij zijn moordbende vindt, dan hebben we die heden nog hier. Het gevaar nadert, Walker; nu moeten wij ons ter verdediging gereed houden. Hebt gij een bijl bij u «Ja, Grizzly." «Vooruit dan, wij moeten boomen vellen en een baricade maken, wij krijgen nog heden de roodhuiden op onzen hals." De trapper nam de bijl en hieuw met geweldige slagen boom na boom om en met zoo'n bekwaamheid dat zij juist in de gewenschte richting vielen. Walker en Bill volgden hem daarin met even veel bekwaamheid, zoo ook niet met dezelfde kracht. Puck sloeg met zijn tomahawk takken en twijgen af en eer een uur voorbij was, was er een aardige verschansing, ruim genoeg om ook de paarden en muil dieren er binnen te brengen. «Zoo," sprak de trapper, toen het reuzenwerk gedaan was, «het is niet veel, maar toch iets." Toen keken ze allen naar hun buksen, kogels en kruid. Gedurende dat alles had Paul de wacht gehouden aan den zoom van het boschje. Puck ging naar hem toe. Paul die bemerkte dat zijn ervaren vrienden het gevaar zoo nabij achtten, was zeer ernstig. «Jij, bang zijn jongen vroeg Puck hem. «Neen, dat niet, ik ben niet bang en zal mijn plicht doen, maar ik moet er wel aan denken dat de gevaren die ons bedreigen, vermeerderen in plaats van verminderen." «Nu, ik houd het er voor dat het gevaar in de grot aan de Oshonta groot genoeg was." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2