BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Belangecstryd. garije loch nog pogingen zal doen om een tarieven-oorlog met Servië te voorkomen. Te Leipzig is voor een bijzondere Rechtbank een geheimzinnige zaak be handeld, met welke de Duitsche bladen niet recht weg weten. Een geheim legatie-secretaris, thans te Berlijn, die aan het gezantschap in Den Haag is geweest, had den gezant Von Schlüzer aldaar, doen opmerken, dat de «Hof raad" Schneider zondei ling omsprong met postzegels. Als gevolg daarvan werd de Hofraad in verhoor genomen en een strafonderzoek gelast tegen den geheim secretaris. De laatste werd vrijgesproken van de geëischte boete, de Hofraad bleef ongemoeid, hoewel hij de postzegels niet kon verantwoor den en de rechter verklaarde, dat het boek met porto's van het Duitsche gezantschap in den Haag niet deugde. Een hoofdrol in deze zaak speelde zekere Engel, een man, die onrecht matig den doctorstitel voeide. Wat achter de schermen gebeurd is, weet men niet zegt het Berl. Tageblatl maar deze «doctor", die aanleiding gaf tot de vervolging van den geheim- secretaris, heeft nog een lintje gekre gen. Rcmbrnndt-feest ten Ilove. Den 18en dezer zal ten Paleize Het Loo eene matinée plaats hebben, waar op genoodigd zijn geworden eenige der autoriteiten, commissiën, besturen en particulieren, die hunne medewerking hebben verleend om den 300en ge boortedagvan Rembrandt te herdenken. Reservekader. De minister van oorlog brengt door deze het navolgende ter kennis: 1o. op gelijken voet als in 1905 heeft plaats gehad, wordt bij voldoende deelneming ook dit jaar de gelegenheid opengesteld tot het betrekken van een kamp in de legerplaats bij Laren voor jongelieden, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse van een gymnasium of eene hoogere burger school, of die op anderen grond aan spraak hebben op vrijstelling van hel toelatingsexamen tot het reservekader, dan wel aan dit examen reeds hebben voldaan 2o. het onder lo bedoelde kamp vangt aan op 31 Juli e k. en eindigt 25 Augustus daaraanvolgende; 3o. de deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening 4o. jongelieden als bedoeld onder lo. dezer beschikking,die vorengenoem de legerplaats wenschen te betrekken, moeten van hun voornemen schriftelijk doen blijken aan den inspecteur van het wapen der infanterie en wel vóór 22 Juli. («St.-Ct." Nederlandselie Heidemaatschappij. Op Dinsdag 10 Juli werd in de houtvesterswoning op het Landgoed «de Utrecht" te Hilvarenbeek van de Levensverzekering-Maatschappij «Utrecht" de zomervergadering ge houden van den Raad van Commis sarissen der Nederlandsche Heide maatschappij, welke vergadering ook werd bijgewoond door dén Eeie- Voorzitter der Maatschappij Z K. H. den Prins der Nederlanden, Hei tog van Mecklenburg. De winst- en verliesrekening over 1905 en de balans op 1 Januaii 1906 werden voorloopig vastgesteld. De jaarrekening sluit mei een batig saldo van f 858.63*, terwijl deze loopt over een bedrag van f 250 594 58. Voorts werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het afge- loopen jaar, terwijl wijzigingen in de begrooting over 1906 werden gebracht met bet oog op de benoeming van enkele ambtenaren. Tot leeraar werd benoemd de heer W. H. Wisselink, landbouwonder- wijzer te Winterswijk, tot ambtenaar bij de afdeeling Bosch wezen de heer P. H. Burgers te Utrecht en tot boschbaas de leerling-boschbazen G Piummel en H. J. Voltman. Besloten werd de Algemeene Ver gadering dit jaar te houden te Haarlem op 14 September, terwijl op 15 Sep tember eene excursie zal worden ge maakt naar duinbebosschingen, enz. in de omgeving van Haarlem. De Al gemeene Vergadering zal worden voor afgegaan door eene Algemeene Ver gadering van de Hoofdaldeeling Zoet- watervisscherij, ten einde beroepsvis- schers in de gelegenheid te stellen een geheelen dag te wijden aan de bespreking der belangen der Zoetwater- visscherij en van bet ingediende wets ontwerp, regelende de visscherijen. Deze vergadering wordt gehouden op den 13den September. Ten slotte werd nog eene Commissie benoemd tot het doen van voorstellen voor eventueele wijzingen der Statuten in verband met do krachtige ontwik keling der Hoofdafdeeling Zoetwater- visscherij. Na de vergadering werd eene ex cursie gemaakt naar de ontginningen op het Landgoed «de Utrecht". Rcnibrandtfeesten te Leiden. In Leiden wapperen vroolijk reeds de vlaggen in alle straten nu de stad zich opmaakt om den 300sten ge boortedag van haren grootsten burger te vieren. Overal is het ongewoon druk, men voelt dat er iets gewichtigs op til is, waaraan iedereen verplicht is mee te doen en allen getuige van willen zijn. Elke trein brengt reeds vreemde lingen aan, in een hotel worden zelfs niet minder dan 25 Amerikanen ver wacht. De 17e eeuwsche kermis op den Burcht is hedenmorgen reeds geopend en voor een klein bedrag toegankelijk gesteld, vooral om de vele buitenlui die op maiktdag in de stad zijn er van te doen profiteeren. Dit oude antieke terrein leent zich uitnemend voor dit doel. Midden in de groote cirkelvormige ruimte staat een groote draaimolen. In het pad staan hoogo boomen, waarvan de kruinen hier en daar een bladerdak vormen en rondom den Burcht heft zich boven de kanteelen uit een wal van groen. Schilderachtig op zich zelf, wordt dit effect nog verhoogd door de op kleine afstanden hoog boven de kanteelen uit Hakkerende flambouwen met de kleine eenvoudige en daardoor teekenachtige lijn van vetpotjes die zich boven den binnenkant van den zwaren muur bevinden en het terrein met hun mooi geel licht beschijnen. In de kramen en tenten is gaslicht ook contrabande. Ook het licht is 17-eeuwsch en dat geeft reeds aan het geheel een fantastisch aanschijn. Ook de schilderachtige kostuums trekken de aandacht en niet minder de verschillende 17e- eeuwsche be drijven die in werking zijn, een zilver smidse en een pottenbakkerij. Verder vershillende winkeltjes voor bloemen, sigaren, enz. enz. en om vooral niet te vergeten de Oud-Hollandsche ta veerne «In de olijke Rembrandt". Verder kan men naar ouden trant koek hakken, zich oefenen in een schiettent en zijn krachten meten op den kop van een zeventienden Jut, enz Het gaat er recht gezellig toe van avond. De zonen en dochteren der 20ste eeuw voelen zich heel goed thuis in deze 17de eeuwsche omgeving. Heel andere indrukken verkrijgt men wanneer men eenige tientallen meters verder zich naar de groote ruime Hooglandsche of l'ancraskeik, waarin de zangvereenigeng van de afdeeling Leiden der Maatschappij lot Bevordering der Toonkunst onder leiding van Dan. de Lange een muziek uitvoering geeft, waartoe de Arnhem- sche Orkestvereeniging, directeur de heer J. A. Kwast, hare welwillende medewerking verleent. Hymne No 6 en No. 3 van Mozart en het koor uit Handel's Messias Halleluja klinken heerlijk langs de gewelven. Machtig wasde klank wanneer moer dan 200 zangers mede onder leiding van Dan. De Lange Hollands Glorie en den Rem brand tfeestzang ten ge- hoore brengen, die morgen ook bij de onthulling zullen worden gezongen. Het concert was zeer goed bezocht en de uitvoering uitmuntend. De beide feestliederen die morgen bij de onthulling zullen worden gezongen, maakten een machtigen indruk. Op straal heerschte er een leeste- lijke stemming en de oud-llollandsche kermis is het grootste aantrekkings- punt. Het is er zoo vol dat de men- schen elkaar verdringen Handelsbl. De heer A. de Herder, zieken- opzichter in het Militair Hospitaal alhier wordt 1 Aug. a.s. overgeplaatst naar Amsterdam. De Stafmuziek van het 5e Reg. Inf. zal zich hedenmiddag van 4 tot half zes ure op de Leusderheide doen hooien bij den schietwedstrijd, ge houden door hen die deelnemen aan de schietoefeningen tol verhooging van 's lands weerkracht. De heer A. M. Harterink, leSe cretaris van de A. F. C. «Quick", is gekozen tot Bestuurslid van den «Ned. Voetbal Bond". Heden is voor de leerlingen var, den cursus van het 5e regiment in fanterie het schriftelijk geJeelie van het toelatingsexamen voorden Hoofd cursus begonnen. Als voorzitter van de commissie van toezicht daaibij is aangewezen de ka pitein W. F. N'. von Hombracht. De heer N. II. Heiligers, onder wijzer aan de Openbare Lagere School aan de Puntenburgei laan alhier, die no. 1 stond op de voordracht voor onderwijzer te Utrecht, is eergisteren door den gemeenteraad als zoodanig benoemd. De Staatscourant no. 160 bevat de statuten van Weerbaarheidsver- eeniging «Amersfoortsch Vrijwilligers corps", waarvan commandant is de 2e luitenant P. van der Sluijs. Naar verwijzing der advertentie berichten we 't volgende: Dat onze irilandsche Industrie in de laatste jaren niet meer voor de buitenlandsche behoeft onder te doen, ja zelfs de grootste buitenlandsche kan overtreflen, heeft de Firma van Rijn Co. (de Heer H. de Vos fabrikant) te Utrecht bewezen, door op twee Internationale voedingsten toonstellin gen, te Parijs, de hoogste onderschei ding, Gouden Medaille en te Londen, de Eere-Diploma met Gouden Kruis en Gouden Medaille te behalen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente worden do predikbeurten in de St. Joriskeik niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 15 Juli geregeld als volgt: Evaiig. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstraiitsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gercforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds b'k uur, Ds. Donner. Gercforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/> uur, Ds. Teerink. Collecte Theol. School Vrije Gerelorm. Gemeente. Voorm. 0'/i uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Juli. Wanneer de landman in deze maand langs zijn akkers en die zijner buren wandelt, kan hij reeds tennaastebij zien, welko opbrengst de verschillende veld-vruchten dit jaar zullen geven. Vaak zal hij daarbij vinden, dat tus- schen de onderscheidene stukken een belangrijk onderscheid uit de ierschil- lende grondsgesteldheid kunnen worden veiklaard, maar bij gelijksoortigen grond zal de hoofdoorzaak wel liggen in de bemesting. Een enkel voorbeeld uit de land- bouwpraktijk strekke bier ten bew ijze. Het geldt een proef bij rogge: Vergelijking lusschen Slalmest en Peru-Guano. Omtrent de uitnemende gevolgen der bemesting met Peru-Guano op Gerst deelden we vroeger iets mee, dit betreft een rogge-veld, waarvan één perceel, met winterrogge, ontving 150 Kilo ruwe Peru-Guana (8'/i pCt, stik stof en 14 pCt phosphoi zuur), een t wee- de, eveneens 11. A. groot, 6000 Kilo stalmest. Het eerste leverde 485 Kilo rogge op, het tweede -95 Kilo, dus 108 Kilo meer na Peru-Guano. De Guano kostte ongeveer f 15 en maakte zich tegenover den hoogeren prijs van den stalmest, ook bij de lago rogge-prijzen, zeer goed betaald. De kwaliteit der rogge op het guano-per- ceel was voortreffelijk. Dit voorbeeld spreekt a i duidelijk genoeg. Vlaskampin enz. De naam Vlaskamp is bij pluim- veehoudeis reeds algemeen gunstig bekend. Zijn middelen hebben in den praktijk de toets der ervaring glansrijk doorstaan alleszins doeltreflend geble ken. Men ziet dan ook in vakbladen zeer dikwijls daarnaar verwezen en met verzekerheid kunnen wij dan ook onzen lezers die preparaten aanbevelen. Ze zijn: Vlaskampin tegen mot ziekte, welke ieder jaar onze stallen en parken teistert: fl per doos; Kampïnzalf tegen de zoo hinderlijke Oogziekte en Pokken f 0 35 per potje, penseel 5 ets.; Herculine tegen Beenzwakte en Rlieumatiek, kwalen, die onze hoenders niet alleen achterlijk houden, maar ook den leg belemmeren f0.40 per potje; eindelijk Tecsine tegen hoenderluis, waardoor de vogels gaan kwijnen en eveneens van den leg raken. Pluimveehouders, laat deze mid delen niet ongebruikt! Het adres is: T. Vlask in p Jr. Bot terdam. Iv best., it ei n voortdurende strijd lusschen de belangen van de kooplui in groenten, in visch, in huishoude lijke a111Kelendie er hun werk van maken de straat langs te i ijden om de huisviouwen, die naar het klas sieke voorschrift zelf ei op uitgaan om hun inkoopen le doen, van het noodige te vooizien, en de Amslei- damsche agenten van politie. De laatstee hebben de zorg voor de veiligheid en gemakkelijkheid van ver keer, en moeten er dus op letten dat niel zulk een koopman een op loopje orn zich heen veroorzaakt en den weg verspert. Maar voor den koop'ii.ni is zulk een oploopje juist een buitei kansjehel is voor hem als een advei lentie, een uithangbord kom mee, kom mee, daar is wat schoons te zien! En waar hij dus buiten liet spiedend oog van zijn aartsvijanden meent te zijn, zei hij zijn kar neer en roept er met al de macht van zijn meestal niet wellui dend—tril lende stemban<len de wonder bare eigenschappen van wat hij te koop biedt. Gistermorgen zagen we nog zulk een belangenbotsing. Een koopman reed rond met een kar bot, en als hij nu een kooplustige juffrouw zag, dan zette hij zijn kar neer, nam een groote bot, die nog leefde, en kneep die met ren venijnige nagelpeut in den staait. Dan kleppeide de bot krampachtig met z'n platte lijf, en dan kwam zoo'n juffrouw allicht naar de kar toe en begonnen de ondéi han delingen. Maar het schijnt al even moeilijk om met visch een juffrouw als met ander eten een visch te van gen, en zoo duurde 't nogal eens een tijdje tot groote belangstelling van een aanzienlijken omstanderskring eer koopman en julfrouw het eens waren. Eilacyjuist als de koop gesloten scheen, kwam dan om den hoek een agent, die met een norsch: «Sta je daar nou alweer Als 'k je nóg 's snap ben je der bij't heele stel letje uit elkaar joeg. Want anstig pakte dan de koopman 't handvat van zijn kar en reed een meter of wat voort, en de juffrouw sjokte er achter aan met de helft van haar vischdiner in een ouwe krant, bang dat de koopman er met de andere helft van door zou gaan, waarvoor ze toch haar goeie centjes had neerge teld. En dan riepen al de straatjongens: «Hajewiet!" en drongen mee om te zien hoe 't af zou loopen. Zoo botsen de belangen van koop lieden en agenten, want voor de eersten is hun broodje er mee ge moeid en de laatsten doen het ook niet voor hun pleizier. «Jullie vallen ze toch niet te veel lastig als ze aan het verkoopen zijn vroeg de kantonrechter gistermorgen in een dergelijk geval «Wel neen, edelachtbare", verze kert de agent. «Maar dat verkoopen nou't Gebeui t dikwijls dat as we d'r bij komen een troepje vrouwen er omheen aan 't groenten inlaaien is, en als we dan ons rug omkeeren gooien ze 't weer op de kar. As ze altijd verkochten wanneer ze 't tegen ons zeggen, dan waren ze in een oogenblik los, en hoefden niet heel den dag met een half volle kar heen en weer te rijen 1" «Heeft de agent je gelast door te rijden?" vroeg de kantonrechter aan een anderen beklaagde. «Jawel meneer, maar ik wou weten wat 'n smous is!" «Ja, dat heeft de agent tegen me gezegd, en toen zeg ikas ik 'n smous ben is uwe 'n antisemiet. Maar nou wou ik wel 'r is weten of 'n smous dan geen mensch is De agent betuigt zijn onschuld, en de kantonrechter verklaart zich in deze incompetent. Met een klacht over het optreden der politie zijn ze bij hem niet te recht dan moet de koopman maar een brief aan de burgemeester schrijven. «Handelsbl." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 5 tot 12 Juli 1906. GeborenHeimen, z. van Reinder Schoon hoven en Hendrikje Limburg. Anthonia, d. van Brand de Graaf en Hendrika Speel- berg. Johanna, d. van HendrikusPouwen en Theodora Geertruida Snijders. Rver- dina, d. van Willem van der Mefj en Cornelia Goor. - Judica, d. van Fredericus Josephus de Geus en Johanna JacobaHout- kamp. Elisabeth Alcantara Maria, d. van Hendrik Jan Lentelink en Philippina Johanna Vermoer. Gerard, z. van Willem Wijnands en Gerarda Lambrechts. Dirk Cornelia, z. van Abraham Antonie Montau- ban en Alberdina van Vlaanderen. Su sanna, d. van Jan Gijtenbeek en Maria Pot. Alberdina Antje, d. van Wessel Dijkema en Hester Thedinga. Gerrif z. van Hendrik van de Pijpekamp enRolina Catharina Mooiweer. Cornelis Johannes, z. van Jan van Buigrsteden en Christina Hendrika Voortman. Antonius Johannes Josephus, z. van Theodorus Petrus Paulus Knuivers en Gezina Koelman. Cornelis Jan, z. van Maarten Cornelis Overweel en Johanna Derkje Ebenau. Beata Geertrui- da Elisabeth, d. van Petrus Simeon Hartogh Heijs van Zouteveen en Jeanne Louise Philippine de la Fontaine Schluiter. - Jannetje d. van Leendert te Kulve en Dirkje van de Kraats. Josephina Maria Cornelia Pia, d. van Johannes Cornelius Bruns en Josephina Gesina Dominica van Dongen. Franciscus Gerardus z. van Willem Brandsen en Petronella Boersen. OndertrouwdAnthonie van den Berg en Aalberlje Dina Hendrika Adams. Dirk Johannes Smits en Everdina van Haselen. Getrouwd: Johannes Gerard Mesdag en Elisabeth Geertruida Charlotte Schreu- der. Meijer Kamerling en Victorina Wilhelmine van Vollenhoven. Johannes Kuit en Stefiena Hendrika Krol Evert Jagtenberg en Alfjda Maria Barbara Mijer. Adrianus Tameling en Johanna Werk hoven. Overleden: Johanna Maria Verschuur 19 j. ongehuwd. Johanna van Grol, 83 j., echtgenoote van Gerrit de Vos. Antonius Petrus Bovenlander, 20 j.,ongeh. Brand Pothoven, 87 j., wed. van Aartje Kamphorst. levenl. aangegeven kind m. g. van Jacob Hendriks en Jannetje Helena Peeman. Leusden. van 6 tot 13 Juli 1906. Geboren: Gijsbertha, dochter van Jan van Putten en Willempje Donkersteeg. Stoutenburg. van 6 tot 13 Juli 1906. OverledenCornelis Steenkamer, oud 60 j. echtg. van Aaltje van meerveld. Woudenberg. Geboren: 7 Juli. Matthijs Johan zoon van Matthijs van de Wetering en Johanna Cornelia Hardeveld (Kleuver). Ondertrouwd: 12 Juli Piet Delvank, 41 jaren en Hendrika van Egdom, 30 jaren. MAKKTBfc.RK.HT. AMERSFOORT, 13 Juli 1906. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen f 0.a f 00. Peren f0.a f 00. Hieuw lardapp. 1 0.00 a I 0 Zandaardapp. 1 3.a f 3 50 lloendereieren 13.50 a I -1 00 per 100 st. Eenden f O.a r 0.Boter 1.15 a f 1.25 per kilo. Mar garine 10.a 10 00. Zoetem. kaas f Kippen 11.00 a 11.30 Kuikens f 1 00 a 11.20 Piep kuikens f 0 49 a f 0 60 Ganzen 10.10.Eenden 11 00 a 1 1 30 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Hazen I 0 00 a 1 0.Wilde konijnen 1 0.a 1 0. Tamme 10 30 a 10.00 Duiven 10.00 a 10.00 paar. Magere laikena 1a 1Varkens voor export 1a 1Zeugen 150.— 170.—Biggen 19.a 113.Schrammen I 00.a 100Vette koeien 000.a 1000.Guste koeien 1 00.— it 1000.Kalïkoeien 1 0.00 a 10.00 Kali- vaarzen f 00.a 100.Os f 000.it 1000. Piukstieren f000.- a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; heet. Appelen00 heet. Perenheet. Kleiaardappe- len 150 heet. Zandaardappelcil80000 stuks Hoen dereieren stuks Eendene-eren1200 kilo Gros- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee magere varkens, varkens voor eiportslagerijen 300 biggen en 35 zeugen. RECLAME. Beekbergen en Amersfoort. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaand bericht bevestigt onze rneening dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor best ial, dat met succes aangewend wordt. Mejuffrouw W. Dijkhof, wonende Oosterhuizen Beekbergen, deelt ons mede: Sedert drie en een half jaar heb ik aan de niereti geleden. Steeds had ik een stekende pijn inVden rug» vooral wanneer ik -J&kte en zelfs 's nachts liet de pijn me niet met rust, ik sliep onrustig en was 's morgens by het opstaan reeds zeer ver moeid, welk vermoeid gevoel me den géheelen dag niet vei liét. Ik had dikwijls erge zwee lingen welke dadelijk door huiveringeivgevolgd werden. De Urine kwam met een branderig ge voel en was Steeds zeer beslagen. Ik had sedert geruimen tijd geen eetlust, rneer; ik, wist niet wat ik moest'beginnen want alles wat i£ reeds voor mijn ziekt£ gedaan had, was zonder noemens waardig resultaat geweest. Ten slotte weDschte ik mezelf eens te behandelen jtnet Foster's Rugpijn ïfieren Pillen en ik ben^zeer verheugd U te kfr. nen mededeelen, dat het resultaat hiervan /le verwachting verre Overtroffen heeft. Na vier dagen kon ik reegis een groote ver-» lichting? bespeuren. Met den dag gevoel ik me beter pn hoewel ik thanspna het gebru k van één ddosje nog niet geheel genezen ben, go- voel ik? me toch beter d^fi voor jaren het geval was eji vertrouw ik d^t ik U binnen eenigen tijd njpn algeheele gen?zing kan melden. Ik fmdergeteekend/f verklaar dat het boven staan^ waar is eiï machtig U het publiek te makent op elke wijze die U goeddunkt. HetSgevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. nierziekte korotf fafh^jes aan en men kan lftar jaren onderdoe leden* hebben zonder dat de^ijder de oorzaak zijner kwaal kent. Misschien hecfupj hoofdpijn, pijn in de leden, zenuwpij^ J^edppijn, rheurnatiekJeen gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid of vermoeidheid en neerslachtigheid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U def echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, deSelfde die Mejuf frouw Dijkhof gehad heeft. WIJ \YAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en makenSkoopers er op attent, dat op iedere doos de h&dteekening van James Foster voorkomt. Zij zijh te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer Ag van de Wég. Toezending geschiedt franco nft. ontvangt van postwissel a f 1.75 voor één YOQr zes doozen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2