Mijn redder Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. orn van Noord en Zuid-Nederland, met hun zoo groote verschillen van godsdienst, belangen, zedon en ge woonten één staat te maken om de beide deelen zoo «volkomen en innig te maken als de gronte mogendheden hadden verlangd. De jaren 1830-1840 hebben Willem I ook in Noord-Ne derland de populariteit ontroofd, welke hij to voren in zoo ruime mate ge noot; maar thans nu het geslacht van dien tijd bijna verdwenen is, openen zich de oogen van onze land- genooten voor het vele goede, dat hij voor 1830 heeft bedoeld en ook tot stand gebracht. In onze geschiedenisboeken ook in de uitvoerige wordt van de ge beurtenissen van 1813 ongeveer de volgende voorstelling gegeven Onder de Fransche overheerscbing was 's lands welvaart vernietigd de gemeenschappelijk geleden ellende had de vroegere partijschappen doen verdwijnen, en de voor Napoleon zoo noodlottige afloop van den veldtocht naar Rusland in 1812 deed het herstel onzer onafhankelijkheid al een onbe reikbaar doel beschouwen. Gijsbert Karei van Hogendorp, van der Duin van Maasdam en van Limburg Stirum hielden met eenige Prinsgezinden veel vuldige geheime bijeenkomsten in verband met dat doelna Napoleon's nederlaag bij Leipzig (19 October 1813) zagen zij dat doel nabij; en toen in November 1813 de kozakken onze oostelijke grenzen hadden over schreden en de Franschen Amsterdam ontruimden, achtten zij betoogenblik gekomen om in naam van Oranje in het openbaar op te treden. Bij proclamatie van 21 November werd de gehoorzaamheid aan Frankrijk opgezegdmen zond afgevaardigden naar Engeland, om den Prins van het gebeurde kennis te geven en op zijn onmiddellijke overkomst aan te dringen. De Prins landde den 30en November te Scheveningen Volgens deze voorstelling heeft de Prins slechts een lijdelijke rol vervuld heeft hij aan de voorbereidingen geen deel gehad; kwam bij zich slechts neerzetten op den troon door anderen voor hem opgericht. Hoe geheel anders heeft de wer kelijkheid zicb toegedragen zegt prof. Blok. De Prins bad zich zoo goed mo gelijk op de hoogte gehouden van den loop der zaken in Nederland in het begin van 1813 wist hij, dat bet Fransche gezag er reeds aan het wankelen was dat de ontevredenheid steeds grooter werd. In Februari 1813 schreef bij, in overleg met den Russischen minister von Hardenberg, aan lord Castlereagh over de noodzakelijkheid om, met En- gelsch geld, een korps Hollanders te vormen, dat de Nederlanden zou hel pen bevrijdenhij vond voor zijn plan nen steun bij Rusland, bij het eerst weifelende Pruisen, deelde ze mede aan Oostenrijk, reisde ten behoeve van de verwezenlijking naar Zweden. In Engeland was hij niet populair. Men had daar liever te doen met den wél zeer populairen erfprins, den la- teren koning Willem II, die in Spanje onder Wellington streed en destijds bestemd was tot prinsgemaal van de vermoedelijke troonopvolgster. Eerst in het laatst van April toen de Prins te Londen kwam, werd men welwillen der en den 27e April had hij een belangrijk onderhoud met Castlereagh, dat de grondslag is geworden der latere toestanden. Daar is gesproken over de verzoening der partijen in ons land, over deuitbreiding van ons grond gebied, opdat de nieuwe Nederland- sche Staat beter dan voorheen zou kunnen dienen als bolwerk voor de rust in Europa. Daar werd ook ge vraagd, dat Engeland zou overwegen, of zijn belang niet zou meebrengen, de Hollandsche koloniën terug te ge ven, welke het gedurende den oorlog veroverd had. Bij dit alles is geen sprake geweest van overleg met van Hogendorp of anderenalles is, zelf standig door den Prins aangegeven. Men liet hem lang op afdoend ant woord wachten; men wist ook niet, hoe 't met Napoleon's krijgstocht in Duitschland loopen zouEerst begin October toonde Castlereagh zich toe schietelijker en kon een begin gemaakt worden met de aanwerving van een «Hollandsche brigade", waarvoor het Huis van Oranje, als in de dagen van den stadhouder Willem I, zijn kost baarheden en goederen verpande. En na den slag bij Leipzig was Engeland geheel voor 's prinsen plannen gewon nen. Op 2 November kon von Gagerri uit Frankfort melden, dat de Pruisi sche gezant te Londen en lord Castle reagh waren overeengekomen, de zaken van Holland, zoodra de Franschen daar verdreven zouden zijn, te zullen re gelen volgens de in April door den Prins voorgestelde beginselen. De loop der zaken heeft de «Hol landsche brigade" onnoodig gemaakt; maar de diplomatieke werkzaamheid van den prins heeft gcdieel voorbereid wat daarna werkelijkheid werd. Dit is, gelijk prof. Blok opmerkt, niet ge weest een willekeurige schepping dei' buiten ons om overleggende mogend heden, maar een organisatie volgens de door don Prins ontworpen en door Engeland aanvaarde plannen. Aan van Hogendorp en de zijnen blijft de eer dat zij, door nog juist bijtijds op te treden, ons land hebben behoed voor gewapende inbezitneming door vreemde mogendheden, wier uit- eenloopende belangen het lot der ver overde gewesten zeer onzeker zouden hebben gemaakt. Maar de Prins heeft, door zijn beleidvol diplomatiek optre den bij die mogendheden grooten in vloed gehad op de beslissingen, ten- aanzien van ons land en zijn koloniën in 1814 en 1815 genomen. Willem I is de stichter van ons koninkrijk. II. M. de Koningin-Moeder is heden naar het Loo vertrokken om aldaar in plaats van 10 dagen zooals eerst het voornemen was, slechts eer. paar dagen te vertoeven. Tegen het eind van de week wordt H. M. to Soestdijk terugverwacht. H. M. de Koningin. Het jongste officieele bericht, ge- teekend door de geneesheeren, luidt: «Daar de toestand van H. M. de Koningin thans als geheel bevredigend kan worden beschouwd, zullen dooi ons geen bulletins meer worden uit gegevens Michiel Adriaansz. de Ruijter. Den 24 Maart 1907 zal het 300 jaar geleden zijn, dat Michiel Adriaans- zoon de Ruyter werd geboren. Naar wordt medegedeeld heeft het bestuur der vereeniging «Het Neder- landsche Zeewezen» de eerste stappen gedaan, dien dag op voor Nederland waardige wijze te herdenken. RECLAME. Altijd welkom te Amersfoort. Goed nieuws van iemand uit onxe omgeving is ons altijd welkom en wij zullen met belang stelling het volgend berichtje van een Soestenaar lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waarde vol nieuws zijn. De Heer H. van Glnkel, wonende.Veenhuizer- weg te Soesl, meldt ons: Voordat ik met Uw pillen kennis maakte, heb ik ongeveer twee jaren gesukkeld met een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug., In mijn werk op het land'was dit buitengewoon hinderlijk en zonder 'dat daar aanleiding toe bestond, moest ik jwaar transpireeren, wat plotseling door huiveringen gevolgd werd. Mijn eetlust werd me den dag minder; de urine bevatte veel bezinksel en was altijd troebel en de waterloozitig geschiedde op een onvoldoende wijze. To in ik vernam dat Foster's Rugpyn Nieren Pi len zoo afdoend werkten tegen deze soort ong steldheid, begon ik er onmiddellijk gebruik v m te maken. Ik hield de behandeling vol en tl ans nu ik vijf doozön gebruikt heb, kan ik m( blijdschap 'zeggen dat ik een groote verlichting ondervonden heb. De pijn is bijna geheel veld wenen, ik gevoel mij veel flinker, opgewekte* en sterker en mijn werk doe ik thans weel met genoegen. Ik ondeijgeteekende verklaar dat het boven staande vsfear is en machtig U het publiek te maken op telke wijze die TJ goeddunkt. Het is Rugpijn, waarmede l^t gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eVste en zekere teeken van dierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de pijn in den rüg, terwijl ze de nieren in orde brengen, die zieh daaronder, bevinden, want inderdaad zijn hef'de nienjp, die de pijn veroorzaken en niet de^rag. Verzeker U dat men U de échte "roster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Ginkel gehad heeft. WIJ WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koo- pers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a ft.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Gisterenmiddag vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, 15 leden en de secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese waien aanwezig Afwezig met kennisgeving waren de heeren Van Beek en Oosterveen. De notulen der vergadering van 28 Juni werden onveranderd goed gekeurd. De Agenda behandelde 1. Verzoek van den heer N. van Veen om eervol ontslag als Hoofd der School 3e soort in de Konings- slraat. Eervol verleend onder dankbetuiging met ingang van 1 November 1906. 2. Vei zoek van N. M. Heijlijgers om eervol ontslag als onderwijzer aan de* openbare Lagere school 3e soort Putiteriburgerlaan (met adviezen) Wegens vertrek naar Utrecht eer vol verleend met ingang van 1 October. 3. Verzoek van dr. W. van Schot horst om eervol ontslag als leeraar aati het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Eervol verleend wegens vertrek naar Den Haag met ingang van 1 September. 4. Voorstel tot benoeming van een leeraar in de Nederlandsche Taal en de geschiedenis aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool (met adviezen.) Benoemd de heer Z. Stokvis, te 's Graveland. 5. Voorstel tot benoeming van een buitengewoon (vast) leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school (met adviezen). Na langdurige discussie werdt met 10 tegen 5 stemmen besloten, ook voor den komenden cursus een tijde lijke benoeming te doen en weder lijdelijk benoemd mej. J. C. van der Schroefï. 6. Voorstel tot benoeming van een buitengewoon, (vast) leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Benoemd dr. E. J. Beumer, thans tijdelijk leeraar. 7. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan bet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Herbenoemd de heer H. Oorver. 8. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymna sium (met adviezen). Benoemd dr. A. A. Pulle, te Utrecht. 9. Voorstel tot benoeming van twee Regenten van het Burger Weeshuis (met advies). De heeren Tromp van Holst, in de vorige vergadering herbenoemd, en dr. H. W. Scbreuder, toen benoemd, na men de benoeming niet aanlaatst genoemde omdat hij geneesheer van het Weeshuis is. Benoemd werden thans luitenant W. H. E. Vrijdag en de heer B. A. Siddré. 10. Opgave personen ter voorziening in de op 1 Januari 1907 ontstaande vacatures, wegens periodieke aftreding, in het College van zetters van 's Rijks directe belastingen. Ter benoeming zullen aan de Com missaris der Koningin worden voor gedragen de heeren: G. Prins Sr.,C. van der Zoo de Jong en I. ter Schuur, altredenden, en A. Herschel Bzn., H. C. van Dam en B. A. Siddié. 11. Verzoek van Regenten van het St. Josephgesticht tot overname van veldkeien. Na zeer langdurige discussie wor den met algemeene stemmen aan het gesticht oude veldkeien kosteloos af gestaan ter bestrating van den zand weg van de Liendertschen weg naar de boerderij van het gesticht, groot 300 M'. 12. Voorstel tot toelating van een meisje tot het Gymnasium (met ad vies). Aangenomen. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van liet vijélof, verleend aan mej. M. C. van >01den (met adviezen). Z. h. st. veilengd lol 1 November 14 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der 1ste klasse van de Hoogere Burgerschool (met adviezen De klasse, welke 66 leerlingen zal tellen wordt in drieën gesplitst. 15 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van jaarwedden en pensioengrondslagen voor onderwijzers bij bet lager on derwijs. Overeenkomstig de verordering worden de jaarwedden van de heeren Nijland, Van Gelder, Oosterman, Veen, Van den Hooff, Van der Horst Van Veen en mejulïrouw De Bruijn ver hoogd. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van eenige strafverordeningen, in verband met art. 51 der Woningwet. Aangenomen z. d. met algemeene stemmen. 17 Indiening uitbreidingsplan der Gemeente (met adviezen). Na eenige discussie goedgekeurd met algemeene stemmen. 18 Aanbieding Gemeenterekening over 1905. Zij heeft in ontvangst f 596 627.80 in uitgaaf 521 211.41 en sluit dus met een bate van f 75 416 39 Wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van Kalken, Hagedoorn en Van Esveld. 19 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ver ordening betreffende de straatpolitie. Aangenomen z d. met algemeene stemmen. Bij beschikking van den mi nister van oorlog is benoemd tot lid der commissie tot keuring van levens middelen ten behoeve van liet leger voor het tijdvak 15 Nov,1906-15Nov. 1907, majoor intendant W. P. van Leeuwen te Amersfoort. De directeur-generaal der pos terijen heeft afwijzend beschikt op het verzoek van eenige ingezetenen uit Putten om die gemeente bij het intercommunaal telephoonnet aan te sluiten. De afwijzing is gegrond op den onwil van het gemeentebestuur, hiertoe mede te werken. Men weto hierbij, dat aan het Postkantoor de cel voor de telephoon gereed is en de aansluiting de ge meentekas geen cent kost. Programma dermuziekuitvoering, Donderdag 2 Augustus op het terras van »Amicitia« te geven door het Utrechtsen orkest, Directeur de heer H. Kuijper. I. Volksliederen. 2. Le25meanniversaire,marscli Baudonck. 3. Ouverture »DiegoldeneRosea A. Schubert. 4. Aufforderung zum Tanz G. M.vonWeber. 5. Fantaisie polka, pour piccolo solo Van Leeuwen. 6. Fantaisie sur »Les Cloches de Corneville« Planquette. 7. Maskerade-marsch Petri. 8. OuverturezurOperRübezahl A. Richter. 9. Entre-Acte No. 2 aus der Oper Donna Garitea Mercadante. 10. Fantaisie sur des motifs de l'opéra »Martha« Von Flotow. 11. Frauenlust, Gavotte A. Gzibulka. 12. Potpourri »La Fille du Ré giment Donizetti. 13. Mein Traum, Walzer E. Waldteuffel. 14. Finale. Ds. G. W. C. Vundering zal volgens de «Amersf. Crt.a niet 2, doch 23 September zijn intrede doen bij de Ned. Herv. gemeente hier. Een gedeelte van de miliciens der lichting 1899, die bij het 5e regiment infanterie voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, zal reeds Vrijdag a.s. met groot verlof huiswaarts Ueeren. De miliciens van deze lichting gaan op 1 Augustus 1907 bij de Landweer over. Ter gelegenheid van den 48sten verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder zal hier Donderdag een groote parade worden gehouden door het garnizoen. De troepen zullen de honneurs be wijzen aan generaal-majoor A.D.Petter, commandant der 4e divisie, en worden gecommandeerd door overste jhr. L. A. P. Six, van bet le regiment veld artillerie. De parade wordt om het sterke garnizoen gehouden op het schiet- terrein op de Leusderheide. Op 8 Aug. a.s. zullen het le en 4e escadron van het 1 reg. huzaren, onder bevel van majoor H. D. Twiss het garnizoen verlaten, om aan de cavalerie-manoeuvres in Noord-Bra bant deel te nemen. Op den eersten dag wordt gemar cheerd naar Geldermalsem, den vol genden dag naar Udenbout, terwijl men zich op den 10 Aug. te Tilburg bij de overige troepen zal aansluiten. Een detachement van het escadron ordonnansen zal, onder bevel van den Le luit. G. J. Maris, eveneens aan de manoeuvres deelnemen. De heer C. Boswinkel, commies- titulair der posterijen en telegraphie ten postkantore alhier is bij Kon. Besl. benoemd tot directeur van het post-en telegraafkantoor te Ammerstol. Bij den korpswedstrijd van het stedelijk kegelconcours werden de navolgende houten geworpen «Houd Plank" 262 «Val om" 229 U. D. I. 228 «Korvebos" 220 W.O. D.A.N. 214 «Acht om den Koning" (Soc. Vereeniging) 212. De heer H. Hehenkamp was met 66 hou ton in 10 ballen de hoogste korpsgooier. Om den negenprijs zal nogmaals geworpen moeten worden door «Kor vebos" en «Acht om den Koning" die beiden 4 negens hebben geworpen. De sTimes« verneemt uit goede bron, dat koning Frederik VIII van Denemarken, ten einde tegemoet te komen aan de wenscben der IJslanders bij zijn titel van Koning van Dene marken dien van koning van IJsland zal voegen. De Burgerschap van Lubeck heeft difinitief de wet op de aLchalling der premie- en serieloten-maatschappijen aangenomen. De bestaande maat schappijen moeten 1 Juli 1007 hun zaken hebben afgewikkeld. In de Bulgaarsche stad Philip- popel zijn weer gewelddadigheden ge pleegd tegen de Grieken. De bevolking deed o. a. een inval in vijf Grieksche kerken. Maatregelen zijn door de Regeering genomen om verdere rustverstoringen te keer te gaan. In de heele wijk, door de Grieken bewoond, moet geen vensterruit heel gebleven zijn. Ook zestig Grieksche winkels, eenige koffiehuizen en twee scholen werden geplunderd, zegt een particulier telegram, hetwelk ook ver meldt dat de Grieksche archimandriet gewond is. Overigens schijnen geen menscben gedeerd te zijn. Gesnapt. De vorige week had de douane te Alstadte de volgende mooie vangst. Daar passeerde namelijk meermalen een Duitscher uit Asbeck de grens, een man met eerr bochel naar 't scheen altijd, 't Zaakje kwam den douanen verdacht voor, waarom zij den man voor de visitatie aanhielden, en toen bleek dat de bochel geen echte was, maar een gemaakte van zakjes koffieboonen, die in beslag werden genomen en verbeurd ver klaard. De man moest 48 Mark boete betalen en daar hij die niet bij zich had, werd er eerst naar zijne echt- genoote getelegrapheerd, die het geld dadelijk zond. De pseudo-bultenaar moet reeds geruimen tijd met succes gesmokkeld hebben. Twaalf jaren lang heeft men al gemeen geloofd, dat dr. Kuyper in 1894 in een kiezersrede te Gouda zou hebben verklaard,de „mannen met twee namen" (anders gezegd de aristokratie) voor afgevaardigden van de antirevolutie niet geschikt te ach ten. Thans verbetert «de Standaard" dat «sprookje"dr. K. antwoordde destijds alleen, op een vraag uit de vergade ring: dat er geen reden was, aan zulke mannen, als voortreffelijker, de voorkeur te geven. Natuurlijk gelooven wij dit. Maar waarom liet men dr. Kuyper twaalf jaren onder den druk van dat «sprookje" en komt eerst nu die tegen spraak RECLAME. De Pink Pillen. De Heer Louis De Donder, wever te Ter- monde. 61 St. Rochusstraat, schrijft: x»Ik ben een groote erkentelijkheid schuldig aan de Pink Pillen; zy hebben mij genezen. Maar ik moet zeggen dat, voor zij mij genazen, ik langen tijd verschillende behandelingen gevolgd heb die mij niet de minste voldoening hebben gegeven. Ik ben er dus toe gekomen te ge looven dat, zoo ik de Pink Pillen niet had genomen, ik in den zelfden slechten gezondheids toestand als vroeger zou zijn, in plaats van volmaakt welvarend te zijn. De ;Pink Pillen zijn mijn redder geweest. Een jaar lang was ik voortdurend in een staat van gejaagdheid die m^t zenuwachtige benauwd heid gepaard ging«ik was zeer zwak en het was»mij onmogelyk fles nachts te slapen. Over daap leed ik veel jan scheele hoofdpijn en zenuwaandoeningen! Na zonder succes ver schillende medicijnen ingenomen te hebben, gebruikte ik de Punk Pillen en ben geheel en al^genezen. Mijne $enuwen zijn gekalmeerd, ik h^) myne krachten teruggekregen, een uit stekende eetlust,, goede spijsvertering en ben o*ewekt." tyij kunnen .U niet J6 zeer het gebruik der PiAk Pillen aj£bevelei$ zoo gij verzwakt, uit geput, bloedarmoedig Üjt, zoo uwe zenuwen ovqrspannen^ijn. wij icennen de waarde van ons\geneesxniddel. Terwijl gij regelmatig de getuigschriften van geiiièzing door Pink Pillen leest, iTi de dagbladen gepubliceerd, zoo lezen wij de talrijke getuigschriften die wij dagelyks ontvangen, zóó talrijk^ dat wij ieaeren dag meerdere bladzijden dei* couranten zouden noo- dig hebben om ze te d#n afdrukken. Reproef de Pink Pillen, de verbetering van uwen toestand, die gij zlker onroiddelüjK zult ondervinden, zal U bewijzen dat h/ in uw belang is de behandeling met de Pjftk Pillen door te zetten, en dat behandeling U kan genezen. Jr Zij zijn onovertroffen Ibgea^nloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagpijnen en rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vriesf, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2