BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De zachte vetrijke schuim ters, Leden, Lid-begunstigers en Do nateurs. De belangen der leden enz. welke in één gemeente en omliggende plaat sen worden behartigd door eon Plaatselijke Afdeeling, welke is samengesteld uit personen, die daartoe bij de oprichting der af deeling door het Nationaal Bestuur zijn uitgenoodigd en door hen, die na de oprichting, daartoe door het Bestuur der Afdeeling zijn aange zocht. De Voorzitter der plaatselijke af- deelingen van één staat vormen met de bij de oprichting der Vereeniging daartoe benoemde personen het Nationaal Bestuur van dien staat. De leden van het Nationaal Be stuur kiezen een Dagelijksch Bestuur. De Penningmeester van het Nationaal Bestuur ontvangt alle gelden, die ten behoeve der Vereeniging door de plaatselijke afdeelingen zijn ontvan gen. Hij draagt de gelden af aan den Penningmeester van het Algemeen Bestuur. De Voorzitters van de Nationale Besturen in en buiten Europa vormen met eenige bij of na de stichting be noemde vrouwen en maunen het Algemeen Bestuur. Dit Bestuur kiest uit zijn midden eenige leden, welke den Uitvoerenden Raad vormen. De Uitvoerende Raad benoemt alle ambtenaren met uitzondering van den Secretaris-Generaal, welke door bet Algemeen Bestuur wordt benoemd. De Raad stelt voorts alle salarissen vast. De gelden der Vereeniging worden beheerd door een financieele Commis sie; deze Commissie is verantwoording schuldig aan het Algemeone Bestuur, dat éénmaal per jaar van den finan- ciëolen toestand der Vereeniging in één of meer bladen mededeeling doet. Het Algemeen Bestuur benoemt naderhand de comité's, welke de plan nen voor de Vrede-tentoonstelling. voor de congressen enz., voorbereiden en ontwerpen, een en ander onder toezicht van het Algemeen Bestuur. Eereleden der Vereeniging zijn Mevrouw de Barones Bertha von Suttner, Weenen. Fréderic Passy, Parijs. Elie Ducommum, Bern. Du samenstelling van het Algemeen Bestuur is als volgt Jhr. J. C. C. den Beer Poortugael, Luitenant-Generaal b/d„ Lid van den Raad van State, Buitengewoon Voorzitter. F. B. 's Jacob, voorzitter. A. ten Bosch N.Jzn., Secretaris-Ge neraal. Mr. Joh. Havelaar, Penningmeester, Lid der Financiëele Commissie. Jhr Mr. E W. Berg, Lid der Finan ciëele Commissie. D. F. Scheurleer, Lid der Financiëele Commissie. K. H. H. van Bennekom. Mevrouw H. BoddaertSchuurbeque Boeye. Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois. Dr. H. P. N. Muller. J. E. Scholten. Mr. M. Tydeman Jr. Mevr. W. Wynants Francken Dyserinck. Mr. A. R. Zimmerman. Aan den Heer J. E. Schol ten is door het Algemeen Bestuur de op dracht verstrekt, welke opdracht door hem is aanvaard om een voorstel te doen over de samenstelling van een Uitvoerend Tentoonstellings- Comité. De eerste stap is gedaan om een congres-comité op te richten. Ver chillende personen, die in on2e Koloniën bekend en gezien zijn, wil len een Koloniale Afdeeiing van onze Vereeniging voorbereiden om aldaar sympathie en steun voor ons doel te verkrijgen. Vermeld moet nog worden, dat reeds door velen, hetzij in den vorm van een bijdrage als stichter of lid-be gunstiger, financieele steun is ver leend, terwijl meer en meer personen door het storten van een bijdrage voor eenmaal van fl.50 gewoon lid werden. Mijas inziens is nagenoeg ieder Nedeilandscb burger in staat zyn sympathie voor ons streven te toonen door eenmaal in zijn leven een be drag van fl.50 bij te dragen ter be vordering van ons doel. De eigenaaidigheden van ons volk brengen mede, dat niet spoedig in de beurs wordt getasteerst moet men van den ernst van een streven overtuigd zijn en het doel goed ver staan. Om de overtuiging ingang te doen vinden, dat het streven der Interna tionale Vereeniging Vrede-tentoon stelling goed is dat deze groot nut kan en wil stichten voor een ieder ter wereld, is het doel van dit schrijven. De namen der personen aan wie het Algemeen Bestuurder Vereeniging is toevertrouwd waarborgen den ernst van het streven. Het secretariaat der Vereeniging is tijdelijk gevestigd te Rotterdam, Zuidblaak 18, het ligt in de bedoeling dit binnen afzienbare^ lijd naar 's Gravenhage waar de zetel der Ver eeniging is, over te brengen. Rotterdam, 1 Augustus 190G. A. ten BOSCH N.Jzn., Secretaris- Generaal der Internationale Vereeniging Vrede-tentoonslelling. II. M. de Koningin. De toestand van H. M. de Koningin blijft steeds bevredigend. Over enkele dagen kan woiden verwacht, dat H. M. zich ook weder builen 't paleis zal begeven. Standbeeld Willem Lodcwijk van Nassau. Bij de onthulling in de volgende maand van het te Leeuwarden op te richten standbeeld van graaf Willem Lodewijk'van Nassau, den eersten Frieschen Stadhouder, zal de feest rede worden uitgesproken door ds. L. H. Wagenaar, predikant te Mid delburg, schrijver van «Het leven van Graaf Willem Lodewijk, een Vader des Vaderlands, us heit". Ter verduidelijking diene dat »us heit" in de Friesche taal beteekent «onze vader". De opening der jacht op klein wild is in de provincie Utrecht vast gesteld op Zaterdag 25 Augustus a.s. met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waar vau de ope ning is bepaald op Zaterdag 29 Sep tember a.s. De lange jacht zal mogen worden uitgeoefend alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week. Het jagen in ongemaaid te veld slaand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1906 moeten geoogst worden, is verboden, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zooge naamd best goed niet is geoogst. De jacht op reebokken zal slechts gedurende de maanden October en November en de jacht op reegeiten uitsluitend van 15 November tot 1 December zijn toegelaten. Zondag 12 Aug. a. s. treedt in de Remonstrantsche kerk ten lO'/i uur op Ds. S. Lulofs predikant te 's Graven hage. Prof. Groenewegen, hoogleeraar te Leiden, daartoe aangezocht door het bestuur der afd. Amersfoort van den Nederl. Protestantenbond, zal ook te dezer stede zijn cursuslezingen houden. Met ingang van I September is be noemd tot Directeur der Rijks-Nor maallessen de heer N. van Veen, oud- Hoofd der school aan de Koningstraat, waar thans de Normaal-inrichting sedeit eokele jaren is gevestigd. Tol onderwijzer in Nederlandsche taal en schoonschrijven aan de Rijks- Normaallessen is benoemd de heer P. van den Hoofi Azn., Hoofd der school aan de Hellestraat. Voor de hoofd-acte zyn geslaagd de beeren H. Fraulsen, onderwijzer aan de o. 1. s. 3esoort (Beekstraat); L. A. Slot, onderwijzer aan de o. 1. s. Ie soort voor jongens (Heerenstraat, en mej. H. C. Koensz, onderwijzeres aan de o. 1. s. 3e soort Puntenbur- gerlaan. De heeren D. Meester en J. de Valk Jr. zijn thans geïnstalleerd als Voorzitter en als Secretaris der plaat selijke afdeeling van «Patrimonium". De Amersfoortsche bedevaart naar Kevelaar wordt dit jaar onder directie van pastoor L. A Fock ge houden van 20 tot 22 Augustus. Donderdag 23 Augustus wordt op het landgoed «Hoevelaken weder een groot Chr. zangersfeest gegeven. De kapitein J. A F. Keetell, van het 5e regiment infanterie, is door den generaalmajoor commandant der 4e divisie, benoemd tot kapitein van speciale diensten bij het korps. In verband hiermede is hij overge gaan bij den stat van het regiment. De miliciens van de lichting 1904 der bereden wapens worden 29 September a.s. in het genot van on- hepaald verlof gesteld. Bij beschikking van den minister van oorlog is het eerste verblijf onder de wapenen der militie bij de bereden korpsen, aanvangende met de lichting 1905, voortaan vastgesteld op 18 maanden. Gisterenochtend te lO'/i uur werd voor het front van de aangespannen batterijen uit Amersfoort en Utrecht op de heide nabij Soesterberg door den nieuw benoemden regimentscom mandant kolonel W. A. Sodenkamp van den luitenant-kolonel jhr. L A. P. Six, het bevel over het le reg veld-ait overgenomen. De wieliijders van het 5e regi ment infanterie zyn naar Noord-Bra bant vertrokken, ten einde deel le nemen aan de cavalerie-manoeuvres. Er worden 2 wielrijderscompagnieën geformeerd, onder de bevelen resp van de kapiteins D. M. Ea de Ridder en H. P. J. M. Bakker, beiden van het regiment grenadiers en jagers. Aan den heer A. J Krieger is door den Gemeenteraad van Gouda voorloopig concessie vetleend voor den aanleg en de exploitatie van een paardetram van het Sta itsspoorw eg- slation naar het einde van de Oost haven, onder bepaling, dat deze voor- loopige vergunning zal zijn vei vallen wanneer niet binnen éen jaar na het verleenen daarvan hel verzoek tot een definitieve concessie zal zijn in gediend. Programma der muziekuitvoering bij gunstig weder hedenavond te tialf acht op het terras van «Amicilia" le geven door' het siafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. Bikkers: t. Dolly Gray marsch Sobieski. 2. Ouverture i>La Pie volteusse" Rossini, 3. In lauscbiger Nacht, Walzeraus der Operette .Die Landstreicher" Ziehrer. (eerste uitvoering). 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »Aida"Verdi. 5. Ouverture vFreischutz"Weber. 6. a. Serenade Berceuse Gounod, b. Flirtation, valseSteek. 7. Zwei Satze aus der unvollendeten SymphonieSchubert. 8. Muïikalisches Actiën Untei nehmen, Potpourri Gonradi. Voor het bloemencorso op Ko ninginnedag hebben zich een voldoend aantal personen aangemeld om dit te kunnen doen doorgaan. Het voornemen bestaat om aan den avond van dien dag een fakkeloptocht te houden samengesteld uit verschillende plaat selijke vereenigingen. De heer G. K. G. van Aaken trad ais jurylid op bij den wedstrijd van harmonie- en fanfarekorpsen op het landgoed «Overbeek" te Velp. Bij de j.l. Zondagavond gehouden feestelijke uitreiking der pi ijzen be haald in de door de Sociëteit «Ver eeniging" uitgeschreven Kegelwed strijd, deelde de voorzitter o.a. mede, dat liet voornemen bestaat om het volgend jaar, ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan der Sociëteit een Internationaal Kegelconcours te doen plaats hebben. Op een terrein groot 900 M\ aan de Soesterstraatweg zal binnenkort een derde R. K. parochie keik ver rijzen, benevens een school, in welke door de eerwaarde Zusters van O. L. Vrouwen onderwijs zal gegeven wor den. Pastoor Fock door den aarts bisschop van Utrecht aangewezen tot het nemen van voorbereidende maatregelen, heeft, met het oog op het finantieele gedeelte reeds eene bouwcommissie benoemd. In ons vorig nummer vermelden wij dat j. 1. Vrijdag in het koffiehuis van W. op den Hof eene vechtpartij had plaats gehad, tusschen eenige groenten kooplui en genoemde her bergier. Onze verslaggever schijnt S'eclit te zijn ingelicht daar W. ons verzekerde dat de twist niet te zijnen huize, doch in een café aan de Ap pelmarkt heeft plaats gehad. De tentoonstelling der bloemen en plantjes gekweekt uit door «Flo- ralia" uitgereikte stekjes, zal in den namiddag van 31 Augustus in den tuin van «de Arend" plaats vinden. De paardenarts 2e kl. A. J. Abspoel van het le regiment veld artillerie wordt van hier naar Utrecht overgeplaatst. Bij minislerirele beschikking van 3 Augustus 1900 is aan den beer H. W. de Heus op diens vei- zoek eervol ontslag verleend als direc teur der Rijks-Normaallessen ondei dankbetuiging voor de door hem ge durende ruim 44 jaren als zoodanig bewezen belangrijke diensten. Gisterenochtend geraakte hel9jarig zoontje van de Vr aan de Lange- graclit te water. Eer. slagersknecht mocht de voldoening snaken hem behouden op den wal te brengen. Door de politie werd alhier gearresteerd H. B., die indertijd den brutalen diefstal bij den heer Groen huizen pleegde. Uit Ainliem waar hij een rijwiel en twee paar schoenen, had ont vreemd, was zijn aanhouding verzocht. 382ste 8TAAT8LOTEKIJ. Tweede klasse. Trekking van 6 en 7 Aug. 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30. 2706 2708 3359 3362 3365 7807 7815 9856 9863 10321 10364 10375 10381 10394 14473 14485 14496 14967 14973 14976 16094 16124165221797417980 17983 17986 18620 en 18646. Te zamen 29 prijzen. Zondag heeft te Wormerveer een brand gewoed, zooals daar in jaren niet te zien is geweest, De zeepfabriek «De Adelaai" van de firma Jan Dekker en Zonen is tot den grond afgebrand Het Handelsbl. schrijft daaromtrent het navolgende. Tegen half vijf in den namiddag wprden een paar mannen, die eenige huizen van de fabriek af woonden, plotseling een sterke brandlucht ge waar: de aard van de lucht deed al spoedig het vermoeden rijzen, dat het in «De Adelaar" niet pluis was. Hun argwaan werd aldra zoo steik, dat zij besloten de voordeur open te trap pen, wat hun met eenige moeite ge lukte. Nu ontdekten zij terstond dat hun vrees allen grond had en bleek het dat het onheil reeds grooter afmetingen had aangenomen dan zij hadden durven vermoeden. Achter in de fabriek brandde het reeds lustig, terwijl ook aan de voor zijde boven hun hoofden de vlammen knetterden. Het eerste werk was nu alarm te maken. Spoedig daarop kwamen van alle kanten de spuiten opdagen, üok de stoomspuit was spoedig ter plaatse. Het duurde evenwel geruimen tijd eer deze water kon geven, maar toen dit dan ook geschiedde, deed zij flink werk. Ook uit de naburige gemeenten Zaandijk, Koog Wormer en Knollen dam, kwamen spuiten in allerijl aan rollen en binnen korten tijd werd een aantal waterstralen op de vuurzee gericht, want de brand had zich in middels, gevoed door een groole hoe veelheid olie, hars en traan, zoo uit gebreid, dat het heele gebouw van voor en achter brandde en de vlam men uit het dak sloegen. -Een dikke, verstikkende rook werd door den wind over de Zaan gedreven. Het was den gezamenlijken spuit gasten al spoedig duidelijk, dat het gebouw niet meer te ledden was en het de beste tactiek zou zijn te waken voor uitbreiding. Gelukkig was de wind niet vijandig Behalve dat |de bries niet sterk was woei zij ook nog in de richting van de Zaan. Was de wind Noord of Zuid geweest, dan was de ramp niet te overzien geweest. Aan de Noordzijde bevindt zich n.l. het pakhuis «De Zwaluw" van de firma H. P. Pieper Zn gevuld met chemicaliën. Hierin waren o. m. ook opgeslagen 1500 vat lijnolie, terwijl op kort' n afstand van «De Adelaar" een houten loodsje stond met flesscben zoutzuur. Naar de Zuidzyde stond direct aan grenzend een houten schuur van de firma Gebroeders Gcrter, waarin op den zolder een groote partij nieuw hout lag, en even verder stond de ohefabriek «De Toekomst' van do firma Rloemendaal en Laan. Van deze fabriek waren bijna alle pannen van het dak de waterschade was dan ook niet onbelangrijk. Om deze fabriek te sparen, werd zelfs een schuur vande firma Gebr. Gorter, na geheel ledig gehaald te zijn, omgetrokken om zoodoende het vuur te beletten zich te verspreiden. De hitte was" soms zoo sterk, dat de «puitgasten verplicht waren tot wijken en men het zelfs aan de overzijde van de Zaan niet kon houden. Tegen 0 uur stortte de groote steerien Adelaar die met uitgebreide vleugelen boven op de fabriek aan de met de boot voorbij varenden den naam van de fabriek kenbaar maakte naar beneden Ook de muren vielen omstreeks dat uur omver Groole on- steltenis werd teweeggebracht door het ontploffen van ijzeren vaten chloor- kali waaraan nog dit te betreuren gevolg verbonden was, dat eenige bi andweerlieden daardoor hevige brandwonden aan aangezicht en han den opliepen, die hen noodzaakten ten spoedigst geneeskundige hulp in te roepen. De fabriek, die tusschen Zaandijk en Wormerveer aan het einde van den weg in de wandeling bekend als het Zaandijker wegje stond, was geheel van steen gebouwd, aan de Zaanzijde 4 en aan de vooi zijde ééne verdieping hoog. De gezamenlijke oppervlakte bedraagt ongeveer 600 vk. M. Ongeveer 25 man was daaraan werkzaam. Naar wij vernamen was het juist zeer druk aan de fabriek en zou morgen begonnen worden met heien om haar weder belangrijk te vergrooten. Omtrent de oorzaak kon niemand eenige vermoedens uitspreken. Sedert den vorigen avond acht uur was niemand in de fabriek geweest. De patroons, de drie gebroeders Dekkers, waren allen naar buiten. Zooals rnet het oog op de tijds omstandigheden Zondagmiddag was te verwachten, was het aantal nieuwsgierigen buitengewoon groot. Zoowel met boot en spoor, als met rijtuigen en fietsen kwamen drommen nieuwsgierigen uit de Zaanstreek op zetten. De politie zorgde echter uit stekend voor een goede afzetting van het terrein. Toen onze correspondent te 9 uur het terrein verliet, was het vuur nog niet geheel gebluscht. Voor de uit breiding was echter geen vrees meer. Alleen een paar muren en de schoorsteen stonden nog overeind. Voedering van Mafeproducten. Rectificatie. In het artikel onder bovenstaand opschrift in een der vorige nummers komt een storende fout voor. Er staat«Het Gaston's Gluten Feed heeft volgens verschillende onder zoekingen een gemiddeld gehalte van 21 26°/o eiwit;" dit moet zijn 2526°/o. RECLAMES. der Doeriug's zeep niet den Uil, die door toevoeging eerier tegen namaak verzekerd bloemqnsap nog maals vërbeterd werd, marikt de huid fraai, (verhelderd de teint,vermeerderd de hjidwerkzaamheid oh oefent zelfs op ófe gevqeligste._h.jnd geen lastige prikkelende Werking'uil: -Y.oor kinderen een vveldaadf voor Dames een behoefte. Doepiug's' zeep met den Uil is voor 25 ets overal verkrijgbaar. EENIGE WOORDEN van een inwoner van Buitnik. De Heer Lodder te Bunnik heeft iets te zeg gen betreffende Foster's Zalf, het bekende mid del tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De heer J. Lodder, wonende''Langstraat te Bunnik bij Utrecht, deelt^iOns mede: Sedert langen tijd werd ik geplengd door droge, ii- wendige aambeien, welkoVooral door de hevigp jeuking dikwijls erg lasïig ^-aren, om niet te spreken van de pijiy'die pyn onaangename kwaal mij veelal bgfeorgde; Een vriend wéés mij op de doeltreffende werking van Fosters Zalf, wat mij aanl^Üing gaf dadelijk een doosje te laten komen. I(eeds een ^aar dagen na/de eerste toepassing «"bekwam i^ verzachting en kort daarna konjék niets meer van mijn ver velende kwaal bespeuren en a^nk ik^£et dua aan Uw goede &alf, daarvan te* rrjfï generen» Ik ondergel effende verklaar dat het boven staande waar is en machtig _U het publiek te maken op elke ^vijze diej^goed&unkt. Verzeker U d#' meierde échteYoster's Zalf geeft, dezelfde dte^d^Heer Lodder gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAwIAAK en maken koopers er op attent, dat op ienere dood de handteekening van James Foster ^orkocpC. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij da^ujièér A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 1.75 voor één- of F. tO.- voor xes dooxtn,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2