BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Per automobiel zijn Maandag middag half vier op Het Loo aan gekomen de Vorstinnen van Bentheim Waldeck Pyrmont, om een bezoek te brengen aan de Koninginnen. Zij werden op het bordes ontvangen dooi H. M. de Koningin Moeder. Om half vijf keerden de Prinsessen weder terug. Zaterdag is te Hilversum de 19e jaarvergadering gehouden van den ïKon. Ned. Bond van oud-onderoffi cieren". De bond uit België was ver tegenwoordigd. De Heer J. L. A. Issels, uit Delft, secretaris, bracht het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend. De rustige gang van zaken van vorige jaren werd niet bestendigd de aangenomen statutenwijziging schokte den bond zoodanig, dat er strijd ont stond, door velen met ongerustheid aangezien. Gehoopt wordt, dat deze vergadering de zoo noodige beslissing zal geven. De gewijzigde statuten waren bij het einde van het jaar nog niet goedgekeurd. Ging de quantiteil van den bond terug, de qualiteit ging vooruit. De afdeeling Hcllevoetsluis werd ont bonden. Z. K. H. Prins Hendrik nam het beschermheerschap op zieh. Het weduwenfonds ondervond veler steun. Op 27 Mei is te Arnhem onthuld het monument voor den vroegeren eere-voorzitter Generaal Karei van der Heyden. Ingevolge besluit der algemoene vergadering stelde het hoofdbestuur zich in verbinding met gepensionneerde rijksambtenaren, ten einde wijziging te krijgen in art. 24 der wet op de pensioenen der bur gerlijke ambtenaren. Zoodra de tijd daarvoor gekomen zal zijn, zal hierop nader worden aangedrongen. Nog werd in overleg met militaire vereenigingen een verzoek gericht aan de Ministers van Oorlog, Marine en Koloniën om opnieuw aan te dringen op het tot stand komen van een wettelijke regeling der weduwenpen- sioerien van militairen beneden den rang van officier. Vervolgens werd uitgebracht het verslag der commissie ter behartiging van de stoffelijke belangen van leden enz. Daaruit blijkt o m. dat f 2353 aan reutelooze voorschotten is ver strekt; aan ondersteuningen f 535, voornamelijk wegens ziekte of werke loosheid; aan behoeftige weduwen werd uitgekeerd f1030. Het sterfte cijfer was ongunstig; het aantal leden bedraagt 1092. De achteruitgang van het ledental is te wijten aan de in uitzicht gestelde contributie-verhoo ging. De toekomst van het fonds zal afhangen van de op deze vergadering te nemen besluiten. De toestand van het orgaan is niet rooskleurig. Winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f3993. De balans sluit tot een bedrag van fl5,8i2. Alle verslagen werden goedgekeurd. De goedkeuring van de rekening over 1905 werd voorloopig aangehou den. In zake het voorstel van de pro- paganda-club «Het Tientje", tot op richting van een pensioenfonds voor weduwen, werd aangenomen het voor stel van de afdeeling Rotterdam, om aan het hoofdbestuur op te dragen de bedoelde voorstellen grondig te doen onderzoeken en op de algemeens vergadering van 1907 te behandelen Na langdurige bespreking werd be sloten niet over te gaan tnl statuten wijziging. Vele Kamers van Koophandel hebben reeds adhaesie betuigd aan het adres, gericht door de Vereen, voor Handel en Nijverheid en Ge meentebelangen aan H M. de Koningin, inzake de wenschelijkheid van de invoering van rechtbanken van koop handel. De Staatscourant van Zondag 12 en Maandag 13 Augustus 1906, bevat de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot plaatsvervangend voor zitter van de Raden van Beroep voor de vermogensbelasting te Zwolle en voor de personeels belasting aldaar, mr. J. van Setten, advocaat en pro cureur aldaar; tot adjunct commies bij het agent schap van het ministerie van Financiën en de Diiectie van de Grootboeken van de Nationale Schuld te Amsterdam de eerste klerk L. W. ten Broeke tot bewaarder der hypotheken, kadaster en scheepsbewijzen te Zwolle J. Brune, thans registratie-ontvanger te Kampen bij het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren tot adjunct-commies A. J. T. Devan, doctorandus in de wis- en natuur kunde tot kamerbewaarder-concierge J. G. Soutenbeek, thans bode tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Amsterdam mr. L. Th. Jorissen, advo caat en procureur te Amsterdam tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Tiel en Geldermalsen te Tiel mr. F. Bauduin, advocaat en procureur te Maastricht, beëedigd klerk, ter griffie bij de rechtbank aldaar; tot ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Groningen, ter standplaats Groningen, mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat en procureur te Utrecht; verheven in den adel met praedi- caten jonkheer en jonkvrouw mr. J. J. Gockinga te Leeuwarden met alle wettige afstammelingen op non-activiteit gesteld de officier van gezondheid 2e kl. J. D. Jordaan; eervol ontslagen de met verlof we gens ziekte in Europa aanwezige offi cier van gezondheid le kl. van het Indische leger H. S. Pruijs; eervol ontslag uit den zeedienst met pensioen de kapitein ter zee A. L. van der Moolen bevorderd tot kapitein ter zee de luitenant ter zee H. Pinke; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee eerste klasse C. W. de Visser. benoemd tot belastingontvanger te Velp, W. L. Koopmans, thans te Win terswijk; te Zaltbomniel W. Kleber, thans te Hedel; te Lekkerkerk II. Huizinga, thans te Nieuweniedorp; te Leerdam B. J. J. M. Timmerman, thans te Uitgeest; te Weesp J. Spoor, thans te Muiden; te Ilontenisse W. L. A. van de Ven, thans te Bladel; te Sint Pieter H. G. F. L. Nolens, thans te Amstenrade; te Nieuwesluis (gemeente Heenvliet) W. J. J. Schuyt, thans te Sint-Maartensdijk te Zwalu- we P. Oomen, thans te 's Graven polder. Zondag 19 Augs. a.s. treedt ten lO'/i uur in de Remonstrantschekerk op Dr. B. Tideman, Predikant te 's Gravenhage. Bij den schietwedstrijd, ge houden ter gelegenheid van de 19de algemeene vergadering van den Ko ninklijken Nederlandschen Bond van Oud-onderofficieren, te Hilversum, be haalde de afdeeling Amersfoort, in den korpswedstrijd Buks, den 4den prijs, met 24 tr. en 426 punten (hoogste 441 punten) Bij den wedstrijd Buks, personeel voor leden van den Bond, was no.l de heer J. Uding, 94 p., no. 2. J. van Oorschot, 93 p., no. 4 B Clemens 92 p., no. 5 J. Jansen, 90 p., no. 6 R. Meijer 89 p., no. 7 H. Spruit 87 p., alien van hier. Verder werden behaald Buks, pers., donateurs, 3. pr., de heer R. v. Eimeren, 4e pr. de heer J. Jansen. Buks, vrije baan, 3e pr. R. Clemens met 191 punten. Korps, voor alle door 't hoofdbe stuur erkende schietvereenigingen, gew. M. 95, 2e prijs nWilhelmina" met 50 tr. 397 p. Personeel, 150 meter, gew. M. 95, voor leden van den Bond, boven de 60 jaar, le pr. de heer A. Hassing met 45 p. De le-loït. H. D. S. Hasselman, die 1 October a.s. wordt verplaatst van het le reg. vesting-art., naar bet le reg. veld-art., komt te Amersfoort in garnizoen. De 2e luitenants W. Ridder van Rappard en H. W. E. Cramer zullen a.s. Zaterdag bij het 5e reg. inf. worden beëedigd. Ze zjjn ingedeeld resp. bij de 4e comp. 1. bat. en 4e comp. 4 bat. Voor het examen tot toelating op den hoofdcursus zijn geslaagd de volgende leerlingen van den cursus van het 5e reg. inf.: a. Infanterie h. 1.1. H. J. Nolthenius. b. Administratie h. t. 1. J. G. Bos winkel en G. J. Potgieser. c. Administratie Oost-IndiëJ. Stroomberg en A. Storm van Leeuwen. Onderstaande leerlingen van de H. B. S. alhier zijn, tengevolge van den uitslag van bet onlangs gehouden vergelijkend examen, toegelaten als cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda: Infanterie h. t. 1.J. J. P. Beernink, J. C. Bonscholte en G. Greidanus. Artillerie h. t. 1.A. C. Perk. Infanterie in N.-L: C. F. A. de Bruijn. Op 23-jarigen leeftijd overleed hier Zaterdagnacht na een korte, doch zeer hevige ongesteldheid de heer C. D. Kleijn, candidaat-arts en reserve 2e luitenant bij het 5e regi ment infanterie, die sedert 1 Augus tus voor herhalingsoefeningen onder de wapens was. Zijn stoffelijk overschot werd over gebracht naar het ouderlijk huis te Driebergen. De heer J. Kooiman is benoemd tot keurmeester van het pluimvee op de Landbouwtentoonstelling te Nij megen, terwijl de heer G. Muijs als zoodanig optreedt te Oldenzaal. Monseigneur dr. J. J. van Thiel nieuw benoemd bisschop der oud- katholieken te Haarlem zal op 22 Augustus te Amsterdam in de kerk aan de Brouwersgracht als zoodanig worden ingewjjd. Door mejuffrouw Hermanns W. D. Storm van Leeuwen werd met gunstig gevolg het examen van de Engelsche taal Middelbaar Onderwijs afgelegd. Mejuffrouw G. van der Horst Bruyn is benoemd tot tijdelijk tele foniste aan het Rijkstelefoonkantoor alhier. De 48-jarige W. J. S. een be kend bewoner van »de twaalf aposte len" aan den Soesterstraatweg is, beschuldigd van misdrijf tegen de zeden, door de politie naar Utrecht getransporteerd en aan de justitie overgeleverd. Bij de politie is, als op den openbaren weg gevonden, gedeponeerd een dames-handtasch waarin o a. een vrij groot aantal quitantiën eener Levensverzekerings-maatschappij- Ook zijn aan het Bureau van politie inlichtingen le verkrijgen omtrent een baal zout, eveneens op straat gevonden. Eergisterenavond omstreeks half negen liep bet gerucht, dat er brand was in een der huisjes, hoek Utrecht- scheweg, Groote Bergstraat. De slangenwagen der politie rukte dadelijk uit, doch behoefde geen dienst te doen want er bleek geen brand te zijn. Een der scboor- steenen rookte een beetje meer dan anders. Het toegestroomde publiek, welks nieuwsgierigheid aardig werd teleurgesteld, kon evenalsde brandweer weer verdwijnen. De 18e Algemeene vergadering der Nederlandsche Heidemaatschappij zal op 13 en 14 September a.s. ge houden worden in de zaal van het Brongebouw te Haarlem. Door de deelnemers zal tevens eene excursie worden gemaakt naar verschillende ontginningen en dennen- bebosschingen in de omstreken van Haarlem. Een der dagen zal geheel worden gewijd aan de bespreking van de belangen der Zootwatervisscberij. Naarmate het tijdstip der opening van de jacht nadert, wordt de be langstelling in alles, wat den wildstand betreft, grooter. Vooral in jagers kringen is dit het geval, waarbij huur en verhuur van jachtvelden en de meer of minder wildrijkdom daarvan schering en inslag zijn. Wat dien lijkdom van wild betreft, is er, evenals andere jaren, groot onderscheid. Er zijn rijke en arme velden, zooals altijd is geweest en, zoolang er wild is, wel blijven zal. Verschillende omstandigheden zijn daarop van invloed; in de eerste plaats de meerdere of mindere gunstige gesteldheid van het terrein, maar vootal ook het al of niet aanwezig zijn van uitgestrekte dennenbosschen, welke aan de natuurlijke vijanden van het wild als de vossen e. a. een veilige schuilplaats aanbieden. Dit laatste is inzonderheid het geval in de jachtterreinen, grenzende aan den Noordelijken rand van het uit gestrekte »Ellertsveld". Want niet tegenstaande rijksveldwachters en opzieners met lolfelijken ijver jacht maken op »reinlje" en vooral in het voorjaar vele nesten met jonge vos sen verdelgen, blijven er toch altijd nog genoeg over om de wildbaan ernstig te besnoeien. Er zullen in het aanstaande seizoen zeker weinig velden zijn, waar ge klaagd moet worden over scbaarschte van wild. Over het algemeen toch hoort men, dat er veel hazen, patrijzen en korhoerders zijn, en deze zijn de belangrijkste sooiten, zoowel voor den liefhebber als voorden beroeps jager. Meer dan waarschijnlijk zal ook dit jaar »het land van hei- en struiken" zijn goeden naam op jacht gebied kunnen hoog houden. Ook andere oorzaken alskoude, regen en sneeuw in het voorjaar of hooge waterstand beheerschen de vermenigvuldiging van het wild. Geluk kig hebben deze zich in den loop van dit jaar niet in ongunstigen zin doen gelden. Gedurende den tijd van broe den ep paren, alsook den geheelen zomer, was het weder zeer gunstig. De gevolgen daarvan zijn dan ook niet uitgebleven en beloven voor de jagers veel goeds. Zondag is op den weg tusschen Venloo en Tegelen een automobiel (P. 108), kommeude uit Maastricht omgeslagen. De auto werd geheel vernield. Van de vijf inzittende kwa men de chauffeur en een heer met lichte kwetsuren aftwee dames en een priester, de Heer M., leeraar aan het per-gymnasium te Venloo, moes ten naar het ziekenhuis te Venloo worden vervoerd, om verbonden te worden. De Heer M. bleek zóó ernstih ver wond te zijn, dat hij ter verdere verpleging in het ziekenhuis werd opgenomen. Het ongeluk was het gevolg van het springen van een band, waardoor de auto in de tramrails kwam te rijden, slibte en geheel omkantelde. Door den krachtigen vaart maakte het voertuig een dubbele buiteling. „Nederlandsch Daiisonderwijzers-Genootschap". Op 1 Augustus j 1. hebben zes be kende dansonder wijzers aanleiding ge vonden, hun lidmaatschap van de Nederl. Dansonderw.- Vereeniging (die destijds 14 leden telde) op te zeggen en hebben uitgaande van ernstige en vooruitstrevende denkbeelden, opge richt het Nederlandsch Dansonder- vvijzers- Genootschap. Bij de constitueerende Vergadering bleek reeds, hoezeer behoefte bestond aan eene Vereeniging met frisscbe. nieuwe denkbeelden, daar reeds 17 onderwijzers en onderwijzeressen in het dansen als lid toetraden. Meerdere gaven zich reeds voor ballotage op. Op 12 Augustus j.l. had de 2e Ver gadering te Rotterdam plaats, in het gebouw Tivoli, waar het Bestuur werd gekozen, aldus samengesteld: Jacs. Koopman, Rotterdam, President, Joh. Tuinenburg, Dordrecht, Vice-Presi dent, James Meijer Fils, Arnhem, Secretaris, H. Koopman Sr., 's Graven hage, Penningmeester en S. Martin, Haarlem, Bibliothecaris. Op voorstel van het Bestuur werd met algemeene stemmen Prof. R. M. Crompton te Londen, President van The Imperial Society of Dance-Teachers in Enge land, een der voornaamste mannen op choreografisch gebied, tot eere-lid benoemd. De redactie van het Vakblad weid den Secretaris opgedragen. Verschilende nieuwe dansen, o.m. van de Academie des Prof. de Dance de France, van de Imperial Society of Dance-Teachers le Londen en van der Genossenschaft Deutscher Tanz- lehrer te Berlijn werden door het Genootschap aangenomen om dezen Verdigris bestreek. De dorpen der Cheyennes moesten be schermd worden tegen een overval. Als resultaat der beraadslaging maakten de Cheyennes nog dienzelfden avond een beweging voorwaarts en legerden zich bij een rij lage heuvels, welker toppen zij terstond met boogschutters be zetten, terwijl vervooruitgezonden ruiters hen moesten vrijwaren voor een verrassing van den vijand. HOOFDSTUK XIII. Na heerlijk vast geslapen te hebben ontwaakten de trap per en zijne vrienden verfrischt en versterkt bij helderen zonneschijn. Grizzly's wond deed minder pijn, ook had hij geen koorts meer. Puck had zich des nachts meermalen opgericht, naar zijn oom gezien, hem toegedekt en ging pas weer liggen, toen des trappers gelijkmatig ademhalen bewees dat hij rustig sliep. De Cheyennes waren vroolijk en hielden hunne paarden gereed. Eenigen hunner brachten den blanken gebraden buffel- vleesch, wat hun kostelijk smaakte. Cajugas kwam met den constabel bij hen en zeide tot den trapper: ede Kiowa's zullen de Cheyennes aanvallen; willen onze blanke vrienden met ons strijden?" »Wat mijn dubbelloop buks doen kan, jongen, zal u ten deel vallen, te paard kan ik niet vechten." »Dat is goed, de Grijze Beer is een geweldig schutter, zijn buks zal werk genoeg krijgen. En de medicijnman?" «Als ooms buks knalt, Cajugas, dit weet ge wel, laat ook de mijne zich hooren." "Ik zal u eens wat zeggen, waarde heer," liet Bill Stone zich hooren, "gij weet wel ik ben een vreedzaam man, houd niets van vechten maar als my een van die schoften van Kiowa's te na komt laat hij dan oppassen meer zeg ik niet." Ook de Arkansassers verklaarden zich bereid aan den strijd deel te nemen zoodra dit noodig was. Walpole zei: "lk heb Dark Cloud reeds mijne hulp toe gezegd als hij aangevallen wordt." "De blanken zijn groote schutters," sprak Cajugas, zij zullen de Kiowa's onder schot krijgen. De Donkere Wolk laat de blanken vrienden verzoeken, zich verdekt op te stellen achter deze heuvel en te schieten als de vijanden naderen." "Best," zei de trapper, "ik begrijp dat, zoo moet het zijn, lok hen hierheen Cajugas en zij zullen twintig der beste buksen vinden die ooit in de prairie door de handen van dappere mannen gedragen zyn." Cajugas verwijderde zich. "Nu zult ge wat te zien krijgen," sprak Grizzly, "Dark Cloud is de grootste ruiteraanvoerder der Steppe en deze roodhuiden zijn de beste ruiters der wereld." Toen begaven zij zich gezamelijk op den heuvelrug en keken vandaar rond. De Cheyennekrijgers hadden voor 't grootste deel de heuvelreeks overschreden en stonden nu in de vlakte. Een derde deel hunner strijdmacht bleef als reserve achter de hoogte door schraal struikgewas bedekt. In het midden, op het hoogste punt, zat Dark Cloud te paard overzag de prairie en <^m hem heen waren e enige zijner meest ervaren krijgers. De Cheyennes, ongeveer duizend man sterk, wachten stil op de bevelen van hun hoofd. De slag kon beginnen, alles was in orde. Het was een schilderachtig gezicht, die met veeren ge tooide ruiterscharen, met hun lange lansen, op schoone, krachtige paarden gereed tot den strijd. De positie was in alle opzichten goed gekozen, want van de hoogte af kon uit gedekte stelling ook een scherp ge weervuur worden geopend. De voorposten der Cheyennes gaven met de opgestoken lansen teekenen en trokken op de hoofdstelling terug. "Zij komen," riep de trapper uit. Aller blik zocht de vijand in de verte. Eindelijk zagen zij hem. De Kiowa's en de Kaws kwamen in een langen, donkere rei aangereden. De Cheyennes bleven bewegingloos staan. De aanvoerders der verschillende afdeelingen keken ge durig op naar de hoogte waar Dark Cloud stond. "Zal Cajugas' vader ook vechten, oom?" vroeg Paul. «Vooreerst zeker nog niet," zeide deze. "Hij leidt van daar uit het gevecht door middel van een stuk spiegelglas." «Hoe dan?" vroeg Paul verwonderd. "Hij leidt zijne ruiters door een teeken dat hij met een spiegelglas geeft en staat daar op die hoogte om alles te kunnen overzien. Deze teekenen zijn alleen voor zijne krijgers verstaanbaar en worden streng geheim gehouden. Gij zult eens zien hoe hij leidt." "Wonderlijk." (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2