NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. {Mo. 67. Woensdag 22 Augustus 1906. Vijt-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephocn no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De aardbeving in Chili. Ofschoon directe berichten uit Val paraiso zich nog steeds laten wachten, blijkt toch uit mededeelingen uit andere plaatsen hoe zwaar Valparaiso en San Jago hebben geleden. In de hoofdplaats van Chili staat alle bedrijf stil, de bevolking kampeert op de pleinen. De meesto groote gebouwen zijn ernstig beschadigd en het is streng verboden met het oog op mogelijke instorting om kerken, scholen of schouwburgen binnen te gaan. Even als te San Francisco brak ook te Valparaiso brand uit onmiddellijk na de aardbeving, wat het reddingswerk zeer bemoeilijkte, voor eenigen tijd zelfs onmogelijk maakte. Er ontstond een hevige paniek, duizenden zochten hun heil in een overhaaste vlucht. Maar builen gekomen, wisten ze niet, waaiheen ze zouden gaan; sommigen vonden een schuilplaats op de schepen in de haven, anderen bleven op het open veld kampeeren. Tallooze personen te Valparaiso lig gen bedolven onder de ingestorte huizen, en het nog steeds voortwoe kerende vuur belemmert in hooge mate het reddingswerk. Een lichtpunt in al deze ellende is echter, dat vol gens de laatste berichten het aantal dooden niet zoo groot is als aanvanke lijk werd gemeld. Volgens de eerste berichten waren er meer dan 5000 personen omgekomen, thans schat men het aantal slachtoffers reeds op 2000. De stad is ten gevolge van den rook in halfduister gehuld. Er is, volgens den correspondent van de »New-York Herald", nog niets gedaan om de ellende te verzachten of de honderden, die nog onder het puin liggen op te graven. Niemand durft zich wagen aan het reddingswerk uit vrees voor nieuwe schokken. Naar men thans verneemt, deed de eerste schok slechts weinig kwaad, maar onmiddellijk daarop volgde een andere van zoo groote kracht, dat de zwaarste gebouwen schudden op hunne grondvesten en heele rijen huizen instortten. De toestand was vreeselijk, jamme rend en gillend liep de menigte door een, ieder oogenblik weer opgeschrikt door het onderaardsch gerommel en door het in brand vliegen van gespaard gebleven huizen. En toen eindelijk de dag aanbrak, toen liet begon te schemeren, hield de verschrikking nog niet op, want voortdurend werden nog schokken gevoeld. Chili dat zich juist gereed maakte tot feestviering ter eere van den nieuwgekozen president Senor Pedro Montt is in diepen rouw gedompeld de gelden, uitgetrokken voor de feest viering, zullen thans worden besteed om den nood der zwaar geteisterde bevolking te lenigen. De regeering van de Argentijnsche republiek heeft aan de te Taleahuano liggende oorlogsschepen bevel gezon den naar Valparaiso te stoomen en aan de bevolking de eerste hulp te verleenen. Een hevige cycloon heeft gewoed langs de kusten der Adriatische zee. Vijf Italiaansche torpedobooten zijn ernstig beschadigd. Twee visschers- schepen zijn vergaan. Het Oostenrijksche stoomschip »Te- braare" zou vergaan zijn, wanneer het niet door de »Serbia" op sleep touw genomen en in veiligheid ge bracht was. Er komen nog voortdurend be richten van toegebrachte schade uit de kustplaatsen. De »Nordd. Allg. Ztg." schrijft haar weekoverzicht »De ontmoeting van den Keizer met den Koning van Engeland is voor beide partijen onder bevredigende indrukken verloopen. Het verkeer der vorsten droeg den stempel van vrien delijke tegemoetkoming en hartelijke verwantschap In ongedwongen vriend schappelijke gesprekken zijn op het slot Friedrichshof ook groote staal kundige vraagstukken behandeld in een geest, die slechts bevorderlijk kan zijn voor de bestendiging van den Europeeschen vrede. President Roosevelt heeft weder eens een politieke geloofsbelijdenis afgelegd in een langen brief aan J. E. Watson, Congreslid voor Indiana. Hij uit daarin de hoop, dat hij als President zal worden herkozen (de verkiezing is eerst in 1908, maar men werkt lang vooruil daarvoor in de Vereenigde Staten) en bespreekt daarna de trusts in verband met 's lands belangen. Het tegenwoordige Congres zal wetten behandelen waarbij politieke bijdragen van groote handels- corporatiën worden verboden. De President verklaart zich zonder voorbehoud een voorstander van be schermende rechten. De buitengewone voorspoed, welken de Amerikaansche nijverheid thans geniet, mag naar zijne meening niet lichtvaardig in gevaar worden gebracht. Maar de quaestie der trusts is geheel afgescheiden van de tariefsquaestie. De eenige manier van optreden tegen de groote mono polies is de wettelijke weg, welke gevolgd is door dit Congres en zijn onmiddellijke voorgangers. Het be weren dat de vraag kan worden be slist door wijzigingen in het tarief is enkel een poging om de aandacht van het publiek af te leiden van de eenig juiste wijze van optreden. De President kondigt voorts wetten tot verlaging van rechten op goederen van de Philippijnen en vermindering der werkuren voor spoorwegpersoneel aan. Uit Brussel wordt gemeld, dat het gieten van het bronzen beeld van den Frieschen Stadhouder Graaf Willem Lodewijk van Nassau, in de werk plaatsen van de nCompagnie des Bronzes", goed is gelukt. Het beeld dat, zooals men weet, bestemd is om in de volgende maand te Leeuwarden te worden opgericht is door Prof. Bart van flove goed gekeurd en slaat tot verzending gereed. De Russische oud-Minister Graaf Witte, die zich eerstdaags naar Ems begeeft, zal op weg daarheen te Wil- helmshühe een bezoek brengen aan den Duitschen Keizer, die hem daartoe uitnoodigde. Zwarte voorspellingen. Russische vluchtelingen, zich te Lemberg ophoudend, verzekeren dat de meest volledige voorbereidingen zijn getroffen voor een algemeenen gewapenden opstand. Deze zal uitbreken zoodra de oogst binnen is. Alle revolutionairen die in het buitenland verblijf hielden zijn naar Rusland teruggekeerd om zich ter beschikking te stellen van de be weging. Groote hoeveelheden wapens en munitie zijn in den laatstverloopen tijd binnengesmokkeld en door de revolu tionaire aanvoerders in ontvangst genomen. Minister Clemenceau wil het leger van ambtenaren verminderden, zoo men weet. Een Fransch blad komt hem een handje helpen. Frankrijk telt, zegt het blad, 625,000, ambtenaren, het gemiddelde tractement is 1500 frs, maakt de somma van 937,000,000 frs. per jaar. Bijna een milliard. Op vier staatsambtenaren zijn er minstens twee overbodig. Hun voornaamste functie schijnt gelegen in het bezwaren van 's lands schatkist. Doch zoo slechts een op de vier ontslagen werd, dan reeds zou dit een vermindering van 234,300,000 frs. uitmaken, wat nog een aardige bezuiniging oplevert. Zaterdagmiddag te drie uur kwam H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van miss Riedel en jbr. van Tets, per gewonen trein van Het Loo te Baant aan. Jhr. de Ranitz was lor ontvangst aan het station aanwezig. Prins Hendrik kwam Zondag morgen te ongeveer half acht te Apel doorn aan vergezeld van zijn adjudant Van Suchtelen. De Koningin ontving den Prins op het bordes. Te 2 uur des middags maakten Koningin en Prins een rijtoer naar Soeren. Bij den terugkeer naar het paleis juichto een talrijk publiek het Koninklijk Echtpaar toe. De Min. van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft, volgens »De Avondpost'naar aanleiding van een verzoek vanwege de schipperij om in een lagere klasse bij de Ongevallenwet 1901 te worden gerangschikt, mede gedeeld, dat nog geen voldoende er varing is verkregen, om te kunnen beoordeelen, of het schippersbedrijf inderdaad in een te hooge klasse bij de Ongevallenwet is gerangschikt. Eerst na het opmaken der wetenschap pelijke balans zal kunnen worden overwogen of dit bedrijf in een lagere klasse behoort te worden gerangschikt. Het Landbouwkundig Bureau te Utrecht heeft het voornemen dit jaar en in het aanstaande voorjaar te Laag-Soeren en in den omtrek «enige proefvelden met kunstmest aan te leggen met verschillende ga- wassen b. v. met winterrogge, aar dappelen, haver of boekweit, alsmede op laag hooiland. De kunstmest wordt aan de proefnemers geheel kosteloos verstrekt, onder voorwaarden, dat zij zich onderwerpen aan de voorschrif ten betreffende tijd en wijze van zaaien, bemesting, bewerking enz. en het meten en wegen ven een deel van den oogst» terwijl het proefveld aan de openbare weg gelegen moet zijn. Op de algem. verg. van de Heide maatschappij te Haarlem op 14 Sep tember, zal door den beer Frans An- DOOB FRANZ TRELLER. 90) Puck zei lachend: «zij hebben eerst hun paarden die door den panther verschrikt waren, moeten opzoeken." Dark Cloud hield zijn oog gericht naar de opnieuw opduikende vijanden. //Nu, kinderen," sprak de trapper, »nu zullen wij werk krijgen, daar komen onze vrienden, de Kaws." Dark Cloud maakte met zijn spiegelglas verschillende bewegingen, en met bewonderenswaardig vlugheid en slaafsche gehoorzaamheid, volgden de beneden staande troepen de aldus gegeven bevelen. ■Een ruiterafdeeling bewoog zich naar rechts en nam positie daar waar de kleine heuvelreeks eindigde terwijl een andere afdeeling afsteeg en zich in het centrum in 't gras neerliet. nHa, riep Grizzly uit, «Dark Cloud wil het met de buks probeeren." Te gelijker tijd kwamen honderd met buksen gewapende krijgers van de reserve naar boven en namen aan beide zijden der blanken gedekte stellingen in, terwijl de anderen beneden in gesloten colonne te paard bleven Een blik op de Kiowas toonde dat zij tot een nieuwen aanval naderden. Zij rukten aan in drie sterke afdeelingen en eene daarvan zocht klaarblijkelijk den rechtervleugel der Cheyennes om te trekken. Het was een prachtig gezicht, die Kiowas de lange lansen drillend, in snellen vaart naderend. Maar de geheele aandacht van den trapper en zijne vrienden werd getrokken door de reeds nabij gekomen Kaws, die zonder twijfel een aanval op den heuvel zouden doen. //Nu wordt het ernst," zei Grizzly. Van beneden klonk het gillend geschreeuw der aanvallende Kiowas de krijgskreeten der Cheyennes en hevig buksgeknal. Naast den trapper lag een oude, gespierde krijger in bet gras en dezen vroeg hij»zal mijn broeder zijne krijgers allen te gelijk laten vuren?" //Zij schieten in twee afdeelingen." //Best. Eerst schieten de Cheyennes, dan de blanken." Op ongeveer driehonderd pas hielden de Kaws stil en stelden zich in twee afdeelingen in linie op. Toen begonnen zij te schieten en een hier en daar klinkende kreet toonde dat zij ook geraakt hadden. Maar van de Cheyennes viel geen schot. Tot verbazing dergenen die de taktiek der Indianen niet kennen, losten zich de linies der Kaws op in een tamelijk ver uitgebreiden balven cirkel, waarvan de positie der blanken het middelpunt was. //Daar komen zij riep de trapper uit, //geen schot voor ik het zeg kinderen." Van uit het centrum en van den rechtervleugel klonk een onafgebroken krijgsgeschreeuw. De Kaws zetten zich in beweging tot een aanval op het centrum. Toen zij in razenden galop onder woest Krijgsgeschreeuw tot ongeveer zestig pas waren genaderd, riep de hoofdman die naast Grizzly lag: //vuur!" Vijftig buksen werden afgeschoten en ruiters en paarden rolden over den grond. Smartkreten stegen op, maar de ruiters stormden voort. //Vuur!" klonk het ten tweeden male, boven al het leven uit. Wederom knalden vijftig schoten, weer stortten vele ruiters en paarden neer, maar ook dat bracht de van woede half waanzinnige roodhuiden, die wraak wilden nemen voor hun verliezen bij het boschje, niet tot staau. Weer stormden ze voort. //Vuur," riep de constabel en de blanken schoten met een ontzettend gevolg. Ook Brown en Paul haddeD geschoten. Menschen en paarden, kronkelden op den grond door elkaar, maar de achtersten joegen over de gevallenen voort. Nu stonden alle, Cheyenes en blanken met tomahawks, mes en omgekeerde buks in de hand op, om hun leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Een helsch geschreeuw het snuiven der paarden en smart kreten klonken door elkaar, de lange lansen der Kaws staken alles neer wat onder hun bereik kwam. De Cheyennes vochten met doodsverachting met messen en strijdbijlen. Reeds zijn de woeste ruiters de blanken genaderd. Walpole en zijn politieruiters hebben de sabels getrokken, nadat zij hun pistolen hadden afgevuurd. Stone gebruikte mes en buks, zoo ook de Arkansassers. Nathan Wild zocht Brown en Paul te dekken en Puck

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1