Plaatselijk Nieuws. •ierheggen de wenschelijkheid worden betoogd, dat de Heidemaatschappij zich ook bezig houde met de aanplan ting van vruchtboomen. De Nederl Tuinbouw-Handelsver- eeniging, dezer dagen te Nijmegen vergadert wekt alle kweekers op, die lid zijn der Heidemaatschappij, tegen deze uitbreiding der bemoeiingen te gaan protesteeren op den dag der vergadering. Verschillende staaltjes werdfn medegedeeld van de wijze, warrcp de Heidemaatschappij, naar men meent, tracht te concureeren met boomkweekers en zaadhandelaars. Men betreurde dit te meer, daar de Heidemaatschappij is gesticht door steun van het Rijk en ook van vele boomkwekers in den lande. Bovendien ontvangt zij nog jaarlijks een Rijks subsidie. Het uiiddeleeuwsche feest op het Huiderslot. De genoodigden aan het gecostu- meerde feest dat door de leerlingen der Rijksschool voor Kunstnijverheid ter gelegenheid van het 25-jarig be staan dier school op 6 September op het Muiderslot zal gegeven worden, zullen des middags ongeveer half een per Gooische stoomtram aankomen om door den Baljuw van Muiden ont vangen en naar het slot geleid te worden. Nadat de Graaf de welkomstrede zal hebben uitgesproken, wordt het slot bezichtigd, is de nar aan het woord en neemt het défilé der ge- costumeerden een aanvang. De voornaamste deelnemers aan het feest zijnHertog Willem van Beieren, graaf van Holland (de heer Jos, Berden), Margaretha van Bour- gondië, echtgenoote van Willem van Beieren (mej C. van Amstel), hertog Jan van Bourgondië, graaf van Vlaan deren en Artois (de heer C. de Wit), Margaretha van Beieren, echtgenoote van Jan van Bourgondië (mej. B. Baron), Jan van Touraine, dauphin van Frankrijk (de heer W. Papen- huyzen), Jacoba v. Beieren, gravin van Holland, echtgenoote van J. van Touraine (baronesse J. van Boetzelaer), Arend van Leyenburgh, baljuw van Muyden (de beer B. Ingen-Housz), mevrouw v. Leyenburgh (mej M. Brallosterski) en Hendrik v. Manden (de heer W. Golberdingen). Voorts stellen een aantal jongelie den herauten, schildknapen, krijgs knechten, wachters, enz. voor. Na afloop van het feest op bet slot, dat een geheel intiem karakter draagt en waar het streng verboden is photographie-toestellen mee te ne men, zal een diner in het Badhotel te Muiderberg plaats hebben. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is benoemd tot lid der Gezondheids-commissie voor de Gemeente Baarn c. a. dr. P. Fehrmann, arts te Hoogland, zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door het aan den heer S. A. Cramer, te Leusden, verleend eervol ontslag. De Bond op Christelijke zang verenigingen van de Veluwe geeft morgen op hel landgoed «Hoevelaken" van baron Schimmelpenninck van der Oye eene uitvoeiing. Zondag 20 Augustus a.s. zal de godsdienstoefening in de Remon- strantsche Kerk worden geleid door Ds. J. C. Wanneé proponent té Amsterdam. Het telefoonnummer voor het kantoor der vereeniging «Handel en Nijverheid" zal zijn 170. In het pensionaat «Onze Lieve Vrouwe« alhier, zal a.s. Vrijdag zuster Maria Ildephone (in de wereld mej. Catharina van Wijk uit 's Gravenhage) den dag herdenken, waarop zij voor 40 jaren geleden de wijding ontving. De jubilarisse was bij bet onderwijs werkzaam, achtereenvolgens te Amers foort, Alkmaar, Wateringen, IJsselstein, Purmerend en als overste te Maarssen. Om gezondheidsredenen is zij echter een paar jaar geleden in het pensionaat alhier teruggekeerd. De generaal-majoor A. D Petter, commandant der 4e divisie, is van zijn inspectiereis in de noordelijke provinciën teruggekeerd. Luitenant J. C. J. Kempees, van het Ie regiment veld-artillene, is toegekend het eereteeken voor be langrijke krijgsbedrijven met de gesp «Gajo- en Alaslanden 1904". De dokters-manoeuvre wordt Vrijdag gehouden in de Biltsche duinen. Bij Kon. Besl. is jhr. P. A. van Holthe, commies titulair der posterijen en telegraphie benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Heerenberg. De klerk der posterijen en tele grafie le kl. W. Lucas, wordt op 1 Oct. a s. overgeplaatst naar het tele graafkantoor te Amsterdam. In zijn plaats wordt op het post en telegraafkantoor alhier werkzaam gesteld de klerk 1e kl. G. L M Plas, thans te Amsterdam. Aan de Maandag bier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 250 paarden, 60 hitten en 40 veulens. Luxe-paarden golden van f300 tot f 500, werkpaarden van f 150 tot f 250, hitten van f 100 tot f 175 en veulens van f 100 tot f 150. Ofschoon enkele buitenlandsche kooplieden de markt bezochten, werd er niet veel verhandeld. Tol griflier bij het Kantongerecht alhier is benoemd de heer Mr. J. G. van Heuven, thans griffier bij bet Kantongerecht te den Helder. A.s. Zaterdag van 2—6 uur zal op de Leusderheide alhier door deel nemers aan de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands Weerkracht, die minstens 10 gewone oefeningen bijwoonden, tot besluit van hetstizoen een schietwedstrijd worden gehouden, waarvoor talrijke fraaie prijzen van Rijkswege worden beschikbaar gesteld. Zondagavond omstreeks 7 uur werd de Leusderweg in rep en roer gebracht door een ernstige vechtpartij. Een dronken boer en een veld-artille- rist kregen in een bierhuis, zeer waar schijnlijk over een lid van het schoone geslacht, oneenigheid. Eerstgenoemde werd al heel spoedig op een weinig zachte manier buiten de deur gezet en had daarbij het ongeluk met zijn hoofd op den scherpen rand van een stoep te vallen, waardoor een hevig bloedende wond ontstond. Door de politie medegenomen naar het bureau, werd hij aldaar verbonden. De veld artillerist was inmiddels door een achterdeur verdwenen. Weduwen en weezen van onderofficieren. Het hoofdbestuur van «Ons Belang" vereeniging van onderofficieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderofficier, hehoorende tot de Nederlandsche landmacht, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin wordt gezegd: «dat het van algemeene bekendheid is, het lot van weduwen en weezen van onderofficieren voorziening be hoeft; dat door de vereeniging een onder zoek is ingesteld naar den werkelijken toestand der hierbedoelde weduwen en weezen dat bij dit onderzoek omstandig heden aan het licht zijn gekomen, zoo diep treurig, dat zoo spoedig mogelijke verbetering een dringende eisch is dat ten opzichte van weduwen en weezenverzorging voor alle andere landsdienaren reeds lang eene voor ziening is getroffen: dat het hier geldt de nagelaten betrekkingen van de meest van den Staat afhankelijke dienaren dat deze dienaren, uit noodzaak van staatsbelang, in eene rechtsver houding zijn geplaatst, welke het hun vrijwel onmogelijk maakt op andere wijze, dan door het recht van petitie, daarin verandering te vei krijgen; dat het bestuur voornoemd, ver meent, het daarom een nog grootere, zedelijke en materieele plicht van den Staat is, verbetering in den toe stand der weduwen en weezen dezer dienaren te brengen dat ook het ontbreken van eene goede regeling, als hierbedoeld, een der hoofdzaken is, van het verloop en van het onderoflicierskader. Redenen, waarom genoemd hoofd bestuur, onder overlegging van nadere toelichting, en gedreven door den noodstand der weduwen en weezen van onderofficieren, uw hooggeacht Colege met den meesten eerbied, doch zeer dringend vei zoekt, maatregelen te tref fen, tot instelling van een rijkspensi oenfonds, voor weduwen en wezen van mindere militairen". Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting en van een overzicht van de ingekomen afdeelings- verslagen omtrent het onderzoek naar den toestand van weduwen en weezen van onderofficieren, voor zooverre bij de afdeelingsbesturen bekend. Dinsdagavond omstreeks half zes reed een dame, die per rijwiel van de Havikerbrug kwam, dwars door een groote ruit aan 't Havik. Zij liep eenige verwondingen op in den rug en aan de arm, en werd bij een der buren in huis gedragen waar een voorloopig verband werd gelegd. PROGRAMMA DER WEDSTRIJDEN door het 5e Regiment Infanterie te houden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Auguetus 1906. A. Voor onderofficieren Schietwedstrijd. Beschikbaar prij zen per Bataljon en één prijs van uitnemendheid. B. Voor cadetten bij het Korps gedetacheerd Schietwedstrijd. Beschikbaar 2prij zen. C. Voor korporaals: Hinderniswedloop. D. Voor tamboers, hoornblazers en soldaten \e Driekamp bestaande uit: Polshoogspringen, snelloop over 100 M. en staafwerpen. 2e Driekamp bestaande uit: Vèrspringen, snelloop over 100 M. en oefening aan den rekstok. Het aantal prijzen onder C. en D. wordt nader bepaald in verband met het aantal deelnemers. Ter opluistering zal door 24 man, gedurende den wedstiijd, het korfbal- spel worden gespeeld. Aanvang 2 uur. Terrein: bij de Gymnastiekzaal der Inj.-kazerne Wedstrijdbepalingen, A en B. Schietwedstrijden. Wapen Geweer met patronen tot verkleinden afstand. Afstand 25 M. Houding: staande uit de vrije hand. Doelringschijf. Tenue: ongewapend. Er worden door ieder deelnemer 5 scholen gedaan. Een proefschot is al leen toegestaan, indien de deelnemer dik te voren als zoodanig aankondigt Bij gelijk aantal punten beslist het laatste schot enz. Om den prijs van uitnemendheid wordt door de leprijs- winners van het Regiment gekampt. De tenue voor de volgende wedstrij den is: witte kiel, witte pantalon en leeren schoeisel; met of zonder hoofd deksel naar verkiezing. C. Hinderniswedloop. Ie De deelnemers worden met twee tegelijk opgesteld op 20 M. afstand van den aarden wal op de hindernis- baan, front naar de wapenkamer. 2e. De afzet heeft plaats op het commando: s&Iarsch" van het jurylid. 3e. Achtereenvolgens worden de aarden wal en de schutting genomen; daarna wordt een baan van 100 M. met keerpunt afgelegd, te rekenen van de schutting tot aan de palissa deering. Vervolgens worden de palis sadeering en de even wichtsboom over schreden 10 M. voorbij dezen is de eindstreep. 4e. De wijze van het overwinnen der hindernissen wordt vrijgelaten; alleen mag bij het overklimmon der schutting geen gebruik gemaakt wor den van de verticaal geplaatste palen of van de schuine stutten. 5e Hij, die in den kortsten tijd den hindernisloop aflegt, verkrijgt den eersten piijs en zoo vervolgens, zijn de tijden gelijk, dan wordt er over- gekampt. D. Driekampen. Bij eenen driekamp neemt eenzelfde persoon achtereen volgens deel aan de 3 daarin opge nomen wedstrijden. Bij den eersten driekamp neemt één persoon eerst deel aan het polsspringen, dan aan den snelloop cn daarna aan het staaf werpen. Voor ieder dezer wedstrijden wordt hem een aantal punten toe gekend, die bij elkaar worden geteld. In de volgorde van het aantal aldus verkregen punten worden de prijzen toegekend. Eerste driekamp. a. Polstokhoogspringen. b. Snelloop over 100 JIJ. C. Staafwerpen. A Polsstokhoogspringer). le. Er wordt gesprongen met vrijen aanloop en vrijen afstoot, met gebruik making van eene springplank. De polsstok moet worden teruggeworpen. 2e. Een sprong is ongeldigwan neer het touw door het lichaam wordt aangeiaakt; het touw wordt neerge worpen of bij het neerkomen de grond met eenig ander lichaamsdeel wordt aangeraakt dan de voeten. 3e. Ieder deelnemer maakt een sprong over een door hem zelf te be palen hoogte. Mislukt deze, dan mag hij nog een sprong doen en mag daaibij het touw wèl lager, doch niet hooger stellen. De laatste sprong geldt dan. Een aanloop mag slechts twee maal herhaald worden. 4e. Elke d.M. boven 1.30 M. telt 1 punt tot een maximum van 10 punten. b. Snelloop over 100 JIJ. le. Er wordt geloopen over een baan van 100 M. lengte. 2e. De baan is recht zonder keer punt. 3e. De loop vangt aan op het neer laten van een vlag aan 't einde der baan. 4e. Zoo mogelijk wordt de tijd opgenomen tot in seconden nauw keurig. Alsdan telt elke V» seconde minder dan 20 sec: punt. Zijn chronometers niet verkrijgbaar, dan geschiedt de tijdopname op het seconde horloge en telt iedere seconde minder dan 20 sec: 1 punt. In beide ge vallen tot een maximum van\0 punten. c. Staafwerpen. le. Er wordt geworpen met een staaf van 3 KG. gewicht en 1 M. lengte. 2e. Het werpen geschiedt naar een verticaal doel, dat 1 M. hoog en breed is en op een afstand van 6 M. van den werper staat. 3e. De wijze van werpen komt overeen met hetgeen daaromtrent bepaald staat in het Voorschrift voor Gymnastische Oefeningen 1906". 4e. Elke deelnemer doet 3 worpen met den linker- en drie met den rechterarm, staat daarbij achter eene lijn en mag deze tijdens het werpen niet overschiijden. 5e. Een worp mag niet overgedaan worden. Is er tegen de bepalingen gezondigd dan telt de worp voor 0. De staaf moet met een der uiteinden het doel raken. 6e. Het aantal te behalen punten bedraagt: voor 6 worpen raak 10 punten; 5 8 4 «6 voor 3 worpen-raak 4 punten; 2 «3 1 d «2 Is het aantal punten bij den Drie kamp behaald gelijk dan beslist het polsslokspringen en daarna de snel loop. Tweede driekamp: a verspringen b snelloop over 100 Af. c optrekken aan den rekstok. a. Verspringen: le Er wordt gesprongen met spring plank; aanloop en afstoot vrij. 2e Een sprong is mislukt en telt als 0, wanneer de afstoot niet op de bovenzijde der plank geschiedt en wanneer bij den sprong een ander lichaamsdeel dan de voeten den grond raakt. 3e De sprongwijdte wordt gerekend van de bovenzijde der plank tot den acbteikant van den achtersten voet. 4e Elke d M. boven de 2.90 M. geldt voor 1 punt, tot een maximum van 10 punten. Onderdeelen van d M. zijn ongeldig. b. Snelloop over 100 M. als bij den sersten driekamp. b. Optrekken aan den rekstok. le. Het optrekken heeft plaats uit den strekhang met de handen in de bovengreep. 2e. De armen moeten zóóver ge bogen worden, dat de kin boven den stok komt en daarna weer volkomen worden gestrekt. 3e. Voor elke maal, dat de armen op deze wjjze boven de 3 maal ge bogen en gestrekt worden, krijgt de deelnemer 1 punt tot een maximum vocht als een razende pijl op pijl afschietend. De machtige figuur van den trapper stak hoog boven allen uit en zijn lange grijze baard flardderde in den vrind. Als een reus uit den voortijd zwaaide hij zijn lange zware buks met groote kracht alles verpletterende wat onder zijn bereik kwam Hij stond bijna alleen in het gedrang. Met vreeselijke woede drongen de roodhuiden op hem in daar valt hij, daar richt de lange lans van een aanvoerder zich op zijn borst maar daar ook sprong Puck voor hem en ont ving den doodelijke stoot in zijn ongedekten borst. Daar klonk van beneden gillend geschreeuw met smart- kreeten, en buksgeknal vermengd en de Kaws keerden om en joegen in doodsangst terug den heuvel met stervenden en gewonden bedekt achterlatend. Op het laatste oogenblik had de reserve ingegrepen, was Cajugas die na hevigen kamp Kraaienveel' had terug geworpen en gedood, den linkervleugel, door de Kaws zoo woedend aangevallen, te hulp gekomen. Toen werden de Kiowas onder het vernielend buksvuur der Cheyennes overal met zware verliezen teruggeslagen. Dark Cloud had zich op het laatste oogenblik in het gevecht gestort. De ruime prairie vertoonde slechts lijken van menschen en paarden vluchtende en vervolgende Indianen. Na een bloedig worstelen hadden de Cheyennes den slag gewonnen en hunne vijanden totaal verslagen. t Was middag. Achter de heuvelrij, die den Cheyennes tot verschansing had gediend zaten gebonden door de politieruiters omripgd, Mr. James Osborne, Jim en Ben die allen gevangen waren genomen. De constabel had zijn opdracht niet uit het oog verloren. Zoodra de Kaws en Kiowas op de vlucht sloegen, was hij met zijn overgebleven manschappen drie er van waren gesneuveld te paard gestegen, zijn wild vervolgend, en het gelukte hem de drie vluchtende misdadigers in te halen en te grijpen. Ook zag hij tot zijne verbazing in Osborne een lang gezochten misdadiger, op wien de justitie reeds vele jaren ijverig jacht had gemaakt. Nu zaten zij daar als gevangenen neder. Osborne bleek, uitgeput, Jim tartend, ruw als altijd, Ben zwaar gewond. Voor hen stond, in weerwil van den lanssteek dien hij in zijn been had gekregen, hoog opgericht, leunend op zijn buks, de trapper, naast hem Brown en de zeer bleeke Paul, die met ontzetting zijn oom voor zich zag, geboeid, in gezelschap van die bandieten. »Kent gij mij James?" klonk de stem van den trapper als de bazuin van het laatste oordeel in Mr. Osborne's oor Hij keek den trapper aan en zonk met den uitroep «Eduard mijn brooeder" ineen. Bij Paul's ontzetting kwam nu nog de grootste ver bazing. f Ja, uw broeder, dien gij, slang tegen den oudsten den goeden edelen John ophitste, hem in het oor blazend dat hij ons met ons erfdeel bedrogen had, mij door uwe opruiende leugens tot zoo groote woede brengend, dat ik, als Kaïn met het mes in de hand tegenover mijn broeder stond. God heeft het toen genadig verhoed dat ik een broedermoordenaar werd. Maar evenals Kaïn werd ik een zwerver in de wijde wereld, de wanhoop in 't hart voortgejaagd door de furiën van het geweten, een verloren, vredeloos man. Dat was uw werk Eerst veel later vernam ik dat ge mij ook van brandstich ting beschuldigdet die gij gepleegd hebt. Gods hand heeft u eindelijk bereikt. Ook schreit tegen u den dood van Johns eerstgeborene, van de kleine Henry, die u toen zooals nu Paul in den weg stond om in het bezit van Woodhousete komen. En ik vrees zelfs dai gij uw hand ook hebt opge- h ven tegen ODzen John, de vader van dezen jongeling en hem door vergif hebt vermoord. Deze knaap, hierbij legde hij zijne hand op den schouder van den bleeken en bevend daarbij staanden Paul, heeft God door mij uit uwe moordende handen bevrijdt. Door u, James, ben ik een nameloos el lendig zwerveling op aarde geworden, maar ik vergeef u, want het heeft Gode behaagd mij in oprecht berouw de vrede mijn 's harten weer te geven. Ook Paul zal u ver geven dat gij hem naar 't leven stond En wat ge nu verder nog op uw geweten hebt, moet gij eerst hier voor den aard- schen en later voor den hemelschen rechter verantwoorden. Wij beiden hebben op deze wereld niets meer met elkaar te doen, ga heen en moge God u genadig zijn Zwijgend en doodsbleek luisterde James Osborne naar de vreeselijke beschuldigingen die zijn heldhaftige broeder met onverbiddelijke gestrengheid hem in het aangezicht slingerde; hij had niets te antwoorden en sloeg wanhopig de geboeide handen voor zijn gelaat. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2