NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 68. Zaterdag 25 Augustus 1906. Vïjt-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT ffOBSStiftu ES ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De ramp in Chili. Volgens een particulier telegram aan den sLokal Anzeiger", zeggen berichten uit Santiago, dat de meeste moderne huizen dreigen in te storten en niet bewoond kunnen worden pleinen en straten zijn daarom vol menschen, die in de open lucht over nachten. De schrikwekkendheid van den nacht van 16 Angustus werd nog verhoogd door bliksem en regen, door het breken der electrische geleidingen, de voortdurende schokken en hei luiden der klokken in de verschillende stadswijken. Op iederen stoot volgde luid gejammer der menigte en gemeen schappelijke gebeden, waartoe de menschen zich in het slijk der stralen op de knieën wierpen. De eerste zware aardschok duurde vier minuten en 50 secondeneen zoo langdurige aardbeving was tot dusver te Santiago onbekend. De klokken begonnen van zelf in de kerktorens te luiden, en aan de wanden slingerden de schil derijen heen en weer. Het eenige wat Santiago van een geheelen ondergang gered heeft is het feil, dat de beweging een cirkel vorm had. De voornaamste schok ging van Valparaiso naar Santiago en Melisalla, met Lemache als centrum. De beide laatstgenoemde plaatsen zijn geheel vernield, evenals Quiliota en Llaillai. De kazerne der lanciers te Lemache storte in, waarbij twee of ficieren gedood werden. Sommigen werden van schrik krank zinnig, Een man in het rood ver kondigde, dat hij de zoon Gods was, en voorspelde het eind van de wereld De politie nam hem gevangen, en verhinderde daardoor dat hij gelyncht werd. Een officieel rapport van den gou verneur van Valparaiso aan den pre sident van Chili[ meldt dat de stad zoo geteisterd is, dat men ze als geheel vernietigd kan beschouwen. Hij schat het aantal dooden op min stens 300, dat der gekwetsten op meer dan 800, Drinkwater ontbreekt en het begraven der lijken veroor zaakt bij de paniek groote moeilijk heden, Bovendien duren de aard bevingen nog voort, wat den toestand verergert. Iu liet congres zal de Chilecnsche regeering het voorstel doen voor 80 millioen dollar aan schatkistbiljetten uit te geven, en een nieuwe staats- leening voorstellen tot dekking van de noodzakelijkste kosten. In het ge heel zal zij ongeveej 100 millioen dollar voor het weder opbouwen van Valparaiso noodlg hebben. Reeds beeft de regeering twee millioen fres voor de slachtoffers toegestaan. Verder zullen op last der regeering voor- loopig gebouwen worden opgericht om er dedakloozen onder te brengen Vele gevangenen die gedurende, de aardbevinug ontsnapt waren, heb ben te Valparaiso, Casablance, en Vina del Mar misdaden begaan vijftig hunner zijn in het openbaar doodgeschoten. Onder de vernielde gebouwen be- hooren het Duitsche, het Amerikaan-: sche en het Engelsche hospitaal. Te Londen is het in de laatste dagen zóó warm geweest als men het in jaren niet gekend beeft. Des middags wees de thermometer in de schaduw 30 graden Celcius. De ge heele voorraad sodawater en ijs in de restaurants en bars is niet tegen den dorst der geplaagde Londenaars bestand. Praktische wandelaars hebben ont dekt dat op zulke dagen de groote St. Paulskathedraal een heerlijk koel zitje is, en dientengevolge was het de laatste dagen onder de hooge bogen der onde keik drukker dan op gewone dagen het geval pleegt te zijn. Uit St. Louis woidt gemeld, dat een vereeniging van voorname burgers aldaar besloten heeft een uitnooiiging- te zenden aan keizer Wilhelm om een bezoek te komen brengen aan Amerika. Deze uitnoodiging zal door een af zonderlijke commissie worden overge bracht. In Finland is een congres van spoorwegambtenaren gehouden, waar aan is deelgenomen door 142 afge vaardigden, die de beambten van alle spoorwegen vertegenwoordigden. Besloten is, dat men er voor zou zorgen dat een algomeene staking binnenkort mogelijk zou zijn en dat men allen spoorvvegambtenaien op dracht zou geven hunne maatregelen te nemen met liet oog op een der gelijke slaking. De keizerin-moeder van China heeft het p'an opgevat een samenkomst van hoogewaardigheidsbekle6ders, onder welke een aantal onderkoningen, bij een te roepeu, om te berradslagen over de invoering van een grondwet. De leden der commissie, die van hun reis ter bestudeering der Europeesclie en Amerikaansche stavtsinstellingen zijn teruggekeerd bevelen aan traps gewijze den constitutioneelen regeer- ringsvorm in te voeren terwijl ze er op rekenen, dal na 10 of 15 jaar het volk voldoende rijp zal zijn voor het grondwettig stelsel. In weerwil van alle verbroedering tusschen de volken, vredebevestigende vorstensamenkomsten, vredescongres sen, scheidsgerechtstraktaten en wen- schen tot vermindering van bewape ning, heeft de kanonnen-firma Krupp te Essen, naar zij verklaart, liet nooit zoo druk gehad ais nu. Zij heeft op 't oogenblik van acht verschillende Staten bestellingen voor 150 batterijen geschut, elk van 6 kanonnen. Te Warschau loopen geruchten om trent een nieuwen Israëlieten-moord (pogrom), welke daar te vreezen zoo zijn. Ingevolge een besluit van 400 rab bijnen hebben de Russische Israëlieten gisteren een vast- en bededag ge houden, om van den Hemel de gunst af te smeeken, dat er geen pogroms meer gehouden zullen worden. Men verhaalt, dat de Poolsche «ter roristen" een list hebben gebruikt om den Gouverneur van Warschau, die uit vrees voor aanslagen niet uitging, buiten zijn woning te lokken. Een hunner ging, als officier ge kleed, naar liet Duitsche Consulaat, zocht daar twist en sloeg den vice- consul in het aangezicht. Daardoor was de Gouverneur-Generaal genood zaakt persoonlijk verontschuldieingen te gaan maken op het Consulaat, en ter wijl bij op weg was daarheen wierp men de bommen naar zijn rijtuig. De politie had vernomen, dat een blond meisje de bommen had ge worpen, en nu werden alle blondines in de buurt gevangen genomenmaar het mocht niet gelukken, de schuldige te ontdekken. Te Moskou zijn weder 60 huis zoekingen gedaan bij revolutionairen, van welke velen in hechtenis werden genomen. De Drankwet en hare toepassing. Nu met 1 Aug. j 1, door de inwer- kingtrediug der wet van 30 Dec. 1905, ajt. 6o der Drankwet buiten werking is gesteld, is bet niet van belang ont bloot, bèlanghebbenden opmerkzaam te maken, ter voorkoming van buiten welen, te begane overtredingen, dat art. 50 der Drankwet (thans van toe passing) bepaalt (Art. 50. 1.) Met hechtenis van ten hoogste drie weken of geldboete van ten hoogste honderd gulden wordt gestraft 2. Hij (of zij) die zonder het ver- eischte vet lof alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank, of alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van vei koop vei koopt of te koop aan biedt, of voor dien vei koop in voorraad heeft. Daaruit volgt, dat ieder die zonder verlof b. v. melk, koffie, spuitwater, bier etc. verkoopt, voor gebruik ter plaatse, te koop aanbiedt of voor dien vetkoop in voorraad heeft, eene straf bare daad pleegt. Vergunning- en verlofhouders kun- DOOE FRANZ TRELLER. 91) (Slot.) De trapper, de lang verdwenen Edward Osborne maakte zich gereed met Brown en Paul, die door de ontzettende openbaringen van den trapper hevig ontroerd waren, te vertrekken, toen Ben, die een schot in de horst had gekregen zacht smeekend zei:» Mr. Paul." De jongeling keerde zich tot hem. Met zwakke stem sprak Ben«ik heb dikwijls getwijfeld aan Gods gerechtigheid en goedheid, maar sedert ik gezien heb dat hij u gered heeft, twijfel ik niet meer. Ik ben blij dat gij ontkomen zijt en ik uw dood niet op mijn geweten heb. Mijne uren zijn geteld, ik zal spoedig voor den Allerhoogste staan en ik wenschte dat ik schuldeloos voor Hem kon komen; o, Mr. Paul, ontferm u en vergeef mij." Het is u al lang Tergeven; ook de hemelsche Vader zal barmhartig zijn." Toen voerde hij met Brown den trapper weg. Jim, die ter dood veroordeeld was, werd 's avonds doodgeschoten en Ben stierf des nachts aan zijne wond. James Osborne ontsprong den politieruiters op zijn transport naar de Staten en heeft ergens zijn eind gevonden, want men heeft niets meer van hem gehoord. Op den heuvel waar zoo heet gestreden was lag Puck op wollen dekens en de doodsengel stond bij hem. De lanssteek dien hij voor zijn oom had ontvangen, was doodelijk. Walpole had hem verbonden, maar terstond verklaard dat hij nog slechts enkele uren kon leven. Om zijn sterfbed stonden Cajugas, de trapper, Paul, Bill Stone, Walker, Wild en anderen. Cajugas stil en ernstig, terwijl Edward Bill Stone, die twee wonden gekregen had, zeide: «ik wilde er al mijn goed wel voor geven a.s ik den kleinen man weer gezond kon maken; dat is een feit." Puck zag doodsbleek, maar de naderende dood verfraaide zijne trekken. Met een zachte uitdrukking lag hij stil en rustig neder. Even sloeg hij de gesloten oogleden op en zijn schoone oogen vestigden zich met een uitdrukking van innige liefde op den trapper. "Niet weenen, Oom, zoo maakt gij mij het sterven zwaar." Even daarna ging hij voort: Gij zijt de eenige op de heele wereld die Puck hebt lief gehad en ik ben gelukkig, o zoo gelukkig dat ik mijn leven voor u geven kon." «Beste jongen, hartekind," steunde de trapper in diepe smart en Paul's tranen stroomden. Na een oogenblik van plechtige stilte vroeg Pack«Oom, kom ik in den hemel?" «Ja, ja, kind," snikte deze, «als er een in den hemel komt, dan ben jij het." Toen kwam er een zalig lachje op het gelaat van den stervende." «En komt gij bij mij in den hemel?" «Dat hoop ik, kind, dat hoop ik. God zal mij genadig oordeelen. «Ik zal Hem bidden u spoedig tot mij te doen komen, wat zou ik toch zijn zonder u?" De trapper knikte«bid Hem maar, kind, ik ben bereid om te gaan." Geen oog bleef droog bij deze woorden, zelfs de stoicijnsche Indiaan kon zijn ontroering niet geheel verbergen. Puck scheen te slapen, toen sloeg hij echter het oog nog eens op en zei: «Het moet schoon zijn in den hemel. Hoor de Engelen zingen, zij zingen van het eeuwig te huis. Daarna vielen de oogleden weer neer en zacht zacht als heel uit de verte klonk het van zijn stervende lippen «Home, zweet Home" en met den laatsten, nauw hoorbaren toon steeg zijne ziel opwaarts tot den eeuwigen Vader. Op den heuvel werd zijn graf bereid. Alle blanken en de hoofden der Cheyennes stonden er omheen en toen het gesloten was, sprak de trapper uit volle borst Osborne en Paul de heete tranen over de wangen rolden. «nooit klopte er in en menschenborst een edeler hart dan dat van doun armen jongen. De ziel heeft het ruwe omhulsel afgelegd om op te varen in eeuwige schoonheid tot Gods troon. Wat sterfelijk aan hem was, rust nu in den schoot zijner moeder, de prairie, maar in onze harten zal hij voortleven, zoolang die kloppen. Tot weerziens mijn harte kind, daar boven." De vreesselijke aanval der Sioux onder hun hoofd Jozeff in het jaar 1860 op de nederzettingen aan den Boven Missouri, die duizende menschenlevens kostte, werd eindelijk door de militaire macht ten onder gebracht. De Kiowas kwamen hun nederlaag in «de bloedige grond" nooit te boven. Paul Osborne woont al lang weer in Woodhouse aan de Arkansasde oude Brown is zijn voogd en de zwarte heeren en dames dragen hun jongenheer op de handen. Bill Stone, de man des vredes, heeft zich met Pauls hulp in Monmouth als geweermaker gevestigd en doet prachtige zaken. Eenige mijlen van Woodhouse verwijderd, in een eenzame Savanne woont de trapper. Zijn waren naam kent men niet. De Steppe was leeg voor hem geworden toen zijn hartejongen weg was en hij vestigde zich in de buurt zijner vroegere woonplaats, dicht bij zijn neef. Paul die hem zeer aanhangt, zoekt hem dikwijls op en nu en dan komt de oude man ook op Woodhouse. Dan herdenken zij hun avonturen in de verre Steppe, aan de Verdigris en de Oshouta en den jongeling in wiens onoogelijk uiterlijk zoo'n rein, edel hart klopte. Onder een treuresch, in zijn tuin heeft Paul een eenvoudige obelisk uit donker graniet laten oprichten, waarop in ver gulde letters dit opschrift staat «AAN HET KIND DER PRAIRIE". Dikwijls kon men 's avonds den ouden trapper in gedachten verzonken daarvoor zien staan en als hij zich dan verwijderde om zijn afgelegen woning weer op te zoeken waren zijne oogen vochtig.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1