Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. rien derhalve hun beroep uitoefenen, doch houders van bier- en melkwagens, tentjes en dergelijken, benevens poller- tjeskramen en kermistenten zijn beslist strafbaar, indien zij handelen in strijd met art. 50, 2o der Drankwet. Blijkens het verslag var. het »Botercontróle-station" van de Friesche Maatschappij van Landbouw, over hot dienstjaar 19051906, was op het einde des jaars het getal gecontro leerde zuivelfabrieken geklommen tot 147 met een gezamelijke jaarlijksche boterproductie van 11,646.700 kilogr. De beide controleurs maakten in dat jaar 545 reizen en bezochten 46 keer de markt te Leeuwarden, 15 keer die te Sneek en 1 keer de ha ven te Harlingen. In do fabiieken en boerderijen werden genomen 2010 monstors afgewerkte boter en 1996 monsters room, en op de markten te Harlingen 327 monsters van de ter uitvoer aangevoerde partijen. Alle monsters zijn onderzocht op ge halte aan vlvchtige vetzuren van de '2423 monsters, die op watergehalte zijn onderzocht, zijn 241 of nagenoeg 10% aangetrolTen met meer dan 16% vocht. In den loop van het jaar werd het controle-station door onderscheidene commissiën van deskundigen uit het buitenland bezocht, o.a. uit Londen, Rijsel en Argentinië Al deze commissiën hebben niet alleen de contróle in het laboratorium bestudeerd, maar zijn ook in de ge legenheid gesteld, kennis te nemen van de toepassing er van in het bedrijf. Uit de rapporten, die van deze be zoeken zijn openbaar gemaakt, blijkt, dat zij zeer bevorderlijk zijn geweest aan het vertrouwen, dat in het bui tenland in de Nederlandsche boter wordt gesteld. De wegstervende schutterij. Nu geen nieuwe lichtingen voor de dienstdoende schutterij opgeroppen worden en steeds schutters na vol brachten diensttijd de gelederen ver laten, moet er een overcompleet van officieren en kaderleden komen. De Regeering wil echter de moeilijkheid om noodgedwongen ontslag te vragen voorkomen. Van Regeeringswege is aan officieren de raad gegeven plot seling a la suite aan te vragen, terwijl tevens de wensch kenbaar gemaakt is. dat ook kaderleden-vrijwilligers den dienst niet behoeven te verlaten. RECLAME. EEN WENK V AN BUSS I'M. Hier is een wenk, die raenigen man en vrouw dienstig zal zijn. Hij wordt ons gegeven door iemand uit onze nabijheid, een Bussum- sche. Mejuffrouw de Wed. Jansen, wonende Céres- laan 8 Bussum, meldt ons: Nu ik door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen volkomen genizen ben van een verschrikkelijke pijn in het benedengedeelte van den rug, acht ik mij verplicht tegenover mijn medemenachen hiervan kennis te geVen en ik hoop dat dit bericht van mijn genezing voor velen een aanleiding moge zijn, een proef te nemen met Uw voortreffelijk geneesmiddel. Sedert gerui- men tijd leed ik aan een onuitstaanbare pijn in het benedengedeelte van den rug, bij de minste beweging die ik maakte, hoesten of ademhalen, kon ik het niet uithouden van de pijn. Ik had ook veeLrhinder van duizelingen en dan draaide mij alles zoo erg voor de oogen, dat ik er bij moest gaiin zitten. Mijn slaap was erg onrustig en mijn^eetlust, liet veel te wen- schen over en ik vreesde dat zich nog meer complicaties zouden ^voordoen. Toen men mij wees op de uitmuntende eigenschappen van Uw pillen, begon ik ïleze dadelijk te gebruiken en ik moet U eerlük zeggen, dat ik niet had durven droomen dftt ik daarmede zulk een voorspoedig en scüitterend resultaat zou be komen, want na het gebruik van één enkel doosje was ik volkomen genezen. Steeds zal ik gaarne dit weldoende geneesmiddel aan even tueel? lijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verwaarloos nooji-een pijn in den rug. Het is het spit zegt g$, en gaat van zelf weg zoo als het gekomen is, maar dat is niet zoo,; want al schijnt^ het wèg te gaan, het komt1 veel ernstiger terug opt deze wijze dat Uw, nieren hun pliqfit niet doen en niet op de ge? wone wijze de? onzuiverheden afvoeren vaif het bloed, dat $e filtreeren moeten. Het boven staande is eenjVovertuigend bewys daarvan. Verzeker ]f dat men lilde échte Fosters Rugpijn Nieren Pillen geeft, (fezelfde die Mejuf frouw de Wed. Jansen gehad heeft. -WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en'tna- ken koopers er op attent, dat op iederj'doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwis.el a f 1.75 voor één, of/" 10.voor zes doozen. Agenda van de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Augustus 1906 des namiddags te half 2 ure. Te behandelen onderworpen 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeente rekening over 1905. 2. Voorloopige vaststelling van de Rekening der dienstdoende Schut terij over 1905. 3. Vaststelling van de Rekening van het Burger Weeshuis over 1905. 4. Voorwaardelijke vaststelling van de Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1905. 5. Voorwaardelijke vaststeling van de Rekening van de Kamer van Koop handel. 0. Vootstel van Burgemeester en Wethouders tot het overbrengen van een gedeelte van het saldo dienst 1905. naar de begrootiug dienst 1906. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffeude de Water leiding. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een adres van L. J. Hontelè tot verlichting en bestrating van de z. g. Kruiskamp en tot overname van gronden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het kosteloos in ge bruik geven van een lokaal der H. B. S. aan de Vereeniging »het Groene Kruis" tot het houden van cursus. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreiïende de verhuring van twee woonhuizen aan de Kam- per-binuenpoort. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eenige strafverordeningen in verband met art. 51 der woningwet. 12. Vaststelling van de begrooting voor de ruslende schutterij (dienst 1906). 13 Voorstel vau Burgemeester en Weihouders tot het toekennen van een gratificatie aan de onderwijzer E. Lindenhovius. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de jaarwedde van den onderwij zeres H. C. Koensz. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot het geven van vrij stelling van het geven van handwerk- onderwijs aan de onderwijzeres J. M. de Bruyn. 16. Vaststelling le aanvullingskohier plaatselijke directe belasting (dienst 1906). 17. Behandeling van reclames te gen aanslagen in de plaatselijke directe belasting )dienst 1906). 18. Samenstelling van de afdee- lingen. De »Ned. Staatscourant" bevat de wijzigingen in de Statuten van de Amersfoortsche Schutterijkaderveree- niging «Broederschap", afdeeling van den Nederiandschen Schutterij-Kader Bond, thans genaamd Amersfoortsche Schietvereeniging «Broederschap", te Amersfoo rt. In de kerk der Oud-Roomschen, aan de Brouwersgracht te Amsterdam, had j.l. Woensdag de plechtige wijding tot bisschop van Haarlem plaats van don hoogeerwaarden heer dr. J. J. van Thiel. De wijding werd verricht door den aartsbisschop van Utrecht, den hoogeerw. heer G. Gul, bijge staan door de hoogeerw. heeren B. J Spit, bisoschp van Deventer, en J. Demmel, bisschop van Bonn. (Duitsch land.) Bij het overgangsexamen aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop op Woensdag 22 Augustus is o.a geslaagd de heer Reuten uit Amers foort. Be heer- H. G. Verhaar, onder- wijzep aan de openbare Lager school aan jrte Puntenburgerlaan, is geplaatst op /de voordracht ter benoeming tot Hpjjfd der school te Noorden. jDe zoogenaamde dokters-ma- qpeuvre wordt Dinsdag 28 dezer ge- Jhouden. Luitenant A. J. Hoffman van :bet 5e regiment infanterie, wordt ook dit najaar belast met de opleiding der miliciens tot voorganger bij de gymnastiek. Luitenant F. II. Dolleman zal 31 Augustus als Reinout van Verona deelnemen aan het steekspel van graaf Willem, dat te Haarlem wordt gegeven. Tot adelborst 3e klasse bij de Koninklijke Marine zijn thans o.a. benoemd de jongelingen L. A. C. M. Doorman, K. W. F. M. Doorman en Th Stroeve van hier. Bij vonnis van het kantonge recht te Amersfoort dato 20 Aug. 1906 is II. W. wonende te N. wegens overtreding van art. 455' van het Wetboek van Strafrecht veroordeeld tot eene geldboete van 15 gulden subsidiair te vervangen door eene hech- tenisstraf van drie dagen. Programma der Muziekuitvoering op het terras der Sociëteit «Amicitia" ie houden op Dinsdag 28 Augustus des avonds, door de Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems: Les Amazones, marsch, Lohman OuvertureLa petite Duchesse, Riccins; Luna Walzer, Lincke; Le Reconnaissance, fantaisie, Benoolt; Ouverture Elvira, Werkman; Venlo- sche Feestmarsch, LichtenbergTlie- reseri Walzer, C Faust; Fantaisie La Fille du Régiment, Kessels; Finale Een halve eeuw geleden woonde te Amersfoort als organist, klokkenist en muziekmeester de algemeen ge achte heer Van Eyken Van zijn vier kinderen hadden twee zonen aan 't conservatorium te Leipzig hun muzi kale opleiding genoten. De een werd de in Duitschland en Nederland be roemde organist te Elberfeld. De ander wijlen G. J. van Eyken werd door muziekkenners hooger geschat dan zijn broeder als komponist en pianist. Zijn komposities munten uit door oorspronkelijkheid van melodieën en verrassende harmonieën Twee van zijn lie leren Agnes en Auge dei- Nacht), door den heer G. Bikkers voor symphonie orkest bewerkt, zullen in September bij de uitvoering voor donateurs en mstlievende leden ten gehoore wo.^,/, gebracht door liet symfonie-orkeSt Jubal. Naar wij vernemen zal op 31 Aug. a.s. na afloop van het concert in «Amicitiaaan de leden gelegen heid tot dansen worden gegeven in de komediezaal. Deze week werd alhier opge richt «De Typografische Reciteerclub". A.s: winter zullen eenige uitvoe ringen worden gegeven, welke alle kans van slagen hebben, daar eenige leden reeds vroeger op dit gebied van zich lieten liooren. Een 14-jarige jongen, die in Am sterdam achter op een automobiel was geklommen, heeft onvrijwillig de reis meegemaakt tot Amersfoort. Na aan het politieburau alhier van de door hem opgedane stof te zijn ontdaan werd hij op de trein gezet en te Amsterdam naar zijne ouders teruggebracht. Bij de hippische feesten te Woerden behaalde luitenant P. H. B. Beernink, in het springconcours voor paarden, toebeliooiende aan officieren en heerrijders, den 5. prijs met Sphinx. Woensdag j. 1. ging zekere II. eieren weg brengen per (iets. op den Hof had een jongen de aar digheid een stok tusschen de spaken van een der wielen te steken. Het natuurlijk gevolg was, dat H. met fiets en al onderstboven viel, zich ge lukkig niet ernstig bezeerde en een groot gedeelte der eieren braken. Er zwerft hier tegenwoordig een persoon rond die er zijn werk van maakt onder allerlei voorwend sels geld machtig le worden. Een zijner aardige hoewel bekende truc 's bestaat in liet lateu lezen van een briefje van zijn zuster Cor waai - in vermeld wordt dat hij morgen f 25 kan ontvangen ten postkantore. Deze persoon, welke voorgeeft tee kenaar, te zijn, heeft al eenige per sonen op die manier bij den neus ge had. Men zij gewaarschuwd. Zekeren R., die gisteren het koffiehuis van v. D. aan de Arnhem- schestraai bezocht, ten einde een glas melk te gebruiken, hetwelk door hem zelf, wegens volhandigheid van den kastelein, van boven werd gehaald, had het ongeluk van don trap te vallen en den nek te breken. De onmiddelijk gehaalde geneesheer ver«- mocht slechts den dood te consta- teeren. Gisterenavond hadden een paar cadets het minder aangename voor recht klappen op te loopon van eenige burgers, die paitij trokken voor door de cadets berispte veld-artilleristen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad dei Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 26 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Remoiistrantsche kerk. Vooim. 10'/> uur, J. C. Wanneé, Piopnt. te Amsterdam. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5Vj uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. 3S3ste (-TAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 22 en 23 Aug. 1900. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f45. 271G 3350 3361 3367 4840 9865 10302 10317 10382 14478 14489 14494 14498 16095 16508 16529 165301653817989 18615 18623 en 18634. Te zamen 22 prijzen. De vierde klasse trekt van 3 6 Sept. 1906. Van heti ouvvbare zijde verneemt het »N. v. d D.", dat er geen diner ten Hove op Koninginneverjaardag zal zijn, doch een dejeuner. De aankomst van de gasten per extra-trein geschiedt te omstreeks een uur, de terugkeer te 3.25. De Koningin-Moeder komt Donder dag en vertrekt Zaterdag. Te Baarn hebben een groot aantal ouders zich met een adres tot den Raad gericht, verzoekende van gemeentewege een school voor M. U. L. O. op te richten. Pater Van der Elzen, de advi seur van den Noordbrabantsch Chris- telijken Boerenbond, die thans tijdelijk in Amerika vei toeft, schrijft o. a. dat daar te lande niet alleen mannen, maar ook en vooral vrouwen en dienst meiden te kort komen. De vrouwen hebben daar te veel te zeggen i de getrouwde, zoowel als de ongetrouwde. Een dienstmeid bij een pastoor ver- djent f375 's jaars; verschillende jongelui of weduwnaars maken eene reis naar Europa om daar eene vrouw te zoeken, die weinig of geen geld bezit, maar ook niet de pretenties heeft van een Amerikaansche. Brave, werkzame dienstmeiden zouden bier schatten kunnen verdienen en spoedig kunnen trouwen. Eene aan vulling van het bovenstaande vindt men in liet feit, dat vijf jonge lingen uit Friesland, thans wonende te Oneida Co. U S. Amerika, in een Friesch blad een adver tentie geplaatst hebben, waarin zij ieder een Friesch meisje ten huwelijk vragen, omdat 't in hunne woonplaats hoogst moeilijk is een huwelijk te sluiten, daar er twintig jongelieden en slechts acht huwbare meisjes zijn. Maar 'n schilder. Er was vreugde onder het volk ge weest, dat was een goed ding maar overigens vond de Rernbrandt-hulde in zijn oogen weinig sympathie. Oude veteraan was hij, reeds over de tachtig, waarvan dertig in liet Rijksmuseum te Amsterdam waren doorgebracht. In de afdeeling «Mili taire zaken" legde hij aan de bezoekers uit waar al die oude spullen vandaan gekomen waren, op gemoedelijk fami- haren toon. Van elk stuk kende hij de geschiedenis, en die verleide hij nu al dei lig jaren eiken dag aan ieder op wiens gelaat zich maar één belang stellende trek vertoonde. En zijn ver bazing was telkens even groot als die van den bezoeker die van hem vernam dat de op een plankje in een vitnne liggende grauwe steeltjes schorseneeren waren, afkomstig van de overwintering op Nova Zembla. Toen hem door een vreemdeling gevraagd werd naar het admiraalschip «de Royal Charles", waarvan volgens de geschiedenisboekjes een en ander in liet Rijksmuseum aanwezig is, ont waakten in hem weer zijn vaderlands lievende gevoelens, zijn bewondering voor den zeeheld De Ruyter. Het volgend jaar zal het driehonderd j ar geleden zijn, dat die held gebo ren werd. Hij vioeg of er dan ook zou worden feest gevierd als nu bij de hulde aan Rembrandt. «Plaals die mannen naast elkaar: Rembrandt en de Ruyter." Rembrandt en de Ruyter. «Wat was Rembrandt? Een schil der Wel een groot schilder, maar toch altijd maar'n schilder. Wat heeft hij in het werkelijk belang voor het land gedaan dat de menschen er feest en wal voor feest om gaan vieren? «Hij was de «En de Ruyter? Meer dan vijftig groote zeeslagen heeft hij gewonnen, allemaal in het belang van 't vader land. Als hij er niet geweest wa*, nou dan hoef je niet te vragen waar Neder land gebleven was." En hij kwam tot de vraag: zal het volk nu ook feest gaan vieren 't vol gend jaar om De Ruyter? Zonder Rembrandt waren we er nu ook nog wel geweest, maar zonder De Ruy ter? Een der vreemdelingen voerde aan dat Rembrandt wel nooit een zeeslag gewonnen had, maar toch ook veel voor het land had gedaan, en dat men twee zulke personen niet naast elkaar moest plaatsen. Hij wilde op Rembrandt niets af dingen en liet was goed dat er wat pleizier onder het volk was geweest, maar het zou hem leed doen wanneer het geheele Nederlandsche volk niet dien zeeheld ging huldigen, die het vaderland zulke schitterende diensten heeft bewezen. (N. Gron. Ct.) Uit het verslag over den Landbouw in Nederland over 1905. I. Zooals mijn lezers bekend is, ver schijnen er tegen woo'dig van wege liet Departement van landbouw, Nijver heid en Handel jaailijks «Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw." In no. 4 der Ver slagen, verschenen in 1906, handelende over den Landbouw in Nederland gedurende 1905las ik in het hoofd stuk Coöperatie enkele nadere bijzon derheden over het kaligebruik in Nederland, die waard zijn in ruimer kring verspreid te worden. Een enkel woord vooraf. De kalizouten, die hier te lande gebruikt worden, zijn afkomstig uit de kaiimijnen van Stassfurt, in Duitsch land. Zij worden, zoo niet geheel, dan toch voor verreweg het grootsto deel, gebruikt voor bemesting van liet bouw land en het grasland, onder deze laat ste zoowel te verstaan het hooiland, als de weiden. Het gebruik van kali- zouten als kunstmest is betrekkelijk nog nieuw, doch het heeft in korten tijd een belangrijken omvang ver kregen. Dit komt gedeeltelijk door de bemoeiingen van liet Kali-Syndicaat, gedeeltelijk door die der landbouw- leeraren, welke spoedig het groote gewicht der kalizouten voor den land bouw inzagen, maar het is in de eerste en voornaamste plaats de eigen er varing der landbouwers, die het ge bruik der kalizouten den grooten stoot gegeven heeft. Toen men het groote nut der kalibemesting, zoowel op weiden als op bouwgrond bij ver schillende gewassen bemerkte, werd het gebruik weldra algemeen. De kalizouten, die in den landbouw gebruikt worden, zijn ruwe en gezui verde zouten. Van de ruwe zouten wordt in Nederland voornamelijk, ik zou haast zeggen uitsluitend, gebruikt het kaïniet. Van de gezuiverde zou ten is het in de eerste plaats de patentkali, die in den Nederiandschen landbouw aangewend wordt. En dat deze hoeveelheden zeer be langrijk zijn, blijkt uit bovengenoemde verslagen. Er zijn toch in 1905 niet minder dan 106 millioen KG. ruwe kalizouten en 15 millioen KG. gezui verde kalizouten meer in- dan uitge voerd, dus verbruikt. Deze cijfers kloppen vrij wel met een Duitsche statistiek van dr. Krischete Göttingen, dio hiervoor respectievelijk aangeeft 104 millioen en 14.7 millioen KG. Volgens deze laatste statistiek is het verbruik van kali (K'O) in 1904 geweest 11.451.900 KG. en in 1905 ongeveer anderhalf maal zooveel, namelijk 17.329.200 KG. Inderdaad deze cijfers zijn vol be- teekenis. In het jaar 1905 anderhalf maal zooveel kali gebruikt als in 1904, dus de helft meerl" Een stijging, die nergens anders aan toe te schrijven is dan aan de algemeen veld winnende overtuiging, dal de Nederlandsche gras- en bouwgronden kali behoeven. Een volgende maal wil ik een kort overzicht geven van wat het verslag zegt, omtrent het kaiiverbruik in de verschillende provincies. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 16 tot 23 Augustus 1906. Geboren: Gerardus, z. van Gerardus Pullen en Gerritje Veldhoen. - Everarda, d. van Gerardus Driesman en Johanna Wiihelmina deGooijer.- Rudolf Harman- nus, z. van Geert van Wijk en Sophia Brom. Johanna Frederika Lieuwes, d. van Frederik Faber en Mathilda Elisabeth van der Heul. Johannes, z. van Gijs- bert Kramer en Maria van Eldert. Hendrikus Leendert Wilhelmus z. van Jan van Rossum en Hendrika Angenieta van Meeteren. Arie Corhelis, z. van Arie Kuil en Maria Veer. - Cornelia, d.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2