Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. breede borsten behangen met blinkend eere-metaal, houding steeds onberis- pelijk-militair. Het Ridderfeest te Haarlem. Zeker niet het onbelangrijkste deel van het Ridderfeest op 31 Aug. te Haarlem te houden speelt 's avonds in de sociëteit «Vereeniging" De groote concertzaal is herschapen in een voorplein van een midden- eeuwsch Oud-Hollandsch kasteel aan den ingang staat tusschen twee hooga torens de slotpoort, waardoor men toegang krijgt tot een rijweg met klimop en bloemen aan de zijden be groeid en die voert tot een ruim slotplein waarop een terras met gra felijke tribune. Die tribune is geheel in stijl versierd met de wapens van den graaf en overdekt door een rijk baldakijn. Langs de zijden van het plein komen da wapens van de graven en bij ieder wapen de schildknaap. Op do tribune zelve zal het tot ridder slaan van Jan van Haarlem, Heer von Berkenroede, plaats hebben waar bij tot in kleinigheden gevolgd zal worden de ceremonie uit het werk: «Les tournois du Roi Bené". Op plechtige wijze worden den schild knaap achtereenvolgens de verschil lende deelen van zijn wapenrusting aangegespt. Aan ieder deel een sim- bolische beteekenis gehecht en de jonge ridder wordt telkeus in dien geest toegesproken. De ridderslag volgt als bekroning der plechtigheid. Herstellingsoord te Lunteren. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers besloot, op veler aanvrage tot tijdelijke opneming, het herstellingsoord te Lunteren aan merkelijk te vergrooten. De plannen daarvoor zijn door den architect El- dering ontworpen. Badoeng. Van den Goeverneur-Generaal van Ned.-Indië is telegraphisch bericht ontvangen, dat van het zelfbestuur van Badoeng een weigerend antwoord is ontvangen op de eischen, die in de maand Juli j.l. aan de bestuurders van de Balische landschappen Badoeng en Tabanan als eindbeslissing in de hangende geschillen werden gesteld, bij welke gelegenheid hun tevens de gevolgen van een verder verzet werden voorgehouden. Een expeditie is dus onvermijdeiijk. Gisterenmiddag vergaderde de Raad dezer gemeeute onder praesidium van den burgemeester Jhr. Barchman Wuytiers. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, zooals deze ter visie hebben gelegen voor de raadsleden, somt de voorzitter een lange lijst van ingekomen stukken op, waarbij goedkeuringen van raadsbe sluiten door Gedep. Staten, dank betuigingen van onderwijzers voor verhooging hunner jaarwedden, enz. enz. en deelt ten slotte mede, dat de heeren Van Kalken, Van Beek en Rolandus Hagedoorn kennis hebben gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. Daarna komt de agenda aan de orde. Achtereenvolgens worden met alge- meene stemmen vastgesteld de ge- meenterekeriing over 1905 met f 5966'27 80 in ontvangsten en f521211,41 in uitgaven dus meteen batig saldo van f 75116,39; de rekening der d.d. schutterij over 1905 met f 1219,96 in ontvangst en uitgaaf de rekening van het Burgerwees huis op 15439,74' in ontvangst en f 10236 69' in uitgaven de rekening van het Burgerlijk Armbestuur op 12141,92 in ontv. en uitg. de rekening van de Kamer van Koophandel op f200.— in ontv. en uitg. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om een gedeelte van het saldo dienst 1905 over te brengen op de begrooting 1906 wordt z. h. st aangenomen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om naar aanleiding van een op hun desbet redende missieve inge komen schrijven van de Utrechtscbe Waterleiding-Maatschappij aan deze maatschappij de gevraagde vergunning te verleenen. Na een geheime zitting van ruim een uur nemen B. en W. hun voor stel terug en wordt dit punt voor- loopig van de agenda afgevoerd. Naar aanleiding van een adres van L. J. Hontelé om verlichting en be straling van de z g Kruiskamp stel len B. en W. vóór omdaar alle aanvvonenden niet willen bijdragen in de kosten van bestrating, van den heer Hontelé over te nemen 511,55 M> en van het Burgerweeshuis 782,60 M» grond en deze te doen bestraten en van gasleiding te voorzien, waaraan de Raad zwijgend zijn goedkeuring hecht. Op dezelfde wijze keurt de Raad daarna een voorstel van Burgemeester en Wethouders goed tot het kosteloos in gebruik geven van een lokaal der H B. S. aan de Vereeniging «Het Groene Kruis" tot het houden van een cursus in eerste hulp bij ongelukken, gedurende de maanden September en October, des Dinsdags- en Vrijdags avonds van 7 30 tot 10 uur. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de woning in de Kamperbinnenpoort Wijk B no. 1 van Febr. 1907 tot 31 Januari 1910 weder te verhuren voor minstens f300. per jaar en het perceel B no. 3 voor minstens f180per jaar werd even eens z. h. st. goedgekeurd. Een voorstel van Burgemeester on Wethouders tot vaststelling van eenige strafverordeningen in verband met art. j51 der woningwet, werd met algem. st. goedgekeurd. De begrooting voor de rustende schutterij dienst 1906 wordt in ont vangsten uitgaat vastgesteld op f500.15. Aan den onderwijzer E. Lmdenhovius wordt voor het waarnemen van het Hoofdschap der Jongensschool na het ontslag van den heer Van der Nagel eene gratificatie toegekend. De jaarwedde van de onderwijzeres mej. H. C Koensz wordt, wegens het door haar behalen der hoofdacte ver hoogd met f125. Aan de onderwijzeres mej J. M. de Bruyn wordt wederom voor een jaar vrijstelling verleend van het geven van onderwijs in de handwerken. Het le aanvullingskohier der plaat selijke directe belasting werd daarop vastgesteld op f5084.75. Naar aanleiding van ingekomen reclames tegen aanslagen in de plaat selijke directe belasting dienst 1906 wordt op voorstel van B. en W. tot een bedrag van f2307.ontheffing verleend. Bij de loting voor de afdeelingen werden aangewezen voor de ie af- deeling de heeren: Van Esveld, Van Beek, Jorissen, Plomp, Van Eek, Ha mers, Van Voorst Vader en Vels-Heyn met den wethouder Visser als voor zitter en voor de tweede afdeeling de heeren Gerritsen, Heyligers, Tromp v. Holst, Hagedoorn, Van Kalken, Ooster- veen en Van Duinen onder praesidium van den wethouder Celosse Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter daarop de vergadering. De ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin a.s. Vrij dagmiddag te 12 uur te houden parade op een terrein aan de Koninginne- laan zal worden gecommandeerd door Kolonel L. W. van Hoek comman dant van het 5e regiment infanterie, terwijl de Houneurs zullen worden bewezen aan den generaal-majoor A. D. Petter. commandant der 4e divisie. Dezer dagen werd gratis door de gemeente verspreid het eerste nummer van «de Oranjevaan" orgaan van de Oranje-Vereeniging alhier. Het bevat o.a het volledig programma der diverse feestelijkheden op 31 Augustus a.s. Het is ons opgevallen dat de verschillende optochten zich hoofdzakelijk bewegen in het nieuwe stadsgedeelte. Wal of daarvan de reden mag zijn. Programma der muziekuitvoe ring a.s. Vrijdag 31 Augustus te geven door het Utrechtsch Orkest, directeur de heer Kuipers, op het terras der Sociëteit «Amicitia", des avonds half acht. 1. Volksliederen. 2. Marsch 3. Ouverture. >Das Gastell von Ursino"Oscar, Fuchs. 4. Fantaisie. Souvenir de Meyer beer Ch. Godfreij. 5. Seufzer Walzer. (Suspinul.) J. Joanovisi. 6. Cavatine. (pour Bariton Solo.) A. Faust. 7. Fantaisie. sur des motifs de l'opèra TancredeG. Rossini. 2de DEEL. 8 Ouverture, Romantique A. Weisenborn. 9. Doux Sourire, (Morceau Gra- cieuse.)G. Witlettra. 10. Sontags Kinder, Walzer J Rixner. 11. Wilhelmina, Gavotte Ch. Langlois. 12. Grande Fantaisie. (Fleur des Champs.)W. v. Perck. 13. Potpourridie |Musikalische KunstreisS. v. Hamm. 14 Marsch-Finale Wij vernemen, dat de heeren Gebr. Meyer, uit Arnhem, met den heer Hugo Hertz, paardenhandelaar en gros te Munster, in verschillende districten der provinciën Gelderland, Utrecht, Noord-en Zuid-Holland voor nemens zijn op Woensdag 5, Donder dag 6 en Vtijdag 7 September groote monsteringen te houden voor den aankoop (rnet directe afname) van 410-jarige paarden. Genoemde heeren zullen daarvoor Woensdag 5 Sept., 's morgens 7'/i uur, in 't Hotel Schuld alhier aanwe zig zijn, en verzoeken h h. land bouwers daar dan ook met hunne paarden tegenwoordig te willen zijn. Bij de aanbesteding van: 6000 takkebossen, 232.000 K.G. steenkolen, 3000 H L. Cokes, 35.000 lange turven, 36.000 vuurmakers, 8000 briquetten, of zooveel meer of mir.dei als zal blijken noodig te zijn, gedurende het tijdvak 1 October 1906 tot en met 30 September 1907, ten behoeve van de militaire gebouwen en inrichtingen te Amersfoort, waren inschrijvers Ph 11 Putman te Amersfoort, voor steen kolen f0 96 de 100 K.G., cokes f0 60 per H L, lange turf f0 59 per 100 stuks, vuurmakers f 0 24 per 100 stuks, takkebossen f5.80 per 100 bos; bri quetten f2.90 per 100 stuks en L. W. de Steenhuizen, te Amsterdam, resp. voor f 1.15, f 0 75, f 0.60, f 0 23, f.3 50, f2 00. Gegund onder het gewone voorbe houd. Maandagochtend is het 10-jarig zoontje van ten Ouden uit Huisen, dat sedert j.l. Vrijdag spoorloos was verdwenen, bij een landbouwer onder Putten teruggevonden. Het ventje, dat op de markt alhier zijn vader was kwijtgeraakt, heeft getracht loopende de ouderlijke woning terug te vinden en de beide nachten in boerenschuren doorgebracht. Men kan zich de vreugde van de bedroefde ouders voorstellen, bij hot terugzien van hun kind. Voor de betrekking van hoofd der school aan de school in de Konings straat, hebben zich 144 sollicitanten aangemeld. De heer J. W. van der Heul, Hoofd der openbare school te Leus- bioek, hoopt 1 October zijn 40-jarige werkzaamheid bij het onderwijs te herdenken. Mej. A. M. G. Fians hoopt 20 September haar zilveren feest als onderwijzeres aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat te herdenken. Dr. W. J. Meiners, die Zondag j.l. te Soest de predikbeurt vei vulde, mocht onder zijn gehoor ook H. M de Koningin Moeder opmerken. Bij beschikking van den generaal- majoor, inspecteur der infanterie, is de le luitenant J. E. Schneiders, met ingang van 1 October, op zijn ver zoek, overgeplaatst bij het 4e reg. inf. te Leiden, Bij Kon. besluit is over het tijdvak van 1 Sept. 1906 lot en met 31 Aug. 1907, ter ondersteuning in zijne studiën, van rijkswege een beurs van f450 verleend aan den heer J. W. D. van Eek, student bij de Tech nische Hoogeschool te Delft, in de af deelingen der werktuigkunde, scheeps- bouwkunde en electrotechniek. Op de voordracht voor benoeming tot onderwijzeres te De Glind (gem. Barneveld) is o m. geplaatst mej. J. T. J. van Schaik. De gisteren gehouden zooge naamde dokters-manoeuvro verschilde in hoofdzaak hierin van haar zes voorgangsters, in de omstreken van Amersfoort gehouden, dat de eigenlijke dienst van het hospitaal-personeel meer dan voorheen tot zijn recht kon kt men. Werd tot dusver de manoeuvre der verschillende troepenafdeelingen op denzelfden dag gehouden als die waarop de geneeskundige dienst op trad, thans werd eergisteren gemanoeu vreerd door de 4 bataljons van het 5e regiment infanterie, de veld-artille- rie en de cavalerie. Wel zal natuurlijk in de werkelijk heid niet den eenen dag worden slag geleverd en de geneeskundige dienst pas den volgenden dag ingrijpen doch nu had men het dubbele voordeel, dat eergisteren het gevecht zich nor maal kon ontwikkelen en men niet kwam in den vreemden toestand, bij vtrige dokters-manoeuvres wel voor gekomen, dat de leider van de militaire manoeuvre ter wille van dien der geneeskundige oefening het verloop verhaastteen dat de geneeskundige dienst niet zoo overhaast zijn taak behoefde te volbrengen. Thans kon den jongen soldaten worden duidelijk gemaakt hoe, bij het gevecht op zeer groote afstanden, (le artillerie het eerst gewonden en dooden doet neervallen, terwijl eerst lang daarna het geweervuur slacht offers maakt en ten slotte, bij den laatsten aanval, houw- en steekwon den worden toegebracht. Op hetzelfde terrein bezijden den Utrechtschen weg, ongeveer in de lijn Bottenstop Treekerduinen, waar gisteren hel garnizoen van Amers foort manoeuvreerde, werden heden ochtend do stellingen ingenomen als 't ware een opzet voor het groote slotberhijf. Veel vroeger dan voorheen konden nu de drie signalen worden gegeven, die als 't ware het verloop van het gevecht typeereri; evenveel seinen voor de ziekendragers bij de com pagnieën, batterijen en eskadrons om de gewonden buiion het bereik van het vuur en naar de inmiddels gereed gemaakte nood-verbandplaat- sen te brengen, waar hun de eerste hulp werd veileend en zij, naar ge lang hunner bekomen kwetsuren naar een der hulpverbandplaatsen of naar de hoofd-verbandplaats (gevestigd in de hoeve «Kampoord" werden ge transporteerd om van daaruit per ziekenwagen naar het Militair hospi taal te Amersfooort, of in getrans formeerde spoorwegvvaggons naar dat te Utrecht te worden overgebracht. De geneeskundige manoeuvre werd dit jaar gehouden onder leiding van overste dr. J. E. L. Kraft, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse uit Arnhem, wien als adjudant was toe gevoegd de officier van gezondheid le klasse J. Noid, uit Utrecht. Als nieuw werd den velen aanwezigen officieren van gezondheid, uit alle garnizoenen naar Amersfoort gekomen, getoond een nieuw model ziekenkar. Een groote menigte, waarbij zeer veel dames, woonde het immer be langwekkende schouwspel bij. Vooral de laatsten voorzagen de arme ge wonden, die bijna zonder uitzondering prachtig in hun rol bleven, ruim uit hun picnic-voorraad. Het Hoofdbestuur van den Algemeenen. Nederl Bond «Vrede door Recht" heeft het navolgende adres ge richt tot Hare Majesteit de Koningin dat bet diep teleurgesteld is, dat de Russische itegeering blijkens het gepubliceerde concept-program de werkzaamheden van de Tweede Vre desconferentie, welke eerlang te 's-Gra- ven'nage zal gehouden worden, in hoofdzaak wil bepeiken tot maat- tegelen om de rechten en verplich tingen van oorlogvoerende partijen ook tegenover andere Staten beter te omschrijven en eenige verbeterin gen te brengen in de facultatieve internationale rechtspraak dat het de hoop had gekoesterd en nog koestert, dat, zoo het onmogelijk mocht blijken verplichte arbitrage reeds voor alle geschillen toe te passen, door de bovenbedoelde con ferentie internationale rechtspraak althans zou verplichtend worden ver klaard voor bepaalde, door haar aan te wijzen geschillen, b.v. voor dezulke als opgenoemd waren in artikel 1 van het oorspronkelijk door het Redactie-comité der Eerste Vre- des-conferentie gedane voorstel, welk artikel toenmaals bij tweede lezing is weggevallen redenen waarom het hoofdbestuur den vurigen wensch uitspreekt, dat op aandrang van Hr. Ms regeertng het programma der Tweede Vredescon ferentie alsnog in dien zin worde aangevuld, dat daarop als hoofdzaak kome te staan: de aanwijzing van die soorten van geschillen, waarvoor de internationale arbitrage voor alle toegetreden Staten verplichtend zal zijn. In November zal, volgens het «Berl. Tagebl.", waarschijnlijk een groote Fransch Duitsche vriendschaps- betooging te Berlijn plaats hebben. De Duitsche vredesvereeniging had nl. de geredden van Courrières tot een bezoek aan de Duitsche hoofdstad uitgenoodigd. Daarop heeft de «Fran- sche maatschappij voor scheidsrechter lijke beslissingen tusschen de volken" de rondvraag gericht aan Panische vereenigingen, volkshoogescholen enz. of er personen waren, die dit tochtje zouden willen meemaken. Vijftien honderd voorloopige aanmeldingen zijn daarop reeds ingekomen. Drie dagen lang zullen de Franschen te Berlijn verblijven. De Duitsche vredesvereeni ging zal zich met andere lichamen in verbinding stellen om de Fransche gasten waardig te ontvangen. De 24 mijnwerkers uit Heme, die het reddingswerk te Courrièies vol voerden, zullen ook te Bei lijn komen en de Fransche vredesapostel Baron d' Estournelles de Constant zal huil daar de voor dit dord geslagen eer?- medailles ter hand stellen. Xnjaars voedergewassen. Niettegenstaande er veel hooi ge weest is, en goed krachtig hooi zit er toch de hef hebbel ij voor stoppel- knollen spurrie en wat er nog meer aan najaarsgewassen mag bestaan, bij sommige boeren zoo in dat zij ook dit jaar het stoppelland wel met een der bedoelde stoppelplanten zullen bezaaien. Het zijn vooral do kleinere boeren die niet buiten dit voer kunnen en het is vooral voor hen dat ik nog een enkel woord over de behandeling wil zeggen. Want als men iets doet moet men het zoo goed mogelijk doen. Ook de knollen en de spurrie moeten met de noodige zorg behandeld worden. Ten eerste dan een enkel woord over het ploegen en bemesten van den grond. Wat de stoppel zij, denk er aan de grond zoo diep mogelijk om te ploegen, en voor behoorlijke gelegenheid tot water afvoer te zorgen, (er kan immers een tijdperk van veel regen komen). Waarschijnlijk is er geen stalmest aanwezig en zal men dus de voeder gewassen nuchter moeten zaaien of ze kunstmest moeten geven. Wanneer men de hoogst mogelijke opbi engst wil hebben moet tneri tot dit laatste besluiten Men geve dan in de eerste plaats kali. Knollen toch zijn echte Kalivreters. Een zak patentkali per gemet is in de meeste gevallen wel voldoende. Deze patentkali kan men aanstonds met den stoppel inploegen. (Bij spurrie kan men iets minder geven.) In de meeste gevallen zal deze be mesting voldoende blijken. Als men ziet, dat de knollen na het opkomen niet sterk vooruitgaan, zaaie men een weinig chili salpeter erover. Het kan natuuilijk gebeuren, dat ook super noodig is. In de meeste gevallen echter niet. Verder moet ik nog iets zeggen over het zaad. Er wordt door de meeste boeren, de goeden niet te nagesproken, weinig zorg besteed aan het zaad En toch hangt het welslagen van het stoppelgewas ook van de kwaliteit en den toestand van het zaad af. Ik heb gezien, dat het zaad vochtig, duf, beschimmeld, was, ver mengd met allerlei onreinheden. Niet te verwonderen, dat de knollen of de spurrie dan mislukken. Daarenboven het onkruid groeit ook nu nog. Men zorge dus voor droog, gaaf, zuiver zaad. Met een zeef ver- wijdere men vuil en zoeke men het grootste uit. Nadat het zaad over het land is uitgestrooid, egge men het licht onder. Het voornaamste, waarvoor men te zorgen heeft, is dus diep ploegen, goede waterafvoer, bemesting met p a t e n t k a I igroot, droog en zuiver zaad. Over het slapen. Een Engelsche geneesheer, dr. Acland, heeft in de onlangs gehouden jaarvergadering van de «British Asso ciation of Physicians" een voordracht gehouden over den slaap, een onder werp, waarvan hij een bijzondere studie had gemaakt. In zijn physiologischeonderzoekingen van dezen dagelijkschen rusttoestand van ons lichaam en onze heisens, zal men wellicht geen nienwe gezichts punten aantreden. Doch juist het herhalen van vele gulden waarheden, die altijd als tegel voor den slaap golden, schijnt in den tijd, dat men wel eens verzuimt, liet lichaam vol doende rust te geven, geen kwaad. Deze geneesheer is een groot voor stander van een langen slaaptijd, niet alleen, doch voornamelijk voor kin deren in de groeijaren. Hij deelt zijne stellingen als volgt in: I. voldoende rust is een physiologische noodzake lijkheid, vooral voor degenen, die nog niet volwassen zijn. Korte slaaptijd leidt tot vermindering van de levens kracht van het lichaam en tot een langzamer werking van de lichame lijke en geestelijke ontwikkeling. 2. Een kind te weinig slaap gunnen, beteekent zijn groei tegenhouden. 3 Een kind voldoende slaap toestaan beteekent niet, het aan luiheid ge wennen, doch integendeel het leeren, hoe het voor zijn lichaam heeft zorg te dragen. 4. Het is even wreed een kind den noodigen slaap te onthouden, als het niet voldoende voedsel te geven. Er volgde daarop een andere ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2