BINNENLAND. Plaatselijk Mieuws. Gemengd Nieuws. DRACHEN-QUELLE Reismantels, Stofmantels, Regenmantels, Costume Rékken. Advertentiën. (het kjmmmu opwekkend] Takwaterjevens heilzaam IvDOft lever-en maa0ziektenj NATUUR BRONWATER Exportkan^ Oudeyracht, Bezembrug, UTRECHT. til ten den Engelschen voor te zijn en zich van de verwachten rijkdom meester te maken. Maar de regeering van de Kaapkolonie van meening, dat de plaats van bestemming een der guano-eilanden bij Angra Peguena is, waar het verboden is te landen zon der verlof der regeering, zal nu, vol gens een Reuterbericht, nogmaals laten afkondigen, dat hel diamant zoekers streng is verboden op een der Guano-eilanden te landen en ze heeft aan de Walvischbaai desbetref fende bevelen doen toekomen. RECLAME. De dankbaarheid van een bewoner van Utrecht. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en inet den wensch -dat velen nut mogen trekken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner van/Utrecht hare volgende verklaring te publicee/én. Mejuffrouw Ier TVfmt, wonende Bloemstraat ;ldf ons: lk b<gi er van over- de merk- we Foster's Rugpijn bierenT Pillen. Toerf ik Uw pillen begon in te nomen, had ik r^eds verschillende jaren last van/een nierziekt/. De pijn in den rug en in de£ zijden maakté het minste werk mij dikwijls geheel onmog^ijk. Ik leed veel aan zware hoofdpijn, en jik had steeds een terneerdrukkend, vermoeid' gevoel, vooral in de beenen. j)e urine lief bezinksel na en of schoon ik veel hiervoor onder behandeling geweest was, had ik In et al de ingenomen medicijnen niet veel reStiltaat. Een mijner ken nissen raadde mij aih een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En dit was mijn Redding, want dadelijk na de inname bekwam ik verlichting en na zes dagen was ik reeds 'zoo gom als hersteld. Het zal mij steeds eeft genoegen zijn 'een ieder in te lich ten, die m hetzelfde geval mocht verkeeren. Ik ondefgéteekende verlflaar dat 'het boven staande waar is machtig $U het publiek maken op elke wijze die Het is rugpijn, waarme aanvang neemt. Rugpijn is lid tecken van nierziekte. Foster Pillen genezen dc rugpijn, in orde brengen die zich want inderdaad zijn het de nieren773ie de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me- juflrouw ter Want gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezenaing geschiedt franco na ont vangst van postwissel a ƒ1.75 voor één of ƒ10. voor zes doozen. Binnenkort wordt op Soestdijk verwacht de Hertogin van Teek (ge boren Alice van Albany) om eenige dagen de gast van haar taote, de Koningin-Moeder te zijn. Staten-Generaal. Bij Kon. Bes] is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September 1906, des na middags te drie uren. Art. 2. De minister van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijd stip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan atschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den raad van Ministers en aan de Algemeene Hekenkamer. De ïStaats-Ct." bevat het program ma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, op Dinsdag 18 September. H. M. de Koningin die de zitting opent zal met Z. K. II. den Prins te 1 uur, gezeten in een Statieknets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier van het paleis afrijden. De Eerste Kamer der Staten-Gene raal zal haar eerste vergadering in het aanstaande zittingjaar houden Dinsdag 18 September des namid dags 3'/i uur. De eerste vergadering van de Tweede Kamer zal gehouden worden a.s. Dinsdag, den 18en September, te 3 uur. Alsdan zal de Staatsbegrooting voor 1907 worden aangeboden. Daarna zal worden opgemaakt de nominatie voor het voorzitterschap, terwijl ten slotte de afdeelingen zul len worden getrokken. De tijdelijke voorzitter is voor nemens aan de Dinsdag te benoemen centrale afdeeüng voor te stellen, op Woensdag 19 September, te 11 uur een aanvang te miken met bet on- deizoek van de Indische Begrooting voor 1907 en de daarmede verband houdende ontwerpen voort; van hot wetsontwerp tot toelating van schepen onder vreemde vlag tot de kunst vaart van en op havens Stagen Sa- bang, en eindelijk voor de begroo tingen van Suriname Curacao voor 1907. Uit bet Ethnografisch Museum te Leiden zijn, hoogstens vier maanden geleden, ontvreemd zestien oude vreemde zilveren munten, alle ter grootte van een rijksdaalder en voor zien van een gaatje. Daaronder be vinden zicli 5 Spaanscbe matten met zuilen; 1 Spaanscbe mat met zuil van het jaar 1819, beeldenaar Ferdi nand VII; 1 Spaanscbe mat met zuil van bet jaar 1808; 1 Spaansche mat met uitgeschulpt wapen; 2 Mexicaan- sche dollars; 1 Mexicaansche dollar met adelaaiI Mexicaansche dollar met inscriptie «Libei tad", en 1 Maiia Theresiadaalder. De commis-aris van politie te I.eiden verzoek inbeslag neming en bericht. Vanwege het Landbouwkundig Bureau van het Kaly-syndicaat te Utrecht, zijn te Eerbeek wederom onderscheidene bemeslingsproeven ge nomen. O a. werd een stuk laaggelegen hooiland, waar nagenoeg niets anders groeide dan zuie grassen en russchen, gedeeltelijk volledig bemest, te weten met 100 Kg chili-salpeter, 600 Kg slakkenmeel en 8U0 Kg. kaïniet per 11.A.;een ander deel op gelijke wijze, doclF zonder kaïniet, terwijl ook nng stuk on bemest bleef. /[lel eerste perceel heeft opgebracht p974 Kg. hooihet tweede 4020 Kg. en het derde slechts 1090 Kg. De bemestingskosten van perceel 1 beliepen 141 20, waarvoor 6971 Kg., 1090 Kg. of 5884 Kg meer hooi werd verkregen dan van het onbemeste, terwijl bovendien de boedanigheid van het bemeste hooi aanmerkelijk beter is dan van het onbemeste. Gisteren zijn de groote manoeu vres van het 5e regiment inlantorie, in de omstreken van Amersfooit onder leiding vari kolonel L W. van Hoek, den regiments-commandant en in vereeniging met de andere wapens in dit garnizoen aangevangen. Van 21 tot 27 dezer zal ook een letacbement van het regiment genie troepen deel nemen aan deze oefe ningen. De manoeuvres worden óok mee gemaakt door de majoors D. J. Hein- sius en E. Luden, commandanten in het 18de en het 22ste landweer-dis trict, en door kapitein I. H. Boeije, van de Normaal schietschool te 's Gravenhage. De gouden medaille voor 36 ja rigen dienst is toegekend aan opper wachtmeester-hoefsmid J. B. Larmené, van de Hoefsmidschooi alhier. Bij besluit van B en W. is be paald, dat van de Langestraat wel naar de Groenmarkt mag worden ge reden, doch niet in omgekeerde rich ting. Mej. Mina Smits is benoemd tot leerares in den solo-zang aan de Muziekschool alhier. Woensdagavond werd aan de muziekvereeniging «Harmonie", die j I. Zondag te Haarlem in het con cours den tweeden prijs behaalde, door andere plaatselijke muziek- en schermvereenigingen een ouatie ge bracht. Met de muziek aan 't hoofd trok men van het station naar het lokaal sOdeon" waar de verderen avond ge- noegelijk werd doorgebracht. In eene zeer slecht bezochte vergadering van «Handel en Nijver heid" j.l. Donderdag werd een lang durig discussie gevoerd over de invoe- van de cheque en qirodienst bij de posterijen en ten slotte besloten ad- haesie te betuigen met den invoering daarvan. Naar aanleiding van een ver zoek der Vereeniging van Winkeliers en van handelsbelangen te Rotterdam werd besloten eveneens adhaesie te betuigen aan de Nationale betooging tegen de pandjeshuizen of zoogenaamde huizen van verkoop met recht van wederinkoop op 17 dezer te's Graven hage te houden. Bij Kon. Besl is de heer C. J. H. van Eek benoemd tot technisch ambtenaar bij den centralen gezond heidsraad. Bij Kon. Besl. is benoemd tot notaris ter standplaats Soest de heer H NV Prtllevitz alhier. Op last van den Officier van justitie to Utieclit is door de recherche hier aangehouden A. J. uit Baarn. Ook werd door haar aangehouden D. van E. alhier, iemand, die ondanks zijn jeugdigen leefiijd reeds een zwaar strafregister heeft en thans verdacht wordt van diefstallen van huishoude lijke voor wei pen ten nadeele van de heeren Van Bemmel en Borns. Beiden zijn naar de gevangenis te Utrecht geleid. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned IJerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskeik niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 16 Sept. geregeld als volgt Evans. Euth. Kerk. Voorm 10 uur, Ds. De Meijere. Iteinoiistrantselie kerk. Vooim. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegraclvt). Voorm. 10 uur, Ds Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren coll. Tlieol. Faculteit der V U Gereform. kerk (Zuidsingel). Voortn. 10 uur, Ds. Teeiink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte voor de Tlieol. Faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer Barth, van 's Gravedeel. 's avonds 5 uur, de Heer Barth. Een verrassing. Een milicien te Bergen op Zoom in garnizoen van onbemiddelde ouders ontving voor eenige dagen de heugelijke lijding, dat hij met enkelo familieleden werd opgeroepen om eene erfenis van een bloedver want lo deelen. Deze erfenis bedroeg liet aaidige sommetje van 1300,000 De milicien, die blijkbaar gaaine zijn kameraden in zijne vreugde laat deelen, heeft dit op een eigenaardige wijze gedaan. Woensdag toch arriveerde aan de kazernewacilt een groote kist welke een reuzengramophone bevatte. In de kazerne natuurlijk groote vreugde om de gratis-concerten, vooral toen bleek, dal zeer veel populaire wijsjes werden weergegeven De gelukkige bezittor, die in zijne speciale betrekking nog even lustig als voorheen dweil en bezem hanteert, kan zeker nog heel veel genoegen be leven van deze eigenaardige verassing. (»D. v. N.') Honkende Boerenmeiden. Men schrijft aan hel «Vaderland" uit Diriksperloo: Voor eenige weken verscheen in «De Nedeilander" een artikel tegen het rooken dat hier ter plaatse ook door sommige dames mag worden gelezen. We trollen de vorige week in den trein naar Varseveld eenige boerenmeiden, die zeer op haar ge mak haar sigaar zaten te rooken van een soort, welke voor 10 vooreen dub beltje nog te duur betaald zijn. Deze dames schijnen dus meer dan menig broeder van het sterke geslacht te kunnen verdragen. Iets over bloemen. Wie in den aanstaanden winter fraaie bloemen als hyacinthen, nar cissen, tulppn, enz. in de kamer in bloei wil hebben, of wie ze heel vroeg in 't voorjaar buiten wil zien bloeien, dient de bollen nu te planten. Men zet ze in potten zóó dat do neus even onder den grond komt. Die pot ten worden in den tuiri ingegraven, zoodat er nog een paar centimeters aarde overheen komt. Tegen dat het gaat vriezen, dekt men ze metstroo, droog blad of lange mest toe. In het begin van December kan men dan de polten weer opgraven, ze eerst in een vorstviije maar niet verwarmde kamer houden om ze daarna langzaam aan warmte te ge wennen. Auto-ongeluk. Woensdagochtend is de heer VI. op den Vleutenschen weg nabij de Ja- catra brug door een automobiel van baron van Zuylen van de Haere aan gereden en ernstig gewond. In de- zelfdo richting als waarin de auto mobiel zich bewoog, liep genoemde heer met een ander midden op den weg. Bij de komst van de automobiel die volgens verklaringen van de chauf feur een kalme vaart had, weken zij op zeicie. De lleor VI. wilde daaina nog naar de andere zijde oversteken, doch werd daarbij door de automobiel gegrepen met liet genoemd gevolg. Het slachtdier werd door den zelfden automobiel dadelijk naar liet zieken huis gebracht. De automobilist meldde zich daarna bij de politie aan. liet slachtoffer de heer Vlaming is aan de gevolgen nog denzelfden dag overleden. De Invloed van het Laudbouwproefveld. Gij kent mijn buurman niet waar? Met is niet voor de eerste maal, dat ik u over hem vertel. Zooals gij dus weet, is het eeri verstandig, beredeneerd man, maar iemand, die nog al stijf op zijn stuk blijft staan; iemand, die alles doet volgens een systeem, maar daarbij nog al tamelijk koppig is (de man hooit liet toch niet en ik heb het voor een enkelen keer dus maar eens ronduit gezegd). Ik zei: «koppig is", maar ik had eigenlijk moeten zeggen: «koppig was", want inderdaad, er is iets gebeurd, waaruit ik zou moeten opmaken, dat ook hij wel eens van meening kan veranderen. Laat ik u het geval mededeelen. Mijn buurman is een boer, die voor eenige jaren alles nog in zijn bedrijf deed, zooals hij het vroeger in zijn jeugd bij zijn vader had gedaan, die een hekel had aan alle mogelijke nieuwigheden. Nu moet ge toch niet denken, dat het in alle opzichten een slechte boer was. Neen, door vlijt en stiptheid, doordat hij niet onbemiddeld was, zeer veel vee hield en buitenge woon veel stalmest maakte, bracht hij liet nog tamelijk vermaar de man had het heel wat verder kunnen brengen, als hij niet zoo afkeerig was geweest van al wat de hedendaagsche toestanden eischen, van al wat de moderne landbouwwetenschap voor schrijft, als hij wat meer met zijn tijd medeging. Om u oen voorbeeld te gevenzoolang hij boerde, had hij nog nooit kunstmest gebruikt. 't Is wel vreemd, 't is haast on mogelijk, maar toch is het zoo. Zelfs nooit chilisalpeter. Cliilisalpeler was voor hem «zout". En zout smolt, liep weg, den grond en de sloten in, 't was alles weggegooid geld, 't was op zijn minst «goed geld naar kwaad geld gooien", enz. enz. Tot verleden jaar, toen kwam de verandering lk zal u zeggen hoe. Ik had een proefveld in den heifst van 1905. Het waren verschillende granen tarwe, rogge, gerst, gezaaid op bie- tenland. Het is in den laatsten lijd zoo dikwijls gezegd, dat de winter granen, die vóór den winter nog 50 a 100 K. G. chilisalpeter per Hectare krijgen, hij andere, in oveiigens ge lijke omstandigheden vei keerende, win tergranen veel voor zijn, dat ik zelfs eens wilde probeeren of het waar was. En ik bezaaide op velschillende plaatsen zes veldjes met chilisalpeter (2 met tarwe, 2 met rogge en 2 met geist) waarvoor ik 80 K. G. per H. A. nam. Mijn buurman zelf ging mede en alhoewel hij ongeloovig en meewarig zijn hoofd schudde, hielp hij me toch. Eu zie toen het graan begon uit te komen, toonde buurman vreeslijk belangstelling. Geen dag ging voorbij of hij wandelde eens langs de proef- veldjes. Gelukkig slaagde de proef uitstekend. De met chilisalpeter be meste graariveldjes, waren van 't be gin voor en toen de winter aankwam en de groei stilstond waren het we zenlijk krachtige plantjes, vergeleken bij de andere. In het voorjaar van 1906 waren het de met chilisalpeter bemeste velden, die het eerst den groei hervatten (dat was voor mij erg natuurlijk maar buurman stond versteld). En stroo en graan zijn altijd voor gebleven en hebben het op het eind dan ook glansrijk gewonnen. Zelfs buurman moest bekennen, dat het verschil niet kon geloochend worden Ik heb dit jaar mijn buurman ner gens meer over gesproken, maar hem wel een beetje bestudeeid. En ik meen gezien te hebben dat hij dit voorjaar op zijn haver chilisalpeter gestrooid heeft, zeker weet ik het niet, rnaar wat ik wel zeker weet, is dat hij op het oogenblik chilisal peter besteld heeft voor zijn winter granen. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. van 7 tot 14 Sept. 1906. GeborenMaria, d, van Aalt van den Heuvel en Cornelia Tiggelaven. Maria Helena d. van Gijsbertus van Keulen en Jannetje van den Hengel. Elbert, z. van Rutgev Timmerman en Jannigje Wanner. Overleden levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Willem Jan Scheffer en Clasina Heere. Stoutcnburg. Geboren Gerrediua Petronella d. van Hendrik Kuijt en Alida van Egdom. Overleden: Maria, van Zoeren, oud 9 maanden. Evert Malestijn oud 80 j. ongehuwd. Woudenberg. Geboren12 Sept. Jan z. van Berend Bouwmeester en Antje Hanken. Overleden: 7 Sept. Evert vanMuanen 75 j. ongehuwd. RECLAME. VERKLARING VAN EEN ARTIST De Heer Auguste Deraemacker, lyrisch, artist wonende 6, rue Leópold te Heyst aan de Zee. schrijft Heer Augf' Drraemacker „Ik ben verheugd met deze te kunnen ver klaren dat ik, dank zij de Pink Pillen «en ernstigen staat van bloedarmoede en van zenuw zwakte heb kuqnen overwinnen, Welke ziekten dc gevolgen waren van een reeks concerten en soirees waarop, ik bad medegewerkt. Die Pillen zijn uitmuntend. Zij herstellen, de krachten en brengen de zenuwen tot rust. Deze twee .deugden der Pulk Pillen: het her stellen der -krachten en hof' tot rust brengen der zenuwen maken haar'tot het onmisbare Scneesmiddel voor de talcijke personen die, 't zij oor liehrt«rnfc-, 't zij uoor geestesarbeid over stelpt zijn.üïndien men niet tegemoet komt aan die zenmtoverprikkeling vervalt men tot de schrikkehjkste van alle ziekten: de neurasthenie.-' De Pink.Tillen zijn den besten steun voor hst zenuwgestel. Zij voeden de zenuwen door het bloed te .verrijken waarin het zenuwstelsel zijn voedsel vindt. Door Bij elke.dosis bloed te geven, gewén zij krachten (jn brengen de" zenuwen tot ruif Zij wekken de werkzaamheid van alle.'hrganen open zoo "gevoelt de .zieke, ormuddeljjk na het gebruik der Pink FiUeiteen krachtige Aandoening van welzijn die een kenmerk is vaifrae behan deling met de Pink Pallen. Deze behandeling if onovertrofen bij bloed armoede, bleekzucht, dneurastbemé. algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijp), rheumathiek. Prijs f 1.75 de dooi, I' 9.-A per 6 doozen, verkrijgbaar bij SnabiliA Steiffcr 27 Rotterdam hoofddepothouder voor Ne"<firland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoori, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. [KOST PER y£L]TfcRFtÉSCH 15 CEHTj- hap I.ifar 15 ct. per 'I, Liter. ifd^. InterCjjfelefoon No. 3366. jgbaar bij E. OTTE, Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2