NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND BINNENLAND. Op den Oedenrode. fio. 76 Zaterdag 22 September 1906. Vijt-en-dertigste jaargang. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Uit Petersburg komen thans be richten omtrent samenzweringen tegen den Tsaar. De Peteisburgsche poliitie '/.ou een complot hebben ontdekt, dat ten doel had bij de begrafenis van generaal Tiepof de Petersburger hofkerk in de lucht te doen springen. In hoeverre dit bericht juist is, is natuurlijk niet te beoordeelen maar zeker schijnt wel te zijn dat tal van inhechtenisnemingen hebben plaats gehad. Van verschillende zijden wordt gemeld dat de Tsaar aan de begra fenis plechtigheid van generaal Trepof niet zal deelnemen. Hij was wel eerst voornemens tegenwoordig te zijn maa> op raad van zijn omgeving heeft hij hiervan afgezien. Het is natuurlijk mogelijk dat wer kelijk een samenzwering tegen het leven van den Tsaar is ontdekt maar het is evengoed mogelijk dat geruchten omtrent zulke complotten worden verspreid om den Tsaar te beangs tigen en diens toestemming te ver krijgen voor meer reactionaire maat regelen. Dit laatste zou men opmaken uit de zonderlinge berichten die enkele bladen hun lezers opdisschen en die al heel onwaarschijnlijk klinken. Zoo weet de Petersburger berichtgever van de Daily Express" het volgende te vertellen. Daar alle toegangen naar Peterhof te land zoowel als te water volkomen zijn afgesloten hebben de revolutionairen plan om met lucht ballons een aanval op Peterhof te ondernemen. Een luchtballon zou in de nabij heid van de Russische grens hetzij in Duitschland hetzij in Zweden, worden opgelaten roet het doel over Peterhof heer: te drijven en ontplof bare stoffen op het keizerlijke paleis te doen neeidalen." Zulke onzin wordt in alle ernst door het Engelsche blad meegedeeld Al zou in revolutonaire hoofden ooit een dergelijke zotternij zijn op gekomen, zeker is het wel, dat geen revolutionair dit den correspondent zsn moedeelen Hij mset dus zijn in lichtingen hebben van de politie of wel uit zijn eigen duim hebben ge zogen. Niet minder zonderling is het be ticht van de Petersburgsche courant «Naiosj" meldende dat generaal Tre pof niet dood is maar om aan de wraak der revolutionairen te ont komen met zijn gezin naar het buiten land gevlucht. Er gebeuren zonderlinge dingen in Rusland en men kan er veel ver wachten maar deze berichtgevers eischen toch wel wat al te veel van •Ie lichtgeloovigheid hunner lezers. Graaf Witte, de gowezen Eerste Minister die nog steeds buitenslands vei toeft he°ft aan het blad Sevodna een brief geschreven waarin hij het bericht tegenspreekt als zou hij voor nemens zijn in het politieke leven terug te keeren en waarin hij zich een tegenstander van het Kabinet Stolypin verklaart, »welks 'politiek alleen den steun der uiterste rechterzijde geniet en in lijnrechten strijd is met de ge voelens des volks" Zeer pessimistisch klinken de be richten, die de Köln. Ztg van «een der beste kenners van Marokko over de toestanden in dat land ontvangt. De jongste gebeurtenisson, zoo wordt aan het blad geschreven, leveren het bewijs, dat in Zuid Marokko anarchie heerscht. en dat ieder oogenblik op' het eene of andere punt gebeurte nissen kunnen voorkomen, die het leven en eigendom der Europeërs op ernstige wijze in gevaar kunnen brengen. De onderkoming van Marakesj, Hoelei Hassid, maakt klaarblijkelijk toebereidselen om zich tot sultan te. doen uitroepen. Onder voorwendsel, dat de onveiligheid te groot is, houdt hij alle geldzendingen naar de kust in Marakesj achter, met het doel daarover in geval van nood zelf te kunnen beschikken. In het stamland der dynastie, de oase Tablet, waar heen de Franschen op dreigende wijze oprukken, wordt alles in gereedheid gebracht voor den «heiligen oorlog." De Köln. Ztg. voegt daaraan toe, dat deze voorstelling op enkele punten afwijkt van berichten uit andere bron maar het blad schijnt groot ver trouwen to hebben in het doorzicht en de kennis van zijn berichtgever Hofberichten. Men meldt uit Apeldoorn: Het Koninklijk Echtpaar wordt einde October op het Loo terug ver wacht en vertiekt in de tweede helft van December naar Den Haag. Heden is hel Koninklijke park opengesteld. Aan het »N. v. d. D." wordt ge meld, dat het Koninklijk Echtpaar zich eerlang naar Dresden begeeft, en aldaar tot het einde van October zal vertoeven in eene villa nabij deze stad. Volgens de «Dresdener Neueste Nachrichten" zou Koningin Wilhel- inina den 24en dt zer daar met gevolg vei wacht worden om zich onder de behandeling te stellen van den vrouwenarts geheimraad Leopold. Een geschenk van de Koningin. De zusters der R. K. Ziekenver pleging te Hilversum, die voor cenigen tijd op het Loo ontboden werden ter verpleging van den adjudant graal Dumonceau, ontvingen- als blijk van waardeering van de Koningin twee etsen in lijst, vooistellonde «Het Laat ste Avondmaal" en «Christus voor Pilatus". Tweede Kamer. Na de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal hield de Tweede Kamer een korte openbare veigadering voor het opmaken van een voordracht voor het presidentschap. Achtereen volgens werden de heeren Roëll, Bor- gesius en Kolkman op de nominatie gebracht met 72, 40 en 82 stemmen. Bjj Kon. besluit werd uit deze voor dracht benoemd tot voorzitter Jhr. Mr. J. Roëll. Middenstaiidskainer. Naar men verneemt is de reis van den heer J. S. Meewsen, den voorzitter van den Nederl. Middcnstaiidbond, uitstekend geslaagd Zooals men weet heeft de heer Meewsen te Berlijn en te Hamburg de inrichting bestudeerd der Handels- und Gewerbekammern, in verband met de voorgenomen re organisatie ten onzet van de Kamers van Koophandel bij welkereorganisatie aan den middenstand een bijzondere vertegenwoordiging wordt toegedacht. In een officieel rapport aan het bondsbestunr zal de heer M zijn vol ledige gegevens neerleggen, en voorts in het bondsorgaan een reeks arti kelen aan de zaak wijden. Waarschuwing voor vrouwen en meisjes. De secretaresse van den «Vrouwen bond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn" Ie 's Giavenhage schrijft in de Haagsche bladen de volgende waarschuwing. «Naar aanleiding vau een advertentie in een onzer bladen waarin een dame een hulp in de huishouding vroeg, vervoegde zich een jonge vrouw aan het opgegeven adres. De steller van de advertentie bleek te zijn een «heer die door middel ervan vrouwen en meisjes tot zich lokte I «Niet alleen dat hij bedoelde jonge dame met woorden beleedigde maar ook zijn daden waren hoogst inmoreel. Daarenboven wilde hij nu de dame dwingen een door hem ingeschonken kop thee te ledigen en maakte haar op listige wijze den door hem ge schreven brief naar aanleiding van de advertentie afhandig! «Slechts met bedreiging burenge rucht te zullen maken gelukte liet haar de deur door hem verspeld te openen. «Het adres van den onverlaat is aan de politie opgegeven". De expeditie naar Kali. Uit Batavia wordt aan het Handels blad geseind «Kesiman is genomen. Den Passar is gebombardeerd en staat in vlammen De Baliërs kennen do uitwerking van ons infanterie-vuur niet en loopen met honderden tegelijk op de com pagnieën in alleen met lansen be wapend. Op een afstand van 150 meter werd het eerste salvo afgegeven waarbij veertig en meer Baliëis tege lijk vielen. De anderen liepen door. Bij het tweede salvo vielen weer vele dooden. Daarop vluchtte de ujand 8) (Slot.) Hij blijft toch dezelfde en als hij jou gelukkig maakt, zijn we ook voldaan. Toch spijt het ons zeer, dat het zoo geloopen is, want we gelooven beiden dat Erna hem reeds lang lief had en menig ander om hem heeft bedankt, terwijl jij nog zoo'n kind bent, nauwelijks de kinder schoenen ontwassen. Enfin, het is nu eenmaat zoo en we verheugen ons in je geluk, maar kindje, ik denk dat vooreerst je engagement nog niet publiek kan worden; je bent nog zoo jong en dan, we moeten ook aan Erna denken." Teleurgesteld keek Anneke voor zich. «Hé moeder," begon ze, maar mevrönw van Oedenrode kuste haar en ging weg zonder er verder over te spreken. Zij begaf zich regelrecht naar Ernestine's kamer, en in stilte verweet zij het zich zoo lang gewacht te hebben voor zij haar oudste dochter, die haar op dit oogenblik het meest noodig had, opzocht. Ernestine zat bij het raam op een laag stoeltje, het hoofd leunend op den vensterbank. Toen zij opstond en haar moeder tegemoet ging, zag deze medelijdend naar haar bleek gelaat met de roodgeweende oogen, waaronder donkere schaduwen zich af- teekenden. Zwijgend omhelsde zij het jonge meisje en Erna verborg het trotsche hoofd aan haar moeder's borst en snikte ha^r ver driet uit Langzamerhand bedaarde ze een weinig en de liefdevolle troostwoorden harer moeder drongen nu tot haar door. Ze stond op, ging naar haar toilettafel en bette haar pijnlijk brandende oogen. Toen zette ze zich weer naast haar moeder en vroeg schijnbaar kalm "U heeft zeker uw toestemming gegeven? Er is immers ook niets tegen hun huwelijk." Een weinig verbaasd zag mevrouw van Oedenrode haar dochter aandeze rustige vraag verwonderde haar. Maar Ernestine was altijd een raadsel voor haar geweest, een ge sloten boek. Nooit had er groote vertrouwe lijkheid tusschen baar beiden bestaan, want Ernestine's in zichzelf gekeerde, hooghartige natuur gunde niemand een blik in haar gemoed. «Ja," zeide mevrouw van Oedenrode ein delijk, «ja, we hebben onze toestemming ge geven, maar voorloopig zal het engagement nog wel niet pnbliek worden." «En waarom niet?" vroeg Ernestine opnieuw. «Om mij?" Weer aarzelde haar moeder. "Jaja, om jou ook; we vinden het zoo moeilijk voor je van Walden nu reeds als aanstaanden zwager te moeten begroeten. En dan, Anneke is nog zoo'n kind. Ik heb er nog wel niet met je vader over gesproken, maar ik weet zeker dat hij er juist zoo over dacht als ik, toen hij van Walden vroeg alles nog geheim te houden." Ernestine's oogen schitterden, een blos be dekte haar bleek gelaat. «Maar dat wil ik niet, mama. Om mij Dat zou vreeselijk zijn. Het is al erg genoeg dat u en papa alles weet en Anneke ook. En misschien zelfs Arthur," vervolgde ze zacht, «ja ik denk het wel, hij moet het gemerkt heb ben En vol schaamte verborg ze het hoofd in haar handen. «Het is om te besterven," kreet ze, «dat kan ik niet uitstaanDaarom, mama, moet u het engagement dadelijk publiek maken dan zijn de praatjes die over ons geloopen hebben bet eerst uit de wereld en kan ik iedereen en ook van Walden toonen, dat ik geen jam merlijk versmade ben," zeide ze. En toen mevrouw van Oedenrode niet ant woordde ging ze hartstochtelijk voort: «O doe het toch, ik bid u, mama! Yan Walden en ik kunnen elkaar immers toch niet ontloopen nu hij met Anneke geëngageerd is en waarvoor zou het dus dienenArm kind," vervolgde ze zachter, «ik ben niet lief tegen haar geweest deze laatste weken maar ik voelde dat ze mij mijn geluk ging ontnemen. Gaat u nu naar beneden om er met papa over te spreken en laat van Walden komen eten. Ik voel me nu werkelijk in staat hem kalm te ontmoeten en eens moet toch de eerste keer." Mijnheer van Oedenrode had er veel op tegen dat het engagement dadelijk publiek zou worden, maar zijn vrouw, die door Ernestine geheel overtuigd was van de wenschelijkbeid ervan, wist al zijn bezwaren te weerleggen Dus besloten ze ten slotte dat de verloving over veertien dagen zou worden bekend gemaakt. Mevrouw van Oedenrode ging het jonge paar in Anneke's boudoir opzoeken en deelde hen het heugelijke nieuws mede. Beide waren verrukt over deze onverwachte verandering. «Tot vanmiddag dus," riep van Walden toen hij eindelijk wegging om zich te gaan verkleeden. «Anneke," zeide hij zich nog in de deur omwendend, «trek je blauwe japon netje aan, waarin ik je voor 't eerst liefkreeg." Blozend beloofde ze het hem. Ernestine's gelukwenschen klonken onge dwongen en hartelijkze deed haar best deel te nemen aan het gesprek om geen wanklank te brengen in de vreugde van den eersten verlovingsdag en de smart te verbergen die zij gevoelde. Slechts wanneer zij haar moeders blik vol groot oneindig medelijden op zich voelde rusten moest zij zich geweld aandoen om haar zelfbeheersching niet te verliezen. Na het diner gingen de ji ngverloofden naar buiten genietend van hun ongestoord samen zijn van Walden had zijn arm om het jonge meisje geslagen en zoo liepen ze door de half duistere lanen der plaats elkander vertellend van de weken die acht>r hen lagen, van al het lief en leed toen door hen geleden van den hangen twijfel die hen had bevangen. Ernestine zag hen en zij wendde droevig het hoofd af onmachtig haar tranen langer te bedwingen. Zij wilde vluchten naar haar kamer om in de eenzaamheid uit te schreien maar voor haar stond haar moeder en trok haar teeder naar zich toe. Samen gingen zij naar den salon terug en daar in het halfdonker knielde Ernestine voor haar moeder neer en stortte haar geheele hart voor haar uit. In dit uur van groote smart vonden beiden el kander voor het eerst

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1