Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. op de heuveltjes zoodat zij een goed doel opleverden. RECLAME. Wanneer gij naar Utrecht gaat. Wanneer gij naar Utrecht gaat, bezoek dan de hieronder vermelde persoon, en verzoek haar U het volgende te bevestigen. Mejuffrouw C. Vleesch Dubois, wonende Javastraat 17bis te Utrecht, meldt ons: Het doet mij veel genoegen U te kunnen melden dat ik aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen te danken heb dat ik thans verlost ben van een ingekankerde nierkwaal, die me onge veer zeven jaren onophoudelijk geteisterd heeft. Ik zou U onmogelijk mijn. pijnen kunnen beschrij ven, die ik voortdurend in rug en lenden gehad heb, mijn rug was als 't ware gebroken. Ik had den geheelen dag een lusteloos, loom gevoel en 't scheen me toe alsof ik 's morgens bij het opstaan meer vermoeid was dan den avond te voren bij het naar bed gaan. De urine was rood en met veel bezinksel, en mijn enkels en voeten waren gewoonlijk 's avonds opgezwollen. Ik werd veel gekweld door duizelingen en schemeringen voor de oogen en was ten einde raad, want al het mogelijke had ik reeds aangewendo. a. was ik twee maal in het hospitaal geweest, zonder veel baat en ook de menigvuldige andere behan delingen brachten mij geen beterschap. Na al de foede berichten omtrent Fosters Rugpijn Nieren 'illen wilde ik hiermede een .proef nemen en gelukkig mijn verwachting werd üiet teleurgesteld. Na het eerste doosje knapte ik reeds op, de pijn verdween, het water werd heidér en mijn geheel was beter. Ik ben thans weer opgewekt en zal niet nalateq, waar ik kan, uw uitstekend genees middel aan te bevelen. Ik ondergetekende verklAar dat dit boven staande waar is en; machtig U het publiek te maken op élke wijzei die U goed dunkt. Rugpijn dtiiidt aah dat er een overmatige hoeveelheid urine-zuqr in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de^.urine-onge6teldheden want het verstopt niet alleer» de nieren, doch belemmert tevens de kanalen wajke van de nieren nadele blaas gaan en tegelijkertijd brengt het d# prik keling en ontsteking 4 er blaas niet zLölr mede. Het urine-zuur is de Hpofdoorzaak dffblaasont- steking, van stoornis diw urine, va^cf het verlies van eiwitstoffen enz. poster's ^Rugpijn Nieren Pillen lossen het urine-Wuvtip en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die mejuffrouw Vleesch Dubois gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. v. de Weg. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel ƒ1.75 voor een- of ƒ10 voor zes doozen. Agenda voor de Openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Amersfoort op Dinsdag, 25 September 1906, des namiddags te half 2 ure. 1. Benoeming van tijdelijke leerlaren aan de Burger Avondschool. 2. Benoeming van eene onderwij zeres en een onderwijzer aan de Openbare Jongensschool (le soort). 3. Benoeming van drie onderwijze ressen aan de Openbare Meisjesschool (le soort). 4. Benoemiug van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School (3e soort) aan de Beekstraat. 5. Benoeming van twee onderwijzers aan de Openbare Lagere School (3e soort) aan do Punterburgerlaan. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de 6de klasse aan de Openbare Jongensschool (le soort) 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de gratificatie, verleend aan den onderwijzer E. Lindenhovius. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de jaarwedden en pensioengrond slagen van leerlaren bij Hooger- en Middelbaar Onderwijs. 9 Voorstel aan Burgemeester en Wethouders tot ondershandsche ver huring van een perceel, gelegen bij de Bloemendaalsche Poort. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver huring van den tuin bij de Hooibergen aan E. en M. J. Houpst. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een recht van uitgang ten dienste van de huizen, staande aan de Bloe mendaalsche straat. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van N. Scboonderbeek e. a. tot het leggen van een trottoir op den Hoogland- schen weg. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende verhooging van de jaarwedde van den Gemeente- Secretaris. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeen- te-begrooting voor 1906 in verband met de uitbreiding van de Meisjes school. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeen- te-begrooting voor 1906, tot verster king van verschillende posten in uit gaaf. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toestaan van een crediet, ten einde te voorzien in de vacature die ontslaan zal door hel geven van verlof wegens ziekte aan een ambtenaar ter Secretarie. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de aanvrage van den agent van Politie E. Leydekker om in het genot van pensioen te worden gesteld. Door de redactie van Het Schaak blad is tegen Zondag 23 September een groote nationale schaakwedstrijd uit geschreven, welke alhier zal worden gehouden. Het programma luidt in het kort als volgt Gespeeld wordt in 4 klassen: Hoofd-, le, 2e en 3e klasse. Do prijzen zijn Hoofd- en le klasse, gecombineerd: verguld zilveren medaille en diploma 2e klasse, le prijszilveren medaille en diploma 2e prijsbronzen medaille en diploma 3e klasse le prijs groote bronzen medaille en diploma 2e pr. kleine bronzen medaille en diploma. Ook wordt een fraai diploma uit gereikt aan hen, die van de 3 le spelen partijen, er 2 winnen De medailles zijn voorzien van een fijn afgewerkte inscriptie en bevestigd aan een prachtig lint met gesp. De •wedstrijd wordt gehouden in de prachtig s benedenzaal van het Hotel nBellevue', in de onmiddellijke nabij heid van 't station en wel in 3 ronden, nl. van 10 tot 1 van 2—5 en van 6'/i9'/» uur. Toeschouwers hebben vrijon toegang. Heden is alhier opgericht een Plaatselijk Drankweer-Coiniteé samen gesteld uit de verschillende vereeni- gingen tegen Drankmisbruik te dezer stede als: Nat. Christen Geh. Onthou ders, Kruisverboml, Maria-vei eeniging en Volksbond met het doel een ge zamenlijke actie te voeren tegen net drankmisbruik hier ter plaatse. Het Comité bestaat uit de navol gende bestuursleden, respectievelijk C Ruitenbeig en Pli. van de Pol. Th J. H Bianchi en F. J. Kisner. mej A. M. Sanders en mej. C. P. Th. Welters £rof. F. Kenninck en S. Posthuma Jr. Mej. M. A. Radersma is benoemd tot ondei wijzei es in Handwerken aan de openbare Lagere school 2e soort. De le luit.-adj. der dd. schutterij J. Busquet Sr. is benoemd tot kapi tein bij de rustende schutterij. Dinsdagavond werd in »Ons Huis" de eerste cursus- vergadering gehou den van de Vrijzinnig-democratische kiesvereeniging. Het ledental bedraagt thans 64. Ook onder do timmerlieden hier ter stede is een loonbeweging gaande. Verschillende vereenigingen hebben daarover van gedachten gewisseld en reeds is een gecombineerde ver gadering gehouden van besturen der vakvereeniging van de Neutrale, den Crist. Nat. Werkmansbond, Patrimo nium en R. K. Volksbond, ten einde nog vóór de aanbesteding van het nieuw te bouwen St. Pieters- en Bloklandsgasthuis tot een beteie loon regeling te geraken. Het 5e regiment infanterie maakt heden een marsch naar Baarn en heeft daarbij hedenochtend voor H. M. de Koningin-moeder en Hare hooge gasten op het paleis Soestdijk gedefi leerd. De regiments-manoeuvres zullen van Maandag tot Donderdag plaats vinden en eindigen met een nachte lijke oefening. Het mannenkwartet nEuterpe" van de werkplaats der H. IJ. S. M. zal deelnemen aan den op 14 October te 's Hertogenbosch te houden zang- wedstrijd. Het tegen 27 September aan gekondigd concert door mejuffrouw van Iterson en de heeren Wegerif zal bij gebrek aan belangstelling (slechts 25 personen teekenden de lijst) niet plaats hebben. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 23 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Reijnders, pred. te Amsterdam Gereforo). kerk (Langegraclit). Voorm. 10 uur, Prof. dr. Bouwman Hoogleeraar a d. Theol. School te Kampen. 's Avonds 5'/i uur, Pi of. dr. Bouwman. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorth. 10 uur. Ds. Teerink. 's Avonds 5'/» uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. 382ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week Trekking van 1921 Sept. 1906. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 1000 op Nos. 2719 en 18602. Prijzen van f100 op Nos. 8448 en 10320. Prijzen van f70. 3360 7810 7811 9854 9869 10102 14956 14959 16506 16534 18613 18647 en 18655. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2711 2721 3352 3369 4832 4837 4843 4850 7800 7804 7820 7825 10313 10318 10322 10371 10384 14467 14486 14978 16086 16122 16540 17979 18629 18641 18656 en 19301. Volgende trekkingen geschieden: 2528 Sept., 14 en 812 Oct. 1906. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prij zen 1 van f IOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f1500, 44 van f1000, 54 van f400, 57 van f200, 137 van f100 en 2996 van f70. De groei der Rogge vóór den winter. (Een gesprek tusschen Baas Harm- sen en zijn zoon die in een landbouw courant zit te lezen. Zooals gewoon lijk zijn vader en zoon het in den beginne oneens, maar eindigen toch ook zooals gewoonlijk, met accoord te gaan.) jJo moet daar niet zoo lang in die courant zitten snuffelen, Martien. want het is zeker, dat er veel leugens in staanhet is net als in alle andore kranten: van daag schrijven ze iets en morgen spreken ze het weer tegen zoo komt de krant vol." Dat kan nu wel eens een en kelen keer gebeuren, vader, ik zal het niet tegenspreken, maar er staat toch ook veel goeds in; ik zou in elk geval mijn landbouwcourant niel willen missen. Ik heb daareven ten minste een aardig artikeltje gelezen, 't Is over den groei der rogge in bet najaar vóórdat het gaat vriezen. »'t Zal wat zijn dat heb ik al bijna zeventig jaar achter mekaar gezien. Daarvan zullen ze mij toch niet veel nieuws meer kunnen ver tellen. Maar, komaan, wat staat er zooal van, Martien?" 't Is maar niet zoo met een enkel woord te zeggen, vader, maar ik wil toch eens probeeren om bel na te vertellen. Ik heb u misschien wel noodig. «Zeker om iets nieuws te probeeren 't houd niet op met al die nieuwe dingen, de heele boerdeiij zal nog veranderen." We worden toch niet minder is 't wel, vader? «Neen dat niet maar Kom, ik zal eens vertellen wat hier staat. De rogge is vooral voor den zandboer een der voornaamste producten. Als de rogge slecht is dan is de oogst bedorven. De rogge eischt dus onze eerste en beste zorgen Over het algemeen kon het roggeland meer opbrengen dan het tegowoordig doet Een oogst van 15 tot 20 H. L. per Hectare. »Wij hadden verleden jaar 18 mud van den bunder en zoo wat een dikke 2000 KG. stroo Ja vader, dat weet ik wel zoo ongeveer, maar laat ik nu eens door gaan Een oogst van 15 tot 20 H. L en 22 a 24 KG. stroo is te weinig. Ue rogge is daarenboven soms nog niet zwaar en we moeten van die opbrengst her zaaizaad nog aftrekken dat we gebruikt hebben. De gemid delde opbrengst is dan veel te kien «Dat is waar, we moesten meer mudden van het gemet kunpen halen." Zie je wel, we worden het weer eens. Hoe komt het zoo vraagt de schrijver dat over het algemeen de rogge zoo weinig opbrengt? Dat komt, omdat ze vóór den winter niet ver genoeg gevorderd is in haar ontwikkeling. Wanneer de rogge vóór den winter grooter sterker en wat meer ontwikkeld kan zijn, dan zou ze in het vooi jaar spoediger en krachtiger groeien, beter uitstoelen, meer aren vormen, dikker en krach tiger slioo geven Dai laat zich begiijpen. De laatst- gezaaide rogge blijft vaak achter." Luister nu vei der Wat is de oorzaak »an de gei inge opbrengst der rogge en hoe kan men die vermeer deren? H-t is soms al vrij laat in het jaai als de rogge gezaaid wordt. Sommige hoeren zaaien nog in Novem ber, soms nog later Dat hangt voor namelijk samen met de hoeveelheid voorradigen stalmest Heeft men weer wat mest, dan zaait men weer rogge «Natuurlijk, de rogge moet toch mest hebben en op het einde van den zomer is die er nu precies niet zooveel." Juist en de stalmest die er is, is daarenboven nog niel oud en kracht tig genoeg. Gewoonlijk is hij langen versch. Langs den eei.en kant is dat wel goed, want dan werkt hij in het vootjaar, als hij in den grond wat vergaan is zooveel te beter, maar daar staat tegenoier, dat de planten er na haar ontkieming, in het begin van den groei, weinig nut van hebben. Daarenboven worden de dagen en daarmede de groeiperioden korter, de zon heeft weinig kracht, de tempera tuur van den bodem daalt, de salpeter- vorming in den bodem houdt op en de planten moeten groeien van den voorraad salpeter, die in den grond is. »'t Is nog al geleerd, maar ik be grijp er toch wel iets van. Salpeter dat is zooveel als stikstof, is het niet?" Ja, salpeter is zooveel als stik stof. In zandgronden, is die voorraad na den oogst, dus iti het najaar al zeer gering. Hel is dus een eerste vereischte een weinig daarvan, niet zoo heel veel, maar toch iets in den grond te brengen. De planten hebben dan dadelijk voedsel, gioeien sterker door en zijn vóór den winter al een heel eind gevorderd. Op die manier kan de oogst tot een hoogere opbrengst gevoerd worden. »Ja, het laat zich wel begrijpen. Maar wat moeten we nu eigenlijk doen Wel, het is duidelijk Nadat de roggeplantjes boven den grond geko men zijn, moeten we een weinig chi- lisalpeter uitstrooien. Heel fijngemaakt, moeten we het zout dunnetjes en wel bij droog weer over de rogge zaaien, zoo ongeveer 75 a 100 KG. per bun der, dat is 25 KG. per gemet. Dat kost ons dus 3 a 4 gulden per gemet. »Ja, ,t kost alweer geld." Me dunkt, we moesten het eens met een gedeelte van de rogge pro beeren, vader. Als we één zak chili- salpeter koopen, kunnen we er wel 3 gemet mede bezaaien. Dat zal ons toch ook niet armer maken. En ik geloof ook, dat het de rogge een heel eind op stap zou brengen. Ze kan soms in 't voorjaar zoo lang staan kwijnen. Hoe grooter ze vóór den winter is, hoe eer ze 't volgend jaar weer in den vat is. «Komaan, kwajongen, je zult je zin hebben, we zullen ons door dien kranlenschrijver eens laten overhalen." BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 12 tot 20 September 1906. Geboren Maria Helena, d. van Willem Berghuizen en Anthonia Maria Mark horst. Catharina Johanna, d. van Cornelia Engelbertus Scherpzand en Catharina Constantia Schippers. Maartje, d. van Bartue Cornelis van den Bor en Wilhelmina Anna Geer- truida Bijvank. Nicolaas Gerardus, z. van Cornelis van Drie en Engelina de Goede. Hendrika, d. van Hendrik Wouters en Jannetje Hofland. Wilhelmina, d. van Willebrord Roovers en Maria Meusen. Hendrikus Jo hannes, z. van Johannes Verhoef en Jansje van den Berg. Willem, z. van Willem van Genderen en Johanna van den Hooff. Rijkje, d. van Willem Heetveld en Hendrika Boons. Catharina Jakoba, d. van Johan Michon en Jansje Peeman. Jacobus, z. van Albert Haarsma en Anna Maria Schouten. Geertruida Hendrika, d. van Anthonie Wijnen en Adriana Pot. Nicolaas, z. van Gerrit Drie enhuizen en Neeltje Sijtsema Jo hanna Jacoba, d. van Jacobus Cor nelis Veenendaal en Clara Reijerse. Wilhelmina Petronella, d. van Marinus Hendrik Josephus van Lent en Hen drika Merlijn. Frank, z. van Frank Schuurman en Willemina Gerth. Dieuwertje Cornelia, d. van Jan Lukas Boersma en Cornelia Krans. Chris tina Antonette, d. van Willem Frederik Woudenberg en Willemina Margaretha Jens. Johannes Gerardus, z. van Pieter Kraan en Maria Hartman, Ondertrouwd: Dirk Wij brand de Jager en Maria Suzanna Meijer. Getrouwd Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Meine van der Leeuw en Lolkje Bakker. Wouter Overvest en Geurtje de Bruyn. -Hendrik van den Eshof en Wijtske Jasper. Johan Mourits van Nim- wegen en Margrietha Brandsen. Lukas van Gastel en Johanna Letta van der Heijden. Overleden: Gerardus de Waal, 10 mnd. Johannes Hubertus Tönis 6 w. Sophia Wilhelmina Adriana Volkers, 6 mnd. Elisabeth Johanna Watervis, 7 mnd. Gerrit Snijders, 12 d. Leusden. van 14 tot 21 September 1906. Overleden Teunis van Veenschoten, oud 38 j., echtg. van Mijntje Zijtveld. Woudenberg. Geboren: 14 September. Elizabeth Geertruida, dochter van Dirk van 't Boveneind en Gerarda van Nieuwen- huizen. MARKTBERICHT. AMFKSFOORT, 21 September 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.boekweit f 0.— Vppelen f4.a f 6Peren f 4.a f8.Klei- lardapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f 2.— Hoendereieren f 4.50 a I 5.00 per 100 st. Eenden U.a r f).Boter fl.25 a f1 35 per kilo. Mar- earine f0Af 0 00 Zoetem. kaas f Kippon f0 80 a f l 10 Kuikens f 1 00 a f 1.40 Piep kuikens f 0 30 a f 0 GO Ganzen f0.f0.Eenden f0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO a f 0.00. Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0a f 0. Tamme f 0.40 a f0 80 Duiven f0.40 a f 0.50 paar. Magere Tarkens f 18.a f24.Varkens v. export fa fZeugen f50.— f70.Biggen f 8.af 13.— Schrammen I 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— k f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fUO.Os f000.k f000. Pinkstieren fU00.- a f000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge; heet. Boekweit; 70 heet. Appelen; 20 heet. Perenheet. Kleianrdappe- len200 heet. Zandaarduppden60 000 stuks lloen- dereieren stuks Eendei:e eren 1200 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 25 zeugen. RECLAME. Het lezen dezer eenvoudige adver- tie zal u misschien op den weg der genezing brengenMisschien zocht gij sedert langen tijd naar het goede geneesmiddel? De per soon waarover wij gaan spreken heeft er ook lang naar gezocht en door het lezen der advertentiën heeft zij het gevonden. MAAGZIEKTEN. Een dame te Alkmaar, 64 jaar oud, door de Pink Pillen genezen. De Heer J. Bakker, Kitssteeg No. 1 (Alkmaar) sehrijft ons om ons de genezing zijner moeder bekend te maken. Mejuffrouw Bakker (portret W. Hooyer). »Ik deel U mede, zegt hij dat mijne moeder gedurende jaren aan de maag geleden heeft. Haar ziekte die reeds lang geduurd had was ernstig en zij kon zelfs de lichtste spijzen niet verdragen. Allerlei soort van geneesmid delen had zij reeds geprobeerd maar zij wan hoopte reeds aan haar genezing want deze middelen gaven haar zelfs, niet de minste ver- lichüng. In den laatsten tgd heeft zij de Pink Pillen genomen en vanafrhet oogenblik dat zij deze pillen gebruikt heeft heeft er zich eene zeer merkbare verbetering in haar toestand voorgedaan. Z^j heeft eon goede eetlust terug- bekomen, de -spijsvertering is beter geworden en de slaap Vustig. Mijne moeder beveelt de Pink Pillen aan die haar eene genezing be zorgd hebbert waarop zij niet moer rekende. De hoofdoorzaak der verzwakking van de maag bij den grijsaard bestaat in het feit dat hun maag reeds lang dienst doet. Sedert meer dan 60-jaren dat/dezelve dienst doet heelt zij zware beproevingen doorstaan, men heeft dikwijls4e veel vafn haar gevorderd. Het is zeer natnurlijk da f zij wat vermoeid, wat versleten is. Maar ec bestaat geen versleten machine die eep goedé reparafie kan ondergaan geen versleten\ vernïoeide machine die niet nieuw gemaakt'' kaf! worden De maag 1s een machine en de Pink Pillen 'geven ryk en zuiver lÜoed. Zij vervangen het versleten bloed het bloed dat de organen niet meer voedt door een geheel nieuw géheS zuiver bloed zoo als het inde aderen stroom^.van menschen op 20 jarigen leeftijd. Dit blcpd voedt al de organen het doet ze op gepastfewijze werken cn maakt ze nieuw. De Pink JPillen zijn on overtrefbaar tegen bloedarmoede bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, ^maagziekten, rheumathiek. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrgg&ar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2