NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. Grootmoeders Whistclubje. «o. SO. Zaterdag^ö October 1906 Vijt-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Te Moskau heeft de vermoording van zekeren kapitein Dziankowsky opschudding veroorzaakt. Deze kapitein behoorende tot een grenadiers-regi ment, had onlangs van zich doen spreken door zijn ruw optreden onder de politieke gevangenen in de ge vangenis te Bonterks. Op zijn last hadden zijn manschappen de wapenen gebruikt en verschillende gevangenen gedood of gewond. De moord op den kapitein lijkt een wraakneming over dit optreden. Een jonge man die onbekend is gebleven liep den kapitein in de kazerne achterna, vuurde drie maal op hem met een revolver en de officier viel dood neer. De moordenaar liep weg, klom over een muur en verdween. De aanslag was blijkbaar goed voorbereid. Zonder hulp in de kazerne zelf was de moord niet te volbrengen geweest. De politie te St. Petersburg heeft weer een geheime bommenfabriek ontdekt en daar 5 personen in hech tenis genomen. In het Instituut voor Ingenieurs werden ook weder bom men in beslag genomen en 4 jonge lieden gearresteerd. Het theemagazijn van Petrow werd daar door een menigte geplunderd, waarbij de bediende werd gedood. Voorts werden weder verscheidene drankwinkels geplunderd. Ook te Riga werd een geheime bommenbergplaats ontdekt. Vijf en twintig personen werden er weder gevangen genomen. Te Kroonstadt heeft een peloton geweigerd te schieten op 19 terdood- veroordeelde matrozen. Uil St.-Peters- burg werden soldaten gezonden om ben te vervangen. Te Tiflis zijn Woensdag weer 4 kassiers-bedienden op straat door gewapende mannen aangevallen en beroofd van aanzienlijke sommen geld, welke zij bij zich hadden. Slechts één van de roovers werd gevat. Te Titlis werden ook twee officieren door een bom gedood. Te Simbirsk is een bom geworpen naar Generaal Starynkewitch, die daardoor ernstig maar niet doodelijk werd gewond. In Zwitserland worden tegelijkertijd op verschillende bergen zoogenaamde izweefbanen aangelegd. Zoo is er een 'maatschappij die zulke banen aanlegt naar den top van den Wetterhorn en naar het hoogste punt van den Mont-Blanc. Maar een andere maat schappij heeft een even grootsch plan. Uit het dal van Chamounix zal een zweefbaan worden aangelegd naar de Aiguille du Middi, een top van P2,000 voet in de Montblanc-keten. Binnen vier jaar zal dit plan gereed kunnen zijn, en men rekent, dat het eerste gedoelte tot aan den gletscher des Bossans, op 80D0 voet, waar de luchtkabels moeten beginnen, reeds over een jaar geieed kan zijn. De kosten worden geraamd op 23 mil- lioen Mark en men gelooft dat het geheele werk vier jaar zal eischen De onderneming boloofi overigens veel. De reizigers worden gevoerd over een aantal gletschers en langs de griezeligste afgronden. Zoo kun nen ze zonder zelf te klimmen een nitstekend denkbeeld krijgen van de genoegens van het bergklimmen. Ner gens ter wereld zullen zij de ver schrikkelijkheden van het gebergte zoo duidelijk voor oogen hebben als op deze baan (men hoort bier reeds de concurentie dreigen.) Evenwel is men overtuigd dat het verkeer vol komen ongevaarlijk zal zijn want de ingenieurs hebben den geheelen weg nauwkeurig bestudeerd. De uitvoer baarheid staat vast, maar er zijn groote moeilijkheden te overwinnen en boe hooger men komt hoe meer bezwaren zich voordoen, door de gletschers de diepe sneeuw en het ge vaar der lawines. Op de gedeelten waar deze laatste dreigen zullen tunnels worden gebouwd om alle ge vaar weg te nemen. Om te beginnen zal een retourkaart naar den top 60 Mark kosten maar men hoopt de prijs al spoedig te kunnen verlagen tot 40 Mark en later wellicht zelfs tot 20 Mark. De Duitsche Rijkskanselier Vorst von Bülow heeft uit Homburg een schrijven aan het BiünswijkscheStaats- ministerie gezonden, waarin hij mee deelt, dat het besluit van den Bonds raad, waarbij de Hertog van Cumber land van de regëering over Brunswijk wordt buitengesloten, van kracht blijft, zoolang het niet door een nieuw besluit van den Bondsraad is gewijzigd of opgeheven. Hij achtte zich niet in staat, zulk een besluit uit te lokken en als Pruisisch Minister van Buiten- landsche Zaken was hij van oordeel, dat de Staatsregeering hare goedkeu ring aan de opheffing of wijziging van bedoeld Bondsraadsbesluit zou moeten onthouden, omdat in de hou ding van den Hertog tegenover Pruisen nog geen besliste verandering is geko men en er nog steeds een Welfisch stieven naar het bezit van de provin cie Hanover bestaat, hetwelk door door den Hertog, om het op zijn zachts te zeggen oogluikend wordt toegelaten. In de buurt van Essen is een Engelsche dame in het Sladtwald vermoord gevonden, op schandelijke wijze verminkt. Miss Madelina Lake, 39 jaar oud', was de dochter van een Engelsch officier. Zij had reeds sedert het begin van Juli gelogeerd op de villa Giünweiler, ten huize van een journalist, met name Kienast. Juist dezer dagen zou zij weder naar Engeland teruggekeerd zijn. Met een andere Engelsche dame had zij in de stad boodschappen gedaan en hoe wel die dame bij het uiteengaan het haar nog afraadde, ging Miss Lake door een donker gedeelte van het bosch huiswaarts, gelijk zij tiouwens reeds vier dagen achtereen tiad ge daan. Daar werd haar ontzield lichaam gevonden. Do moordenaar had geen berooving in den zin, want een beurs met ongeveer 70 gulden was onaan geroerd. Aan den hals waren indruk ken van vingers, maar de dood was niet door verworving veroorzaakt doch door zware verwondingen aan beide slapen. Miss Lake was een zeer gedistin geerde dame, met een jeugdig uilei- iijk. Na den dood harer ouders woonde zij met hare zuster te Richmond in Surrey, maar des zomers waren beide dames altijd in het buitenland. Te Essen is in het bosch door den stadshoutvester een man gearresteerd, die voor den moordenaar wordt ge houden. Hij had bloedvlekken op zijn kleeren en bij werd herkend als een rondtrekkend muzikant, die door zijn vreemde manieren de aandacht trekt en niet geheel normaal schijnt, In den afgeloopen zomer werden in dezelfde buurt drie andere vrouwen aangevallen. De partijdag van de Duitsche Volkspartij is Zondag te Müiichen gehouden. Er werd gesproken togen sluiting der grenzen voor vee, waardoor de vleeschprijzen buitensporig "hoog zijn opgeloopen, voor hervorming van het kiesrecht. Er werd een schoolpro- gram ontwikkeld, een program voor gemeente politiek, behelzende den eisch van plaatselijk zelfbestuur, er werd beraadslaagd over aaneensluiting der linkerpartijen en aan het eind daarvan werd een motie aangenomen voor samenwerking van de linksche burger partijen op den grondslag van het Frankfurter liberale minimumprogram. Invaliditeit en Ouderdom. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft audiëntie verleend aan de heeren Schenkman en Gabriel resp. voorzitter en secretaris van den «Christelijkeu Arbeidsraad", die in opdracht der groote vergadering van vertegenwoordigers van Chr. Werklieden-organisaties, den 47en September j.l. te 's-Gravenbage ge houden, de door die vergadering aan genomen motie ter verkrijging eener wettelijke regeling der invaliditeits- en ouderdoms-verzekering wenschten aan te bieden. De Minister, de motie en hare toe lichting door den voorzitter van den Chr. Arbeidsbond besprekend, gaf te kennen, dat hij ijverig bezig is een ouderdomsverzekering tot stand te brengen, die tegemoet zou komen aan veler kenbaar gemaakten wensch dat de middelen ter voorziening in de kosten der verzekering mede waren aangevraagd in de belastingwetsont werpen, dezer dagen aan de Tweede Kamer toegezonden; en dat het wetsontwerp voor de verzekering, zoo spoedig de daarvoor benoodigde wis kunstige gegevens zouden verkregen zijn, bij de Staton-Generaal zou wor den ingediend. Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent het samengaan van de invaliditeits- en ouderdoms»erze- kering kon de Minister in verband mot het stadium waarin het wetsont werp verkeert, geen nadere inlich tingen geven. St. Nicolans-en Nieuwjanrsdrukte. Do post «Vergoeding aan ambte naren" op de Waterstaatsbegrooting is met f6800 verhoogd «in verband met 't voornemen om voortaan bij gelegenheid van de St. Nicolaas- en Nieuwjaarsdrukte geen ververschingen meer in natura aan de beambten te verstrekken, maar in de plaats daar van een tegemoetkoming in geld aan het lagere personeel te kunnen toe kennen." De nieuwe stuiver zal een gladden rand hebben en als beeldenaar, aan de voorzijde: de Koninklijke kroon boven het woord «Nederland" op een lint tusschen eikentakken, waaronder het jaartal DOOR MARIA VERKERK. 4) Stetten moest den zevenden Maart bij zijne Hoogheid zijn. De oud gepensionneerde bosch opziener Gregorius uit Steckelnfelde zou von Stetten tijdens zijne afwezigheid die eenige weken kon duren, vervangen. Daar zaten we verdrietig en teleurgesteld, totdat ik mij snikkend aan zijn borst wierp maar dat hielp niet von Stetten bleef be daard en ik ontdekte tot mijne verbazing, dat hij zich niettegenstaande ons jong huwelijks geluk en mijn smart zelfs op de reis en de daaraan verbonden onderscheiding verheugde. Dat deed mij innig leed, maar kalmeerde mij tegelijkertijd. Ik hielp hem aan de toe bereidselen maken voor de reis en des te ijveriger ik dat deed ik wilde hem n.l. toonen dat ik het mij niet zoo erg aantrok, dat hij wegging des te vroolijker werd hij en prees en kuste mij en zei dat ik zijn lief klein meisje was. «Inwendig was ik troosteloos maar ik toonde hem een lachend gelaat en zei dat ik mij verheugde nu weer eens naar harte lust te kunnen musiceeren. Je moet n.l. weten dat grootvader niet van muziek hield hoogstens van een jachtlied of een posthoorn die hij van verre hoorde, en toen ik voor het eerst om hem te amuzeeren, naar mijn guitaar greep een piano behoorde toen nog tot mijn onvervulde wenschen en daarbij een lied zong werd hij ongedurig en schoof op zijn stoel heen en weer en ver liet voordat ik geëindigd had de kamer. «Ik was op het punt hem dat kwalijk te nemen, maar toen hij mij vroeg niet boos te zijn omdat hij geen guitaar of eigenlijk geen kamermuziek kon hooren zonder een eigenaardige hoofdpijn te krijgen had ik er mij in geschikt. Om je de waarheid te zeg gen had ik tot dien tijd het instrument nauwelijks meer gemist. Toen ik hem nu zei hoe ik mij op die muziek verheugde keek, hij mij vreemd aan en zei: «het verheugt mij dat je dan tenminste tijdverdrijf zult hebben. Zing en spring in godsnaam mis schien leer ik dan mettertijd mijn hoofdpijn af en de muziek verdragen." «Met dien guitaar alleen houd ik het echter niet uit" ging ik voort, «ik zal Mientje Otterstedt bij mij vragen". «Maar Anita, hoe kom je nu op Mientje?" «Ik ken hier geen ander jong meisje," antwoordde ik, «ik moet toch eens met iemand kunnen spreken" «Je behoeft toch maar naar Benkwitz over te wippen als je spreken wilt bij moeder en hoe zal Doretha zich niet verheugen als je haar nu en dan een uurtje schenkt." «Ja zeker dat zal ik ook wel doen maar bedenk eens dat zij beiden lijdend zijn en dat ik gedurende die lange avonden geheel alleen zit, bij die gedachte alleen ben ik al bangMientje is vroolijk, en «en dwaas en coquet en denkt maar over een ding hoe zij een man zal krijgen." «Dat hindert mij niet Heinrich ik heb toch een man en kort en goed ik wil niet alleen zijn met dien ouden plaatsvervanger van je" Hij zweeg en ik bleef vroolijk totdat het rijtuig dat hem wegvoerde niet meer te zien was. Toen keerde ik zachtjes snikkend in het stille huis terug en trooste mij met de gedachte, dat hij ten minste niet bemerkt had, hoe zwaar mij het afscheid was ge vallen. Hoe meer het uur van scheiden ge naderd was des te stiller en treuriger was hij geworden misschien had mijne voor gewende vroolijkheid hem leed gedaan. «Het terugkeerende rijtuig bracht mij Mientje Otterstedt, want mijn man was zelf naar haar toegereden om haar moeder te verzoeken mij het meisja tijdelijk af te staan. Eigentlijk was zij mij tamelijk onver schillig en leek het mij de eerste oogen- blikken ondenkbaar haar gezelschap zoo lang te moeten slikken. Maar ik had het zelf ge wild en daar was zij. Zij zat in groot toilet iu het rijtuig had een rose zijden hoed op met een groene sluier een groene japon met fluweelen lijf en een lange boa drie- of viermaal om haar hals gedraaid. Toen droeg zij bruine krullen in plaats de zwarte pruik van nu overigens is zij weinig veranderd. «Nu moest ik wel vriendelijk tegen haar zijn en voerde haar naar de tweede ver dieping waar de logeerkamer was want op de eerste waren toen alle kamers voor den vorst bestemd en hielp haar uitpakken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1