NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. U. Zaterdag 12 Januari 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Door de Vereeniging «Handel en Nijverheid is aan den Raad der gemeente verzonden het navolgend adres; Aan den Raad der Gemeente Amersfoort Geeft eerbiediglijk te kennen de vereeniging «Handel en Nijverheid," gevestigd te Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit dd. 3 Maart 1902 (Staatsblad no. 35) thans 215 leden tellende, bijna allen behoorende tot den handeldrijvenden en industrieeion middenstand, dat zij in hare vergadering van 3 Januari 1907 heeft kennis genomen van het rapport der.in hare vergadering van den 15 Juni 1906 uit haar mid den benoemde Marktcommissie om trent de vraag «langs welken weg kunnen te Amersfoort verbeteringen worden aangebracht in marktplaatsen en marktwezen", waarvan de veremi- ging de eer heeft aan uw Achtbaar college een afschrift aan te bieden vergezeld van kaarten, plannen en begrootingen dat zij haar volle adhtosie betuigt met het daarin aangevoerde en met de plannen tot verbetering van de Amersfoortsche mai ktplaatsen en het marktverkeer; dat zij met de wetenschap, dat nog slechts weinige jaren geleden uw Achtbaar college zoo belangrijke sommen voteerde, in engere zin uit sluitend ten behoeve, van enkele groothandelaren, en wel wetend, dat reeds lange jaren plannen voor ver betering van het marktwezen ten behoeve van een breede schare klein handelaren en land- en tuinbouw- producenten hangende zijn hare plannen met het volste vertrouwen ter afdoening in uwe handen stelt 'tWelk doende, enz. Voorzitter. Ie Secretaris. Aan dit adres was toegevoegd het navolgend rapport door de daartoe aangewezen commissie, aan de ver eeniging uitgebracht: Mijne Heeren, In uwe vergadering van 15 Juni 1906 in commissie benoemd om rap port uit te brengen omtrent de vraag: «Langs welken weg kunnen verbeteringen worden gebracht in de marktplaatsen en het marktwezen hier ter stede?" hebben wij de eer het volgende te rapporteeren: Vooraf zij medegedeeld, dat wij de vraag in zeer ruimen zin hebben opgevat en al hetgeen te dezer stede markt en marktwezen betreft in be handeling hebben genomen. Soms zelfs zijn we afgedwaald en hebben wij onze opinie gegeven over toe standen en zaken, die niet geheel tot het marktwezen behooren, maar die met de voorgestelde wijzigingen toch innig verband houden. Nieuw is de vraag niet. Reeds vroeger werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken gewezen op de slechte- of eigenlijk niet be staande eiermarkt. In 1904 bracht genoemde Kamer een rapport uit, waarin zij op vele misstanden wees. De Amersfoortsche markten laten zich als volgt indeelen a. Botermarkt. b. Eiermarkt. c. Groentenmarkt. d. Ooft- en Aardappelmarkt. e. Kippen- en Konijnenmarkt. f. Markt voor alles. g. Beestenmarkt. h. Varkensmarkt. i. Vischmarkt. In deze volgorde willen wij onze maikten de revue laten passeeren. Botermarkt. Overdekt. Gelegen in een hoek aan de St. Joriskerk. Een stoffige, benauwde, zonnige plaats, in de week gebruikt ais bewaarplaats van karren en wagens, waarop alles en nog wat wordt vervoerd, zelts, af en toe, beddegoed van lijders aan de eene of andere besmettelijke ziekte, dat moet worden uitgestoomd. Een markt, die noch aan doelmatigheid noch aan laaggestelde eischen der hygiene voldoet. Eiermarkt. Deze markt behoort tot de Amers foortsche bijzonderheden. Voor een product, waarvan hier jaarlijks voor ruim een tonne gouds wordt omge zet, heeft men hier een markt, die geen markt is. Men laat verkoopsters met hun zóo breekbaar, van wederzoo zeer afhankelijk product 't is toch wel algemeen bekend, dat eieren,die door regen hun eigenaardig dof uiterlijk hebben verloren, ook veel minder verkoopswaarde hebben op de meest drukke, meest lastige, veel te bekrompen ruimte bij elkander staan, om te trachten hunne waar van de hand te doen. Nu wordt wel beweerd, dat de eieren voor een groot gedeelte ver kocht en geleverd worden elders in de stad dan op het marktplein; maar is dit niet een gevolg- van het on mogelijke der aangeboden gelegen heid? Op grond van daaromtrent inge wonnen inlichtingen durven wij be weren, dat onze eiermarkt zou be zocht worden door verder afwonenden, terwijl die echter thans, onder deze omstandigheden, liever elders gaan markten. Wat hier het meest te bewonderen is, de achterlijkheid van onze markt plaats, dan wel het geduld van ver koopsters en koopers, laten wij aan uwe vergadering ter beslissing. Wij houden ons dan ook overtuigd van den steun der «Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland". Wij herinneren ook aan het rapport der Kamer van Koophandel en Fabrie ken van 4 Juli 1904 op het adres van Bierhandelaren om verbetering te brengen in de marktplaats voor den eierhandel. Groentenmarkt. Wanneer gij geen Amersfoorters waart en u niet geregeld met eigen oogen kondet ovei tuigen hoe de groenten daar uitgestald en ten ver koop aangeboden worden, het zoude moeilijk zijn, U te doen gelooven aan de werkelijkheid. Op een zoogenaamd plein, waar drukke passage veel achterlaat wat geen naam heeft, waar honden spelen en katten elkaar rendez-vous geven on óok iets achterlaten wat beter niet genoemd wordt; waar de wind stof, vuil en gedroogden afval ver zamelt, opjaagt en met kwistige hand rondstrooit, op (Jat plein worden de zóo uitmuntende Amersfoort sche groenten voor een deel uitge spreid en verkocht. Verkoopers en verkoopsters mogen van dat plein(?) gehurkt of geknield proliteeren. De groentenmarkt is van hygiënisch standpunt beslist af te keuren. En moge ook de bewaarplaats binnens huis bij menig groentenventer even ge vaarlijk zijn, te verwonderen blijft het, dat de gezondheids-commissie in deze niet vroeger handelend is opgetreden. Van de onmenschelijke, middel- eeuwsche wijze om zich een goed plaatsje te verzekeren, ten einde bij drukke markten een goede plaats te hebben, waartoe velen reeds den avond te voren komen en den nacht onder den «blooten hemel" door brengen, spreken wij verder niet. Ooft- en Aardappelmarkt. In wezen gelijk aan de Groenten markt, maar minder schadelijk, daar ooft en aardappels althans nog in zakken en manden worden verkocht. Kippen- en Konijnenmarkt. Aan de markt voor het zoogenaamd klein vee wenschen wij eene goede plaats aan te wijzen. De handel en het fokken van dit kleinvee loont meer en meer. Als nevenbedrijf voor boer en arbeider heeft dit eengioote toekomst. Het vleesch dezer dieren wordt meer en meer gezocht en beter naar waarde betaald. Laat ons mede helpen, dien tak van bedrijf, die zich voor onze omgeving zoo bij uitstek eigent, een goede marktplaats te be reiden. Waar een goede marktgelegenheid is, komen producten waar producten zijn, komen handelaars en waar dat alles bijeen is, is bedrijf, vertier, welvaart. Markt voor alles, of te wel Rommelmarkt. Mat kt voor alles en nog wat. Markt voor kromme, scheve, gebarsten, ge kramde en gelijmde voorwerpen, van gescheurde en verkleurde lappen, van gedragen en niet-gedragen, passende en niet passende zaken, van goed- koope, in winkels onverkoopbaie producten en waren. De tegenwoordige marktplaats staat onzes inziens boven de waar, die daar te koop wordt ge steld. Wij betreuren het, dat de werke lijke marktproducten in een hoek ge schoven zijn ten believe van dien rommel. Bij de Marktverordening komen wij hieiop terug. Beestenmarkt. Dezen markt voldoet ruim aan de behoefte. Wij betreuren alleen, dat de aanvoer van rundvee niet grooter is. Daar de ondervinding, ook elders, geleerd heeft, dat al de kunstmiddelen om op dergelijke markten meer aan voer te krijgen, falen, hebben wij voor of over deze markt geene op- of aanmerkingen. Varkensmarkt. Deze mat kt is, onzes inziens, op het zóo aan het publiek verkeer ge legen, aardige plein niet op haar plaats. Wij vragen ookbehoort op een plein, vetsierd met de levende her innering aan de huldiging van Nèer- lands Koningin, een markt van knor rende viervoeters? Behooren Wilhel- mina-boom en varkens in elkanders gezelschap? Doch niet alleen eischen van schoon heid, maar ook eischen der practijki doen ons voor die markt een andere^ plaats aanwijzen. De ter markt gebrachte dieren heb ben daar in den zomer veel te lijden van de brandende zon. Van alle land- bouwdieren kunnen juist varkens, door hun onbehaarde huid, het minst zon verdragenen iedere bedekking of schaduw ontbreekt daar. In deze verwachten wij dan ook den steun der afdeeling van de «Ver eeniging tot bescherming van dieren." Zijn er, die zeggen «het zijn maar varkens", hun wenschen wij een zonni- gen dag in een mand op de Varkens markt. Vischmarkt. In iedere plaats zijn wanstaltigheden, scheeve uitwassen, jarenlang gedulde toestanden van onpractijk, waarop de critiek zich heeft slompgeslepen. Zoo iets is hier de in modder, zand en stank zich badende, aan een open riool gelegen, de omgeving verpes tende Amersfoortsche vischmarkt oi vischafslagnota benede markt plaats van het meest aan bederf onderhevige, zoo gewilde volksvoe dingsmiddel. Bewijzen voor deze critiek achten wij overbodig; niemand zal ons die betwisten, omdat ieder zich dagelijks er van kan overtuigen. Er is echter nog een belangrijke reden, buiten de practische, waarom we coüte que coilte, de vischmarkt verplaatst wenschen te zien van het Lieve Vrouwe-kerkhof, gedachtenis volle naam Het Lieve Vrouwe-kerkhof is een vanouds gewijde plaats. Reeds in 1444 stond daar de Lieve Vrouwe-capelle, later uitgedijd tot kerk, bij de Re formatie aan de Hervormden overge gaan en na de buskruit-ontploflfing van 1787 afgebroken in 1805 en volgende jaren. Wij kunnen aannemen, dat daar gedurende langer dan drie eeuwen het stof onzer voorvaderen is verzameld. Daar rustren voorvaderen van thans nog leveude geslachten. Naar die plaats werd eens gedragen wat lief en dierbaar was. Dat alles is nu voorbij. Zeker maar eisclit de piëteit niet van ons hun nageslacht dat wij de histo rische plek eeren en in heilige her innering houden Wij vragen u, levenden, zoudt gij het geen daad van wandalisme achten, als men, bij de sluiting der Oude algemeene be graafplaats, aan het Plantsoen bij de Hellingstraat daar een speelplaats en vischmarkt oprichtte Daarom niet langer een vischmarkt, ter plaatse waar zij thans is. Moer nog. Laat ons bij burge'ijke en kerkelijke gemeenten er op aan dringen, dat aloude, gewijde kerkhof, waar lommerijke boomen ruischen over graven uit lang vervlogen dagen op waardige wijze te omheinen. Met de omgeving van den Lieve Vrouwe- toren ging de Gemeente op loffelijke wijze voor. Het als v.óor 1809 weder omheinde kerkhof zou, te mid den van het leven, een passend Me mento mori zijn. Is dit eenmaal bereikt, misschien slaat de burgerij dan de handen in een om daar een monument te stich ten van Geloof, Hoop en Liefde met het dan passende opschrift: «Requies- canl in pace"! Na deze beoordeeling, die voor de Amersfoortsche marktplaatsen niet vleiend en voor bijna alle een ver ooi deeling is, komt de vraag; zijn alhier het marktverkeer en de han delsbeweging in bet algemeen van dien aard, dat het wenschelijk is, pogingen aan te wenden door het toestaan van belangrijke sommen uit do algemeene kas om verbeterin gen in marktplaatsen en marktwezen te brengen Wij durven deze vraag ten volle bevestigend beantwoorden. Wij zijn er van verzekerd dat, na verbetering van de marktplaatsen en het markt wezen, het marktverkeer hier belang rijk zal toenemen. Wij nemen deze gelegenheid te baat om Amersfoort in het algemeen er op te wijzen, dat het tot nog toe te weinig is doordrongen van de waar heid, dat het moet groeien en bloeien door handel en industrie. Veel te lang reeds heeft deze waar heid geen herberg gevonden in onze voor handel en elke industrie zoo uitermate gunstig gelegen stad. Aan ons zij het, den lande te wijzen op de gunstige gelegenheden te dezer stede. Leden van de vereeniging «Handel en Nijverheid", burgers van Amers foort, slaat de handen aan den ploeg en bereid den voren voor het zaad, dat welig zal gedijen. Niet afwachten, maar aangrijpen. Statistieke opgaven beve.-tigen onze meening. Daartoe hierbij eonige cijfers. Vooraf echter de bemerking dat de te geven cijfers niet kunnen bogen op volkomen juistheid een gevolg van het slechte of niet volkomen juist geregelde marktwezen maar dat zij toch niet te hoog genomen zijn. De opgaven hebben wij geput uit

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1