NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. HIJ WAS HIER GEBOREN- Zaterdag 9 Februari 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND BINNEINLANI). -wits No. 12. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaugestraat 11. Tfelephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte, De heer Marlens, gedelegeerde der Russchische regeering, wordt tegen a.s. Zondag te's-Gravenhage verwacht. Raadsleden eu Drankhandel! Uil eendoordeFrieschepropaganda- commissie der «Nederl Vereeniging tot Afschaffing van sterken Drank" in 31 gemeenten derpiovinciegehouden onderzoek, is gebleken, dat van de 395 i aadsleden, 19 direct en 28 in direct bij den drankhandel betiokken zijn; 3 gemeenten hebben zalf een heiberg in exploitatie en 1 een bier huis. Een onderzoek op Java. In bet eind der vorige maand zijn uit Genua de leden der Selonka-ex- peditie naar Java vertrokken. Deze onderzoekingstocht gaat uit van mevr. Selerika, de weduwe van dr. Emil Salenka, die van 1868 1874 hoog leeraar in de dierkunde en vergelij kende ontleedkunde te Leiden is ge weest en daarna naar Erlangen werd beroepen. Later beeft bij ontdekkings tochten in Drazilië, Ceylon en in onze Oosiindiscbe eilanden, o.a. op Romeo, gemaakt, vergezeld van zijn vrouw. Op den terugkeer naar Europa ging zijn verzameling ten gronde, maar km t daarna keerde mevrouu Selr-nka alleen naar Borneo terug. Zij bracht van daar een belangiijke verzameling mede en gaf niet baren, ziekelijk gewoiden man (die in 1902 overleed) liet praclilweik Sonnige Weiten uit Met otiveidauwde geestkracht heeft deze merkwaardige vrouw sedert geijverd voor het uit zenden van Duitsche geleerden om bepaaldelijk op Java de streken in j Madioen te onderzoeken, waar prof. Dubois in 1894 de beroemd geworden oveiblijfselen heeft ontdekt van een wezen, dat hij pithecanthropus ereclus (overeind loopenrle menschaap of aap- metisch) genoemd heeft De academie van wetenschappen te Berlijn heeft die pogingen ondersteund en ook de Nederlaridscli-Indische regpering heeft zich niet onbetuigd gelalen. Thans is Kort verslag van de verkregeu resultaten eener bemesting van aardappelen niet echte opge loste Peru-Guano van Ohlendortr iu 1906. Theoretische beschouwingen mogen nog zoo logisch en juist zijn, niet te weerleggen door redeneeringen, even eens op theoiie gegrond, wanneer die beschouwingen, toegepast in do praeiijk, geen resultaten geven, over eenkomstig met de conclussies, dan is dat een bewijs, dat er nog om standigheden zijn, waai mede men geen rekening gehouden heeft. In de land bouwkunde is dat vaak het geval. Vandaar de nog al eens gewijzigde theorieën/vandaar de lallooze proeven, o.a. ook de bemestings-proefvelden. De uilslagen van praciische proeven geven vaak den stoot tot nadere op vattingen. Door de Anglo-Continentale vonn Ohlei,dotff'scheJ Guano-Wetke te Antwerpen zijn in den loop van liet jaar 19ü6 in België 26 proefvelden aangelegd, nipt het doel le om kennis aangaande dë' opbrengst en de deug delijkheid van.eenige nieuw ingevoerde varieteiteu te verspieiden, 2e om de opbrengst van dit gewas na le gaan bij een doelmatige bemesting met echte opgeloste Peru-Guano van Ohlendorif en te bewijzen, dat deze meststof voor aardappelen zeer ge schikt is. De wijze, waarop deze proefvelden zjjn gehouden en hun resultaten wil ik In liet kort weergeven. De Anglo- Continentale wilde de proefvelden met de meest mogelijke stiptheid uitge voerd zien. Zij liet ze daarom aan leggen door de Heeien L Versnick A van Overstraeten, resp. te Bors- beke en te Aalst, twee in België wel bekende vakmannen, welke H H. ook bet toezicht over de proefvelden had den en bij het rooien en opnemen der resultaten aanwezig waren. De 26 proefnemers kregen ieder drie variëteiten te poten, waarvan twee resp. de President Krüger en de Keizerskroon waren. Voor elk dezer aardappel-varieteiten werden 4 per ceeltjes aangelegd, achtereenvolgens, lè zonder bemesting, 2e alleen met stalmest, 3e met stalmest, p.m. 460 K.G. Peru-Guano per Hectaie, 4e met stalmest p m 600 K.G. Peru-Guano. De beste en minst omslachtige manier om de Peiu-Guano te ge bruiken is, deze, voordatde aardappelen gepoot worden, in de tijen te strooien, daarna te poten en' dan de rijen goed dicht te maken, zoodat de Guano goed onderwerkt wordt, wal van hot hoogste belang is. Er is geen bezwaar tegen, om de Peru-Guario in ééns te geven, daar er geen gevaar voor uit spoeling is. VaD de Peru-Guano gaat in den bodem niets verloren. Het verloop en de opbiengst der proef velden hebben geleerd dat de twee nieuwe variëteiten zeer aan te bevelen zijn, de «President Krüger" om zijn buitengewoon booge opbrengst en zijn weerstandsvermogen tegen de aard appelziekte; de «Keizerskroon" om zijn vroegiijpheid. Bij alle bemestirigs- wijzen won het de Ei üger in opbrengst. Wanneer wij de gemiddelde opbreng sten nagaan der 26 proefvelden, dan zien wij b.v. de volgende cijfers. Zonder mest Stalmest alleen Inlandsche variëteit 2IU16 28143 Keizerskroon 20^48 26388 President Krüger 27162 34406 Stalmest Stalmest p.m. 400 K.G. p.m. GOO K.G. Pern-Guano. Pem-Guano. Inlandsche varieieit 3.1334 34z73 Keizerskroon30598 33138 President Kruger 39531 41300 Vergelijkt de cijfers der onderste iij slechts met die der twee bovenste. Doch merkwaardig hierbij is tevens de regelmatige opklimming van links naar rechts. Met de gewone stalbemesting en 600 EG. Peiu-Guano per Hectare een opbrengst van 41300 Kg. aard appelen, dat is ongeveer 600 mud. van den bunder of 258 mud van 't gemet. Zelfs bij een lagen handels- prijs en hoogberekendeiiitgaven moet een dergelijke opbrengst van 4P300 KG. aardappelen per Hectare een onge wone winst geven. Geen wonder, dat de proefnemers tot de ronclussie gr komen zijn dat een toevoeging van 600 K G Peru- Guano per Hectare niet overdieven is en bij een doelmatige toepassing ruim betaald wordt. Maar, er waren nog hoogere cijfers te const ateeren. Op liet proefveld van den Heer J. Bocqué, onderwijzer te Westrem rooide rnen 53200 K G. aardappelen per Hectare. Dit waren ook Kiüirers, eveneens bemest met 600 EG. Peru- Guano. Bij een uitgave van ongeveer f. 62.-voor de Peru-Guano (de Peiu- Guaiu was betekend tegen fres. 22 per 100 KG. den kleinhandel-prijs trok men dus 760 Hectoliter aardap pelen per Hectare of ongeveer 325 mud per gemet. Geen wonder, dat de Anplo-Conti- nentale op zulk een resultaat trotsch is en dat in het verslag de uitslag van dit proefveld (evenals die van 14 andeie) iu photographie is weer gegeven. Een volgende maal geef ik nog hot een en ander uit het Verslag dezer interessante proefvelden. Vooi ben, die de zaak interesseert en bet Verslag aanvragen, is liet hatidipe. mooi geïllustreerde boekje zeker te kiijgen. De Anglo-Coritinenlaie te Antwerpen zendt bet giatis aan alle belangstellende aardappel ver bouwers. Koning Leopold van België is ter nauwernood aan een groot ongeluk ontkomen. Het rijtuig, waarmede bij uit Laeken riaar Brussel kwam, reed tegen een elecliische tram aan, zoo dat de luiten der tram verbrijzeld werden, de koetsier van den Koning wist echter gelukkig do paarden in te houden, zoodat de vorst er met den schrik alkvvarn Eenige passagieis van den tram bekvvame.n lichte kneu zingen. Volgens een telegiam uit Peters burg aan de sKöln Zeit." waren tot 6 Febr- 1423 kiesmannen voor de Doema gekozen, nl. 389 monaichisten, 239 gematigden, ouder welke 145 Oetobristen, 498 leden van de linker zijde, waaronder 150 kadetten, 49 na tionalisten onder welke 30 Polen en 13 Zionistische Joden, 151 wilden en en 97, van welke onbekend is tot welke partij ze behooren. De auto van koning Edward te Parijs. De automobiel van koning Edward heeft de Parijsche politie wèl bezig gehouden in de laatste dagen, tot groot vermaak der toekijkende me nigte, die aan de handhavers van het gezag een «bok" van harte gunt. Den eersten dag al werd do auto door een volijverig politieagent aan gehouden, omdat de chaulleut' aan den verkeeiden kant van den weg reed, doch de politieman zag zijn ver gissing in en deed zijn boekje dicht. Den volgenden dag ging 't anders: wat elkeen bijna wist, bleek den po litieman onbekend, bij vroeg naar het nummeren begreep des chalïeui s gebaar in de richting van liet konink lijk wapen op den wagen veikeerd, zoodat auto, chauffeur en agent naar het bureau trokken, waar dadelijk des agents overijver duidelijk werd. Denzelfden avond een nieuwe aan houding doch gelukkig zag de agerit dadelijk het koninklijk wapen De tweede Vredesconferentie. «Het Vad." vei neemt, dat het hij- eonkoinen der tweede Vredesconferen tie in de tweede helft van Juli zal plaats hebben, indien ten minste geen onverwachte verwikkelingen tusschen groote mogendheden zullen tusschen- beide kornen. NAAR HET ZWEEDSCH DOOR i) De vaandrig Pihl was op Storkebo geboren als kleine jongen was hij even vertrouwd met ieder dal of heuvel, met iedere kuil en hoogte, met iederen boom in den boomgaard en met eiken merkwaardigen steen aan den weg, die naar den grooten straatweg leidde, als een onzer met de meubelen der kamer, waarin wij een aantal jaren hebben gehuisd. Hoe hartelijk gaarne zoude hij, zij het ook met hard werken en velerlei ontberingen, de hoeve hebben willen aanhouden, na vader's dood. Maar dit was gewoon onmogelijk. De schulden waren aanzienlijk en de broers en zusters, die hun aandeel opeischten van het kleine overschot der bezitting, nadat de on kosten betaald waren, werden door een acht tal vertegenwoordigd. Dus werd het leed over het verlies van vader naar den achtergr nd geschoven, door het verdriet over de noodzakelijke scheiding van het vaderlijk huis en erve. Hier had hij gearbeid als een slaaf zonder eenig ander loon dan kost en kleeding; hier had hij de eene nieuwe zoode na de andere gevoegd bij de oude weidenhierheen was hij als jong sergeant, telkens na de jaarlijk- sche oefeningen terug gesneld, om den strijd tegen w.iter en steengrond met nieuwen lust en ijver te hervatten; den strijd tegen ar moede en slechte tijdentegen de verminderde prijzen der hengsten en tegen den vorst, die het jonge gewas weer doodkneep; kortom, tegen alles, dat den bebouwer van een Zweed- sche, met schulden bezwaarde hoeve, drukt. De eerste bij het werk en de laatste voor de rust, gebruikte" hij niet zelden een paar kronen van het karige onderofficiers-loon, om het een of ander gereedschap te koopen, wat vader niet kon bekostigen. En onder dit alles kwam de gedachte nooit bij hem op, dat hij toch niet het éenige kind in huis was en dat al zijn zwoegen en sjouwen den andeien broers en zusters, ten goede kwam. Die anderen zorgden wel ieder voor zijn eigen toekomst, na va Iers dood. Het was een flink soort van menschen, die Pilden. Eene werd huishoudster; een andere onderbaas op een groote fabriek van meubeleneen andere gezelschapsjuffrouw twee-naaisterseen der jongens die niets beters wist, liet zich bij Wendes artillerie aanmonsteren met het vaste voornemen te studeeren en zich tot officier op te werken enz. enz. Maar Gustaf de Vaandrig bestudeerde de aankondiging van den Wethouder aangaande de veiling van de hoeve en de daarbij be- hoorende gehouwen, schuur en loodsen; hij bestudeerde die telkens en telkens weer, met tranen in de oogen, en hij werd bleeker en magerder, met eiken, dag dat die verkoopdag naderde. Hij was een goed en braaf man; maar in die dagen zou Gustaf Pihl zeker lichaam en ziel hebben verk ebt, als hij daar voor eene som had kunnen verkrijgen, groot genoeg, om des noods het oude Storkebo te kunnen aanhouden. Voor zoover men wist had hij nooit een meisje lief gehad. Het is moeilijk te zeggen of hij, behalve zijne moeder en zusters," ooit eene vrouw had aangezien met andere ge dachten dan de berekening in hoever zij bruik baar zoude zijn in den koestal, bij den hooi oogst of op liet aardappelenland. Op den dag dat de verkooping moest plaats hebben, zou onze Vaandrig vrij wat liever hebben gestaan tegenover de kanonnen van Russen en Di'iitschers, dan voor dien goeden Wethouder die, voor de bekende oude grijs- gescliilderdë tafel in de eetkamer gezeten, Storkebo aanbood met een inzet van twaalf duizend kronen. Er werd vlug en goed geboden en eindelijk werd de hoeve gegund voor de ronde som van vijf-en-twintigduizend kronen. Een flauwe glimlach verhelderde even Pihl's bleek gelaat. Indien hij zelf als mededinger had kunnen optreden, dan zou elk hooger bod, hem in de ziel hebben leed gedaannu zag hij hierin de waardeeiing van lieigeen «Gustaf van den ouden Pihl' op de hoeve had gedaan, die haar gemaakt had tot wat zij n u was. Wordt vet volgdj.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1