NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. No. 21. Woensdag 13 Maart 1907. Zes-en-dertigste jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WERKELOOSHEID. KUlTENLAxM). JAAP. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Van alle zijden komen tot ons be richten, omtrent de werkeloosheid, die overal in aantocht is of reeds heerscht. In de laatste jaren mocht men zich ten onzent verheugen in opgewekt leven in alle bedrijven. De tijden van slapte schenen steeds schaarscher te worden, voor ieder bekwaam werkman was steeds werk te vinden, dat goed betaald werd en de werkman trail een tijdperk in van ongewone vooruitgang Door de hooge loonen werden velen naar Duitschland gelokt, doch in du beloofde land beviel het den werkman ook niet; die heengegaan waren kwa men spoedig terug zij hadden de er varing opgedaan dat zij het in Holland even goed konden vinden als in »Lieb Vaterland." Vooral in het bouwvak was in de laatste jaren een nooit gekende voor uitgang waar te nemen. Met het bouw vak hielden de andere vakken zooals die van smeden, schilders, metselaars gelijken tred. Met de toename der bevolking ont stond er in de laatste 10 of 15 jaren een ware bouwwoede. Wij behoeven onze groote steden en buitenwijken slechts te bezoeken om ons te over tuigen, hoeveel er in de laatste jaren is bijgebouwd. Bouwterreinen werden tegen enorme prijzen gekocht en groote sommen werden verdiend door hen, die zich bijtijds goed gelegen terreinnen hadden aangeschaft In alle groote gemeenten waren gedaante verwisselingen te zien en vreemd keek menigeen op de plaats te zien waar hij vroeger had gespeeld en die nu in een sierlijke wijk was herschapen. Voor de bouwondernemers was het een goede tijdzij durfden alles aan en steeds waren zij gelukkig De be hoefte aan geschikte woningen deed zich dagelijks meer en meer gevoelen en pas was de woning onder de kap of reeds kwam er eeri huurder. Alle vakken naast het bouwvak bloeiden. En nu staat plotseling alles stil. Wie nog laat bouwen, doet het voor ergon rekening. Op risico wordt niet meer gebouwd. Waarom is dit alles toe te schrijven? Dit is de crisis, die op't oogenbhk heerscht in het hypotheekwezen. Wat de groote kapitalen hebben misdreven moet op 't oogenblik de werkman bezuren en dat is de oor zaak van alles. Voor korten tijd nog hadden de hypotheekbanken ruimte in overvloed van geld. De pandbrieven dezer hy potheekbanken werden gaarne gekocht door hen die een kapitaaltje wilde beleggen en de bouwondernemers konden bij de hypotheekbank wanneer zij slechts een stuk bouwgrond hadden geld krijgen. Dikwijls keek men niet eens zoo nauw dat het onderpand niet zoo deugdelijk was en bijna de voorwaarde niet had. En dat is nu alles uit. Door de groote gebeurtenissen te Amsterdam en te Rotterdam hebben do hypotheekbanken het vertrouwen bij het publiek verloren. Ook van de andere zijde houden de commissarissen der banken meer een kenners oog in het zeil en stellen scherper voorwaar den aan hen die hypotheek willen nemen. De ondernemers die geregeld hun geld bij de hypotheekbanken kon den halen hebben daardoor 't meest te lijden zij moesten de uitvoering van hunne plannen staken en er wordt thans zoogoed als niet meer gebouwd. Zoo heeft de werkeloosheid haar intrede dezen winter in ons land ge daan met al haar nasleep van ellende en wee En twist in die plaatsen welke zich in den grootsten bloei mochten verheugen. De schuld ligt hem hier en is een indirect gevolg van de knoeierijen door onkelen gepleegd in de financi- eele wereld. Er is in de meeste plaatsen, waar vroeger de bouwwoede heerschte, een algemeene gedruktheid merkbaar, als een direct gevolg van gemis aan ver trouwen. Degenen die tot werkloos heid gedoemd zijn, nu reeds, zijn er het slechts aan toe. Van harte hopen wij dat deze toestand slechts van tijdelijken aard zal zijn, de instellingen die er het meest belang bij hebben op een vroegeren toestand zullen zeker wel alle krachten inspannen om uit deze malaise te geraken. De doodstraf. In Frankrijk, waar de regeering onlangs een ontwerp heeft ingediend tot afschaffing van de doodstraf, is dit vraagstuk deze week behandeld in een vergadering der vereeniging ten behoeve der gevangenen. De heer Jos Ueiuach, die reeds een jaar gele den met een aantal verdere Kamer leden een voorstel van gelijke strek king had ingediend, stelde in die ver gadering in het licht dat sedert 1880 het aantal moorden met voorbedachten rade aan het afnemen is, in tegen stelling met dat der gevallen van die vermeerdering, evenals bij de krankzinnigheid, te vinden is in drank misbruik. Hij keurde de bepaling af van het regeeringsontwerp, die de doodstraf wil vervangen door olevens- lange" eenzame opsluiting, en een andere welke diezelfde straf wil voor schrijven voor veroordeelden tot langdu- rigen vrijheidsstraf die zich aan een nieuw misdi ijfschuldigmaken In plaats daarvan zal hij voorstellen het Neder- landsch strafwetboek te volgen, dat in den regel de afzonderlijke opslui ting voor niet langer dan vijf jaren wil hébben opgelegd. De geweldige hongersnood in China vereischt groote maatregelenmet kleine hulpzendingen bereikt men weinig of niets. Terwijl de «Ver eeniging voor hnlpverleening" te Shanghai reeds -i,000 000 pond graan heeft afgezonden en van de Japansche tegeering gratis vervoer van levens middelen heeft verkregen op den Zuid-Mantsjoeiijschen spoorweg, heeft de groote graanlirma Ogilvio te Win nipeg weder 20,000 zakken meel afgezonden naar China, zoodat het totaal nu 150,000 zakken bedraagt. Sinds eenigen tijd begint de emi gratie uit Spanje een omvang aan te nemen, zooals nog nooit is waarge nomen. Dagelijks vertrekken uit alle havensteden honderden arbeidersge zinnen. Het schijnt dat dit verschijnsel hier gansch anders moet worden op gevat dan in andere landen. Terwijl het daar gewoonlijk een gevolg is van overbevolking, en tegenover het ver lies door verhuizing ook een groote vermeerdering van bevolking door ge boorte en vestiging staat, geldt het hier een ware ontvolking. Gisteren nog hebben zich in Malaga 700 gezinnen ingescheeptopwegnaardeHawai-eilan- den, waar de overheid hun voordee- lige aanbiedingen heeft gedaan. Zoo wordt hun o. a. beloold landerijen in bebouwing te krijgen, waarvan zij na drie jaren het eigendom zullen verwerven. De Spaansche couranten zien in dezen uittocht op groote schaal een nationaal gevaar; zij willen dat de Regeering maatregelen neemt om de beweging te doen ophouden »Dat is een emigratie meer" zegt de Inpar- cial »dat is een vlucht." In de Doema heeft zich het eerste incident voorgedaan. Het was over het benoemen van stenographen. Een gematigd afgevaardigde had voorge steld, daartoe mannen van alle partijen te benoemen, toen Moestafa Mamoedof, een Mohammedaan, lid der uiterste linkerzijde, opstond en de stelling ver kondigde dat de Doema alleen de belangen van de meerderheid, de oppositie, mocht behartigen. Afgevaar digden van rechts vielen den spreker in de rede. de linkerzijde juichte hem toe. De voorzitter mengde zich er in en herinnerde er aan, dat alleen hij het recht had de afgevaardigden tot de orde te roepenverder moesten alle afgevraadigden elkaar eerbiedigen. De socialisten in de Doema hebben besloten te eischen, dat hun voorstellen ,omtrent de amnestie het eerst aan de orde gesteld zullen worden. Woens dag of Donderdag zal er waaischijnlijk weêr vergadering zijn, waarin Minister Stolypin zijn verklaring zal afleggen op dienzelfden dag zullen dan de socialisten met hun voorstel komen dat kan dus een belangwekkende vergadering worden. Er gaan nu reeds geruchten over een ontbinding der tweede Doema. De verkiezing van het geheele Kamer- bureau uit afgevaardigden tot de lin kerzijde behoorende zou de Regeering hebben vertoornd. Misschien is het nog maar een dreigement, maar men vreest zeer voor het beloop van het debat over de amnestie. Een vrij zot proces is in München gehouden. Op de reis, welke de Duit- sche Keizer in November j 1. naar München maakte, liet hij zijn trein een kwartier wachten om zich in de stad te laten scheren, zoo meldden sommige bladen. Die belangrijke tijding werd verspreid door de «Fran kische Tageszeitung,', welk blad er bij voegde, dat de veteranen uit den omtrek den barbierswinkel hadden bestormd om een stukje zeepschuim machtig te worden, dat de Keizer lijke kin had bedekt; de barbier had dat schuim verdeeld onder het zingen van nationale liederen. De veteranen achtten zich door den toon van het bericht beleedigd en vervolgden het blad. De zitting was hijzonder ver makelijk en de rechters lachten sma kelijk mee. Toch werd de directeur van het blad tot een lichte boete veroordeeld, omdat hij de grenzen der welvoegelijkheid had overschreden. Alcoholvrije dranken voor militairen. Reeds herhaaldelijk is door de Ne- derlansche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken aan OORSPRONKELIJKE NOVELLE VAN L. KLAVER. 6) Wel ja Overhoop legge is niet alles. Hei je over ze hooren prate? vroeg Jaap; Bart strak aankijkend, het net even rusten latend. Prate? Wel nie! 'k Heb 't van mijn zuster Nelle, die over je woont. Ze ziet Henk nog al eens bij je uitkomme en ken wel merke, dat ze goed met mekander overweg kenne Hoe ken ze dat dan merke? Wat het ze van ze gezien? Wat meen je nou Dat zei je wel begrijpe. En wat dichterbij komend, zenuwachtig hakkelend Zeg I wat hei je van ze gehoord wat weet je van ze? Van ze wete? Niks jonge! As je wat weet, mot je 't mijn zegge, drong ie opgewonden aan. Zate ze te smoeze met mekander Beware me! Dat zei ik niet zegge. Nou jij of Nelle, 't. is hetzelfde. Zeg op maar! Maak je nou niet warm Jaap! Wat zei dat nou geve! Je wil er je van af makeJe weet meer, dan je zeg. As 'k nou gewete had, dat je 't zoo kwaad zou opneme, had ik vast mijn mond gehoue. 't Is niks, om er je zoo nijdig om te make. Nu kwam er een strak zwijgen, Jaap nog nasoezend over de woorden van Bart; Had ie niet gedoch! Der ging meer om, dan hij wist. Jezus! Zou ie nou alles weer kwijtrake? Kris gaf niet meer om hem. Als plots een gure Noordenwind opstak en een koude regen hen de vingers deed kleumen, hielden ze met der werk op, roeiden naar den wal, sloten zorgvuldig hun kaar, gingen dan 't haventje langs naar huis. Aan d'ingang van het dorp nam Bart den achterweg; Jaap, onbehaaglijk in zijn vocht- doortrokken kleeren, huiverig van de gure natte kou, ging 't smalle wegje, achter de huizenrij, kwam dan in de steeg, waar het al donkerde. Kris had de lamp aan. Haastig kwatn ie zijn woninkje binnen, bleef dan pal staan in 't eng portaaltje, keek met strakke oogen naar Kris die aan tafel zat, schaterlachend met roode wangen en glanzende oogen, Henk tegenover zich, ver tellend met luide stem en druk handgebaar. Jaap zei geen woordzijn oogen knipperden, zijn handen trilden. Hij liet zich neervallen op een stoel bij de tafel, nam 't krantje, zat er strak te turen, de letters hem dansend voor d'oogen. Kris had zich gehaast naar 't keukentje, was er al druk bezig met 't een en ander, Henk, zich verlegen voelend om 't stuursche zwijgen van Jaap, ging heen met een luidruch tig: Nou, adjus. Als Kris terugkwam, zat Jaap nog altijd 't krantje te lezen, zijn wangen rood verhit met zenuwachtigen trek om den mond. Kris nam der breiwerk, zette zich tegenover hem, snel bewegend de klikkende pennen; geen ander geluid om zich dan 't trage tikken van 't wandklokje, 't zachtkens pruttelen van 't koffiepotje, 't suizen van 't keteltje kokend water boven 't haardvuur. Henk het een eendvogel gebrocht, zei ze opeens. Driftig kreukte ie de bladen van't krantje; met onrustige oogen zag ie 'r aan. Had die maar motten hou-e. Hè! Waarom? Is dat nou erg. 't Zei hem niks hindere en je ken er an zien, dat ie- wat voor een ander kan misse. We hebbe 't niet noodig en 't is allemaal gestole. Loop nou! lachte ze. Als ie 't nou uit de huize ging hale, 't Zei de rijke baron van Oldekate niet scha-je. As ze hem snappe, ken ie weer gaan bromme. Daar zei ie zich wel niks van antrekke. 'k Vin 't een schandalig ding, as je mot zltte. Kom nouAs 't was om een moord, dan zou je gelijk hebbe. Maar stroopeDer benne er zooveel die 't doen. Ze zelle hem 't een of ander tijd nog dood- schiete Ken je denke! As ie merkt, dat ie ze niet ontloope ken, laat ie zich stilletjes meeneme. De mensche zelle hem er op ankijke, as ze hem weer achter slot zette. De mensche? Of die allemaal zukke heilige wareDer benne er, die mekander in 't geniep bestele en bedriege en waar 't gerecht geen vat op het. Ze vinde stroope ook niks erg, van Henk heelemaal niet. Ze kenne heel wat van hem verdrage; ze magge hem even graag lije. Wordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1