Om haar man te behagen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de Regeering verzocht, dat er naast de alcoholische dranken, die op natio nale feestdagen aan de militaire wor den verstrek t, ook niet alcoholische dranken, zullen worden gegeven. Maar deze rekesten mochten niet baten. Steeds was bet: Bier of niets. Nu heeft de federatie van Roomsch Katholieke drankbestrijdersbonden «Sobriëtas" het nog eens geprobeerd, en met sucses. De minister van Oorlog heeft ge antwoord, dat bij aan haar verzoek zal voldoen en in dien geest reeds een aanschrijving heeft gericht tot de inspecteurs der verschillende wapens. In verschillende couranten was een bericht opgenomen over een Cen traal Comité dat zich gevormd had met het doel Prins Hendrik een hul deblijk aan te bieden. Naar aanlei ding daarvan ontving dit Comité een brief van den navolgenden inhoud: «Mijne heeren! Zyne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nedei landen in de dagbladen gelezen hebbende dat zich een centraal comité gevormd heeft met het doel Hoogstdenzelve een huldeblijk aan te bieden, heeft opgedragen uwer commissie mede te deelen dat Zijne Koninklijke Hoog heid ten hoogste de bedoeling uwei commissie waardeert en zeer dank baar is voor de wijze waarop het Nederlandsche volk zijn pogingen om tot de redding der ongelukkige slacht offers van de ramp aan Den Hoek van Holland mede te werken, op prij- stelt; maar aangezien Zijne Konink- lijke Hoogheid beslist vermeent zijne daad niets anders te kunnen bescl ou wen dan het vervullen van zijn piaht als Nederlander, heeft Zijne Konink lijke Hoogheid tot hoogstderzelfs grooi leedwezen het vaste besluit moeten nemen zoodanig huldeblijk niet te aan vaarden. Voldoende aan de bevelen van Zijne Koninklijke Hoogheid, heb ik de eei het centraal comité voornoemd boogsi- deszelfs groote erkentelijkheid en diep- gevoelden dank over te brengen vooi al hetgeen door dit comité in deze reeds is verricht." Dit schrijven was door 's Prinsen secretaris ondei teekend. RECLAME. Er i.q daartoe niets beters voor de vrouw) te doen dan met haar man te zijn zooals zij met haar Aerloofdc is ge weest, dat wil zeggen bewijs te geven vad gelijkheid van karakter, gedold te hebben en vooral veel zorg voor zichzelve, voor haar voorkomen te dra gen, Ongelukkig is het voor velen heel „luoeielijk die uit- muntende^geuragslijn te vol gen. VeJéu. to«;h. zijn onder hevig $an bloedarmoede die haar bleek maakt,'hare houding verslapt, haar d$#t lijden en haar "veroudert. De Pink Pillen vérrijken bloed, geven eetlust,5|rachfen, een goede spijsverteiWg en brengen regelmaat in de fijn gevoelige functies der vrouw. Prys f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. "Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Donderdag zal in «De Arend" een openbare vergadering worden gehouden, uitgaande vanden Vrijzinnig- democratischen Bond. De oud-officier mr. F. A. van Engen zal daarin nieuwere denkbeelden om trent «Onze defensie" uiteeuzetien. Voor de algemeene Bondsvergade ring, begin April te Zaandam te houden, zullen de aldeelingen hun Iteening hebben te vormen over het ontwerp der defensie-paragraaf, dat luidt als volgt: I. De V. D. B. verlangt een weer macht tot verdediging van ons onaf hankelijk volksbestaan, tot handhaving van het bezit onzer koloniën en tot handhaving der neutraliteit in alle deelen des Rijks. De Bond is overtuigd, dat dit doel bereikbaar is, zonder dat (ook in ver band met voor andere doeleinden noodzakelijke uitgaven) te zware geldelijke of persoonlijke lasten op bet Nederlandsche volk worden gelegd. De Bond is van oordeel, dat du doel het best zal worden beieikt op de volgende wijze: A. In Nederland door een volks leger. Daartoe is noodzakelijk: a. Weerplicht voor eiken Neder lander, daartoe in slaat. b. Verplichte gymnastische oefe ningen voor alle jongens tot hun 16e jaar. c. Het stellen van regels bij de wet ten aanzien van 1. Het voorbereidend en locaal militair onderricht met verplichte deelneming van 16 tot 20 jaar; 2. Het houden van schietoefeningen en van verplichte deelneming er aan 3. den tijd van eerste oefeningen voor de verschillende wapens met een zoo kort mogelijk verblijt rn de kazerne naar hei beginsel van algemeene dienst plicht; 4. De herhalingsoefeningen; 5. de militaire opleiding in haar geheelen omvang; d organisatie van de weermacht des volks bij de wet, naar het beginsel eener territoriale indeeling. c Vervanging van beroepsofficieren en beroepskader door milure-officiei en en militie-kader. B. Wat de doode woermiddelen betreft door: gebruik te maken van de natuurlijke verdedigingsmiddelen, ioor ons land geboden de vestingwerken te beperken tot de hoogst noodige permanente vei dedigingsmiddelen in eenvoudigen zin; C. door Nederland aan de zeezijde in hoofdzaak te verdedigen door de kustversterkingen en de taak der Marine daarbij ondergeschikt te maken D. door de verdediging der koloniën in hoofdzaak op te dragen aan de Marine, terwijl bij de verdediging te land gerekend moet worden op de medewerking der bevolking. II. De Bond verlangt afschaffing van de afzonderlijke rechtspraak voor militairen. Zondagavond hield het Kruisver- bond in de groote zaal van den R.-K Volksbond eene buitengewone verga dering met dames, ook toegankelijk voor niet-leden. Na een inleidend woord van den waarnemenden voorzitter, den beer Th. Dieges, gaf deze het woord aan den eerwaarden heer T. Olthof, kape laan te Zeist. Spr. had als onder werp van zijn rede gekozen «Het kind en de alcohol". In breede trekken gaf spr. weerde verschillende rampen, die bet menschdom hebben getroffen door pest, hongersnood en oorlog, en dan te wijzen op een even groot kwaad dat nog heden ten dage door den alcohol wordt aangericht en waar tegen ook gezamenlijk, mei den steun van den overheid, de strijd moet aangebonden worden. In het tweede deel zijner rede gaf spr. de middelen aan, hoe die strijd kan gewonnen worden, n.l. door het kind,-dat den toekomststaat zal vormen, vafT jongsaf den alcohol te leeren arerfoeien, waarbij in de allereerste plaats de steun van de moeder, de op voedster van het nieuwe geslacht niet gemist kan worden. Met een woord van aansporing om zich bij eene drankbestrijdersvereeni ging aan te sluiten, sloot spr. zijne boeiende en door de aanwezigen telkens met applaus onderbroken rede. In de j 1. Maandagavond ge- honden vergadering van devereenigirig «Handel en Nijverheid" werden tot leden der commissie tot het nazien der rekening van den penningmeestei gekozen de beeren A. J. van Zalingen, B. Brom en L. J. Luycx. Ingekomen was enkel een lijst van slechte betalers die aan de leden zal worden rondgezonden. Omtrent het geen in de Kamer van Koophandel en Fabrieken betreffende het macht rapport is gezegd deelt de voorzitter het navolgende mede. «De K. v. Koophandel (rekt niet één lijn met de Ver H. en N. 't Is jammer, doch het komt niet ongedacht. Voor degenen, die achter de schermen kijken, was het te ver wachten dat de K. v. K. de plannen van H en N. zoude tegenwerken. De antipathie van enkele harer leden tegen onze vereeniging heeft weer veel goeds bedorven. Want mooie frases mogen in de Kamer hebben weerklonken, over de pogingen van H. en N., voor den onbevooroordeelden, opmerkzamen toeschouwer, is 't dui delijk, dat iets veel diepers dan het behandelen van het rapport ter wille van den Handel wenschelijk maakte, door alles heen werd gehoord. En juist dit is de zwarte zijde, dat de handel slecht gediend woidt door een optreden van de Kamer, zooals zij heeft getoond. Want al verzekert de voorzitter, dat bij hem geen parti- pris beeft voorgezeten, de feiten be wijzen het tegendeel. Een paar daar van tot bewijs. Nog eer het rapport in behandeling kwam, beweerde hij reeds, in het bijzijn van alle leden der Kamer, dat de onderteekening van het rapport bewees, dat daarmee personen waren belast, met op de hoogte met Amersfoortsche toestanden Die bewering werd door niets gestaafd. Eveneens werden door den voor zitter, zonder eenigen schijn van be wijs, in een vóórvergadering van de Kamer, de cijfers van de verschillen de begrootingen in het rapport van nul en geener waaide verklaard. En toch staan de namen van hen, die de gegevens verstrekten, er in. En dan wordt nog gesproken van «niet een parli-pns hebben." Ik vraag aan allen, die prijs stellen op een eerlijke loyale behandeling van zaken in een corporatie, of zoodanige aanstijgingen zonder bewijs niet zijn beneden de waardigheid van een voor zitter in bet algemeen en of dit prae liminan en zijn, die door een leider van een oflicieele vergadering mogen wor den geuit. En deze zelfde voorzittei durft beweren, dat van tegenstand ten opzichte van de vereeniging geen sprake was alleenlijk kon de Ka mer «niet in allen deele" met hel rappoit meegaan. Dit «niet in allen deele" beteekent: ld geenen deele. Niet één enkel punt bleef onaangevochten, zelfs die pun ten, welke geheel buiten bet verband van liet marktwezen staan. Wij hopen dat ons nog gelegen beid zal worden gegeven officieel de zienswijze van de Kamer te mogen weei leggen." Daarna deelt de vooizilier, aan de hand van het rappoit, de bezwaren mede welke door de K. v. K. zijn ingebracht. (Die wij vermelden in onze verslagen van de vergaderingen in onze nummers, d. d. 23 Februari en 9 Maait). Eén zaak is er nog waarop Spr voorts meent den leden van H en N attent te moeten maken. In de memorie van toelichting wordt gesproken, dat misplaatste zuinigheid van particulieren voor Amersfooit noodlottig is geweest. De voorzitter van de K. v. K heeft hieraan aanstoot genomen, doch de wijze waarop deze dien aanstoot mede deelde was niet van dien aard, dat hij daarop meende te moeten ingaan Spr. herinnert er aan, wat in de Kamer als verdediging is gezegd, n.m. het gesprokene over de concurrentie der tricot-goederen, doch daarop slaat niet de clausule uit de memone van toelichting, deze gaat veel verder. De heer v. Duinen geeft vervolgens een historische uiteenzetting van den tijd waarop die clausule wèl slaat en hierbij blijkt, dat men hier heeft af gewezen het plan van een jong En- gelschman om in deze gemeente een weefschool op te richten, voor het leeien werken met een in die dagen nieuwe weelspoel. Deze Engelschman, vertrokken naar Twenthe, slaagde er in om te Goor een dergelijke school te stichten, van waaruit over geheel Twenthe zich toen die wijze van werken heeft vei spreid. Op dien tijd (pi. rn. 183340) doelt hetgeen in de Mem. van Toel. door het bestuur is gezegd. Een bestuurslid heeft gelezen, dal de K. v K. er van heeft gesproken, dat het rapport niet van den noodi- gen ernst getuigt. Doch de discussies volgende, is bij hem de vraag opge komen, waar de ernst van de K. v. K. beeft gezeten. De rapporteurs hebben ter goeder trouw vele cijfers geput uit de verslagen van de K. v. K. Deze cijfers zijn thans, volgens den voorzittei' van dat lichaam, niet be trouwbaar. Kan het rlari ernst ge noemd worden, dat zoo'n verslag de wereld ingestuurd wordt? Het ver wijt kan dan ook niet den lapporieurs treffen, doch de Kamer zelf 8pr. zou willen verzoeken om hel gemeente- geld vooriaan niet te verknoeien aan misdruk, doch het te besteden voor verslagen met juiste cijfers! Een der aanwezigen zegt bemerkt te hebben, dal het juist de voorzitter van de K. v K. is, die zich zóó druk maakt om de zaak vaD liet inaikt- wezen tegen te werken Doet hij dit als voorzitter dier Kamer of als par ticulier persoon, en is het als zoodanig, dat hij bewezen heeft zijn meenuig ondanks alles, te moeten doordrijven Indien dit laatste het geval is. geeft Spr. in overweging om het in ge dachten te houden, opdat men bij volgende gelegenheden ook daarmee rekening kan houden. Nadat door den voorzitter op een desbetreflende vraag is medegedeeld, dat gegevens voor een vruchtbare bespreking, om te komen tot contante betaling, nog worden gezocht, ontspint zich een langdurige discussie over de reeds veel besproken ochtendbestellin- gen van de post, waarna omstreeks 10 uur de vergadering wordt gesloten. Op Hemelvaartsdag, 9 Mei, zullen de leden der vereeniging «Volks weerbaarheid" in de nabijheid van Amersfoort een groote velddienstoefe ning houden en deze besluiten met een propaganda-marsch door de stad. Als bet weder meewerkt, kan dat een drukke dag worden, want van heinde en ver plegen deelnemers aan deze oefeningen op te komen. Om de goede uitkomsten van het klassikaal muziekonderwijs in meer uitgebroiden kring bekend te maken dan dit gewoonlijk plaats vindt, zal 20 dezer in Ainicnia een voordrach ten-avond gegeven worden door leer lingen van de Muziekschool, toegan kelijk voor belanghebbenden en belang stellenden. Onder de nummers voor vocale en instrumentale muziek van het zeer aantrekkelijke programma bevinden zich ook een paar voor strijkorkest. De uitvoering door de zangvereeni- guig van «die Jahreszeiten" is nu vastgesteld op 11 April e.k. De bege leiding van het zangkoor geschiedt dour het volledig orkest vande Arnhem- sche O V. Als solisten treden op mej. A. H. de Ligt en de heeren Walter van Son en J. P. Ullervvaal. De politie deelt ons mede, dat het beucht, als zou Zaterdag in de H. B. S. weer een rijwiel gestolen zijn, niet juist is. De nieuw benoemde pastoor, de heer H. J. Hoorneman, trad Zondag morgen voor het eerst voor zijn parochi anen op in de R.-K. kei k aan het Zand. De dames M. F. ter Haai, J II M. Kuppens, M. E. Maassen, J. C. B Reith en C. M. van Veen, slaagden te Utrecht voor de acte Nuttige Handwerken. Zondag a.s. 17 Maart-07 treedt in de Remonstrantscho kerkten IO'/> uur als voorganger op Ds. P. Heering, predikant te 's Giavenhage. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door een voorbijganger een sterke brandlucht bespeurd voor de diogisterij van den heer 11. W. Cramer aan den Langestraat. Hij waai schuwde onmiddellijk de in de ouurl surveilleer enden politieagenten snelde op diens verzoek naar het politie bureau vanwaar direct de slangen- wagen aanrukte. Daar de bewoner afwezig was moest men met bijlslagen de deur forceeren om zich toegang te verschaffen. Alsnu bleek, dat bet vuur reeds het geheelen achterge deelte van het huis had aangetast Met veel beleid weiden de overal lonülekkeiide vlammen bedwongen en wist men het voorste gedeelte, waarin den winkel te behouden. Een woord van lof van haar kranig optreden mag den politie, die met behulp van slechts eenige buren het blusschingswerk verrichten niet worden onthouden. Moge ook ditmaal de betrokken ver zekeringsmaatschappij hare erkente lijkheid tegenover hel politiecorps in een klinkende daad uitspreken. Aangekondigd dooi liet wapperen van het dundoek op de werkplaats van Tractie der II. IJ. S. M. welke zijne kameraden hem deze eer aandoen, viert O. H. Verhaar, vuurwerker aldaar, heden zijn zilveren jubileum; moge dit een onvergetelijken dag voor hem zijn. Op de Maandag gehouden Half- vasten-paarilenrnaikt werden aange voerd 300 paarden, 90 hitten en 20 ve ilens. Men bekleedde voor luxe-paarden f400 tol f500, werkpaarden van f200 tot f350, slachtpaarden van f60 tot f 100, hitten van f 80 tot f200, veulens van f90 tot f180. Enkele buitenlandsche kooplui be zochten de markt Er werd niet bij zonder veel verhandeld. Hoevelaken. De heer J. Grimm alhier is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Gronin gen. Leusden. Do al'deeiing Leusden van «Het Groene Kruis" koos haar voor- loopig oomilé als Bestuur en vestigde haar magazijn in de voormalige kliniek van dr. Cramer. Op den Soestdiikerstraatweg onder het dorp de Bilt heeft Maandag morgen te ongeveer 10 uur een auto mobielongeluk plaats gehad, dat zeer ernstige gevolgen had kunnnen hebben. In flinke vaart werd namelijk tegen een boom opgereden, tengevolge van het slippen der voorwielen. De chauf feur en de inzittende daine maakten beiden een salto-mortale door de lucht, doch kwamen er zonder eenig letsel van beteekenis af. De auto had heter ir.tusscben mindergoed afgebracht. Het voorste gedeelt ewas vernield en het heele vehikel lag onderstboven, zoodat het voor verder gebruik ongeschikt was, Eene aardigheid met sinaasappelen. Wij lezen het volgende in het po- pulaiie weekblad «Onze Tuinen": Met siiiaasappelpitteu en een ver takt bladeiloos takje van b. v. den een of anderen heester kan men de volgende aardigtieid maken. Wanneer men de pitten der sinaasappels be waart en kalm laat opdrogen, zal men als men er een aantal van heeft, zien dat er verscheidene bij zijn die al heel aardig den vorm hebben van een vogeltje in verschillende houdingen. Dit ziet men zelfs zonder buitenge wone fantasie. Nog aardiger schijnen ze indien men met pen of scherp potlood de oogjes aangeeft en zoo- noodig nog met een enkel streepje wat teekening aanbrengt. Wanneer men nu een aantal dezer vogeltjes met een drupje seccotine of op andere wijze hier en daar op een goed ver lakt kaai twijgje bevestigt, inaakt dit werkelijk een alleraardigst effect. Voorjaar. Waren bet tot nu toe slechts eenige bossen sneeuwklokjes, welke de lente inluidden, het voorbeeld heeft navol ging gevonden bij de crocussen in de omstreken van Hdlegom. Een enkel veld, dat beter dan de andere beschut is, bloeit reeds. Nog een week, hoog stens nog een veertien dagen en voor de bloemenliefhebbers valt dus weer algemeen van de eerstelingen te ge nieten. De bloei van hyacinten en tulpen zal dit jaar minstens een paar weken later zijn dan het voiige. In den Fruittuin. Het besmeren van onze appel- en pereboomen met Carbolineum kan thans geschieden. Vooral karikerwon- den worden er goed mede geraakt. Het uitsnijden der wonden vooraf, zooals dit geschiedt bij het gebruik van kankerwas, is bij het gebruik van carbolineum niet noodig, zelfs niet ge- wenscht. De ruwe en droge schors en ander los vuil, dat in zoo'n kanker- wond zicb beeft verzameld, wordt natuurlijk vooraf verwijderd. Men ge bruikt le soort carbolineum, de Ave- narius is het meest aan te bevelen, deze kost bij kleine hoeveelheden ver moedelijk 30 ct. per L.. maar met zoo'n liter doet men veel. Er is ook Carbolineum in den handel van 8 a 10 ct. per Ldie we evenwel beslist ontraden; meestal is dit wat teer ver mengd met wat petroleum. Besmeer uw steenvruclitboomen (perziken,abrikozen, pruimen, kei sen,) niet met C. De praktijk heeft geleerd hat de uitwerking op deze boomen niet gunstig is. Besmeer bij appel of peer niet liet jonge hottraaki ge oogen en knoppen, dan sterven deze meestal door de C. Op appel- zoowel als op pereboom komen dikwijls voor kleine schildluisjes, die veel gelijken op een komma, waarom men ze met den naam van komma-schildluis be stempeld heeft. Het insect dat zich zeer vast op de takken vestigt, is moeilijk te verwijderen en daar het aantal zeer groot kan zijn, dat de geheele schors is bezet, is hierdoor de ademhaling en de goede werking van on/en boom helernmerd. Ook hiervoor is C. een heilzaam middel Strijkt ge rust met een kwastje over deze dier tjes en ge doodt ze alle; 't zeilde iq

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2